Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

jolinka
7. lis 2011

@magimary doma ma istotu bezpecie, mozno autista narodeny na farme by sa bal mesta, a zvierata ok

magimary
7. lis 2011

@jolinka jasne, to mi je úplne jasné...
to je skôr o mne, že ja som s nim taká spokojná, (a ešte stále sa mi stáva, že keď vidím, aký je šikovný, že lavírujem, či ozaj autík je 🤐 😔 ), že potom ma zošokuje taká (nečakaná) reakcia...
práve preto, že inak je taký schopný...

ale už si budem musieť konečne asi definitívne zvyknúť na ten fakt, že skrátka je autík
resp. že je ŠIKOVNÝ autík (a nie šikovný štandard)... 😔 😉

jolinka
7. lis 2011

@magimary ja chapem, z tuch zaberov by ma nenapadlo ze ide o autistu tak krasne spolupracoval

magimary
7. lis 2011

@jolinka veď práve...
ale pravdou zase ostáva (čo nevidno na záberoch), že NIKDE inde a pri ničom inom by takto nespolupracoval...
iba PRI JEHO stolíku, iba PRI štruktúrovkách... 😒

opäť totálny nedostatok v praktickom živote...nenaje sa sám (je plne kŕmený), neoblečie a nevyzlečie sa (kompletne ho obliekame my), nemá ani len náznak záujmu o pomoc v domácnosti, že by ho niečo zaujímalo, čo robia dospelí, nie je nijako spoločensky "úslužný", absolútne sa nevie hrať, o symbolickú hru ešte ani nezavadil,
pretože stále len točí a točí...
a teraz už aj zoraďuje...nič nové, nič vývinovo vyššie, iba stereotypná, jednoduchá funkčná hra...
fóbie už nie sú tak intenzívne, ale strachov má stále kopu...
a tak

ygreen
7. lis 2011

@magimary obdivuji tě že to zvládáš s tolika dětmi, myslím tu péči, jsi borka 🙂 🙂 A nemá Tady třeba nějakou formu psychiatrické poruchy? Jako deprese, apod. To by také nemusel mít žádný zájem o nic ☹

Fakt je ten, že jak to čtu, tak Tobiáš třeba venku funguje úplně normálně - ať na hřišti, v obchodě.... Je vidět ten problém s porozuměním, že jako nerozumí když mu říkám jdeme tam a tam a tak. Ale s dětmi funguje normálně, naopak, když děti zná, vyhledává je a děsně ho baví skopičiny s nima - nahánět se na prolejzačkách, apod. Ale třeba zvířata ho taky moc neberou.
Funguje normálně i doma, hygiena, jídlo, pití, atd. Polední měsíce miluje být úslužný - třeba je na wc, já nakládám pračku a on sleze aby mi podával ponožky 🙂 nosí mi pití, podává mi něco v kuchyni. Hrozně rád mi nosí telefon, když mi přijde sms nebo někdo volá.
Přestal si hrát mechanicky a spíš ho teď poslední dobou baví si hrát s Theou - hází jí balonek a pak na ní čeká, dá jí náskok a leze po 4 jako ona za ním, baví ho jak u toho Thea šťastně hejká a tak. Rád si teď dělá nějaké puzzle úlohy, apod.
Někdy už i pozdraví sám, bez upozornění. Občas ještě ignoruje dospělé, ale už né tolik. Al ejá v tom vidím jasně to že nerozumí jejich řeči, taks e na ně ani nepodívá.
Za poslední měsíc udělal velký pokrok nejen v tom že začal opakovat a má snahu o verbální komunikaci, ale i v tom, že vyhledává společnou práci - chce si stavět dohromady těžší puzzle (sám ho nepostaví 25dílků), chce společnost při hrách, který umí,ale chce abych ho chválila a tak. Takže každý den, když jde malá po obědě spát spolu něco stavíme, hrajeme a super.

magimary
7. lis 2011

@ygreen má...
má ešte iné (skôr neurologické?) diagnózy...
on mal ťažký štart do života a zrejme to zanechalo výrazne stopy na jeho vyvýjajúcom sa mozgu...
on má tých dg viac...
okrem iného:
organické poškodenie mozgu,
neonatálny abstinenčný syndróm
a potom také súvisiace s jeho mentálnou úrovňou a stereotypnými pohybmi (to si ale myslím, že nemá, lebo to je ŤMR so stereotyp.pohybmi)...

podľa lekárov a dr. Jánošíkovej je uňho najviac v popredí práve to organické poškodenie mozgu a MR (on má ešte aj iné -neaatistické príznaky, ako je tras celého tela, jedenie nejediteľných vecí atd)...
a autizmus je len sekundárny (a ešte v zmysle atypu)...
aj keď aj pri tej organike je to s takým otáznikom, lebo podľa toho by mal zaostávať od narodenia, ale on bol do roka a pol (cca) úplne v poriadku, podľa tabuliek...
takže je to taký namiešaný mix...kde na vrchole stojí heroín (jeho matky)... ☹ 😝

smardik
7. lis 2011

@magimary bobek, ten měl teda start do života ☹ ☹ ale má štěstí když má tak úžasnou maminku jako jsi ty. Obdivuju tě, já už někdy od 18 chci dítě z dětského domova, ale bohužel k tomu asi nikdy nedojde-kvůli manžela, jediny kdybychom se rozešli tak jo

magimary
7. lis 2011

@smardik no, ono to bolo ešte ďaleko horšie... 😔
vlastne je zázrak, že je na tom aspoň tak, ako je...

jeho matka brala 21 rokov heroín (od jej 16tich) a poslednú dávku si dala polhodinu pred pôrodom...
to potom lekárov na pôrodnici ešte začala biť a nadávať im...
tak ju uspali a malého vytiahli, a už nedýchal... 😔
kriesili ho a na druhý deň sa rozvinuli ostatné abstinenčné príznaky...

smardik
7. lis 2011

@magimary to je teda bojovník 🙂 má touhu po životě a být co nejlepší, je úžasný a já si tady stěžuju kvůli blbé VD

dadlenka
7. lis 2011

@magimary bobeš malej...že někdo má tak už od začátku naloženo.. Je to bojovník, a ty úžasná🙂

magimary
7. lis 2011

@smardik každé obmedzenie, či zmena vo vývine, ktorá ovplyvní fungovanie decuľka v bežnom živote, je náročná, ako pre deti, tak i pre nás rodičov...
tam sa nedá porovnávať, čo je menej, čo je viac...
a stále sú aj ťažšie handicapy...
😉

dadlenka
7. lis 2011

@magimary když se dá aspoň trošku očekávat pokrok, je to určitě lepší, než vědět, že bude jenom hůř☹

smardik
7. lis 2011

@magimary asi máš pravdu, zrovna dneska to na mě nějak padlo ☹

krpcek2
7. lis 2011

ahojte baby, viem že od veci vám sem skáčem, chcem len dať do povedomia jednu šikovnú maminu, ktorá je na materskej s dvojmesačným bábom, má doma 10 detí a stíha robiť krásnu, nádhernú bižu, ktorú predáva,aby si trochu pomohla, prosím, pozrite si jej prácu a budem veľmi rada, ak si niečo objednáte a tým jej pomôžete 😉 http://www.mimibazar.sk/bazar.php?album=99821
Ďakujem.

ygreen
7. lis 2011

@magimary teda, ten má chudáček start do života. A vy jste Tadyho adoptovali, nebo u vás bude stále? nebo jen dočasně?

magimary
7. lis 2011

@ygreen máme ho v pestúnstve 😉
takže, ak sa jeho biomatka nerozhodne inak, ostane u nás (oficiálne) do 18-tky...
on nie je voľný pre adopciu.

@dadlenka ďakujem 🙂 , no, ak mám byť úprimná, tak lekári sú vo víziach veľkí pesimisti...už len asi ja jediná (spolu s našou rodinou) veríme, že bude dobre... resp. lepšie...tak snáď budeme mať pravdu my... 😔

@smardik , na každého z nás to občas doľahne... 😔
😉

katkamarosova
7. lis 2011

prosím nemá niekto pomocku na učenie zn. Logico?

ygreen
7. lis 2011

@katkamarosova asi skoro všichni 😀

jolinka
7. lis 2011

@katkamarosova jj, aj my mame 😅 a preco sa pytas?

bodka70
7. lis 2011

@jolinka , katka sa pýtala na Logico v inej diskusii, tak som ju odkázala na tú vašu, že vy ste tu na Logico expertky 😀

sisstin
autor
8. lis 2011

Bré ráno 😉

@katkamarosova no myslím, že ho tu máme skoro všechny, tady pár videí, jak s ním syn pracuje:

https://www.youtube.com/watch?v=fmLJhXOqyUA


https://www.youtube.com/watch?v=otKW502zbSs


https://www.youtube.com/watch?v=q-KDw75-KuQ

a máš Ip 😉

sisstin
autor
8. lis 2011

jo holky, to jsem vám chtěla napsat... Tygr má ted novou zábavu...večer je vždycky losování Štastných 10 nebo co to je 😝 Tygr na to vždycky čeká, pak si rychle vezme kalkulačku a jak oni losují ta čísla, tak on to píše na kalkulačku..a musí to fakt dělat jenom podle toho, co slyší, páč kdyby se měl na ta čísla dívat, tak by to asi nestíhal psát a mazec 😝 jsem z něj měla dost 😅 😅 😅 😅

sisstin
autor
8. lis 2011

tak prej dneska byl Tygr "rozmrzelý", že ho nic nebavilo..tak nevím, co si mám pod tím představit 😅 😅 když jsem si pro něj přišla, tak byl vysmátej jak beruška a říkal, že to bylo dobrý a zítra půjde zase....tak asi dělali něco, co ho nebavilo nebo nevim 😅 😅 on je standartně spíš takovej furt vysmátej, tak dneska asi zrovna nebyl..no víc jsem se nedozvěděla, páč tam měly děti kroužek flétniček a bylo hovno slyšet 😅 😅 😅

dadlenka
8. lis 2011

Tak jsme dnes byli v Berušce Kryštofovi se za dětma moc nechtělo(asi v něm doznívala zkušenost z mého povídání o tetě logopedce a hračkách) takže mi navrhoval, že půjdeme do obchodu nicméně když jsme tam dorazili, už se těšil, pro jistotu si vzal svoji krávučekalo nás milé přivítání, Kryštof se hned hrnul do třídy, hned si hrál, nakontaktoval se na tety, nejevil žádné známky stresu, či nejistoty takže moje slova, že je nejistý v novém prostŕedí a s novými lidmi působila velmi přehnaně užíval si to a bylo taky vidět, jak mu školka chybí, byla tam jenom jedna postižená holčička, když nastal čas svačinky, přivezli jí polohovací křeslo a Kryštofa svezli, potom bez protestu křeslo přenechal holčičce a hrnul se ke stolečku, popřál dobrou chuť a vypil čaj
S paní jsme se domluvily na 2 dnech v týdnu po 3 hodinách, hlavní cíl nácvik řízené činnosti, logopedie, socializace, jiná autorita postupně zkusíme i s obědem. Kryštofa okoukla, on jí ukázal svoji hru- zametal, hrál si se zvířátky, jezdil s kočárky atd....usmíval se na ni, říkal jí teta byl tam i beze mě a byl v pohodě, mám radost, bude to pro něj přínosem- mezistupeň mezi maminkou a paní učitelkou
Tak snad se vše v dobré obrací

martinka264
8. lis 2011

Sisstin, prosím Tě, nevíš jaká je spodní a vyšší hranice širší normy u tříletého dítěte. Děkuji.

sisstin
autor
8. lis 2011

@martinka264 spodní hranice je cca 200 slov, ale dítě by z něho mělo tvořit věty, nejméně tříslovné 😉 průměr je cca 1000slov, dítě tvoří souvětí, už nemá moc agramatismy - časuje, sklonuje, rozlišuje rod atd. 😉 My kdy jsme byli ve 3,5 u Krejčířové, tak měl syn aktivní slovní zásobu 250slov - řekla mi, že na počet slov by to byla ještě spodní hranice širší normy, ale vzhledem k tomu, že spojil max. dvě slova, šíleně patlal, tvořil si svoje výraz a gramatika nula, už to byla expesivní dysfázie 😉

sisstin
autor
9. lis 2011

Čau holky,

tak už to asi začíná. Tygr opět rýmu, zahleněnej celej...tak jsem ho nechala doma do čtvrtka..uvidíme, co pak...už mě to jako začíná lehce srát, rýmu měl (zadní) celej minulej tejden..pak v pátek blil, tři dny klid..a má rýmu zas 🤐

smardik
9. lis 2011

ahojky

@sisstin tak se 16 slovy jsme hodně hodně pod průměrem, nevíš jaká je spodní hranice u 2letého dítěte?

a ještě dotaz smíšenou VJ pod co spadá, myslím v těch tabulkách nemocí nemůžu to tam najít

sisstin
autor
9. lis 2011

@smardik spodní a dolní hranice u dvouletýho je 10-250 slov 😉 jinak dysfázie spadá pod Psychické poruchy dětského vývoje, přesně Specificky narušený vývoj řeči 😉

smardik
9. lis 2011

@sisstin tak to by Hanys v tom průměru mohl do ledna být 🙂