Nedonošená miminka 2014

sacvi
13. kvě 2014

Zdravím všechny maminky,

jsem maminka předčasně narozených dvojčátek. Chlapečči se narodili 21. 2. v 30+5tt akutním císařským řezem - pro termínový nález a kolizní polohu miminek. Mireček 1720g a 44cm a Tomášek 1340g a 38cm. Bylo to hrozné. Kdo to nezažil nepochopí. Ten strach a nejistota. Ráda bych tu poznala maminky, které mají také nedonošená malá miminka. Kdo by si chtěl popovídat o tom, jak nám děti rostou,prospívají apod. budu ráda, když napíše.

gdejemax
13. kvě 2014

ahoj Ivi, tak jsem tě zde našla 🙂. Doufám, že kluci vzorně rostou! My se dnes vrátili z první RHB a vše špatně. Cvik z Obilňáku je prý na nic, začali jsme cvičit reflexní otáčení - 1. fázi. Dej vědět, zda jste už byli někde na kontrole. Opatruj se! Helena

sacvi
autor
13. kvě 2014

@gdejemax Tak to je mazec 😀 Ahoj 🙂
Já taky doufám,že pěkně rostou 🙂 A co Maxík? Mireček má už skoro 5kilo..málem ho neunesu 😀 Dobírá atb,zítra dojde mudra na něj kouknout. RHB máme už po několikáté přeobjednanou a jdeme příští týden v pátek. Taky jsem s ním už skoro 14dní necvičila..kvůli té nemoci. S Tomíkem cvičím,ale moc mu to nejde 😖 Su zvědavá co nám řekne. Tomášek měl mít to plicní a zase tam nebyl doktor. Budu objednávat zítra.

Ale úplně sem se divila s tím očkováním. Mně mudra říkala,že počkáme na první rizikovku (13.6.) a pak se uvidí ..kdy budeme či nebudeme očkovat.

Mmch.myslím,že hlava jim roste 😀 😝

gdejemax
13. kvě 2014

@sacvi
Jojo, Maxik pribira, ale nevim, zda to není hlavne diky te fortifikaci, neb tech svých 65 ml dava tak 2xdenne ☹, jo a řeči, že se Maxík bude hlásit na jídlo jsou k smíchu - my prostě spíme a dokud nás matka nezačne přebalovat nebo trápit s Vojtovkou, tak nás nic nedonutí jíst 😀 . Ale dneska na RHB chválila, jak je pěkně vykrmenej, tak snad to tak bude pokračovat... Jako já budu lítat pořád jen po doktorech, ve čtvrtek máme to ušní, tak snad v Dětské taky něco nechytneme... ☹. Příští pátek jdeme zase k pediatričce a máme další očkování - pneumokoky... Rizikovku máme až 17.6., před tím máme ještě ortopedii a plicní...
S tím cvičením se netrap, neb mi dnes paní Vallová řekla, že to co jsme cvičili, je tak max. dráždí, ale pořádnej efekt to nemá...
Hehe, tak hlavně že hlavičky rostou, u nás taky, pediatrička nás dost hlídá, moc teda nerosteme do délky, ale snad to doženeme.

sacvi
autor
13. kvě 2014

@gdejemax a chodíte na ty kontroly krevního obrazu? Ono se to prý horší i tím, když málo pijou 😒 ?Mireček mě pil kolem 60ml a po té transfuzi pije i 140ml 😅
Já jdu s klukama zase příští týden na odběr. Mám docela obavy zase z Mirečka. Jedna mudra říkala mužovi,že ty atb uškodí těm novým krvinkám a je dost pravděpodobné,že se mu to zase časem zhorší. To bysme teda potřebovali...aby tam zase něco chytl 😝 Já jen doufám,že to tak nebude. A kdybych tam musela, vezmu jen toho co to bude mít nízký a druhej bude s mužem doma. Za ten risk,že tam fakt něco chytnou to nestojí.

Jdete na plicní taky k Rybníčkovi do Dětské?

sacvi
autor
14. kvě 2014

Nikdo se k nám nepřidá? 🙂

gdejemax
14. kvě 2014

@sacvi
no na kontrolu krevniho obrazu máme jít příští pátek, současně nás bude zase očkovat... Maxe sice vždy ty transfuze nakopnou, ale doufam, ze uz na další nebudeme muset jít...
Jj, plicní máme v plánu 11.6. a taky k docentu Rybníčkovi... Jsem zvědavá, co nám řekne na ty inhalace, Romča říkala, že oni snad inhalují 3x denně 3 stisky, tak snad nám to zůstane jen 2x... No a hlavně mám zítra obavy z toho ušního, co se bude dít...

sacvi
autor
17. kvě 2014

@gdejemax Tak slova docenta Rybníčka: řve jak sviňa a neprošedá, tak je to dobrý 😕 Sem na něj teda čučela. Každopádně jsme bez inhalací. Nasadit při nemoci,ale jinak už inhalovat nemusíme. 😕 Napiš do mailu co to ušní. Příště už taky pošlu mail 🙂
Ahoj

evca32
19. kvě 2014

@sacvi Ahojky Ivi jsem ráda že tak rostete a jste už téměř bez problémů. Moje Elenka je úplné zlatíčko . na rhb nám taky řekly že ten cvik co nám ukázali v porodnici je úplně k ničemu. a cvičíme jiný, ale Elenka je strašně šikovná a bylo nám řečeno že na ní není poznat že je předčasně narozená a že budem cvičit už asi jen 2 měíce. a kdy vás pustily z porodnice? Eva

sacvi
autor
20. kvě 2014

@evca32 Jéé ahoj 🙂 ,

to je super,že je malá tak šikovná. Mám z vás radost 😵 My šli domů 4.4. Ale za necelý 3týdny jsem musela s Mirečkem na transfuzi a dnes jsem byla zase s klukama na kontrolním odběru a výsledky zítra. Snad to bude dobré. Kluci mají zítra 3měsíce..korigovaně 3týdny. Mireček má už 5,15kg a Tomášek 3,86kg. A konečně půjdeme na první procházku..se těšííím 🙂

Taky už chodíte ven? Kolik malá váží? Ještě dáváš fortifikaci?

evca32
21. kvě 2014

@sacvi jo jo už chodíme dlouho ven, jakmile dovršila 3kg tak jsme po chvilkách začali procházkovat. ted váží 3,9kg a máme 4apůl měsíce ,korigovaně měsíc a půl. ale z těch 710g co jsme měli při narození tak je to super váha 🙂 . no fortifikaci už nedávám a ani mateřské mléko . měsíc po tom co nás pustily z porodnice jsem dostala chřipku jako blázen ležela jsem ve vysokých horečkách týden. a i když jsem se snažila odstříkávat tak mi mléko začalo ubývat a Elence už nestačilo tak jsem ji dala nenatal a tím naše kojení skončilo. ☹ a to jsem původně měla mléka že jsem kojila půl porodnice ☹ . ...prostě mi zmizelo jestli to bylo nervama že mi začalo ubývat nebo těma teplotama nebo nevím čím ale už nemám téměř žádné. ☹ ale hlavní je že Elenka dobře prospívá a je zdravá. Jinak taky jsme ted byly na kontrolním odběru a konečně můžu přestat dávat železo. a co ty? kojíš?

sacvi
autor
22. kvě 2014

@evca32 Tak my byli včera na první procházce a dnes dopo zase. Je to zase hned lepší a veselejší. A taky nekojím. Z porodky jsem šla s tím,že Mirečka jsem kojila a Tomík na flašce,aby to měl snažší. Jenže pak bylo míň mlíka pro Tomíka. A tím,že byl a je menší potřeboval to moje mlíko víc..začala jsem odstříkávat a dávat hlavně jemu..Mirečka občas dokrmit. Pak se hůř přisával a mlíka začlo ubývat. Hlavně kvůli tomu,že na pravidelný odstříkávání není prostě čas ☹ Ach jo..dnes jsem odstříkala z obou hlt..to je konečná 😒 Jsem ráda,že prospívají,ale občas mě to bere a je líto,že mlíko už není a kojení nic..no jo no.

Kluci mají krev naštěstí ok..jsem ráda. Jen s Tomíkem jdu za týden na převážení. Málo pije,ale za měsíc přibral kilo a to je prý super, Zítra máme teprve první rehabku od propuštění. nejdřív sme byli na té transfuzi..pak byl zase Mireček nemocnej..sem zvědavá co nám řekne.

zunem
14. čer 2014

@sacvi Taky se přidávám 🙂 Akutní SC ve 32+6 pro kolizní polohu plodů v FN Brno, dva chlapečci Ondřej a Matěj (2070/43 a 1900/43)
V nemocnici jsme byli 3 týdny a teď jsme týden doma, takže klukům je teď měsíc. Aktuálně Ondra 2910/48,5 a Matěj 2600/48,5. Zatím máme za sebou jen kontrolu v pediatra. Poslední týden c červnu nás čeká poradna na Obilňáku, oční v Dětské a rahabitace na vojtovku. V porodnici nám sice dva cviky ukázali, ale příjde mi co jsou kluci doma, že to nějak nefunguje, strašně se vztekají. S jídlem taky bojujeme, odsávám mléko, ale snědí ho čím dál víc, takže začínám míchat s UM. Ondra pije z calma lahvičky špatně saje a mě z toho bolí bradavky, Matěje krmím přes finger a párkrát za den přikládám, ale vytáhne si toho strašně málo. A máma doporučeno fortifikace do 3,5kg..

sacvi
autor
16. čer 2014

@zunem Ahoj 🙂 ,

my byli taky na Obilňáku. To na tom byli chlapečci dobře,když ste šli tak brzo domů,což? 🙂 Stihli ti dát kortikoidy před porodem?
Moji kluci jsou už plně na UM. Divila jsem se,že nám fortifikaci nedoporučili,ale i tak přibírali a pořád přibírají pěkně.Calmu jsem taky pro Tomíka měla.
My cvičíme cviky dva. Dojíždíme na rehabku taky na Obilňák a klukům to i jde..i když teda brečí fest,ale bez toho to asi nejde 😒
Tomíka dost zlobí břicho..hodně kňučí a půl dne a noci protlačí. Mireček takové problémy nemá. Za 14dní jdeme na 4měsíční prohlídku.korigovaně budou mít 9týdnů. Budou jim zase brát krev..snad bude vše ok.

Muže mám nemocného, tak jsem ho odstěhovala a mě začalo zase bolet v krku 😝 Chodím s rouškou a doufám,že kluci nic nechytnou 😖

sacvi
autor
16. čer 2014

A začala jsem látkovat. Už jsem látkovala u malé a rehabka říkala,že nemám ☹ Fakt jsem z toho smutná. Těšila jsem se až kluci vyrostou a já začnu látkovat a nic. A to jsem nedávno objednala plíny a svrchňáky za 3000 a teď se na ně můžu jen dívat 😒
Mrzí mě to..

zunem
16. čer 2014

@sacvi
Nestihli mi je dát, resp. dali první dávku ani druhou nestihli 🙂 tak jak to vypadalo děsivě tak byli šikovní, hlavně záleželo na mě, abych je dokázala nakrmit přes tu stříkačku a přibírali. Dneska jsem dala i Matěje na tu lahvičku, protože zlenošil a čeká až mu to z té stříkačky stříknu do pusiny, takže byl rád když vysosal 2/3 a odpadl a chrní jak dudek.
A co máte za ty dva cviky. My cvičíme první cvik když leží na zádech, hlavu do boku a mačkám mu pod bradavku, výsledek by měla být položená ručička a zvednuté nohy k bříšku. Druhý cvik je na bříšku, aby si přitáhl nohy pod sebe.
A není možný, že by to tlačení měl z UM? V nějaké diskuzi jsem četla, že maminka tam psala, že má dítě po po něčem zácpu. Jinak dávám už od porodnice preventivně kapky na bolení, v nemocnici mi dáli infacol (ale ten klukům nejel - asi proto, že je pomerančový a já snědla v těhu tunu pomerančů) teď máme espumisan a s tím jsem relativně spokojená.
Roušky používal manžel taky, minulý týden byl nachlazený, tak to byla sranda pohled.
Jak to, že ti rozmluvila látkování? Taky mám v plánu látkovat, jak přiberou a vyrostou, aby jim byli jednovelikostní svrchňáky, akorát chci objednávat. Chápu, mě by to taky mrzelo, sice nevím jestli to budeme stíhat, ale pořád si říkám, že to je lepší než ty nasmrazený pampersky.

nikol212121
16. čer 2014

Zdraví dámy! Můj syn se sice narodil minulý rok, 11.12.2013, ale taky jsem ve stejné situaci. Nerodil se 25+5 akutním císařem, kdy jeho porodní vamha byla 990 g, ale teď po půl roce máme 5,5 kg a je to pořádně aktivní miminko.😉

nikol212121
16. čer 2014

Kdybyste se chtěly na něco zeptat,ptejte se. Asi nevím vše,ale ráda poradím.

kass86
16. čer 2014

@nikol212121 Ahoj, malý je nádherný. Krásně vyrostl. Doktor mě také straší předčasným porodem ☹. Aktuálně jsem 25+3 tt. Věřím, že vydržíme co nejdéle. Děložní hrdlo mělo ve 24. tt jen 2 cm z původních 4 cm. Na další kontrolu jdu ve čtvrtek. Každopádně je skvělé vědět, že miminko může být v pořádku, i když se narodí tak brzy. Mohu se zeptat, zda ti stihli před porodem podávat kortikoidy?

pav_la
16. čer 2014

Ahoj holky, chci Vám jen říct, že vím, čím jste si prošly. Já jsem rodila dvojčátka kluky 25+2, 760 a 650 g. V nemocnici jsme byli 124 dní. Ten první rok je fakt náročný, cvičení, neustálé kontroly a náběry u lékařů .... Ale pak se to všechno uklidní. Klukům budou v červenci 2 roky, korigovaně až na začátku listopadu a nikdo by nepoznal, že jsou nedonošení. Přeji Vašim zlatíčkům hlavně zdraví a štěstí a vám rodičům hodně sil a pevné nervy.

nikol212121
16. čer 2014

@kass86 nene bohuzel nestihli dat ani kortikoidy, Bylo to tak akutni, ze uz jsem lezela v umelem spanku a dal jeste dalsi tyden... Takze na kysliku byl dlouho.

sacvi
autor
16. čer 2014

@zunem
Já taky dostala jednu dávku,ale ani ta nestihla účinkovat. Oba pro příznaky resipační tísně intubovaní, dostali ten surfanktant a Mireček pak dobrej a byl bez kyslíku,ale Tomášek neměl uzavřenej ductus..krev mu proudila mezi plícema a srdcem.Proto měl dost problémy z dýcháním,ale zvládl to. Na kyslíku byl 30dní. Nakonec se ductus téměř uzavřel a tím se zlepšilo i to dýchání. Dom sme šli s tím, že jen i bez šelestu.

Cvik na zádech máme stejnej. Pak leží na břichu a držím celou rukou tělíčko a hlavu a druhou rukou držím a mačkám jeho ruku.

Já dávám pořád Infacol. Byla jsem s klukama v nem. (Mireček musel dostat transfuzi) a domluvila jsem se,že vyzkoušíme Espumisan,ale bylo to ještě horší.

Asi se raději na to látkování zeptej. Nám by prý akorát kazily výsledky cvičení. 😔

@nikol212121 super,že ste to tak zvládli.

@kass86 Držím pěsti ať miminko nikam nespěchá. A ležíš? Já polehávala od 22tt a s každou kontrolou víc a víc. Nakonec jsem ležela celé dny.

Kortikoidy jsem nestihla,protože mě můj mudr klidně poslal dom i když mi řekl,že už mám termínovej nález a mě poslední týden bolelo břicho,jak při ms. Nedalo mi to a ještě večer jela do porodky. Myslela jsem,že mi píchnou ty kortikoidy a po pár dnech pustí domů. Kdeže. V porodce se zhrozili,že mě s takovým nálezem poslal dom. Že ohrozil život mých dětí i můj. Celou noc mi kapaly atb a něco, abych nerodila,píchly ty kortikoidy. Já se cítila dobře. I ráno..nasnídala jsem se a došla vizita a bylo to. Mudr vyšetřil a že hned musím na sál ☹

Jediný štěstí,že jsem měla rozum a jela do porodky...

sacvi
autor
16. čer 2014

@pav_la To mě těší,že jsou chlapečci tak šikovní 😵 Snad moji budou taky. 🙂

kass86
17. čer 2014

@sacvi Jsem ráda, že to dobře dopadlo. Ano, ležím už druhý týden. Uvidím na kontrole ve čtvrtek. Pokud bude čípek kratší než ty 2 cm, asi se také půjdu zeptat do nemocnice. Můj gynekolog říkal, že ty 2 cm ve 24. tt ještě na hospitalizaci nejsou, ale vím o holčině, kterou chtěli přijmout s 2,5 cm ☹. Každopádně celkem mu důvěřuji, takže vyčkávám do toho čtvrtku. Žádné jiné potíže nemám. Vlastně jen o něco vyšší tlak a naposled jsem měla bílkovinu v moči ☹. Ale jsem zcela bez bolestí a nemám ani pocit, že by se malý tlačil dolů.

kass86
17. čer 2014

@nikol212121 Muselo to být náročné. Hlavně, že jste v pořádku. Ať vám malý dělá jen radost.

zunem
17. čer 2014

@nikol212121 Koukala jsem na album a máš můj obdiv. Super, že jste to tak zvládli 🙂
@sacvi No Vy jste to měli daleko víc komplikovanější, četla jsem to na dvojčátkách už dávno. Moji kluci klamali už je tím, že byli strašně velcím nakonec bych řekla, že Ondra, který byl kyslíku dýl je na tom teď líp než Matěj. Hlavně že jste to zvládli.
To je zvláštní - nevěřila bych, že by plína mohla něco ovlivňovat, ale určitě se zeptám. A řekla ti absolutně nepoužívat nebo jen nějak dočasně? Možná bych si je když tak od tebe odkoupila, nevím co máš za druh, mám už něco vybrané. Jdeme na rehabku další týden, tak bude vědět víc.

No musím říct, že po svých zkušenostech, kdy moje gyndařka se mnou jednala jak v rukavičkách mě překvapuje některá ,,práce,, rizikových poraden.... Taky mi toho nakapali strašně moc a stejně to nepomohlo. A řekli ti proč k tomu došlo? Nebo nevím co je to ten termínovanej nález.

@pav_la Na vás se kouká s radostí, že všechno bude dobrý 🙂 Tak jen zvládnout tedy ten první rok 🙂

zunem
18. čer 2014

Holky, co dáváte miminkům na UM? Začala jsem od pondělí přikrmovat a kluci mi po tom ubklinkávají i Matěj, kterýho jsem do teď klidně mohla držet hlavou dolů po krmení. Máme nutrilon anti-colics na doporučení doktorky. Řekla, že to je jedno co budeme používat, ale pokud nutroš, tak tenhle. To je všechno 1, ale dívala jsem, že ještě existuje 0 pro nedonošený děti? Máte zkušenost? Děkuji

sacvi
autor
18. čer 2014

@zunem kluci mají nohy,jak žabičky. Potřebujeme,aby je rovnali..proto taky cvičíme. A právě plíny podporují v tom držení nožiček od sebe. Donošeným dětem co mají silný svaly to nevadí. Natahují nožičky i tak..
Ale třeba tvoji kluci takové problémy nemají a budete moct látkovat 😉

Termínovej nález,že prostě jsem už připravená k porodu,jak kdyby jsem už měla termín porodu. Akorát,že já ho měla v 30tt 😒 Plodovej vak miminka už vyčuhoval z branky..

Moji kluci měli do 4kg Nenatal. je taky od Nutrilonu. Je pro předčasně narozené děti nebo děti s nízkou porodní váhou..Doporučuje se do 3,5kg a pak už se pokračuje Nutrilonem 1.
My máme Nutrilon 1 HA. Mám potravinové alergie,tak proto to HA.

Janička mi taky ublinkávala a dávala jsem jí na doporučení mudry Nutriton normálně do toho Nutrilonu.:
Nutriton Vám pomůže ke spokojenému zažívaní Vašeho miminka. Nutriton obsahuje vlákninu ze svatojánského chleba. Tato vláknina jemně zahustí mateřské mléko, a proto Vaše miminko již nebude mít problémy s ublinkáváním a vy starosti s jeho neustálým převlékáním.

tygrisek09
18. čer 2014

Zdravím všechny maminky. Také jsem maminkou jednoho skoro nedonošeňátka (34+0tt) a holčičích dvojčátek (30+1tt).

sacvi
autor
18. čer 2014

@tygrisek09 Ahoj, to jsou holčičky narozené jak moji chlapečci. Kolik jim teď je?

tygrisek09
18. čer 2014

@sacvi Měly se narodit 27.6. Je jim v pátek 9 týdnů, jinak na dny jsou jim zítra 2 měsíce.