Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
19. bře 2011

@hanatka no on byl jako hodně živej...třeba venku utíkal, nereagoval na zavolání a tak....ale ono se to postupem času lepšilo a lepšilo...já, když jsem viděla, jak skládá půl hodiny puzzle, tak mi bylo jasný, že fakt ADHD není..on je prostě hodně živej jenom 😉

jinak pexeso jsme zkoušeli někdy přesně ve 3..a jak píšeš, nechápal, že se máme střídat....ted už princip střídání docela chápe, tak to zas musíme zkusit 😅 😅 😅

hanatka
19. bře 2011

@sisstin tak to máme taky tak s tím utíkáním, ale taky se to trochu lepší, jen se nesmí zaseknout a dělat naschvály.. jakože naopak schválně udělat něco, co mu zakážu (viz. skočit do rybníka v březnu 😀 )
Jé tak to jsem ráda s tím pexesem, mi to vrtalo v hlavě..
U puzzlíků taky vydrží i u plastelíny, tu když jsme mu poprvé dali, vydržel přes hodinu a to mu byly 2 a 1/4 roku.. Jenže všechno se mu rychle okouká, to abych pořád vymýšlela a zkoušela nové věci 😠 😠
Taky mi přijde, že v některých věcech je napřed, tvary poznává od dvou let, barvy taky, na plastelíně jsem ho zkoušela, která kulička je větší, menší, největší, nejmenší a zvládal to..
Jinde je zase hodně pozadu, hlavně co se týká sebeobsluhy a řeči..
A některé dny má teda fakt "svoje", to bych ho nejradši přizabila s prominutím 😠

jolinka
19. bře 2011

hanatka

2,5 roka je na spolocenske hry este skoro.... mozno fakt hodne vyspele deti

Kati hraje spolocenske hry , az teraz skoro na 4,5 roka, paci sa jej cierny Peter a clovece nezlob sa s obrazkami miesto cisel lebo este nevie tak pocitat, inak nic,
este posklada puzzle, lego a magneticku stavebnicu

babulinkab
19. bře 2011

@sisstin ahoj, mohla bych se Tě prosím na něco zeptat?
Mám taky hodně aktivního syna - je mu 3,5 roku - chtěla bych se zeptat na ADHD - myslíš, že některá z následujících věcí by se taky mohla počítat jako udržení pozornosti např. hraní venku - třeba vezme si klacek a v něčem šťourá, nebo plavčo - vykonává co se po něm žádá, jízda v autě - bez dalších podnětů třeba dvě hodiny, sezení u jídla - třeba 3/4 hodiny, sledování pohádky - třeba i hodinu, na dovolené u moře si hrál třeba dvě hodiny na pláži, hraní s autíčky, když má novou hračku - třeba knížku se samolepkami vydrží si hrát dlouho, ale např. počtvrté už zájem opadne, díky

sisstin
autor
19. bře 2011

tak jsme doma..uf, pěkná kosa 🙄

@babulinkab ono existuje i ADHD bez poruchy pozornosti, ale asi to moc často nebývá 😉 obecně děti s ADHD mívají problém se delší dobu soustředit i na to, co je baví 😉 můžou špatně spát, u jídla nevydrží sedět. Je tam prostě vidět ten "motorický" neklid.... těch znaků je o moc víc... já se v tom ADHD moc nevyznám...

jinak Kr. právě té kamarádce říkala, že ADHD děti se chovají všude stejně..třeba ten její chlapeček je venku hodně živej, ale tam makal na jedničku, vydržel dlouho spolupracovat atd. 😉

že děti nechtějí něco dělat delší dobu, protože je to nebaví, je asi normální 😉

babulinkab
19. bře 2011

@sisstin díky.

babulinkab
19. bře 2011

@sisstin můžu se zeptat ještě na jednu věc, nevíš, čím ta doktorka (nebo psycholožka) zkoušela tu jeho pozornost ?

sisstin
autor
19. bře 2011

@babulinkab to ona vidí na tom, jak pracuje při těch úkolech 😉 dělá normoš vyšetření 3,5letého dítěte...a u toho je to krásně vidět...syn ve 3 letech vydržel v pohodě pracovat těch 25 minut, každý úkol dokončil...takže u nás je ta pozornost taky v normě 😉 je teda lehčeji unavitelný, tj. nevydrží něco dělat třeba půl hodiny v kuse ( to samé), ale jinak těch 10-15minut u jedné věci dá...což je v tomhle věku průměr 😉

babulinkab
19. bře 2011

@sisstin já jsem zatím u nikoho nebyla, tak si to právě vůbec nedovedu představit, co třeba ty úkoly obnáší

sisstin
autor
19. bře 2011

@babulinkab ve zkratce - u tříletého dítěte 😉 vložit jednoduché tvary ( kolo, čtverec, trojúhelník)..nejdřív je ta deska postavená tak, aby ty tvary nemusel natáčet, potom ji otočí, aby dítě ty tvary už otáčet muselo. Pak přikládat na podložku složitější tvary - kříž, půlkruh, hvězdu atd.

Horizontální i vertikální napodobení řazení kostek - po terapeutovi postaví komín, poté zase mašinku atd. Přikládat barvy na podložku, zpátky podávat barvy podle slovního pokynu. Dát dlouhé korálky do úzké zkumavky. Napodobit povahu a směr tahu - po terapeutovi by měl nakreslit svislou i vodorovnou čáru, kříž..na slovní pokyn by měl namalovat třeba kolečko.

Rozlišovat pojmy jako malý - velký, těžký - lehký, mokrý - suchý, nahoře- dole atd. Ukazovat na obrázcích činnosti( kde se kluk houpe, kde si kreslí). Měl by ukazovat zvířátka, ukázat části těla ( i složitější jako brada, pata atd.), umět to ukázat na mamince nebo na panence. Mělo by zvládnou odpovídat (nebo ukázat na předmět, pokud dítě nemluví) na otázky: "z čeho se pije, čím se jezdí, čím se odemyká atd."

Zvládnou nápodobovou hru - dát panence napít, najíst pohladit jí. A pak další věci, které ten terapeut pozná z toho, jak díte neverbálně i verbálně reaguje...a tomu já už nerozumím 😉

sisstin
autor
19. bře 2011

ve 3,5 už je to myslím skládání puzzle, souvislosti, odlišení jednoho předmětu, který nepatří mezi ostatní, rozlišení počtů do 3...už jsou to trošku složitější věci...ono záleží, s čím tam jdeš..jako s problémem...u nás se vždycky primárně zkoumalo to porozumění řeči 😉

babulinkab
19. bře 2011

@sisstin díky, my třeba vůbec nemáme problém s řečí a porozuměním, ale trochu si nedokážu představit, jak by můj syn spolupracoval, on v poslední době na všechno akorát řve nechcu 😝 😝 teď jsem s ním třeba zkoušela to, aby něco namaloval a už se mu to nelíbí
no trochu přemýšlím o tom - mám bývalou spolužačku z gymplu a je dětská psycholožka, že bych ju kontaktovala, aby se na něho aspoň nezávazně podívala

on je podle mě docela hodně inteligentní - zná asi 20 různých značek aut, všechny barvy, hodně dopravních značek, stačí před ním jednou něco říct - třeba o výletě do mladějova a on si i takový docela složitý slovo zapamatuje, počítat do tří umí - hraju s ním takovou hru že mi účtuje auta - já mu řeknu třeba 3 jedničky a 2 dvojky a on mi to naúčtuje, ale musí na to mít náladu, zná minimálně 20 různých říkadel

nejvíc ze všeho ho baví s něčím pomáhat, pro malou mi vždycky nachystá plínu, krém, přinese mi pro ni pití, jídlo, pomáhá dědovi na zahradě, tátovi při práci na domku, ale vždy si musí vymyslet svou zábavu
manuálně je zručnej podle mě až moc - umí zašroubova a odšroubovat různý mastičky.,...

ale fakt mně jaksi poslední dobou přijde, že u ničeho moc dlouho nevydží, na všechno akorát řve nechcu, je na nás protivnej - něco mu nedovolíme - hned nás nemá rád atd. (já vím, že to je i obdobím vzdoru, ale někdy fakt přemýšlím jestli už to nepřehání)

babulinkab
19. bře 2011

@sisstin jo a taky poslední dobou skoro vůbec neposlouchá 😝 😝

sisstin
autor
19. bře 2011

@babulinkab no já si takhle podle popisu myslím, že na tvým chlapečkovi nic patologickýho není 😅 😅 😅 ono tohle je fakt období vzdoru, zima je dlouhá....až bude hezky, tak hned bude lepší nálada 😉

ono třeba u Kr. fakt spolupracuje každé dítě ( pokud není autistické atd.), ta kámoška říkala, že kluk tam byl učiněnej anděl 😅 😅 😅 Tygr tam taky maká o 106...ona to prostě s nima umí....což právě hodně psychologů ne 🤐 a pak označí dítě za nespolupracující, a je šlus 😝 🙄

sisstin
autor
19. bře 2011

jo, do extrémních nedonošenců jsem dávala fotky Logica - Ve školce, tak jestli ještě někdo nemá vybrané téma (hlavně ze "šmíráků"), tak tady to je 😉

dana19
19. bře 2011

@sisstin Ahoj...tak jsme byli na ORL a tam řekli,že má něco v ouškách...prý nějakou vodu,dali nám kapky a obědnali na duben na tu foniatrii...jak ho pozoruji,opravdu má schopnosti 1,5 letého dítěte...

babulinkab
19. bře 2011

@sisstin no snad je to fakt jen tou zimou a nudou 😝 😝
to máte štěstí, že máte tak bezvadnou doktorku, já si právě myslím, že syn by tam nechtěl spolupracovat
ještě jednou díky

sisstin
autor
19. bře 2011

@dana19 no tak, kdyby byl na 18 měsíců...tak to zatím není tak strašné, to je v pásmu lehké psychomotorické retardace, což se dá dohnat...tak uvidíš 😉

@babulinkab no Krejčířová ted bude objednávat v dubnu na prázdniny a podzim, ale myslim, že ve vašem případě je to fakt zbytečné 😉

babulinkab
19. bře 2011

@sisstin díky

wsmoulinkaa
20. bře 2011

@sisstin ahojky
od kolika let jsou tyto obrázky určeny dětem?? díky .-)

sisstin
autor
20. bře 2011

@wsmoulinkaa myslíš to Logico? To je až od tří, na to máte fakt čas 😀

wsmoulinkaa
20. bře 2011

@sisstin můžeš mi říct nebo lehce popsat jak s nimi spolupracuje? a můžeme tam být u toho také, nebo je tam sama s dětmi...

wsmoulinkaa
20. bře 2011

@sisstin jj 🙂

sisstin
autor
20. bře 2011

@wsmoulinkaa počkej, ted mluvíš o čem? 😕

wsmoulinkaa
20. bře 2011

budu se k té dr objednávat v dubnu...
jestli se mě ještě pamatuješ 🙂 jinak jsme trochu lepčejší...malá se snaží opakovat...ale stále se jí nechce moc breptat...reaguje tak nějak lépe, ale ono to není...
a taky konečně chodí za ručičku...

wsmoulinkaa
20. bře 2011

@sisstin o té psycholožce....Krejčířové 🙂

sisstin
autor
20. bře 2011

@wsmoulinkaa jo, ty myslíš u Kr 😉 no takhle malé děti jsou tam s rodičema určitě...to možná až tak školáci jsou tam s ní sami 😉

já už to tu psala hodněkrát, co to vyšetření zhruba obsahuje - u 2,5letého dítěte to bude vložit základní tvary (nejdřív tak, aby je dítě nemuselo natáčet, pak se ta deska otočí, aby dítě už muselo s těmi tvary točit), přikládat složitější tvary na předlohu ( kříž, půlkruh atd.).

Vertikální i horizontální stavění z kostek podle předlohy, dát dlouhé korálky do úzké zkumavky. Rozlišovat pojmy jako velký - malý, suchý- mokrý, těžký - lehký. Ukazovat obrázky ( činnosti, zvířátka). Dítě by mělo umět odpovědět (u nemluvících dětí ukázat na předmět) na otázky: čím se jezdí, čím se odemyká, z čeho se pije atd. Ukazovat části těla - i složité jako brada, čelo.

napodobit povahu a směr tahu - nakreslit na povel kolečko ...

Přiřazovat barvy, nápodobá hra - dát panence napít, pohladit ji....prostě takové ty základní věci... 🙂

wsmoulinkaa
20. bře 2011

jj tak to jsem tu četla...aha...tak děkuji....

sisstin
autor
20. bře 2011

@wsmoulinkaa záleží, jak rychle vás objedná..ale u vás by to asi bylo lepší spíš až na ten podzim...aby byla holčička trošku starší...ona to fakt třeba ještě dožene 😉

deina
21. bře 2011

Ahojte holky. 🙂 Zatial som nic nepisala, len si vas citam, kedze mam doma syna, ktory mi casto pripada iny ako ostatne deti. Ono niekedy sa mi zda, ze je len trochu svojsky a rozhadzalo ho stahovanie do zahranicia (stahovali sme sa pred 3 mesiacmi), ale su dni, ked sa mi zda, ze ta jeho inakost nebude len tym, zeby bol svojsky. Mozno sa u vas dozviem viac, neviem ani, ako postupovat, ci a kde ho vziat ku psychologicke, ked tuna mame jazykovu barieru (on po nemecky nehovori vobec a ja len malo) a na Slovensko chodime zriedkakedy.

Z toho, co pise @sisstin o tom, co by trojrocne dieta malo vediet, mi az tak iny nepride. Nema problem vkladat tvary, rozlisuje ich lahko, aj farby, aj si to natoci tak, aby vlozit spravny tvar do spravneho otvoru, aj ten tvar spravne pomenuje, aj farbu urci spravne. Kocky momentalne nesklada, nebavi ho to, ale asi pred rokom komin postavit dokazal. Nakresli ciaru a kruh, inak nic, mne sa to zda malo, ale pravda je, ze toto netrenujeme, tazko ho pri kresleni udrzat, lebo ho nebavi. Este tak tie omalovanky, ktore sa len vodou vyfarbuju, ma trosku rad.

Mne sa zda, ze je velmi nerovnomerny vo vyvoji. Narodil sa predcasne v 32tt, ziadne vazne komplikacie neboli, mal sice rozsirene mozgove komory a hypotoniu, ale chodili sme pravidelne aj na neurologiu, aj na rizikovu poradnu a vsetko bolo vporiadku. Cvicili sme Vojtovku a on sa vyvijal dobre, dokonca bol velmi sikovny a zdalo sa, ze nijako nezaostava za detmi narodenymi v termine (prvykrat sa napr pretocil, ked mal 5 a pol mesiaca). Az neskor prislo to, ze je nejaky iny. Ma vybornu pamat. Ked ho nieco zaujme, velmi rychlo sa to nauci. Dlho ho nebavili knizky a potom, ked ho bavit zacali, rychlo sa naucil rozpoznavat zvierata, vedel aj zvuky, ktore vydavaju, dokonca mi vo veku rok a pol poznal abecedu (precitat jednotlive pismena), do 2 rokov sa naucil aj cislovky 0-9 (nijako cielene som ho to neucila, on sam sa pytal na pismena napr zo znaciek aut). Teraz nedavno sa naucil cislovky 0-9 aj v nemcine a zacina cisla spajat, napr uz nepovie na 90 devat a nula, ale devatdesiat. Na pocitaci dokaze napisat niekolko slov, napr notruf (nudzove volanie po nemecky) - toto ho naucil manzel, ale ostatne slova sa mi zda, ze uz sklada sam (svoje meno - Misko alebo dnes napisal Canon, nazov jednej pesnicky).

Takto by to mozno znelo ako nejake genialne dieta, keby... keby nebol tak hrozne nespolocensky. Dlho nemal rad spolocnost deti, aj teraz ma radsej dospelych, aj ked uz aspon mladsie deti zacina mat rad (deti vo veku jeho mladsieho brata), ale rovesnikov nevyhladava. Vacsinou sa hra sam, len zriedkakedy sa stane, ze pri hre spolupracuje s nejakym dietatom (aj to len s dietatom, ktore pozna). Ma divne manie, "zaluby", vzdy ho nieco tak chyti, ze je schopny len to robit - napr v lete ho zaujimali klimatizacie, presne vedel, kde sa aka znacka v meste nachadza, vsetky poznal. Ked sme sa sem pristahovali, zaujali ho schody do metra, neustale ich zapinal, stale ma ku schodom tahal a o schodoch rozpraval, zboznuje telefony a pocitace alebo piano svojho otca - vie, pod ktorych cislom sa aka pesnicka nachadza (a vraj ma vyborny zmysel pre rytmus, ale toto neviem posudit, to tvrdi tatino 😅)... vsetky tlacitka, vsetko, cim sa nieco zapina, zhasina...

Velmi zle znasal prestahovanie, este donedavna mi kazdy den plakal. Asi pred 2 tyzdnami som prvykrat ziskala pocit, ze uz bude dobre, uz si zvyka... ale teraz tu boli na vikend moji rodicia a koniec, cely vikend bol hrozny, nezvladnutelny (hoci inak je to mile a zlate dieta, s ktorym nie su vazne problemy, nie je agresivny, aj celkom poslucha).

Asi som sa rozpisala, ale nezda sa mi, zeby som pisala nejako ucelene, kedze sama neviem, co si o nom mam mysliet. Aj tak je to viac o mojom pocite. casto sa mi stava, ze ked o nom hovorim alebo pisem, nepride mi az taky divny, ten pocit prichadza skor vtedy, ked ho napr vidim s inymi detmi. Boli sme v nedelu v jednej skolke na zapise, mali den otvorenych dveri. Na moje prekvapenie bez problemov vosiel dnu (co on nema rad nic nezname), dokonca to tam obehal, nasiel akvarium s rybkami, tak ich siel pozriet, ze ake su pekne... a vsetko vyzeralo ok, ked odrazu uvidel na nastenke stopky a koniec. Uz mi hovoril, ze co to tam je, nula nula je tam napisane a uz sa hral len s tym. A odchadzala som s pocitom, ze este to s nim budeme mat tazke.

Ked budem mat viac casu, este si vas precitam, mozno mi to pomoze utriedit si v hlave svoje myslienky. 🙂