Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
6. říj 2010

čau holky,

tak jsme doma, kopíruju z blogu, nemám sílu 😅 😅 kdyžtak pak napíšu víc 😉

Paní logopedka byla mladá, moc sympatická slečna, to má Péťa rád :D :D :D

Nejdřív zkoušeli cviky na pusinky, vyplazování jazyka- čertík, posílat pusinky atd. Předvedl tam všechna cistoslovce, co umí. Pak zkoušeli úplně suprovej program na PC, kde se dítěti pustí zvuk a ono ukáže ke zvuku příslušný obrázek. To Péťu strašně moc bavilo, a ukázal všechno...dokonce třeba i vítr - k tomu patřil obrázek stromů s ohnutými větvemi, tak to jsem se docela i divila, že poznat i tohle. Pak tam bylo cvičení na barvy, to dal s přehledem též 🙂

Pak ukazoval obrázky, a k obrázkům příslušnou věc, např. se ho zeptala, co papá pejsek a k tomu byly kartičky se psím žrádlem a zubní pastou. To zvládnul taky všechno. Takže porozumění se jí zdá relativně v pořádku, samozřejmě vím, že na jeho věk to není, ale ten deficit tam už bude asi opravdu malý.

Spíš se jí zdálo, že má hypotonický horní rtík a celkově asi ten problém bude hlavně ve svalech a horním patru.My zatím foniatrické vyšetření nemáme, takže ho absolvujeme tam v listopadu. Dohodli jsme se, že zatím bude prioritní ta foniatrie, aby ho tam pořádně zkoukli a když už tam pojedeme, tak si dáme i logo. Ale jinak primárně budeme mít logopedii tady, kam už chodíme.

Všichni byli úžasně milí, žádné produkty mi nenutili, pouze nabídli a respektovali. Ten CD program asi asi zakoupím, moc se mi a hlavně Pétovi líbil, dál se uvidí.

Zatím jsem spokojená, profesionální a citlivý přístup, milé prostředí. Dostali jsme pochvalu, že je opravdu vidět, jak makáme, že je to hodně znát.

sisstin
autor
6. říj 2010

tak jsem tu, s vínem..a vy zas nic 😅 😅 😅

co jsem chtěla ještě napsat 😕 😕 😕 už ani nevím...jo, prý tam je určitě i lehká porucha pozornosti, což tuším delší dobu, páč to jeho soustředění na jednu věc je bída s nouzí...5 max. 10minut a už čučí, kde co lítá, nevnímá a prudí 😝

ale jinak makal fakt skvěle, dělal tam věci , který jsem netušila, že vůbec umí 😕 takže asi to, co mu říkám, nejde jedním uchem dovnitř a druhým ven...a někde to v tom mozečku je 😝 každopádně prý je dost inteligentní, takže lehká MR už mě konečně nestraší...z toho jsem měla šílenej vítr 😔

on teda už fakt "čte"..když mu dám napsaný x log vedle sebe a jmenuju, tak on je fakt pozná, globální metodou si pamatuje ty slova...takže to zrakový vnímaní není až tak špatný...

dneska, jak usnul, tak mě zalila taková vlna lásky...že až neskutečný....no nic, už kecám blbosti z vína 😅 😅 😅

zzuzca
6. říj 2010

@sisstin tesim sa s tebou! 🙂 co pises, tak tygr robi obrovske pokroky! 😉 super ze sa vam obom pacilo na tej logo, vyzera to ze to k niecomu urcite bude 😵

my s kubikom sme sa tiez pohli dopredu, ale pisem sem malo 😒 tak ani neviem co som naposledy pisala. cakam na posledne vysledky na metabolicke vady,tie doteraz boli vsetky ok 😉 boli sme 2x u psychologicky - bola fajn a mila ale neprisla mi az taky odbornik, rozdelila nam to na 2 sedenia a na tom druhom vlastne len povedala ze nad vsetkym hodne premyslela a studovala to a ze si mysli ze tam autizmus nebude. co ma teda velmi potesilo ale z jedneho sedenia myslim ze sa to neda povedat ..? 😕 no a prestudovat si nieco a potom povedat svoj nazor, to dokazem aj ja 😕 😅 a vraj som na kubika velmi prisna, v zmysle ze mam nanho velke naroky..no neviem teda...nevadi mi ze zacal chodit v 1,5 roku, ze sme plne na plienkach..ale skor ze si nepyta jest,pit (v posl. dobe sa to zlepsilo a aspon ked vidi jedlo alebo pitie a chce tak sa dozaduje), ocny kontakt,iste stereotypy, agresia,akoby nemal socialne citenie....tak sa obavam,no nie? kazdopadne na 1.sedeni tam ukazal dost zrucnosti, tvary, napodobnovanie cinnosti, nieco na motoriku, no celkom dobre si myslim 😉

asi by stalo za to dostat sa k tej Krejcirovej ...

dnes som uz dead,konecne som sa odhodlala a zehlim veci pre mimi 😉

@sisstin mozes mi prosim este napisat nieco k tej zdielanej pozornosti? ako to je presne...?

dnes uz koncim,dobru noc

sisstin
autor
6. říj 2010

@zzuzca no na jeho věk mi to nepřijde žádná hrůza zas 😉 jako Tygr v jeho věku byl totální mimon, to byl děs 😉 ted bude mít narozky za chvíli a úplně se mi vybavilo, jak to bylo loni, ty narozky 😉 na dort se ani nepodíval, dárky nezájem..skoro nerozuměl, moc nenapodoboval...hrůza..v tý době už jsem to začínala řešit, a byla to fakt depka jak trám 😉

ted už se na ně vyloženě těšim, bude uchcanej z dortu s Tomášem, z vláčkodráhy, z Lega..ze svíček...to je prostě úplně něco jinýho a úžasnýho 😕 jakoby až ted začínám pocitovat, jak je to skvělý, když má člověk komunikující osůbku, která mu všechno dává zpět, "odpovídá", pusinkuje ho a tak.... to je úplně jinej level prostě 😉

k té sdílení pozornosti, je to tak, že dítě ukáže prstem na nějakou věc, co ho zaujme....udělá "eee" nebo nějakej zvuk, co prostě dělá...podívá se na maminku, čeká od ní nějakou reakci - nejlépe, že mu řekně, co to je a že to vidí, a zase se podívá dítě zpátky a dá prst dolů 😉 prostě "hele mami, koukej, co tam je, není to úžasný?" 😉

sisstin
autor
6. říj 2010

@zzuzca jinak co jsou pro tebe stereotypie? Jako v tomhle věku si děti hrají mechanicky- otvírají, zavírají, řadí atd. 😉 nedostatek "sociálního" cítění...Tygr se tlemí ještě ted, když se bouchnu a dělám u toho ksichty a skučím 😉 ono zas to sociální cítění má nějaký meze či normy, a do určitýho věku to nejsou schopni dobře rozlišovat 😉

ale pokud napodobuje a tak, tak to vypadá dobře...uvidíš, ted těžko říct....ono se to může prostě hodně změnit časem..jak k lepšímu, tak k horšímu 😉 vím, že to je těžký nevědět...ale přežít se to musí...já taky v podstatě furt nevim...jako vím, že autismus ani MR to není....ale jestli je to jenom opožděný vývoj řeči a hypotonie...nebo dysfázie a hypotonie...nevim prostě...těžko říct, to ukáže čas 😉

důležitý je, že tam vidím ty pokroky a nestagnuje to, nebo se to dokonce nezhoršuje 😉

sisstin
autor
7. říj 2010

čus bus...

tak jsem Tygra objednala do tý Motola na orofaciálku, jedeme někdy zhruba v půlce listopadu 🙂 už se moc těšim, prej to je největší odbornice v republice přes to, a pokroky jsou pak hodně rychle znát 😀

jo, máme další slovo...jak dělá mašinka "šššš", takže už tak těch 10 slov má 🙂

jolinka
7. říj 2010

sissstin, super, 🙂

nejako ste sa rozhovorili...
co je to orofiacialka?

sisstin
autor
7. říj 2010

@jolinka to je právě masáž těch svalů okolo pusinky, tvářiček atd. 😉

jolinka
7. říj 2010

uhm chapem, maly je asi celkove hypotonicky, ci nie? Spominam si ako si pred casom davala foto ako ho vodite za ruky po schodoch... a to uz bol celkom velky.

Cvicili ste aj vojtovku? Ja som s najstarsou cvicila vojtovku a tiez sme mali take rebah. cvicenia na fitlopte, trochu to pripominalo bobath metodu, hlavne to rozvijalo rovnovahu a reflexy, to som potom robila aj s mladsimi detmi, a stale myslim ze Kati by bola na tom s recou a vyvojom horsie, keby som nebola kvoli starsej taka zaujata rozvijat motoriku.

Okrem Tygra poznam este min. 3 chlapcov so slabou motorikou a pomalym nastupom reci ale hlavne nezretelnou vyslovnostou, to iste suvisi, i ked ti rodicia si to nepriznavaju.

sisstin
autor
7. říj 2010

@jolinka no právě, že tělo hypotonický nemá vůbec 😉 on je motoricky ok, i v jemné i v hrubé motorice 😉 to chození po schodech bylo tím, že on prostě vůbec mimo kočár nechtěl chodit, takže to netrénoval..a do 2,5 nestál na schodech...ted už z nich chodí normálně nahoru i dolů 😉 on nechtěl venku vůbec chodit, furt se jenom vozil, neudělal ani krok..takže prostě do tý doby nikdy nestál na schodech, nebyl na houpačce a tak..ted už jsme bez kočáru úplně už pár měsíců a normálně všechno zvládá k věku ;)

my jsme nikdy nic cvičit nemuseli, motoricky je a byl v normě 😉

sisstin
autor
7. říj 2010

proto si právě myslej, že to ta dysfázka spíš není..páč všechny ty složky, které by ona měla zasahovat - grafomotoriku, jemnou a hrubou atd, má v normě, to už měl v normě v těch 2,5, kdy byl u Krejčířový 😉

spíš se přikláněj k tomu, že ta absence porozumění byla zapřičiněná opožděným PM vývojem, kterej dohnal. Porozumění se jim zdálo normálně k věku, a všechno ostatní též. Jim se zdál jako hlavní problém ta špatná mechanika pusy, jinak to vidí spíš jen na opožděný vývoj řeči + ta hypotonická pusa. Tak jsem právě zvědavá, co nám řekne Krejčířová za 14dní...

jolinka
7. říj 2010

siss, to je dobre, ze je v motorike ok

este trenovat tu pusu, ozaj ako casto maly hovori tych svojich 10 slov? Asi nie je jedno ci hlesne slovo raz za par dni, alebo v kuse hovori aspon to malo co vie.

sisstin
autor
7. říj 2010

@jolinka tak on dělá zatím citoslovce pouze, takže když se ho zeptám, tak řekne..tudíž kolikrát chci 😉 ted máme za poslední týden 2 nová, jak dělá had - ssss, a jak dělá mašinka - ššš ššš ššš 😉 takže zatím to jde používat jenom na otázku : jak dělá...nebo když tu věc vidí, což moc nevidí 😅 😅 😅

jinak "mluví" furt, ale to jsou patlanice 😅 😅 ale už na povel se snaží opakovat písmena a slabiky 😉

sisstin
autor
7. říj 2010

no ale naštěstí z receptivní dysfázie se pomalu hrneme nahoru přes smíšenou, a ted už možná jenom expresivní nebo dokonce jenom OVŘ 😕 je zajímavý, jak se to fakt vývojem mění...možná, že kdybych to začla řešit až ted, tak bych neměla takový nervy...ale zas otázka je, kde by byl..páč bych s ním samozřejmě nepracovala tak, jak je potřeba 😕

jolinka
7. říj 2010

to by ale podla toho Kati tiez nemala dysfaziu? Nakoniec u dysfazie sa nemusia vyskytovat vsetky prvky...

My sme mali trochu lepsiu produkciu [15 slov na 2 roky] ale slabe porozumenie reci a plus tie auti prvky, ci bizarne spravanie sa nedaju vysvetlit len jednoduchym oneskorenym vyvojom, Kati sa nespravala ako bezne mladsie deti, ale ako mladsie dieta plus daco navyse co tam nepatrilo...

sisstin
autor
7. říj 2010

@jolinka to těžko říct, my jsme laici 😉 u nás to bylo fakt hlavně tím opožděným vývojem, on se choval dle Krejčířový normálně ke své stávající vývojové úrovni, ale jelikož byl kalendářně starší, tak samozřejmě byl jinej 😉 takže prostě v těch 27m, kdy jsme tam byli poprvé, byl ve všem na 18m a prý se choval naprosto adekvátně těm 18m 😉

takže právě od toho je ten psycholog, aby to posoudil, co je opožděný vývoj..a co už je nějaká zvláštnost 😉 my to takhle doma nepoznáme..

ta expresivní dysfázka, těžko říct, páč ta se zrovna blbě určuje v těch 3 letech..většinou se dává déle, spíš až tak ve 4...kdy se dá pořádně proklepnout, jak na tom dítě je v těch složkách 😉 já už ted vím, proč Krejčířová s tou dg. u nás nepospíchá, páč opravdu se to dává hodně do normálu, to porozumění bylo ve 27m na 15m, ve 30m na 24m a ted v 36m předpokládám, že teda bude už na těch 30-36m 😉

jolinka
7. říj 2010

inak mate podla mna velmi dobru pr0gnozu, vyzera to tak, ze sa mu zrychluje vyvoj, tie nove vyrazy mu z mesiaca na mesiac budu pribudat castejsie.

Kati uz ma slovnu zasobu cca 1000 slov. uz sme sa dostali do levelu, ze hlavne cvicit vyslovnost a doladovat gramatiku... a to som to videla pred rokom a pol na autizmus a mentalnu retardaciu

sisstin
autor
7. říj 2010

@jolinka Katika dělá úplně úžasný pokroky 😉 to je fakt neskutečný 😉 právě - prostě do těch 3-4 let může být ten vývoj nerovnoměrný a opožděný, a bud to děti doženou třeba s pomocí, nebo to už je nějaká diagnoza bohužel 😉

je to případ od případu jiný, proto se právě nedá takhle na netu moc porovnávat...člověk může mít nějaký podezření, můžou být ty projevy třeba podobný..ale pak nakonec je to třeba úplně jinak 😉

sisstin
autor
7. říj 2010

no a taky samozřejmě tomu pomáhá ta speciální péče...já když porovnám, jak na tom byl Tygr před rokem..a jak je na tom ted, tak o tom se mi ani nezdálo, že by to mohlo bejt za rok až takhle dobrý 😕

ta cvičení, Rané péče, logopedie atd, pomáhá strašně moc..hlavně ta logopedie, to vidím od tý doby, co k ní chodíme pokroky fakt obří 😉

jolinka
7. říj 2010

joo, hladi mi to dusu, po tych rokoch stresu... som uz omnoho kludnejsia, to neustale mlenie kratkych doraznych veticiek ma uz dusevne vycerpavalo 😒

a ako krasne kresli, skoro neprejde den, aby ju ucitelka nepochvalila za kreslenie.

sisstin
autor
7. říj 2010

@jolinka no mně se taky dost ulevilo, já se spíš hlavně bála toho, aby neměl lehkou Mr 😔 což naštěstí všude zamítli,a hlavně už vidím, že mu to v tom mozečku maká dobře...no ale poslední rok byl fakt krizovej, jsem byla zralá na antidepresiva....ted už je mi konečně trošku líp...jako úplně dobrý to ještě zdaleka není, ale je nakročeno dobrým směrem 😉

a že krásně kreslí, to je úžasný. 😉

evaje
7. říj 2010

@sisstin Ahojky, nějak sem nestíhám chodit. A to na žádná témata, tak se omlouvám. Kluci se nějak rozjeli, řádí a já mám co dělat udržet nějaký režim. Ale je to lepší, než když jsem měla jen Matyho a nutila ho do aktivit 😉 .
Jinak sis, nestíhám moc dočítat, jak jsi dopadla v tom logu, ale co jsem jen tak rychle prolítla, tak se mě zdá, že dobrý, ne?Tak nebyli zase tak marní? Zaznamenala jsem správně, že má tygr taky hypotonii mluvidel? Dostali jsme na to bezva úkol. Navlečeš na šňůrku knoflík velikost 1,5-2 cm a vložíš mu mezi zuby a rty. Taháš za šňůrku a on musí drže co nejdéle rtama. Prostě stisknout a nepustit. Posiluje rty.Stejně tak se špagetama. A jsou perfektní takové ty sladké šňůrky (koupíš je v Tesku červené a zelené) a musí je vzít do rtů a posunovat bez pomocí ruk.
Jinak jsi psala, že máš z okolí názory na Logo, že je to tahání peněz, ale my jsme platili jen za ten pobyt. Kdybychom tam neměli pokoj a jídlo, tak by vše hradila pojišťovna. procedury jsme neplatili, jen pomůcky, které jsem si koupila domů, které se mě zdáli dobré. Takže nevidím problém v ambulantních návštěvách. Třeba teď tam pojedeme na logopedii a nebudeme platit nic. Na moji žádost a po domluvě jsme se dohodli i na ergoterapii a tu teda budu hradit. Mě to pomáhá v tom, že mě nakopne nápadama na hry, které jsou pro jeho motoriku aktuálně potřeba.
Jinak jak jsi psala o narozkách a tak, tak jako bych viděla Matyáška. Ve dvou letech to bylo prostě jen pro dospěláky a ve třech už jásal nad dortem mašinky( to je náhoda) Ještě loni, když nastupoval do školky, to mu byly 3a 3/4, tak neuměl říct, jak mu říkáme. Sice se s ním domluvili, protože odpovídal jo a ne, ale pokud jsem chtěla zjistit, co se dělo ve školce, tak od něj to prostě nešlo. A dnes...?Každej kdo ho nezná, se sice zastavuje nad tím, že špatně mluví, ale když to ví a je pozorný, tak není problém. Sice jsou jeho věty typu Já byl... místo Já jsem byl..., ale co to je proti tomu, že o vánocích když jsme šli spát, říkal ,,Je ma?"(tma)a dnes řekne,, už je noc?"+15 min diskuze na téma bubáci zubáci a zubničkové víly, co nosí penízky pod polštář, když mu vypadne první zoubek, ovšem nesmíš zapomenout ten zoubek dát pod polštář! Víš? No není to paráda a pokrok? Maty začal konečně sportovat, chodit do plavání a cvičení a hlavně ho to baví. Fakt má všechno stále posunuté, ale vidím, že je to jen v té motorice a tou hypotonií. Když jeho mladší brácha jde v poledne spát, tak sedíme celou dobu v kuchyni a ,,pracujeme" jak říká Maty. Vytáhneme sešity ,,škola před školou" a jedeme dokud brácha nevstasne. A mě už to nebaví a Maty ještě po dvou hodinách pořád chce a nutí mě k tomu. Prostě maká a chce makat. Ale opravdu až tento rok, do té doby mu to bylo jedno a hlavně odmítal. Možná je to náhoda a možná ne, ale já vidím zlom v tom týdnu, co intenzivně fungoval v Logo klinice. Jako by si tam uvědomil, že musí něco dělat pro to, aby byl jako ti ostatní a hlavně vidí, že to jde. Navíc po něm od té doby chci věci, kterých je schopen, protože vím, proč některých schopen není. Od té doby sám hlásí,,Jdeme pracovat" což do té doby nikdy nedělal a neříkal. Dostat ho před zrcadlo na procvičování jazyka bylo nemožné. Tak jak jsi psala, že ses uklidnila, tak i já. A kluci to určitě vycítí. Oni ví, že už se o nich nepochybuje, ale že už víme a s tím pracujeme. Prostě vidí v nás najednou tu pravou oporu. Alespoň já to s Matym takto mám. I před tím měl ve mě oporu, ale určitě mu bylo jasné, že si se svou pomocí nevím rady. Což teď tak není.
Jo a taky jsem vypila čtvr litra vína, tak už moc kecám 😀 Páá 😀

evaje
7. říj 2010

😀 Bože! omlouvám se za ten výřečný příspěveček 😀 Musím s tím chlastem přestat 😀 😅

sisstin
autor
7. říj 2010

@evaje naždááááár 😀 prej s chlastem, tsss..máš ještě, co dohánět 😉 😅 no já jsem zatím fakt spokojená, ona je pravda, že ty spíš negativní věci jsem slyšela od maminek, které mají děti i s jinými problémy( autismus, MR atd.). A tam je dost možný, že jim ta klinika fakt nepomohla, páč podle mě na tohle nejsou zařízení 😉 třeba před rokem by to pro nás taky nemělo žádnej smysl, Tygr absolutně nespolupracoval a nebyl na takové úrovni, aby mu to něco dávalo 😕

Takže pro děti, který mají problém čistě s tou řečí a pusou, je to určitě super 😉 ale na nějaká těžší postižení mentálního charakteru tam prý nejsou vůbec zařízení 😉

My tam jedeme 25.listopadu na to foniatrický vyšetření, prý tam jezdí nějaká velká odbornice z Brna...tak jsem zvědavá. Je pravda, že my na foniatrii zatím nebyli a hlavně nám to nikdo nedoporučil!!!! a nikoho nenapadlo, že by problém mohl být hlavně v té mechanice pusy!!! On jinak hypotonický není, neuroložka na něj koukala z letadla a tím to haslo 😕 Nám na tý klinice řekli hned, že ten horní ret je tam okem viditelný- samozřejmě pro odborníka- já poznám prd 😅 😅 😅

takže jsme se dohodli, že primárně od nich budu využívat tu foniatrickou péči a když už tam budeme, tak si dáme i logo...ale jinak ta výhradní logopedická péče bude tady u nás, kam už chodíme a kde jsme fakt moc spokojení 😉 jako určitě mi to tam něco dalo a pohne se to nějak dál 😉 o tu ergoterapii právě budu mít taky zájem 😉

jinak super, jak se Mates zlepšuje..já už teda taky začínám trošku věřit, že Tygr někdy mluvit bude 😅 😅 😅

evaje
7. říj 2010

Ahojky, to víš že bude 😉 Je to ale o nervech, co? Já jak mám možnost to teď srovnávat s tím druhým, tak je mě Matyho děsně líto. Jak má chuďato všechno vydřený a ti co jsou v pohodě, tak si proplouvají a užívají a jen hledí kde by co vyvedli. Asi protože nemají jiné starosti. Je to i zábava sledovat, jak ten život nastavuje každému jiné překážky. Já si říkám, že ty naše děti budou mít výhodu pak ve škole. Jsou už od mala nucení se něčemu učit a soustředit se, což ti druzí nemusí. Takže je to třeba k užitku.
Myslím, že je důležité, že sis našla logopedk, která rozumí Tygrovi a tobě. Podle toho co jsi tu o ní psala, hned jak jsi s ní byla na začátku, tak si myslím, že je dost podobná jak ta naše v tom Logu. Já tu u nás byla zvyklá na to, že se zaměřovala jen na výslovnost hlásek, což u Matyho není zásadní problém. Těžko zameteš drobky, když nemáš čím, že jo?
No a ta brněnská dr., pokud je to teda ta co měla nás, tak je vážně moc fajn. Měla uplně super přístup k matymu, i když to tam všichni. Tak snad dopadnete dobře. Držím vám palečky a jdu si chrupnout. Vstáváme naprosto každá den v 6,30 páč Mikolášek je budík fungující s přesností +/- 15 min. Tak brou noc

sisstin
autor
8. říj 2010

@evaje Evčo, no to máš pravdu...já si taky říkám, že přece jenom budou víc vycepovaní, jelikož se prostě museli učit už od mala a měli ztíženou komunikaci 😉 ale Matýsek je borec, fakt cílevědomý... 😉

holky, tak já jsem v šoku, dneska jsem čirou náhodou zjistila, že Tygr umí barvy názvem 😀 přiřazuje je už dlouho, to tak půl roku...ale Dr. Kr. nám řekla, ať ho názvama nezatěžuju..tak jsme to nijak cíleně netrénovali. A dneska jsem to náhodou zkusila, a opakovaně a pokaždé správně mi podal kostičky příslušné barvy, takže to nebyla náhoda 😕

já jsem táááááák happy 😀 😀 😀

dalea
8. říj 2010

Ahojte dievcata,tak Vam gratulujem k tomu,ako postupujete,len tak dalej 🙂 ja som vcera zase rozpravala s riaditelkou skolky a dohodli sme sa zatial tak,ze nebudeme ziadat integraciu,ale ju prijme ako "normalne" standardne dieta a uvidime ako bude postupovat 😉 Pytala som sa jej,ci sa Lea vie zapojit aj do spolocnej hry s inymi detmi,alebo sa hra iba sama,tak vraj sa zapaja 😎 Velmi oblubuje tie spolocne pohybove hry,ked idu spievat,tak zacina prva 😀 Takisto s nimi uz krasne cvici,co zo zaciatku velmi nechcela a robila si svoje stojky 😝 (Inac, uz som konecne prisla na to,odkial tie stojky nabrala.Ked sme pozerali talentmaniu a tie tanecne skupiny sa tam tocili na hlavach,tak mi hned hovorila,za ujovia robia stojky a zacala ich napodobnovat 😅 Tak uz viem,kde bol pes zakopany 😠 ) No a vravela,ze najmenej ju bavia tie edukacne hry,cize ucenie.Vcera sa ucili rozoznavat stromy a mala jej stale brala tie obrazky zo zeme,tak ju dala k stolu,nech si tam stavia stavebnicu a deti sa ucili dalej.No ale ked ucitelka ukazala obrazok a spytala sa aky to je strom,tak Lea prva vykrikla od stola,ze slivka! 😀 Tak ucitelka bola dost prekvapena z toho,ze sice si stavala stavebnicu,ale popritom vsetko pocuvala 😉 Ale doma individualne sa rada "uci".Naozaj sa inak sprava v kolektive,je jej tam tazko sa sustredit 😕

jolinka
8. říj 2010

dalea aj evaje ,to mate fakt dobre s tym ucenim. Kati na to este nenaskocila, pche ze vraj nazvy stromov... Take akoze sadni si a ja ta nieco naucim u nas neexistuje. musim sa na to spytat ucitelky, ako Kati sa prejavuje pri uceni. Ako nejake uryvky pesniciek a basniciek uz priniesla, to je vsetko. Celu pesnicku zaspievala iba raz, asi pred tyzdnom, velmi sa jej pacilo ked sme pustali video s Johi narodeninami, zaspievala cely tex... Vela stastia zdravia... ked sa to da nazvat pesnickou.

jolinka
8. říj 2010

vlastne jediny sposob ako ju nieco ucit, bolo okrem slovneho akandovania pri akrobatickych cviceniach 😀 to kreslenie. Ja som kreslila na papier, na chodnik, na tabulku, komentovala a ona sa prizerala. Vzdy ju to fascinovalo a aj zacala kreslit velmi skoro este pred 3 rokom, vynechala fazu hlavonzcov a hned na postavy a zvieratka. 🙂

sisstin
autor
8. říj 2010

tak Tygr už se docela nechá. Když to provázím nadšenými výkřiky, jak je šikovnej a dělám u toho ksichty, tak se snaží 😅 😅 😅 ale co furt pokulhává jsou ty knížky, to ho prostě nebaví 😒 100x dýl si listuje ve Zlatých stránkách, než v normální obrázkové knížce 😝 a čtení vůůůbec, ale vůůůůbec 😝