Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
27. srp 2010

@zzuzca no ona jakákoliv porucha zraku není o tom, že dítě špatně vidí na blízko nebo na dálku 😉 jsou i jiné vady zraku, které ty jako laik absolutně nepoznáš a neposoudíš 😉 jinak miluju takové "zaručené" metody, jak poznat autismus, jaké má ten váš doktor...ach jo 🙄 🙄 🙄 🙄

zzuzca
27. srp 2010

@sisstin no mas pravdu, v tom som naozaj laik 🙂 na to vysetrenie sa popytam, nic som o tom doteraz nepocula 😕 😉 no,mne prisiel celkom v pohode, zazila som horsie 😝 ja som prisla s tym ze vidim iste auti rysy,on len skonstatoval ze je to zavazne ked sa neotoci... mne to pride tiez divne, ale kolkokrat mi nieco v jeho spravani prislo hodne divne a casom to prestal robit 😉 proste ide to dopredu, sice pomaly ale ide 😵 aj z vasich pribehov vidim ze kolkokrat mnohe obavy su nastastie zbytocne 😉

sisstin
autor
27. srp 2010

@zzuzca no mně to přijde ujetý, ptát se na to, jestli se 1,5!!! roční dítě otáčí, když někdo vejde do dveří 😕 aby na takovým základě posoudil autismus...já si pamatuju, že Tygr někdy od 9-18m nesnášel, když někdo přišel nebo odešel z místnosti...ječel jako prase, jsme tomu říkali "změna počtu osob" 😝 a jak to přišlo, tak to odešlo..a autík fakt není 😉 😝

esssi
28. srp 2010

jo tak tady to frčí🙂 zdar siss 🙂

esssi
29. srp 2010

..a nastalo ticho....

sisstin
autor
29. srp 2010

Čau holky 😉

@esssi my sem píšeme spíš novinky a tak, něco nějaké nové postřehy, není to téma, kam se píše každej den... 😉

tak já jsem objednala pár věcí z Piktíka, zítra jdeme k logo, tak jsem jí psala, jaké kartičky se nám budou hodit na denní rozvrh a začneme 🙂 já teda sice moc přesně nevím, k čemu je to dobré 😕 jelikož Tygr těm výrazům rozumí normálně( čištění zubů, hraní, snídaně) atd. Ale používají to všichni, tak asi k něčemu to je...ještě se zítra přesně zeptám 😕 Jde o to, že když se jdou třeba čistit zuby, tak dítě z denního rozvrhu ten obrázek sundá, jako, že je hotovo 😉 myslela jsem, že je to jenom pro autíky..ale využívají to právě i nemluvící děti( dysfatici, OVR)... 😕

tu komunikační knihu si taky objednám, já moc nevím, jak bych to tvořila...jsem hrozný tele na nějakou výrobu .něčeho...tady jsou ty věci 😉 Z té zvukové encyklopedie jsem teda nadšená naprosto 🙂

esssi
29. srp 2010

aha,tak pokec nic,no🙂

sisstin
autor
29. srp 2010

@esssi ale jo, taky tu řešíme i jiný věci 😉 ale pokud nemám vyloženě nic k tému, tak sem nepíšu jen tak 😉 nás je tady pravidelných přispěvatelek pár, spíš hodně lidí to čte( dle toho, co dostávám za IP nebo ostatní holky tady). Jiný maminky tady hledají radu, co s jejich dětma...takže kdyby to tu bylo zaneřáděný příspěvka, co kdo zrovna vařil k obědu nebo tak, tak by to téma trošku ztrácelo smysl 😉 páč nikomu se nebude chtít hledat v xy příspěvcích o ničem 😉

já jsem si dneska psala ještě s tou logo - je fakt super, ihned odepisuje...že na ten denní rozvrh jsou prý super i Šimonový pracovní listy ( č. 6 a 7), jsou tam přesně tyhle obrázky, přehledné a jasné. Prý mě bud nasměru, nebo by i ten rozvrh pomůže vyrobit, takže super 😎

sisstin
autor
30. srp 2010

brý den 🙂

tak jsme doma, ze začátku teda předváděl zas svoje oblíbený "já nic dělat nebudu, nepustím se maminky a budu řvát" 😅 😅 ale pak ho paní prostě chňapla, šla s ním k oknu a začala si s ním povídat. Začla dělat různá cvičení, a nakonec se smál a spolupracoval. Pak už se uklidnil úplně, a navlíkali jsme korálky, a u toho jsem s ní probírala, co si máme nacvičit 🙂

objednala jsem ty Šimonovy pracovní listy č. 6 a 7, mají je tady:

http://knihy.abz.cz/prodej/simonovy-pracovni-li...
http://knihy.abz.cz/prodej/simonovy-pracovni-li...

dostali jsme za úkol foukání, bud na ruku, jako větříček..nebo udělat papírovou kuličku a do toho foukat, prostě aby dělal jemně "ffffffffffffffffff" a dál trénovat ty první písmenka. Mám mu ještě koupit notýsek, do kterýho bude dostávat odměny ( samolepky, obrázky atd.).

No jsem fakt na výsost spokojená, skvělej přístup 🙂

sisstin
autor
30. srp 2010

holky, tak jsem happy...Tygr po dnešním logo sezení na otázku: "Jak dělá auto?" Řekne "brm brm"...já vím, že je to pro jiný lidi naprostá kravina...ale já jsem z toho úplně mimo, že už konečně máme "slovo"..prej i citoslovce se považují za slova( pokud to má spojitost s určitou věcí)..a je to začátek mluvení 😵 😵 😵 😵

dalea
30. srp 2010

@sisstin Gratulujem,len tak dalej 😉 Najhorsie je pre neho zacat,potom to uz pojde 😀 U nas je to tiez lepsie,ale cim viac keca,tym viac vidiet,ake robi chyby 😝 Som zvedava,ako jej pomoze v spravnej komunikacii skolka 😅 Inac,minule som pisala,ze mala nevie triedit farby,teraz uz ovlada vymenovat 10 farieb,dokonca rozdeluje na svetle a tmave odtiene 😎 Triedenie zvlada lavou zadnou 😎 A pritom som ju to neucila,len som to skusila o tyzden neskor a uz jej to slo 😲No a kupila som jej tie vitaminy hviezdickovia 🙂 Presunula som sa sem z temy "moje dieta nerozprava",kedze tato na nas pasuje viac 😀 😅

sisstin
autor
30. srp 2010

@dalea čauvec, vy máte nějakou dg. nebo ne? Já už se v tom množství dětí, které jsou tady na koníkovi, na rodině a ještě mi občas písou holky IP, fakt už nevyznám 😅 😅 😅 Chyby, to myslíš jako gramatické? Že špatně skloňuje, časuje atd.? To je jeden z příznaků dysfázie a je to ten rozdíl od OVR, kdy děti s OVR nabírají tu slovní zásobu hodně rychle a bez gramatických chyb. Za to děti s VD pomaleji a ty chyby dělaj 😉

jinak barvy jsou super, dokonce i odstíny 🙂 Tygr třídí barvy už dost dlouho,ale názvem je to furt bída 😝

dalea
30. srp 2010

@sisstin Pozname sa z temy "moje dieta nerozprava" a mame podozrenie na Aspergera 😉 Slovna zasoba vcelku primerana,zla gramatika a za boha nevie pochopit tvorenie otazok 😝 Hovorim jej: opytaj sa -mamka co robis? ona na to- umyvam riad (cize pouzije moju odpoved)😠 Chcem,aby zopakovala otazku,ale ona to nevie pochopit,stale iba odpovie,potom sa rozplace,tak to radsej necham potom tak 😕 Snad sa raz nauci klast otazky ☹ Mozno pomoze skolka 😅

sisstin
autor
30. srp 2010

@dalea ha, už vím 😉 já už v tom mám fakt guláš 😉 tak to jsem zvědavá, jak bude Lea ve školce komunikovat a hrát si s dětma 😉 na nějakou logo chodíte? I když asi prvotní problém není samotné mluvení, ale spíš ta pragmatika řeči 😕

dobrej logoped( terapeut) umí fakt hodně, já to ted strašně moc vidím na Tygrovi, u té nové logo jsme byli 2x a už vcelku slušně spolupracuje, a hlavně ty nově naučené věci používá 😉 což se nám téměř za rok dochází do Rané péče vůbec nepovedlo 😒 tahle paní prostě začíná naprosto od začátku, minule se v podstatě k němu ani moc nepřibližovala..jen aby si tam zvyknul, dneska už ho i chovala a hladila, koukali spolu z okna a ona zkoušela fakt základní věci pro malý děti - foukala mu do vlásků, na ručičku ( takhle se učí písmeno F), nafukovala a píchala se do tváří( písmeno B a P)..a i když napodoboval jenom malinkato, tak ho hned chválila za všechno...prostě fakt super super super...

paní je i skvělá maminka, přímo to z ní dejchá...takhle nějak jsem si to představovala, že by to mělo probíhat 🙂

dalea
30. srp 2010

@sisstin Vymenny listok od obvodnej k logopedicke mam,uz len musim zavolat a objednat sa 😉 Troska som leniva,ale uz tam zajtra zavolam 😝 😀 Je to klinicka logo,asi v mojom veku,kedysi som k nej chodila so synom pred nastupom do skoly 😉 Lea podla mna spolupracovat bude,rada sa hra,opakuje slova,vety,rozprava,co vidi na obrazkoch,aj ked niekedy sa nie vzdy sustredi na nieco,co ju prave nebavy 😅 No ked ju bude vediet pani zaujat,urcite bude Lea spolupracovat 😉

sisstin
autor
30. srp 2010

@dalea no tohle zrovna klinický logoped není, je ta pedagogická logopedka...nedělá diagnostiku( dává na to, co diagnostikuje Krejčířová či jinej doktor), tudíž se i platí, ale je to 60Kč za sezení, takže žádná šílená suma 😉

to je fajn, že je Leuška spolupracující typ..to je s Tygrem fakt dost velkej problém 😝 jak se mu někdo nelíbí, tak konec..nebo když po něm něco chce, a neví, jak na něj 😝

sisstin
autor
31. srp 2010

Brý den,

tak my jsme ted byli v Rané péči, a můžu říct, že poprvé byl fakt celou dobu v pohodě, krásně si hrál, reagoval na terapeutku a spolupracoval. Říkala, že je vidět ohromnej pokrok, jednak v porozumění, ale taky celkově v dovednostech. Vařil mi tak kafe v kuchynce, jako pekl buchtu. Jezdil vláčkem, židle byla jako most atd. Ta imaginární hra už je hodně dobrá... 😕

zítra jdeme znova a chci ho tam nechat samotnýho, aby tam musel být s terapeutkou..tak jsem zvědavá. Myslím, že to zvládne... 😅 😅 😅

simalex
31. srp 2010

ahoj siss,
tak jsem tady po měsících mrkla a děláte mi s Tygrem radost. měli jsme sezónu, tak absolutní nestíhačka 😢 .

Musím se pochlubit, že jsme s Alexkem udělali taky ohromný pokrok. Docela se rozmluvil, snaží se komentovat věci a události, nakolik má zatím s vyprávěním docela problém. Zlepšila se paměť (minulý týden jsme byli v Ostravě a když šel okolo letáků z nějaké realitky, kde byl nový ostravský dům, u kterého jsme parkovali, řekl "Tady byli" a fakt že jo). Řekne co potřebuje, začíná navazovat sociální vazby, více ustupuje ostaním dětem. "Dělá srandičky", jak sám říká.

Konečně si ho začínám jakoby plně užívat. Snad to nevyzní, jako bych ho před tím neměla moc ráda, jen ten společně strávený čas je čím dál tím zajímavější a naplněnější. Dává mi to sílu lépe snášet jeho už ne tak strašně časté návaly vzeku.

Přetrvává: dysgramatismy, neschopnost zopakovat správně složitější slova, špatné skladby vět, špatné používání časů, rodů, pádů, nerozlišuje "kam, kde", "mám rád, líbí se mi", "tady, tam" atp., nejisté odpovědi na otázky (často jen odpověď "nevím").

Jo, a zítra jdeme do nové školky "Eliška". Tak nám držte palce. A´ž bude víc času pročtu to trochu zpětně, ať jsem v obraze. Ale napiš prosím, jak to s tygrem teď konkrétně vypadá. To bude spolehlivě nejrychlejší 🙂 .

sisstin
autor
31. srp 2010

@simalex naždáááááááááááááááááááár..já na vás furt myslím 😵 😵 😵 Simčo, Tygr je ted na tom tak, že v inteligenci, motorice, neverbální komunikaci, psycho-sociálním a adaptivním chování je na svůj věk. Rozvíjí nápodobovou a imaginární hru, používá gesta, začínáme najíždět na komunikační knihy. Porozumění řeči už je oslabený asi "jen" o 6m, těžké opoždění exprese zůstává, momentálně tři účelová slova: Ne, Mama, Brm Brm..

přestal se tak bát dětí a lidí, děti už má hodně rád, s dospělýma je to horší, ale jde to už 😉 máme novou úžasnou logo a od 20.září začínáme dojíždět do Prahy na soukromou Logo kliniku do poradny pro děti s VD 😉

jinak to je super, jak Alexek postupuje 😵 a držim palce na první skolkový den 🙂

vojtisek2007
31. srp 2010

Ahoj holky,

teda u vás jsou teda pokroky @sisstin a @simalex ....tvůj A mi strašně připomíná Vojtu...jak píšeš o tom jak "mluví" a co je schopnej si zapamatovat...

Jinak zítra jdeme do školky - Vojta se vcelku těší, byli jsme koupit kartáček a pastu a hrneček na pití, dal to doma do batohu, tak uvidíme, až tam dorazíme, ale dneska jsem byla školku zaplatit, tak jsem ho odsud nemohla dostat.,tak snad to bude dobrý, zatím jsem ho přihlásila jen na dopo, ještě zůstávám doma.

evaje
31. srp 2010

Ahoj holky, tak jsem to sice ještě nestihla všechno dočíst,ale něco jo. Koukám, že jste měly taky pozitivní týden siss 😉 Byli jsme na té Logo klinice a jsem TOTÁLNĚ nadšená.Ještě jsem nezažila tak fantastický přístup k mému synovi a jeho problému. Prostě paráda. Jsme nakopnutí informacema, cvičením a pozitivním myšlením. Díky nim jsme přestali tápat a pátrat po důvodu, proč dítě nemluví a jak to u dělat aby mluvilo 😉 Prostě jsou perfektní. První den probíhal tak, že měl Maty hromadu vyšetření psycholog, rehabilitační Dr., foniatr, neurolog. Všichni ho prhlíželi a zjišťovali co umí a neumí. No a pak mu nasadili "léčbu". Chodili jsme denně na logopedii, ergoterapii, rehabilitace, dechovou terapii, k psycholožce a perličkovou koupel. Mezi tím probíhaly další průběžná vyšetření. Prostě záhul jak sviňa pro nás oba. Ale musím říct, že to Maty plně chápal a oni to všechno dělali takovou hravou formou, že si to i užíval. Vždycky když splnil nějaký úkol, tak hlásil" něco dalšího". Jen vždycky odpoledne už bylo vidět, že se fakt nesoustředí dýl jak 15 min. Odpočíval na pokoji s televizí, jídlo byla mňamka, všichni usměvaví a milí a ve dvoře měli bazén, tak se první dva dny i vykoupal. Ve čt odpoledne měl zase kontrolní vyšetření u doktorů, kterým průběžně hlásili co jak zvládá. Ti mě potom informovali o jeho stavu. Pokecali a navrhli co a jak dál. V pátek jsem pak dostala propouštěcí zprávu, rozepsanou na 3 listy a kažbý se v ní vyjádřil ze svého hlediska. Čili spolupracovali jako komplex a řešili ho společně.
A verdikt? opožděný vývin řeči v expressivní složce řeči. Vše způsobené hypotonií, čili Maty mluvit nemohl, protože měl jazyk ochablý. Teď máme spostu cvičení, které mu ho posílí a makáme. Tak jsem zvědavá.
Nejvíc mě na celé věci štve, že jsem začala doktory v tomto směru uhánět už po 2 roce jeho života. Necelého 1/2 roku jsem je poslouchola, že mám počkat, pak jsem si vydupala logopedii, bohužel mizerná logopedka tu zasedla židli a není jiné. Děsně mě točí to, že na tom mohl být dnes líp, kdyby tu byli lidi, kteří svou práci dělají pořádně 😠
Takže: dechové cvičení s brčkem( přenáší papírky z hromádky na hromádku, fouká do mýdlové vody a dělá bubliny ve vaně, fouká do peříčka a závody s kuličkama z papíru), cvičí jazyk pomocí sladkých papírků z cukrárny( nalepíš na rty a musí ho slíznout, na horní, dolní, do koutků a na horní patro), nebo takové ty sladké špagety baští jen bez pomoci ruk( strčí do pusy a musí je posunovat rtama), špachtli vytláčí jazykem nahoru a tlačí dolů.Pak cvičí kreslení, dělá přitom čmeláka, auto , traktor, a + spoustu dalších cviků. Takže se nenudíme a makáme oba. Je spousta zábavy, která může být užitečně směrovaná a jeho to fakt zatím baví. Jen takové ty klasika cviky, které dělal na logopedii už i dřív, tak ty dělat nechce. I když by měl. Jinak Šimonovi pracovní listy jsme taky vyfásli,ale spíš takové grafomotorické cvičení a ještě jsou dobré Škola před školou.
Jo a ještě, ty dysfáze ho asi žádné nečekají, alespoň prý ne ty závažné. A globální úroveň rozumových schopností prý odpovídá tč. vyššímu průměru. Jen má snížené sebevědomí, což je danné tím, jak se nedokáže domluvit. Tak na tom musíme taky zamakat. Tak ahojte 🙂

felixa
1. zář 2010

@sisstin
sisstin pisala: "tak já jsem objednala pár věcí z Piktíka, zítra jdeme k logo, tak jsem jí psala, jaké kartičky se nám budou hodit na denní rozvrh a začneme já teda sice moc přesně nevím, k čemu je to dobré, jelikož Tygr těm výrazům rozumí normálně( čištění zubů, hraní, snídaně) atd. Ale používají to všichni, tak asi k něčemu to je..."

Sisstin, tieto karticky sa pouzivaju nielen preto, aby dieta poznalo jednotlive ukony, ktore sa pocas dna alebo tyzdna deju, (ved si pisala, ze tvoj syn to uz pozna), ale pouzivaju sa aj preto, ze dieta pochopi "ako plynie cas". Zacne si uvedomovat jednotlive hodiny pocas dna, rano, obed, vecer, predobedie, poobedie, vcera, dnes zajtra, dni, tyzdne, mesiace, rocne obdobia, roky atd. Lebo tieto slova su v skutocnosti pre dieta velmi imaginarne. Nemoze ich vidiet, nemoze ich chytit a preto su pre dieta a najma, ktore ma VD (alebo inu poruchu - napr. autista a pod...) tazko pochopitelne.

sisstin
autor
1. zář 2010

@felixa jj, díky za vysvětlení, už mi to ta logo řekla 🙂 moc držím tvojí holčičce palce, at je ve škole co nejúspěšnější 😵 😵

já právě předala Tygra na hodku do Rané péče, mám to domů 5 minut, takže za hodku si pro něj zas přijdu. Nebrečel vůbec, on tak celkově vlastně vůbec nebrečí, když někam odejdu...on pokud tam jsem, tak se na mě lepí atd., ale jak odejdu, tak je prostě s tou osobou, která ho hlídá a je mu to naprosto šumák, funguje úplně normálně...

takže já dost zvažuju tu logo školku, na pár hodin...myslím, že by to asi dal 😉

vojtisek2007
1. zář 2010

Ahoj, tak jsme doma ze školky, ráno v pohodě, zapadl mezi hračky, dal nám pusu a že můžeme jít domu...pak prej začal bejt protivnej, nezapojoval se vůbec, ven nechtěl jít, pak nechtěl jít zpátky dovnitř, jíst vůbec ani náhodou a celý dopo tam prokňučel a chvílema že brečel...no což se dalo čekat...ale řekl, že zítra tam chce znovu, ale bude tam zase bulet 🙂tak uvidíme, snad se to srovná...

sisstin
autor
1. zář 2010

holky, dneska mám zas nákou depku 😒

@evaje Evčo, super, jsem ráda, že se to tak pěkně hnulo. Ona ta hypotonie to mluvení dost ovlivnuje - dobrá je na to orofaciální masáž- dostala jsem dneska nějaké cviky. Ale u Tygra to vypadá, že fakt problém s těma mluvidlama není, ani s jazykem, ani se spasticitou pusy 😕 o pediatrech atd., mi ani nemluv, jak pojedeme na tu Logo kliniku( btw. nakonec až 6.10., dřív prej nemaj volno), tak zas budu potřebovat žádanku od pediatra 🙄 no snad to napíše bez keců, když už mám teda konečně "důkazy", že je Tygr dysfatik 😕 Ono to sebevědomí mu porost, čím víc se bude lépe a účelněji domlouvat 😉 super, že vám dysfázie moc nehrozí, a když už, tak jenom slabá expresivní 🙂

@vojtisek2007 čauvec, tak to podle mě Vojtíšek ještě zvládnul dobře 🙂 Tygr beze mě sice vydrží, ale on je vždycky upnutej na tu dospělou osobu, která ho hlídá 😉 takže že by šel do školky, a tam by si normálně hrál s dětma bez dozoru dospělýho dle mýho vůbec nehrozí. Nám by se fakt hodil strašně moc ten asistent, ale jelikož teda Tygr není dle tabulek postižený, ale "jen" nemocný, tak bych si ho musela hradit sama, a na to fakt nemám...kor pak, kdy budu žít z životního minima, to by mi nestačilo ani na toho asistenta...stojí okolo 7-10.tis. měsíčně 😕

napsala jsem maila do tý školky, ale určitě zas neodpoví..na maila nějak nereagujou moc...a nevím, furt si toho Tygra ve školce představit neumím, navíc má furt plíny 😔 a zatím to teda nevypadá, že by je v nejbližší době mít neměl 😔

jolinka
4. zář 2010

caute,

no my mame za sebou 2 dni v skolke a super. 🙂 Len nech to nezakriknem...

pondelok rano Kati prva vstala, nemohla sa dockat skolky, rano ich vozi manzel , a tam vraj hned medzi deti a hracky, to iste druhy den, vobec neplakala, dokonca druhy den tam aj spala, a doma spi uz len raz za tyzden. Ked som bola po obede po nich, vykladala mi ako jedla halusky a kakao, ze sa smykala a ze nechce umyvat zuby v skolke... Aj dnes uz spominala, ze pojde do skolky. Mam pocit, ze sa tam nasla. Kekze chodia do tej istej triedy s so starsou, je to pre Kati lepsie na adaptaciu a tiez viem, co sa deje podrobnejsie od starsej, Ta mi bonzla, ze obcas pani ucitelka Katike nerozumie co hovori, ale ucitelka sa mi priamo nestazovala.

Ahoooj simalex, rada vas tu znovu vidim, napis podrobnejsie ako je terax Alexko s gramatikou, ake pokroky ste urobili pocas leta.

Nam sa vela veci zlepsilo. Kati zacala pouzivat otazku PRECO, pouzivat jednoduche podmienovacie vety, zamena SA a SI pouziva takmer stale kde maju byt a na male vynimky aj spravne. Celkove sa jej akosi predlzili vety aj celkovy prejav, cca 2 tyzdne uz pouziva privlastnovacie a skratene zamena typu daj MI, dam TI, jeho, jej, ju ... atd. Este si myli casto rody, ale v poslednom case pribudaju spravne tvary. Vyslovnost je este hrozna, len velmi pomalicky to zlepsuje. Predlozky hovori skoro vsade ale vsetky vyslovuje ako A, este aj slovo kde sa jej na zaciatku vidi predlozka povie A, napriklad nastupovat je astupovat. Konecne pochopila aspon pocty jeden a dva, vsimla som si ze zvieratam uz kresli 2 nohy vzadu a 2 vpredu, predtym kolko jej vyslo 😉 Vie uz 6 farieb, pribudaju jej aj casove pojmy rano, vecer, poobede ... ta tak., snazime sa 😝

jol

sisstin
autor
5. zář 2010

@jolinka no tak to je úplně super, Katika jde teda dopředu neuvěřitelným tempem 😲 😲 😲 gratulace 😵 😵 😵

já dneska objednala Logico Primo, je to neskutečně úžasná věc....základní rámeček a do toho se dávají kartičky s různejma úkolama, je to pro děti od 3let až do vyššího školního věku...no, ta cena je ovšem taky úžasná, že 🙄 😝

sisstin
autor
6. zář 2010

Čau holky,

tak my dneska zas byli na logo. Já seděla v chodbě 😅 , aby mě neviděl a poslouchala jsem. Jako spolupracoval pěkně, předvedl všechny písmenka, jak dělá auto a indián, pak si prohlíželi a ukazovali v knížkách..a pak ho teda učila kejvat hlavou ano- ne, on to pořád spontánně na otázku skoro vůbec nepoužívá 😔 já jsem jí říkala, že jsem si právě myslela, že kývání ano - ne je lidská přirozenost..tak prej ne, že se to musí učit i "normální" děti, akorát u nich to jde velice rychle a taky to rychle nahraní slovem..ale u těch dětí, co nemluví a třeba i hůř rozumí se to dostává do běžných gest velmi těžko a dlouho 😕

takže postup je ten, že když na něco ukazuje a viditelně to chce( např. pití)..tak mu to nemám hned podat, ale zeptat se: Chceš pití? a říkat Ano, ano, ano a kejvat při tom hlavou...a pokud on to neudělá( samo ne aby byl nepříčetnej, prostě počkat 3-5sekund), tak mu prostě tou hlavou fyzicky kývnout..chytit ho jednou rukou nahoře na hlavě, druhou pod bradou 😕

a mělo by se to dělat při každé příležitost, když něco chce...no tě pic, se z toho asi poseru 😕 ..a nemám mu dávat na výběr ze dvou věcí tak, aby si mohl ukázat..ale prostě po jedné věci, zeptat se :Chceš tohle? aby prostě musel kejvat jo nebo ne 😕

dalea
7. zář 2010

@sisstin Super,ze si to tu takto rozpisala,to sa zide aj mne,kedze ja musim Leu tiez naucit aj prikyvnut,aj povedat ano 🙂 Pri-nie, nam to funguje 😎

sisstin
autor
7. zář 2010

@dalea prý právě to "ne" se učí hůř..přitom ale syn, když už, tak právě tou hlavou kroutí ne, než že by kýval..fakt jako kývat "ano" jsem ho ještě v životě neviděla 😕 no dneska jsem byla důsledná a fakt jsem to při každé příležitosti dělala( pití, čokoláda, pohádka na DVD atd.), je to docela záhul... 😕 tak jsem teda zvědavá, za jak dlouho se to naučí 😕