Můj manžel je rom. Jaké máte zkušenosti?

milly2
4. zář 2009

Chodila jsem tady jen tak pro inspiraci pročítat různá témata a napadlo mě založit tohle.Četla jsem tady před časem nějaké téma o romské otázce a přiznávám,že ačkoliv s mnohými názory souhlasím,tyto debaty mě nadzvedávají ze židle.Toto téma bych byla ráda,kdyby zůstalo ušetřeno připomínek o zlodějích,pobíračích sociálních dávek a podobně.Jde mi o různé kultůrní a rodinné zvyklosti.Tyto rodiny mají přece jenom trochu jiné tradice a mi samotné dlouho trvalo,než jsem to pochopila,některé přijala,jiné né.Je tady někdo,kdo může napsat své zkušenosti?Já jsem vdaná 12 let,manžel normálně pracuje a žijeme defakto běžným způsobem.Na začátku našeho manželství -nebo ještě před,byly některé jeho zvyky pro mě skoro šokující.Například v manželové rodině,při větších oslavách sedí muži a ženy odděleně u stolu.ˇZeny by neměly chodit v plavkách-pro mě naprosto nepřijatelné......A spousta dalších 🙂

diddi
5. zář 2009

milly,sklidni hormon!!!....v osade bolo 14 rodin,pisala a tocila som len to,co som videla a co mi hovorili...nadavali na olasov,ale to je asi normalna nevrazivost....je vacsie percento rumungerov,akych som videla ja,nez takych aky ste vy...nebudem sa tu s tebou hadat,ale obcas zavitaj aj do tradicnej osadnickej-kocovnej rodiny,nielen do domceku

milly2
autor
5. zář 2009

Ty zvyky přetrvávají,protože v tom vyrostli.Jak ženy,tak muži.Nepřipadá jim to zvláštní.Já bych řekla,že v rodině kde jsou oba manželé rómové,jak jsem vypozorovala třeba u manželových sester,je to tradiční uspořádání rolí.Tzn.ženy se starají o domácnost,muži pracují.I když nedá se říct,že by ti chlapi doma nehli ani prstem.Můj manžel mi doma pomáhá,ale větší díl domácnosti teda leží na mě.I když tady bych teda netvrdila,že je to národnosti,protože co já vím od svých kamarádek,tak to v podstatě nikdo nemá jinak. 🙂

milly2
autor
5. zář 2009

diddi,já jsem naprosto klidná 🙂 ,dále snad bez komentáře

diddi
5. zář 2009

ale kludne daj ten komentar,rada sa poucim, o com este neviem

lu777
5. zář 2009

tak ono osada bude asi hodně o něčem jiném....
opravdu bych to nepaušalizovala... jasně že jsou takoví i makoví, ale copak všichni bílí jsou stejní, doma mají stejnej pořádek, děti se všecky učí dobře a všichni bílí choděj do práce??? to teda fakt ne!

my třeba máme před domem už dlouho několik bezdomovců (bílých) a kdyby měl můj muž takhle paušalizovat (je Američan), tak to by taky mohl prohlásit, že tohle jsou typický Češi 🤐 😅

lu777
5. zář 2009

jsem to celý pročetla a fakt by mě zajímaly ty zvyky, jak je to s domácností atd...
snad se připojí někdo kdo má manžela Roma..

cairka
5. zář 2009

diddi, možno by nebolo na škodu, keby si aj ty zavítala k nejakým slušným na návštevu 😉 nie len robiť závery podľa jednej osady...respektíve podľa hocijakej osady 🤐 nikto netvrdí, že v osadách to nie je tak ako píšeš, ale čo s tým má spoločné milly a jej manžel?

diddi
5. zář 2009

napisala som rozdiel medzi olasmi a rumungermi,tak ako mi to bolo povedane a to,ze oni su ti pravi romovia,lebo od pradavna kocuju a je to v nich....nechapem,co sa tu urazate?!....ano,napisala som to pausalne,lebo korene rumungerov su take.....ale ako vidite su generacie ako millyn manzel,ktore sa od nich odtrhli....ale povod tam stale je a to nemyslim v zlom....Milly,nikde som konkretne nenapisala,ze ste spinavi,pretoze ste rumungeri...pisala som to v tom rozdiele,ze je na pohlad vidiet rozdiel medzi olasom a rumungerom...a navyse rumungeri su tmavsi.....takze ked sa opytas muza na predchadzajuce pokolenia....tak napokon sa dostanes k osade.... 😉

lu777
5. zář 2009

nj, ale to kdybysme se podívali kus dozadu tak to se my bílí nakonec taky dostaneme až třeba k jeskyním 😅
a neznamená to, že ti co se civilizovali něco předstírají a ti co spí někde venku, tak jsou "praví", protože dřív se tak prostě spalo..

pravdu určitě máš v tom, že v osadě to vypadá tak jak to popisuješ... určitá část Romů taková je... ale ne všichni Romové žijou v osadě.....

hlavně nějak nevím proč by se měli zrovna ti z osady nazývat "praví"...
za pravý bych považovala takový, kteří by i dneska kočovali a dodržovali většinu zvyků a tradic z doby před několika staletíma... ale tak to přece není 😨

diddi
5. zář 2009

ja som len pouzila ich slova...ohladne pravych

lu777
5. zář 2009

nj, já vím Diddi... ono každej je ten pravej, já už to slyšela v tolika různejch situacích...
takhle už znám pravý křesťany, pravý židy, pravý Američany, pravý Pražáky 😅

milly2
autor
5. zář 2009

Ale tady přece nejde o to,kdo je nějak "pravý",přečti si diddi svůj příspěvek z dneška 16.38 a hned ten následující a nepootáčej to co jsi napsala.Né,nepsala jsi,že je na pohled vidět.....,psala jsi doslova a přesně špinaví.....Dnešní romové už žádní nekočují a už se opakuju,když píšu,že v minulosti to kočování mělo svůj smysl,kočovali proto,aby prodali práci.Je snad někomu divné,že kolotočáři jezdí s kolotočema a bydlí v maringotce?Apropo,můj manžel se od nikoho neodtrhl,pořád se stýká normálně s rodinou.Tak jako my Češi,nebo Slováci bydlíme někteří ve městě,jiní na vesnici,někteří v lepší,někteří v horší čtvrti města,tak to mají i cikáni.Z mého pohledu je pravý cikán ten,který má oba rodiče cikány,nic víc,nic míň.

bobulle
5. zář 2009

Ahojky, nedá mi to se nezapojit...
Tak nejdřív... Diddi, myslím si že tvůj dokument je objektivní, ALE pouze pro jednu danou osadu... jsem přesvědčena o tom, že nemůžeš paušalizovat zkušenost s určitou úzkou skupinou lidí do jediného vzorce, který platí na všechny romy... 😉

diddi
5. zář 2009

co chces so svojou temou vlastne dosiahnut????....ved ty vies vsetko o nich, iny nazor-pravdu nepripustas...tak napis, co vlastne chces citat?!....myslim, ze ti tu nikto nevyhovie...a ani neporadi, kedze mame gadzov za muzov

cairka
5. zář 2009

diddi, ale ved hned v prvom príspevku milly písala, že chce popísať s babami, čo majú za manželov rómov 😉

a kedže ja také na sklade nemám, tak už padám 😅

diddi
5. zář 2009

ok bobulle...napis v % pomer, kolko je rumungerov!!!!, ktorí maju VS vzdelanie a su ako jej manzel a kolko je takých o ktorých som pisala 😒

diddi
5. zář 2009

cairka, ved prave

bobulle
5. zář 2009

Milly, mám zkušenost s Romy a myslím že jinou než většina ostatních ...
Nemám za manžela Roma, ale moje nejlepší komarádka je poloviční Romka a s ní jsem měla možnost navštěvovat její rodinu na Slovensku, která žije tradičním venkovským životem.
Navíc jsem před MD pracovala jako soc. pracovník v neziskovce a někteří mí klienti byli Romové...

Jak psala Lucenek, rodina drží při sobě, jednotliví členové se o sebe postarají... to že bohuže některé děti končí v DD je většinou způsobeno tím, že dle zákonů naší republiky nezvládají péči o dítě (hygiena, školní docházka... apod.), ale rozhodně své děti netýrají... rodina je pro ně vše 🙂

Při cestách na Slovensko jsem zažila úžasné chvíle. Rodina kamarádky žije v malém stavení, chudobně, ale čistě... jsou velmi pohostinní.
Co se mi moc líbí, že synové se postarají nejen o matku, ale i svobodné sestry a jejich děti, sourozence... rodinu bez reptání živí... to bych u Čechů hledala jen velmi obtížně... Všichni muži v rodině pracovali...

Romové skutečně žijí přítomností... Milly nevím jak je to u vás, ale setkala jsem se s tím ,že Romové nejedí staré jídlo... jen čerstvě uvařené... nic neohřívají... 🙂 Nedojedné zbytky se prostě vyhazují 🙂

bobulle
5. zář 2009

Diddy, svým dokumentem jsi dělala studii specifické cílové skupiny. Romů kteří žijí v tradičních osadách je ale čím dál tím míň.... 😉
A myslím že na Milly nemusíš tak dorážet... jen se chtěla pobavit o tom, jak žijí jiné romské a nebo smíšené rodiny, jaké mají zvyky apod. .... čti pozorně a nestartuj hned 😉

zuzidr
5. zář 2009

svoje deti netýýýýrajú?????????na to by som sa pozrela..... 😅 🤐

samozrejme že to robia aj biely,slováci,američania,gadžovia aj bratislaváci,aj ludia z hornej dolnej,ale napísať že romovia netýrajú deti,lebo ich milujú je odvaha 😕 😅 🤐

sorry že sa sem pletiem,manžela roma nemám.... 🙂

milly2
autor
5. zář 2009

No já nevím co je na tom nepochopitelného,že jsem si chtěla pokecat úplně normálně o zvycích v jiných romských,nebo smíšených rodinách?Vždyť tady na koníku je tolik témat a nikomu nepříjde divné,že tady jsou.Mi nejde o vzdělání ,pokud bych si chtěla psát o manželové práci,tak bych téma nazvala úplně jinak🙂Já jsem napsala ,o co mi jde a myslím si,že docela srozumitelně.

milly2
autor
5. zář 2009

Ano,to je pravda,že neohřívají jídlo a zbylé se vyhazuje.

bobulle
5. zář 2009

Zuzidr, jasně i mezi nima jsou vyjímky, ale týrání dětí není důvod, proč skončí v DD 😉 Nemyslím že je odvaha toto tvrdit... Mohli bychom se od Romů v lecčem učit ( soudržnost rodiny, péče o staré.... ).... 😉

bobulle
5. zář 2009

Milly a mají k tomu nějaké "vysvětlení"? 🙂

zuzidr
5. zář 2009

od všetkých romov by sme sa mali učiť o súdržnosti a starostlivosti o starých????? 😕

a zase sme tam kde sme nechceli byť 😀

milly2
autor
5. zář 2009

To vysvětlení je,že staré jídlo je nečisté.Já však normálně jídlo ohřívám i dva dny 😝 .

bobulle
5. zář 2009

Zuzidr... podívej se někdy do domova důchodců, na LDNku... neuvidíš tam jediného Roma... to je prostě fakt 😉
Toto téma je o zvyklostech Romů... nechci vyvolátat spory, jen prostě říkám co vidím 🙂

zuzidr
5. zář 2009

bobulle to je možno pravda,ale pozri sa do detského domova a z 10detí je 7romskych....

ja proti romom nič nemám,len konštatujem....a romske detičky sú tak krásnučké 😅 😀

cairka
5. zář 2009

zuzidr, a koľko DD si navštívila? 😒

bobulle
5. zář 2009

Zuzidr, ano, ale jak jsem psala romští rodiče neopustí z vlastní vůle své dítě, nepřestanou se o něj starat (jasně jsou vyjímky, děti prostitutek, aj, ale to je na jinou debatu...).
Mluvím teď o tradičním modelu romské rodiny. Své děti často i v DD navštěvují. Většinou je jim dítě odebráno kvůli špatné soc. situaci (bydlení, finance..), školní docházce apod. ... 😔