Můj manžel je rom. Jaké máte zkušenosti?

milly2
4. zář 2009

Chodila jsem tady jen tak pro inspiraci pročítat různá témata a napadlo mě založit tohle.Četla jsem tady před časem nějaké téma o romské otázce a přiznávám,že ačkoliv s mnohými názory souhlasím,tyto debaty mě nadzvedávají ze židle.Toto téma bych byla ráda,kdyby zůstalo ušetřeno připomínek o zlodějích,pobíračích sociálních dávek a podobně.Jde mi o různé kultůrní a rodinné zvyklosti.Tyto rodiny mají přece jenom trochu jiné tradice a mi samotné dlouho trvalo,než jsem to pochopila,některé přijala,jiné né.Je tady někdo,kdo může napsat své zkušenosti?Já jsem vdaná 12 let,manžel normálně pracuje a žijeme defakto běžným způsobem.Na začátku našeho manželství -nebo ještě před,byly některé jeho zvyky pro mě skoro šokující.Například v manželové rodině,při větších oslavách sedí muži a ženy odděleně u stolu.ˇZeny by neměly chodit v plavkách-pro mě naprosto nepřijatelné......A spousta dalších 🙂

titkovamiriam
4. zář 2009

manzel je olassky rom 🙂

lucenek
4. zář 2009

já ze svého okolí vím, že olaští romové resp. ženy nosí vždy sukně...jsme neviděla ol. romku v kalhotách...děti ano, ale cca tak od 12 let pouze v sukni
dále jsem neviděla roma žebrat...soudržnost rodiny je obrovská, neviděla jsem roma bezdomovce.....

bubba
4. zář 2009

http://www.mojasvadba.sk/forum/show.php?vThread...

titkovamiriam ale nezijes s nim nie? ci uz si sa vydala?

r123
4. zář 2009

milly!já jsem mezi cikány vyrostla,ale mezi takovými těmi nejhoršími možnými 😒 ☹ !takže zkušenosti nemám moc dobré,ale taktéž zase znám několik rodin co se za ostatní stydí a žijí si svým naprosto normálním životem! 🙂

skuli
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
majka35
5. zář 2009

skuli ... ja si myslím, že tvoj príspevok bol scestný ... milly jasne napísala, že táto téma nie je o nadávaní a urážaní rómov, táto téma je o ich tradíciach a zvyklostiach ... ak nemáš čo k tomu povedať, na čo tu prispievaš ... 😠
áno, aj ja mám zlé skúsenosti, ale tu sa ma na ne nikto nepýtal ... mňa by fakt zaujímalo, ako oni vlastne žijú 😉

lucenek
5. zář 2009

skuli-souhlas s majkou..tohle je fakt off topic.....a myslím, že nežebraj nebo nejsou bezdomovci,páč maj obrovskou soudržnost rodiny, ani staré lidi nedávaj do DD a NDL prostě u nich je rodina na prvním místě, ale to je jen mnou vypozorované

denisocka
5. zář 2009

oni proste žiju zo dna na den , netrapia sa čo bude o rok 😉 no,ale je to ich mentalita, akokolvek by sme sa my stažili takto žiť,asi nám to nepojde,ako im nepojde žiť ako nám . Poznám par priapdov aj od nás,kde je partner rom / romka - myslím,že na tom nič nie je 😉 ale zas, no u nás nie su taký romovia - že slušne oblečený,vzdelaný - my sme tu kraj chdoby a pre cigánov raz tak / bieda,nezamestnanost 😔

denisocka
5. zář 2009

jaj,asi som aj ja mimo temy 😒

martimarti
5. zář 2009

Skuli, trošku mimo, ne? 😀 😀 😀

petruna
5. zář 2009

milly : já myslím, ze se tohle téma nemá šanci udrzet bez príspevku a la Skuli... 😒 😠
Je to skoda... Pochopila bych to, kdyby jsi vyslovne nepsala, o co ti jde...ale spousta lidi si asi jen precte nazev tematu a hned ma potrebu si postezovat na svoje spatne zkusenosti nebo psat, ze te nechapou, ze zijes v takovem manzelstvi a ja nevim co jeste....
Uz mi to pride trapny...

stejne jako mi uz pride trapny navazet se porad do muslimu, jen pod vlivem toho, co nám bylo sdeleno v mediich.
(podotykam, ze tahle moje veta nema za ucel rozpoutat diskuzi o muslimech a mensinach)

takze preju, at se tu diskutuje jen o te kulture, rodine, zvyklostech, o tom jake to je byt manzelka roma atak (taky by me to zajimalo)...ale moc tomu sanci nedavam
😅
stejne tady budou nektere holky na romy nadavat a psat, ze to je preci JEN jejich nazor a ze nevidi duvod ho tu vyjadrit apod a ze o tom preci diskuze je a bla bla bla....bez ohledu na tvou prosbu.
a pak to tu zavrou.... 😅

ale treba ne. 😉

titkovamiriam
5. zář 2009

to mala byt otazka ci je millin manzel olassky rom??? 🙂 som uz spala.ja mam priatela ale neroma 😀
ja len poznam niekolko rodin co chodia k nam do firmy a su to velmi slusny romovia,vacsinou pride otec a synovia-zeny som im este nevidela-vsetci su stavbary,maju krasne domy 🙂 a hudobnici

maznacik007
5. zář 2009

tak ja nemam manzela Roma ale moje dieta je Rom... zijeme pri BA.. a v zivote som nazivo nevidela osadu.. a nemam ani nejake negativne skusenosti priamo s romami..
tiez by ma toto co pise zakladatelka velmi zaujimalo.. ako priblizit malemu ich kulturu.. tu v BA a isto aj inde.. ziju aj vzdelani ROmovia.. sama ako ucitelka.. ked som kedysi ucila.. som mala ziakov romov, kt. sa v pohode ucili urobili si strednu.. atd..

co sa tyka tych plaviek.. tak par krat sme boli na kupku vo Vincovom lese a tam chodia aj Romovia najma olassky a zeny sa kupali len tie mladsie v plavkach.. tie starsie vacsinou nie.. a dve deti mali zlate cumle na hrubych zlatych retiazkach.. inak oni deti velmi miluju... a dovolia im vela...

u nas ludia pozeraju.. ked vidia maleho.. ale zatial /klop klop/ v pohode.. ja to chapem ze proste su zvedavy... a najma ked vidia tmaveho braceka a blondavu sestricku ako sa spolu hraju.. 🙂

ale tiez ma zaujima romska kultura.. prip. aj nejake akcie.. /BA a okolie/ aby sa maly vnimal to pozitivne.. co nam tato kultura ponuka... to negativne mu isto radi pripomenu uzivatelia typu skuli.. 😝

mracik
5. zář 2009

toto je celkom pekný blog aj o rómskej kultúre, rada ho čítam
http://maziniova.blog.sme.sk/

titkovamiriam
5. zář 2009

tiez nemam negativne skusenosti,mam aj romov kolegov .no urcite poznam aj problemi s nimi kamoska ma zahradu v zahorskej vsi,kolegina byva na dolnych honoch a pred par dnami videla,nasu spoluobcianku lezat na lavicke od pol pasa bez oblecenia ☹

terinda
5. zář 2009

lucenek, s tou rodinnou soudržností moc teda nevím, protože dětské domovy a kojeňáky jsou plné nechtěných romských dětí 😒

lucenek
5. zář 2009

teri to jo...myslím u olašských romů....ne u romů jako takových

roasha
5. zář 2009

ved zial ,ze negativne skusenosti okolo Ba nemate,ale dalej je to strach a hroza...a potom je neporovnatelne olasky a"klasik"rom... 😔

erikasadek
5. zář 2009

baby, vysvetlite, mi , rozdiel medzi , olasskym a klasic romom; mne nevzdelanej..... 😉

ianc .. ak mozem len za seba dodat, necitala som vela.. ale, urcite sa najdu, normalny , romovia cigani, ako len chcete.. a urcite mnohe s vas , sa dali do kopy s tymito... a natom nevidim nic zleho, srdce je nevyspitatelne, a nerobi rozdieli, farby.... pleti.....

myslim si , osobne, ze ktokoklvek sa dava do takehoto zvatzku, ci je to cigan, ci , cernoch, ci, arab. vie, ze , okolie sa vzdy bude nato pozerat niekedy, blbo...

hlavne ze ste stastni.. 🙂

maznacik007
5. zář 2009

jaaj tak mne je jasne ze su s nimi problemy.. aj.. zasa spravy pozeravam.. 😀 ako myslim si ze je to aj chyba statu.. lebo ich oducil robit.. ale s tym je dnes problem na celom SVK teda s pracou myslim..romovia alebo cigani / to sa mi paci viac/ zvykli robit na stavbach.. aj teraz ich dost robi v BA ... na stavbach.. a cestach.. ked sa opravuju..
to ze je priserne.. bat sa ist po ulici.. lebo vas prepadnu.. alebo sa nafetuju toluenu a budu robit zle.. to je samozrejme zle.. a treba to trestat.. z pozicie statu. ci uz to urobi modry, cerveny alebo bodkovany...

osobne si myslim ze chyba ta mravencia praca socialnych pracovnikov priamo v terene.. a tvrdsie presadzovanie zakonov..
ale co viem tak na vychode je cez 1000 deti co ziju v takych podmienkach.. ze by ich mali hned odobrat do domovov.. ale nie je miesto.. ochota.. atd...

maznacik007
5. zář 2009

roasha.. jasne ze je to rozdiel...
co ja romov poznam.. tak su to bud hudobnici.. /nas byvaly sused/ vzal si bielu zenu.. a maju deti... a ti poviem taku cistotu ako u nich som nevidela ani na operacnej sale.. 😀
poznam potom takych co si urobili VS socialnu pracu.. a robia v tej oblasti..
a potom su tu ti olassky romovia.. ale ti ziju mozno hlucnejsie.. ale yiju v domoch.. takze ok...

manzel zil na dedine kde boli romovia.. ale mali normalne domy robili... na druzstve a stavbach..

takze je to fakt asi 100 a 1

roasha
5. zář 2009

vid Pravidla stranky 58.1

roasha
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
cairka
5. zář 2009

mracik, dik za link, na tento blog som zatiaľ nenarazila, mám čo robiť, kým celý prečítam 🙂

ináč toto je pre tých, čo tvrdia, že "slušný" róm sa nemusí báť... http://maziniova.blog.sme.sk/c/201931/Nenapadne...

skuli
5. zář 2009

Já se omlouvám všem slušným romům,ale bohužel pro mě jsem takového ve svém životě nepotkala.A to nejsem nejmladší a za svůj život jsem jich potkala hodně.Bydlím v okrese Karviná,který je známý jejich velkým množstvím.
milly2-promiň jestli jsem se tě nějak dotkla,věřím tomu,že tvůj manžel je ta světlá vyjímka.

milly2
autor
5. zář 2009

Ahoj holky,musím říct,že mě se nijak nedotýkají některé negativní reakce.Tohle téma opravdu nemělo být o tom,kdo má dobré a kdo špatné zkušenosti s cikány.Chtěla jsem se dozvědět něco o kultůře,rodině a vztazích v ní.Samozdřejmě i já jsm už sama toho hodně vypozorovala,ale myslela jsem,že to budu moct třeba srovnávat s jinýma rodinama,že je tady prostor pro diskusi.Nemyslím si,že jsem s tímto tématem, neudělala dobře,jak tady někdo píše.Třeba ti,kteří se chtějí něco dozvědět,se začas i něco dozví.Můj manžel není Olašský rom a k těm rozdílům ,bych řekla,že to vůbec není v tom,,co kdo dělá a kolik má.Olaští romové jsou historicky jiná rasa.Pro všímavé,i vizuélně,jsou světlejší barvy pleti,defakto bílé.Maznacik,ty píšeš,že máš romské dítě.Chtěla bych říct,že já ze své zkušenosti si myslím,že není těžké mít manžela ,či dítě romského původu.Jde o to jak to máš sparacované v sobě.Já jsem nikdy nenarazila na žádné nepříjemné řeči,či nějaké distancování okolí od nás.A to netvrdím,že je manžel Španěl,Ital... 🙂 .

ikke
5. zář 2009

prosim, vyjadrujte sa k teme: MUJ MANZEL JE ROM

ostatne prispevky, zvlast tie, ktore budu porusovat pravidlo 58.1 Pravidiel stranky budu mazane!

diddi
5. zář 2009

su OLASSKI romovia a RUMUNGERSKI romovia....rumungeri su ti klasicki,kocovni,spinavi romovia...bez vzdelania a prisposobilosti...olasi nimi pohrdaju,nemoze sa stat,ze si olas vezme rumungerku,alebo naopak,je zo spolocenstva vyluceny....olasi si uctievaju tradicie,su sudrzni...zeny musia mat dlhe vlasy,nosit sukne,ak uz mali prvu menstruaciu,nesmu same chodit,len v sprievode deti,inych zien...podobnost je ako pri muslimoch,zeny su oddelene od muzov pri stretnuti,slavnostiach....

roasha
5. zář 2009

diddi,neurazaj,neprovokuj! 😉 😀 😝

diddi
5. zář 2009

cim?...ze som napisala pravdu o rumungeroch...ved oni su naozaj taki...to su ti,co ziju v osadach...olasi su uplne ini...napr.olasski cigani su cele diabolske husle...aj mala vaneska,aj jej mama,kt.si btw.jej muz musel kupit za drahe peniaze,ked sa pozrete na nu aka je krasna