Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
24. črc 2011

@smardik a nějaká speciální školka u vás není? Ted nemyslím logo třídu, ale fakt speciální 😉

smardik
24. črc 2011

@sisstin jo jak máme za barákem tu školku tak tam je část právě i speciální MŠ a ZŠ, ale co ty děti vídávám tak tam jsou fakt děti s vážným postiženým-na vozíku a mentální postižené-podle mě těžké a mě se tam Toma moc dávat nechce, podle mě mu to ted moc nedá, spíš by je napodoboval jak ho znám. Ty jesle by mu dali asi víc

no všechny jesle jsou soukromé, za 20 hodin cca 1600 to fakt vychází na těch 5dní pobytu tak já nevím jestli to má smysl a mám to zkusit nebo ne

sisstin
autor
24. črc 2011

@smardik no o tomhle jsem právě taky přemýšlela..páč když neměl ještě ani tři roky, tak mi pár lidí řeklo, jestli ho nechci dát do té speci školky..ale právě, jak jsem je viděla venku (není to daleko od nás), tak tam byly fakt děti těžce postižené..a to by mu fakt nic nedalo 😉 ono asi fakt chce počkat na tu diagnozu...kdyby teda nedejbože měl tu lehkou Mr, tak pro tyhle děti jsou speci třídy - jsou tam děti bud s opožděným psychomotorickým vývojem nebo lehkou MR, a tam by určitě dopředu šel..otázka je, zda u vás něco takovýho je 😉

smardik
24. črc 2011

@sisstin já se tomu nebráním do budoucnosti, pokud se opravdu prokáže že má lehkou MR a bude třeba nějaká speciální školka a pak škola nebudu se tomu bránit a dám ho tam. ale ted aktuálně mi to přijde zbytečném, jsem doma takže nutně to nepotřebuje a nic mu to nedá, to už fakt ty jeslo. no u nás je fakt jen ta jedná školka - tahle http://ndz-duha.unas.cz/ to je právě to co jsem psala, co vidím ty děti fakt jsou dost postižené ale možná tam bude i nějaká třída nebo skupinka děti jen s opožděným a lehkou MR, tak moc to ještě zjištěné nemám. školka pro nás nepřichází v úvahu, já jsem doma tak to nějak nemám potřebu řešit. Jen ty jesle mě napadli kvůli toho že by byl mezi dětmi a to on chce, no ale mohl by fakt jen na 5 dní-myslím finančně

sisstin
autor
24. črc 2011

@smardik ale třeba Beatka od Markétky do té speci školky chodí - má těžkou expresivní dysfázii- a chválí si to. Tam jsou děti od úplných ležáků až po děti s "jenom" dysfázií, a věnují se tam každému individuálně super a mají tam integrované i "normální" děti 😉

ono tohle je i o tom, jak moc je si schopný rodič to "postižení" přiznat, jsou lidi, co fakt nemají problém dát standartní dítě do školky speciální (pokud je integrovaná, oni se jim tam věnují fakt skvěle), a zas to dítě taky pozná, že všichni na světe nejsme stejní 😉 no ale já jsem právě taky taková, že se mi do vyloženě speciální školky dávat nechtěl..a je to i hodně o tom, že si nechci připustit, že by měl mezi takové děti chodit 😉 já si to příznávám celkem v klidu, že to tak je 😉

sisstin
autor
24. črc 2011

@smardik já jsem si tu psala s maminkou po Ip, která má naopak holčičku nadprůměrně šikovnou a ona právě taky chodí do školky speciální, jednak proto, aby viděla, že jsou mezi námi i děti postižené a jednak proto, že oni se jí tam fakt individuálně věnují a rozvíjejí ji 😉 zas v klasické školce většinou s dítětem nadprůměrným nic extra nedělají..

ono bohužel mít dítě opožděné nebo naopak nadprůměrné schopné je handicap, protože to dítě ve standartním kolektivu nezapadá ani v jednom případě 😉

smardik
24. črc 2011

@sisstin já uvidím časem, ted doufám že zvládneme bud logo školku nebo integraci do běžné MŠ, jedna má právě 2takové třídy s menším počtem dětí: Celkem funguje šest, z toho čtyři s 25-i dětmi a dvě s 15-i dětmi, kde jsou integrovány děti s různými handicapy. Třídy jsou vybaveny bezpečným zařízením a nábytkem vyhovujícím potřebám dětí a hodnotnými hračkami a pomůckami doufám že by mohlo jít, ale pokud by to bylo nutné tak půjde do speciální. ale ted fakt doufám v integraci, tam by ho to mohlo potáhnout dál, ve speciální mám strach že ho to nepotáhne nikam

sisstin
autor
24. črc 2011

@smardik integrace je fajn věc, ovšem musí fungovat...což se dost často nestává 😒

smardik
24. črc 2011

ta integrovaná třída si myslím že je právě dobrý kompromis-normální školka ale učitelky které mají zkušenost s postiženými,nestandardními dětmi to je jedno jak to nazveme, menší počet dětí, nikdo by se mu nemusel smát

sisstin
autor
24. črc 2011

@smardik tak jestli to u vás funguje, tak to je samozřejmě nejlepší možnost ze všeho 😉 🙂

smardik
24. črc 2011

@sisstin právě co mám ohlasy na tuhle školku tak tam si ji hodně chválí i tu ingegraci, je to nej školka u nás a fakt jsem neslyšela nic špatného. právě jak jsme byli na tom zápisu byla tam učitelka z té třídy a probírala jsem s ní TOma a ona sama říkala at neposlouchám dr. a jdeme někam že se ji to nezdá. no ted ho nevzali moc dětí, nemůže kvůli plínek a chtěli nějaký papír co mu je ale příští rok snad jo. já fakt doufám v příští rok bud v logo třídu-to je školka co mám za barákem nebo tuhle integrovanou

akorát co bude asi blbé počítám že Hanysa vezmou do jiné školky, bude mít pak 3až v lednu takže v té super školce ho těžko vezmou a vezmou ho v jiné-tam se moc děti nehlásí a fakt berou snad každé dítě. jenže blbé je že každá školka je na jinou stranu

sisstin
autor
24. črc 2011

@smardik a sourozence dětí tam neberou? To tak většinou bývá 😉

smardik
24. črc 2011

@sisstin no já mám strach že ne, tam je fakt takový nával že pochybuju že vezmou. letos odmítli 37 dětí tak pochybuju že by mi vzali dítě co bude mít 3 až v lednu ale určitě to vyzkouším ho tam dát

smardik
24. črc 2011

@sisstin ted jsem ještě četla na moje díte nemluví cos psala ENŽE ve dvou letech nechodil cílesměrně - tj. dítě jde tím směrem, kam jdeš i ty. To má dělat ve 2letech jo?

zmuzle
24. črc 2011

@sisstin Diky moc za nazor. Ja mam prave pocit, ze nerozumi ani ten prikladum co jsi uvadela. Opakuje to a kouka na me a neudela, co po nem chci. Ale jak pises, asi je v tomhle fakt opozdeny o par mesicu.
Ad pliny, me to prave riakla neurolozka a ta byla taky starsi rocnik i moje pediatricka a ta je taktez. Jenze, on fakt dostava hysak, kdyz jen vidi nocnik a tak to nechci delat nasilim. No nic, jdeme ven.
Tak se tu mejte a ja obcas "smiruju" a cerpam inspiraci na hracky. Ted chci koupit toho zajice v pytli.
🙂

sisstin
autor
24. črc 2011

@smardik jj, norma na cílesměrné chození jsou dva roky 😉 Tygr začal chodit cílesměrně až ve 2,5 😉

smardik
24. črc 2011

@zmuzle Tomášek taky nerozumí, zeptám se ho z čeho se pije a nechápe co po něm vlastně chci. Prostě má žízen donese si skleničku a je. Plíny má pořád a nočník nehrozí a nějak to neřeším, i podle dr. má čas. a to je o půl roku starší než tvůj Jakub-mimochodem hezké jméno, Jakuba jsem navrhovala ale neprošlo to přes manžela

smardik
24. črc 2011

@sisstin cílesměrné je co, že já někam jdu a on jde za mnou? Tom většinou jede první-jde svoji klasickou trasu a jede první, někdy jede za mnou a to si zajede někam co ho zaujme a pak se zase vrátí

sisstin
autor
24. črc 2011

@smardik no u nás to bylo tak, že prostě Tygr bez kočáru neudělal ani krok..jako po hřišti si běhal, to jo...ale jakmile jsem chtěla "někam" jít...tak prostě záchvat a chtěl do kočáru 😉 u těch dětí je to bud taky, že ty poseroutkové se chtějí vozit..a takový ti hyper zase zdrhají úplně jiným směrem...ale že by šel se mnou za ruku někam, to v té době prostě neexistovalo 😉

smardik
24. črc 2011

@sisstin jo to u nás bylo dost dlouho však víš že jsem to psala, ale ted je to v pohodě. ale přispělo k tomu že Honzík začal chodit, no spíš jezdit na motorce takže jezdí spolu a na kočár si nevzpomene. Bože mě by nenapadlo že i na chození je norma, u nás fakt Tom jede vepředu a různě se vrací, zajede třeba bokem kam já nechci a vrátí se, má tady své kolečko po trávě kde vím že to objede, přijede a jedem dál. tak v tom je snad normální ne

za ruku jde jen přes cestu jinak málokdy,občas chce jít za ruku ale málo, většinou jezdí na motorce

sisstin
autor
24. črc 2011

@smardik no ono to souvisí s mozkem, dítě je prostě schopné chápat cílesměrné chození, až když je mentálně na úrovni 2 let..třeba proto těžce mentálně postižené děti jezdí ještě v 6letech v kočárku, i když nemají fyzický handicap 😉

smardik
24. črc 2011

@sisstin tak Tom taky nemá teda cílesměrné chození jo, no ono to i odpovídá jeho opoždění

ygreen
24. črc 2011

ahoj

tak norma na chození, to čumim. No ale Tobiáš v pohodě, rád se taky vozil v kočárku,ale vždy chodil, tam kam jsem chtěla já, za ruku.

Jinak začal opakovat zvuk motorky a formule v televizo - dělá chchchmmmmm. Docela to napodobuje přesně. A já ho učím na kartách od logo že auto dělá tú, tú a brm, brm a traktor Vrrrrrr 😝

sisstin
autor
24. črc 2011

@smardik já tohle právě taky nevěděla, právě jsem nechápala, proč když normálně umí chodit a běhá po hřišti, tak proč má hysteráky, když má někam jít bez kočáru..a právě až Kr. mi to vysvětlila 😉 jakmile se ten vývoj dal do pořádku, tak vlastně od 2,5 už jezdil v kočárku minimálně a od 2,9 jsme byli bez kočárku úplně 😉

smardik
24. črc 2011

@sisstin jo to bylo u nás hysteráky a já myslela že je líný a kolikrát jsem se na něj zlobila. U nás byl úplně blok přes zimu, na podzim chodil-bez kočárku to nešlo ale něco ušel ale přes zimu vůbec, vadil mu sníh. Na něm bylo vidět jak chce ven a těší se, došli jsme před barákem a on zjistil že je pořád sníh a šel do kočáru,vadilo mu to. ted chodí krásně, teda on spíš jezdí na motorce protože jezdí i Honzík

sisstin
autor
24. črc 2011

@smardik no hele, Tygrovi sníh vadil i letos 😉 jak nebyl zvyklý a minulý rok jenom jezdil v kočárku, tak se mu to taky moc nelíbilo 😉

ygreen
24. črc 2011

Jinak teď hrozně pomáhá Jirkovi, třeba teď manžel věšel obrazy a Tobiáš furt kladivo, hředíky, kleště, šroubováky, pořád s tím někde buší, montuje, vrtá, ale jakože přesně okouká co manžel dělá a snaží se to zopakovat na chlup stejně.

Ale vzdoruje jak bejk, snad už jen z principu.

smardik
24. črc 2011

@sisstin no Tomovi vůbec-nechtěl chodit, dala jsem mu do ruky sníh a řval, sánky nějak přežil-jako nadšený nebyla ale vezl se tak se to dalo, na bobech řval. Já se tak těšila že spolu budem stavět sněhuláky, blbnout ve sněhu a nic

ygreen
24. črc 2011

Tak to Tobiášovi je jedno jestli je na mokrý louce, ve sněhu, na slunku, ve vodě, hlíně, písku - vše se mu líbí.

ygreen
24. črc 2011

letos chceme s Tobim na hory a zkusit ho dát na první lyžičky. Ale jen na chvilku, jinak se bude bobováááát.
A kdyby bylo počasí, chtěli jsme ho učit plavat, páč je šikovnej, plave jen s křidýlky. A ono je hnusně, mě pálí v krku jak blázen, Thea je zase zahleněná a vůbec tohle počasí mě sere.