Můj manžel je rom. Jaké máte zkušenosti?

milly2
4. zář 2009

Chodila jsem tady jen tak pro inspiraci pročítat různá témata a napadlo mě založit tohle.Četla jsem tady před časem nějaké téma o romské otázce a přiznávám,že ačkoliv s mnohými názory souhlasím,tyto debaty mě nadzvedávají ze židle.Toto téma bych byla ráda,kdyby zůstalo ušetřeno připomínek o zlodějích,pobíračích sociálních dávek a podobně.Jde mi o různé kultůrní a rodinné zvyklosti.Tyto rodiny mají přece jenom trochu jiné tradice a mi samotné dlouho trvalo,než jsem to pochopila,některé přijala,jiné né.Je tady někdo,kdo může napsat své zkušenosti?Já jsem vdaná 12 let,manžel normálně pracuje a žijeme defakto běžným způsobem.Na začátku našeho manželství -nebo ještě před,byly některé jeho zvyky pro mě skoro šokující.Například v manželové rodině,při větších oslavách sedí muži a ženy odděleně u stolu.ˇZeny by neměly chodit v plavkách-pro mě naprosto nepřijatelné......A spousta dalších 🙂

silvia123
5. zář 2009

no ja som si vždy pod pojmom Olasski romovia predstavila bohatých cigáňov -zlaté reťaze na krku a pod.. Je to tak nie? Čo sa týka ich kultúry, raz som pozerala zámenu manželiek a tá beloška, ktorá sa dostala do ich rodiny z nich bola úplne vedľa, tak sa jej tam páčilo, tá súdržnosť a bezstarostnosť, boli tiež hudobníci.

f.nina
5. zář 2009

Tak já jeden čas pracovala v herně kde chodi jen Olaši.Seděly tam věčinou ženy které z podprdy vytáhly balík peněz a byly zchopné za den tam roztočit i 30000kč,ale pokud vyhrály i blbou tisícovku hned se se všemi dělily,aby v životě měly štěstí. 🙂Stejně tak mě fascinovalo když se tam začali hádat,najednou jich tam bylo nezpočet,šíleně se pohádali,zfackovali a za chvilku se usmiřovalli 😀

milly2
autor
5. zář 2009

🙂 ...no didi a kde bereš tu jistotu,že jsi napsala "pravdu"?Napsala jsi svůj názor a to je rozdíl!Ano,někteří rumungři žijí v osadách,dnes už většinou však nekočují.A mimochodem,právě to muzikantství patřilo k tradičním řemeslům rumungrů,vedle košíkářství,brousičství nožů,hrnčířství a právě proto v minulosti kočovali.Nebylo to tak,že z nudy přejížděli bezcílně z místa na místo,kočování jim umožňovalo prodat svoji práci .Tradiční řemeslo olašských romů je kapsářství.To myslím úplně vážně,bez jekékoliv narážky.Ženy tohoto rodu se učí krást a o co lépe krade o to lépe má možnost se provdát.Olašští muži zřídka kdy pracují,peníze obstarávají ženy a to právě kapesními krádežemi.Dodržují přísnou rodinnou hierarchii,ovšem tohle všechno mám načteno,nic z toho nevychází z mého života.Psala tady manželka Oašského roma,snad by ona mohla napsat přesněji co a jak,i když o tom se o pravdu asi těžko takto píše.I Olaští rómové vědí,že krádeže nejsou naší společností tolerovány,tak si myslím,že se tím asi nikdo takhle veřejně nebude chlubit.

najjulinka
5. zář 2009

Tak práve sme sa vrátili z jednej svadby... Nevesta cigánka, ženích "biely".... 😉 Len nevesta cigánske zvyky žiadne... Je to moja sestra.. .Naši si ju brali z domova 😉
A mna by tie ciganske zvyky zaujimali... keďže mame doma romčatko, 2 poloromčatka a v štvrtok k nám pribudne dalsie romčatko... Tak nech o to viem... Ked sa raz budu pýtať... 😉 😅 😔 😵 Asi sa ja tým riadim nebudem.. .Nejak deti nebudem nutit od menštruaciu v sukni a ani na oslavach nebudem deliť ♀ a ♂ 😀 😀 😀

milly2
autor
5. zář 2009

Víte,ještě jednou bych chtěla napsat,že jsme stále někde jinde,než jsem původně zamýšlela.Já jsem nechtěla psát v širokém spektru o historii rómů,to si může každý načíst.Chtěla jsem ty běžné zkušenosti za života.Já mám i to tušení,že tady mezi náma je nějaká romka,která ovšem zdřejmě má pramalou chuť se zapojit do debaty,která se vyvíjí následujícím způsobem/viz výše:ti špinaví,smradlaví..../A ještě jednu věc bych vám chtěla napsat,jednou ,asi před 10 lety jsem byla v rómské osadě u Spišské Nové Vsi,byla jsem tam ze zvědavosti.A on ten obrázek atmosféry,který se mi tam vryl do paměti,byl naprosto odlišný od obrazu toho,který nám předkládají média.Né že bych se natotata rozhodla,že tam chci žít,to opravdu né,každý máme přeci jenom trochu jiné zvyky,ale dýchalo tam na mě jakési lidství,soudržnost asi taková,jako byste si představily,že celá vesnice jsou vaši příbuzní.Vedle toho však chudoba,jako by se člověk přenesl v čase o sto let zpátky.Tuto osadu mi hodně připomínaly vesnice v Tunisku.

monkula
5. zář 2009

Moja mama má kamarátku z detsva a tás a vydala za ak teda chcete, Róma, on si hovorí Cigán. Poznám ich od malička, veď takmer boli mojimi krstnými rodičmi, a hoci nimi oficiálne nie sú, ja som ich tak oboch brala.... ale nie o tom som chcela...
poviem vám, tak, ako sa má ona, sa nemá žiadna po boku "bieleho" dva razy do roka mení nábytok, pretože ju omrzí, pracopvaž nikdy nemusela, chcela, aby sa doma neunudila.... Veľ, veľa ráz sme k nim prišli na návštevu neohlásení, bývajú v Brne, tak, mali čisto, že by sa u nich mohlo jesť zo zeme... všetko nablýskané, čisté, voňavo, ak si teda odmyslím pach cigariet 😀 😅 , akonáhle sme si sadli, už bola na stole káva, pohostenie, ovocie, pomazánky....
A keďže sa bavíme o Rómoch, tak trošku aj k nemu.... Živnostník, pracovitý,svoju manželku aj po takmer tridsiatich rokoch miluje, chovása k nej ako k princeznej, hladká ju, uvarí jej kávu, dostáva darčeky... keĎ am po rokoch videl, objal ma a mal slzy v očich pri pohľade na moje deti...
Nuž a keď mi jeho manželka povedala naše stracená dcero, bola som to ja, kto mal slzy v očiach....
Na základnej škole som mala veľa rómskych spolužiakov, boli aj lajdáci, aj premianti.... boli aj čistý, aj špinavý... v škôlke som mala bieleho spolužiaka, ten bol špinavý, páchol a bol nevychovaný....
Neviem, akú majú kultúru, pretože na jednom príklade nemôžem stavať celú teóriu....
milly, prsjem &ti, aby si sa nestretávala s xenofóbnymi názormi... máte aj deti?

monkula
5. zář 2009

prajem Ti 😀

milly2
autor
5. zář 2009

najjulinka,musím ti napsat,že je obdivuhodné o kolik dětí se staráš.Jasně ,tvoje děti se jednou asi budou ptát, ale pochopitelně nebudou dodržovat žádné rómské zvyky,protože v tom nevyrůstají,bude jim to všechno cizí,tak jako nám. 🙂

sisinka5
5. zář 2009

precitajte si na-berky.blog.sme.sk prispevok s nazvom-cigani cierni bieli zlty marmeladovy...mne sa to velmi paci

najjulinka
5. zář 2009

Je tu jedna cigánka od Pezinka kdesi... Tu som postrehla.. .ale možno je ich tu viac... 😉

lindda
5. zář 2009

Ak mozem ja mam taky nazor ze rasy sa nemaju miesat to je iba moj osobny nazor romovia maju inu mentalitu ako mi biely ja ich osobne dost nemusim ☹
a tym nechcem naozaj nikoho orazit iba nazor 🙂 a tiez poznam manzelsta romske ale aj miesane a podla mna to nieje ono.Kolko ludi tolko chuti. Mam aj kamaratku romku i ked polovicnu,.ale mame dost odlisne pohlady na svet

milly2
autor
5. zář 2009

Monkula,děkuji ti za přání.Ano máme dítě,jednoho syna .Já normálně pracuju a doma to máme zařízeno tak nějak po česku🙂,myslím s tím úklidem a tak 🙂 .Pravda je,že kdykoli příjdeme na návštěvu k někomu z manželovy rodiny,mají naprosto puntičkářsky uklizeno,jsou velmi pohostinní.Co mě třeba nikdy nepřestane udivovat,že prostě ať příjdete kdykoli a to neohlášeni,protože tam se prostě návštěvy předem nedomlouvají,tak mají navařený oběd navíc i pro návštěvu.Už jsem se na to ptala a bylo mi řečeno,že přece musí mít navíc ,kdyby někdo přišel. 🙂

diddi
5. zář 2009

milly,ja ti neberiem tvoju pravdu,ty vies najlepsie,ked si manzelka olasskeho roma,ja som pisala pravdu,nie nazor o rumungeroch,pretoze som o nich tocila dokument a pripravovala som ho rok,v Banskej Stiavnici,v osade za mestom,odkial ich vyhnali....takze len tolko...odtial je moja pravda...respect!

sisinka5
5. zář 2009

najjulinka-a mas s tym problem?? co oni nie su zeny s beznymi starostami a radostami ktore chcu prispiet do tem ci su menej inteligentne nez ostatne???

milly2
autor
5. zář 2009

didi,špatně čteš,můj manžel není olašský róm.Tudíž mi vlastně píšeš,že ty víš,protože jsi točila....,že můj manžel a celá naše rodina jsou špinaví,smradlaví a tak podobně 😕 ,ty mluvíě o respektu?Můj bože 😲

diddi
5. zář 2009

milly,takze mas rumungera?

monkula
5. zář 2009

milly, vidíš? to je to, čo som Ti hovorila, tá pohostinnosť... vždy bolo jedla, až to nemala kam dávať a stále nosila a prikladala 😀 😀 😀

milly2
autor
5. zář 2009

ano,můj manžel je rumungr 🙂

monkula
5. zář 2009

inak to slovo rumunger počujem prvý raz.... 😅

najjulinka
5. zář 2009

sisinka nehapem... ja len, že tu asi dajaka je tu dakto spomenul,.. tak som napisala, že jedna je tu určite.. od Pezinka... necapem čo sa navažaš....

monkula
5. zář 2009

juli, tiež som čumela ako puk, že o čom krúti.... 😀 😀 ty si tá posledná, ktorej by vadili, že? 😉

sisinka5
5. zář 2009

nenavazam sa ale pripada mi to,ako keby ta od Pezinka bola mimozemstanka...ak je tu viac romiek asi su natolko inteligentne ze podla prispevkov by som sa neodvazila si tipnut ci to pise taka alebo onaka nie?

sisinka5
5. zář 2009

monkula-za to ze sa stara o romske deti vsetka cest jej ale tak ako sa povie ze cigan ostane ciganom keby robil cokolvek to iste moze platit aj o ostatnych a opacne...

milly2
autor
5. zář 2009

No ono se to slovo romungr nijak moc nepoužívá,jelikož vlastmě zahrnuje celou tu většinovou skupinu rómů.Jsou to prostě a jednoduše všichni ti"normální" cikáni,jen tak pro vysvětlení 😵 .

monkula
5. zář 2009

sisinka, julinka to povedala, lebos atu nniekto pýtal, či sú tu medzi nami nejaké Rómky, tak kludni hormóny....

diddi
5. zář 2009

Milly,ja som travila chvile s pravymi,necivilizovanymi rumungermi,ktori sa na nic nehrali...boli spinavi a bosi....a nebud vztahovacna!

sisinka5
5. zář 2009

ja mam hormony v poriadku len by ma zaujimalo ze keby boli co by bolo...hm...ale naco tu kazit temu??

ikke
5. zář 2009

prosim, drzte sa temy!

a ano, je tu minimalne jedna romka, sama sa nam tu tak predstavila, ak bude chciet, zapoji sa, ak nie, nezapoji sa.

milly2
autor
5. zář 2009

Didi,ale proč vztahovačná,ty jsi trávila chvíle s určitou skupinou lidí a píšeš tady paušálně,píšeš o všech .Přečti si své příspěvky zpětně.Píšeš rumungři jsou ti špinaví,smradlaví ,nevzdělaní cikáni.A já si v tuto chvíli dovoluju pochybovat o objektivitě tvého rok připravovaného dokumentu,který tady zmiňuješ.V kolika rodinách mimo tuto osadu jsi byla?S kým jsi mluvila?Já můžu říct sama za sebe,že jsem byla,přesně spočítáno u 8 cikánských rodin,nikde nebyla špína,děti chodí všechny normálně do školy,některé se učí dobře,některé né.A světe div se,můj manžel má například vysokoškolské vzdělání,že by to bylo tím,že si na něco hraje,jak píšeš ty?Opravdu mě tvé názory šokují.

bereninka
5. zář 2009

To je zvláštní, že ty zvyky přetrvávají i mezi moderními Romy, tedy dodnes.
Holky, zajímalo by mne, jak to je s rozdělením rolí. Pomáhají vám manželové, přítelé, doma? Nebo zastávají názor, že ženská patří ke sporáku?