Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

jolinka
25. bře 2011

no neviem, ako napadla ma taka myslienka, len ta cesta do Prahy... hrozna dialka, a penazi nemame nazvys 😒

jolinka
25. bře 2011

podla mna ma ale zmiesanu s vacsou vahou na tu receptivnost
lebo aj gramatika nie je dokonala aby to bola len cisto receptivna,

sisstin
autor
25. bře 2011

@jolinka no to máš asi pravdu 😉 ono fakt ve výsledku ( nebo spíš v takovým tom efektu pro okolí) je na tom dítě s lehčí smíšenou fakt líp( kdy převládá ta dobrá exprese), než dítě, který sice rozumí všem otázkám...ale odpoví jednoslovně, nebo vůbec že 😝

no ta cesta je peklo, mohla bys s Kati u nás kdyžtak přespat...do Prahy od nás už je to kousek relativně..vlakem hodka 😉 aby to nebylo tak náročné... Z Košic je to fakt štreka jako prase 😒

já prostě té Jánošíkové nějak nevěřim, nebo nevim.... když třeba vezmu, že @andreabe diagnostikovala narušenou komunikační schopnost... to je jako co??? To může být dysfázie( jaká forma), atypický autismus atd., mně se ta její diagnostika prostě nepozdává...podle mě, když neví, tak dá narušenou komunikační schopnost a čus 😒

sisstin
autor
25. bře 2011

@jolinka a vím o několika případech, kdy řekla, že dítě prokazatelně autista není..a nakonec jsou to středněfunkční autíci jako Brno apod. 🙄 🙄 🙄

lenka.pce
25. bře 2011

Ahoj, tak M měl ve středu na prohlídce 96 cm a 13,7 kg. Tuhle jsem šli po městě, přidal se k jednomu chlapečkovi (děti má moc rád a rád si s nimi hraje), tak spolu blbli, ukazovali si věci ve výloze a tak podobně. tak se ptám maminky, že jsou asi tak nějak stejně staří a ona mi povídá, že v létě mu budou dva 🙂

sisstin
autor
25. bře 2011

@lenka.pce Lenko, to bud fakt ráda, že je družnej a má rád děti...tohle já momentálně fakt vidím u nás jako největší problém ze všech 🙄 🙄 🙄

lenka.pce
25. bře 2011

V tomhle směru je to s ním v pohodě, děti miluje, jednou v týdnu chodí na dopoledne do MC do "školičky" a mám problém ho dostat domů 🙂 U nás je asi opravdu problém jen v té řeči, doufám. Jenže kvůli tomu to taky hodně lidí bagatelizuje, že má čas, že se mu nechce a tak podobně. Že je jinak šikovný a ať to neřeším :(

sisstin
autor
25. bře 2011

@lenka.pce to je fakt výhoda, tyhle děti vrstevníci berou..i když třeba mín nebo vůbec nemluví 😉 Tygr je jouda po mně, takže nejen, že nemluví..ale ještě má sociální fobii vůči dětem 😅

smardik
25. bře 2011

ahoj holky dlouho jsem tu nebyla,nestíhám ☹

dneska jsem konečně byla pro žádanku na logopedii tak už ji máme, jen ji musím do Brna poslat a za necelé 3týdny tam jedeme,fakt se na to těším

u nás to je s vrstevníky celkem dobré, jen si s ním nikdo nechce hrát no

jolinka
25. bře 2011

@sisstin ako ,ku Janosikovej som ani nehodlala ist. Tiez mi jedna mamicka z ihriska plus jedna znama hovorili ako diagnostikuje, nepacil sa im jej pristup.
Jednak je to daleko, jednak mam pocit ze nie sme este taky kriticky pripad, a zrejme ani jej diagnoza by nebola pre mna velkym prekvapenim

jolinka
25. bře 2011

joj, ta druha veta patrila ku Krejcirovej, inak to je fakt ubohe ze v celom Ceskoslovensku je len jeden kvalitny diagnostik.. 😒

sisstin
autor
25. bře 2011

@jolinka Joli, tak tady nejde ani o nějaké překvapení nebo tak 🙂 spíš se fakt ujistit, že je to to, co si myslíš...že s Kati pracuješ správně + hlavně pak nějaké ohledy či speciální přístup ve škole.... ono s tou zprávou to pak jde vždycky líp 😉

jolinka
25. bře 2011

ved aj ta Tobiasova klinicka logopedicka mi pripadala ze vie o dysfazii menej ako my tu mamy na nete

sisstin
autor
25. bře 2011

@jolinka dobrá je prý i Makovská a Jahnová z Brna, u nás v Pardubicích by to měla být Dr. Čápová..ale to jsou spíš diagnostičky právě na ten autismus... Kr. je fakt jediná, co umí diagnostikovat tak nějak všeobecně..

ale třeba @simalex taky měli správnou diagnozu a to celkem brzo 😕

sisstin
autor
25. bře 2011

@jolinka no taky mi to tak bohužel přijde 😒

jolinka
25. bře 2011

ako skolu zatial neriesim, teda papiere do nej, chcem ist tak o rok s Kati na diagnostiku predskolskej zrelosti a poruch ucenia, tu mame na to jednu sikovnu psychologicku, len si musim este raz zohnat kontakt na nu. bola som u nej s Johi

... Kati tu pri mne zatial nakreslila krasny obrazok, seba ako korculiarku s hokejkou a pukom 🙂 idem sa venovat detom, majte sa 🙂

ygreen
25. bře 2011

@sisstin jako, jo holky, já to vím, i ta logopedka, sama říkala, že netuší co s ním, kde je ten problém. Ale že jí prostě nepřipadá jako klasickej dysfatik a že s dysfatikama dělá i s jinejma podobně postiženejma dětma.

sisstin
autor
25. bře 2011

@ygreen tak ono, co je "klasickej" dysfatik 😉 to je jako "klasickej" autista...je nějakej vzorek dětí, který máj tu diagnozu ukázkovou a odpovídaj na všechny znaky....ale spíš víc dětí je takových, které mají ty znaky jenom některé...mají slabší formu tý diagnozy, popř. k tomu mají těch diagnoz vic atd. 😉

sisstin
autor
25. bře 2011

@ygreen a taky záleží, jestli dělá s dětma s expresivní,nebo má zkušenosti i se smíšenýma nebo receptivníma formama...to je pak dost rozdíl oproti tý expresivní 😉 navíc Tobís je dost malej ještě, aby měl "klasické" dysfatické znaky...u Tygra to nešlo zjistit ani ve třech letech 😉

ygreen
25. bře 2011

holky já nevím, ale zase mi přijde, že je rozdíl, pokud s těmi dětmi děláte, vídáte je denně a tak může mít prostě jenom "čich, intuici, oko" na to, k jakému problému dítě přiřadit. Ona ta logopedka také jistě může vyjmenovat vše z literatury, ale ta práce s dětma si myslím, že jí dá lepší pohled.
Ona tu dysfázii nevyloučila, jen řekla že jí k němu moc nesedne, i kvůli jeho projevům co viděla.

Naopak právě říkala, že podobně se projevoval chlapeček, co mu diagnostikovali tu 80% ztrátu sluchu.

sisstin
autor
25. bře 2011

@ygreen no hele, nám v Rané péči ve dvou letech na 100% tvrdili, že má Tygr smíšenou ( ne-li recetivní dysfázii) a to mají těch zkušeností dost..a pravda to nebyla 😉 já prostě fakt věřím jenom té Krejčířové, nikomu jiným....

logoped může mít nějakej názor nebo podezření, ale stejně bych věřila jenom jí..

jinak mi přijde divné, že by jste si nevšimli, že Tobís neslyší 😕

sisstin
autor
25. bře 2011

@ygreen protože jak říká Krejčířová, ty projevy nejsou až tak důležité, důležité je, co je způsobuje 😉 a to fakt pozná jenom psycholog, který má výborné základy vývojové psychologie...logoped do toho až tak nevidí 😉

ygreen
25. bře 2011

holky neberte mě doslova, to "klasická" píšu já, to ona neřekla - nemůžu vám odcitovat slovo od slova co říkala 😉

Já si o ní myslím zatím, jen dobré na té naší poliklinice je jen v pátky, jinak pracuje jako vedoucí skupin v OS klub Afázie, pak se angažuje ve školkách pro děti s logo problémy, apod. Doporučila mi jí i ta Krejčí z té foniatrie v Žitné.

A tady u nás na té poliklinice:
Soukromá ambulance klinické logopedie poskytuje logopedickou péči - diagnostickou, konziliární a terapeutickou - pro děti předškolního a školního věku a dospělé všech věkových skupin.
Specializujeme se především na:
•nápravu všech poruch výslovnosti u mladších i starších dětí a dospělých
•terapii koktavosti a breptavosti
•terapii dysfázie
•terapii afázie
•terapii komunikačních obtíží u nemocných s dětskou mozkovou obrnou
•terapii komunikačních obtíží u nemocných s neurologickými poruchami
•terapii komunikačních obtíží u dětí s psychomotorickým opožděním
•myofunkční terapii

Takže já doufám, že je dobrá a ví co dělá 😉

ygreen
25. bře 2011

@sisstin logo mi říkala, že vad sluchu je hromada, může neslyšet nějaké tóny, nebo neslyšt částečně, může už umět odečítat základní slova z mých úst a tak. Může reagovat na můj hlas mnohem líp, než na hlas ostatních. Může slyšet vysoké tony, nebo naopak. To je další věda 😉

a ke Krejčířové mě samo hnala, ať určitě jdu 😉 ona si dávala pozor, aby mi neřekla - je to tak nebo tak, naopak, vždy mi jen řekla, že se jí to nezdá na to a to, ale že není psycholog 😉

sisstin
autor
25. bře 2011

@ygreen já netvrdim, že je špatná...jen to, že logopedi bez psychologa nejsou jaksi schopní určovat až tak přesné diagnozy 😉

třeba naše logopedka by si nikdy nedovolila někomu dávat diagnozu...ona si něco myslí, ale nechává to čistě na psychologovi a pak s dítětem pracuje tak, jak to považuje za správné 😉 třeba my tu dysfázku furt nemáme, takže ona by mi nikdy neřekla, že si je jistá, že ji Tygr má.. 😉

prostě za mě je základ to psychologické vyšetření, potom foniatrické a až pak od toho se může odvíjet ta péče logopedická 😉

jinak já právě věděla, že Tygr slyší až moc dobře...už od mimina slyšel jakýkoliv šustnutí..já třeba nemůžu v kuchyni ani otevřít kafe, aby se on nepřihnal z pokoje a nechtěl mi u toho asistovat..prostě tu sluchovou percepci měl odjakživa více než dobrou...a přes to ze začátku porozumění řeči špatný....takže já si byla 100% jistá, že slyší..a je problém někde jinde 😉

sisstin
autor
25. bře 2011

@ygreen jj, to je pravda...to vám zjistí na té foniatrii 😉

třeba Tygr už tak v roce byl schopnej "zazpívat" ovečky apod., melodie a zvuky reprodukuje velice přesně..škoda, že mu to tak nejde s tou řečí 😅

ygreen
25. bře 2011

@sisstin no jak jsem psala, ona mi taky neřekla žádnou diagnozu, ani by si netroufla, ale zaprvé mě uklidnila a jsem jí za to vděčná, že podle ní autista není, a je mi jedno jestli na to má kvalifikaci nebo ne, prostě se mi teď bude líp spát 😉 vím, že mě chápete, jak to myslím. Prostě mi teď mudra z oboru řekla, že podle ní není a já jsem za to vděčná a co bude dál, bude dál.

O tom ostatním, to byly jen její spekulace mezi řečí, došlo jí, že o tom něco vím, že jsem si něco načetla a možná i tím, že jsem jí dala vizitku s kontaktem na sebe a přečetla jsi, že jsem Ing. se mnou mluvila víc otevřeně (jakože nebudu klást příliš velkou váhu na to co říká), spíš přátelsky, navíc jsme tak stejně staré.

Ona to tak říkala spíš mezi řečí, když se vlastně pokoušela vymyslet jaký program pro Tobíka připravit na příště. Od čeho se u něj odpíchnout.

sisstin
autor
25. bře 2011

@ygreen no já si taky nemyslím, že je Tobís autista 😉 spíš podle mě prostě nerozumí, a to je jádro pudla...jinak nápodobu má super, i to sociální cítění...sebeobsluha taky slušná.... 😉

ygreen
25. bře 2011

oan nad ním tak jen kroutila hlavou 😅 byl takovej, jakože není ve svém světě, jako třeba autíci, ale zároveň nebyl v kontaktu s náma. No a jí to nejvíc připomělo ten případ špatného sluchu.
Ono totiž jak jsem psala o tom jeho nadměrném sledování dvd - možná že čistě teoreticky v tom období, kdy by se i se špatným sluchem učil gesta a odezírat, odposlouchávat a jinak se projevovat, byl zazděnej tou televizí. Takže jen pasivně přijímal.

no ale taky jí přišlo zvláštní, že se za poslední 4 týdny tak zlepšil, podle toho co jsem jí vyprávěla - hele teď ho zajímá zase venku všechno, sebere, zátku, vajgl, šutr, kouká po autech, značkách, do výloh (miluje lékárnu a drogerii, kde je vše srovnané a má rád drogistické zboží, bůh ví proč 😀 ), zaujme ho čmelák, šťourá se v zemi, učeše mě, maluje mi oči, drandí na odrážedle, prostě fakt posun 😉 ale prostě bez snahy o intenzivnější komunikaci, jak osobní tak řečovou

sisstin
autor
25. bře 2011

@ygreen no u nás to bylo tak, že dokud byl Tygr prostě opožděnej..tak ho taky nic nezajímalo...já si pamatuju, jak jsme třeba mezi 12-24m s ním jezdili v kočáře, on tam byl nekecám tak jakoby položenej v koutě a čučel do země celou dobu...neukazoval, negestikuloval..prostě nic...a pak to najednou přišlo okolo toho druhého roku, najednou začal ukazovat, začlo ho všechno zajímat.... prostě i když nemluvil a v tý době ani moc nerozuměl, tak prostě komunikoval, co to šlo...

pak ve 2,5 rozuměl už docela slušně...a ve 3 letech máme od Krejčířové "spontánně má ale velkou potřebu komunikace, zvuky se snaží kombinovat se základními významovými gesty"

ale právě Tobís už je docela "velkej", to by to opoždění muselo bejt už velký...a zas v jiných věcech je v normě...takže to mi přijde divný právě...