Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

ygreen
11. bře 2011

@smardik Tobiáš je to samý!!! Thea je ve svých 6 měících komunikativnější ve všech ohledech víc než Tobiáš ve 2 letech - vše jí zajímá, na vše kouká, sahá, všechno chce. Tobík si nikdy moc nehrál s vyloženě dětskýma hračkama - od 6 měsíců - angličáky, mobily, ovladače. Theika je vydřená z každýho chrastítka.

Ale víš co, já doufám, že budou ti naši špunti mluvit rychle a budou zase šikovnější než většina dětí a těm našim starším pomůžou 😵

ygreen
11. bře 2011

sorry za překlep, Tobík má 34 měsíců

sisstin
autor
11. bře 2011

@smardik my jsme byli poprvý u Krejčířový ve 27měsích a ve všem vyšel na 18 měsíců, v porozumění řeči dokonce na 15 😝 ve 30měsících byl ve všem už na 30 měsíců, v porozumění asi na 24 😝 a ve 36měsících byl ve všem na 36 měsíců, i v porozumění....mluvení asi jako 15m dítě 😝 tak jsem zvědavá, jak na tom budeme ted 😅 😅 😅

@ygreen no nemít taky tuhle diskuzi, tak už to dávno balim...já už nikam jinam moc nepříspívám, do termínu a občas do těch " nemluvících"diskuzí....jinak mě to taky už nějak nebere....sice jako technicky oproti dřív super, ale jinak krize 🙄

ygreen
11. bře 2011

@sisstin takže tygr dohnal vše, jen to mluvení ještě zlobí, jo?
my jsme teď na emiminu, jako všechny undatry a holky z odboje v Second life skupině. Hustý je že na emimino emigrovalo už podlě mě hodně přes 20 skupin 😲

smardik
11. bře 2011

@sisstin co všechn tygr uměl jak jste k ní poprvé šli?

sisstin
autor
11. bře 2011

@smardik no hele, tak jako nic moc 😅 😅 v tý době nějak začal ukazovat prstem...myslím, že tam vložil ty základní tvary, dal prášek do zkumavky a vysypal ho, pak tam něco načmáral jak chtěl on - píchal tou tužkou Dr. do ruky 😅 😅 😅 pak reagoval na neverbální podněty - jako, že když natáhla ruku a řekla "dej", tak jí něco podal...myslím, že ještě postavil věž z kostek...horizontálně už nestavěl...a nějaký ukazování obrázků nula bodů 😅 😅 😅

@ygreen jo, ted by máme oficiálně Opožděný vývoj řeči s rysy expresivní dysfázie na velmi dobrém intelektovém základu 😉

romana
11. bře 2011

@ygreen
@sisstin
mám momentální averzi vůči všemu a všem (kobyla a MM se dělí o první místo), ale kdyby se cokoliv stalo, dejte vědět, kde jste. pa

ygreen
11. bře 2011

😅 @sisstin prej píchal do ruky 😀 😀 😀 tak to by Tobí asi udělal vše co tygr, i když by kostky postavil nejdřív vedle sebe než na sebe.

a já třeba vím, že má tobiáš bezvadnou paměť. Třeba si prohlíží časák s autama a uvnitř jsou nálepky a on si jednu vezme, nalistuje stránku a nalepí ji na úplně stejný obrázek.

A nebo mu dochází skvěle souvislosti - v jakémkoliv obchodě si jde nejdřív najít chlaďák a tam si pak najde kinder pinqui

jo a holky, začal mi už jíst i maso a celkově se jeho přístup k baště zlepšil 😵 ale on je pravej opak tygra, má 34 měsíců a asi 104cm a 19kg.

ygreen
11. bře 2011

jsem psala undatrám jak jsme dopadli a většina si stejně myslí, že je TObík normální a šikovnej kluk jen spíš zanedbanej mojí péčí - jak jsem dříve psala.
Ale teď vím, že to není úplná pravda ale jedna kočkanapsala, že formou hry baví všechny děti všechno, i třeba prohlížení knížek. Tak jsem jí musela napsat tohle:
"Formou hry ho může bavit jen to, na co má mozkovou kapacitu, když to tak napíšu. Tebe taky ani formou hry nebude bavit skládat molekuly ribonukleových kyselin
Prostě to ven tak, že teď je Tobík vývojově třeba na úrovni dvouletého dítěte. S tím jak mu dozrává CNS nic nenadělám, jasně že podněty stimulují, ale nejsou směrodatné."

sisstin
autor
11. bře 2011

@ygreen tak s těmahle "souvislostma" jsme nikdy problém neměli...to je právě jakoby to chápání světa, se kterým maj problém autisti...to on jako moc dobře věděl, kde co je...co se jak používá a tak....už někdy ve dvou mi nosil do kafe mlíko a tak 😅 😅 😅 ale na slovní pokyn "podej mlíko" by v tu dobu neudělal nic 😝

no Tygr dnes 12,1 kg 🙄 ale už je mu líp...tak snad zas přibere na svých 12,6 😅 😅 😅 😅

sisstin
autor
11. bře 2011

@ygreen no tak tohle je fakt pravda...já jsem se fakt mohla do jeho dvou let přetrhnout a bylo to naprosto k ničemu....někde seděl a sám si s něčím hrál...jakmile jsem se chtěla nějak zapojit, tak ječel a zdrhal 😝

ygreen
11. bře 2011

jj, tak už jsem se dozvěděla, že je to i tím, že jsem ho držela moc zkrátka a byla přísná 😅

jejda, hele moje půlroční buřtinka má 10,25kg 😀 holt je po mamince, stejně jako tygr po tobě 😉

sisstin
autor
11. bře 2011

@ygreen no oni jsou hrozně všichni chytrý, když maj "normální děti" 😉 jinak furt jsem skeptická k tomu, že matka zanedbá vývoj dítěte...ano, dítě třeba neumí čísla, písmena, barvy a tak..ale aby dítě nemluvilo a nerozumělo, tak by si ho fakt nikdo nesměl všimnout a nepromluvit na něj za celej den...což v běžné domácnosti, i když se ta matka nijak zvlášt cíleně nevěnuje, nejde 😉

jinak já vůbec nemám od přírody bejt hubená, teda jo, mám drobnou kostru..ale třeba ve čtvrtáku jsem měla na svých 156cm i 60 kg( ted mám 43 😅 😅 😅 😅 ). Prostě v tomhle mám pevnou vůli, většinu dne jsem hladová...ale mám takovou povahu, že potřebuju mít věci pod kontrolou ( váhu, Tygra, atd).

@smardik odesláno 😉

ygreen
11. bře 2011

tak to se máš, já většinu dne hladová nejsem, ale potřebovala bych být hladová tak půl roku 😀

sisstin
autor
11. bře 2011

@ygreen no jako přežrat se taky umím, já jsem jinak jako dost žravá...sežeru třeba 8 knedlů se segedinem, celej kýbl z KFC a nevim co ještě...nejhorší je držet se s alkáčem....ale dneska si otevřu lahvinku 😅 😅 😅

ygreen
11. bře 2011

však jo, to je někdy potřeba 😵

smardik
11. bře 2011

blbne mi šíleně net tak moc nereaguju, taky mi přijde jako blbost že naše děti nemluví kvůli tomu že se jim nevěnuju. jo možná jsou matky co se dětem věnují 24hodin denně-aspon to tvrdí což já nejsem ale snažím se si s nimi hrát, prohlížet knížky, stavět, chodit ven, i když dělám něco doma snažím se je zapojit - pomáhají mi s prádlem-třídí ho, dávají do pračky apod. jak vařím sedí na zemi,mají misky a taky se míchají, Tom vybaluje nákup a k tomu jim říkám co dělám takže nejsou bez kontaktu a i když jsou od sebe 15měsíců,věnuju se jim stejně jde na nich vidět ten rozdíl jací jsou

zvažuju Tomovi koupit koloodrážedlo,jak ho potkáme vždycky se něj dívá tak třeba by ho zaujalo a pochopí to, schovat se může vždy. jen nevím jaké, nejvíc se mi líbí first bike ale ..........

sisstin
autor
11. bře 2011

@smardik hele, já to vidim na jinejch dětech...který si samy hrajou v pokojíčku celej den nebo tak..mamka si jich nemusí v podstatě všimnout, a uměj to, co Tygr...přičemž já do něj musela absolutně všechno nabouchat....všechno cvičit, neustále trénovat....

kdybych ho nechala "jen tak", tak on fakt neumí vůbec nic...někde by se zasekl u svejch krabiček a tam by si přendával něco 😕

smardik
11. bře 2011

@sisstin u nás to bude stejné vše bude třeba do něj nabouchat, cvičit. ted jsem ráda že má rád to lego a u toho se mnou vydrží tam mu říkám zvířátka, barvy a u toho se zatím asi jako jediného učí ale jsem ráda i za to a časem se snad dopracujem někam dál

sisstin
autor
12. bře 2011

čau holky,

tak Tygrovi už je dobře. Normálně od rána mele a mele, je to hrozně vtipný 😅 😅 😅 to je furt: čaj, noviny, chleba, Brumík, děda vaří, voda na kafe, voda se vaří, babi spí, káva 😅 😅 😅 😅 😅

hanatka
12. bře 2011

Ahojky holky 🙂
@sisstin to je fajn, že je už Tygrovi dobře. A teda rozkecává se krásně..On řekne i voda se vaří jo? Jakože to SE tam řekne? Malej taky začíná hodně opakovat, i když teda patlá neuvěřitelně, ale právě vynechává spojky, předložky, slovesa říká hodně často v infinitivu nebo v nesprávném tvaru a SE by neřekl nikdy, řekl by voda vaří.
Jinak my jsme ve čtvrtek byli na pohovoru v SPC, zatím teda jen rodiče bez Radečka a 22. 3. jdem i s Radečkem. Jsem zvědavá, jaký bude závěr a jestli se shodnou s Krejčířovou (tam jdeme v květnu).
@smardik u nás teď teda taky docela valí lego a začalo ho bavit i puzzle, zatím teda zvládá max. 8 dílků, u 12 už mu musíme hodně pomáhat, ale vzhledem k tomu, že to nemá ani týden, tak si myslím, že dobrý 🙂
Jo a hlásím úspěch s čůráním, na radu @sisstin jsme začali čůrat do sprchy a pak přešli na záchod, nočník mi vytrvale odmítal, ale ve stoje se teda vyčůrá i na záchodě. Akorát moc nehlásí, když se mu chce, začne přešplapovat nebo běhat a musím to vychytávat. Zato kakání začal totál bojkotovat, bez plíny se nevykadí vůbec nikde, zadržuje to a čeká na plínu na spaní. Když ho chci posadit na WC, dostane hysterák 😒

sisstin
autor
12. bře 2011

@hanatka no, ale on to jenom zopakuje 😉 spontánně by to neřekl asi 😉 když se ho zeptám, co dělá voda...tak řekne jenom "vaří" 😅 😅 😅 takže, že by používal se a si, to ne 😉

gratulka k čůrání, pořád je to ještě malej prcek, to se vychytá 😀 😀

evaje
13. bře 2011

Ahojte, tak Maty u nás taky perlí. Nedávno ho Petr ráno budil do školky a on mu řekl drsně "zmizni!" a natáhl nohu, jako že ho odžďuchne. Fakt drsný.Jak někdo říká "doháje nebo doprčic" Maty hlásí to já neříkám, já říkám Docapa 😕 Fakt to u nás nikdo nikdy neříkal a ani nevím, kde k tomu přišel. Asi školka. Takže se vybyrvuje a jak vás tu tak pozoruju, tak začínám mít asi problém s maldším. No skusím ho přibrat do loga ať mě poradí. S naší dr. to asi řešit nemá význam, stejně mě řekne, že má čas.Tak bojujte statečně dál

evaje
13. bře 2011

@hanatka TAky mě Miky nechtěl na nočník a koupila jsem slipečky s Bleskem Mc queenem a hned je chtěl obléct a tak jsem mu řekla, že jedině bez plíny a až se vyčurá. Tak jsme sundali pílnu a on přijal nočník a začal na něj chodit. Ale musím ho posazovat v intervalech asi hodiny a nikdy si sám neřekl. Napřed jsem měla problém, že na něj nechtěl sedat a od té doby co má Bleska, tak se někdy bojí vstát z nočníku, aby si Bleska pak nepočural. Děláme to teprve týden, ale je to úspěch alespoň v tom, že s nočníkem nešvihne přes obyvák, když se o něm zmíním. Když řekne, že se mu čurat nechce ani po hodině, tak ho nechám, protože jsem někde četla, že se jim má naznačit, že jim věříme. Tak uvidím. V létě už to určitě bude pohoda.

sisstin
autor
13. bře 2011

@evaje Evi, já si myslim, že dokud si dítě samo neřekne, tak je to tak nějak k ničemu 😕 jako ano, určitě si zvykne na nočník nebo záchod, to je moc fajn.... ale pro mě je to takový spíš jakoby neustálé hlídání matky a posazování dítěte na nočník 😉 ale zas super, že se na to Mikolda chytá, to u nás by v tomhle věku nepřišlo vůbec v úvahu, že by si na ten nočník sednul...

třeba moje máma mi furt tvrdila, jak jsem od 9 měsíců byla bez plen, ale fakt to bylo jenom o tom, že třeba měla vysledovaný, že jsem kadila ráno...tak mě na ten nočník posadila...a v jeslích jsem myslím plíny měla do 18 měsíců. Důležitý je, aby si to dítě řeklo= že ten měchýř ovládá, cítí potřebu a umí ji včasně poznat, než ten měchýř povolí.

Tygr měl fakt plíny dlouho, ale zas ta fáze - kdy jsem ho jenom vysazovala a kdy si začal říkat, byla opravdu jeden týden..a od té doby, až na tu jednu nehodu, kdy se počůral venku, nebylo nic...ani v noci....

jinak jsem objednala pracovní sešity se stíratelným povrchem, přijde mi to hrozně fajn a Rozvoj zrakového vnímání od Bednářové, brala jsem to u Žlababy v obchodě, tak pak dodám info 😉

sisstin
autor
13. bře 2011

holky, ted jsem teda našla tohle..a to na Tygra sedí jako úplně : Chůze do schodů a ze schodů ( dysfatikům dlouho trvá než se naučí střídat nohy na schodech, nepřidržovat se zábradlí)

sisstin
autor
13. bře 2011

mrkněte sem, super stránky www.logopedonline.cz 😉

smardik
13. bře 2011

@sisstin jen jsem na stránky rychle mrkla ale vypadají dobře,musím to pořádně prostudovat

já ted 2dny sledovala Toma jestli ukazuje prstem a zjistila jsem že prstem vůbec neukazuje ☹ jak něco chce máchá celou rukou nebo tam prostě jde-třeba běží do kuchyně a čeká až někdo přijde, ale prstem neukazuje. no ale malý posun k lepšímu máme to že si začal hrát tak že napodobuje co vidí takže dneska panenka seděla s námi u stolu a papapa, dostala napít, přebaluje ji tak aspon něco. po rodičáku mu chci něco koupit-nějakou tu hračku co ho bude rozvíjet ale zatím nevím co, vím jen že chci tu mozaiku od 2let,zatím máme tu od roka a ta mu jde hezky a hodně ho baví,hrajeme si s ní každý den tak mu koupím tu od 2let

sisstin
autor
13. bře 2011

@smardik nápodoba je super, ale docela problém, že neukazuje 😕 tam nejde ani tak o to, aby si ukázal, na co chce...ale aby s tebou tu pozornost sdílel...když třeba uvidí já nevim kočku, a bude ho zajímat..tak aby na ni ukázal prstem, udělal nějaký zvuk, podíval se na tebe a čekal, až řekneš slova "kočka", nebo třeba "vidím ji" atd. Prostě aby s tebou komunikoval a sdílel ty svoje zážitky, to je fakt nesmírně důležitý...a pokud tohle dítě nedělá, tak je někde problém ...a velkej 😉 ale jestli už ukazuje celou rukou, tak ono to možná za chvíli přijde...u nás to tak taky bylo 😉

sisstin
autor
13. bře 2011

@smardik zejtra by ti měly přijít ty kartičky, přibalila jsem ti k tomu to stínový pexeso - to rozvíjí zrakový vnímání, tak to můžete zkusit 😉