Maminky po třicítce

wendy7
26. led 2007

Je mi 32 let a mám roční holčičku,je tady taky některá maminka která začala později??? 🙂

maart
19. čer 2007

Ahojky aaa, mrkni treba na diskusi 37 a touha po diteti v diskusi Snazilky, je nas tam spousta starsich tehulek nebo snazilek....budes z nas teda asi nejmladsi, ale jsme tam dobra parta, je tam veselo 😉 .

4a
19. čer 2007

maart,
při odběru ti v žádném případě nevyloučí na 100% Downa. Jen ti řeknou, že jeho pravděpodobnost se snížila třeba z 1: 200 na 1: 1000. To pro upřesnění.

Silente,
gen. vyšetření ti navrhnou. Je na tobě zda jej podstoupíš či ne. Mě ho doporučili jen proto, že v době porodu mi mělo být 35. Šla jsem si popovídat spolu s mužem s doktorkou a zkonstatovali jsme, že na plodovku nejdu, že není třeba. Já ani nechtěla, ale u mě by byla i tak bezpředmětná, neb mám jednovaječná dvojčata.

maart
19. čer 2007

Jasne, nevylouci na 100%, ale je to zatim nejpresnejsi vysetreni...taky jsem ji ale zatim odmitla, uvidim, jak se vsechna vysetreni budou dal vyvijet.

4a
19. čer 2007

maart,
jestli máš krevní testy OK, a podrobný UTZ taky, a AFP testy v normě, asi se na to vyprdni. Zbytečný riziko. Down má totiž většinou ještě nějakou fyzickou vadu viditelnou na UTZ. Já myslela ještě jiným směrem, já kluky už cítila. A nedokázala bych je dát pryč, když už je cítím. To rozhodnutí musí být šílený. Brrr.

4a
19. čer 2007

jo ale nedělají plodovku nejpozději do 21. tt? a od 16.tt? Na tuty je to časově limitované.

maart
20. čer 2007

Vzdyt ano 4a, mluvis mi z duse...je to opravdu sileny rozhodnuti a pokud by byl muj vek JEDINA indikace k odberu, tak to samozrejme odmitnu. Tak uz jsme se s manzelem domluvili. Zatim jsem prosla tim UTZ ve 12 tydnu a ten byl OK. Dale me cekaji odbery AFP a pak se rozhodnu, ale pevne doufam, ze to bude vsechno v poradku. Jo a plodovka je urcite casove limitovana, myslim presne jak to pises Ty.

silente
20. čer 2007

Aaa - věřím, že z usmiřovací dovči přivezete mimíska 😉

4a - díky za praktické zkušenosti! Také bych nerada, aby jen to, že mi není 19 znamenalo nějaké zbytečné riziko pro mimi. 🙂

aaa
20. čer 2007

silente- 😀 😀 😀 , doufám!

zdenik123
20. čer 2007

holky mně bude 30 příští rok v dubnu, taky čekám své první.... 😉 .... a nepřipadám si nijak stará...jen co je trošku nevýhoda, že už nebudu mít mezi dětma takový rozdíl....nejlepší bych brala mít první v 26 ti a pak až jde do první třídy tak druhé...., ale to už nestihnu, takže hezky po 3 letech po sobě asi 😵

silente
20. čer 2007

Taky budu muset jedno po druhém 😀 To bude fičák 😅

liaa
25. čer 2007

Ahoj všem.Jemi 35 let(v srpnu 36)a čekám své 3-tí mimi.Barunku jsem měla ve 26 letech a Michálka ve 29 letech.Teď jsem nějakou záhadou otěhotněla.Mám dost zdravotních problémů-takže první dojmy,to byl hrozný šok a i jsem brečela.Ale později jsem byla rozhodnutá, udělat vše pro to,aby se to mimi narodilo v pořádku.Ted jedu 12 tt.Zatím jsem byla na ultrazvuku 2x a je vše v pořádku.Příští pondělí jdu zase.Taky už teď přemýšlím,co amnioc.U syna mi vyšly testy přímo příšerně.Byla jsem na odběru plodové vody a naštěstí se vše prokázalo být v pořádku.Jen bylo překvapení,že to bude kluk.Celou dobu mi různí lékaři na různých ultrazvucích na 100%prorok.děvče.Teď je mi jasné,že mne na amnio.lékař bude zvát znova.Ale nějak se mi na to nechce.No uvidím,podle výsledků krev.testů.Termín mám 10-tého ledna 08.

maart
25. čer 2007

Ahojky Liaa, tak dalsi "postarsi" maminka. Ja taky cekam svoje 3. mimi, termin mam 19. prosince, takze kousek pred Tebou. Je mi taky 36 let, takze jsme na tom podobne. Akorat ja mam kluky o trosicku mensi. S odberem plodovky se taky trapim, zatim jsem i odmitla...byla jsem ve 12. tydnu na ulz. spojenym se sijovym projasnenim, to vyslo dobre, ale vzhledem k veku mam riziko Downa porad 1:640! Za 14 dni jdu na odbery AFP a podle tech se rozhodnu, jestli na plodovku ano nebo ne. Je to tezke rozhoduni! Jukni na diskusi ve snazilkach 37 a touha po diteti, tam jsem "doma" ja, je nas tam vic v tomhle veku - nektere cekame jiz 3. (4.- 6. ditko), je tam fajn parta a dobre si "popovidame".

lu777
25. čer 2007

ahoj holky, mne bude 31 a cekam prvni, taky jsem chtela driv, ale holt nebyl spravny muzsky 😉
ja jsem rozhodnuta na amnio nejit v zadnem pripade, znam holku, co prisla takhle o dite. Mimoto jsou ty tripple testy dost nepresne, to vam prizna i doktor, kdyz se ho zeptate. Lepsi je kontrola projasneni sije apod.
Ja jsem si shodou nahod prosla se trema kamaradkama silenym stresem, kdy jim vysly spatne tripply a oni cekaly dva az tri tydny na vysledky amnio, no hruza, to nikomu nepreju! vsechny tri meli amnio ok a maji krasne zdrave deti, takze at se na me nikdo nezlobi, ale u me jsou tripple testy blbost, kdyz jsou takhle nepresne!
Jinak ctvrta kamoska cekala kdyz ji bylo 37 nebo 38 a strasne ji nutili na amnio, ale nastesti je asertivni a rekla, ze proste nejde a hotovo. No a ted ma nakonec dve fakt roztomile deti 🙂 Doktori nemohli prekousnout ani to, ze je veganka, no byl to zahul..

Hlavne jak jste tu uz zminovaly, zalezi jestli je clovek schopen dat mimi pryc. Pokud ne, tak nema smysl se s tim stresovat. Ja nepujdu ani na tripple testy, jen bych se nervovala a mimi jsem rekla, ze si ho nechame, i kdyby mu neco bylo, jen at u nas zustane 🙂
Rikam si, ze kdyz tam bude neco vazneho, tak to prece uvidi na ultrazvuku, ne? To jen pro pripad, ze by bylo potreba treba mimi po porodu operovat nebo si nacist, aby clovek vedel co a jak. Asi jsem silena, ale kdyz clovek roky ceka a modli se za mimi, tak to vidi jinak...

aruna
26. čer 2007

ahoj holky, koukám, že se zabýváte amniem, tak taky přispěju svou troškou...
v době porodu mi bude 35 (3 měsíce před plán. porodem mám narozeniny), proto mi automaticky doporučili genetiku a amnio. testy v I. i II. trimestru mi vyšly dobře, ale přesto...amnio jsem odmítla, ale šla jsem ještě ke genetičce, probrala to se mnou, nebyl ani nátlak a rozhodlo toto: zeptala jsem se jí, zda-li by mi doporučila amnio, na základě mých výsledků, kdyby mi bylo v době porodu o 4 měsíce méně. a ona řekla určitě ne... ty testy v I. trim. jsou údajně hodně spolehlivé, tak se nebojím... stejně by byla otázka, co by člověk dělal, kdyby se něco vyskytlo... neumím říci, jak bych reagovala... a taky věřím, že velký utz ve 20tt hodně ukáže...
tak vám přeji samé dobré výsledky a žádné píchání do bříška a do mimi... já mu ten stres dopřát nechtěla...

0401
26. čer 2007

holky jak to tady čtu, mám čím dál větší hrůzu z dalšího těhotenství, z těch různých testů a hlavně výsledků. Patričku jsem rodila ve 30 a druhé ještě neplánujem... Manžel by chtěl druhou zase holčičku, tak uvidíme 😉

silente
26. čer 2007

Já doufám, že můj pan doktor k tomu bude přistupovat rozumně a s rozvahou a řekne mi upřímně, co je opravdu nezbytně nutné a co chtějí jen kvůli takové prkotině jako věk 😉

liaa
1. črc 2007

No já už na amnio byla před 8-mi lety.V soukr.klinice Sanus(snad si to pamatuji dobře).Krevní testy mi vyšly tenkrát tak zlé,že už mi ani nechtěl gynek.dělat další a rovnou poslal do HK.Moc se mi do toho nechtělo ale říkala jsem si,že prostě chci vědět na čem jsem.Pokud by to v pořádku nebylo,dítě bych si nechala i tak ale aspoň bych se na to mohla připravit.Na druhou stranu,proč se stresovat až do porodu,když by to bylo dobré?!Rozhovor s genetičkou rozhodl.Vysvětlovala,že amnio odhaluje 3 základní vady.Dawna,roštěp páteře a vady srdce.V tom 3-tím případě lze naopak miminku pomoci k přežití už před početím a nebo naopak v případě nutnosti bych rodila na vhodném pracovišti,kde by bylo vše vhodné pro miminko s takovou vadou připraveno.To mne dostalo a já na tento zákrok šla.Byla jsem posazena na inval.vozík a odvezena do dané místnosti.Tam přišel lékař-ale to mě málem vomejvali.Byl to mladík,vypadající tak na 20 let.Hlavu vyholenou a v obličeji posázený piersingem.Teď už se to přeci jen bere trochu jinak ale tenkrát to ještě nebylo tak zvykem.Neměla jsem tedy 2x velkou důvěru svěřit se někomu takovému a málem jsem utekla.Prohlédl ultrazvukem mimi a přistoupil k zákroku.Trochu mne znervozňovalo,že při samotném nápichu už ultrazvuk nepoužil.Jehla byla dlouhá-připadala jsem si jak na výzkumném stole někde u mimozemšťanů.I když to vypadalo hrozivě,tak nápich nebyl nějak extra bolestivý,spíš nepříjemný.Říkal,ať počítám do 20-ti a bude to.No..Bylo to delší.Ťyřicet určitě.Ptala jsem se,zda se nebojí že miminko propíchne.Ale smál se a říkal že ne ale že když pak později jednou nápich kontroloval,tak miminko prý tu jehlu chytlo.Nevím do dnes,zda to myslel vážně nebo ne..Ale celkově jsem pak musela usoudit,že jinak se choval příjemně.Po zákroku jsem byla odvezena do velké rušné místnosti a odpočívala.Postupně kolem mne přibývali další maminky.Pak jsem se rozhlédla ještě víc a uvědomila si že v postelích na proti jsou dětičky po operacích.Některé plakali,některé zvraceli.Asi se jednalo o nějaké menší zákroky ale na klidu tento výjev člověku teda taky nepřidal.Pak..Asi po 2 hod.jsem byla puštěna konečně domů.Musím říct,že občas mi po tom zákroku bříško tvrdlo ale dopadlo to dobře.Výsledek byl v pořádku a já se mohla těšit na miminko.
Teď ale velmi vážně zvažuji,zda něco podobného absolvovat znova.Sice podmínky už jsou asi zase kousek lepší a nemusím nikam jezdit.Ale vyloženě se mi nechce.No uvidím,jak se rozhodnu.Zatím se spíše přikláním,že ne.

mzdovka
2. črc 2007

Ahoj všichni, v srpnu mi bude 36 let, miminko se má narodit v říjnu. Taky jsem začala brzy, mám dvě dcery - 16 a 14 let, obě z prvního manželství. Teď už mám 10 let přítele, od 2.6. vlastně nového manžela a moc se spolu těšíme na miminko. Připadám si jako kdybych byla těhotná poprvé, všechno je pro mě po tolika letech tak nové a krásné a hlavně mám konečně chlapa, který má o nás zájem, těhotenství si užíváme oba dva. Na AMC jsem taky byla, chtěli jsme mít jistotu a nebát se až do porodu jestli bude miminko zdravé, naštěství všechny výsledky dopadli super, takže teď už se jenom těšíme.

petruna
3. črc 2007

Ahoj holky,
včera mi doktor potvrdil, že jsem těhotná. Na úplném začátku. Odhaduju to na 4 týden (podle poslední MS) Na ultrazvuku zatím není nic vidět, takže se na to raději nefixuju. Zatím 🙂
Podařilo se nám otěhotnět měsíc po svatbě. Takhle brzo jsem to teda vzhledem k svým problémům s MS nečekala. 😵
V srpnu mi bude 30. Mám dotaz, jaká vyšetření mě jako 30letou čekají a která můžu odmítnout? kamarádky pořád mluví o vyšetřeních, která jsou nebezpečná nebo zbytečná (downa nebo tak bych si určitě nechala)

majka07
3. črc 2007

Zdravím maminy po 30 😉 Připojuji se také, je mi 30 a mám skoro dvouměsíční holčičku 😵 Vždycky jsem si říkala, že ve 30-ti budu mít tak první dítko a ono to vyšlo 😀

schimi
8. črc 2007

Ahoj. Mám již dvě děti a ted jsem se nějak zbláznila a ve svých 33 letech bych chtěla ještě jedno.. Jsem rozvedená a mám naprosto báječnýho přítele..Jen doufám, že když se to povede bude všechno v pořádku..Mám obavy,jestli vůbec ještě otěhotním a jak to všechno dopadne..Tak zatím ahoj..

listicka77
8. črc 2007

petruna: Třicítka není žádný magický přelom, od kterého se dělají nějaká vyšetření. Za riziko se považuje až věk 35, to všechny posílají na amnio (někteří doktoři posílají už i ženské, které se tomu věku blíží). Věkově určený je tuším ještě zátěžový test s glukózou, ale ten se myslím dělá od 25 let.
Takže standardně - průběžně krev a moč (cukr, infekce a tak), v 16. týdnu triple test (který stanoví rizika některých vrozených vývojových vad) nebo místo něj je možné jít na konci 1. trimestru na prenatální screening, který ale nehradí pojišťovna (má prý být přesnější). Při blbých výsledcích se doporučuje buď amnio nebo odběr choriových klků (co to je, nevím). Ultrazvuky 3 "velké" (ale řada doktorů ho dělá při každé kontrole). No a taky můžeš jít na konci toho 1. trimestru na nuchální translucenci = šíjové projasnění, které podle nějakého ztluštění něčeho taky odhaduje riziko vrozených vad.
A odmítnout můžeš cokoliv, v našem zdravotnickém systému tě nikdo do ničeho nemůže nutit. Druhá věc je, jak se na tebe bude doktor dívat a jestli to sneseš.

schimi
9. črc 2007

Jo,jestli to snesu, to je právě otázka..Mám titanovou plotýnku v zádech,sešitý břicho-rozjely se mi po dceři svaly, takže nejspíš budu stejně riziková.. Možná tohle je ten pravej důvod, proč se bojím..Ale nevzdám to..Doktoři tvrdí, že všechno jde zvládnout..Při větších bolestech zad by mi později předepsali i léky, které miminku neublíží..Moje děti už jsou velké 12 a 9let, takže bych si miminko opravdu vychutnala..Doufám, že to vyjde..Poprvé budu opravdu s hrůzou očekávat, jestli přijde menses..Předtím jsem do toho vždycky vlítla jako nic..Podle mých předchozích zkušeností bych měla být těhotná..Ale...No, doufám..A díky za odpověd lištičko..

peige
20. zář 2007

Já jsem nabyla dojmu, že těhotná po třicítce, absolvuje více vyšetření, v testech díky věku sklouzne k horším výsledkům, taková je moje zkušenost 😉

petul.a
24. zář 2007

Ahojky, kočky, můžu se přidat? Je mi 30 a nedávno se mi po dvouleté snaze povedlo otěhotnět. Teda zatím to nepotvrdil doktor, ale na dvopu testech jsem našla // 🙂

majka07
24. zář 2007

Petul.a moc gratuluju, to jsou mi novinky a holky v těšilkách nic neřekly 😅 Vím jen o Lucce ☹

petul.a
24. zář 2007

Majka, díky moc 🙂 Akorát teda koukám, že píšu jak trotl, chtěla jsem samozřejmě napsat "na DVOU testech" 😀

andrealiskova
6. zář 2009

🙂 No mně bude v březnu 40 a nejmladšímu zlatíčku jsou teď 2 měsíce.

sasca
22. zář 2009

Ahojky maminy,no mě už táhne v llistopadu na 38. a jsem už v 29.týdnu zatím probíhá vše jak má.Byla jsem na všech vyšetřeních a nelituju Všem dpopručuji,není to tak hrozné.Jsem Klidnější.Mě amino dopadlo ukázkově,a věřím tomu že je malá v pořádku.15.10. jdu na utz.v 37.týdnu tak se moc těším že ji uvidím a uděláme další fotečku..Malá by se měla narodit začátkem prosince tak doufám že na vánoce budem doma.Takže malý dáreček pod stromeček 😀

renda71
22. zář 2009

ahoj,tak mě už je taky nějaký pátek přes třicet 😀 s Aničkou jsem otěhotněla ve svých 35 a nezbytná vyšetření jsem podstoupila ráda,aspoň jsem věděla,že je miminko zdravé a že vše probíhá tak jak by mělo 😵