Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
3. črc 2012

@erinnuska jo, jako fakt se znormalizoval celkem slušně... 😉 dokonce už je označován od cizí veřejnosti za šikovné dítě, no to se mi dřív fakt nestávalo 😝 jako to, že furt mele pantem a neumí se zabavit sám, to mu asi zůstane...ale až na tu řeč je to fakt normální dítě...ale taky mu bude skoro pět že...na podzim 😉

smardik
3. črc 2012

@sisstin on není označován za šikovné dítě, on je šikovné dítě 🙂

sisstin
autor
3. črc 2012

@smardik no prostě je normální už celkem, zas jako žádnej lumen to fakt není 😉

smardik
3. črc 2012

@sisstin prosím tě viděla jsi Hanyse? to je standardní dítě a bojí se naprosto všeho

sisstin
autor
3. črc 2012

@smardik tak nejde o bojení, ale zas jako fakt nemá nějaké nadprůměrné schopnosti 😉

miawa
3. črc 2012

@sisstin Tygr, že nemá nadprůměrné schopnosti? Co kecáš... Vždyť v matice už je na úrovni 1.třídy a to je nějaký 2-3 roky napřed... a všechny takovýhle věci zvládá líp než standartní děti, Logico atd... 😉

sisstin
autor
3. črc 2012

@miawa no Kr. nic takovýho neříkala, říkala, že je v pásmu normy 😉

erinnuska
4. črc 2012

@sisstin ved o to ide, znormalizovat sa, pre mna nech robi aj upratovacku, len nech normalne funguje v zivote. Starsi su sikovni, mudri, to mi staci, aj to vysoke IQ je niekedy na skodu, mozno aj u nasich ´deti nieco take najdu ked pôjdu do skoly, darmo ked priroda nieco da naviac, niekde musi ubrat 😝 . Kiezby sme aj my uz boli niekde v pasme normy, aj ked neurologicka furt tvrdi je to este sirsia norma 😖 ale neviem preco jej neverim.

miawa
4. črc 2012

@sisstin Tak ona Kr. nezkoumala, jestli umí počítat do 20 s přechodem přes 10, ne? 😀 A musíš prostě uznat, že dělá úkoly, který by jiný čtyřletý dítě nezvládlo. Vždyť to Logico Piccolo je až pro předškoláky a smartovky jsou většinou 5+ 😉

Jako ona většina dětí s dysfázkou je na tyhle logický věci dobrá si myslím. 😉

sisstin
autor
4. črc 2012

@miawa jj, ona po něm třeba vůbec počty nechtěla 😉 prostě mu dala úkoly k věku, to zvládnul a dál to nezkoumala 😉

@erinnuska no pokud máš pochybnosti, tak určitě psycholog, jako neurolog ten vývoj moc posoudit nedokáže 😉

miawa
4. črc 2012

@sisstin Takže ona vlastně nezkoumá, jestli je v něčem napřed. 😕 Jak Maty dělal ty neverbální testy v PPP, tak mu prostě dávala další úkoly tak dlouho, dokud se někde nezaseknul a něco nevěděl. A pak mi řekla, že zvládl úkoly, který zvládnou děti až v sedmé třídě. Takže je nějaký ty 3 roky napřed, jak víš. 😉
Tam jsou právě věci, jako např. v tom Oko-ruka, že doplňuješ výsek něčeho, nebo obrazec, čísla chybějící v řadě apod. 🙂 Ale jako jinak jsou tyhle schopnosti celkem k ničemu, to je pravda, furt působí jako naprostej mentál pro okolí, tím jak blbě a divně mluví. 😅

zofka44
4. črc 2012

Ahoj,jdu k vám pro radu.mám syna,je mu 10 měsíců a týden,korigovane 9 a týden,je adoptovany,doma ho máme 3 měsíce,měl nízkou porodní váhu,matka byla kuřák,cca 3 měsíce byl na fenobarbytalu kvůli abstinencnim příznakům.a ten dotaz: doteď nezvatla,nebo spíše nespojuje slabiky,vejska,různě pokrikuje,občas z něj vypadne nějaké auu,buu,ta,ke a tak,a "prdi"pusou a slinta u toho.motoricky je na tom dle neurologa jakžtakž,cvicime vojtovku,cca měsíc možná víc leze,staví se u překážek,trochu i obchází,ale ještě nesedí,je docela hyperaktivni,neudrží dlouho pozornost,furt někde leze,hračky ho zas tak neberou,nejraději má kabely,snurky,noviny,lahve a jiný blbiny,dětské hříčky typu paci paci ho nebaví,a i když jsem to s nim zkoušela,tak se sice usmívá,ale sám to neudělá,mám pocit,že něco už rozumí,na zákaz ne někdy i poslechne,někdy se otočí jakoby koukal,jestli jako opravdu.man taky pocit,že ne vždy slyší na jméno,jakoby ho někde něco zajímalo víc,a pak se prostě neotočí.

No,píšu páté přes deváté,fakt mě to trápí,a dnes to na mě obzvláště padá,.

Poraďte,řešit nějak nebo mu dat cas?manžel samozřejmě myslí,že to přeháním,a ze po malém chci moc...

sissmiss
4. črc 2012

@filmuska_01 presne, tie blbe reci nech mu citam 🙄 A este lepsie, nech sa s nim rozpravam. Mala som obdobie kedy som mala chut takehoto cloveka preplesknut....
My mame pokrok v tom, ze je lepsie rozumiet, sklonuje ovela viac, slovna zasoba sa zase rozvija, a ako som pisala naposledy ked to bolo okolo 700 slov tak som prestala pocitat, stale prekvapi nejakym novym slovickom a aj ked ho tazko vyslovi a samozrejme aj skomoli, da sa rozumiet. Davame pangamin, sice nepravidelne, ale snaha je. Kupili sme to logico, bezne aj sam pochopi bez vysvetlenie co od neho chcu, ale je to tak hlupo niektore spravene ze ani ja nechapem niekedy co vlastne chcu a napr.na rozvoj reci je to dost o nicom, podla mna teda. Idem sem este pohladat take stavebnice s predlohami co ste sem davali, to sa mi vtedy zapacilo, ale vzali sme to logico. Fantaziu ma Simon dobru, jeho najoblubenejsia hra je "ja carodej, ty princ" si vymyslel taku drahu, on je carodej a unesie princeznu a da mi k dispozicii princa a druzinu kocurov a ma nachystane nastrahy a ja idem s tou druzinou a musim prekonavat...musim to niekedy odfotit, lebo ma to aj krasne pripravene, plysaky su na jednom mieste, draci a dinosauri zase inde...fakt sa s tym vyhra a kolkokrat sa cudujem aku to ma navaznost logicku, niekde je ohen, niekde voda a ma tam pripravene pasce...no sranda. Ako hra je to inak strasne nezazivne, do toho sa musime echt nutit, lebo to trva tak dve hodky a musi sa ist podla neho a neakceptuje ak to nie je podla jeho planu.... 😅 Vie napisat svoje meno, ale zabuda...skor napise pismeno ako by ho precital alebo poskladal z pexesa pismenkoveho co som mu spravila...To ma inak prekvapilo, ze sme navyberali pismenka ktore poznal a dala som mu zlozit svoje meno...a on nechcel ale radsej ho napisal...jemu sa to zdalo jednoduchsie. Tiez mame niekedy svetlejsie chvile kedy si vravim ze ani nie je vidno iny rozdiel s rovesnikmi len ta rec...ale potom su momenty kedy som trosku zufala lebo sa sprava ako retard...a to ma vzdy boli, aj ked diagnoza tymto smerom nesla ziadna, skor ho chvalia medzi ostatnymi v skolke ze je inteligentny... no uvidime

miawa
4. črc 2012

@sissmiss To mi přijde zvláštní, že je pro něj jednodušší jméno napsat než poskládat z písmen... Kolik má roků? I když ono je něco jiného poskládat / napsat slovo než jméno, které má v hlavě zafixované, jak se píše. 😕

sissmiss
4. črc 2012

@miawa aj ja som len zirala ked sa mu zdalo lahsie napisat to, ako vybrat z 10 pismen tie spravne a ulozit ich vedla seba....Simon mal sest koncom aprila...mame odklad, chodi do spec.logo skolky, diagnoza vlastne ziadna. Neurologia ok, logopedka povedala ze dyslalia 😖 ona o dysfazii nepocula este...

sissmiss
4. črc 2012

@miawa on este nechape ze slova sa skladaju z pismen, pomalicky sa to snazime nejako prekonat, uz viem ze ked mu nieco dlho trva a potom to pochopi, tak spravi naraz velky skok... On ked mu poviem nejake slovo, a spytam sa na prve pismeno, tak ani obraz ani zvuk. Alebo hra na to, ze povedz mi slovo zacinajuce na "s" "m" a tak dalej...nic, to s nim nehne. Proste este nechape

erinnuska
4. črc 2012

@smardik nasa sa teda nebojí, ale má také zvláštne reakcie, aké som nevidela ešte u žiadneho dieťaťa. Ke´d sa stretneme s niekým a ja sa rozprávam , pýta sa mi okamžite na ruky , to by som ešte prežila 😒 , horšie je, ked sa rozlúčime s tou osobou (kamarátka, suseda) hned rev a uteká za nou. Takže som rada, ked akurát žiadne známe tváre nestretneme, lebo zas bude cirkus 😨

miawa
4. črc 2012

@sissmiss Co to je za logopedku, že neslyšela o dysfázii? 😕 A žádnou diagnostiku od psychologa nemáte? To by měl posoudit spíš psycholog... Dysfázie, jak určitě víš, není jenom o té výslovnosti, jsou narušené i další složky řeči a další složky vývoje. Ale hlavně, odlišit první hlásku ve slově (alespoň u něčeho) by v 6ti letech měl určitě zvládat. Jestli má jít za rok do školy a tohle nezvládne, tak bude mít velké problémy se čtením a psaním. 😉

filmuska_01
4. črc 2012

@sissmiss
prve pismenko v slove sa maju ucit az prvaci, vobec to neni v metodike predskolskej,aj ked sa to pri zapise vyzaduje,aspon na SLovensku.
V beznej skolke kde chodi starsia to vacsina predskolakov zvladne urcit prvu hlasku v slove ak je zvyraznene pri vyslovnosti,
poslednu sem -tam niekto vie, skor ak je to spoluhlaska, ak to je samohlaska detom to splynie.

Zvacsa to vedia lepsie deti co chodia na logopediu, lebo tie vnimaju slova ako subor hlasok a slabik, ucia sa to cielene, bezne dieta nie.
Uz tie cvicenia na jednotliove hlasky apod. podnieta to rozlisovanie.

podla mna moze to napisanie mena byt lahsie lebo to vnima mozno ako kresbu, subor ciar- to je moje meno. identifikuje aj jendotlive pismenka?

sissmiss
4. črc 2012

@miawa preto sme od nej aj odisli...a aj kvoli tomu ze vela cestuje a dovolenkuje nam davala terminy raz za 5-6tyzdnov. Boli sme v psych.centre kde ho diagnostikoval psycholog, vtedy bola rec oneskorena o nejake dva roky, a ostatne bud v norme alebo o pol roka, rok oneskorene, ale vtedy aj psycholog povedal, ze to moze byt sposobene tym oneskorenim v reci. Tam sme chvilu chodili k logopedke ale prestahovali sme sa do BA a dostali na super skolku, kde je logopedia sucastou vychovy. Je ich v triede 8 deti a je poznat velky pokrok. Na tych pismenkach pracujeme hlavne vselijako obklukou, lebo je uz alergicky na to pexeso, tak skusame ine

sissmiss
4. črc 2012

@filmuska_01 mne sa to skor javi ako nejaka fotograficka pamat alebo co...neviem 😒 ale uvidim ako to pojde ked pochopi to zlozenie slov z pismen, to si myslim ze otvori dalsie moznosti a viac bude chapat. Len stale to ma zamknute, zacarovane a ja neviem najst sposob ako mu to ukazat...

miawa
4. črc 2012

@sissmiss No, dokud na to nedozraje, tak se to rozlišovat nenaučí. Maty se to naučil spolehlivě až ve 2.třídě... a určit hlásku na konci neumí vlastně dodnes. 😖

@filmuska_01 Já nevím, jestli je to v metodice školky, ale určitě je to věc, která se má s dětmi procvičovat a ten nástup do školy jim hodně ulehčí. Naprosto chápu, že se to požaduje u zápisu. Je to prostě jeden z prvních předpokladů, který potřebují pro čtení a psaní. 😉

sisstin
autor
4. črc 2012

@miawa jak kdy, a jak v čem. Třeba minule mu tuším u toho zrakovýho rozlišování dávala úkoly až tam, kde už to neuměl...asi záleží i na času, kolik ona zrovna má a tak. Ale třeba počítání po něm nechtěla nikdy 😉 Ale ono, že je dítě v něčem třeba o rok napřed, je furt norma...není to nadprůměr. Jako jo, Tygr je v něčem lepší, než třeba běžný vrstevník, ale že by to bylo zase nějaké zázračné, tak to fakt ne 😉

filmuska_01
4. črc 2012

@miawa
uplny suhlas s tym ze to ulahci detom pisanie i citanie, sama som bola prekvapena ked mi to ukazali ucky v skolke, ze to robia vlastne s detmi navyse.
Napisala som to len preto,lebo mozno sa to takto nezda ,ale je naozaj tazke aj pre deti co nebojuju s recou. A tiez je to neico co sa da postupne cvicit, dieta sa to zvacsa nenauci same.

sissmiss
4. črc 2012

@filmuska_01 @miawa Simon je navyse aj lenivy a pohodlny...vela veci vie spravit sam, ale nechce sa mu. Najradsej sa hra a pozera rozpravky. Ak ma dobru motivaciu, tak dokaze pochopit, sustredit sa, vsetko...ale zase nechcem za vsetko nieco slubovat, to potom bude zase zle pre vychovu, ze sa bude snazit len za iny profit, nie kvoli samotnemu nauceniu sa. Napriklad slovko happy meal sa naucil na prve pocutie a aj vyslovuje spravne od prveho dna. Ine ani nema zaujem moc pocuvat, opakovat len tak aby sa nepovedalo a pamatat si nema dovod 😠 🙂 Takze mame to prelinane kinom, rozpravkami, mcd, co uz...aspon daco z neho vymacknut. Plus...moja chyba, som dost nervozna a ked mu vklude a s usmevom opakujem pismenka ikea, motivacia- ikeu zboznuje, poskladam slovo ikea z karticiek, vsetky tieto pismenka pozna....ale pomenovat ich nechce. "A" povie ze je to "I" a este aj s otaznikom a ja mu trpezlivo hovorim a davam pomocky, vysvetlujem ze dve pismenka sa nevolaju rovnako, proste balada, ale ked to vzapati zopakuje ze a je i a potom zase a zase a zase...to by som potrebovala na vypustenie pary boxovacie vrecko....takze ja si musim zase hladat cvicenia ako zvladat nervy

lenajsek
4. črc 2012

Ahoj kočky, jen v rychlosti napíšu, jaké máme další pokroky, ze kterých mám radost...
Pár dní Lukinovi ukazuju, jak střídat nohy do schodů a vždycky mu tu druhou nohu, kterou nestřídal, dávám sama nahoru, už se nevzteká u toho, má z toho srandu, o to líp se to dělá.
A dneska to už zkoušel sám, sice se u toho drží zábradlí, ale už se sem tam snaží tu druhou nohu střídat... 🙂
A další sebeobsluha, dneska snědl celý oběd vidličkou, už si krásně napichuje, sem tem teda s pomocí, ale většinu sám... 🙂

A pořád zase něco komentuje, sice jen asi pár slovy, ale teď fakt pár týdnů zpátky nic moc neříkal... tak snad se blýská na lepší časy...

Dočtu snad večer, mějte se a neupečte se v tom vedru!!!

miawa
4. črc 2012

@sisstin Dva roky už nadprůměr jsou, ne? Mě Tygr prostě zázračný přijde. 😅

@filmuska_01 Já jsem to na žádném dítěti, které by nemělo problém s řečí, vlastně nikdy nezkoušela, takže to nemohu posoudit. 😅 Ale to, že se slovo skládá z písmen, resp. hlásek je úroveň, kterou to dítě musí pobrat. A vím, že dítě například jen s dyslálií to ze začátku nechápe, nepochopí, že říká místo hlásky L třeba J...

@sissmiss happy meal 😅 😅 😅 Ale fakt zatím nepotřebuje rozeznat napsané A od I. Pokud o to vyloženě nejeví zájem. 😉 Ale můžete zavést nějakou motivaci, např. za každý splněný úkol samolepka, to ho naučí plnit úkol každý den, a za 10 samolepek může dostat Happy Meal. 😉 U nás tohle celkem funguje. Teď jsem udělala sešit na prázdniny, má samolepku za každou stránku a pak za 6 samolepek dostává Hnusáky. 😅

sisstin
autor
4. črc 2012

tak písmena umí Tygr od těcfh 2,5...to samý čísla....ale on byl po tom jak divej. První hlásku taky rozliší už celkem slušně, ale on tak nějak chápe, že prostě z písmen se skládají slova...zrovna s tímhle nemáme problém naprosto žádnej....

filmuska_01
4. črc 2012

@sisstin
to neni bezne v jeho veku,fakt. aj to s tymi logam iako si pisala na zaciatku. fakt mu to ide. 🙂

miawa
4. črc 2012

@sisstin Tygr má sluchové rozlišování v normě, takže to zmákne. Ale i v tomhle je napřed, když jsi psala, že skládá z písmen slova atd. 😉