Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
1. led 2011

@wsmoulinkaa a je fakt skvělý, že sis toho všimla už ted...čím dřív, tím líp...já to začla řešit tak nějak okolo 20-22m, ke Krejčířové jsme se dostali ve 27m, do Rané péče ve 24měsích..a je to sakra znát 😉

já jsem teda věděla, že něco není úplně ok už tak od roka..ale prostě jsem si namlouvala, že to bude dobrý...okolí mě v tom taky utvrzovalo 😉 ale asi jako ted ty, jsem narazila na podobnou diskuzi, která nás opravdu zachránila...pediatra by něco začla řešit možná tak ve třech letech, a to už je docela pozdě 😉

wsmoulinkaa
1. led 2011

@sisstin děkuji děkuji...napíšu ji!!!! 😵

a zatí hezkou noc!!

wsmoulinkaa
1. led 2011

jinak já si právě všimla už nějak od půl roka...do roka, že nějak na své jméno nereaguje....že to co dělá ted už dělají děti brzo...a je moc moc hodná....až to není hezký 😀 v dobrém 😉 ikdyž taky pláče když se bouchne a něco se ji nelíbí....
ona třeba zmáčkne na hracím stolku čudliky a když hraje muzika ví že se má tančit, ale je to furt málo na to co by měla umět...

sisstin
autor
1. led 2011

@wsmoulinkaa Smouli, na jméno začínají děti reagovat okolo 9m, tohle teda u nás bylo zrovna v normě..jedna z mála věcí 😅 😅 jinak Tygr byl právě taky do dvou hodnej, až to hezký není...hrál si sám, nic nepotřeboval, seděl si celej den u svý krabice a v něčem se hrabal...jenže to byl právě ten problém 😉

sisstin
autor
1. led 2011

@wsmoulinkaa první, co ti poradím...všechno, ale naprosto všechno holčičce komentuj..ale krátce a výstižně, jako kdyby byla miminko....když bude mít v ruce kostku, řekni "kostka", když půjde, tak řekni Neluška jde atd. 😉 rozhodně na ni nemluv stylem: "podívej se, támhle je strašně krásný červený auto" 😉

musíš se přizpůsobit tomu jejímu porozumění, ona ty slova musí slyšet se spojením s určitou věcí...možná ze začátku je to nezvyk, ale zvykneš si....až začne ukazovat, a sdílet pozornost, tak od tebe bude sama vyžadovat, abys jí věci pojmenovala ( pokud tedy nemá poruchu auti spektra, ale to zatím neřeš tohle) 😉

wsmoulinkaa
1. led 2011

díky za rady...uritě jsem ráda, za každou radu...
paní Krejčířové jsem napsala, to byl román 😀 teda...tak uvidím, nééé trochu jsem to krátila, ale snad na nic nezapomněla.
A co zajít k pediatrovi nebo neurolog???

sisstin
autor
1. led 2011

@wsmoulinkaa Kr. by ti mohla odpovědět už zítra, ona je včelka pilná 😉 no k pediatře budeš muset, potřebuješ žádanku na tu psychologii a neurologie taky není od věci 😉 možná bude mít pediatra pindy, ale nenech se odbýt 😉

wsmoulinkaa
1. led 2011

bože já mám takovej strach...aby bylo vše v pořádku.... ☹ ....mám kamarádku a ten její chlapec nemluvil snad do 4let...byl vždycky klidnej seděl kam ho posadila, hrál si sám....až se člověku zdálo, že není v pořádku...a je to jedničkář a dobrej na matiku a pořád se mi zdá moc klidnej a hodnej...chodí do 4třídy....nikdy jsme o tom s kámoškou nemluvily, nikde s ním nebyla, myslím u mudr. A nejsem jedinná které přijde trochu jiný.... zvláštní vid.

no necháme to koňovi 😀

sisstin
autor
1. led 2011

@wsmoulinkaa no tyhle děti většinou mají nějakej problém, třeba Aspergerův syndrom, nějakou jinou lehčí formu autismu atd, akorát to prostě nikdo neřeší...ale ony ty problémy přijdou třeba v pubertě 😉

sisstin
autor
1. led 2011

@wsmoulinkaa ona ta dg. AS je poměrně čerstvá...spousta lidí ji dostane až v dospělosti, kdy si o tom čtou, a zjistí, že je to o nich 😉 hodně jich má i rodinu, děti..ale prostě to sociálno tam nefunguje tak, jak má 😉

sisstin
autor
1. led 2011

@wsmoulinkaa zatím zachovej klidnou hlavu, u nás to do dvou vypadalo fakt všelijak..a ted už je to relativně ok..v 18m je ještě spousta času s dítětem začít pracovat a zlepšit to 😉

wsmoulinkaa
1. led 2011

@sisstin aha tak to je dost možné....

ještě se chci zeptat a pak půjdu do hajan...psaly jste si o těch vakcínách, že to způsobují?? a jaké?
malá měla prevenar 2x...jinak ta první bez reakce a druhá byla prevenar do levé nožky a hexa do druhé nožky, 2dny na to nemocná a zuby do toho no ta noc a ne jedna hrozná...
chtěla jsem se zeptat, že v noci byla nepříčetná...strašně se kroutila v postýlce, ječela, jakoby se tahala za vlasy, uši, naušnice ale to byla tak strašný, že jsme ji musely zabalit pevně do ručníku aby se uklidnila, v tu chvíli jsem se tak rozklepala, bála jsem se že si ublíží...trvalo to tak 4dny, než se uzdravila...ted je zase jako zlatíčko!!! nevím co to mělo znamenat...o pár dní jsem si všimla v hlavičce pár stroupků....jak si zarývala nehtíky do hlavy.. ☹ neměla je tedy taky úplně ostříhané, už je vše jak má být 😉

sisstin
autor
1. led 2011

@wsmoulinkaa tvrdí se, že různé auti rysy nebo jiné poruchy způsobuje vakcína MMR v 15 m .nebo taky hexa...ale to ti nikdo neřekne, to jsou prostě jenom postřehy rodičů, kterým se po očkování děti změnily 😉

rozhodně ta vaše reakce nebyla standartní na očkování, já se očkování bojím jak čert kříže...a nic navíc bych nedala, ještě bych i nějaký odmítla, kdyby nebylo povinné 😉

wsmoulinkaa
1. led 2011

vlstně jsem na ni nemohla ani sáhnout, nechtěla hladit, dudu, pití nic...to bylo strašný...jen pevné zabalení...pak usla

sisstin
autor
1. led 2011

@wsmoulinkaa ale u nás už nějaký ty příznaky byly před očkováním, ted to zpětně vidím, že prostě nijak zvlášt nekomunikoval... 😉

wsmoulinkaa
1. led 2011

to máš pravdu...hexa je povinná...prevenar to mě nalákaly z reklamy...

tak třeba zítra zas ahojda!!!

olifcek
1. led 2011

@sisstin prepac, ze sem vojdem.. takze Tvoj malicky mal uz pred mmr vakcinou priznaky? my by sme mali ist na mmr vakcinu v lete, no bojim sa jej ako cert kriza... Oliv je uplne ziva, hrava, komunikativna, socialna... len bojim...

olifcek
1. led 2011

@sisstin jeeej, pozerala som to 7minutove video, je to super x;o)

sisstin
autor
1. led 2011

@olifcek tak nějaký znaky tam byly, on prostě neměl to, co dělaly stejně staré děti...třeba kamarádky holčička už někdy v těch 9-10m sdílela pozornost, ne přímo ukazováním prstem, ale třeba něco měla v ruce a ukazovala to mamince 😉 dělala takové ty dětské hříčky typu paci paci atd. Tohle Tygr v tomhle věku nedělal 😉 já to vím až ted, v tu dobu jsem to samozřejmě nijak nepostřehla 😉

u nás to teda bylo tím, že byl celkově opožděný ve vývoji, takže tohle všechno začal dělat až mnohem později 😉 a myslím, že co se týče dysfázie, tak snad ani moc souvislosti s očkováním nejsou. Tam se to týká spíš toho autismu 😉 ale není to tak, že by to ta vakcína přímo způsobovala, ale že to tu nemoc rozjede 😉

olifcek
1. led 2011

@sisstin takze, ked mam babo v porovnani s rovesnikmi uplne ok, dokonca nieco i popredu, tak sa mmr bat nemusim? Ja tiez verim, ze mmr autizmus nevyvola, len spusti, co uz itak je... Tyger je inak nadherny chlapcek

sisstin
autor
1. led 2011

@olifcek ono se to možná dává do souvislosti i s tím, že některé autistické děti byly do určitýho věku tak nějak o.k, třeba do 15-24m, a až potom začly být autistické 😉 těžko říct, pořád se o příčinách vzniku autismu nic neví..ted si zase vědci myslí, že je to metabolická porucha...že chybí mozku nějaký enzym..těžko říct 😉

jinak tu dysfázii zapřičinují negativní vlivy v těhotenství ( nemoc matky, stres, přilišná fyzická námaha), poporodní trauma nebo novorozenecká žloutenka, pak hodně i dědičnost po mužské linii...což u nás teda sedí ve všem 😝 v 4tt jsem měla brutální nachlazení ( to jsem ještě nevěděla, že jsem těhu), sežrala jsem milion prášků..ve 12tt opět nemoc, stresu v práci miliony..po porodu též nic moc, žloutenku měl taky a jeho otec a všechny děti v jejich rodině mají nebo měly opožděný vývoj řeči 😝

sisstin
autor
1. led 2011

@olifcek jinak holčička bude mít první dávku skoro až ve dvou letech, to bych se fakt nebála 😉 popř. se to dá ještě trošku natáhnout 😉 ono je to rizikové hlavně v těch 15měsících a někdy i dříve 🙄

olifcek
1. led 2011

@sisstin my v 15mes.ideme na tretie preockovanie este len, paq najskor o 2mes.dovolim mmr, ktoru ale urcite natiahnem min.na 3mes., cize min.bude mat Oliv 18mesiacov. Zltacku ale mala...3xpo jednom dni, raz dva dni, to ale deticky mavaju a predcasniatka vraj vsetky

sisstin
autor
1. led 2011

@olifcek no u vás by se to ještě mělo brát korigovaně 😉 takže je v podstatě asi o 2 měsíce mladší 😉 no zkus to natáhnout do těch 2 let 😉 a neboj, já si myslím, že nějaká pravděpodobnost je fakt malá 😉

ta dysfázka není zas tak strašná ( v porovnání s autismem teda), většina dětí s expresivní jdou do školy s odkladem už s běžnou mluvou...ale nad tím fakt neuvažuj 😉 podle mě není vůbec důvod plašit 😉

olifcek
1. led 2011

@sisstin ked podla lekarky je Oliv moc sikovna a i bez odratavania robi vsetko vcas, po odratavani robi vsetko skor, ale jo, ja na to zatlacim, chi. A mozno uplne odmietnem mmr, uvidime

zanna
2. led 2011

vsetko naj... v Novom roku
mozno si si ma este pamatate 😉

wsmoulinkaa
2. led 2011

@sisstin ahojky...tak mi paní Mudr napsala.....má do prázdnin plno a stop stav...mám vydržet do dubna, jak pokročíme a v dubnu se přinejhorším objednat 😉
jinak nemůže nijak takhle z popisu říct co a jak...ale psala, že jsou mezi dětmi někdy obrovské rozdíly a nemusí to nic znamenat...že to opravdu děti dohání později.
Tak uvidím jak do dubna pokročí....
Byla jsem ted dop u kámošky a ta má 15měs holčičku...a to je éro...vytáhla koníka houpacího, vylezla na něj houpala se já čuměla....je šikovná a hodně obratná, živá a breptalka...když to člověk vidí přijde mu to líto...jako mě ☹ ale držžím se 😉
nela se tam necejtí ok....vidím to...začne být u mě...začne se šmudlat, uši si šmudlá a nechce si hrát...stydí se a tak za hodku se rozkoukala...tý holčičky se jakoby bála...ale když ona se na ní vrhla na tu naší nelu a ona je to klidas tak se není čemu divit 😀 ...no přišly jsme domů a tady lítá a je ve svým živlu....

sisstin
autor
2. led 2011

@wsmoulinkaa jj, spousta dětí je opožděná a pak to doženou nárazově 😉 ale když už tam nějaký znaky jsou, tak je to fakt dobrý hlídat 😉 uvidíš, 4 měsíce jsou v tomhle věku fakt dlouhá doba....kdyby se to nijak moc nezlepšilo, tak pak Dr. napiš znova, už si tě bude aspoň pamatovat 😉 jinak ona je fakt skvělá, poradí úplně každýmu, i když není její pacient 😉

Zkus zkontaktovat tu Ranou péči 😉 jaké větší město máš v dosahu? 😉 jinak holčička může být stydlivější, Tygr doted nemusí hodně dětí a děti divoké, je spíš pozorovatel 😉

sisstin
autor
2. led 2011

@wsmoulinkaa tak koukám, že pro Vás by to byla bud Kutná Hora, nebo Praha..možná i naše pardubická 😉

sisstin
autor
2. led 2011

@wsmoulinkaa asi spíš ta Kutná hora, email ranapece.charita@kh.cz nebo číslo 327 311 493. Tuším nedávno tady byla jedna maminka, měla v nicku pce a byla u nich jejich RP, tak možná by věděla nějakej bližší kontakt ještě, přímo na vedoucí střediska třeba 😉