Maminky po třicítce

wendy7
26. led 2007

Je mi 32 let a mám roční holčičku,je tady taky některá maminka která začala později??? 🙂

lucisa
30. led 2007

lucijo, to máš recht, jak je mladší chlap (tedy zrovna v tomhle věku, kolem 40 už je to jiné 😉 ), tak je to v .....

já chodila skoro 6 let s klukem, který ještě skoro v 25 letech ani nechtěl pomýšlet byť na společné bydlení nebo dovolenou, natož na dítě.

vyměnila jsem za staršího (teď má 32) a ve 30 mám dvě děti. taky rychlovka, dlouhé chození je někdy na nic, občas to chce risknout rychlý adrenalin.

zevina
31. led 2007

jo,jo, takový čenž se vyplatí, já ho udělala po 13-ti letech neperspektivního vztahu-výměna za kamaráda 😀 , do roka svatba, za chvíli mimi 😵 v tomhle věku už ženská ví, co chce a nebojí se za tím jít

kocurek
31. led 2007

holky, ja to mam primo z nemocnice-od porodniku, rikali tam, ze ted rodi nejsilnejsi rocniky, tedy 1974,1975...je jasne, ze se rodi dost i mladsich...ale od pristiho roku ma byt velky pokles porodnosti...Vsak si najdete na netu nejake zpravy z roku 1980, kdy skoly praskaly ve svech...a skolky uz davno byly praznde...a musely se zacit zavirat, jelikoz byla velka porodnost a malo skolek, stavely se a pak najednou nikdo, tak opet zaviraly se...

jinak je to vec kazde maminky, kdy se citi na male nebo kdy se ji podari otehotnet!" 🙂

mapris
31. led 2007

ahojte děvčata,
mně bylo v létě 30 a mám 3 měsíční dceru, jsem ráda, že až teď, mám pocit, že si to tak nějak hodně vychutnávám :o)) A hodně lidí mi říkalo, že mi těhotenství strašně slušelo a svědčilo. No, já s těma svejma 151cm vypadám tak na 26 :o)))

dashak
31. led 2007

Mapris, tak přidám jednu veselou historku.

Před vánocema chodila po baráku paní a vybírala nějaké peníze pro lidi postižené živelnýma pohromama.

Když jsem ji otevřela, tak mi řekla: "Dobrý den, mohla bych mluvit s rodičema?"

Tak jsem na ni hleděla a pak jsem ji řekla, že já jsem rodič.
Strašně se omlouvala a mně to přišlo strašně komické

petruna
1. únor 2007

dashak : mám podobný zážitek, když mi bylo 23, tak jem si na táboře, kde jsem byla vedoucí zlomila nohu a na pohotovosti na mě sestra vystartovala: "už ti bylo 18?" 😀 ale teď už by to nikdo neřekl 😅
Jinak, mě bude 30 v srpnu. Vždycky jsem se chtěla vdávat a mít první dítě ve 25, ale neměla jsem štěstí v lásce. Svatbu mám v květnu a k 30tým narozeninám bych si nejvíc přála těhotenství 😀 , ale v dnešní době můžu čekat i několik let, tak mám trochu obavy, abych děti vůbec stihla....

olus
1. únor 2007

Peťo,
třicítka není žádná tragédie,
já taky poznala svého muže až ve 30ti, no a miminko jsem si nadělila k 31.narozkám, taky jsem to neplánovala na tak pozdě, ale nic jsem nezmeškala, naopak si to skvěle vychutnala a ještě jsem stihla i druhé mimčo
takže mysli pozitivně a určitě se brzy zadaří, jen ze zkušenosti musím napsat, že když jsem se na miminko hodně soustředila, tak se nedařilo, ale jak jsem se zaměřila i na jiné věci (práce, předělávka bytu) rázem bylo hotovo
tak hodně štěstí

dashak
2. únor 2007

Jo holky, než poznáme toho pravého, tak předtím holt musí být nějací špatní. Já jsem si manžela našla 900 km od domova, na dovči v Chorvatsku. Když jsem tam jela, tak by mě to ani ve snu nenapadlo, říkala jsem si, třeba se mi tam někdo bude líbit, tak si spestřím dovču. Tak jsem si spestřila, ale poznali jsme se až dva dny před mým odjezdem. Moc jsem tomu nedávala šance, i když jsem to nebrala úplně jako obyčejný úlet, ale nikdy nevíte jak to bere ten druhý. A navíc jsme bydleli 100km od sebe. Ale hned jak přijel z dovolené tak spěchal za mnou do Ostravy a pak už jezdil pořád, nakonec se kvůli mě přestěhoval a po 10 měsících byla svatba a na další dovči za 2 měsíce už jsme zapracovali na Ivance. Rodila jsem ve 27 letech a myslím, že to byl optimal.
Miminko si hrozně užívám, myslím, že kdybych měla dítě ve 20, tak by to bylo určitě jiné. Akorát, že jsem měla spoustu komplikací, ale jinak samotné otěhotnění se nám podařilo tak říkajíc "na přání" hned napoprvé.

Petrunko, doufám, že se svatba vydaří podle tvých představ a přeju vám do manželství jen to nejlepší. Miminko určitě přijde brzo taky, hlavně musíš myslet pozitivně a úplně nejlépe nemyslet jen na to, protože pak to opravdu trvá déle.

andik
2. únor 2007

petruna,taky jsem otěhotněla až ve 30 letech a podle mě to je úplně ideální věk na to mít mimčo.Já si vždy říkala,dítě až ve 30 🙂 dlouho jsem studovala a chtěla našetřit nějaké penízky,cestovat a pak být mamina.Ted je mi 31 let a jsem moc spokojená a vyrovnaná mamina 🙂

Taky jsem si říkala to samé co ty.Je mi už 30,to neotěhotním a bude to hodně těžké 😉 ale po 4 měsících snažení jsem do toho přišla,to si myslím,že 4 měsíce nejsou moc dlouho a že nám to vyšlo docela dobře.

Tak nesmutni a věř,že to bude ok 🙂

petruna
2. únor 2007

ahoj holky, moc děkuju za milá slova. Já se naštěstí zatím moc nestresuju. Mám práci, která se mi bude těžko opouštět - kvůli kolektivu, takže si např. řikám, když se nebude dařit, aspoň tu ještě budu moct být apod. Prostě na tom nějak nelpim, mít dítě hned po svatbě, jen mám občas trochu obavy, že to třeba nepůjde rok a já se začnu stresovat a pak to tuplem nepůjde. Vím, že je to hodně o psychice atd. Naštěstí máme oba nestresové zaměstnání a oba jsme zdraví (když nepočítám mojí nepravidelnou MS). Já jsem i ráda, že jsem dítě neměla dřív, cítím se vyrovnaně a v pohodě až v tomhle vztahu, předtím to byla samá depka a komplexi, takže cítím, že se vyplatilo čekat, jen mám trochu obavy z toho věku, že už budu riziková mamina ☹ a taky bych hrozně ráda dala budoucí tchyni a tchánovi vnouče. Je jim přes 60 a už se na vnoučata celý třesou. Mám je hrozně ráda a myslim, že budou úžasný prarodiče.

andik
2. únor 2007

petruna jak jsem psala,já byla těhulka ve 30 letech a nemyslím si,že jsem byla riziková skupina jak píšeš. 🙂 Je to vše nevyzpytatelné,znám holky,které byly o mnoho mladší než já a měly problémů až nad hlavu,já zvládla těhotenství bez problémů a mám zdravého chlpaečka.Nemyslím si,že když budeš těhulka okolo té 30 že se máš nečeho obávat.

zevina
2. únor 2007

Petruna, proč bys měla být riziková skupina? Já otěhotněla taky až po 30, vyšlo nám to hned po prvním měsíci pokusů-až nás to oba zaskočilo 😉 byla jsem chodící reklama na zdraví, na rozdíl od o 10 let mladších kamarádek, které byly hned "rizikové" jsem byla pořád v pohodě, v pohybu, chodila jsem do práce a cítila se skvěle 🙂 tak žádné strachy!

andik
2. únor 2007

zevina naprosto s tebou souhlasím,u mě bylo to samé,mé 25 leté těhotné kamarádky měli rizikové,postihlo je vše možné a já jsem byla naprosto v pořádku a bylo mi 30 🙂 takže asi toho škatulkování nebude pravda,nedej na to petruna 🙂

dashak
2. únor 2007

Asi to není jen o věku. Moje šéfka byla těhotná zároveň se mnou, resp. měla termín o měsíc dříve než já. Jí je 39 a čekala druhé dítě. Říkala, že se cítí skvěle a chodila do práce ještě 4 týdny před porodem. A každé těhotenství je jiné a jinak ho snášíme. Ona měla 4 potraty, 2 před 1. dítětem a 2 potraty před 2. dítětem. Takže byla těhotná už pošesté. Já jsem otěhotněla hned při prvním pokuse, bylo mi téměř 27, sice jsem mimi nepotratila, ale od začátku jsem měla komplikace-krevní sraženina v děloze, pak špatné výsledky AFP a nakonec ta pitomá preeklampsie.
A když jsem byla v práci se ukázat v 6. měsíci, tak byli všichni překvapení jak vypadám - byla jsem strašně hubená a bledá a říkali, že mi to moc nesvědčí, že je vidět, že si to to miminko bere ze mě.

hankah
2. únor 2007

holky, to jaké máte těhu vůbec nezáleží na věku. já otěhotněla měsíc před 32 narozeninama a mám teda problémy od začátku, ale znám spoustu holek a ty žádné problémy neměly - fakt je to individuální!!!

petruna
2. únor 2007

tak to jste mě doclea uklidnily. Já jen, že ségry (obě mají 3leté děti) povídaly 🙂 , že prý doktoři berou 30leté a výš maminky automaticky za rizikové...tak nevim, co je na tom pravdy. Taky doufám, že je to individuální. Otázka je jak je to s dědičností. Obě moje ségry měli problémy otěhotnět, hlavně ta starší (srůsty apod.), tak jsem zvědavá jak na tom budu já..naštěstí mám docela hodně zálib, které by se s miminkem omezili, takže se snad na to nebudu tolik upínat a budu si dál "užívat" co to jde. Jinak, jak poznám, jestli mám ovulaci ? Můžete mi napsat něco o těch ovulačních testech ? V srpnu jsem vysadila antikoncepci a mám zase nepravidelnou MS, tak by mě zajímalo, jestli vůbec ovuluju...

hankah
2. únor 2007

petru-dědičné asi ne, protože moje mamka skoro nevěděla, že je těhotná!!
na ovu zkus měření bazál.teploty a nebo ty ovutesty. teď mi psala známá, že je to na opakované použití a prý dobrý a nestojí to moc.........

petruna
2. únor 2007

andik : nechci ti nějak pochlebovat 😎 , ale máš nááááádhernýho kluka !!!!!!! Já hrozně žeru vlasatý snědý děti 😀 fakt překrásnej...a ten kukuč...z takovejch dětí se můžu rozplynout a moje bio hodiny jsou ohlušující 😀

petruna
2. únor 2007

tak jsem skoukla další fotky....ááách, máte všechny moc krásný děti !!!

rawe
8. únor 2007

Pozvánka na II. Setkání Cechu i Slováku v Barcelone, prijdte

V sobotu dna 24. Februára 2007 sa uskutoční druhé tohtoročné stretnutie Slovákov a Cechov ( a priatelov ) v Barcelone . Po prvom úspesnom stretnutí ( bolo nás 34 ) kde ste spoznali vela zaujímavých ludí , dúfame, ze prekoname pocet účastníkov.
Stretávka sa uskutoční v The George Payne Irish Bar ( alebo inak volaný El Teatre ) námestie Plaza Urquinaona 5 , Barcelona . Stretávka sa začne o 19:00hod. Prihlasovať sa treba na asteri99@hotmail.com , webova stránka kde si môzte pozrieť miesto stretnutia je www.elteatrebcn.com

Už sa na Vás tešíme

silente
19. čer 2007

Pootvírám diskuzi 🙂

Nevíte někdo, zda maminky po třicítce jsou při otěhotnění automaticky vysílané na nějaká vyšetření, která nejsou pro mladší povinná?
Nebo už se hranice posunula třeba nad 35 a výš?

A nějaký tip, na co by si "zralejší" maminky měly dávat extra pozor nebo které vitamíny apod. nám mohou scházet?

Předem díky 😀

zajdav
19. čer 2007

Ahoj Silente, já jsem teda taky starší ročník (33 let) a dítě zatím bohužel nemáme, snažíme se o něho 2,5 roku, ale zatím bez výsledně ☹ , navštěvujeme reprodukční centrum a chystáme se na umělé oplodnění. Myslím si,že žádné speciální vyšetření spojené s věkem pro maminky po třicítce nejsou. Jen těhotným ve věku 35 let a výš a nebo těhotným s geneticku zátěží je provedena amniocentéza, ale o jiných speciálních vyšetřeních nemám potuchy. A že jich za sebou máme. 😉. Jediné co vím, co se doporučuje před otěhotněním cca 3 měsíce brát kyselinou listovou. Je to proti rozštěpu páteře a jiným vývojovým vadám. Takže ať se brzo zadaří.

silente
19. čer 2007

Ahoj Zajdav, tak to držím palečky! Mně je 30 a o mimi se chceme snažit příští rok, tak se duševně připravuju 🙂 Děkuji za info! 😉

maart
19. čer 2007

Ahojky Silente, mne je 36 let a v prosinci cekam svoje 3. mimi. "Zlomovy" vek pro geneticke vysetreni je ted 35 let. Od tohoto veku se maminkam nabizi (a zaroven doporucuje) geneticke vysetreni. Ja jsem zatim prosla prvnim kolem - tzn. ze jsem byla na geneticke konzultaci a na genetickem screeningu (ultrazvuk ve 12. tydnu tehu, ktery dopadl dobre). Vzhledem k veku mam zvysene riziko Downova syndromu, takze mne byla doporuce amniocenteza (odber plod. vody), kterou jsem ale zatim odmitla. Take se jeste provadeji v 10. tydnu PAPP odberu krve, ktere ja uz jsem ale bohuzel nestihla (do gen. centra jsem prisla pozde, uz jsem byla ve 12. tydnu). Dale me cekaji AFP odbery krve v 16. tydnu a podle vysledku techto testu se jeste rozhodu, jestli odber plodovky ano ci ne (vyhoda amnia je, ze se na 100% vylouci Down. syndrom, nevyhoda je, ze je tam nejake riziko zavedeni infekce do plodove vody a nasledny potrat nebo i riziko predcasneho porodu, proto se tolik bojim!). Kdyz timto vsim projdu, tak se jeste ve 20. tydnu tehotenstvi provadi dalsi rozsireny "velky" ultrazvuk, kde se podivaji, jestli miminku funguji spravne vsechny organy a jeste se zameri na dalsi mozne vyvojove vady. Tak, doufam, ze jsem to vsechno popsala aspon trochu srozumitelne 🙂 .

Pokud jsi ale mladsi nez 35 let, tak se moc nestresuj, promluv si se svym Dr., treba Ti nejake specialni vysetreni doporuci, ale je take mozne, ze se vsechno bude vyvijet v poradku, pak neni duvod k obavam a panice. Moje prvni 2 kloucky jsem oba rodila po tricitce a mam krasny zdrave chlapecky!!! Drzim palce.

Kyselina listova se v kazdem pripade doporucuje zacit brat 3-4 mesice pred oplodnenim + cely 1. trimestr. Snizuje riziko vyvojovych vad tipu rostep rtu nebo patere. Ostatni vitaminy, ktere se berou v tehu Ti urcite doporuci Dr.

maart
19. čer 2007

Ahojky Silente, mne je 36 let a v prosinci cekam svoje 3. mimi. "Zlomovy" vek pro geneticke vysetreni je ted 35 let. Od tohoto veku se maminkam nabizi (a zaroven doporucuje) geneticke vysetreni. Ja jsem zatim prosla prvnim kolem - tzn. ze jsem byla na geneticke konzultaci a na genetickem screeningu (ultrazvuk ve 12. tydnu tehu, ktery dopadl dobre). Vzhledem k veku mam zvysene riziko Downova syndromu, takze mne byla doporuce amniocenteza (odber plod. vody), kterou jsem ale zatim odmitla. Take se jeste provadeji v 10. tydnu PAPP odberu krve, ktere ja uz jsem ale bohuzel nestihla (do gen. centra jsem prisla pozde, uz jsem byla ve 12. tydnu). Dale me cekaji AFP odbery krve v 16. tydnu a podle vysledku techto testu se jeste rozhodu, jestli odber plodovky ano ci ne (vyhoda amnia je, ze se na 100% vylouci Down. syndrom, nevyhoda je, ze je tam nejake riziko zavedeni infekce do plodove vody a nasledny potrat nebo i riziko predcasneho porodu, proto se tolik bojim!). Kdyz timto vsim projdu, tak se jeste ve 20. tydnu tehotenstvi provadi dalsi rozsireny "velky" ultrazvuk, kde se podivaji, jestli miminku funguji spravne vsechny organy a jeste se zameri na dalsi mozne vyvojove vady. Tak, doufam, ze jsem to vsechno popsala aspon trochu srozumitelne 🙂 .

Pokud jsi ale mladsi nez 35 let, tak se moc nestresuj, promluv si se svym Dr., treba Ti nejake specialni vysetreni doporuci, ale je take mozne, ze se vsechno bude vyvijet v poradku, pak neni duvod k obavam a panice. Moje prvni 2 kloucky jsem oba rodila po tricitce a mam krasne zdrave chlapecky!!! Drzim palce.

Kyselina listova se v kazdem pripade doporucuje zacit brat 3-4 mesice pred oplodnenim + cely 1. trimestr. Snizuje riziko vyvojovych vad tipu rostep rtu nebo patere. Ostatni vitaminy, ktere se berou v tehu Ti urcite doporuci Dr.

maart
19. čer 2007

Pardon...dala jsem to tam omylem 2x... 🙂

silente
19. čer 2007

Maart - díky za vyčerpávající info. No naštěstí nejsem stresující typ, jinak by mě ta množství vyšetření po 35 asi rozhodila. Kdoví, jestli totiž druhé stihneme do 35 😅 No co, však se to zvládne.
A víš, že já vždy toužila po 3 dětech a kdyby se mi povedlo miláčka ukecat, tak bych na tom byla věkově podobně jako Ty 😉 Tví 2 klukáni jsou kouzelní 😵

maart
19. čer 2007

Nemas zac...taky tim vsim prochazim po 1., tak jsem jeste trochu zmatena, ale pevne verim, ze vsechno dopadne jak ma a ze i muj nejmladsi "benjaminek" bude v poradku. Dekuji za pochvalu kluku, ja si taky myslim, ze jsou to pusinky, ale to si samozrejme mysli kazda mamina 🙂 . Uvidis, ze se 2 deticky zadari urcite do 35 a pak treba jeste jedna tresinka na dortu, opravdu Ti to moc preju (a vidis, ja jsem vzdycky chtela 2 deticky, ale nakonec se ve mne neco zlomilo a zatouzila jsem jeste po jednom... 😉 , jsem moc stastna a na mimi se strasne s manzelem tesime).

silente
19. čer 2007

Tak ať vše probíhá tak jak má a kulička v bříšku ať dobře prospívá 🙂 Třešinku na dortu bych si nechala líbit, ale to se ještě uvidí, jaké to všechno bude, to víš, cesta do neznáma 😅 🙂

aaa
19. čer 2007

ahoj holky, hlásím se do klubu. Je mi 34 a ráda bych letos otěhotněla. Přiznávám, že jsem mimčo odkládala, mám fajn práci, kterou mám ráda, hodně jsme cestovali... Jenže v poslední době se mnou nějak začaly cvičit hormony 😀 , otáčím se za každým kočárkem... takže až pořešíme manželskou krizi, snad to půjde bez problémů..