Můj manžel je rom. Jaké máte zkušenosti?

milly2
4. zář 2009

Chodila jsem tady jen tak pro inspiraci pročítat různá témata a napadlo mě založit tohle.Četla jsem tady před časem nějaké téma o romské otázce a přiznávám,že ačkoliv s mnohými názory souhlasím,tyto debaty mě nadzvedávají ze židle.Toto téma bych byla ráda,kdyby zůstalo ušetřeno připomínek o zlodějích,pobíračích sociálních dávek a podobně.Jde mi o různé kultůrní a rodinné zvyklosti.Tyto rodiny mají přece jenom trochu jiné tradice a mi samotné dlouho trvalo,než jsem to pochopila,některé přijala,jiné né.Je tady někdo,kdo může napsat své zkušenosti?Já jsem vdaná 12 let,manžel normálně pracuje a žijeme defakto běžným způsobem.Na začátku našeho manželství -nebo ještě před,byly některé jeho zvyky pro mě skoro šokující.Například v manželové rodině,při větších oslavách sedí muži a ženy odděleně u stolu.ˇZeny by neměly chodit v plavkách-pro mě naprosto nepřijatelné......A spousta dalších 🙂

bobulle
5. zář 2009

Milly, přemýšlela jsem, že to pochází ještě z dob kočování... kdy se jídlo nedalo uskladnit tak, aby se nezkazilo...
A jaké zvyky a tradice udržujete doma vy? 🙂

cairka
5. zář 2009

bobulle, tak to zas tiež až také ideálne nie je, ale ani také strašné, ako tu prezentuje druhá strana 😝 mne sa len páčia tie štatistiky 😅

zuzidr
5. zář 2009

a prečo majú tú špatnú soc.a fin. situáciu?????

no comment,dobrú noc 😔

peppapig
5. zář 2009

milly2 rekni adminum, at presunou tema do ´Rodina....´, mozna tam tvuj prispevek lidi pochopi, jak vidim, tady to moc nechapou. Hele jinak v tematu ´Vzala jsem si araba´jsme holky s muzika jinych kultur, trosku jsme to prejmenovaly na ´Muj muz je uzenac´pac je snede barvy, takze se klidne pridej 🙂

najjulinka
5. zář 2009

bobulle vsetky etniká maju tradičný model rodiny, v ktorom sa deti vychovávaju a neopúšťaju... to nie len romske etnikum ma taký tradičný model rodiny... 😀 😀 😀

bobulle
5. zář 2009

Ciarka, já vím, ale chtěla jsem ukázat i to dobré 🙂 ... i když u nás v DD je cca 16 dětí a jen dva Romové (sourozenci) a jejich rodiče usilují o vrácení a pravidelně je navštěvují, děti jezdí domů... 🙂

Zuzidr, o tom se dá také polemizovat, ale to není do této diskuse...

bobulle
5. zář 2009

Najjulinka, jasné, ale tady se bavíme o pozitivech romského etnika 🙂

yukki
6. zář 2009

Bobulle, kiež by to bolo všetko tak ako píšeš...!!

Ten zvyk so zbytkami jedla som nepoznala. Zaujímavé.

maznacik007
6. zář 2009

zuzidr neviem kolko domovov si nastivila.. ale nie je to tak ze z 10 deti je 7 romskych.. maximalne pol na pol.. resp.
a mozem potrvrdit ze boli tam dvaja chlapci a rodicia ich pravidelne nastevovali / romsky chlapci / a ze si uz riesia byvanie.. a tak.. a chcu ich spat...
bolo tam dost bielych deti.. ale je pravda ze biely sa zbavuju najma chorych a postihnutych deti..

pisem podla toho co som videla..

maznacik007
6. zář 2009

ale zasa.. je pravda ze mnoho deti v romskych rodinach zije v takych podmienkach ze by mali by odobrate od rodin... v spine, v doslova zemlankach... bez poriadneho jedla... pred tym sa nedaju zatvarat oci...

v bielej majorite ma tyranie inu podobu.. ale toto nie je spravne.. isto rodina je dolezita... to nepopieram.. ale pokial po decku behaju v noci potkany tak uz davno malo byt odobrate...

zuzidr
6. zář 2009

maznacik študujem soc.prácu a viem,že týrané deti sú aj u "bielych" dokonca často sú to ludia vysoko postavení,lekári,právnici a sú to podoby rôzneho týrania..... 😅 🤐

len nechápem ako môže štát dovoliť aby žili maličké deti v osadách,spali na hlinenej dlážke so svrabom a lozili po nich potkany.....tie deti nevedia čo je jedlo,teplo,lekárska starostlivosť,ale ako niektoré tu píšu,hlavne že je tam súdržnosť rodiny a láska 😒

😠

bobulle
6. zář 2009

Zuzidr, vše převracíš... a to od začátku... 😒
Já jsem mluvila o tradicích, zvycích a tradičních modelech romské rodiny... ty zabředáváš do úplně jných otázek... což nebylo asi záměrem tohoto tématu... 😉

monkula
6. zář 2009

že muj muž je uzenáč 😀 😀 😀 😀

zuzidr
6. zář 2009

ok sorry..... 🤐

maznacik007
6. zář 2009

bobulle... treba velmi rozlisit cesky a slovensky socialny system... a celkovo pristup k odoberaniu deti z rodin...

co sa tyka ciech tak tam su omnoho prisnejsi... v pohlade na uroven starostlivosti o deti.. skor odoberaju deti z rodin.. absentuje socialna praca v terene /to aj na SVK/ a potom je tam velmi zakoreneny model domovov.. napr. na SVk je zakonom dane ze deti do 3 rokov musia byt v profesionalnej rodine / nie v institucii/ a davaju sa do profi rodin aj starsie aj skupiny.. atd...
na SVk odoberaju deti len ked uz je o minutu 12 ... ale toto nie je nametom temy.. takze toto naozaj tazko posudzovat.. lebo tie systemy su ine...

a tiez sa bavime tu o osadach.. neviem kolko si ich nastivila.. ale tu sa romovia delia na tych co sa prisposobili zivotu majority.. /aspon ciastocne/ a ziju v domoch.. bytoch.. a potom na tych kt. ziju v lepsom pripade v plechovej bude alebo v zemlanke /vykopana pivnica v zemi/ a deti.. fetuju toluen...

toto je nanestastie tiez model romskej rodiny.. aspon u nas.. to ze sa pred tym zavru oci nic nevyriesi... a nie je to o cistote a tak.. ale o zak. zivot. potrebach ako je teplo jedlo cista voda..

diddi
6. zář 2009

model je jeden jediný...zakorenený v genoch....niekto to ma hlboko a niekto este hlbsie...ale je to tam!!!! raz darmo... 😒

bobulle
6. zář 2009

Maznacik, to máš pravdu... o soc. systému na Slovensku toho moc nevím 😅 ... pořád nás beru jako jeden stát a nějak mi nedochází, že za ty roky co jsme rozdělení se toho hodně změnilo 😔 .... každopádně ta profesionální rodina je asi něco jako u nás pěstounská péče, tuším 😅 ... to je určitě krok dobrým směrem (jak pro výchovu a adaptaci dětí, tak finanční hledisko)... u nás převládají DD rodinného typu....
Romskou osadu jsem ve skutečnosti neviděla... jen v dokumentech, reportážích... ale přiznám se, že mám za to, že je to spíše rarita a tímto způsobem žije jen malá skupina Romů 😕 ... nebo se mýlím? 😲
Asi musíme bohužel v tomto oddělovat naše dva státy .... v ČR snad romská osada neexistuje...
Vím že je to mimo téma... 😔 omlouvám se....

maznacik007
6. zář 2009

diddi.. to co pises je uplne scestne.. to je ako tvrdit ze ti co ich rodic pil.. budu automaticky pijani alebo ze ti co ich rodicia sa rozviedli.. nebudu mat stastne manzelstvo..
ano geny su geny ale vplyv ma aj prostredie a vychova... a netreba lamat palicu .. priskoro.. preco sa potom stava ze rodicia obaja VS a dieta ledva zvlada ZS a preco aj z rodin kde maju rodicia ucilistie su deti co si urobia jednu dve VS..

take reci ako vedies ty su fakt ubohe...

bobulle
6. zář 2009

Diddy, to je jako tvrdit že všichni Italové jsou krvežíznivý dobyvatelé, Němci nacisti, Američané kriminálníci... a tak bych mohla pokračovat o všech státech a národnostech 😔

diddi
6. zář 2009

maznacik, neviem na co sa hras...lebo pretvarka je lahko prehliadnutelna....arab je arab, cigan je cigan....japonec, je japonec....kazdy to ma v genoch..,nepomoze iba prostredie, je to ina kulltura....osady na slovensku su, staci ist na vychod 😉

diddi
6. zář 2009

ano, aj obyvatelia celej juhoslavie su rovnakí....impulzívni...je rozdiel medzi slovakom a chorvatom

berni
6. zář 2009

maznacik ty si urcite zo zapadneho, stredneho Slovenska.... tým ta nechcem urazit ani nic....vobec... len ten nazor ze z 10 deti a z toho 7 romskych deti v domovoch je pravda, takto je na vychodnom Slovensku ...

chodim na VS soc. prace a zdravotnictva zameranie na romsku nar. mensinu....Nikdy som nemala problem s romami, ba naopak mala som kamaratku romku, inak skoncila VS technicku a to uz je co povedat....

Ako sme sa ucili minuly rok na soc, praci uz v zakladoch su problemy, pretoze tie deticky ako ich davaju do skoliek tak nerozumeju po slovensky, lebo medzi sebou v rodinach sa rozpravaju po romsky - do skoliek by som zamestnala ucitelky ktore rozumeju aj po romsky, aby sa vedeli dorozumiet. A v skolach zase tiez ucitelky im neerozumeju tak ich davaju do specialnych skol a pritom moozno to dieta je naozaj mudre len nerozumie slovensky a tym padom nevie zareagovat na otazky uciteliek... tot moj nazor....

diddi
6. zář 2009

v skolach pracuju romske asistentky...len su zial rodiny, ktore dieta nepustia do skoly

maznacik007
6. zář 2009

berni ja som pisala o tom co som videla v domove kde sme si boli pre nasho maleho.. tam bol ten pomer taky.. a je pravda ze to bolo na zapadnom Slovensku.. ale pravda aj je ze tu je mensi pocet Romov.. takze tazko globalne porovnavat...

diddy ja sa na nic nehram mam vystudovanu pedagogiku a aj biologiu a v ramci pripravy na prijatie romskeho dietata do nasej rodiny som sa intezivne zaujimalo to problemy genetiky vychovy a prostredia.. isto sa nepozeram na to ruzovo.. ale tvrdit ze proste odsudme to dieta lebo sa narodilo ako ROm a lebo to ma v genoch.. je pre mna absolutne obludne.
Stretavam sa z rodinami kt. maju romske deti... / resp. s tymi kt. romske deti prijali / a vychovali.. a z mojho pozorovania mozem povedat ze je to mozne aby tieto deti studovali a dosiahli uspechy aj v pracovnom aj v rodinnom zivote.. aj ked maju romske geny...

JA SA NA NIC NEHRAM, nas syn je ROM alebo Cigan /ako komu vyhovuje / a je to take iste dieta ako je susedov Max, ktory je svetly a je v tom istom veku.. teraz myslim na spravanie atd...
priatelka ma syna Roma prvacika.. a je to velmi dobry a citlivy chlapcek..
a mohla by som pokracovat...

To ze romske deti maju problemy pri zacleneni sa do skol a skolok.. je vplyvom vychovy.. a prostredia.. a nie vplyvom toho ze maju horsiu gen. vybavu.. / hoci toto samozrejme neplati tam kde je mentalny postih/

diddi
6. zář 2009

maznacik, to co pises o vplyvoch vychovy a prostredia je sekundarne...primarne su VZDY geny...a nenapisala som, ze odsudzujem dieta, pretoze je rom....neodsudzujem nikoho, len vy to vsetko prekrucate.....aj arab moze byt nositelom nobelovej ceny, ale v korenoch, genoch je proste arab, ktorý je impulzivny...doma zmlati zenu, prikaze jej, ktoru cast tvare si ma zakryt....dokonca aj Tibor Loranb, habilitovany docent, povedal, ze neexistuju systemove riešenia...precitajte si ako sa vyjadruje rom o romovi

diddi
6. zář 2009

v plus 7 dni

molnarovak
6. zář 2009

diddi, táto téma tak pekne začala, tak prečo musíš stále podpichovať? Ako môžeš napísať, že arab má zakorenené v génoch, že je impulzívny, takže bude mlátiť ženu??? A čítať plus 7 dní? To je ten najprimitívnejší bulvárny časopis, aký poznám, takže sa nečudujem, keď sú tam nejaké scestné vyjadrenia.
Prosím Ťa, nechaj si svoje provokačné komentáre, nech sa tu konečne diskutuje o tom, o čom zakladateľka témy pôvodne zamýšľala.

milly2
autor
6. zář 2009

Dobré poledne,koukám,že se debata opravdu ubírá zcestným směrem.Ano mělo to být o něčem jiném,nechtěla jsem řešit romskou otázku,která je zajisté složitá a to všichni víme.Já to prostě nechápu,proč se nedá na tohle téma normálně diskutovat.Já jsem nepředpokádala,že se tady do diskuse připojí někdo,kdo žije v nějaké osadě a je negramotný,nemělo to být ani o tom,že budeme vyzdvihovat jen samé lepší stránky a hledat klady.Rozumějte,je normální být cikán,je normální být jeho žena,je normální mít rodinu a prožívat život.Diddi má pravdu v tom,že každé etnikum,každá národnost má své specifické rysy a Jugoslávec je jiný než Slovák.A proto je svět tak barevný a zajímavý.Není přece možné si myslet,že jen být Čech-Slovák,případně ateista,nebo křesťan je správné,rozumné a chvályhodné.Tolerance není to,že když budou všichni jako já,nebudou mi vadit.

zicon
6. zář 2009

Diddi

Primarny je vplyv prostredia, vychova, vzdelanie a geny tie su niekde na poslednom mieste.

Ty asi o genetike nevies nic

diddi
Odpověď byla odstraněná
Zobraz