Narození ve 33. tt, máte některá podobnou zkušenost?

gable
27. čer 2012

Ahoj maminky, před měsícem mi kvůli mé preeklampsii museli ukončit těhotenství ve 33. týdnu. Narodil se císařským řezem v celkové narkoze malilinkatý Tomášek. Porodní váhu měl 1620g a měřil 42cm. Dnes má 2150g a měří 45cm. Ten měsíc byl docela náročný a kdo si něčím podobným neprošel, asi nepochopí. Malinký byl na jipce, já jsem za ním s tatínkem dojížděla 70km, odstříkávala jsem mléko, válčila s hormonama 🙂
Chtěla bych v tomto fóru poznat maminky, které mají podobnou zkušenost s předčasným porodem a s nedonošeným miminkem. Péče o něj je teď zpočátku trošku jiná než u "normálního" novorozence a bude fajn, když si o tom budeme moc "popovídat".
Jinak malinký je bez závažnějších diagnoz,má jen ty, které souvisí s gestačním týdnem,ve kterém se narodil a kterých se časem zbaví. Je plně kojený, krásně prospívá, cvičíme Vojtovu metodu čtyřikrát denně. A jsme doma od pátku,takže se oťukáváme a zabydlujeme.
Budu ráda,když se tady o těch našich předčasňátkách pobavíme, třeba si i poradíme 🙂

knd
2. črc 2012

Ahoj holky.dnes jsem 33+1 .kdyz jsme byli 31+3 tak nas okamzite hospitalizovali aby zadrzeli porod.cipek1,5-1,9 cm. Dostali jsme kortikosteroidy na dozrani plic,magnesium a gynipral.gynipral a magnesko berem stale.v pondeli nas pustili domu a ja sem z gynipralu pomerne nervozni.mam po nem tres,trochu zvracim,busi mi srdce a totalne mi zastavil cinnost strev.internet je plny nezadoucich ucinku pri dlouhodobem podavani i na prcka.mate s nim nejaka zkusenost? Jinak pisu sem a ne do uzavrene diskuse,protoze to je fakt tema,co zajima hodne maminek a prijde mi jako blbost takove informace schovavat.

gable
autor
2. led 2013

@ivetm
@lenka5731
@japona

Ahoj holky,nějak jsem na tuto diskuzi úplně zapomněla 🙂 s odstupem půl roku od jejího založení vidím,že byla možná škoda,že se vytvořila uzavřená. Jak se máte a co miminka? Už jsou to určitě velké šikulky 😉 My jdeme dneska na prohlídku a kontrolu v sedmi měsících. Čeká nás očkování, Vojtovku cvičíme stále, s doktory už to není takový mazec jak zpočátku,tak si konečně můžeme užívat normálnějších dnů, které netrávíme po ordinacích. Jsem moc zvědavá,jak se vám daří a co jste za toho půl roku zažily 🙂

gable
autor
2. led 2013

@maudn na Tebe jsem ve zprávě nahoře zapomněla 😕

dandelio
2. pro 2013

Ahoj holky...teď se mi taky narodilo miminko v 33tt...mohla bych s některou o tom popovídat? Ta soukromá stránka, kterou jste zavedly, asi neexistuje, zkoušela jsem se tam přihlásit...Moc nevím, jak to tady na této stránce funguje, ale kdybyste některá pokecala, byla bych ráda...

sisinka74
14. únor 2015

Uplne jsem alergicka na to, kdyz se zalozi nejake tema, clovek se muze neco dozvedet a pak se to presune na soukromou diskuzi. Nebo se na konikovi neco resi, co se me taky tyka a pak prijde nekdo s napadem, at mu to pisou do soukromych zprav.
Tohle by melo byt otevrene diskuzni forum a nevim, proc to porad musi nekdo menit.
No nic, mommentalne jsem ve 33.tt a hrozi mi predcasny porod. Jdu najit jinou diskuzi, snad se tam zase nebude presouvat do soukrome 😲

1velrybka
14. únor 2015

@sisinka74 Ahoj, já rodila ve 33. tt, kdybys chtěla něco vědět, tak písni - klidně sem, nemusíš do zprávy 🙂

zuzi.111
14. únor 2015

@sisinka74 Ahoj, taky jsem rodila ve 33tt. Loni v dubnu a ted mam doma 10 mesicniho zdraveho lumpika, tak se klidne ptej.

sisinka74
14. únor 2015

@1velrybka
@zuzi.111 holky, dekuji. A mely jste kortikoidy? Zkracuje se mi delozni cipek a pokud bude zhorseni, jdu v pondeli do nemocnice, kde mi je chteji pro jistotu aplikovat. Pritom se zatim ani neotviram. Nechci nic podcenit, ale neni to zatim zbytecne?

zuzi.111
14. únor 2015

@sisinka74 Bud rada, ze ti je daji, budes klidnejsi, ze to mimco pak v pohode zvladne, kdyby neco. Oni vi, co delaji. Na me to prislo necekane, praskla mi voda na prochazce. V sedm vecer mi pichli kortikoidy s tim, ze musim vydrzet jeste 72 h, aby byl maly pripraveny ven. Snazili se mi zastavit porod infuzemi Mg a dalsim svinstvem, ale maly si nedal rict. Narodil se o pulnoci. A protoze jsme ty kortikoidy nestihly, mel problemy s dychanim a byl i na ventilaci. Zavadeli surfaktant do plic atd. Tomuto se s kortikoidy vyhnes. Tak se neboj a nech se vezt lekari. 33tt je jinak dobry, mimco uz je velke.

sisinka74
14. únor 2015

@zuzi.111 dekuji a doufam, ze maly je v poradku.

alisek
14. únor 2015

https://www.modrykonik.cz/forum/o-tehotenstvi/predcasny-porod-ve-kterem-tydnu-jde-mimi-zachranit/

Tady najdeš příběhy o hrozícím předčasným porodu, sama jsem rodila 32tt,

1velrybka
14. únor 2015

@sisinka74 Pokud vím, tak jsem je neměla. Bylo to tak rychlé, že jsem byla v takovém šoku, že jsem ani nestačila vnímat, co se děje. A po porodu jsem měla strašný strach o malou, takže jsem se na tohle ani neptala. U mě nic předčasnému porodu nenasvědčovalo, ještě odpoledne jsem byla na prohlídce a všechno ok, no a v noci, resp. k ránu už to bylo.

sisinka74
14. únor 2015

@alisek dekuji, tebe jsem tam hodne prozivala. A pak ty dve holciny, nakonec se odmlcely, ale vypada to na stastny konec. Moc mi to pomohlo 🙂
@1velrybka tak to je sila. Ja si po kazde kontrole rikam, jak min. par dnu muzu byt v klidu 🙂
A mala byla dlouho v inkubatoru?

1velrybka
14. únor 2015

@sisinka74 No byl to mazec. Na kontrole se ještě domlouvám s Dr., že ho chci u porodu (jezdím 20 km od nás z města), on že jo, že je ještě čas, že to vypadá, že spíš budu přenášet. V noci ve 4.15 jsem se probudila s tím, že mi praskla voda, rozsvítím a ona ze mě doslova sršela proudem krev. Pod sebou tak 50 x 70 cm krvavý flek, no jak scéna z hororu ☹ Tak jsme hned jeli do nemocnice, tam mě prohlídli a jeli jsme na sál na císaře. A v 5.15 byla Maruška na světě. Já ji neviděla (měla jsem narkózu), ihned ji odvezli do nemocnice 60 km. Já v porodnici dostala kašel, takže jsem ji poprvé viděla až po 14 dnech. Pak za další 3 dny mě v té nemocnici ubytovali (patro nad ní). V nemocnici byla skoro 5 týdnů, v inkubátoru asi 3 týdny. V neděli jí byl rok. Dneska udělala svůj první krok bez opory.

sachmettttt
14. únor 2015

ja jsem rodila 31+1

fwllo
14. únor 2015

@sisinka74 Vloni v lednu jsem porodila v 33+1tt.. Začaly mi kontrakce a zkracoval se čípek.. Stihli mi napíchat kortikoidy a bylo to pro malého velmi dobré.. Narodil se 1830g a 43cm. V inkubátoru byl jen přes noc a hned druhý den šel na intermediál.. Od čtvrtého dne jsem ho měla u sebe na pokoji jen ne v normální postýlce, ale v takovém vyhřívaném lůžku.. 17. den po porodu jsme šli oba domů, malý měl 2050g.. Před měsícem mu byl rok a je úžasný, všechno krásně dohnal a dneska by to do něj nikdo neřekl..

sisinka74
14. únor 2015

@1velrybka to si vubec nedokazu predstavit. Neodloucila se placenta? Ja se strasne bojim. Je mi uz 40 a je to nase vymodlene dite po 14 letech. 1. sok byl na genetice, kdy mi doktor sdelil, ze mame pozitivni test na DS, ten pak nakonec vysel po dalsich testech negativne a ted to rapidni zkraceni cipku s nalevkou.
Jsem rada, ze mas malou v poradku a ty prvni krucky.....na to se nezapomina 🙂

1velrybka
14. únor 2015

@sisinka74 Jo jo, přesně tak, začala se odlučovat placenta na zadní stěně. A neboj se. 33. tt už není tak hrozně brzo na porod. Mně to přišlo příšerné, měla jsem o malou děsný strach, ale každým dnem jsem se dozvídala, kdo všechno se narodil předčasně a s nízkou porodní hmotností a jak to všichni zvládli. A nikde není řečeno, že opravdu předčasně porodíš. A hlavně - teď každý den navíc v břiše je znát, takže buď v klidu a toho klidu si užívej, dokud ho máš 🙂

japona
14. únor 2015

@sisinka74 v tomto (vyšším) týdnu délka čípku prý moc nehraje roli. Mně se zkracoval asi od 27.týdne i přes absolutní klid na lůžku v nemocnici. Pak se to zastavilo, ale hodnota stejně nic moc. Po 30.týdnu se dle délky čípku prý porod předpovídat nedá. Někdo ho téměř nemá a pak přenáší. U vás to pravděpodobně bude ještě v rámci normy, jinak by vás nejspíš hospitalizovali, abyste byla pod kontrolou kdyby něco. V pondělí uvidíte, jak na tom budete🙂 Jinak děťátka narozená po 34. týdnu mají stejná procenta problémů jako terminová. Pamatuji si, jak jsem v době, kdy mi hrozil předčasný porod, hledala ty statistiky a s každým dalším ukončenym týdnem si oddechla. Po 30.týdnu jsou prognózy už hodně optimistické, tak se hlavně nestresujte!🙂

1velrybka
15. únor 2015

@sisinka74 Koukám, že máš termín 9. 4. Já měla podle menstruace 7. 4., podle ultrazvuku 28. 3. (pak jak kdy, někdy 30. 3. , někdy míň) a rodila jsem 8. 2.

sisinka74
15. únor 2015

@1velrybka ja podle MS 12.4. a podle UTZ na genetice a rizikovky 9.4. Ja to mam z IVF, takze tu ms muzu z hlavy vyhodit 😀
Jinak asi taky termin nedotahnu, ale uz ted jsem klidnejsi 🙂

1velrybka
15. únor 2015

@sisinka74 Všechnno bude dobré, neboj. (Já stresovala od začátku těhu - do půlky čtvrtého měsíce jsem často špinila i lehce krvácela, pak už bylo vše ok, ale i tak jsem měla furt strach).

sisinka74
18. bře 2015

Holky, tak nakonec 35+5. V 1 rano mi praskla voda, v nemocnici za 10 minut, manzel jel jak zavodnik, v 10 rano prisla mala na svet. Je uplne zdrava, 2640kg, 47cm🙂

lenka5731
18. bře 2015

@sisinka74 35+5 je krásné. Gratuluju.

zuzi.111
18. bře 2015

@sisinka74 Velka gratulace!

romantika
18. bře 2015

Také gratuluji a jen vas chci podporit, ze ne vždy je to spatne a dulezite ze se na vse prislo vcas. Ja jsem mela smulu na spatne doktory a v 40tem tydnu jsem porodila malilinkate miminko, diky nepoznane spatne placente. Verte, ze nervy jsem mela na pochodu silene. Meril tak o 2cm vic nez vas a vazil teda trosinku vic. Pece o nej stejne jako u vas narocna a bohužel uz to mělo dopad na zdravi, cili radujte se, ze jste to nejhorsi zvladly a at mate hodne sil na cviceni a jiné aktivity. U nas to pak vse napravila operace a také mame uz velkou nadeji na normalni život. Urcite vse pujde dobře a všechno dozene. Akorát bude potrebovat vic mazleni a castokrat to nejde ani poznat. Pro mne bylo dost tezke ty první mesice travit vojtovkou. Místo mazleni porad mucenicko, ale dalo se to. Jen bych asi podruhe vic vyclenila casu na mazleni. Ale ono to s temi malilinkatými miminky jde taky velice tezko. Podstatne je za nic se neobvinovat, verit v to nejlepší, mit podporu okoli a nechat malému cas všechno dospat, dotulit a dorust. Hodne mi pomohlo nechat ho spinkat v houpačce a dlouho dlouho zavinovat a to v klasicke zavinovačce a castokrat jsem ho nejdriv dala do magicke zavinovačky a pak ještě do klasicke po mamince a pak do houpačky. Jak byl s nami doma vse silene rychle dohanel a jak rikala dr. dite jak citi maminku a ze je ve svém tak rozkvete. Přes všechny jien problémy ho to doma opravdu hnalo kupředu. A vam hodne sil, nervy vam to pocucha doku se trochu nevzpamatujete a neuvidíte pokroky, ale podle mne na to není rada. Dejte si sladke na nervy a delejte věci, které vas tesi. Musite se také ocenit a potesit abyste mela silu na ten boj.