Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
28. únor 2011

@ygreen hele, to fakt neřeš...Tygr se s dětma taky nedruží....a jako fakt autík není 😉 to je prostě taková povaha...Tobík asi bude dost podobnej jako Tygr povahově..prostě takovej klidas 😉

queer
28. únor 2011

ahoj, děkuju za podporu a odpovědi. Rozhodně nejdřív vyhledám poradnu, ta kam patříme prý není dobrá, už jsem se pídila, tak se budu pídit ještě dál 🙂 už kvůli tomu odkladu a uvidím, co mi poradí. Školy s Lukášem se bojím jako čert kříže, i když ani s Bárou to není procházka růž. sadem. Mají dvě třídy v jedné třídě. Prvňáky a druháky - je jasné komu se paní učitelka musí věnvat víc. Na nějaké nacvičování vůbec nehrajou, vše se musíme doučit doma. Teď mi vstávaj vlasy hrůzou, protože dcera byla nemocná a ve škole nám neřekli, že se má naučit 2, teď už 3 lekce angličtiny, ale PSÁT. Naprosto to nechápe, že se to jinak píše. Drtíme to každý den a výsledky skoro žádné. Přijde mi to nehorázně brzy, když to neumí napsat skoro česky.
No a jak to dopadlo s divadlem? I když já jsem to ořvala, tak Lukáš byl naprosto spokojený, že tam nemusel (taky nebylo o co stát přes hodinu prý koukali na tanec, byli v divaldle PONEC) a radostně mi hlásil, že se měl dneska ve školce fajn a moc se mu tam líbilo. To nikdy nedělá. hajzlík jeden 🙂
Jenže se vrátil domů, skoro se nedovlekl a hned usnul, kašle a bude nemocný. Možná byl tak protivný také proto. No a já mám zase své dny a taky mi není zrovna do zpěvu, tak jsme se sešli a neštěstí hotové.

daska58 připomnělas mi každoroční masopust (nedávno š´tastně za námi) je to stejná hrůza jako divadlo, letos jsem rezignovala a do masky ho nervala, protože prostě nechtěl, no ve školce to taky přežili, že jdeno dítě bylo bez masky, ale je to horor 😖 Předškolní vzdor, na ten se teda zeptám! Není na to pilulka? 🙂
Myslím, že má takovou povahu, ale musí trochu začít dělat i to co se po něm požaduje nebo tou školou neproleze.
jako autista se mi teda nezdá, protože jinak mu pusa jede od rána do večera, nestydí se, prostě je jinak v pohodě jen, když ho někdo do něčeho nenutí. A není to práce? To já nesmím!

sisstin
autor
28. únor 2011

@queer no právě u toho případu, co popisuju já, se ten Asperger projevoval právě "jen" tím, že kluk byl šíleně negativistický, věčně nespokojený a nedělal to, co nechtěl 😉 ale u něj to gradovalo takovým způsobem, že třeba pak v 8 letech jim byl schopný vzteky rozstřískat půl bytu 😉

tu diagnozu dostali právě pozdě, protože všude jim řekli, že Asperger není, že je jenom nevychovaný a bla bla bla...diagnozu dostal až opravdu v deseti letech od Krejčířové 😉 jinak je to velice inteligentní kluk, pokud je po jeho, tak je relativně klid....

ta maminka už pak byla na zhroucení, než tu diagnozu dostali 😒

čímž fakt netvrdím, že je to Váš případ.... 😉

sisstin
autor
28. únor 2011

@queer takže pak s diagnozou a správným "papírem" může mít dítě nárok na asistenta, nebo to učitelé prostě "vědí", a pokud je ten učitel hodně dobrý, tak si s tím poradí....popř. pokud je dítě hodně inteligentní, dá se přejít na školu pro nadané děti speciélně s Aspergerovým syndromem 😉

ygreen
28. únor 2011

siss, na to jak jsem se vypsala odpo z depky, tak musím říct, že večer byl úžasnej, na vše reagoval ani jednou mě neignoroval a byl prostě super.
Dopoledne je schopnej vydržet u "učení" - vkládačky, tvary, apod, ale odpo je takovej hrací, takže vše jen formou živé hry - děláme gesta, a povely - házíme s míčem a nahoru, dolu, jdi dozadu, dopředu. Rozumí z mých gest v rámci hry všemu. ´Moc mě překvapil a vyléčil z dopolední depky 😵 😵 😵

myslíš, že může dostat nootropika nebo nějaký vit. na mozek bez návštěvy neurologa? My tam jdeme zítra s dcerou, ale na Tobíka určite nebude mít čas a objedná nás bůhví za kdy, tak jestli může takhle něco hodit "od stolu", když jí ho popíšu. Vitamíny by mohla, ne?

ygreen
1. bře 2011

ahoj holky, Tobík je dnes poprvé od 9 v miniškolce. Je tam dnes jen jedna 2,5letá holčička, krásně mluví,a le je taková tichá (má problémy s jídlem a vyprazdňováním, zadržuje kakání i několik dní). Tobík tam hned šel, vyndal si autíčka a hrabal se v nich, motorky a všechno, nadšenej. Začal je samozřejmě na lince stavět do řady podél linky.
Já si zatím povídala s "hlídací tetou", tak jsem jí řekla vše co mi pověděla siss o tom co by měl umět a tak, tak říkala že většinu z toho s dětmi dopoledne dělá - dávají barevné puntíky na puntíky a tak. Takže jsem v klidu odešla, ani po mě nevzdech 😉 vyzvednu si ho ve 12. A zase ve čtvrtek. Mám z toho dobrý pocit. Ta teta je zvyklá, páč její 6 letý syn píše zrcadlově a i tak čte, takže v PPP jsou pořád 😉

jinak včera byl fakt úžasnej, večer prostě ani jednou neunul s očima ani jednou mě neignoroval. Fakt normální dítko co nemluví. A musím říct, že za těch 5 dní, co jsme najeli na režim bez televize a s mojí prmanentní péčí se ani jednou nevztekal, ani jednou neřval, nekřičel, neječel, vše vyjadřoval brbláním, breptáním, gestama, pohybama. No prostě jsem to asi fakt hodně posrala.

Jsem to i dnes říkala hlídací tětě a ta mi říkala, že jsem jediná matka kterou zná, která to přizná. Jiný zatloukaj, aby to na ně nebylo, což nechápu. Přeci čím dřív to přiznám, tím dělám ze svého dítěte menšího blbce - protože za to nemůže nějaký autismus, nebo něco, ale já. Lhát, že se mu věnuju od rána do večera ale že to stejně neumí, tak co má odborník jiného, než přisoudit těžší postižení, minimálně zpočátku, než sám začne s dítětem pracovat.
Prj mamainka toho chlapečka, co mu řekli že má asi dětský autismus, tak to nikdy nepřizná, přitom ta hlídací teta ví, že se maminka věnuje jen roční dceři a chlapečka značně odstavila. Navíc jí logopedka nabídla místo ve speciální logo školce a on aodmítl a prý se ho snaží všemožně narvat do normální školky, aby náhodou nechytl jiné problémy ostatních dětí. Ale když jsme se teď bavily, tak ten chlapeček je fakt asi autík, páč ho fascinujou kulatý tvary, všechny osahává, chce je mít - najde si třeba kulaté víko krabice, které má na okraji žlábek a tam dá kuličku a hrozně dlouho s ní točí. A hladí lidi po tváři, strašně rád se dotýká svojí váří cizích tváří. To mi přijde "špatný". Ale už tam nechodí, co dostal předběžnou diag. autíka, tak už tam nechodí.

ygreen
1. bře 2011

holky mám dotaz, jak jsou na tom vaše děti se stavěním věcí do řad??? nebo byly v prvích 3 letech života? mě přijde že krom aut si tobík staví do řady věci, které jsou stejné a porovnává je, sleduje obrázky (např jogurty) a tak. vystaví si je a pak si prohlídne obaly a pak do nich třeba skočí 😅

hanatka
1. bře 2011

@ygreen malej do řad nikdy nic nestavěl, on všechno akorát rozhazoval, když byl menší 🙂
Ale některé děti prostě do řad staví.

lenka.pce
1. bře 2011

Ahoj, delší dobu jsem nepřispívala, moc nebyl čas a podobně jako @ygreen jsem vyřadila komp a TV. Teda kromě ranní Kouzelné školky a občas podvečerní pohádky, když jsem únavou ko( mladší se pořád v noci budí minimálně třikrát). Taky nechápu rodiče, co nepřiznají, že se dětem nevěnují, vždyť jdou proti nim. My jsme začali s Míšou pořádně pracovat tak od dvou a půl let, pokroky jsou znát, tvary skládá, barvy přiřazuje. Když po něm něco chci, tak si dávám pozor abych moc negestikulovala a musím říct, že už perfektně rozumí. Například mu řeknu, že v ložnici u postele má hrneček, at mi ho přinese, že budeme mýt nádobí, tak ho přinese. Já jsem s ním do těch dvou let nikdy pořádně nepracovala u těch dětských her, radši jsme šli ven a doma jsme pak dělali domácí prace, myli nádobí, vařili. Takže rozpoznává druhy koření, příbory a tak, jen škoda, že se to při tříleté prohlídce nekontroluje 🙂 Za tři týdny jdeme na tříletou, tak jsem zvědavá, co mi mudr řekne, doufám, že to bude jen opožděný vývoj řeči.
Ad stavění věcí do řad. My teď máme na zdi nalepená do řady malá autíčka, nalepil je tam Míša. Docela často je staví za sebe podél okraje linky, nebo na stolek, ale jné věci si nestaví do řady, teda aspoň si ted nevzpomínám.
Taky mě napadlo, ono asi ty děti, když mají tu Tv puštěnou nebo vědí, že ji někdo sleduje, tak třeba nemají takovou potřebu komunikovat, když se jim pak člověk začne pořádně věnovat, tak ví, že budou mít hned odezvu a víc to zkoušejí.

queer
1. bře 2011

@sisstin s tím Aspergerovým syndromem jsi mě vyděsila, četla jsem zapisky jedné paní s Asp. manželem a dcerou a jo, přesně se to vypadá jako rozmazlený fracek. Bože, teď se teprve začínám bát toho vyšetření. Ale on byl dneska a veřer tam miloučký... Ráno jsem chtěla, aby mi nakreslil, jaký by si přál dort k narozeninám, protože o tom sám začal. Přesně mi ho popsal, ale kreslit nechtěl ani za boha. ☹

@ygreen Ha, nevím zda tě uklidní náš podivný Lukáš 🙂 , ale z aut a vlaků staví rád. Vlaky prostě jezdí za sebou a auta po silnici taky dělaj řadu, takže je to jasný. Dokonce, ale to jsem ho navedla já, protože jsem to jako malá milovala a měli ode mně na hodinu pokoj 😀 , si stavíme lentilky podle barev do různých řad a pak se to zase pomaličku ujídá, aby byly řady vyrovnané. Pěkná zábavička... 🙂 Občas (třeba při nemoci) to není marná hra.
Můžu se zeptat? Ještě jsem se ke straší diskuzi nedostala. Ty jsi nějak podcenila vliv televize nebo co?
Já mám totiž taky výčitky, protože když přijdou ze školy, školky tak si musí pohrát spolu, protože se půl dne neviděly, tak se musí trochu pohádat a tak 🙂
A pak je čas na úkoly, které se mnohdy zvrtnou na nekonečně dlouho a přitom se Lukáš nudí, takže televize vede. Ještě, že zbožňuje všechny dokumenty na dvojce, hlavně dinosaury a objevy a tak, ale stejně asi vidí i spoustu věcí, které by ani neměl. No a když se dohrabem z tich úkolů, protože prostě nemám sílu se s ním hádat, jestli zatím něco namaluje nebo vymodeluje...
A pak je hned večer a StarTrek (bože sorry ani nevím, jak se to píše a nehodlám to hledat, jsem tv nevzdělanec, narozdíl od syna, ale tahle blbost se mu taky děsně líbí, protože na ní koukaj s tatínkem) a pak večerníček, animáček. Tyjo, když se to takhle vyjmenuje tak skoro denně, sice z malýma přestávkama ale sleduje půl dne kde co. To je hrozný a já se divím, že je divný? Jsem hnusná matka, ale Bára prostě s tou školou pomoct potřebuje. Ach jo!

lenka.pce
1. bře 2011

@queer ahoj, hlavně si nic nevyčítej, rozhodně nejsi hnusná, už jen kvůli tomu, že máš starší dítě, které potřebuje pomost s úkoly a hlavně, že si to přiznáš 🙂 U mě( nevím přesně jak u ygreen) šlo spíš o to, že místo abych se mu více věnovala, tak koukal na pohádky, já měla klid na práce a tak :( Píšeš, že večer kouká s tatínkem a co takhle zapojit tatínka, aby si sním hrál? Nebo můžou spolu chystat večeři a tak. Nevím, kolik je ti let, ale já si ještě dost živě pamatuju, na odpoledne s mým tátou. Pracoval 6-14 každý den, takže o půl třetí doma, na kanape, televize, noviny a já to tak nesnášela... Když jsem byla větší a mohla sama chodit ven, cvičit, na kolo, byla to neskutečná úleva. Ale nejhorší je, že jsem po čase začla do toho stereotypu zabřehávat sama, no naštěstí jsem si to včas uvědomila. Co zkusit nějaké společeské hry? Malej je miluje, třeba obrázkové člověče, nezlob se. Ted mu plánuju vyrobit hrací desku, na které se bude chodit podle barviček, co padnou na kostce.

ygreen
1. bře 2011

ano lenka to píše přesně - otěhotněla jsem s dcerou, když měl tobík 1,5roku a je imtrovert, nejevil zájem i čtení, hrál si sám. tak jsem ho nechala, dodělávala jsem inženýrské studium, psalůa diplomku, stěhovali jsme se, rekonstruovali barák a ta. Ale to mě neomlouvá. Jsem líná, Tobiáš se nikdy moc nedružil. miloval od roka pohádky teletubbies, traktora toma, autíčko finlay a teď asterixe a obelixe všechny díly. A on nechtěl dělat to co já a když se díval byl mega šťastnej, smál se u toho, skákal breptal. Tak jsem ho nechala. Od 30tt s dcerou mi bylo zle jak psovi a ještě do jejích 2 měsíců. takže koukal celé dopoledne a pak i večer.

sisstin
autor
1. bře 2011

Brý den 🙂

@ygreen já jsem značně toho, co se týká "nevěnování" se matky a tím zapřičiněného opožděného vývoje dítěte dost skeptická 😉 a co jsem četla Vývojovou psychologii od Krejčířový, tak to jen potvrzuje. Zdravé dítě se opravdu všechno učí samo. Aby zdravé dítě nemluvilo a bylo pozadu kvůli tomu, že se mu matka nevěnuje, to by muselo být asi celej den zavřené někde v komoře 😉 jinak při normálním provozu domácnosti se to prostě naučí, i když se mu matka nijak zvlášt "nevěnuje" 😉 co se týče řazení, tak Tygr asi nikdy neřadil, nebo to nebylo nějak významné...páč si to nepamatuju 😉 ale když u nás vloni byla psycholožka z RP, tak říkala, že mezi 2-2,5 je to normální vývojové období. U nás to bylo okolo těch 2 let spíš jak píše @hanatka - Tygr všechno rozhazoval, se vším mlátil...z toho jsem byla na prášky 😝

Třeba Tygr se naučil barvy taky sám, já jsem ho to neučila, jelikož mi Kr. v jeho 2,5 říkala, at ho názvama barev nezatěžuju...tak jsem to v jeho 2 a 3/4 zkusila a prostě znal názvy všech barev...sám od sebe 😉 prostě z běžného poslechu, nehustila jsem to do něj 😉

co se týče televize, tak bych ji taky nedémonizovala....jasně, že je blbý, když dítě u toho sedí v kuse 6hodin denně, ale normální sledování TV nic nezapřičiní...to je prostě kravina 😉 takže holky, nic si nevyčítejte 😉 něco udělat v domácnosti se prostě musí, skoro všechny z vás mají další děti, kterým je se taky potřeba věnovat atd. 😉

@queer není to náhodou tenhle blog? http://klacicekauticek.blogspot.com/ jestli jo, tak ona má ještě jeden..má i syna s AS, a to poměrně s dost těžkou symptomatikou http://auticekjenicek.blogspot.com/ 😉

sisstin
autor
1. bře 2011

jinak my už se taky nepřetrhneme 😉 dneska jsme ráno něco dvě hodiny dělali - oblíbené barvy a tvary podle předlohy 😀 😅 😅 ..to v pátek už vrátím do RP, do 10 minut dá všechny listy, takže pomůcka už splnila svůj účel 😅 😅 😅 pak jsme dělali Zajíce - už to hrajeme správně, Tygr loví ze sáčku a říká, co vylovil 😉 pak asi 15 listů Logica, Panáčky od Granny a tím to zhaslo...

od tý doby jsme byli venku, ted jsme přišli...a to už si Tygr dělá, co chce....takže jezdí s vláčkama, vaří s dědou apod. 😉 já třeba zas hrozně obdivuju holky, co s dětma něco tvoří...já jsem na to levá jak šavle, tudíž mě to strašně nebaví...tohle holt nechávám na školce, se mnou by se, co se týče nějakých ručních prací, fakt moc nenaučil 😝

ygreen
1. bře 2011

siss. jasně, ale logopedka mi řekla, že to má vliv a hlavně televize narušuje pozornost u dítěte. A taky že dítě je zvyklé přijímat informace jen pasivně. A Tobiáš těch 6 hodin klidně dal.

sisstin
autor
1. bře 2011

@ygreen no tak to potom jo...asi 😕 to je pro mě fakt nepředstavitelný, já slavim i 15 minut, když vydrží 😅 😅 😅 😅

ygreen
1. bře 2011

siss, já abych nezmagořila, tak taky koukám na telku, ale teď jinak. Pustim si seriál nebo jinou hnojárnu, který mě bavěj a kluka mám u sebe, skáče, hážeme si, já to jednim okem sleduju a druhym Tobíka, pořád na něj mluvím a hrajeme si. A u reklamy si k němu sednu až k telce a vše komentuju, ukazuju mu to a tak

ygreen
1. bře 2011

Tobiáš dal 3dvd za sebou a ták brečel a vztekla se, že už ne ☹ a mě to vyhovovalo, já přes net objednávala a hladala dlaždice, navrhovala kuchyň a další ☹ ☹

jolinka
1. bře 2011

caute
pridavam k sisstin s tym nevenovanim ci venovanim, ak mate pocit ze treba robit nieco viac lebo s beznym venovanim dieta nejde tak dopredu tak treba daco robit, ale samotne mensie venovanie nezapricini samo ani zaostavanie ani autizmus. Takych venujucich materi ako sisstin je pocertech malo 😉 a popri domacnosti a viac detoch sa to fakt ani neda stihat.
Ved aj v minulosti boli velmi inteligentni ludia, a co im rodia citali od babetka reporela a skladali s nimi puzzle?... to chcem vidiet. 🙂

Ja som uz po 3 detoch vystavena matka, poslednemu synovi venujem minimum energie a cuduj sa svete je to nase najbystrejsie decko, super velka slovna zasoba, vyjadrovanie ako 3 rocny, kladie retazove otazky, opakuje z prveho pocutia aj narocne slova, gramatika bez problemov, vety tupu Dam si ruky do vrecka, aby mi nebola zima...su samozrejmostou.

sisstin
autor
1. bře 2011

@ygreen jak jsem psala, u nás je taky tývka puštěná furt...jinak by mi hráblo za celej den... 😉 ale Tygr na to fakt nečučí, prostě u nás nikdy neexistovalo, a stále moc neexistuje, že by si sednul a koukal na pohádku....to až fakt ted v třech letech vydrží třeba těch 10-20 minut...a to ne sám 😅 😅 😅

já jsem to přičítala dřív tomu, že nerozumí, co tam říkaj, tak ho to logicky nebaví...ale ted rozumí normálně a stejně ho to vůbec nebere....což se divím, páč my jako rodina sledujeme TV dost 😝

jinak do 2 let Tygra to u nás vypadalo stejně, on si seděl v koutě a v něčem se hrabal..já seděla na compu 😉 jakýkoliv moje snahy o nějaký věnování se sveřepě odmítal...chtěl si hrát sám a o nějakou pozornost nestál 😉

sisstin
autor
1. bře 2011

@jolinka no já bych to s tím věnováním se zas tak nepřeháněla 😅 😅 😅 😅 kor ted už to teda opravdu není žádná sláva 😅 😅 😅 spíš jsme furt venku 😉

a přesně, já mám jenom jeho...v domácnosti nemusím dělat téměř nic...s Tygrem se to teda fakt nedá ani....takže to je taky další věc, že 😎

jolinka
1. bře 2011

inak Kati bola tiez zavislak na DVD.
Ja som bola po starsej, narocnej dcerke rada, ze je druha pokojne, dieta co sa zahra samo. Spociatku mi to vyhovovalo, mohla som si porobit ale okolo 1,5 roka ma to zacinalo znervoznovat, videla som ze aj ked mam cas a chut sa jej venovat, ona mi unika a nechce, nikdy za mnou nechodila po dome. Mala som fazy ze ju vytrhnem z toho jej sveta, budem citat knizky, vysvetlovat, ukazovat a ona nezajem...
tak som to vzdala, prisposobila sa jej svetu. Sedeli sme pri DVD a ja som donekonecna kratkymi vetickami komentovala krtka a krtka a krtka [mam uz na krtka vypestovanu celkom slusnu averziu 😒

sisstin
autor
1. bře 2011

jinak my máme doma tuhle krásnou knížku http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=42542580&tab=1 a v té je naprosto úžasně popsané, jak se dítěti věnovat už od miminka...

že se miminko přebaluje, a k tomu se mu říká odpovídající básnička...jak s ním cvičit a opět na něj mluvit, jak se učí paci paci a tyhle další věci 😉 fakt se mi to strašně líbí....je to až pak pro děti do 4 let 😉 já jsem třeba takovýhle věci s Tygrem jako s miminem nedělala...on prostě jen spal, nebo jsem ho položila pod hrazdičku, si tam brnkal do hraček...byl abnormálně hodné a klidné dítě...takže mě vůbec nenapadlo, že bych s ním něco takovýho měla dělat....taky jsem měla min. půl roku poporodní depky, bylo mi zle jak psovi...prostě jsem se starala fyzicky - krmit, přebalovat a tak...ale nějaký jiný věci jsem s ním absolutně nedělala...

to taky mohla být velká chyba 😉

gtver
1. bře 2011

@sisstin, jasně, člověk nikdy neví, coby, kdyby..., ale nemyslím si, že by to byla chyba odpovědná za vše ostatní 😉 Něco ti povím, já "vycepovaná" řečmi, jak se člověk musí dítětti věnovat (ve smyslu těch laických názorů okolí, že děti nemluví jen proto, že se jim rodiče nevěnují). jsem mluvila pořád, básničkovala jsem u koupání, přebalování, hraní, zpívala, četla, atd. a Lviče se rozkecalo až mezi 2,5 a 3 lety. Do tý doby ani ň. Nevyčítej si něco, co sama jako v podstatě už odborník víš, že u některých postižení není příčinou 😉

sisstin
autor
1. bře 2011

@gtver a tak to já to zas tak neřešim 😅 to jen, že tu zavládla taková "sebemrskačská" atmosféra 😅 😅 😅 já mám obavy, že i kdybych na Tygra mluvila od narození 20h denně, že by to bylo k ničemu..páč fakt do dvou let mám pocit, že to šlo úplně mimo něj 😅 😅 😅

smardik
1. bře 2011

hezký večer jdu nakouknout 🙂

@sisstin tím žes tygrovi neříkala básničky jako dítě to určitě není že nemluví, já se snažila zpívat,říkat básníčky,ukazovat knížky Tomovi dost brzo a jen se rozeřval,knížky zahodil a bylo to,ted ve 2a půl letech občas vezme na milost nějakou básničku - ale to ji musím říkat Honzíkovi to poslouchá, jak mu nelíbí se mu to a utíká,knížky vzal taky na milost-ale jen 2 z autíčkama, jiné prostě ne a Honzíčka to baví když mu říkám básničky líbí se mu to a směje se tomu,žvatlá mi tu do toho, u knížek se mnou vydrží, ukazuje mi na obrázky a já mu říkám co chce, už ví že husa dělá gaga 🙂 dneska jsem furt poslouchala gagagaga 🙂, pak umí ne a mnam mnam, ukážu mu jídlo a on začne říkat mnam mnam mnam 🙂 🙂 prostě přístup stejný ale děti úplně jiné

evaje
1. bře 2011

Ahoj maminy, tak já zase jen na skok. Koukám, že tu dnes řešíte, jak jste se věnovaly. Mylím, že každé dítko si řekne samo kolik potřebuje péče. Alespoň se mě zdá. Já se u Matyho stavěla na hlavu a on na mě prděl. Co bych dnes dala za to, aby se na mě Miky na 30 min vykašlal a sám se zabavil 😉 Připadá mě, že si to ty děti regulují samy. Co je důležité je to, co ho člověk učí. Prostě vědět, že na toto má a s tímto je ještě potřeba počkat.
Jinak u nás dělá Maty pokroky v řeči. Učí se mluvit po hláskách a ve školce mají trošku jiný sistém, než v logo klinice. Ale zatím se to nebije a hlavně jde vidět, že má výsledky. Jsem strašně ráda za kliniku, protože byť se ve školce snaží, tak nechápu, jak to stíhají. Prý mají na malého denně 15 min na logopedii, ale já s ním pak doma sedávám minimálně 45minut,abych procvičila, co mám. A stejně tak i v logu. Jsme tam vždycky alespoň hodinu. Tak nechápu, jak to můžou v té školce zvládat. Maty rozcvičil jazyk během 3 měsíců úplně fantasticky a začínají mu naskakovat i hlásky, které jsme ještě netrénovali, tak jsem šťastná, jak blecha. Navíc vidím, že to co trénujeme my doma má efekt a to co dělají ve školce mu jde mnohem pomaleji.takže asi to chce opravdu delší čas na práci, než si ve školce myslí.Jinak jsem rádal alespoň za to málo.
Tak se holky držte a Sistin, viděla jsem jak makáš s Tygrem, no klobouk dolů, on je fakt šíleně šikovný. Máš navíc úžasné pomůcky, až ti je závidím 😉

evaje
1. bře 2011

@smardik tak s tímto nemůžu jinak než souhlasit. Akorát u nás naopak, starší knihy miluje, a spívám mu dodnes( to je ten co má problém s řečí) a mladší, knihy nemusí a když začnu s říkankou nebo písničkou, tak mě zacpává pusu. Zatím toho taky moc neřekne, ale určitě mluví líp než starší ve 4 letech. Takže je to v dětech a né v nás milé dámy 😀

evaje
1. bře 2011

Zpívám a ne spívám 😅

smardik
1. bře 2011

@evaje já myslím že to je dítětem, Tom je dost samotář nebo jak to říct, moc si nechce hrát ani se mnou, nejraději si zaleze někdy do koutku a tam si hraje s autíčkama, má rád mozaiku, mě chce jen na stavění lega to sám nezvládá a na malování, když má náladu přijde se pomazlit - obejme mě,sedne mi na klín a mazlíme se,dá mi pusu nebo si řekne že chce pusu ode mě a zas jde a nepotřebuje mě, Honzík si zas rád hraje se mnou, ted večer mi nebylo dobře tak jsem ležela,on seděl u mě a hodinu jsme si tu hráli s autíčky,knížky si prohlíželi prostě je jiný a chce. mluvení zatím srovnat nemůžu Honzíček má teprve 1rok tak uvidíme ale tak nějak mi přijde zvídavější, víc ho věcí zajímají, je větší divočáček, nebýt operace je na tom podle mě líp i pohybově