Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

wsmoulinkaa
2. led 2011

@sisstin a ta mudr je odkud? z Prahy? Praha by byla pro mě lepší....

jolinka
2. led 2011

wsmoulinka

precitala som si co si pisala o svojej Nelinke, vo vela rysoch mi pripomenula nasu Kati v tom veku. Tiez nereagovala na meno ani na jednoduche pokyny, neukazovala prstom ani veci co mala v ruke, ziadna zdielana pozornost, dokonca mi nebezala ani do narucia ked som roztiahla ruky. O nejakom ukazovani niecoho Paci paci... cokolkvek proste sme mohli len snivat, Pacila sa jej akurat jazda v aute, to nasadla hocikomu kto otvoril na aute dvere, raz dokonca sadla susedom na zadne sedadlo na zakusky 😀 a potom skakanie na fitlopte, to zniesla aj nejaku tu riekanku. Este ju fascinovalo ked niekto kreslil a aj ona rada kresli. Vedela aj par slov 5 az 7 ale ziadne nebolo oznacenie osoby. Ludia ju nezaujimali. Musela som vonku na nu davat pozor, vzdy mala kriklave oblecenie, lebo by odisla bez slova odo mna na akukolvek vzdialenost, vobec nebola na mna priputana.

Tiez som bola spociatku rada, aka je DOBRA, udivovalo ma ze take male dieta sa dokaze niekolko hodin samo hrat, bola pokojna, nenarocna az netecna... a po prvej narocnej dcere mi to prislo hvod. Po tych 18 mesiacoch mi ale zacinalo dochadzat ze ta jej dobrota nie celkom s kostolnym poriadkom, coraz viac sa jej spravanie podobalo na autizmus. Po dvoch rokoch sa to zmenilo ale k horsiemu... 😠 Z netecneho batolata sa stalo vrieskajuce klbko nervov, zakazdym ked sa vybocilo z nejakej jej schcemy, takmer kazdu noc od polnoci do svitania ziapala kyvajuc sa na posteli s neuveritelnou vydrzou... ☹

I ja mam pochybnosti ci podozrenie, ci to nahodnou nesposobila MMR vakcina {u mladsieho syna som ju odmietla i za cenu pokuty]. Kati bola do toho roka i daco celkom sikovna, este nemala 7 mes. ked liezla, ukazovala v knizke na zvieratka a napodobnovala kravu, ovcu, sliepocku. Dokonca hovorila mama, tata a potom prestala. Deti do 2 rokov vraj nemaju este dokonceny ten obal, ci blanu okolo mozgu a tak kazda toxicka latka moze preniknut z krvneho obehu rovno do mozgu, vela ludi preto aj odklada ockovanie po 2 roku a nic navyse nedavaju.
Ak je vsak nejake poskodenie mozgu, a teda aj zretardovanie vyvoja sposobene nejakym vonkajsim vplyvom, trebars aj tou vakcinou, je tam velka nadej, ze dieta tu latku odbura z organizmu a vrati sa ako tak do normalu. ako sa to stalo aj nam, ze po 3,5 roku zacali Kati opustat tie auti rysy, teraz ma 4r a 3 mesiace a na autistu nevyzera ani omylom, socialne je na tom teraz super, kamaratska, komunikativna, pritulna. Len ta rec a intelekt. vyvoj este trochu meska , lepsi sa to ale kazdym mesiacom a dohana stratene 🙂

jolinka
2. led 2011

jemine, ja tu pisem cele romany, sorry 🙂

sisstin
autor
2. led 2011

@wsmoulinkaa ale z té Rané péče přijedou k vám domů, ty nikam nemusíš 😉 prostě dorazí teta, ty jim řekneš, co tě trápí, ona holčičku zkoukne...a řekne. Pak jezdí do rodin jednou měsíčně, poradí ti, jak ji rozvíjet, dovezou spousty hraček, které si můžete půjčit 😉 prostě super 😉

jinak Krejčířová je v Thomayerovce v Krči http://www.ftn.cz/pacientum-a-verejnosti/oddele...

lucenek
2. led 2011

@jolinka to co píšeš o mozku je blbost krev přímo proudí do mozku a vyživuje ho přenos látek ale i toxinu se děje na principu hematogenní memrány, a pokud porodíš zdravé donošené dítě tak MˇA všechny obaly mozku vyvinuty...a není to o tom, že by něco chybělo nebo bylo neúplné... spíš je tenká blána vnitřního ucha, dojde k tzv otottoxicitě, přeležené rýmy měnící se na zánět dutin či bakteriální meningitidu

@sisstin čus terko 😉

jolinka
2. led 2011

lucenek

no tak dooooobre ☹ asi to vies lepsie

lucenek
2. led 2011

@jolinka ne ne neber to zle..opravdu to tak není....někdo ti to trvdí nebo jsi to někde vyčetla?

sisstin
autor
2. led 2011

@jolinka a vy jste teda objednané někam na diagnostiku? Myslím, že jsi psala, že už jo 😕

@lucenek zduř paní 😝

jolinka
2. led 2011

lucenek, v poho, ja sa nepasujem za odbornika, niekde som fakt ale citala, ze detsky mozog do 2 rokov je citlivejsi na skodlive latky, nemam ale cas ani extra dovod sa tym nejako hlbsie medicinsky zaoberat

lucenek
2. led 2011

@jolinka jj je ale jen srkz toho ucha....jinak celkově je celej krásně zabalenej, neboj

jolinka
2. led 2011

sisstin, nie na diagnostiku, na to uz vicemene kaslem, ja viem ze uz tu posobim vedla vas jak exot 😝 ...
Boli sme ale objednani v novembri ku klinickej logopedicke, ale pre Katinu chorobu sa to presunulo na januar, s nou treba fakt trosku logopedicky popracovat, nejaky sposob ako zlepsit to abstraktne porozumenie, linak myslim nejaky socialny vyvoj ma uz v norme

sisstin
autor
2. led 2011

@jolinka tak samozřejmě to je vaše rozhodnutí 😉 🙂 já jsem prostě ten typ, co to chce mít pod dohledem...hlavně kvůli té školce a pak škole. Vím, jaký problémy maj nezdiagnostikované děti s "jenom" specifickou poruchou učení 😉 hlavně pak na ně ve škole neberou ohled, nejsou pod dohledem SPC, nemají individuál atd. Takže třeba i normálně či nadprůměrně inteligentní děti jsou demotivované a mají špatné známky 😉

Tygr se taky strašně moc zlepšil za ten rok, ale stejně myslím, že to hlídat chce. Fakt si neumím představit, že by jsme to řešili jenom sami doma a na logo.

Ale jak píšu, je to vaše věc, třeba se Kati fakt tak srovná, že ve škole už nebude mít vůbec žádné problémy 😉

jolinka
2. led 2011

to ti neviem, ak bude mat v skole pripadne tesne pred skolou, nejake problemy samozrejme pojdem s nou na zdiagnostikovanie tej poruchy aby to v skole brali do uvahy. minimalne s nou pojdem na test skolskej zrelosti ako som bola aj so strarsou ktora ma odklad, v auguste mala 6 r.

Vybrali sme pre deti malu skolu s takmer rodinnym prostredim a s malym poctom deti v triede, toho roku otvorili 2 prve triedy so 13 a 14 ziakmi. Mam referencie od rodicov co im tam chodia deti, ze su tam dobre ucitelky s iindividualnym pristupom, co bude dobre pre vsetky nase deti, johi ma lahsiu formu poruchy pozornosti a trosku problem s matem. predstavami ... no uvidime.

sisstin
autor
2. led 2011

@jolinka mě právě dostala @romana, jak psala, že jim ve školce řekli, že už dávno měli před nástupem do SPC chodit. Ono na tom fakt asi něco je, takže do toho SPC v Hradci pojedeme taky 😉 Nemáme to teda tak daleko, to je 25 minut vlakem a pak zhruba 25minut MHD po HK 😉

ale ono je to taky dost jiné v tom, že mám jenom jeho, nemusím se starat a věnovat se dalším dětem, takže na to fakt mám čas a nijak mě to neobtěžuje 😉 pro mě je důležitý, že fakt ty pokroky vidím, že to pomáhá...plus teda navíc nesedíme doma a něco děláme 😉

jinak vaše škola vypadá super, to bych si něco podobnýho přála pro Tygra tady...ale zatím žádná sláva, ale tak na to je času dost 😝

sisstin
autor
2. led 2011

@jolinka jinak určitě exot nejsi 😉 já jsem si toho všimla už na rodině nebo na postižených dětech, že jsou prostě dvě skupiny rodičů... jedna obíhá doktory, chodí na různé terapie atd, druhá skupina se samozřejmě dětem věnuje, ale jinak to nechává tak nějak přirozeně plynout, nehrotí to 😉

každej zná svoje dítě nejlíp a dělá podle svýho vědomí a svědomí 😉

jolinka
2. led 2011

u nas zase plati, ze na co sa postazujem to sa zlepsi 🙂

Kati si sobotu vecer vzala papier a podlozku, napisala tlacenym asi 8 ci 9 pismen, neviem kde to okukala ked do knihy ani nepozrie, ja som jej hovorila ake su to pismenka a ona po mne opakovala , my sme sa nooormalne spolu ucili, vazeni 😅

jolinka
2. led 2011

ako ja som nenechala plynut v zmysle, Vsak sa to samo zlepsi, dokonca ma drazdili reci typu Nelep na nu diagnozy, nic jej nie je, co z nej robis blbu atd...

Snazila som sa co naviac zistit ako s nou pracovat, hlavne ale ju mat rada taku aka, je. Snazila som sa ju fakt dokladne spoznat, co na nu plati, co ju tesi ako ju co najlepsie rozvijat. Ako tiez poznam par rodicov s detmi co maju evidentne psychicky aj mentalny problem, a len hadzu rukou a dufaju ze to akosi samo prejde, nic neprejde samo, to su skutocnej vynimky typu, Dovtedy nehovoril, nerobil to a to a zrazu aky ukecany genius

gtver
2. led 2011

ahoj holky
tak mám pocit, že Lev už z toho učení začíná "magořit". Prohlíželi jsme si knížku, ptám se, co je na obrázku (kráva) A začal mi deklamovat: Kráva. Kráva dělá bůů, kráva dá mléko, kráva má miminko tele, kráva papá trávu. 😀 😀
Jinak mám od rána ruku vsádře, takže radost 🙄

grisgot
2. led 2011

Maminky, prosím o radu..u 3,5 letého synka je podezření na Aspergerův syndrom..od malička má nestandartní chování..jinak posunutý vývoj..jeden druh inteligence je výše, druhý rapidně níže..paní psycholožka doporučila speciální vzdělávání..ALE..jak pojmout tuto diagnozu? ☹ Jsou speciální školky pro autistické děti..ale syn není autista..jsou pro postižené děti, syn ale není postižený..on je schopný zvládat to, co zvládají děti jeho věku, ale má prostě problém v sociální interakci..nevím, kde začít ☹

sisstin
autor
2. led 2011

@grisgot ahoj, AS je forma autismu 😉 a je to postižení 😉 ale asi vyloženě mezi autistické děti bych ho nedávala 😉 určitě by měl mít asistenta 😉 pak by zřejmě zvládl normální školku, i školu 😉 známky bude mít určitě dobré, tak bude problém s tím chováním 😉

každé dítě s AS je jiné, některé vedou relativně normální život, jsou to takoví ti "roztržití profesoři", na matfyzu je jich fůra :P bohužel těžká forma AS je stejný problém jako dětský autismus 😉 ono takhle dopředu těžko dělat nějaké prognozy do budoucna 😉

určitě by jste měli chodit do SPC, tam by vám měli poradit 😉

sisstin
autor
2. led 2011

@grisgot taky bys možná mohla mít nárok na prodloužení rodičovského příspěvku, ale to by bylo asi těžké...kor, jestli dg. nemáte 100%, a to v tomhle věku asi nemáte....AS se většinou diagnostikuje až déle 😕

možná by to chtělo vybrat školku, kde je méně dětí, kde budou brát synovu "jinakost" na zřetel. A nebo právě toho asistenta, který mu bude pomáhat řešit ty sociální vztahy. 😉

V Aple jste byli? 😕

sisstin
autor
2. led 2011

@grisgot ještě mrkni na www.postizenedeti.cz o AS je tam toho vcelku hodně, chodí tam holčina s nickem Ridwen, co má taky aspíka...ví o tom docela dost, tak by ti třeba poradila 😉

já toho o AS zas až tak nevím, "znám" pár dětí, některé už jsou dospělé a u každého je to fakt jiné 😉

wsmoulinkaa
2. led 2011

@sisstin a když přijedou z té RP tak budou chtít něco zaplatit???

wsmoulinkaa
2. led 2011

@jolinka ahojda...no jsem zvědavá jak to vše dopadne....

víte holky, si tak říkám co dětí takových stejných běhá po světě....a rodiče to bud nevidí, nebo spíš nechtějí vidět!

dnes jsme se s Nicol(11let) věnovaly Nelče maximálně...a vyply tv a je to teda lepší určitě bez tv. U nás v rodině je problém, že jde tv od rána do večera....manžel videoman...ale zítra jde už do práce, tak to bude klid zas 😀

sisstin
autor
2. led 2011

@wsmoulinkaa nene, všechno od nich je zdarma, je to neziskovka 😉 nemusíš mít žádnou diagnozu, ani vyšetření..prostě stačí, že máš podezření, že u holčičky není vývoj standartní 😉 oni ti ji zkouknout, a bud řeknou, že tomu třeba dáte čas, nebo že je zatím v normě...nebo si vás vezmou do péče 😉 pak teda jezdí jednou měsíčně 😉

mají různé terapeuty , na všechny možné oblasti, takže to by jste se pak dohodli, kdo by k vám jezdil..u vás zřejmě logoped 😉 nejlepší jsou na tom ty hračky 😉 páč jinak jsou ty pomůcky dost drahé 😉

sisstin
autor
2. led 2011

@wsmoulinkaa no těch dětí s komunikační poruchou je fakt strašně moc v poslední době 😒 blbé je, že zatím pro úřady to není většinou moc diagnoza, takže pak když žádáš o prodloužení rodičáku, o příspěvek na péči atd., tak máš smoldu 😒

ono třeba v tom nízkém věku se to ještě dá, ale pak v pubertě může nastat peklo, to teda hlavně u toho AS, kdy si ty lidi uvědomují, že jsou prostě jiní, že neumí komunikovat s okolím, někteří mají sebevražedné sklony...třeba zrovna Aspíci by měli o své diagnoze vědět, co nejdřív. Zrovna mám dvě holky na Face, co mají aspíky už v pubertě, jsou to hrozně chytří kluci a o své diagnoze vědí, vědí to ji jejich kamarádi...a pak se to dá 😉

wsmoulinkaa
2. led 2011

@sisstin aha ok...zkusím ten tel co jsi mi psala...

ale nedovedu si představit jak by si hrála s tím co jí přivezou....no mám z toho hrůzu co by na ni řekli 😒 a nedovedu si představit jak by s ní logoped mluvil 😨 😉

no zítra jim asik zavolám...nemusím se tedy bát, že to jsou podvodníci 😀 😕

sisstin
autor
2. led 2011

@wsmoulinkaa jé, to se vůbec neboj....to jako není tak, že ti přijde domů ženská...a začne šmejdit, a dítě z něčeho zkoušet...to vůbec 😉 prostě přijde milá paní, která si bude s holčičkou hrát, pokusí se s ní nějak navázat kontakt..přinese nějaké hračky - zvukové, kroužky na tyčy atd., popovídáte si u kafča 😉

v tomhle věku není logopedie o nějakém mluvení a procvičování, to je pouze o gestikulaci a rozvíjení pasivní slovní zásoby 😉

wsmoulinkaa
2. led 2011

@sisstin a jak dlouho to asi trvá?? je to třeba na hodku, dvě? a jak často jezdí? jednou měsíčně jsi říkala vid! a ty jsi si nikoho z RP nezvala?

sisstin
autor
2. led 2011

@wsmoulinkaa je to tak na tu hodku většinou 😉 ze začátku chodila Zdena k nám, ale jelikož my tu Ranou péči máme shodou okolností asi 500metrů od baráku, tak chodíme spíš my tam - do herny 😉 u Tygra je přínos, aby byl právě v cizím prostředí. Já jsem dostala kontakt od jedné holčiny, co má taky klučinu s expresivní ( ale on je starší), a chodili tam..a pak mi i doporučila logo školku, kam budeme chodit 😉

Ta Raná péče supluje Speciální pedagogické centrum do té doby, než začne dítě chodit do nějakého předškolního zařízení...je to primárně pro děti od 0-3let, více postižené děti jsou tam třeba do 7 😉