Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

zzuzca
7. dub 2011

@sisstin ouki, od teba to beriem 😉 ja si priznam ze dost trpim tym co mi povedala ta pani na cviceni s kubikom v jeho 4 mes...a teraz by som ju za to prizabila 😠 to clovek, kor mamka fakt len skuma, studuje svoje vlastne dieta, obava sa a niekedy uz mi z toho fakt hrabe 😠 je to so mnou ako so sinusoidou 😅

zzuzca
7. dub 2011

na kolku presne idete? sa stavte u nas na kafe,kolacik 😉 to tu este myslim budeme a v sob uz frcime na svk k nasim na polievacku 😅

sisstin
autor
7. dub 2011

@zzuzca tak já vím, jaký to je...dokud mě "neuklidnila" Kr, tak jsem byla to samý v bleděmodrým..a i ted mám někdy tyhle tendence 😉 tak já doufám, že vás Kr. uklidní taky..teda spíš tomu věřim 😉 🙂

valim, gůd nájt 😀

aleachim
8. dub 2011

Dobré ráno, nějak nemůžu spát, tak to tu dočítám.

@zzuzca nevím, zda tě to uklidní, ale mám skoro stejně starou dcerku. Narodila se o něco dřív, cvičily jsme vojtovku kvůli hypotomii a pořád tak nějak zaostávala - ještě loni v létě neuroložka konstatovala hraniční vývoj hrubé motoriky. Jak začala chodit, tak se celá nějak rozjela a teď je normální dvouletá holčička. Je teda fakt šikula na tu jemnou motoriku, hrubou srovnala, porozumnění ok (nakonec jsem se po mailu domluvila s Kr., že nebudeme zabírat termín, takže jsme na vyšetření nebyly), mluva ÚPLNÉ stejná jako u vás - všechno komentuje 2 až 3 slovnými větami. Jasně, jsou kolem nás děti, které už teď krásně mluví v celých větách, ale to srovnávání fakt nemá smysl - vývoj tam je, a to je hlavní.

Sousedka má holčičku, která krásně mluví a říká jí, podívej, jaká jsi ostuda, Lucinka už chodí i venku bez plín (Lucka plíny nemá od 18m).Tak jí říkám, no, ale ona zase mnohem hůř mluví. Tak jsme se zasmály, že odložení plín je v podstatě lepší, protože aspoň ušetříme😀. To samozřejmě nechci vůbec zhlečovat tuto problematiku. Pořád mám strach a tak sem chodím, čerpám inspiraci, jak L. rozvíjet, čtu sistin články,.... Chtěla jsem jen napsat, že když to porovnám s vývojem Lucky, tak v tom vývoji mi to příjde hodně podobné. Oční kontakt a tak samozřejmě posoudit nemůžu, každopádně dej vědět, co u Kr.

jolinka
8. dub 2011

@zzuzca

inak aj mna napadlo AS, ale v tom veku sa vsetko moze taaak zvrtnut...
mne sa uz teraz dobre druhych ukludnuje ked sme vekom z najhorsieho vysli, Kati sa uz neukazuje ako autistka, skor trochu posahana umelkyna 😀 s miernou dysfaziou s narusenim porozumenia.
ale ked mala okolo 2 rokov lietala som z depky do stavu ze snad to bude dobre. Vo veku 2 r a 3 m mi prvy x povedala mama, z coho som bola par dni v tranze 😀 potom cely vecer s nepritomnym pohladom zula svoje tricko a ja zas strach v zaludku.... uz som ani neroztvarala pred nou naruc, vedela som ze sa mi uhne ako prekazke 😖

Jakubko mi pride ako fakt sikovny, ako rozprava, sklada puzzle, tvary....a tu napodobu a pomahanie ma uplne super.
Moj Misko ma presne tolko, rozprava krasne v suvetiach, ale nejake intelektualne logicke veci ho este neberu.

jolinka
8. dub 2011

chcem tu dolozit nejake kresby od Kati, lebo od 4 rokov hoodne pokrocila, minule jej kresbu ucitelka dala omylom k predskolakom, 😉 ako este vidno ze tu jemnu motoriku nema taku vymakanu ako predskolaci, len nedavno sa naucila drzat spravne ceruzu, ale uroven kresby je na ten vek cca 5,5 az 6 rokov. akurat ze mm mi vzal fotak a moj mobil nenapojim na PC.

S pochopenim otazok maly pokrok... vcera mi K. ukazuje kresbu, na nejaku neurcitu hnedu vec som ukazala A toto je co? Kati... Klos.
Ja... Na co sa to pouziva, co s tym budeme robit?
Kati... dame si tam jablcka... {bol to kos 🙂 }

andreabe
8. dub 2011

@jolinka Joli, tak to je fajn, ze sa Viki dari, tiez som na nu myslela.
A Kati je sikulka, ako sisstin pisala, ten skok kludne moze prist aj medzi5.6.tym rokom, mozno to bude u vas druha vlna pokrokov 😵
@zzuzca mne sa Kubko tiez zda v pohode 😉 a OK sa da natrenovat,ked ho ma oslabeny 😉
@sisstin siss, ono ten refren nie su slova, to je proste taky dlhsi melodicky usek, kde sa spieva iba Laa,la,lala,laa,la laa atd...,len aby nedoslo k omylu, basnicky,dlhe texty..to teda nedavame ani nahodou 😅 😉 Luky max doplni piesen, ja proste spievam kukulienku a ked sa spieva ´´ajajaj,kuku kuk´´, tak stichnem a on to povie 😉 alebo doplna kratucke opakujuce sa slabiky v inej pesnicke, ale to je vsetko 😉

keby sa vam podaril zorganizovat nejaky zraz, tak sa urcite pridame 😉 ono by to bolo idealne asi urobit niekde na polceste, napr Brno je ok a mozno tam ostat na jednu noc,proste taky zrazovy vyletik 😉

jolinka
8. dub 2011

@andreabe kiezby ste mali so sisstin pravdu o tej druhej vlne pokrokov 😅 nastastie sme nikdy nestali na mieste, aj v case ked som mala pocit ze nepokrocila v reci, tak pokrocila v inych oblastiach

ten zraz je super napad, len aby som vtedy nerodila 😀 ale zase na nas sa neviazte, my to teraz mame fakt komplikovane ked som tehu a aj po narodeni prcka hned nebudeme daleko cestovat.

jolinka
8. dub 2011

Kati mala 3 rocna v repertoari taku pesnicku z jednej rozpravky... Iska, iska, esiska, esi epe esiska {v preklade hviezda, hviezda hviezdicka, sviet mi pekne z nebicka... 🙂 ]

andreabe
8. dub 2011

@jolinka ta pesnicka je super 😵 V 3 rokoch Luky este nerozpraval, daval iba par zvukov zvierat.
Kati mi velmi pripomina Alexka 😉

jolinka
8. dub 2011

no to bol v tom case jej najdlhsi proslov... jedine oblubenost pesnicky zaposobila magicky ze dokazala zoradit tolko slov dokopy 😎

jolinka
8. dub 2011

takto ale vtedy znela cela jej rec... iska, eska, isi, osi esi, osisi..

andreabe
8. dub 2011

@jolinka vzdy lepsie ako u nas, my sme prave zacali dzavotat a slabikovat 🙂 prve slovka ako este, staci,mama,tato..tie prisli v 3r.5mes.

jolinka
8. dub 2011

@andreabe

no u Kati ta expresia reci trochu klame, lebo mala velky deficit porozumenia, v 3 rokoch mala cca 150 slov, co vyzera super, ale ona rozumela presne tolko co rozpravala. Nerozumela zlozitejsej vete nez 2 az 3 slova, nechapala otazky, a ziadne nekladla, nerozumela podmienovacim vetam, mala velmi malu pasivnu slovnu zasobu. cize to porozumenie v ramci 150 slov bolo na urovni mozno 1,5 rocneho batolata, sisstin by to mozno vedela presnejsie 😉

sisstin
autor
8. dub 2011

@jolinka Joli, ta to nevím, kolik přesně slov by mělo rozumět takhle staré dítě....jenom vím, že 18m batole chápe dvojsložkové pokyny a běžná slova, která se používají...to je možná víc jak 150 slov. Já to vím jenom u té exprese, dvouleté dítě má zhruba 300 slov, které spojuje do dvou, tříslovných vět. Na týhle úrovni je ted Tygr asi 😉

jolinka
8. dub 2011

@sisstin to aj od toho z akych tabuliek pozeras, trebar tie anglosaske su velmi mierne tam staci 50 slov pre 2 rocne dieta...

ja som nasla ze 2 rocne dieta vie 50 az 300 slov, v priemere 200. 300 sme mali vo veku 3,5 roka, na 4 r. uz 900.

jolinka
8. dub 2011

jej tak vidim ze vlastne Tygr uz dobehol K. v expresii na ten vek... 😅

jolinka
8. dub 2011

no idem vytiahnut Miska vonku, to je taky domased ze az

petasa
8. dub 2011

Ahoj mamci,i my sem tak trochu patrime.Od mala malo pribirame mame zvetsenou ledvinnou panvicku se kterou jdem v kvetnu na operaci,kvuli opozdenemu pohybovemu vyvoji cvicime 4 krat denne vojtovu metodu a mame jicnovy reflux...kdyz se vam tyhle veci skloubi behem dne dohromady nedelate nic jineho nez jite,blinkate cvicite a prevlikate....Ale tady diky teto diskuzi clovek vidi ze jeho starosti jsou oproti jinym podradne...

sisstin
autor
8. dub 2011

@jolinka jj, je to 50-300slov 😉 já dala tu horní hranici. Tohle jsem četla ve vývojové psychologii od Krejčířové 😉 jasně, že tam to je +- těch 9 měsíců. Spousta dětí ve dvou neřekne ani pfn, a pak se rozběhnou. Ale těch 300 slov je takovej ten průměr 😉

@petasa ahoj, no to je asi taky náročné 😒 syn přibírá málo odjakživa a lepší už to asi nebude 😅

zzuzca
8. dub 2011

holky, ja pisnem snad vecer 😝 . ideme vonku lebo z nich asi zosediviem 😅 . to je kazde rano, len co vstaneme uz sa neviem dockat ked budeme von a trosku si vydychnem 😅

@jolinka to si ako zapisujes kazde katikine nove slovicko? alebo ako to ratas? 😅 ja som skoncila asi tak pred stovkou, to mal pred 2 r urcite 😉

sisstin
autor
8. dub 2011

já to právě taky jako nevím přesně, počítala jsem to do 100...ted už fakt nevím...on hlavně teda zopakuje skoro cokoliv, ale pak to spontánně nepoužívá...takže fatk odhadem těch 300 😉

jolinka
8. dub 2011

@zzuzca no ja som taky ehm systematicky typ 😎 ... v dacom

mala som velky zapisnik... kde som mala skupiny slov podla oblasti trebars... jedlo, zvierata, predmety, slovesa, prid. mena, kratke slova ]prislovky citoslovcia... atd.

a v urcitych intervaloch kym bola mladsia tak raz za 2 mesiace, potom uz raz za polrok, som si dala napr. 5 dni na zapisovanie a v tom case som zapisovala vsetko co povedala, neskor som len robila ciaru a dopisovala nove slova v zasobe, na zaver som este dopisala aku najlepsie vety v tom case povedala, a ake bezne vety a vyrazy pouziva plus aj ine pokroky co dosiahla atd.

ale teraz uz na to vicemene kaslem, len do detskeho dennicka, co vediem pre deti aby vedeli aki boli v detstve, zapisem nieco zaujimave, nejaku hlasku, alebo co sa naucili.

petasa
8. dub 2011

@sisstin No mam kolem sebe i takove maminy a jejich mimisky kteri jsou jeste hubenejsi a nikomu to divne neprijde..Doktor vzdy rika..no pribraly jste pekne,Terezka prospiva..no a kdyz je nejaky problem a posilaj nas treba do spitalu,tak ve sprave stoji...NEPROSPIVA...Tak uz nevim cemu verit.Nam je 6.mesicu a stale hledame mlicko ktere bychom v sobe udrzely a o prikrmech ani nemluvim,masizelenina jde ale presnidavka ovoce to jede ven jak masina.Mame krasne obleceni po detech z rodiny ale cozpak ji to muzu dat??oblecu..najime se..muzu prevlikat,prevlecu,ani nedopnu knoflik a muzu prevlikat znova...no kolikrat uz nevim.Hlavne myslim na to ze kdyz blinka treba stokrat za den jak ji asi musi palit zaha nebo ten jicen chudaka.No prposte hezky tady jedna mamca na MK napsala,musime se s tim naucit zit tak aby to slo..

jolinka
8. dub 2011

@petasa ono tie zavaznejsie formy refluxu trvaju aj do roka, pripadne aj v najhorsom operuju ak sa nevyvinie dietatu ta zaklapka v pazeraku ci akosatovola 😒

petasa
8. dub 2011

@jolinka jojo,dr.rikal ze vetsinou se to zpravi jak se dite zacne vertikalizovat,sedet ,lezt atd.a taky se to zlepsi s formou stravy my treba kdyz papame prikrm s kousky zeleniny tak ho nevyblinka..ale nema to rada ty kusy a ja mam strach aby je nevdechla..

sisstin
autor
8. dub 2011

@petasa a kolik Terezka váží a měří? 😕 Já o tomhle nic nevím, syn zvracel snad 2x v životě, když byl nemocnej..jinak vůbec...u nás byl problém s mlíkem odjakživa, nikdy mu nechutnalo...nevypil snad v životě víc jak 120ml..a v 7 měsících s ním seknul úplně. Pak příkrmy dobrý, do 18m, sice jedl jenom kupovaný skleničky..ale jedl..a od 18m nejí nic...a to trvá pořád 😝

@jolinka teeeeeda, já jsem v tomhle teda akási lenivá, fakt nezapisuju 😅 😅 😅 jinak u nás jsou ty slova typu: áva (káva), dulaj (čůrám), oálka (obálka), moniny (noviny). atd. 😝

petasa
8. dub 2011

@sisstin mame 6.400g a 66cm no me to neprijde tak malo na ten vek.my taky jime ty kupovane ja doma tak yvazene jidlo neudelam a navic kdybych mela nakoupit vse co v te sklince je tak dam min.100 za jedno jidlo a zkousela jsem to ale to jist nechce.my zas mame problem ten ze ona kdybych ji dala litr tak by to vypila na posezeni a taky pije strasne rychle.na dopor.mudr.ji musim nekolikrat behem jidla nechat odkrknout a dokazes si predstavit co asi dela kdyz ji seberes uprostred piti lahev..no rve mi to srdce tyjo.mam pocit ze tim jak rve spolyka mnohem vic vzduchu nez kdybych ji nechala pit dal.Ale krka spatne no jen tak odpsikne a to je vse pak ji hned navaluje a jde z ni mlicko

sisstin
autor
8. dub 2011

@petasa no syn v půl roce neměl ani 6kg, to si pamatuju 😉 ted má 3,5 a oblečenej váží 12,8 kg 😝 ale ten reflux je fakt hnusnej 😒 je to nepříjemný pro ty dětičky 😒

andreabe
8. dub 2011

@sisstin tie slova su u nas podobne..niektore povie pekne, ine komoli jak das.
Napr sa hra s elektrickou a hovori eeleleleka (elektricka), alebo mu poviem nech odnesie pohar do kuchyne a maly zopakuje do katakikikaka (kuchyne).
Noha hovori zo zasady nona, brucho je buko,chrbat chuub, hafn je zhasni, piky je prikry, moky je mokry..no ja uz viem, ale cudzi nemaju sancu rozumiet.
Ale napr mu dr hovori povedz gulicka a maly pekne ze gulicka..niektore slova ma az sokuje ako ich cisto zopakuje.