Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

zmuzle
18. lis 2010

Ahoj holky, narazila jsem na Vasi diskuzi a zatim je snad brzo usuzovat z toho, ze syn si odmita cist, nevydrzi ani minutku (teda ma jen 1 knizku, ktera ho zajima a pak album se svyma fotkama), nepoznava na obrazcich zviratka. Naucila jsem ho jen jak dela pejsek, ale v jeho mluve to je tát, tát a to je vse. A rozhodne ho na obrazku nebo zive nepozna. Reaguje teda na to, kdyz steka. A tim jsme se zvirectvem skoncili. Tak doufam, ze je zatim jen zivy a casem se zklidni. Rikat tata, mama zacal teprve nedavno a neprijde mi, ze by vedel kdo je kdo.
Prestal venku chodit, chce jen byt v kocaru, nebo nosit a jinak rve. To jsou pak zachvaty vzteku a nic nepomuze.

Ad ty vlacky. Doporucuju koupit na drevevlacky.cz a dat tam kod na slevu z casopisu Maminka M11. Vyjde to pak o 15 % levneji. 😉 a plati to do 15.12.

sisstin
autor
18. lis 2010

@zmuzle tak 18m je fakt málo zatím, cílesměrně zvládají chodit děti až okolo dvou let 😉 18m dítě by mělo sdílet pozornost ( ukázat prstem na něco, podívat se na tebe, udělat nějaký zvuk nebo gesto a podívat se zase zpátky), mělo by rozumět základním povelům - dones si botičky, dej mi ruku, přines to a to atd. 😉 takhle staré dítě má asi 10-15slov, ale to je zavádějící, mnoho dětí nemluví vůbec v tomhle věku.

Fakt nejdůležitější je to ukazování prstem a sdílení pozornosti, a porozumění řeči 😉 třeba u nás ta porucha komunikace byla viditelná už v tom roce 😉

sisstin
autor
18. lis 2010

@zmuzle ukazováním a sdílením pozornosti komunikují miminka už od 9m, horní "limit" na ukazování je 18m, pak už není od věci psychologické vyšetření. Bud je dítě pouze opožděné ve vývoji o pár měsíců a tudíž má na ukazování ještě čas( to byl náš případ, syn byl do 27m opožděný), nebo se jedná o poruchu porozumění (dysfázie) a často je to absolutní indikace pro vyloučení PAS( poruchy autstického spektra). Je to fakt nesmírně důležitý bod ve vývoji dítěte, jednak dítě takhle začíná komunikovat a jednak začne nabírat obrovskou pasivní slovní zásobu.

Syn začal ukazovat až někdy okolo druhého roku( nevím přesně, ale při prvním vyšetření u Kr. ve 27m už pozornost sdílel), a za rok dohnal porozumění řeči na svůj věk( pro srovnání, ve dvou letech rozuměl asi jako 12-15m dítě, tudíž základní pojmy: hají, hačí, jdeme, dej atd.) 😉

zmuzle
18. lis 2010

@sisstin Diky moc, rozhodne nechci plasit, ale pak zase ani nic zanedbat. Syn teda rozhodne neukazuje, jen krici a nekam kouka a ja musim poznat co chce. Ale je fakt, ze spis dela nejake veci pozdeji o par mesicu: viz paci, paci, jak je veliky apod. Ale zase fyzicky vyvoj ma dopredu. V roce chodil a pak tim byl nadseny a ostatni slo stranou.
Ale treba rozumi nejakym povelum, a prinese si boticky, kdyz jdeme ven. No, mozna to je spis tim, ze kdyz jdeme do predsine, chce jit ven a da mi svoje boticky.
Nebo znakovani jsem vzdala, kdyz nereagoval a ted po 11 mes. zacal znakovat svetlo 😀

sisstin
autor
18. lis 2010

@zmuzle no v těch 18m by už fakt ukazovat měl 😉 čímž netvrdim, že máš ted hned plašit, nebo že má nějakou poruchu nebo PAS, ale už by asi bylo dobrý to trošku hlídat, protože standartní vývoj to není 😉 zkusila bych být tebou kontaktovat Ranou péči - to je terénní služba nezisková, která se stará o děti postižením ohrožené nebo postižené. Tety by přijely k vám domů, na chlapečka koukly, pohrály si s ním...a bud by to zhodnotily, že je v pořádku nebo že je ještě čas...nebo by Vás vzaly pak do péče 😉 je to fakt super služba, se vším poradí, půjčují domů pomůcky a didaktické hračky 😉

super je, že dělá chlapeček Jak je veliký a tyhle věci, na ty se zkus zaměřit - takové ty říkanky s ukazováním, kdyžtak já mám něco ofocenýho 😉 naprosto všechno, co dělá a má komentuj, ale jednoduše a jednoslovně..když bude mít v ruce kostičku, tak řekni kostka...když půjde k oknu, tak řekni Kubíček jde k oknu..prostě takhle... 😉 aby si to slovo spojil s určitou věcí nebo činností 😉

to znakování určitě nevzdávej, i když třeba zatím ta odezva je slabá. Ono dítě musí mít už určitou míru nápodoby, jinak prostě znakovat nezačne 😉 třeba syn opět začal napodobovat až někdy před druhým rokem, do tý doby nezopakoval po nás skoro nic 😉 on byl teda v tu dobu opožděný celkem dost..měli jsme lehkou psycho-motorickou retardaci 😉

sisstin
autor
18. lis 2010

ha, a Tygr volá na babičku: Babíííí 😀 😀 😀 😀 😀

petraguerra
18. lis 2010

Zanna muj malej byl take strasne hyperaktivni jen poletoval z mista na misto jestev dubnu to tak bylo.jeste v zari to tak bylon a koupila jsem mu zidlicku od zahradniho nabytku jak je ten plastovej pro deti a dala stolecek pred nej,ze nemuze vylezt ven jak ma okolo sebe ty operky na ruce a pred sebou stul se citi asi jako v obejmuti a musim rict,ze dela opravdu strasne pokroky.My mame logopedku co k nam chodi tydne domu a ona si ho ted strasne chvali,ze ma daleko lepsi koncentraci,ze vydrzi i 20-30minut spolupracovat.Jestli jses na fb dej si me do pratel mam tam videa z logopedie co s nim dela a jak ho davam k tomu stolecku 😉 Jsem tam jako Petra hajna 😉

My tu ted mame do 11.12 babicku tak vas jen obcas ctu a nemam moc cas na psani.

sisstin
autor
18. lis 2010

@petraguerra jsem si tě s dovolením přidala, ty videa mě zajímají 🙂

sisstin
autor
18. lis 2010

@petraguerra Péťo, koukla jsem na to video, jak si tam pouští to autíčko či co to je.... mluvil s váma někdo o tom, že má věčně ty ruce v pusince 😉 genetické testy vám dělali? 😉

zanna
18. lis 2010

on je hyperaktivny,ale zas vydrzi sediet ked mu citam knizku,ktoru on chce,ale ked sa mame ucit ,tak je ako splaseny kon,
u logopedicky vydrzal pracovat raz 20 min,no potom ho zaujimalo vsetko ostatne ,ale to chce asi cas

sisstin
autor
18. lis 2010

@zanna tak 20 minut je myslim i dost 😉 my chodíme na 30minut, ale je starší a poruchu pozornosti nemá, takže myslím, že dobrý u vás 😉

jirinula
19. lis 2010

Dobré ranko,
sisstin moc děkuji za odpověd na mejl a odkaz na tuto diskuzi. Po předčtení několika málo stránek jsem zjistila že je nás poměrně hodně kdy mají dětičky problémy s komunikací. Mě to vyděsilo i s toho důvodu že starší syn byl takovej malej živel do roka a pul jsme byli na chirurgii jak doma chodil od 10 měsíců mluvil ve větáchh okolo 2 roku což bylo výborný. Ale i u něj se potýkám s problémama. Už 2.5 roku má diagnostikovanou juvenilní idiopatickou artritidu v několika kloubech nohou. Jde o autoimunitní onemocnění a nejasnou prognozou. ZAtím my osobně máme prognozu dobrou.
Ovšem u Jirky jsem se radovala že je vše ok. Jiřík proti Danovy papal spal v noci a byl zdravej. Před druhým rokem jsem si začala říkat že něco není uplně v pořádku jenže jsem se setkala přesně s tím o čem psala sisstin je to kluk a ty jsou pomalejší. Když pozoruji děti v jeho věku který viděj kočár a řvou že nééé a Jirka se postaví k němu a nedej bože že ho tam nedám. A když jdem bez kočáru tak se mě drží jak klíště a když se mu prostě vykroutím tak se zastaví a začně brečet nebo strašně pištět tak mu tu ruku radši dám. A to i ve známejch denně navštěvovanejch místech Co se týká cizích nebo dětí tak tam je to o tom že mu dlouho trvá než se jich přestane bát. Jídlo a nočník až tolik neřeším to by nebylo divné. Hraček tu mám že bych si mohla otevřít hračkárnu ale miláčka to nejak nezajímá vetšinou si ji vezme dá na zem a pak na ní šlape.
Ale mluvení tam je základní problém. Jediné sluvko které pronese je baba. BABA JE VŠECHNO. Ukazovat začíná ted. Nejaký jak jsi velký nebo paci paci to ne. Zatleská když tleskáme my. Když na něj mluvím tak strčí prsty do pusy a usmívá se na mě. Ty prsty poslední měsíc má v puse pořád.
Tak jsem to již začala řešit rodina naštěstí došla k názoru že to není uplně normální . Mudra nás zatím poslala na logopedii tam jdem 9. 12 s tím že logoped se vyzná i v psychologii a pak se dohodnem na postupu dál. Máme teda klinického logopeda. A dětská mudra nám poradila odložit školku. To je ale běh na dlouhou trat s nejistým koncem ale na socialce byla hrozně milá ženská která mi pomohla ten proces zahájit tak ted čekáme.
Budu moc ráda když se k vám budu moci připojit a sdílet s vámi pokroky ale i propady. Zatím se mějte hezky Jiřina

sisstin
autor
19. lis 2010

@jirinula ahoj Jiři, tak koukám, že jsi tu i registrovaná už dýl 🙂 hlavně neházej flintu do žita, nevím, jestli jsi četla první stránku diskuze, kdy jsem ji založila 😉 ale u nás to v tu dobu vypadalo hodně bledě, myslela jsem, že má Tygr těžkou receptivní dysfázii a Bůh ví co ještě 😉 a na konec byl "jen" opožděný 😉

když jsme byli u Krejčířové poprvé(27m), tak byl ve všem na 18m, v porozumění řeči asi na 13-15m a nevydal ze sebe ani hlásku 😉 ted, když jsme byli naposledy(36m), tak už byl ve všem na 36m, pouze exprese řeči na 15m 😉 ale když to srovnám, tak to už je úplně nádherný 😉 jasně, že ne každý má takový "štěstí", že se ten vývoj dá do pořádku relativně...ale opravdu do těch 3 let se toho může hodně změnit a rok je strašně, strašně dlouhá doba u takových malých prcků 😉

já být tebou, tak bych napsala hned ted té Krejčířové, máš jedinou možnost, za chvíli už budou termíny plné a nedostanete se tam, což by byla velká škoda 😉 koukám, že jste z Kladna, tak to nemáte moc daleko 😉 a samozřejmě kontaktovat tu Ranou péči atd. Bohužel nečekej, že všude jsou odborníci( spíš naopak), a že ti někdo bude umět kvalifikovaně poradit 😉 na to jsou fakt nejlepší tyhle diskuze, kde mají maminky osobní zkušenosti a leckdy toho mají nastudované více, než doktoři,kteří vědí o nějakých poruchách komunikace kulový 😉

jirinula
19. lis 2010

@sisstin moc děkuji za rady akorát jsem odeslala paní doktorce mejlíka a budu napjatě čekat na odpověd.
Co se týká diskuse tam jsem se prokousala jen pár stranama a dost mě to zaujalo. Spousta rad a nápadů. Výhoda je že se blížej vánoce 🙂 .
A díky tobě a Vám ostatním rozhodně flintu do žita neházím spíš začínám bojovat. Už jsme toho museli vybojovat tolik že další boj nás jen posílí.
Jediný co mě zlobí je přístup manžela dokonce jsem se dozvěděla že z nej dělám pokusnýho králíka a to že se mi nechce do práce. Po týdnu tiché domácnosti se mi už to postupu nemíchá ale je vidět že se mu stále nelíbí že jsem to začla řešit. Podle něj to dožene.
Jen mám ted pocit že se asi zblázním protože je mám doma oba což vzteklé batole a nemocnej puberták je naprosto šílená kombinace.
Ale ješzě jednou ti moc děkuji za přijetí a kontakt sem. Vzhuru do boje. Né nadarmo se říká co tě nezabije to te posílí.
Jdu něco dělat a hlavně nakoupit a okouknout nějaké pomůcky pro Jiříka.
Zatím ahoj Jiřina

vojtisek2007
19. lis 2010

@jirinula Jiří ahoj, já mám Vojtíka (3a3/4 roku), do dvou let jsem taky nedělala nic a všichni říkali, že je to kluk, navíc se narodil předčasně,u porodu byli komplikace, do roka jsme cvičili Vojtovku a celkově byl pořád tak trochu pozadu, vzorový hodný dítě, kam jsem ho položila tam byl, plakal jsem ho snad jako mimino neslyšela...takže to že nemluví, a hraje si víceméně mechanicky (přendaval kostky z auta na zem a zpět, dával je do řady za sebou...) absolutní nezájem o prohlížení nebo čtení, kreslení ani omylem....žádný jak je velikej,paci paci....mě "nastartovala" až tady siss, u Krejčířové jsme byli když bylo Vojtíkovi 3r4m.,a naštěstí máme jen opožděný vývoj řeči...ale hodně "naskočil" teda až po tom třetím roce, do tý doby tak jako nic moc, ikdyž už jsem s ním pracovala, ale máme jště mladší Elišku, a ta ho myslím táhne dopředu 🙂 K manželovi - můj manžel se k tomu stavěl jako ten tvůj, navíc jak odmalička byl sledovanej na neuro a rehabkou, tak mi furt říkal, jestli už toho nemám dost, že ho mám nechat bejt, že to všechno dožene...pak když jsme jednou kolem jeho třetího roku byli u kamaráda co má stejně starou holku, se kterou si člověk už "pokecal", uviděl teprve fakt ten rozdíl a bylo...ne že by mě teda podporoval ve všem co s V děláme (učení,přiřazování,puzle....on by to s ním nedělal),ale souhlasil s vyšetřením u Krejčířové....takže asi já ikdybych se na to dle rad všech ostatních vyflákla s tím že to dožene, tak asi jo...ale nedej bože, kdyby to nebyla jen OVŘ, ale fakt nějaká dysfázka...tam je fakt třeba makat,makat,makat....Vojtík třeba dodnes neumí barvy - přiřadí správně - červnou kostku třeba donese na červený polštář....všímá si, že třeba barva bundy jse stejná jako auto co vidí...to umí, ale aby řekl, že modrá je MODRÁ, to fakt ne...to samý počítání, tam je to ještě horší, umí říct JEDNA,DVA,TŘI,ČTYŘI,PĚT...ale na vyzvání nepodá třeba dvě kostky, nebo tři pastelky...tak pořád trénujeme a čekám kdy to naskočí...Jinak už dělá věty, snažíí se i zápory - VOJTK SPÍ NE, VOJTÍK MÁ HLAD NE...je to zatím takové kostrbaté, ale pomalu furt lezeme doopředu....

sisstin
autor
19. lis 2010

holky, tak Tygr šel s babičkou ven právě, zamával mi a ŘEKL pápá 😀 😀 😀 😀 😀 já asi ještě spím, nebo co 😅 😅 😅

@jirinula
@vojtisek2007 holky, u nás to bylo to samé. Ex absolutně cokoliv odmítal, furt to sváděl na to, že se mu nevěnuju 😝 tak už jsem se jednou nasrala a řekla mu, ať mi teda jako předvede, jak se mu bude věnovat. Tak za ním šel, Tygr mu na všechno hodil bobek (jako u všeho v tu dobu), a pak teda aspoň uznal, že on fakt o nic nestojí.... ale stejně si myslel, že to dožene. Ted si dokonce přečetl i tu poslední zprávu( ty předchozí nečetl), kde je teda napsáno, že udělal hodně velkej pokrok, takže si bohužel myslím, že to zas bere tak, že je to tak, jak říkal...že to Tygr dohnal...ale co je za tím práce a úsilí, to už jaksi nevidí 😝

já už jsem to tu psala, doteď to mám prostě v hlavě...když jsme se před rokem chystali na první neurologický vyšetření, tak mi můj VLASTNÍ OTEC řekl, jestli mě jako baví Tygra takhle trápit a chodit s ním po doktorech. Tak to mě jako totálně uzemnilo, to jsem fakt nečekala 🙄 a do toho přišel asi za hodinu ex s tím, že jako ten můj otec mi to dobře řekl 😝 no takže fakt super, člověk je na všechny ty obavy sám... naštěstí pak po vyšetření u Kr. to už táta vzal tak nějak v potaz, a ted mi říkal, že fakt ten Tygr byl před rokem ještě úplně mimo, jaká je to ted obrovská změna 😝

andreabe
19. lis 2010

@sisstin gratulujem!! 😉 to je super pocit, ked dieta nieco povie, ze? 🙂 Muzovi vcera L. prvykrat pekne povedal tata, tiez sme mysleli, ze snivame 😵

@jirinula ako pise Vojtisek, v kazdom pripade nie je na skodu zacat s dietatom pracovat a zacat riesit..totiz nie kazdy ma stastie na OVR a to je potom kazdy den, co sa s dietatom pracuje k dobru 😉

sisstin
autor
19. lis 2010

@andreabe no to teda jo, už se teda blížíme asi k 15 slovům 🙂 tak ještě 5, a bude mít slovní zásobu jako 20m dítě 😅 😅 😅 😅 ale je to fakt super, já už vidím, že když něco umí pojmenovat, tak to prostě pojmenuje... že už to tam funguje, tak, jak má....ale holt ta aktivní slovní zásoba jde hrozně pomalu...ale jde 😀 😀

on už nám normálně "vypráví", co se mu stalo, kde co viděl a tak...sice to je pár citoslovců, pantonima a "eee"..ale člověk pochopí, o co jde.... a tohle jsem já fakt neznala 😉

sisstin
autor
19. lis 2010

holky, včera mi přišla tahle encyklopedie a je prostě úúúúžasná 😉 Tygr to asi ještě ted až zas tak chápat nebude, ale např. pro Alexka @simalex by byla myslím to pravé 😉

kacici
19. lis 2010

@sisstin - Moc pekna knizka 😉
Jinak jsem vazne zvedava co nam v dubnu poradi Dr.Krejcirova,skoda ze je to az za pul roku 😅 Musim s tebou souhlasit ze spousta odborniku neni zrovna nekdy na tom pravem miste 😒 Prvni psycholozka by naprala do Terezky hned leky na utlum 😅 ,tak jsem zvedava na dalsi nazor a hl. nejakou radu jak dal a bojovat s tim 😉 Logopedka rikala,ze mame prijit taky az na jare,ze takhle stare deti odmitaji spolupracovat 😕 ,tak jsem zvedava jaky to bude na jare.
Sis - To me moc mrzi,ze jsi nemela podporu v rodine ☹ Manzel je nastesti u nas rozumny a vidi ze nejaky problem je a chce ho resit se mnou ve vsem,nechce ublizit T.Nasi rodice rikaji ze je proste "jina" a i tak k ni pristupuji,nesmeji se legraci,davaji si pozor co rikaji,ona se obcas rozplace i kvuli hloupostem a venuji se ji trosicku vic nez Natce,ta paradoxne zene segru k dalsim pokrokum 😅

sisstin
autor
19. lis 2010

@kacici medikaci se snaž co nejdéle vyhnout ( co se týče ADHD), jinak může brát nootropika - to je na přírodní bázi, takové "vitamíny" pro mozek, to by nemělo uškodit 😉

jinak s tou logopedií, my chodíme od 2 let..a to teda v té době rozhodně nebyl ukázkově spolupracující 😉 to jsou prostě jen takové řeči, že s dětma, které nespolupracují, se nedá nic dělat 😉 chce to fakt dobrou logo, já ti doporučuju tu "naši", jak už jsem psala...hodně lidí tam dojíždí i z HK..a ona to fakt umí s dětma, které jinde naprosto všechno bojkotují 😉

kacici
19. lis 2010

@sisstin prosim posli me kntakt do IP 😉 ,ja ji zavolam a domluvim se s ni,moc dekuju 😵 😵 😵
Ja odmitam jakkekoliv leky na ADHD 😒 ,chci vyzkouset i nemozne aby to bylo o.k.,ale nejdriv potrebuju presnou dg nez se do neceho pustim,ted po vecerech kdyz muzu hledam nejake informace,ale vetsinou moc nestiham

sisstin
autor
19. lis 2010

@kacici mrkni sem http://www.trizirafky.cz je tam email a telefon, funguje po něm dobře 😉 my v podstatě komunikujeme jenom přes email 😉

kacici
19. lis 2010

@sisstin dekuju,uz jdu napsat mailik,fakt jsem ti moc vdecna 🙂

sisstin
autor
19. lis 2010

@kacici ta první konzultace je za 60Kč, a pak normoš bud za 15 minut 60, nebo za půl hodky 120Kč 😉 záleží, jaký má dítě problém...pokud jenom špatně vyslovuje, tak stačí těch 15minut....u těch poruch komunikace je určitě potřeba ta půlhodka.... chodíme každý týden 😉 + samozřejmě vyrábí pomůcky atd. 😉 já tam teda nechám peněz vždycky 😝 ale stojí to za to 🙂

romana
19. lis 2010

@sisstin ahoj, tak bohužel ta čísla jsem nevyhrála, nějaký dobrák mě přehodil o 5 kaček ☹ dražila jsem ještě tu tabulku, co jsi doporučovala, respektive manžel za mě, protože jsem šla pro onďu do školky - moje maximum bylo napřed 150, posléze 200, víc ani ťuk. tak ji mám za 251 (což je cena nové) a manžel je uražený, protože to přece tak pěkně koupil 😉

sisstin
autor
19. lis 2010

@romana čau paní, to neva 😉 našla jsem je na MMB taky za slušnou cenu, jakž takž 🙂 manža je teda dražitel 😀 😅 😅

holky, od středy mám vcelku free..mamka je doma, tak Tygr koncentruje téměř celou svoji pozornost na ni 😅 no lehce se na to zvyká 😅 😅 😅

kacici
19. lis 2010

@sisstin Tak uz jsme domluvene na pondeli 😀 😀 😀 ,fakt moc dekuju,jsem sama zvedava na radu,preci jenom ma zkusenosti a hl. se me moc libilo jak napsala ze me ukaze jak by s Terezkou pracovala.Tak pak pisnu 😉

sisstin
autor
19. lis 2010

@kacici tak super 😵 já jsem teda byla nadšená od prvního setkání 🙂 ono se to pak postupem času vychytá, co a jak 😉 někdo k tý spolupráci potřebuje maminku, někdo ne.... já ho zas zásadně nechávám s ní samotnýho a hraju si vedle v pokojíčku s Barčou 😉 navíc je to doma, takže pohodový prostředí, žádná ordinace 😝

dalea
19. lis 2010

Ahojte,ja stravim u nasej logopedky 45-60 min.,ale zato iba 1x mesacne 😝 Robim na smeny,tak nam to takto vychadza,ze mozem iba kazdy druhy tyzden a tak casto podla nej netreba,takze chodim raz mesacne 😠 Tie veci,ktore sa mame ucit mi presvieti,teraz mi dala aj web. stranky na to pexetrio,su tam dobre veci na suvislosti a v draciku vraj videla super spolocensku hru-Kto to je?(myslim,ze tak sa to vola) a je to vyborna hra pre deti,ktore maju problem s tvorbou otazok 😉 Nasla som to na nete,ale je to az od 6 rokov,takze Lea by sa nechytala 😒