Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
12. kvě 2011

@jolinka jinak co si pamatuju, tak mně děti vadily právě pro to, že jsem nechápala, proč se mlátí, strkají, křičí atd. 😉 ale přesně, jak píšeš, pak v té době, kdy už se děti takhle většinou nechovají -ta první třída, tak se to otočilo..a právě jsem byla jako i dost oblíbená ve třídě mezi dětma 😕

jinak já právě byla spíš takové to přechytralé děcko, které sedí u učitelek a poslouchá, co si říkaj...děti v mým věku pro mě byly mimina...to se pak fakt srovnalo až v té první třídě, kdy už jsem měla pak normální kamarádky svýho věku...

no ale v dnešní době mají ty děcka fakt deprese prej už jako batolata, mají obsedantně- kompulzivní poruchy a jiný psychiatrický diagnozy, takže já už jsem jako trošku zbystřila...ty jo, to je furt něco ale 😖

jolinka
12. kvě 2011

@andreabe to tazko predvidat, ako na tom Luky bude socialne, zober si Filipka od adamkofijo.... on je stary ako Kati, rec ma cca na 2 roky ale v hrani s detmi, socialne je uz dalej, jeho praveze rovnako stare deti odmietaju kvoli slabej reci, on sa pritom chce hrat.... a jazdi uz bez pomocnych koliesok takze v dacom je zas popredu.
Luky je v tom socialnom vyvoji zarovno s recou, 2 rocne deti este nejake skutocne hry s rovesnikmi nemaju, hraju sa len vedla seba, max. sa pridaju ku nejakemu blazneniu behaniu

jolinka
12. kvě 2011

@sisstin o detskej depresii mi povidej ☹ zazila som s Johi

sisstin
autor
12. kvě 2011

@jolinka Joli, ty nemluvící děti právě ale většinou bývají pozadu v tom sociálnu, co se týče hraní si s dětmi...právě to, jak je ta hra už pak složitá a založená na tom, že se mluví a hraje se na "něco", tak tyhle děti jsou fakt pak mimo. To musí být teda pak pořádně vůdčí a pohodová povaha, aby děti to špatně mluvící dítě vzaly mezi sebe 😖

já si ted četla zprávy od Kr., jaký měl Mates (těžká receptivní porucha), on je fakt nadprůměrně neverbálně nadaný, šikovný...ale právě přes ten jeho handicap se nezařadil do klasický školky(ani s asistentem) a dle Kr. už tam jsou behaviorální problémy. Já se fakt nedivím, že ta dysfázka má spadat mezi pervazivní vývojové poruchy. Když jsem o tom slyšela poprvý, tak jsem se jako i rozčilovala, že by to mělo spadat do stejný kolonky jako autismus. Ale čím je Tygr starší, tím fakt víc vidím, jak to ten život negativně ovlivnuje ( a fakt stačí, když to dítě "jenom" nemluví) 😖

jinak Matýskovy stránky jsou zde, je tam dost zajímavých věcí 😉 http://www.maccizpopovic.estranky.cz/

sisstin
autor
12. kvě 2011

ono teda s Tygrem by to asi bylo těžký, i kdyby mluvil 😉 on by asi "standartní" dítě nebyl ani tak 😅 😅 😅 😅

jolinka
12. kvě 2011

@sisstin prave pocuvam zvukove zaznamy... ehm nieco mi to pripomina 😉 😒

sisstin
autor
12. kvě 2011

@jolinka 😉 jinak bráškovi budou tři a díky tomu, že se zúčastnuje tech hodin taky..tak ten je zas napřed v mluvení 😀

jolinka
12. kvě 2011

@sisstin ako Kati ma tu vyslovnost o daco lepsiu, ale vyjadrovanie horsie, teda tolko by o jednej veci neokecala a takou slovnou zasobou...

jemine ja som fakt straaastne rada, ze Misanek je tak nechutne standartny... joj musim bezat, meskaam 😕

sisstin
autor
12. kvě 2011

@jolinka no ale Matyášovi už bude 6, nebo mu už možná bylo 😉

smardik
12. kvě 2011

dobrý večer, jdu jen pozdravit a letím spát, jsem utahaná šíleně, byli jsme ve vedlejším městě a Tom ně utahal, na motorce jezdí jak šílený, ale začíná na ní pořádně zlobit, dneska už dostal 2x na zadek kvůli toho že mi utekl, on se na mě usměje, řekne mi ahoj a letí daleko, já řvala a on se jen otočil a uháněl dál, zlobidlo jedno malé. ale jinak je šikovný a fakt rozumí čím dál víc co se po něm chce a včera jsem měla šok, Honzík chtěl jíst sám tak dostal do misky polívku a lžičku a snažil se a Tom slezl ze židličky kde seděl, ukázal na misku, pak mi ukázal na lžičku, řekl ham a zas si vylezl tak dostal taky svoji misku a fakt se snažil nabírat - obrovský úspěch u nás že o to měl zájem, asi jednou se strefil do pusy z nudlí tak jsem byla ráda, pak už jen blbnul ale dobrý. no a skončilo to tak že po sobě ti dva začli nudle házet - můj citlivý Tom na ruce je vzal do ruky a házel, jsem čuměla tak jsem je seřvala, dostali přes prdel a bylo po jídle 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 prostě andílci

@sisstin to jak na tobě tych furt visí nezávidím, Tom na mě nevisí ani doma, to je v pohodě kdekoli jinde než jsem já, ticho značí lumpárnu a venku taky nemáme problém, on vyhledává děti- ted u nás vedou děti na motrokách a hraje s nimi na honičku - o víkendu na ni hrál poprvé, byli jsme venku a byl tam chlapeček a začal ho honit, Tom první nechápal a bylo vidět že chce plakat ale za chvíli to pochopil a honili se dobrý a včera nám i obchod málem zavřeli jak se venku honili s chlapečkem a holčičku, s balonem si házeli - no jeden hodil a oba se za ním rozběhli a tak blbli 45 minut, v mateřském centru si taky v pohodě hraje - on si najde nějaké dítě a to napodobuje a v pohodě, nemá problém, i jak jsme byli v mekáči tak on v pohodě běhal za dětma v tom koutku a snažil se je napodobovat, jen ta holčička z něj byla hezky vyjevená měla cca 3 roky a pořád mu něco říkala a čekala odpověde a on se na ni jen díval a běhel za ní, ale dětí se nebojí, fakt je má rád. jak je na hřišti školka musíme za nimi a on tam s nimi běhá, už mi s nimi i odešel, zamával a šel s dětma ze školky, fakt nemá s dětmi problém, sám je vyhledává

ygreen
12. kvě 2011

siss, teda taky to nemáš lehké a já myslím, že psychiatr není silná káva, pokud se dostaneš k opravdu šikovnému, tak vám určitě pomůže!

Četla jsem si ten odkaz na Matyášovi stránky a njn, vidím nás v tom. I když záleží ještě na tom sluchovém vyšetření.

siss jak jsi mi psala, že dítě nejprve ukazuje pro sebe, pak na to co chceme a pak sám od sebe nám bude ukazovat co chce aybjsme s ním sdíleli, tak Tobík teď moc hezky ukazuje na to co chceme, je to pro nás super pocit, páč mám dojem, že jsme se někam posunuli. Ale ukazuje zejména rád na o co zná skvěle. A taky začal víc ukazovat na třeba můj obličej - noc, pusa, oči, uši - ukazuje a já mu říkám co to je, pak to ukáže na sobě a tátovi a tak.

mám dotaz - je dobré u dysfatika dělat šarádu typu - nerozumím ti, nevím co chceš? Jako aby se dítě snažilo mluvit? Nemůžu ho tím zasekat, jakože si řekne seru na to, to nemá význam???
A ještě- Tobiáš má nejvýznamnější snahu komunikovat když mi "obhajuje" pro ANO, když já řekla ne - prostě když má jít spát a nechce se mu tak 15 minut mi něco vykládá z pelechu, při tom si popláče, 100x řekne NE a breptá a breptá. Mám při takovém "rozhovoru" mu vyjít vstříc, jakože jeho snaha o komunikaci dopadla na úrodnou půdu a podpořit ho tak v komunikaci, nebo mám dělat dál to co dělám, a prostě mu přikázat být v posteli a spinkat?

evaje
13. kvě 2011

@ygreen Ježkovi voči...
Nedokážu odpovědět, ale jen jsem chtěla říct, že jsem se až vyděsila, když jsem si uvědomila při této tvé otázce, jak to máme těžké. Jak musíme přemýšlet i u relativně banálních věcí. Jsi dobrá, že tě to napadá. Asi by mě to nedalo a určitě bych chvilku diskutovala, ale jestli by to bylo dobře nevím. Maty se nikdy moc nehádal a nediskutoval, to až teď. Mě přišlo, že jsme mu vysvětlili a on poslechl. Dnes se toho až lekám, protože třeba něco nechce udělat, že Miky řekl NE.Jenže on to řekne, protože je mu 2,5 roku a má tendence všechno řídi. Maty je z toho pak totálně zmatený a dokonce by to ořval.

sisstin
autor
13. kvě 2011

čau holky,

tak mi ta psychiatrička odepsala, že případ pro ně nejsme, ale dala mi kontakt na rodinnou terapeutku. Tak jsem jí hned napsala, tak nás vezme určitě, ale volno má až od září...tak musíme ještě 3m počkat, ale nevadí 🙂

@ygreen tyhle šarády se nemají dělat ani se zdravými dětmi, natož s dětmi, co mají komunikační problém. Je to přesně tak, jak píšeš, dítě si řekne, že ze sebe dělá šaška a stejně nic, a prdí na to...takhle to měl B., oni než dostali diagnozu, tak to byla fakt doba (už je to dlouho), a Kr. říkala, že on začal už i tu neverbální komunikaci vzdávat 😉 takže na tohle fakt bacha..

my jdeme do Rané péče, tak zatím báj 😉

andreabe
13. kvě 2011

@sisstin super 😉 som si myslela, ze nie ste pripad pre psychiatra 😉 a mozno sa to za tie 3 mesiace upravi, deti sa neskutocne menia v tomto veku.

inak ta hranica medzi autizmom a tazkou recept.dysfazkou je velmi tenka, to je apson moj nazor. To, co som si nacitala na blogoch o aut. a rec.dysfazke a videla nazivo autideticky..fakt maly rozdiel 😒

adamkofjo
13. kvě 2011

len som tak zachytila co pisala sisstin, u nas velmi pomohlo pouzivanie gest vymyslali sme si rozne teda chcelo to trosku fantazie ked som chcela aby ma Filipko pochopil ,ale take zakladne napr. ked nieco chcel a prosil tak ukazal urcickami klasicky gesto dal ich k sebe , alebo ked chcel jest nanacil ako papa, a tak alebo ked sa chcel bicyklovat tak ukaza rucickami ako ked sa tocia kolesa, no niektore som ho skor ja naucila vzdy som to gesto pouzila aby ma lepsie pochopil co mu hovorim, a pomohlo to a potom neskor sam zacal pouzivat tie gesta a neskor to preslo aj na rec a gesta uz pouzije malokedy len ked sa nevie vyjadrit alebo nevie nieco pomenovat , ale treba vzdy pri gest aj zopakovat viac krat nazov predmetu alebo teda cinnosti, urcite to pomaha aj to porozumenie sa v komunikacii nam to velmi pomohlo, andreabe, presne ako pises tak hranica medzi autizmom a vyvojovou dysfaziou je velmi tenka, Filipko ma v skolke chlapceka ktoremu by som ja ako laik povedala ze ma tu istu diagnozu ako Filipko a pritom je autista ale ma vraj len tu najlahsiu formu, a uz pomalinky zacina aj pouzivat slovicka, aj Filipko sa v niektorych situaciach chova ako autista, a pritom mame tuto diagnozu vylucenu, ale to je najma v tych situaciach kde u neho zlyhava porozumenie

andreabe
13. kvě 2011

@adamkofjo je to tak 😉 Luky ma tiez v skolke jedneho autika, a ja by som zase dala ruku do ohna, ze chlapcek je bud lahky asperger alebo ma lahku kom.poruchu. Proste od 4 rokov cita, je velmi sikovny, pekne rozprava, pozdravi, hra sa..no ako laik clovek nechape, ze mu nieco moze byt vobec 😕

hanatka
13. kvě 2011

@sisstin to je stejně prdel, co já bych dala za to, kdyby se děcko věšelo na krk a nehlo se ode mě.. My jsme právě vždycky měli opačnej problém, někam jsme šli, malej se zastavil, rozhlédl se a tradá tam, kde ho to nejvíc zaujalo.. takže v hospodě za bar, venku na hřišti nejlépe úplně pryč někam do zmoly, no prostě jsme radši úplně přestali chodit do restaurací, protože jsem z tama ocházela otrávená a vyšťavená.. jakože jít s kamarádkou na kafe s malým - úplně nemyslitelné..prostě úplně opačnej problém. Ovšem na psychiku matky to má asi stejnej efekt 😒
@andreabe a ten kluk je fakt normální autík? Jestli ve 4 letech tak pěkně mluví, pozdraví, hrá si, to my jako klasickej autík taky moc nepřijde.. podle čeho se teda pozná? Já už jsem fakt mimo asi..

evaje
13. kvě 2011

@sisstin Ahoj siss, Matymu taky pomohly homeopatika. Neměl sice stejný problém s dětmi, ale když se něco dělo třeba ve školce nebo už v MC dohromady, tak se schoval pod stůl, nebo do rohu a nekomunikoval. Když teď jeho bráška plače, tak si ucpe uši a ječí, že to nechce poslouchat (ale to chápu, to ani já😉). A když byl někde trochu chaos a hluk, tak z toho byl uplně vyřízený. Nezvládal vůbec stresové situace a slovo "honem " nebo" musíme pohnout" znamenalo, že se zatne a začne kňourat. Homeopatka nám dala nějaké kuličky a teď bylo vystoupení ke dni matek a úplně jsem žasla, jak Maty spolupracoval a jak se zapojoval. Ještě na vánoční besídce jsme s manželem při vystoupení mysleli, že Matyho strčili do jiné třídy, protože zalezl do domečku mezi hračky a ani nevystrčil nos. A učitelka nám teď Matyho chválila, jaká změna se s ním stala.A nevěděla, že měl ty homeo. Už na velikonoce říkal nejakou sice domotanou, ale básničku, že:"1x hody doprovody, dejte zlaté vejce" 😀 Ale chválím!
Jo a taky než začal trošičku mluvit, tak měl úplná blok cokoliv zopakovat a tak jsem s ním šla na kineziologii, a musím říct, že od té doby se opravdu přestal bát mluvit. I když to nešlo, tak se alespoň pokoušel. Ale myslím, že jsme to už tady probírali. Být tebou, tak tu kineziologii fakt vyzkouším. Oni s tím mají opravdu úspěchy. Obzvlášť s blokama, což u Tygra vypadá, že je.

evaje
13. kvě 2011

@hanatka Jo a já mám od každého jedno. Jedno sedlo a ani se nehlo, prohlíželo si knížky a každej říkal jak je to super, že si s ním klíďo můžu někam zajít. On si sedl co nejdál odemě a tam si študoval svoje. No a teď za druhým lítám jak urvaná. U prvního jsem vyzunkla kafe a s pocitem viny, že se mu musím věnovat a né ho nechat sedět opodál jsem mazala a přemlouvala ho k aktivitě. no a teď se vztekem lítám a raději na kafe ani nejdu. Takže v obou případech efekt 0. matky asi v kavárnách nemají co dělat ☹ 😢Teda matky jo, ale děti ne 😅

hanatka
13. kvě 2011

@evaje jj, ale kdyby jen kavárny, u nás to bylo fakt všude..jakože v čekárně u dětský doktorky se spoustou hraček, hmm, malej to měl za minutu prohlídlý a proč by byl v čekárně, když to zdravotní středisko je tak velký..Já jsem chodila k dětský zásadně s babičkou, protože já jsem čekala, až na nás přijde řada a babička prozkoumávala s malým středisko.. a takhle to bylo vždy a všude.. Nejvíc mě točily ty matky, co vykládaly, jak mají živý děti, a to dítě po celou tu dobu vykládání stálo nebo sedělo vedle nich a hrálo si.. Já to vůůůbec neznám, jako do těch 2,5 let to byl s malým fakt teror, ale ťuk ťuk, v poslední době když jdeme ven na procházku a cestou zpátky se třeba stavíme na zahrádku na jedno, tak malej tam už jedno pivo vydrží.. Musím ho sice bavit, jakože se ho ptám, co má jakou barvu, říkáme všelijaký říkadla a tak, ale vydrží tam a nezdrhá.. Pokud je tam navíc i pískoviště, tak si můžem dát i dvě 😀

andreabe
13. kvě 2011

@hanatka tak to ti nepoviem, podla coho ma ten chlapcek t.diagnozu, sama som z toho jelen 😝 😉
Jedine, co som si na nom vsimla, ze napr. raz rano ho otec doviezol a na misku, co maly drzal, mu polozil pribinacka.A ucitelka mu ho vzala, ze ho da do chladnicky a maly sa pozrel na otca, prevratil pusu a hovori ´´pofukame´´ a otec musel akoze tu misku pofukat, ze jej bol vzaty ten pribinak 😅
Ale okrem tejto prihody..no fakt neviem..posobi absolutne v pohode.. 😕
jasne, ze tam nieco bude, co my nevidime, inak by tu diagn.nemal 😉
@evaje tiez si homeopatika chvalim 😉 nam pomohli najme na tu uzkost, co sa tyka hovorenie, to neviem posudit, tam sa skor prikladnam k tomu nootropilu..a k skolke a terapiam samozrejme 😵

evaje
13. kvě 2011

@andreabe Já si nemyslím, že mu pomohly s mluvením, ale se strachem z mluvení. Protože do té doby jako by se bál něco říct. Od té doby mluvil víc a víc, i když děsně blbě. Ale pokouší se opakovat.

andreabe
13. kvě 2011

@evaje ahaa, tak to je potom podobne. Luky tiez zacal opakovat, aj ked mu to nejde, tak sa snazi. My sme na to od homeop.dostali stramonium.

sisstin
autor
13. kvě 2011

Čau holky,

já jsem se jaksi rozohnila na rodině 😒 zas mě to pak bude srát, moje největší chyba je, že jsem horká hlava a dřív píšu, než myslim 😝

@hanatka no to jsem řešila taky, že prostě každej extrém je blbej 😉 mít dítě, co furt někde zdrhá, nemá pud sebezáchovy atd., je stejně na hovno, jako mít dítě, který se tě drží, všeho se bojí atd. 😉 prostě ideál je nějakej průměr, kdy to dítě je zdravě sebevědomé, ale ukočírovatelné 😉

@andreabe jinak na tu psychoterapii se i těšim, ono to bude vlastně i pro mě, že se tam budu moct "vykecat", já už delší dobu uvažuju pro sebe o nějaké té psychoterapii, tak to zabijeme dvě mouchy jednou ranou 😝

jinak v Rané péči docela dobrý, na Tygrovi je vidět, že teď má nástup hodně rozvoj tý hrubý motoriky..pořád tam lezl po tom bazenku s míčkama, skákal do nich atd. Prostě se snaží už dělat nějakej ten pohyb, to dřív neexistovalo 😅 😅 Zdena i docela čuměla, jak zas za ten měsíc se rozkecal, takže fajn...

mám zas nějaký nový pomůcky, tak pak podám report 🙂 jo, a to Chytré dítě tam taky mají, ale zrovna bylo půjčené, tak máme nějakej jinej CD- ROM..tak jsem zvědavá, v pondělí to vyzkoušíme 🙂

romana
13. kvě 2011

ahoj, jak jste psaly o tom nerozumím, ... - tak jsem se úplně zarazila, protože my to doma běžně používáme. ale opravdu v tom smyslu, když něco ondrovi není rozumět, tak mu řeknu, ať se nezlobí, že jsem mu nerozuměla, ať to zopakuje nebo vysvětlí a on fakt jede a vysvětluje, popisuje, někdy i třeba hýká, dokud to nepochopím. tak snad v jeho případě to nebude až tak zlé (myslím ty dopady na komunikaci). teď naopak mu dost často říkám, ať něco řekně správně - často vynechá sloveso nebo použije infinitiv a když ho takhle upozorním, tak to úplně bez problémů řekne správně. tak myslíte, co s tím?

sisstin
autor
13. kvě 2011

@romana opravovat se může - já Tygra taky opravuju 😉 ale pokud víš, že to dítě to prostě jinak neumí, tak nedělat "blbýho", že nerozumíš...to se týče hlavně i těch gest atd. 😉

sisstin
autor
13. kvě 2011

@romana jsem se asi před půl rokem bavila s manikérkou na toto téma..a ona na mě, že prostě (má Kubu, dneska už dospělej kluk), že on když na něco ukazoval a dělal "eee", tak ona dělala, že mu nerozumí...aby jako mluvil 😝 no tak mě úplně polejval pot hrůzou, jak tomu dítěti asi je, když fakt mluvit neumí a matka dělá- v domění- že ho tím rozmluví, blbou 😝

no ale nekomentovala jsem to, tyhle snahy jsem už dávno vzdala...vysvětlovat to lidem, co maj "normální"děti 😅 😅

romana
13. kvě 2011

teď jsem si to ještě po sobě přečetla - on hýká, jakože předvádí zvíře - on totiž jak místo k říká t a v některých slovech vynechává neznělé souhlásky (šatně místo špatně, ..), tak někdy vznikají neuvěřitelné kombinace.
dokud nemluvil, tak jsme fakt nic takovýho nedělali. taky proto ze začátku říkal aha místo ano - když nám něco popisoval (rukama, nohama) a nám to konečně došlo, tak jsme úlevně "ahali" .-)

sisstin
autor
13. kvě 2011

@romana jj, děláš to správně...ze začátku u nás taky šlo o to, aby se domluvil nějak 😉 ted, když už vím, že to říct správně umí, ale prostě v tý řeči to jenom vyhučí, tak ho opravim..on to řekne dobře a jedeme dál 😉 to samý je u vás s gramatikou atd.

Nemá se dělat to, že to dítě se snaží nějak komunikovat, a ty děláš "blbou", i když víš, že jinak to neumí 😉

hanatka
13. kvě 2011

@romana hihi, my taky "aháme"... páč jak mu nerozumím, tak on se snaží to zopakovat, někdy když se snaží, tak to řekne docela hezky a my vždycky aháááá - a malej teď ahááá o stošest 😀