Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

ygreen
30. bře 2011

je možný se z takový diag, atyp, dysf. a mr dostat tak aby dítě žilo normální nezávislý život?

já se teď utěšuju tím, jak se tobiáš každý den víc a víc zlepšuje a víc a víc se přibližuje v chování vrstevníkům, řekla bych, že až na řeč a porozumění teď chováním odpovídá šikovnému, temperamentnímu dvouleťákovi, takže takových 10 měsíců opožděný.

sisstin
autor
30. bře 2011

samo dysfázie je jen u autíků, kterým se rozvine řeč...já už tomuhle nerozumím, nechápu, jak se určitě dysfázie u autistů, kteří mají to porozumění a užití řeči oslabeno už samo o sobě...to už fakt nevim 😉

sisstin
autor
30. bře 2011

@ygreen no autistické dítě s MR nikdy nebude vést samostatný normální život 😉 ale dá se to hodně zlepšit, ten Jára jde hooodně dopředu..asi do 7 let to s ním bylo těžký, ale zlepšuje se o dost....z fotek by mě ani nenapadlo, že je to trošku jiný dítě...ale jako samostatnej nebude nikdy.... 😉

ona ta MR většinou odpovídá funkčnosti toho autismu...může být autík, co má IQ jak svina...ale bude mít takový úzkosti, ritály atd., že stejně fukčně bude zapadat do hranice těžké MR 😉 tam to není jenom o té samotné inteligenci, ale o tom, jak je to dítě schopné fungovat v životě 😉

sisstin
autor
30. bře 2011

ono i lidi s těžkým As nevedou normální samostatný život..o tom byla asi před půl rokem reportáž, že holčině, co studuje VS, ale má těžkýho Aspergera nepřiklepli žádnou míru postižení, ani asistenta...přitom ona sama není schopná do té školy ani dojít.... to, že pak všechny předměty zvládá na jedničku, je pak trošku k ničemu 😒 😉

ygreen
30. bře 2011

já se utěšuju tím, jak mi logo říkala, že dle ní nepřichází v úvahu ani MR. Tak doufám, věřím že dětí s MR viděla hodně.

vím, vím, že to není krejčířová, ale na utěšení mi to stačí a hlavně ty jeho pokroky za poslední měsíc

ygreen
30. bře 2011

jj AS taky není prdel

nekoukáš na ´Šéfku? na primě? tam ten honza, ten mi přijde jako PAS

sisstin
autor
30. bře 2011

@ygreen tak lehká MR se určuje až někdy v první třídě na ZS, kdy dítě nezvládá výuku...jinak ty děti jsou poměrně dlouhou dobu "normální", jen prostě pomalejší 😉 u lehké MR je mentální strop asi 12 let..takových lidí tady běhají miliony a žádnou diagnozu nemají 😉

no ten Honza byl i v Mámě a tátovi, on si na to bud hraje...nebo je fakt PAS..nebo schíza 😅

ygreen
30. bře 2011

@sisstin jako že se jim IQ zastaví na hranici 12 letého dítěte??? To je síla. Ale ty jsi psala že tygrovi taky MR krejčířová dala a za pár měsíců to vše dohnal a už nebyl MR, nebo jsem to blbě četla?

Hele napsadlo tě někdy si třeba udělat bakaláře speciální pedagogiky a věnovat se tomuhle tématu? myslím, že by jsi se skvěle uživila! Jsi fakt šikovná a hodně jsi toho nastudovala. Myslím, že tobě věřím i víc než té logo, když jsi, stejně jako ona, říkala že ti Tobík jakou autista nepřipadá 😵 😵 😵 tak se toho držím jako klíště dokud nepůjdeme ke Krejčířový 😉

a teď dobrou noc

sisstin
autor
30. bře 2011

@ygreen ne my jsme MR nikdy neměli...ta se pod tři roky nedává 😉 my měli lehkou psycho-motorickou retardaci ( vývojové opoždění) 😉 což je rozdíl..do těch tří let se prostě spousta věcí rovná a lepší...pokud se to nelepší dál, tak už se pak jedná o různé formy MR 😉 Tygr byl už v těch 2,5 v širší normě..ve třech letech v úplné normě 😉

děti s lehkou MR jsou dlouho prostě normální, jen pomalejší...a pak v té škole už je to vidět prostě víc, že nezvládají a nestíhají...a ten mentální strop je okolo těch 12 let v dospělosti 😉

ygreen
30. bře 2011

aha, ta psycho-moto retardace, vidíš, tak to doufám, že Tobík se s těma pokrokama za ty dva měsíce než bude mít 3 roky se taky vleze do širší normy 😉

sisstin
autor
30. bře 2011

@ygreen no ono ke Kr. se stejně dostanete nejdřív v létě, možná až na podzim..takže to mu bude skoro 3,5...tak má ještě dost času 😉

sisstin
autor
30. bře 2011

@ygreen tu PM retardaci měl v těch 27měsících, když jsme tam byli poprvé...to ve všem odpovídal na 18 měsíců 😉 pak ve 32měsících už jsme měli "jenom" závažné opoždění vývoje řeči...a ve 36m opožděný vývoj řeči s rysy expresivní dysfázie 😉

ygreen
30. bře 2011

18.4. jdeme na neurologii a chci si vydupat ty nootropika, třeba mu to taky pomůže.
Teď mu dávám Heliborange a B-komplex, ale zatím chvíli. Vím, že tady se dostavují výsledky za dlouho.

Ježíš ale řeknu ti to jsou šílený období, kéž by mi už někdo řekl - vaše dítě nemá vadu sluchu, má normální IQ, nemá poruchu PAS, má receptivní a expresivní dysfázii a je opožděné cca o 10 měsíců. Teď budete dělat tohle a tohle, dávat mu tohle a tohle. Navštěvovat to tady a tam. Kolem 5 roku očekávejte vývojový skok a s trochou štěstí půjde v 6 max. v 7 do normální školy.
A já budu blažená, fakt!

ygreen
30. bře 2011

@sisstin já bych Tobíka viděla jako tygra, ale s poruchou porozumění, což je ta receptivní, ne?

sisstin
autor
30. bře 2011

@ygreen no ta receptivní už je docela těžké postižení, protože to neporozumění řeči pak ovlivnuje celkový vývoj...porozumění řeči je základ...takže pak tyhle děti jsou opožděné i v jiných věcech, mají těžké poruchy učení...ta řeč se rovná hodně dlouho atd. 😉 je to prostě už i na ZTP 😉

sisstin
autor
30. bře 2011

@ygreen no jako rady dělejte to a to, chodtě tam a tam..to moc nečekej... 😉 ani nějaké prognozy..to se takhle nedá říct...některý děti jsou už do té školy "normální"..některé ne atd.

ygreen
30. bře 2011

@sisstin nj, s tím nic nenadělám, prostě nerozumí. Ta logo mi říkala, že to není žádná super diagnoza, ale dá se s tím pracovat. A nakonec se to nějak srovná, dožene. Nejvíc se bojím PAS.

sisstin
autor
30. bře 2011

@ygreen jj, je to určitě lepší... 😉 sice je to závažná věc, ale fakt časem se to lepší o moc...když to není úplně závažná forma, tak fakt v dospělosti můžou mluvit normálně...i mít normální život... 😉 jako asi tam je už napořád to, že třeba nechápou moc vtipy, ironii a tak...prostě to neporozumění tam pořád trošku je, ale nic, co by bylo vidět na první pohled...

tam spíš pak hrozí dost těžký poruchy učení, což je blbé..děti s receptivní to většinou bez asistenta nedají ze začátku ve škole 😉

ygreen
30. bře 2011

@sisstin tak to bych řekla, že můžou mít úplně normální život, to je super 😵 poruchy učení jsou na hovno, ale to vše se dá řešit 😉

Tobiáš chápe výborně podle tonu hlasu, intonace, nebo výrazu obličeje, emocí, gest - ví přesně kdy se zlobím, kdy je to sranda, kdy ho špičkuju, kdy ne, kdy něco chci, kdy má něco udělat. Podle mě je u něj problém v částečném a asi velkém neporozumění mluvené řeči. (někdy by nikdo nepoznal že nerozumí, páč stačí abych víc gestikulovala a hodně se tvářila a funguje naprosto normálně a udělá skoro vše co po něm chci).

hanatka
30. bře 2011

Čauky.
Holky, chci se zeptat, jak dlouho jste čekali na zprávu po vyšetření? My jsme byli v tom SPC 22.3. a ještě nám nic nedošlo..

sisstin
autor
30. bře 2011

@ygreen jj, tohle je přesně ta receptivní dysfázka...na diskuzi chodí holčina, co má kluka s těžkou..a ještě ve 3 si nebyla jistá, jestli rozumí nebo ne...protože on měl to neverbální IQ na tak vysoký úrovni, že prostě klamal tělem...dokázal se skvěle orientovat v gestech, tonu hlasu atd., že docela jako i fungoval...

až pak u Kr. vylezlo, že nerozumí skoro vůbec nic 😉

sisstin
autor
30. bře 2011

@hanatka tak od Kr. máš zprávu do dvou dnů, jinde třeba ještě ani ne za půl roku 😝

hanatka
30. bře 2011

@sisstin aha 😀
tak aspoň, že od Krejčířové to bude vědět skoro hned 🙂
Jsem napnutá jak špagát, vůbec nevím, co tam napíše, osobně nám toho moc neřekla.

ygreen
30. bře 2011

@sisstin a co se s tím pak dělá? Chodí sem na MK ta holčina?
Logo taky říkala, že jí přijde, že bude mít min. normální IQ.

ygreen
30. bře 2011

@sisstin autist amá s tím problémy, ne? S tím čtením emocí z obličje, výrazů, apod.

sisstin
autor
30. bře 2011

@ygreen nechodí, už ani moc na diskuzi 😉 tam to chce hlavně velkou spolupráci s foniatrií..když jsou ty děti starší, tak se dá dost přesně určit, která ta písmena "neslyší", v jakých slovech atd. Ona receptivní dysfázie je vlastně "slovní hluchota", normálnímu dítěti stačí slyšet slovo 3-5x, aby si ho pamatovalo..u dítěte s receptivní to je i v řádů stovek 😉 +pak samozřejmě ta špatné fonematické vnímání 😉

sisstin
autor
30. bře 2011

@ygreen no obecně jo, pak jsou ty atyp. autismy, kdy dítě má některou složku v pořádku...jako u některých atyp. autistů bych fakt nepoznala, že ho mají...u některých to je poznat hned. To pak zálež, jakou tu složku mají narušenou...

ta holčička, co si byli dřív s Tygrem podobní, tak ona měla dobrou nápodobu...ale špatný porozumění, neukazovala a tak 😉 jak je na tom ted nevím, co dostali dg. , tak už o ní nic nevim 😉

ygreen
30. bře 2011

tak to mě asi může trochu uklidňovat i fakt, že Tobiáš se za poslední měsíc lepší nějak rovnoměrně - záliby, motorika, nápodoba, gesta. Že snad fakt dozrává celkově. A utěšuju se i tím, že je dobrej v sociální rovině, nemá žádný stereotyp, nutkání, dokonce už za poslední týden skoro nestavěl řady, jen občas, asi ho to přestává bavit a začaly ho bavit lotroviny 😵

ygreen
30. bře 2011

@sisstin Ona receptivní dysfázie je vlastně "slovní hluchota", normálnímu dítěti stačí slyšet slovo 3-5x, aby si ho pamatovalo..u dítěte s receptivní to je i v řádů stovek +pak samozřejmě ta špatné fonematické vnímání

a když se k tomu přidá da expresivní, tak to neumí zopakovat ani když to slovo už znají?

sisstin
autor
30. bře 2011

@ygreen jj, přesně tak..u té exprese je to tak, že ta pasivní(porozumění) slovní zásobu přibývá tak, jak má..dítě rozumí všemu...ale pak se neumí samo vyjádřit..to slovo si nevybaví, patlá atd. 😉

Tygr fakt mluví jak google překladač...prostě se naučil, že bílá barva se řekne bílý...a u něj je bílý autobus..ale i bílý židle..prostě rody, pády, časování, sklonování..nic 😉

jenom ta slova za sebou řadí tak, jak se je naučil..neumí měnit ty koncovky atd. 😉