Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

simalex
21. říj 2010

@jolinka
jolinko, díky a taky blahopřeju k úspěchům a moc vám to přeju. Pochvala za básničku, u nás stále problém ☹ . My teď podle školky procvičujeme "Šel zahradník do zahrady" a nic moc. Tématicky teď mají "ježka" (vypichování ježka, vystřihování, výroba ježka z keramiky, pohádka,...), tak mi malý říká "paní ježková". Asi to měli v nějaké pohádce, protože vykládal, že paní ježková chodí na návštěvu k paní krtečkové apod 🙂 🙂 🙂 .

A malého taky začaly bavit počty - dnes říkal, že nás je v šatně pět a fakt, že jo.

simalex
21. říj 2010

@sisstin
podobnou fotku mám taky, tygr je mo roztomilý!!! K sežrání, když spinkají, že jo...

A skvělé, že se snaží vyjádřit nějaký zážitek. To jste fakt na hodně dobré cestě. Hodně jsi na něm zapracovala a výsledky jsou úžasné.

Jo, a máme termín u Dr. K, 2.2.2011. René mě v tom podporuje, slíbil, že pojede taky. No, moc tomu nevěřím, ale věřím, že on tomu věří 😎 😎 . Stejně mu doma nechci dělat problémy a akorát by se se svou sqvaf kvůli nám rozhádali. Raději se připravuju na to, že pojedeme sami, abych pak nebyla zklamaná 😝 😝 😝.

sisstin
autor
21. říj 2010

@simalex tak to je super, že už jdete tak brzo! To jdete ve stejný den jako essi tady z koníka 😉

simalex
21. říj 2010

@sisstin
my jdeme ve 13hod, pak hned pojedeme domů, tak se snad do půlnoci dostaneme do hajan 😅 😅 😅 . I když tak desátá by mi vyhovovala víc. Ale to se nedá nic dělat.

Jak dlouho to vyšetření trvá? A co že tam s těmi dětmi dělá?

Fakt ti mi napsala skoro hned, vybrala si zprávu v 6.47 a v 7.17 mi napsala. Dr. musí být neskutečný dříč....

simalex
21. říj 2010

@sisstin
a kdo je essi?

sisstin
autor
21. říj 2010

@simalex to vyšetření záleží, jak to dítě spolupracuje. Poprvý jsme tam byli snad víc jak hodinu,páč tam Tygr nedělal nic...ale jinak jsme tam tak 30minut, a to z toho ještě tak 10 si on už jenom hraje, takže samotný vyšetření tak 20minut 😉

Nevím, co chce po 4letých, ono taky asi záleží, s jakým problémem tam jdeš. Po Tygrovi ted chtěla nejdřív vložit základní tvary( kolečko, trojúhelník a čtverec), pak tu šablonu otočila, aby tam ty tvary musel trošku otáčet, než je tam dá. Pak měl podle předlohy z kostek postavit mašinku, komín a tunel. Pak přikládal na podložku složitější tvary( kosodélníky, kříze atd.). Pak přikládal barvy a zpátky jí je podával na výzvu- dej mi prosím zelenou, žlutou atd.

Pak měl podle ní dělat čáry na papír- vodorovný, svislý, křížek, kolečko. Pak měl do takový zkumavky nacpat dlouhý korálky. A pak hlavně to porozumění, nejdřív ukazovat zvířátka v knížce, pak na obrázcích jednoduchý věci - botu, knížku, list atd. Pak trošku složitější věci - jako kde si kluk kreslí, kde se holčička houpe atd. Pak jak jsem psala před něj dala ty předměty, a měl ukázat, z čeho se pije, čím se jezdí atd.

Pak měl ukazovat, která kostka je malá a která velká. Na takový pomůcce ukazoval nahoru- dolů. Pak před něj dala hrnky dva a měl dát zajíčka - na hrnek, pod hrnek, vedle hrnku, do hrnku. Pak mu dala panenku a měl na ni ukazovat části těla, pak ji měl dát napít z lahvičky. Koukal do zrcadla, a měl tam ukázat, kde je on a kde jsem já...a to je asi tak všechno...ale to je vyšetření na 3 roky, u vás to bude asi trošku jiné 😉

simalex
21. říj 2010

@adamkofjo
Ahojky, to je super, že se vám ve školce líbí. Kolik že je Filípkovi? A jaké pokroky přesně vidíš?

My chodíme do speciální školky pro děi s logopedickými vadami, děti se speciálními vzdělávacími potřebami, děti se zdravotním postižením a děti se zrakovmi problémy.

Ve třídě je 12 dětí (4x oční vada, 1x zdravotní postižení, 1 autista, jedno dítě s astmatem (Alexkův největší kámoš) a zbytek děti jako Alexek). Bude to podobné jako u vás - speciální koncepce, hydroterapie, trampolína, sauna, bazén, keramika, muzikoterapie, kanisterapie, výlety, cvičení, logopedie,... (www.mseliska.cz). Vůbec nechápu, jak to stíhají, ale nějak jo.

Alexek si jen nějak nemůže zvyknout, že je jich ve třídě tak málo 🙂.

A taky cítím pokroky. Obrovské. Částečně to může být přirozeným vývojem, ale určitě i tou školkou. Věřím, že je uvolněnější, protože v předchozí třídě byl ztracený. Učitelky říkaly, že si myslely, že to bude horší podle našich papírů, tak jistý pokrok udělal od jara sám.

simalex
21. říj 2010

@sisstin
ty jo, siss. Jsi dobrá, že si to tak pamatuješ. Musím doma vyzkoušet, jak by Alexek zvládnul tohle tříleté vyšetření 😀 😀 😀 .

sisstin
autor
21. říj 2010

@simalex tak to bylo předevčírem, to si pamatuju ještě 😅 😅 😅 Alexek mluví, tak to zas taky bude trošku jiný...možná tam bude skládat puzzlíky, říkat, co třeba na obrázku chybí ( zajíc bez ucha atd) 😉

dalea
21. říj 2010

😉 @sisstin Gratulujem Tigrovi,super spravy 🙂 My sme dnes boli na neuro,doktorka konstatovala,ze Lea super pokrocila,ze je ten vyvin nerovnomerny,ale len trosku 😉 Dokonca v sprave mame napisane,ze pohotovo,promtne a spravne odpovedala na otazky 😎 Na poslednej navsteve vobec neodpovedala 😠 Vravela,ze jej sa porozumenie javy v globale k veku,to iste nam vravela aj psych. z PPP,len akurat jej treba klast otazky jednoduchsie 🙂 No ale aj tak som jej vravela,ze porozumenie sa mi niekedy zda pozadu,oproti rovesnikom,tak nam navrhla EEG,ideme 4.11. a podla toho sa rozhodne,ci jej nasadi aj nejake lieky 😉 Teraz sedela na nocniku a ako mala hole nozky,tak si vzala pero a zacala si klepkat po kolenach,ze je teta doktorka(skusala si reflexi 😀 ).A momentalne sa hraje,ze mi vari kavu a pripravuje si ranajky,akoze natiera chlebik ramou a hovori ake je dobre masielko 😉 A inac uz poziva aj slovko Ano,slovko Nie pouzivala aj predtim,z jej otazok ma uz hlava boli,ale je to super,uz sa pyta,aj co robi tatik a pod. 😉 V sobotu bude vystupovat,deti zo skolky pripravili program pre starych ludi z obce a ucitelka mi vravela,ze ju da spievat a recitovat,pretoze nevie,ci ostatne deti nieco predvedu a Lea sa v tom vyziva 😀 Len vravela,ze ju da az na konci,pretoze Lea ked zacne,tak spieva vsetko zaradom a potom ju uz nevedia zastavit 😀 A este sa pochvalime,ze vcera dostala v skolke medailu.Deti sa v pondelok ucili zvieratka,Lea v skolke nebola a v utorok ich skusala,co si zapamatali.Vravela,ze kto bude vediet aspon 3 zvieratka,tak dostane medailu.Lea sa hrala mimo nich,ale samozrejme,ked sa zacala ucitelka pytat,deti niektore zvieratka nevedeli,tak zacala odpovedat mala a samozrejme vedela vsetky,doma pozna uz celu encyklopediu 😅 Ucitelka jej vravela,aby bola chvilku ticho,ze aj druhe deti budu hadat,ale ona nie,proste vsetko prezradila 😝 😀 No ale z medaili sa tesila a vedela mi povedat aj to,za co ju dostala,takze super 😉 Ahojte a piste 😀

simalex
21. říj 2010

@dalea
No to je malá ale šikulka 🙂 . Vnímám to tak, že Lea je spíš ve svých zájmech jaksi nestandardní? Jestli to nebude ta výjimečná inteligence... 🙂 🙂 🙂

zanna
21. říj 2010

ahojky, este sa vas spytam , maly v noci nespi ,pospi si 4 hodky a hotovo,su aj lepsie noci ,ked viac spi ,ale este neprespal celu noc , mate aj vy s tym skusenosti?
dik

dalea
21. říj 2010

@simalex Nie,u nej je podozrenie na Aspergera,alebo Semanticko-pragmaticku poruchu 😝 Rozprava vela,ale nechape velmi konverzaciu,jednoduche "porozpravanie sa" 😉 Nema ani tak nestandardne zaujmy,ona sa zaujima o vsetko a ma vybornu pamat,cize co jej raz poviem,to uz vie na furt 😅 Pozna abecedu,cisla,farby,ale nie zeby sa o to najako fanaticky zaujimala,proste som jej to povedala a uz to vie 😉

dalea
21. říj 2010

Uz musim bezat do roboty,pa 😎

adamkofjo
21. říj 2010

Filipko mal v septembri 4 roky, a tiez maju v skolke deticky s roz. zdrav. problemami, teda asi troch chlapcov s dysfaziou, 1 hluchoneme dievcatko, jedno dievcatko s DMO, jedeho autistu, jedneho hyperaktivneho a jedno dievcatko so srdcovou vadou, takze su tam aj deticky ktore normalne rozpravaju....

simalex
21. říj 2010

@adamkofjo
no, to je právě fajn, že ve třídě nejsou jen děti s logopedickými a vývojovými vadami apod.

@zanna
Alexek se taky dlouho v noci budil (od kojence co 3,5-4 hodiny), ale zhruba od 3 let zpravidla spal celou noc. S tímhle má aktuálně zkušenost siss.
Jde o to, jak vyplňujete tu přestávku, resp. proč se budí. Alexek chtěl skoro vždycky mlíko.
Teda jestli to dobře chápu a Paťo se budí co 4 hodiny. Nebo spí jen 4 hodiny??? Prý jsou i takové děti, zpravidla hyperaktivní děti. Jéje, to musí být vyčerpávající.

simalex
21. říj 2010

@dalea
jj, vždyť jsem to vlastně někde četla. Já se v tom pomalu opět ztrácím 😵 😵 😵 😵 😵
No, to musí být zajímavé a zvláštní. Nikoho takového ve svém okolí neznám.

simalex
21. říj 2010

@vojtisek2007
vojti, koupila jsem ten elmex geleé a je tam, že to je od 6 let. Dáváš to i prckům? Nebo se mám snažit to vyměnit?

vojtisek2007
21. říj 2010

@simalex ahoj dávám to i malejm...jen jim s tim ošolíchnu kartáček....nedávám tam gelu jako pro sebe nebo pro Honzíka...a doporučil mi to můj zubař, i pro ně, jednou za týden - 14dnů,jak si vzpomeneme, tak jsem to ,že je to od 6ti let neřešila...a zatím teda já jsem bez kazu 8let, a děti vlastně od narození 🙂mě se zuby spíš lámou ☹ už jsem přišla o jeden a druhej se mi snaží zachránit...

simalex
21. říj 2010

@vojtisek2007
aha, tak to si ho nechám. 2.11. jdeme k zubařce a už teď mám nervy. To zase budou kecy. Ona jako není tak strašná, Alexek se jí nebojí, a to je hlavní (a to má několik zubů plombovaných). Ale chvílemi fakt drsná. Když tam jde mamka s Alexkem, je v pohodě, ale mi teda dává kapky 🙄 🙄 🙄 .

vojtisek2007
21. říj 2010

@simalex nech a uvidíte, nevím jestli je to tím čistěním s tím gelem, nebo jestli i bez toho by jsme byli bez kazu....čistíme často, já teda po každým jídle a děti nutím 3x denně. Proč ti dává kapky ???

simalex
21. říj 2010

@vojtisek2007
jakože špatně čistíme a tak. U nás to je jako s plno dalšíma věcma, jde to přes sílu, takže "dobré" čištění to asi není. Teď zase Alexek trvá na tom, že si zuby čistí sám, tak to je takové šmrdolení. No, snažím se, úspěchy nevalné.

vojtisek2007
21. říj 2010

@simalex no ono zuby jsou kapitola sama pro sebe, třeba můj táta ve 35 měl jeden jedinej vlastní zub...☹ ostatní šli do kopru a co vím, čistil si je...jsem ráda, že nemám zuby po něm...je to o dispozicicíh, on hodně často brával antibiotika a zubař mu řekl, že to na ty zuby taky nejni ono.....takže čištění asi něco dělá ale rozhodně ne většinu....

argousek
21. říj 2010

@simalex já jsem začala Adámkovi dávat fluoridové tabletky, dávám to krátce tak nevím, ale kamarádka to dává už dlouho a chválí si to 😉 Pokud by i Alexek držel, tak by mu mohla doktorka potřít zuby štětečkem s fluoridem, zuby se pak míň kazí

sisstin
autor
21. říj 2010

Brý večer,

tak my dneska byli na dětské oslavě. Měli to moc hezky udělané, děti si to užily 🙂 Tygr teda nejdřív udělal scénu hned, jak jsme přišli, že tam vůbec nebude, ale pak dobrý. Teda spíš se držel u mě a moc se nezapojoval, ale asi se mu tam líbilo 😕

my máme teda v tom chození mezi děti značné mezery...ale dřív to s ním nešlo vůbec, ted jakž takž...ale fakt už mi přijde blbé, že nemluví...že všichni budou čumět : 😔 a taky jsem si všimla, že už v tomhle věku se děti dost baví mezi sebou a tím pádem Tygr je úplně, ale úplně mimo 😔

sisstin
autor
21. říj 2010

@zanna u nás už se spaním dobrý. Jako není to tak, že by večer lehnul a vzbudil se až ráno, ale vzbudí se tak 1-3x...a nic nechce, to spíš, že mě to probudí 😉 ale do těch dvou a kousek to bylo peklo, to se budil furt.... 😝

zanna
21. říj 2010

@ sisstin ,maly zaspi super,ale ked sa prespi po 4 hodinach sa budi stale,bud chvilkami,alebo je aj 2 hodiny hore,no
a uz o 5 sme hore, 😀 takyto vyskereny

sisstin
autor
21. říj 2010

@zanna u nás se nikdy nevstávalo nějak brzo, ale budil se fakt furt..třeba 4-5x do hodiny, bud na dudlík, nebo pití..nebo prostě jen řval..usnul hned, nebyl vzhůru...ale zas to bylo fakt furt...od těch 2,5 už je to dobrý...v podstatě jako spí celou noc...sice se vzbudí občas, ale nic nechce..jen si třeba jinak lehne 😉

u nás je problém ten, že on by prostě sám nespal..neexistuje ho dát do postele a jít někam vedle do místnosti 😝

sisstin
autor
21. říj 2010

tak ještě jednou, jsem to omylem hodila vedle 😅 😅

pusa s oslavencem 😀

argousek
21. říj 2010

@sisstin my jsme na tom opět stejně, už mně to taky nebaví, vysvětlovat proč nemluví a to divení vždycky 😝 Mně teď taky mrzí, když vidím, že tady máme třeba jednoho souseda a Adámek se s ním začal chtít kamarádit, jenže jemu je už pět, takže už je to o něčem jiném. Adámek ho posledně chytil za ruku a chtěl ho dovést něco mu ukázat a on začal ječet ať ho Adámek nechá a netahá ho. Tak mně to docela mrzelo, že on by chtěl navázat nějakej kontakt a děti nevědí, co se děje, protože na to nejsou zvyklé. Já jsem zvědavá, jak to budeme mít se školkou. V tom SPC nám řekli, že když nám tam napíšou podezření na autismus, mohli bychom dostat asistenta a byl by integrovanej do normální školky od nás asi 3km. Jinak by mohl jít do logopedické třídy 8km od nás. Tak si říkám, jestli by to pro něj nebylo lepší, je tam takových dětí víc, takhle bude mezi normálníma dětma jako exot 🙄 Jinak já počítám s tím, že jsme listopadový, tak že půjdeme do školy jako v 7 letech a zažádáme asi ještě rok odklad. Ale myslím, že to na něm ani ostatní děti nepoznají, protože je takovej drobnější
Adámek taky dobře zaspává až tak kolem druhého roku, teď už spí celou noc. Do těch dvou let vyžadoval ještě jednou za noc mlíko, ale bylo to možná tím, jak byl nedonošenej, tak měl asi potřebu to dohnat.