Maminky po čtyřicítce. Jste tu nějaké?

iloha
22. kvě 2009

Ahoj maminky, jste tu vůbec nějaké po čtyřicítce? 🙂

nicoleta3
18. čer 2010

@jabluncanka ...o tomhle mi nikdo nic neřekl..jaká je tedy věková hranice pro uvedená vyšetření...já se jen dočetla, že od 36 let je povinný odběr plodové vody. jinak když jsem viděla ty pálky za ultrazvuky na různých klinikách, protočily se mi panenky...no nicméně v případě potřeby jsem srozuměna s tím, že zaplatím cokoli....

jabluncanka
18. čer 2010

Ze zákona je NT screening a podobná vyšetření od 35 let věku matky ZDARMA,
protože je tam zdravotní a věková indikace...

katerina69
18. čer 2010

nicoleta3 - taky se divím , že ti gynekoložka sama nevyhledá nebo neporadí ,kam se s touto diagnozou obrátit. Myslela jsem,že už máš od ní doporučení u sebe.Takový přístup mě od ní docela překvapuje. Myslím si, že v tomto případě může zkušenost lékaře být rozhodující.
Odběr plodové vody není povinný, ale nad 35 let věku se doporučuje.Vždycky je to nakonec na rozhodnutí matky.
jablunca - všechna vyšetření nejsou zdarma ani nad 35 let věku, pouze tzv. standardní.Existují i nadstandardní metody, které si musíš hradit sama. Můžou být příjemnější nebo méně riziková .Např.NT+ se přesností, kterou vylučuje genetické postižení blíží amniocentéze ( i když ji nenahrazuje -ta by měla být 100%).

nicoleta3
18. čer 2010

😀 @katerina69 ...no op řístupu lékaře mám zcela jasno...má gynekoložka má zřejmě jiné priority 😀 ...možná, kdyby se to bezprostředně týkalo jí, určitě by postupovala jinak. No budu si muset poradit sama😉 Amniocentézu stále zvažuji....

katerina69
18. čer 2010

@nicoleta3 - já jsem amniocentézu nakonec před 2,5 lety odmítla, ale pak jsem nebyla úplně klidná až do porodu. Je to asi věc každé nastávající maminky a musí se rozhodnout sama, jak to cítí.

nicoleta3
18. čer 2010

@katerina69 ... já na ní asi pře 4 lety byla...teda na základě špatných výsledků z krve...byly to děsné nervy, ale kdyybych znala výsledky druhý den, jak to nabízí ostrava...možná bych do toho šla 😉

izina
18. čer 2010

Já na amnio nebyla. V době, kdy se má dělat, jsem ležela s hematomem v děloze v nemocnici a pak ji genetik zamítl, aby dělohu a mimi ještě víc nerozdráždil. Screening dopadl dobře a já ani nepomyslela, že by bylo něco v nepořádku. A nebylo, malá je ok i zbytek těhu bylo 🙂 . Upřímně se mi na amnio ani nechtělo

janettka
19. čer 2010

@nicoleta3 možná je to zas lepší že tě viděly brečet,asi bych jim řekla,že hrozí,že miminko může být nějak nemocné a oni se budou mít čas na to nějak připravit...mojí chybou je,že se všechno snažím zvládnout sama a pak si neuvědomím,že šok z určité situace pak prožívá i to okolí....držím ti moc moc pěstičky a určitě to dobře dopadne,nic není jisté.Mám kamarádku které doporučili ukončení těhu protože z plodovky diagnostikovali těžkou VV,rozštěp páteře a rtu, ale ona se nedala,připravili se s manželem na to,že bude miminko hodně postižené a nakonec se narodil zdravý klučina s roštěpem rtu,ten mu po narození odoperovali a dneska je to šikulka roční chlapeček...takže zas ta věda není tak přesná jak se říká....a ty ještě nevíc nic jistě,potřebuješ konzultace a pořádné vysvětlení.Držím všechny pěstičky a hlaš prosím každý pokrok který zjistíš jsme tu s tebou.

janettka
19. čer 2010

@izina já jdu taky na NT screning a pokud ten neukáže nic špatného na plodovku nepůjdu.Manžel nechce,v jeho rodině tak o miminko přišli a já si na jednu stranu říkám,že za mých prvních dvou dětí se UTZ nedělal vůbec a u té 3tí jsem byla v 16tt někde na poliklinice,dr to tam bral jak na běžícím pásu a někdy mám pocit,že tam toho ani moc neviděl..spousta vyšetření se nedělala....já vím že se možná zamezí velkým postižením,ale připadá mi že je dneska těhu jeden velký stres...aby vyšlo dobře tohle vyšetření a hned se jde do dalšího a zas tohle...nevím kdy si ho vlastně má ta žena užívat...

katerina69
19. čer 2010

@nicoleta3, @janettka - když jsem amniocentézu před 2 lety zvažovala, nevěděla jsem ,co bych dělala, kdyby ukázala, že miminko je postižené. S jak vážným postižením bych se dovedla smířit a jestli bych byla schopná jít na umělé přerušení. Připadalo mi, že nemám ani právo o tom rozhodovat. Asi proto jsem se na to nakonec vykašlala ,abych to nemusela řešit (termín amniocentézy mně navíc vycházel před Vánocemi).No naštěstí to dopadlo nakonec dobře.
Věřím, že i vy se dočkáte zdravých miminek.

berenika39
19. čer 2010

@janettka ahoj 😉 😉 . souhlas, naprosto. pokud bude prvotrimestriální screening ok, tak už delší dobu ani náhodou neplatí, že věk matky (nad 35 let) je indikací k amniocentéze. Zbytečné riskování, kombinovaný test NT,přítomnost nosní kůstky v souvislosti s odběry jsou natolik směrodatné, že je AMC zbyytečná. Bylo to tak dřív, že se automaticky mamči po 35 posílaly na odběr plodovky, ale už to není pravda, bylo to před tím, než se objevil současně nejjednodušší a nejprokazatelnější test v prvním trim.

pokud by vám někdo tvrdil, že odběr plodovky je povinný, není to pravda. pokusím se najít dotaz, na který odpověděl mudr. koucký od Apolináře, když jsem byla těhu před dvěma roky.

el267
20. čer 2010

Ahoj holky, občas k vám ze zvědavosti nakouknu 😉 Letos mi bude 36 a čekám svoje druhé miminko.
Při malé mi vyšly falešně pozitivní tripple testy a poté jsem byla na odběru plodovky a kontrolním genetickém ultrazvuku.
Teď zvažuju taky te NT ve 12tt. A pak mi doktor předběžně slíbil, že pokuď krev dopadne v pořádku, tak mě pošle na Genetiku si nechat udělat utraz.
Taky si myslím, že těhotenství je jeden velký stres, pokud musíme procházet někdy nesmyslným testováním
Já se třeba dívala na výkaz vyúčtování pojitovny za odběr plodovky. Neskutečný peníze 😒 Nechápu proč nám pojiš´tovny nezaplatí NT a neupustí od tripple testů, když nejsou přesné.
Na plodovku tě nikdo nemůže donutit, je to na zvážení každé z nás. Já třeba dám na doporučení svého lékaře, pokud budu cítit, že je to správné.

berenika39
20. čer 2010

@el267 zatím je to tak, že je málo opravdu certifikovaných pracovišť, která dělají ten prvotrimestriální screening tak, aby nahradil triple testy, je to poměrně nový postup. nemůže to dělat každá gynekologická ordinace, a asi ten certifikát nedostane jen tak každý. až to bude vyšetření běžně dostupné, třeba jako jsou ty zastaralé triply, nahradí se to. Asi to maminky o generaci mladší než my budou mít jednodušší 😉 😉 😉

jabluncanka
20. čer 2010

@berenika39 Mně už tripply nedělali právě díky NT...Ale jinak musím odporovat = množí se ordinace,kde se dělají "na koleně" Nt screeningy a právě,že to neumí každý...Jde tady taky o peníze...Raději se objednat někam do FN,než to nechat dělat každého Šmoulu(a že se pěkně množí = mnoho povolaných,málo vyvolených).Takový lékař člověka akorát vyděsí a nadělá více škody,než užitku... 🙄

berenika39
20. čer 2010

@jabluncanka přesně. dělá se to už ledaskde, ale nejsou to právě pracoviště s certifikátem, který je potřeba. pak mohou být výsledky nepřesné. opravdu je třeba zajet raději někam na specializované pracoviště, je to jedna cesta v prvním trimestru, nic náročného. já jsem se sama objednala k apolináři, i když jsem těhu trávila jinde. můj gyndr o tom věděl, sám tyhle testy nedělá, je stará škola, ale nic nenamítal a podle výsledků mi stejně jako tobě triple testy už nedělal.

ale udělala jsem zásadní chybu, prostě jsem před dvěma lety nevěděla, co teď. můj gyndr mi navrhnul genetiku kvůli věku, a tam mi doporučili amc, opět kvůli věku. a já - neznalá, šla. alespon jsem se objednala opět k apolináři. zákrok sice dobrý, ale potom dráždivá děloha a 14 dnů tvrdnutí břicha, magnesko, nervy, stres, nejhorší dva týdny, které znám. bylo mi děsně, proležela jsem to, věděla jsem, že jestli se něco stane, je konec, bylo mi 39 a nějaké další šance nic moc. strach, panika, fakt nepříjemný, nakonec to dopadlo dobře, uklidnilo se to, ale prostě budu ráda, když pomůžu svojí zkušeností někomu, kdo už taky není žádná dvacítka a těší se na prcka.

jabluncanka
20. čer 2010

@berenika39 JJ...přesně tak...Mě na NT vyšel screening na DOwna 1:240,ale MUDra říkala,že plodovka není nutná.Jen je samo povinná mi to nabídnout.Nešla jsem.Pozvala si mě ještě znovu na 18tt a pak na 23tt a malý je zdravý...

berenika39
20. čer 2010

to je moc dobře 🙂 🙂 . fakt je to dneska složitý, když nesleduješ, co se děje, dělají se všelijaká vyšetření jen kvůli bodům. copak když jde o utz navíc, tak ať, ale zrovna amc je tak riziiková, že já sama už bych do toho nešla, jako že už to nebudu mmuset řešit.

a ještě mi potvrdili u apolináře, že statistiky, ze kterých se dělá procento potratů po amc se sbírají ze všech pracovišť, takže tam, kde nejsou tak dobří, jsou čísla horší, naopak velké nemocnice se zkušenými lékaři mají to procento nižší, další důvod hledat dobrou nemocnici.

janettka
21. čer 2010

@berenika39 ahojík jsem ráda,že tu nejsem sama s tímto názorem,samozřejmě dopadnout testy špatně a dr by to doporučil na základě špatných výsledků tak tam jdu, druhá věc je jestli bych se pak dokázala rozhodnout jít na potrat...nevím,nejsem nejmladší a navíc jsem vychovaná k úctě k životu a ke svým rodičům,oba byly těžce nemocní a taky jsem je nedala odstřelit...tak fakt nevím....samozřejmě doufám,že se mi narodí zdravé miminko 😉 jo holky koukaly jste na včerejší víkend jak tam mluvili o úmrtí kojenců,že ani ten monitor tomu asi nedokáže zabránit?No já o něm silně uvažovala teď nevím...

berenika39
21. čer 2010

@janettka zaprvé není důvod předem mít černý myšlenky 😉 , budeš mít zdravý prtě, určitě. ale já vím, bojíme se každá. jak ti je? já jsem ani nezvracela, ale taková ta nepříjemná permanentní nevolnost mě první týdny dala zabrat, jen jsem se tak ploužila. a jedla jsem pribináčky, nechápu, nikdy před tím jsem to nejedla, a v těhu jsem měla pořá na ně chuť, pořád jako hlad, ale na pacholíka🙂)).

monitor jsme neměla, ale rozhodně to neodsuzuju, možná je to dobrý pro tvůj klid, dobrý pocit.....to asi musí každá mamča rozmyslet sama.

jabluncanka
21. čer 2010

@janettka Jsem dětská sestra a před MD jsem pracovala v porodnici = tohle je problém dětí spíš nedonošených.A pak = nemůžeš věřit všemu,co vysílá Nova.Jejich informace jsou poměrně často velice neseriozní.Monitor je samo dobrá věc a pokud o něm uvažuješ,tak si ho kup.Je tedy lepší koupit Baby-Sense za 4.000,-Kč,než Nanny...A určitě ne použitý,i kdyby byl jště v záruce = nevíš jak s tím zacházeli... 😉

iloha
autor
21. čer 2010

já monitor dechu baby sense měla půjčený přímo z porodnice (Podolí) a můžu říci, že přece jen byl spíše pro můj vnitřní klid.....🙂
Jinak na odběru plodovky jsem byla a vše bez problémů..........moje švagrová a je o 14 let mladší než já, měla špatné výsledky TT a tak jí poslala dr. na odběr plodovky a výsledek také nebyl nic moc, hodně zvažovala co dál ale její ošetřující lékařka řekla, že krevní testy spíše ukazovaly, že má problém se sebou než s miminkem a plodovka sice ukazuje možnost docela velkého postižení , ale že by se nebála............... Švagrová se rozhodla, že to riskne i když jí manžel (můj bratr, zrovna 2x nepodpořil) a mají moc hezkou holčičku, jen má sníženou imunitu 😉

janettka
22. čer 2010

@berenika39 ahojík no jak mi je?popsala bych to střídavě oblačno.Teď máme hodně běhání kolem stavby,včera začali stavět domek a banka dělá fory s puštěním peněz z hypošky tak lítám už týden aby jim proplatili aspoň 1.zálohovou fakturu...a to mi došla dneska 2. 😀 😀 Takže asi tím mám dost žaludek na vodě.Navíc mě ve čtvrtek čeká ta pitomá cukrovka což vůbec nemám představu jak to zvládnu,nejím sladké ani normálně natož teď to je mi hned blbě.Včera jsem zkusila zákusek a do 15min. byl venku takže se chci vidět jak tu glukozu vypiju a udržím 2hodiny haha

berenika39
22. čer 2010

mě do toho dali citronek....tak zkus 😉

nicoleta3
22. čer 2010

Ahoj holky, jaká cukrovka? Mě nikdo nikam neposlal?????

jabluncanka
22. čer 2010

@nicoleta3 Buď ráda,je to docela hnus...Já osobně se pozvracela na WC na interně za 10 min. po vypití...Tak jsem pak až do porodu píchala profily doma a odevzdávala kepíky s krví.Nejdříve 1x měs. a pak ke konci 1x týdně... 😝

berenika39
22. čer 2010

@nicoleta3 😉 😉 , ještě máš čas, nemusí se to dělat hned v začátku, a navíc nevím, jestli se to musí dělat. ale zrovna tohle je vyšetření, který je naprosto nezatěžující (pokud pominu nechut maminky vypít glukozu ve vodě a jedno píchnutí jehlou), a přitom může hodně pomoci, hlídaná tehu cukrovka by neměla být pro mimčo nebezpečná, ale pokud by se o ní nevědělo, asi by problém mohl nastat. tak neboj a dočkáš se. 😉 😉

berenika39
22. čer 2010

@jabluncanka jak to že míš všechno stejně jako já? 😉 😉 😉 . taky jsem měla cukrovku, ne moc, dalo se to jídlem krásně ovlivnit, ale musela jsem se doma píchat a nakonec jsem splašila glukometr a měřila se tím. akorát jsem nějak pozapomněla jít po porodu na kontrolu. to se asi musí, že jo ☹ ☹ ☹ . no už to bude dva roky 😉 😉

nicoleta3
22. čer 2010

A v kolikátým týdnu se to vyšetření dělá? Mě cukrovku kontrolovali u prvního porodu až když se Kuba narodil a měřil 55 cm a vážil 4,12 kg. Prý proto, že byl velkej...

berenika39
22. čer 2010

mě jí dělali asi v 16.tt, ale je to všude jiný, asi taky podle toho, jak moc je pravděpodobný, že ji budeš mít (věk, cukrovka v rodině...). třeba tě to mine🙂

nicoleta3
22. čer 2010

@berenika39 ...aha..no tak ještě vyčkám a uvidíme, díky 😉