Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

ygreen
19. čer 2011

@sisstin čoveče já mám ale pocit, že Tobiášovi by zatím bohatě ztačilo, aby musel přiřazovat barvy ke stejně barevným věcem, nevím, jestli by tohle pochopil.

jak teď chci aby mi ukazoval ty věci z toho zajíce v pytli, tak jsem čím dál víc rozhozená. jak jsem si minulý týden výskala, že Tobíkovi už PAS přiřazovat nikdy nebudu, tak teď fakt nevím, přijde mi v tom ukazování věcí fakt tvrdej 😢 on by ten atyp možná fakt mohl i mít ☹ i když v sociální sféře je až na občasné ignorování úplně bez příznaků a jinak jeho poslední rysy jsou komunikace a nemávání. Nějak teď nevím co s ním. I když musím zase trochu brzdit v nadšení, který jsem měla jak se teď děsně rozjel v té socio. sféře. Páč to porozumění je fakt špatný. I když zase Tobís teprve pár týdnů ukazuje a tak teprve poslední dva týdny ukazuje opravdu hezky. Tak po něm nemůžu asi chtít zázraky, že 😔

sisstin
autor
19. čer 2011

@ygreen já už jsem ti to psala, nejde moc o to, aby ukazoval "na povel", ale aby ukazoval sám od sebe a chtěl, abys mu to pojmenovala 😉 50% autíků ukazuje- bud to, co chtějí nebo něco na povel...ale neumí právě takové to spontánní ukazování, kdy sdílejí pozornost 😉

těžko můžeš chtít ukazování cílené po dítěti, které moc nerozumí....spíš on by měl ukazovat tobě, to je mnohem víc zásadní, než jestli na "ukaž auto", to auto ukáže 😉

ygreen
19. čer 2011

a musím uznat, že Tobík jak se soustředí, tak je to taky o něčem jiném. A jak mu to nejde hned, je hned uplakanej nebo vzteklej.
Ale jak jsem dětem dnes předváděla co je co na sobě a dělala ty zvuky, apod., tak to se smál a bylo vidět, že ho to baví a hned pak si to zapamatoval.

A taky mi přijde, že věci na požádání - podej, přines dělá jen když on chce, nebo když z toho něco má. Jinak umí dokonale ignorovat. A já nevím, jestli neslyší, ignoruje, nebo nerozumí ☹

ygreen
19. čer 2011

@sisstin on ukazuje, ale spíš tak jako pro sebe. On působí děsně nesměle. Já vlastně popravdě nevím, jestli ukazuje ve stylu - hele co vidím taky.

sisstin
autor
19. čer 2011

@ygreen tak to těžko říct...Tygr prostě jasně ukázal, podíval se na mě, udělal "eeee" a čekal...a dokud jsem mu neřekla "to je xy", tak prostě nedal pokoj, ukazoval a "eeoval" 😉 a v podstatě tohle bylo někdy od těch 27měsíců až do tří let neustále, 10000000000000000000000x za den...a pak, jak začínal mluvit...tak to ukazování a sdílení pozornosti začal měnit za slova.. takže ukázal na auto, řekl "brm brm", a já musela říct" ano, to je auto"..a takhle to máme doted...mluví a mluví..a já mu na to musím neustále odpovídat, všechno komentuje...a už samozřejmě to "eee" dělá minimálně, ale když něco neumí říct, tak to dělá pořád 😉

ygreen
19. čer 2011

ale jak jsem mu dnes ukazovala jak dělá kočička, tak pak mi podával tu kočičku a dával mi ji před pusu, tak jak jsem ji měla přetím já a chtěl abych mňoukala.
on i teď hodně iniciuje hru, hlavně venku, ale i doma - přinese si lego, přinese si míč a jde za tátou, že si chce kopat, přinese si knihu, že si chce prohlížet, za mnou chodí, když chce hrát na honěnou, apod.
dá napít panence, chce jí přebalit, hodně chce společnost naší malý sousedky

ale jak píšeš ty - on se na mě třeba kouká co já na to, to jo, to už dělá pár měsíců. Co já na to, zda dovolím, nedovolím, zda se směju, nesměju, zda jsem viděla co udělal a tak. jako třeba když háže s míčem, tak se koukne co já na to, směje se přitom - prostě " hodil jsem supr. vidělas to".

sisstin
autor
19. čer 2011

@ygreen ale myslím, že zrovna ten Mates, co má těžkou receptivní...tak on taky právě nikdy neukazoval a nechtěl pojmenování těch slov...a jestli jo, tak teda těžce až po třetím roce někdy...ale to fakt nevím. Jenom si pamatuju, že mi psala maminka, že ten mladší klučina to dělal prostě už někdy od roka - ukazoval a eeoval a čekal na odpověd, a že tohle Mates prostě nikdy nedělal...

já si laicky myslím, že to je kvůli tomu, že ty děcka (jak nerozumí), tak prostě nechápou, že něco má svůj název...a jestli jo, tak stejně, když mu to někdo řekl, tak pro něj to byla nějaká změt zvuků, kterou si nedokázal zapamatovat (viz. můj příspěvek o vietnamské tržnici), takže asi takhle nějak to bude 😕

ygreen
19. čer 2011

i když mě lehtá, což ho děsně baví, tak čeká na reakci - jako směje se máma, lehtá jí to jako mě, baví se?

ygreen
19. čer 2011

@sisstin takhel přesně to vidím i já a on si doteď vystačil sám a neví, že když mi ukáže, že já mu řeknu co to je - hlavně neví, že to má pro něj význam, kor když většině slov nerozumí.

Já hrozně doufám, že PAS není.

Třeba předevčírem u sousedů na grilovačce šel k našemu sousedovi a začal ho kmit vidličkou - buřtema chlebem, dokud do něj nenacpal celej talíř, Terezce dával do misky svůj meloun a celkově už si skoro nehraje sám, a chce si hrát s náma. Pořád pro nás chodí abysme něco dělali.

sisstin
autor
19. čer 2011

@ygreen mně taky Tobís moc na PAS nepřipadá, i když ty atypy jsou takový zvláštní...třeba ten Jára od Moniky mi podle videí a fotek vůbec jako autík nepřijde. Ale jemu už je 9, a prý ještě tak před dvěma rokama to s ním bylo docela peklo...že se to takhle do pořádku dalo až v poslední době. Ale ta Monika se mu neuvěřitelným, ale fakt neuvěřitelným způsobem věnuje...ona je profesionální pěstounka, takže je doma...a opravdu se čistě věnuje jen těm dětem zřejmě... takže ona to má jako práci na plný úvazek... 😕

ygreen
19. čer 2011

já si taky myslím že PAS není, i když ten atyp hrozí, zatím. Ale věřím, že tak jak za poslední dva měsíce Tobíkovi zmizelo 98% auti rysů, že třeba do konce prázdnin bude bez rysů úplně. S tím jak se pohne v porozumění. Dnes je pokrok v tom, že pochopil a pobavili ho zvuky zvířátek. Snad pochopil, že různá zvířátka dělají různé zvuky 😉 Tak se od toho odpíchneme a půjdeme dál.
Podle mě rozumí fakt blbě a je to i tím, že si tak dlouho hrál jen sám a nechtěl společnost. Teď někdy v půlce března se otevřel a udělal obrovský pokrok.

sisstin
autor
19. čer 2011

@ygreen a co vám vůbec řekli v té Žitné? Dle mýho už by teda měl chodit na logopedii, nebo na nějaký komunikační kurz 😕 nebo zkusit to Logo 😉

anarae
19. čer 2011

tak mi volali z OB kvuli kočíku,přijedou v uterý na předváděčku 😵 už se hrozně těším,ještě ,aby nám to pojištovna uznala a nebo se našla nějaká nadace. 😉

sisstin
autor
19. čer 2011

@anarae tak hurááá..ty kočárky OB jsou prej moc fajn 🙂 🙂 🙂 jestli budete mít nějakej účet na sponzoring, tak jsem schopná nějakou malou částkou přispět..aspon symbolicky 😉

ygreen
19. čer 2011

no vidíš, jak si tady stěžuju, tak Tobík přinesl manželovi Albert magazín a ukázal mu na zmrzlinky na obrázku 😉 , tak jsem mu hned jednu přinesla z mrazáku 😀

sisstin
autor
19. čer 2011

@ygreen vidíš, a to máš základ komunikačních kartiček 😉

ygreen
19. čer 2011

@sisstin tak v březnu měl v žitné diag. receptivní a expresivní dysfázie, auti. rysy. V květnu měl napsané už jen ty dysfázky. A čekám na objednání na to spánkové vyšetření sluchu - mají poslat dopis nebo zavolat. Ale už je to měsíc a půl, tak tam zítra zavolám a poptám se.

Na logopedii jsem chodili, byli jsme tam 4x a Tobiáš těžce nespolupracoval. Ale teď jsem logo volala, a ona nás vezme zase a spíš to přeorientujeme na domácí práce, kdy ona mi dá domů materiály a bude mě instruovat co a jak.

ygreen
19. čer 2011

@sisstin jo a neukázal to jako že by chtěl, páč my tyhle zmrzky doma nemíváme, spíš jen chtěl ukázat - jako "tati, hele zmrzlinka" 😵

sisstin
autor
19. čer 2011

@ygreen jj, tak je to lepší, než nic 😉 aspon ti poradí, co s ním máš trénovat..nebo vám půjčí nebo vyrobí nějaký pomůcky 😉 já myslím, že pro vás by fakt byl fajn ten diagnostický pobyt 😉 ale stojí to tuším 4-5.tis.

ygreen
19. čer 2011

@anarae já bych taky určo přispěla

anarae
19. čer 2011

@sisstin jj my by jsme jako částečně chodící mohli mít nárok na ten kiwi(ted ještě jak se bude tvářit pojištovna na to a komise,ale snad aspon částečně uhradí nějakou částku)
@ygreen to je faj i když jen ukazuje zmrzku jako jen ukazuje a vy mu jí dáte tak si krásně spojí obrázky s vyjadřením co by chtěl a komunikace se zlepší 😉

holky jste moc zlatý uvidíme jak dopadnem a dám určo vědět jinak je možnost dovu barev zelený a červený.dám sem fotky

ygreen
19. čer 2011

@anarae ty jsou fakt hezký, oba 😵

sisstin
autor
19. čer 2011

@anarae mně se víc líbí ten červený 🙂

anarae
19. čer 2011

mě na barvě nesejde ,hlavně když bude s tímhle bych si trufla i vlakem 100km k mamine s dětma.Malík vlak snáší dobře a stímhle vozítkem by to bylo uplně bez problemu 😀 zase by jsme mohli chodit na procházky do lesa a mohli by sme jezdit na vylety vláčkem.Ted jsm doma "uvěznení" protože golfáče co máme jsme pořizovali hlavn aby se vešli do auta a na takový to popojíždění,takže jen po městě .Dřív mi mladej krásně ušel 2 -3km takže se dalo chodit třeba na konopiště,ted máme smolíka ujde 500m a chce hnedka kočárek,že ho bolí nohy a bříško.Línej není fakt ho ty nožky bolí,ale to je díky těm CK,na sebe vážou kyselinu mlečnou a ta zpusobuje bolest a křeče nohou 😒 .A chod někam sklukem ,když ho pak musíš dotahat na rukách nebo zádech

ygreen
19. čer 2011

no já jsem raději, že je ukázal, jen jakože je ukázal tatínkovi - hele tati zmrzka, páč kdyby je chtěl, tak si normálně dojde do mrazáku a vyndá si je.

@sisstin v tom logu nic pro nás není, ty kroužky a tak. Já nemůžu nikam na týden, páč mám 9 měsíční holčičku. Ale hlavně to pro Tobiho zatím asi není, on moc nespolupracuje ani se mnou, resp. ho donutím, ale pod záminkou odměny, nebo chvíli teď, chvíli teď a zase potom a tak. Já počkám hlavně na to vyšetření sluchu a potom se domluvím s doktorkou v Žitný. A doufám, že Tobík teď bude dělat pokroky tak velké jako za poslední dva, tři měsíce a po prázdninách bysme mohli být zase někde jinde.V říjnu Krejčířová a to nás odpíchne správným směrem.

A do té doby budu spolupracovat s naší klinickou logopedkou - v pátek k ní asi půjdeme. A asi koupím to logico.

ygreen
19. čer 2011

@anarae chudák malej ☹

sisstin
autor
19. čer 2011

@anarae no to je jasný 😒 ach jo.... já fakt nevím, co ti na to napsat..ty vaše problémy fakt nejsou žádná sranda.. 😒

sisstin
autor
19. čer 2011

@ygreen ten pobyt je i pro malé děti (můžeš si vzít Theu sebou), tam mu udělají veškerá vyšetření, a právě jsou tam různé terapie v tom týdnu...za mě je to fajn... 😉 kdyby jsme neměli už v té době všechna vyšetření a logopedku, tak bych do toho určitě šla 🙂 ty "procedury" jsou dopoledne, odpoledne je volnej program..a vy jste zPrahy, takže by to šlo možná i ambulantně 😉

ygreen
19. čer 2011

ale líbí se mi ty prázdninové pobyty v Logu, tak to příští rok nějak odchytneme a někam vyjedeme

ygreen
19. čer 2011

@sisstin na logo kliniku to mám sockou hodinu a něco z domova 😝 je to na děsně debilnim místě 😖 a my defacto nemáme jen psycholog. vyšetření, jinak je máme za sebou.