Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

josefina79
14. led 2015

Musím pochválit Františka, moc se zlepšuje v porozumění. Teď je mu 17 m korigovaně a zvládá následující:
Chápe běžné pokyny - hají, hačí, podej, zavři.
Na požádání přinese hračku, věc z vedlejší místnosti (tedy, pokud má dobrou náladu).
Když řeknu, ať si jde k židličce, že bude jídlo, udělá to.
Ukáže (jenom na sobě) asi 5 částí těla.
Umí říct: hop, Pá-Pá, hají, táta. A zřejmě i "malá", když někoho hladí .... ale to udělal zatím jen párkrát, tak si nejsem úplně jistá.
Na to, že ještě říjnu sotva udělal paci-paci na požádání je to úúúúžasné.

josefina79
14. led 2015

Jo a v úterý jsme byli na Logopedii u stejné paní jako kdysi @ivular. Dostali jsme taky stejná cvičení na snižování orální hypersenzitivity. Zatím tedy masáž těla, postupně až masáž obličeje a okolí úst. To máme trénovat do příští návštěvy, která bude za měsíc.
Snad se brzy podaří odstranit tu hypersensitivitu, abychom mohli začít pracovat na kousání jako takovém.

peggy722
15. led 2015

@josefina79 Tak vidíš jak je šikovnej. 😉 Já doufám, že vám ty masáže pomůžou.
Ela taky dělá velký pokroky. Je jí už líp rozumnět, mluví převážně už ve větách. Bojuje s gramatikou, ale zlepšuje se to. Akorát měla ráno teplotu a vypadá to, že asi bude mít rýmu, tak jsem jí nechala dneska doma. Zítra bude hlídat tatínek. Ještě že pracuju jenom na dopoledne.

marionmarion
17. led 2015

Ahojte maminky, pridavam sa k vam aj ja, mam 3 rocneho drobca pravdepodobne s receptivnou vyvinovou dysfaziou, hodne zle ma porozumenie, zatial tvori iba jedno dvojslovne vety a zvysok jeho reci tvori doslovne opakovanie vsetkeho co pocuje od nas, ci z tv. Diagnoza je iba predbezna, kedze je este maly, uplne nie je vyluceny ani autizmus, je to na hranici, ale skor nie ako ano. Budeme chodit raz mesacne k logopedicke, od septembra ma nastupit do logopedickej skolky...tak sem asi budem chodit pre podporu, lebo vobec nemam predstavu co nas caka a asi to jednoduche nebude ☹

giraafje
21. led 2015

Ahoj holky, tak my aktuálně bojujeme s neštovicema, včera začal výsev. Ale snáší to dobře. Jinak v řeči se hodně rozjel a hodně se ptá. PROC naskočilo před 4. rokem, akorát to "já" zatím není stoprocentní, to ještě úplně nejde. Ale posun udělal velkej, hlavně ve slovní zásobě. Na logo už jsme dlouho nebyli - bud je nemocná logopedka nebo my ☹ Chci se jí zeptat, jak to teda vidí s tím opožděním. Učitelky ve školce mi říkaly, že už se to stírá, že jde fakt hodně dopředu. Tak to je takové veselejší ted, teda až na ty neštovice, ale jednou to přijít muselo. Mladší (2 a 1/4) už spojuje 3 slova a začíná poznávat i barvy, takže tady doufám v normální vývoj.

@peggy722: jsem moc ráda, že Ela taky dělá takové pokroky, to je super 🙂
@sisstin: To je super, že uvažuješ o druhém mimču, jsi ještě mladá. Ale chápu i Tvoje obavy. Já jsem otěhotněla, když bylo Vikymu 13 měsíců, to jsem o nějakém nerovnoměrném vývoji neměli ani potuchy.

peggy722
21. led 2015

@giraafje Ela se ptá proč jenom občas a když já jí říkám proč něco dělá, tak mi odpovídá s gustem a proto 😀 . Neštovice jsme měly přesně před rokem, fuj jsem ráda, že je máme za sebou.
Elča je pořád zarýmovaná, včera jsme na alergu dostaly Broncho-vaxom. Nemáte někdo zkušenosti jestli to fakt pomáhá ? Už jsem z ní na mašli, protože co dva tři týdny rýma, kašel. Hlídání pytlíkujeme jak se dá. Ještě že dělám jenom na poloviční úvazek.
Myslím, že mladší je úplně v pohodě. Ela si plete barvy ještě teď, ale už je to mnohem lepší než před pár měsíci. A začíná konečně kreslit. S údivem jsem zjistila, že umí namalovat postavu, domeček, sluníčko.
Prý jí to učí kamarádky ve školce. je fakt, že často, když si pro ní přijdu, tak sedí u stolečku s jinýma holčičkama a něco tvoří. Tuhle malovala vodovkama a povídá, že to je drak a pálí město 😀. To má ze Scoobi do, neustále na to zírá a děsně se jí to líbí.
Jediný, co se moc nelepší, je její chování k Lucce. Dneska jí dokonce vyhazovala z pokojíku, že je jenom její. Vzteká se kvůli každý kravině, vymýšlí, co jí Lucka všechno provedla a přitom to není pravda. Už nevím, co s ní.

petucelli
24. led 2015

Dobrý den,
Připravuji se na svou bakalářku a jako téma bych chtěla mít využití iPadu u dětí s NKS. Ráda bych si ještě předtím udělala menší předvýzkum a chtěla bych se Vás zeptat zdali používat iPad a jaké jsou na to Vaše názory. Moc vám předem děkuji za odpovědi.

ladida.l
28. led 2015

@petucelli my používáme tablet s Adroidem.

josefina79
30. led 2015

Ahoj děvčata. Tak mám MOOOOC dobré zprávy. Byli jsme s Františkem v KDDL u psycholožky (byli jsme tam poslaný z neurologie v KDDL). Udělal obrovský pokrok.
Když byl na kontrole v v 14 měsících korigovaně (u Kamily W. - tu jsem si zařídila soukromě, protože jsem byla fakt vyplašená) , tak měl nerovnoměrný vývoj, podle zprávy: adaptavita – 12–13 měsíců, hrubá motorika – 11 měsíců, jemná motorika – 12 měsíců, řeč – 6 – 8 měsíců, sociální chování – 12 měsíců.
Takže to fakt nebyla žádná hitparáda.
Za 4 měsíce od té kontroly udělal obrovitánský pokrok. Nemám ještě tu zprávu v ruce, ale v podstatě ve všem teď odpovídá korigovanému věku nebo je tak o měsíc pozadu. V hrubé motorice se už dokonce dotáhl na kalendářní věk.
Největší pokrok udělal v řeči, tam měl skluz 6 –8 měsíců, ten za 4 měsíce dohnal, teď už je cca na úrovni korigovaného věku. Teď říká Hají, Hop, Táta, Máma, Pá-Pá. Ty-Ty (když dělá neplechu) a TiTi (čiči a svítí). A nově se naučil několik zvuků zvířátek, což mu počítala také jako slova.
Mám s ním pracovat na jemné motorice a na sebeobsluze a samo podporovat řeč.
Říkala, že z Dysfazie, kterou uvažoval jako možnost neurolog, by moc strach neměla, že to vypadá, že spíš měl takový dlouhý zásek ve vývoji. A že jak standardní děti mají skokový vývoj, tak u nedonošenců to prý bývá ještě častější a markantnější. On např. začal chodit na konci listopadu a teď už chodí sám do schodů (musí se tedy přidržovat zdi nebo zábradlí), ze schodů s pomocí za ruku, chodí i pozpátku, jezdí na motorce.
Opravdu vše naskočilo během prosince, nestačili jsme se divit.
Ad anabáze s jídlem. Takových tam prý mají spoustu, prostě se to u nedonošenců stává. Přeskočí orální období a je to :(. Jediná cesta jsou prý pevné nervy, moc nenutit a makat na orofaciální terapii. Nevím, samozřejmě to děláme, začala jsem chodit ke stejné logopedce jako chodila se synem @ivular. Já jen z něj mám pocit, že pro něj není jídlo zajímavé, tak netuším, jak moc se bude snažit v nějaké oblasti, která ho spíše obtěžuje. Dneska jsme se ho např. pokoušeli nalákat na nutelu a NIC:

verbalinka
31. led 2015

Ahoj, byla jsem včera s Laurou u logopedky a byla moc fajn 🙂 Čekala jsem, že nebude dobrá a Laura u ní krásně spolupracovala a dělala i věci, které ani nevím, že umí 😀 Předběžný závěr je opožděný vývoj řeči. S tím, že v ostatních složkách je na svůj věk a občas ho i přeskakuje. Logopedka byla zmatená, že ještě neměla dítě, které by krásně řeklo větu "já nevím co to je" a pak nedokázalo říct základní slova a pokračovalo vyprávěním hop hop hm hm ee ee hop hop 🙂 Říkala, že je možné, že by mohla mít horší porozumění. Ale zas tak detailně ji nezkoušela. Přikláněla se k logo školce, protože je na Lauře vidět, že si uvědomuje, že nemluví úplně dobře a stydí se, tak aby ji klasická školka nezabrzdila. Jdeme na další kontrolu za měsíc. V pondělí nás čeká Junková, a pak proběhne nejspíš klasické kolečko neuro, foniatrie.
Spadl mi obrovský kámen ze srdce, že někdo potvrdil, že jsem měla pravdu a nevypadám jako hysterka a na druhou stranu, že je Laura moc šikovná a řeč se časem upraví a bude pro problému 🙂 A zatím ji nechám v klasické školce a uvidím, jak to bude zvládat. U logopedky byla hodně suverénní, tak se možná i ve školce otrká. Zatím tam byla jen 2x.

@josefina79 to je super 🙂 U hodně dětí probíhá vývoj skokově, takže třeba nakonec ještě přeskočí i děti donošené 🙂 S jídlem to máte těžké, ale také se snad časem zlepší, držím palce! 😉

verbalinka
31. led 2015

@peggy722 ahoj, bronchovaxom braly obě mé děti a výsledek? Nevím 😅 Asi to pomohlo, je pravda, že byli méně nemocní.
Teď už měsíc jedeme v nemocech a je to šílený nápor na moje nervy a únavu. Právě dobíhá (snad už dobíhá) střevní chřipka (možná je to i salmona), kdy Laura relativně v pohodě a Will 40 horečky, halucinace, křeče, kdy jen brečel a zhubnul snad milion kg 😢 Dokonce jsme jeli na pohotovost, protože to vypadalo jako slepák. Postupně se vrací k normálu, ale dnes v noci se křeče zase objevily... 🙄

verbalinka
31. led 2015

@petucelli ahoj, s tabletem pracovala hodně sisstin - najdi si její blog. Má k tomu i videa apod. 🙂

verbalinka
31. led 2015

@marionmarion jak se k diagnóze přišli? Nebude to jednoduché, ale určitě to zvládnete 😉

peggy722
31. led 2015

@verbalinka Starší jednou měla podobnou střevní virozu. Nevím, jestli to nebyly rotaviry, přivezla si to s tábora. Měla podobnej průběh, taky jsme jí vezli do špitálu, protože jsem měla strach, aby to nebyl slepák. Taky šileně zhubla a ležela jak lazar 14 dní. Tak ať se brzo uzdravíte.
Ele ten bronchovaxom celkem pomohl, už skoro nesmrká a nekašle. teď ho máme dávat obden, tak uvidíme.

@petucelli My máme taky Android a velmi u nás boduje. Možná i díky němu se Ela rozmluvila.

Ale neustále mně teď prudí s tím, jak se mnou o všem diskutuje, strašně si vymýšli, co jí Lucka provedla. Přitom to není vůbec pravda. Už z ní šílím.

marionmarion
31. led 2015

@verbalinka dakujem 🙂 Absolvovali sme psychologicke a logopedicke vysetrenie. Prebiehalo to formou hry, pozorovanim ako reaguje, ako rozumie + som vyplnala test zamerany na autizmus...ale diagnoza je samozrejme iba predbezna, syn bude mat tri roky, je este maly na definitivnu diagnozu...dost sa bojim ako to cele pojde, maly ma aj poruchu pozornosti, nevie sa sustredit, pri nicom nevydrzi, nepocuva, moc nespolupracuje...

verbalinka
31. led 2015

@marionmarion porozumění občas naskočí později - šance je velká 😉 Autismus se dá diagnostikovat i takhle malým dětem, ale ne vždy je to jednoznačné, co jsem tak vyčetla a vypozorovala. Času má ještě dost 🙂

nelina_
1. únor 2015

@marionmarion Syn má tři roky a už má stanovenou diagnozu dětský autismus. Chce to najít někoho, kdo má zkušenosti s diagnozou u opravdu malých dětí.

marionmarion
1. únor 2015

@nelina_ na syna sa uz pozreli nezavisle tri psychlogicky. Kazda z nich sa vyjadrila ze to na autizmus nevypada, su tam samozrejme autisticke crty, ale to u dysfatikov su vzdy, hlavne ak je nerusene porozumenie. Ja sa priklanam k tej dysfazii, sedi to na neho ako uliate...a niektore prejavy suvisia aj s prostredim v ktorom moj syn vyrastal, bolo hodne stresujuce, nezhody v rodine, hadky,konflikty, nasledne rozchod s jeho otcom, stahovanie k mojim rodicom...asi aj to vela ovplyvnilo...zatial budeme chodit k logo a uvidi sa, ci sa to bude nejakym smerom hybat...

marionmarion
1. únor 2015

@nelina_ a vam kto a ako diagnostikoval autizmus? Nie je to skoro?

zdenkapa
2. únor 2015

Ahoj, omlouvám se, že sem takhle vpadám, ale potřebuji radu. Syn, 3 roky, sledován pro hypotonický syndrom, nyní zjištěn dle vyšetření opožděný vývoj řeči na podkladě vývojové poruchy řeči. Doporučena logopedická péče, no jo ale u koho? Na netu jsem zrovna u logopedů moc doporučení/hodnocení nenašla. Uměla byste mi některá poradit dobrou logopedku v Praze, ideálně na Praze 10. Děkuji.

peggy722
2. únor 2015

@zdenkapa My chodíme sem, můžu vřele doporučit. http://www.ms-skolahrou.cz/specialne-pedagogick...

zyoma
4. únor 2015

Ahoj, neznate nekdo dobreho logopeda z Prahy, ktery ma zkusenosti s pervazivni poruchy ( autismus, dysfazie...)? Na internetu nemuzu nikoho najit ☹

hubertka
4. únor 2015

@zyoma Mgr.Kožejová-Karlák (klinika LOGO) - hlavně ta dysfázie, je tam i dětský psychiatr, anebo Mgr.et Mgr.Richtrová. Do LOGA se dostaneš cca za 2-3měsíce od objednání (vše ti vysvětlí - žádanka atd.), k Richtrové asi trochu déle - je přece jen na foniatrické klinice v Žitné, anebo ještě Mgr.Lucie Laudová, ta dělá myslím přímo AAK - a nevím za jak dlouho k ní...

verbalinka
4. únor 2015

Ahoj,
tak další zprávy od nás 🙂
V pondělí jsem byla s Laurou u dr. Junkové. Je moc sympatická, Laura krásně spolupracovala 🙂
Výsledek je ten, že na klasický opožděný vývoj řeči je to horší, ale na dysfázii má zase některé schopnosti lepší. Co se týče abstraktních věcí - barvy, orientace v čase, horký/studený - to jí nejde. Ale motorika absolutně v pořádku, skvěle se soustředí, rozumí toku mluvené řeči. Je sociálně hodně zdatná, proto klame tělem 🙂
Potvrdilo se, co jsem si myslela, že jen OVŘ to není. i když to nebylo v plánu, tak chce Lauru zase vidět, takže půjdeme někdy v červnu a uvidí se, jak se posune. Zatím normální školka, pokud by to byl problém, tak zkusit logo. Zprávu teprve pošle, tak jsem zvědavá, co tam bude. Uklidňovala mě, že řeč má přibližně na 2 roky a že to není žádná hrůza 😀 Hlavně, že vím, že ona opravdu některé věci nechápe a nerozumí a nemá smysl se na ni zlobit.
Proto doporučuju, ať si každý rodič zajde na vyšetření, než aby jen odhadoval a zbytečně se s dítětem hádali 😉

gladys1
4. únor 2015

Ahoj, dneska jsem narazila na tuhle diskuzi, asi budu mít co dělat všechno to pročíst 😀 Malý bude mít příští měsíc 3 roky, vůbec nemluví, nespojuje slova, na svůj věk umí max. 10 slov, do toho podezření na hyperaktivitu, koncem března ho čeká vyšetření psycholožkou, tak jsem zvědavá jak to dopadne.

zyoma
4. únor 2015

@hubertka diky za odpoved. Momentalne ted do LOGA chodime a jsme nespokojene 🙂 tak hledam nekoho jineho, zkusenejsiho. Akorat se s ni tam pohrajou a tim to konci, jsou zklamane ze s nima mala nespolupracuje a kdyz se zeptam ohledne zvykani (jidlo nezvyka, pouze polyka), tak rekla ze nevi ☹ Takze nic moc.
Zkusim se podivat na ostatni.

petrapelikanova
4. únor 2015

Zdravim
No jeste to nemam precteno celo jelikoz toho je tady dost,ale to neva.
Mam dceru v breznu ji bude 5 ted nam bylo s neuplnou presnosti receno,ze ma vyvojovou dysfazii.
Jeste nas ceka psychologie a eeg a pak snad budem moudrejsi.
Vlastne problemy nas pronasleduji uz od mala bohuzel.
Jeste nevim co nas ceka apod.
Snazim se to vstrebat a nejak se s tim opet poprat.

peggy722
4. únor 2015

@zyoma Tak to zkus v tom SPC, co jsem sem dávala odkaz. My jsme tam fakt spokojený. Ela tam skvěle spolupracuje. Dostáváme úkoly na doma. Vy chodíte do Tyršovky ? A s tím žvýkáním a polykáním, zkus najít někoho, kdo dělá terapii podle Matějíčkové nebo se objednat rovnou k ní.

zyoma
4. únor 2015

@peggy722 ne, chodime na Logo, nestaci nam uplne zamereni na dysfazii, ale hlavne na autismus, neurolog ma podezreni na autismus, takze moc nespolupracuje. A ja prave potrebuju nekoho, kdo bude vedet jak na nej. Diky za tip na Matejickovou!

peggy722
4. únor 2015

@zyoma Do toho SPC chodí různý děti, řekla bych, že i autíci. Paní Hulínová je logopedka a speciální pedagog a s dětma to neuvěřitelně umí. Zkus jí zavolat a poradit se. A u psychologa jste byli ? Proto6e diagnozu autismu by měl stanovit psycholog a ne neurolog.