Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

peggy722
17. únor 2016

@zejazeja Kterým směrem za Prahou ? Já to nechápu, co pořád všichni mají s těma třema rokama. To je snad už nějaká úchylka nebo co.

cherryleny
17. únor 2016

@calabasa Děkuji za tip. A jestli se mohu zeptat - vy tam chodíte kvůli dysfázii?

kucirlib
17. únor 2016

Dobrý večer, Jsem tu s vámi už tak dva týdny. Syn má diagnostikovanou poruchu aut.spektra. Ale jak tady čtu o té VD a teď jsem si o ní něco přečetla, tak si myslím, že má blbě určenou diagnozu a má tu VD místo PAS. No tak a co teď? Asi u psycholožky kam chodíme to zkusit nadhodit, ale ta nic neříkala o VD, jestli o ní vůbec ví, že existuje.

anlek
18. únor 2016

@sisstin K té diskuzi, problémy začaly před narozením sestry. To fakt není žárlení ... Sama máma
vidí, že je něco špatně, založí diskuzi, ptá se ... Přišlo mi to jako házel hrách sviním. 😔 V pěti letech na prevenci se bude divit, když dostane žádanku na logo. Jen jim bude chybět čas. 😒

peggy722
18. únor 2016

@anlek Asi tak, já už tam nepíšu, prostě to nemá cenu, některý lidi nepřesvědčíš. Nejlepší je, že dřív nic takovýho nebylo. Haha já když si vzpomenu na základku, tak jsme měli ve třídě tak ca pět dětí, který by byly skvělými aspiranty na různá dys nebo ADHD. Takže ono to bylo, jenom byly takový děti pro učitele hloupý a zlobivý. A nikdo to neřešil. A autisti byli taky, jenom končil v lepším případě ve tvláštních školách a v tom horším někde v ústavech.

josefina79
18. únor 2016

@zejazeja chodím se synem na soukromou logo od 1,5 roku.
Roztoky u Prahy.

josefina79
18. únor 2016

@zejazeja promin, nejak to nemůžu najít, proč měl Tvůj chlapeček takový těžký start? Problémy při porodu?
Jo a nechcete zvážit Hipoterapii? Chodím se synem, fakt jsme nadšeni, moc mu to pomáhá, fyzicky, ale i celkově.

sisstin
autor
18. únor 2016

Holky, my meli autistu ve tride uz v roce 1993, jen v tu dobu u nas teprve auti byl uznan jako dg a to u mega tezkych pripadu. Tenhle kluk byl obeti sikany cele tridy i ucitelu :/ dal jsme meli holcinu, ktera mela vsechny mozny tezky dys, odeslana do zvlastni. Dnes normalni pracujicu matka od ditete, a kdyz se s ni bavite, tak LMR rozhodne nema, bohuzel pracovne nejnizsi pozice kvuli spatne kvalifikace. Dalsich dys jsme ve tride meli asi 5, jen ty podpurna opatreni, ze misto celyho diktatu muzou psat o dve vety mene apod.

zejazeja
18. únor 2016

@peggy722 ne to ne, to už jsem si sama dohledala a zjistila, že ve třech letech je pozdě, že to chce dřív, ale dle mého, je zase ve dvou letech brzo, tak jsem si řekla, že půjdu ve 2,5 takovej kompromis, ale možná to ještě zvážím a vyrazíme třeba dřív. Jinak bydlíme za Zličínem.

@josefina79 no vlastně ani pořádně nevím, kdy problém vznikl, doktoři se přiklánějí k názoru, že malej pravděpodobně prodělal ve třetím trimestru těhotenství mrtvičku, takže mu zakrvácelo do mozku. Mozek není úplně tak jak by měl být, ale není poškozený ,což je nejdůležitější, má opožděný vývoj centrální nervové soustavy, tak uvidíme.
Na hipoterapii chodíme. Je to super, chodíme 2 x týdně, díky tomu hodně zesílil a myslím, že na tu jeho hypotonii to pomohlo hodně.
To teda koukám, že jsi sehnala logopeda pro tak malé dítě, to já nikoho nesehnala. Můžu se zeptat kolik to cca stojí a jestli třeba ještě paní bere nové děti?

peggy722
18. únor 2016

@zejazeja My chodíme k logo of třech a půl, ale pracuje i s mladšíma. taky soukromá, ale na Hájích, což je poněkud z ruky.

janoulek25
18. únor 2016

@zejazeja Ahoj, moje holčička má také "jinak vypadající mozek" defakto všechno v zadní jámě lební je špatné. Kdyby to bral člověk anatomicky tak by neměla chodit, stát... , její mozek si ale našel asi i díky vojtovce náhradní spoje a chodit začala už v 16 měsících, mluví taky ( i když tam nějaký problém má, ale nic hrozného, co by nešlo řešit), mentálně je na tom dobře. Jako určitě proti vrstevníkům trošku pozadu je, ale nic dramatického. Já věřím, že pomocí rehabilitací, logopedie a různých jiných terapií se dá hodně udělat + různé doplňky stravy.Jen je tedy škoda, že shánění dobrých odborníků dá dřinu.

kolibricek36
18. únor 2016

neví tu některá z vás od kdy se Vojtova metoda cvičí. Nemyslím od kdy jí cvičime s dětmi, ale od kterého roku se používá jako soustava cviků - nějak se toho nemůžu dopátrat .... ☹

anlek
18. únor 2016

U nas je naprosto jasne, po kom syn VD ma. Zrejme jsem ji mela ja. Ja sama mam SPU. Nic tezkeho, navic IQ dost vysoke, takze i bez pomoci se mi to darilo kompenzovat. Jo spatne slysim doted rozdily mezi d a d s hackem (mam jen anglickou klavesnici), atd A proste, kdyz pisu, tak si gramaticky musim zduvodnit, jestli je tam kamaradi nebo kamarady. Takze treba psani diktatu, pro me byl horor, ja ztracela cas na tom, abych si zduvodnila neco, co ostatni slyseli a nemuseli nad tim premyslet. 😔 Uz v prvni tride nebo druhe tride mi rodice (na tu dobu dost pokrokovi, jsem rocnik 1981) se mnou absolvovali psychologicke vysetreni s tim, ze oni sami meli podezreni. Psycholozka je uklidnila, ze je vse ok. V pate tride, kdy vysetreni bylo povinne, pokud nekde chtel jit na osmilety gympl, tak mi dyslexii a dysortografii priklepli. A jediny vysledek byl, ze najednou v cestine jsem za stejny pocet chyb mela o stupen lepsi znamku nez spoluzaci Tj. uplne naprd. 😔Navic nedoporucili osmilety gympl. Proto se snazim u syna, aby pokud mozno se mu tohle vyhnulo, verim, ze dobre rozcvicene dite v predskolnim veku ma vetsi sanci, ze se nic neprojevi ve skolnim veku. On na rozdil ode me v tuhle dobu - do prvni tridy pujde v zari, n a n s hackem (atd...) slysi a uz i pise bez chyb. Co ovsem neslysi je kratka a dlouha samohlaska. Uz to cvicime denne tri mesice a zacinam propadat beznadeji. ☹ U zapisu mi rekli, ze dost pravdepodobne bude dvakrat vyjimecne dite. Vysel jim jako nadany, ale je mozne, ze SPU bude mit. Verim tomu, ze pokud bychom nemakali posledni skoro 3 roky tak intenzivne, jak jsme makali, kdybychom nedelali napravna cviceni, tak v tuhle chvili mluvi hur, fonematicky sluch ma stoprocentne horsi. On sice musi dozrat, ale cviceni na to dost pomaha. Kdyz vidim pak maminku, ktera pise, ze jeji dite melo podobny vyvoj jako nas syn, dokonce regres a nekdo ji uklidnuje, ze se jedna o zarleni (navic regres nastal pred sourozencem, takze blbost) a radsi nez skatulkovat, tak to nechame vyhnit a ditku se dostane pomoct pozde. 😒 No trochu jsem odbocila, ale proste si myslim, ze sama jsem si vyzkousela to, jake to je, kdyz dite ma VD a nedostane se mu odpovidajici pece v predskolnim veku, co to pak znamena ve skole. 😠 Ja to nevycitam svym rodicum, oni asi maji nekdy ten pocit, porad rikaji, proc blbneme, proc toho absolvujeme se synem tolik, driv to nebylo a taky jsme prezili ... Ale ten pocit, ze me povazujou za linou, flakace a ja padala celou stredni na hubu, ze jsem nestihala si psat poznamky, VS jsem nedostudovala ... Na stredni jsem chodila ze skoly tak odvarena, ze jsem usinala odpoledne. Ne, fakt si preju, aby syn tohle nepoznal.

josefina79
18. únor 2016

@zejazeja Ahoj!
Je to paní mgr. Palasová, Roztoky:
http://www.roztoky.cz/lekari
Nové děti myslím bere. Ceny si bohužel nepamatuji, my chodíme cca jednou za 5-6 týdnů, řešíme tam problémy s kousáním jídla. Ale je to buď 500 nebo 600 Kč za hodinu.
Zkus jí zavolat, třeba Vám pomůže.

Kam chodíte na hipoterapii? My do Caballinus.

josefina79
18. únor 2016

@kucirlib a máš možnost jít k nějaké jiné psycholožce na konzultaci?
Proč si myslíš, že to je VD a ne PAS?

kucirlib
18. únor 2016

@josefina79 no my byli tady u jedná co je na poliklinice, dětská psycholožka a ta napsala zprávu a poslala nás do Speciálního pedagogického centra a tam jsme ted v péči jiné psycholožky. Máme za sebou první sezení a ona byla celé dopoledne u Tondy ve školce ho sledovat a poradit třeba i učitelkám a tak. Takže teprve začínáme. No a my s manelem máme za sebou seminář o PAS, takový úvodní pro rodiče i pedagogy a tak. Toník má prý velmi lehkou formu PAS. Miluje děti, nevadí mu změny, jen prostě nemluví, resp. jen pár slov. Ale poslední dobou začal víc navazovat oční kontakt, tak i z toho mám velkou radost. POdle logopedky mu chuť mluvit nechybí, což víme také, protožw občas něco mele, ale nikdo neví co to je.
No a včera jsem tak nějak četla o VD a že se často zaměňuje VD za PAS. A když jsem četla jak se projevuje VD, tak to by na něj sedělo. Jenže ono na něj sedí i to PAS. Mně by to vůbec nenapadlo, ale jak to tu tady tak pročítám, tak jsem si řikala, že kouknu co to je a napadlo mně to, jestli není špatně diagnostikován.
Příští týden máme další konzultaci tak bych se na to chtěla zeptat naší psycholožky co ona na to.

josefina79
19. únor 2016

@kucirlib ahoj!
Já tomu tedy až tolik nerozumím, ale "psycholožka z polikliniky" mi nepřijde úplně kvalifikovaná na to, aby dala 3,5 letému dítěti diagnozu PAS.
Nechcete zkusit nějakou dětskou klinickou psycholožku? Z Jihlavy do Prahy to nemáte zas tak daleko?

kolibricek36
19. únor 2016

@kucirlib sice nevím, nejsem odborník ale autismus 3,5 letému dítěti je poněkud přehnané, i když jak píšete to na něj sedí ... zkusila bych jiného psychologa - třeba jen na konzultaci ...

sisstin
autor
19. únor 2016

Tak mne to prehnane neprijde, pokud je to DA, tak v tomto veku lze diagnostikovat uz celkem spolehlive ;)

kolibricek36
19. únor 2016

to sice netvrdím, že do nejde diagnostikovat i v tomto věku, ale můžou se mýlit ...

kolibricek36
19. únor 2016

jinak já mám díky jedné dr, problémy, které jsem mít tedy nemusela - až mamka se mnou zašla k jiné, a ta se úplně zděsila ....
ne vždy mají pravdu ....

kolibricek36
19. únor 2016

a díky posudkové komisi - která se neptala na nic a poslala mě na SOU kde jsem si zničila páteř ...
dnešní doba je jiná .... nikdo nikam nezavírá postižené - jsou si klidně doma ....

zejazeja
19. únor 2016

@josefina79 děkuju, tak já jí zkusím zavolat. My jezdíme na koně do Bohnic.

peggy722
19. únor 2016

@kolibricek36 Ale ona jim to dala ta psycholořka z SPC a ta by už by zkušenosti mít měla. Navíc to nebylo po jedom sezení. Ale je pravda, že děti s VD mají hodně auti rysů, takže záměna je možná.
Ale nic to nemění na faktu, že se s tím dítětem pracuje úplně stejně.

kucirlib
19. únor 2016

@josefina79 no ona má ta psycholožka sídlo v domě kde i ostatní lékaři, ale je to dětská psycholožka a tady v Jihlavě vyhlášená. Ale je jasný, že když Tondu viděla hodinu, tak to taky nemůže asi hned rozpoznat.
No přemýšlím nad toou Prahou. Ono je to kousek, jen teď trocu komplikovanější, že mmme doma pětiměsíční holčičku.

kucirlib
19. únor 2016

@peggy722 Posudek máme od té dětské z "polikliniky". Ted jsme v tom centru, ale začínáme. Já bych právě ho ráda už vedla správným směrem a nevím jestli se s oběma "případy" pracuje stejně nebo s VD jinak než s PAS.

kucirlib
19. únor 2016

a všem moc děkuji za reakce

sisstin
autor
19. únor 2016

@kucirlib pokud jde o VD, kde je naruseny i porozumeni, prace je stejna. Ono celkove ve svete se na dg "nehraje", resi se projevy a nasledna jejich terapie....

josefina79
19. únor 2016

@kucirlib já Tě nechtěla nějak znervozňovat atp., myslím, že jak psala Sisstin, určitě je spousta věcí společných. Určitě bude fajn, když s psycholožkou proberete i možnost té VD.
Jinak, koukala jsem na Tvůj profil, holčička je krásná, obě děti máš kouzelné! A fotíš moc hezky 🙂

peggy722
19. únor 2016

@kucirlib Aha, tak bych počkala na názor toho SPC. A teprve pak bych možná zvažovala tu Prahu. A ta práce je asi fakt dost podobná. Záleží na závažnosti toho PAS. Ela měla těch auti rysů fakt hodně. Třeba změny zrovna snášela špatně, byla agresivní na děti nebo před nima utíkala. Všeho se bála, nesnášela hlasitý zvuky. Takže potřebovala svoje jistoty, zázemí a pevný hranice. Jinak jsme s ní pracovali na celkovým rozvoji, jemná, hrubá motorika, porozumnění a řeč. Teď už žádný rysy moc nemá. Je na ní teda vidět, že nemusí společenský akce. Třeba ten karneval byl pro ní hodně náročnej. Bojovala s tím, že na jednu stranu se chtěla bavit a na druhou jí ty davy děsily. Takže bylo fajn, že jsme sebou měly starší dceru, který věří, tak chodila všude s ní. Pak už se zapojovala, ale ze začátku bylo vidět, že by nejradši udělala čelem vzad a šla domů. A přitom je teď spíš extrovert, s každým se kamarádí, ale tohle nemá ráda. Asi je to tím, že ta řeč ještě není stoprocentní a tak se asi stydí.