Nedonošeňátka aneb miminka narozená o měsíc a víc dřív

vanule
5. čer 2012

Hledám maminky miminek, které chtěly a nebo musely na svět dřív....podělme se o zkušenosti, vývoj miminek a pod.

andrisek07
5. čer 2012

Ahoj,mě vyvolávali prcky oba.první holku v 37+0 a ta měla 2,5kg a 43 cm,ale jinak naprosto v pořádku a pak druhej 36+0 a ten měl 3,4kg a 49cm.Malej měl vysou žloutenku,3 týdny byl na jipce,dostal 3 transfuze krve,říkali mi že když je narozený o měsíc dřív a navíc má žloutenku že bude spavější a pomalejší,že budem choit do poradny pro předčasně narozené děti a prd,náš malej je mega šikovnej 🙂 Lozil v 7mi měsících,než měl rok chodil,brzy mluvil,od 18 měsícl bez plen přes den,od 21 i na noc.Ted má 2 roky a umí nádherně mluvit,zpívá,říká pohádky(dopnuje mě),pozná asi 4 barvy.Je to šikulíííííín a sem ráda že ho to nepoznamenalo 🙂

vanule
autor
5. čer 2012

@andrisek07 tak to je radost číst, naše malá musela bohužel na svět dřív o 6týdnu (ve 34tt), tak snad taky bude vše OK

jarkalada
5. čer 2012

@vanule my jsme taky 34tt - ve 3,5m se plazil, v 6m lezl, v 7,5m stál, teď v 8m ručkuje kolem nábytku.. 😉 Malá je "normální" - péruje na kolínkách, otáčí se na bříško a snaží se plazit.
Sice od inkubátoru cvičíme vojtovku, ale nic extra hrozného jim není. Takže se neboj a hlavně - každé dítě je jiné a nemusí být nutně předčasně narozený 🙂

vanule
autor
5. čer 2012

@jarkalada naše miminko bylo zrovna z těch, které se na svět nedralo, ale bohužel muselo. Zjistili mi těžkou preeklamsii a bylo rozhodnuto 😨 právě mě nejvíc udivovalo, že nikdo ti nic konkrétního neřekne a pak s tebou mluví ať čekáš cokoliv.....nám "zatím" dali širší balení na kyčle. V inkubátoru jsme dlouho nepobyli jen 2dny

jarkalada
5. čer 2012

@vanule no já čekala, že ještě nějaký týden u mně taky ještě zůstanou. Ale malá přestala růst, a nakonec když vyndali malýho, tak hned na kyslík - hrozně oteklej. V inkubátoru asi týden.
Tam je taky brali na různý vyšetření, ale taky bližší vysvětlení žádný. Pak jsem se ptala a ptala a ptala, abych se taky někdy něco dozvěděla.
Však to budete mít dobrý. Už jste doma?

janca_dobi
5. čer 2012

Také mám doma nedonošeňátko. Dcera se narodila v 34+3 tt, odtekla mi plodová voda a pro KP se jednalo o akutního císaře. Vážila 2.330 g a v inkubátoru si pobyla 14 dní. Jinak vše v pořádku, jen měla trošku déle široké balení kvůli kyčličkám. Žádná vojtovka, žádné rehabilitace, jen pravidelné kontroly. 🙂 Za necelé tři týdny oslaví první narozeniny, je to malý hyperturboaktivní tygřík, je strašně šikovná a rychle se učí.. vše naprosto v pořádku! 🙂

jarkalada
5. čer 2012

@janca_dobi to nechápu, že to všude dělaj jinak. Jsme 34+5tt a vojtovku hned od inkubátoru - preventivně 😒

leryl
5. čer 2012

Moje druhá dcera se narodila 34+5tt ,začaly kontrakce a už porod nezastavili , rodila jsem císařem. Měla 2090g, délku neměřili, byla KP.
Byly jsme jen jednou na neurologii ,protože preferovala jednu stranu hlavičky při spinkání, ale zdálo se mu vše ještě v normě ,takže jsme necvičily.
Ted skoro v 10m začíná pérovat na kolínkách a válí sudy, zatím neleze.Třeba ani lést nebude, protože válením sudů se dostane, tam kam chce 😀 .
Jinak byla hodně spavá, první 4m jen jedla a spala.

diviska
5. čer 2012

@vanule ahoj, moje šla dřív o 5 týdnů dřív. Sekcí, byla přidušená, malinká, taky jsem měla preeklampsii. 4 dny v inkubátoru v jiné nemocnici než já..psycho. První 3 měsíce mi prospinkala, dlouho byla "opožděná" teď v 10 měsících je už téměř na stejné úrovni jako tabulkové děti 🙂

vanule
autor
6. čer 2012

@jarkalada už jsme 14dnů doma, víc než Natálku tam drželi mně kvůli te preeklamsii 😒 v nemocnici jsem byla nekonečných 14dnů
@janca_dobi
@leryl
@diviska holky to je super, že dětičky se mají takhle k světu 😵 😵 my ani se nenadáme a v neděli oslavíme měsíc, je fakt, že taky jen spinkáme a papáme (ale to je asi náplň všech miminek) do poradny jdeme v pátek, tak jsme zvědaví, jak nám malé sluníčko povyrostlo, ale je evidentní, že jooo: Bohužel při te preeklampsii mi zjistili šíleně vysoký tlak, který i po porodu (akutní císař) se ještě moc neupravil, takže mi nasadili léky a nemůžu kojit ☹ . Krmíme Nutrilonem nenatal. Hlavičku máme polohovat aspoň co dvě hodinky na jinou stranu a pozvali si nás i na neurologii

amasonic
6. čer 2012

My máme dvojčata narozená 34+1, akutním císařem, PV 1940g a 2110g, v inkubátoru skoro 3 týdny. Prošli jsme si asi milionem kontrol 🙂 když nepočítám všechny ještě v nemocnici, tak chodíme na ortopedii, neurologii, rizikové poradny, rehabilitačního stacionáře. Musím zaklepat, ale až na počáteční hypotonii, nyní jsou úplně v pořádku 🙂 Je jim 6,5 měsíce, váha 7,6 a 8,6 kg, otáčí se na obě strany, točí se dokola, válí sudy, holčička už péruje na kolínkách a kluk by zase pořád stál na klíně (i když vím že nesmí, těžko mu to vysvětlit 🙂 Dle doktorů prckové už úplně dohnali vrstevníky, tak doufám, že to v tomhle trendu bude pokračovat 🙂

diviska
6. čer 2012

@vanule a jak tězkou si měla preeklampsii? A jak ti jí léčili? A jdeš se s tím ještě léčit? Já jsem už pak ani v porodnici nebrala všechny léky co mi dávali a k internistovi jsem taky nešla..hrozně se ale bojím, že jí budu mít zase až budu znova těhotná :(

vanule
autor
6. čer 2012

@diviska právě, že mi jí nijak neléčili. Já jsem šla na běžnou kontrolu do těhu poradny (to jsem byla 33+6) a tam mi naměřili tlak 230/120, bílkovina v moči, byla jsem oteklá až hrůza doktor na nic nečekal už jsem mazala do nemocnice. Tam zkoušeli tlak snížit kapačkapa, ale nějak se nedařilo, tak jsem přečkala noca ráno po vizitě za mnou přišel doktor, že to tedy ukončíme - já byla vyhukaná, vůbec jsem ještě nebyla připravená rodit (i když nevím jestli bych byla třeba v termínu připravená 😨 ) a nejvíc mě zaráželo jak doktoři neustále mluvili o ukončení!!! pro mě to znělo hrozně, takové slovo, vždyť to určitě jde nazvat i jinak, hlavně líp znějící. V 10h si pro mě přišla sestra, připravila mě a v 11h byla malá na světě. Bylo to rychlé, ale v tu chvíli jsem si říkala už nikdy více!!! 😨 no a pak to začlo neustále mě chodili měřit tlak, ten samozřejmě neklesal jak by měl, takže se u mě vystřídal kardiolog, internista, těch nekonečných 14dnů mi upravovali léky a stejně výsledek nic moc. Ještě teď po propuštění chodím na internu, doma 3x denně musím měřit a zapisovat tlak. Já jen doufám, že mi tohle všechno dovolí mít ještě druhé miminko...

marketa137
6. čer 2012

ahoj tak já rodila akutní sekcí v 35tt a paradoxně malá ze všech tří dětí nejmenší ale byla na tom zdravotně nejlépe 😉 😉 . 12 dní po porodu jsme šly domů a dneska je jí přesně měsíc 😉

diviska
6. čer 2012

@vanule no já spíš myslela tu léčbu po tom. dopředu se preeklampsie většinou nepozná, já to měla jako ty. Šla jsem na poradnu a vrátila se za 14 dní domu s Amálkou 🙂 taky mě chtěli léčit, otoky ani tlak po porodu neklesali. Ale jak mi přivezli z Prahy Amálku najednou šly dolů otoky a já jsem si řekla, že půjde i tlak..takže jsem léky nebrala, jen jsem si domů půjčila tlakoměr. Asi měsíc jsem měla vysoký tlak, teď už mám zase svůj nízký 🙂 Co se týká toho ukončení - porod je ukončení těhotenství 🙂 zní to ošklivě, ale vlastně je to hezký ne? Já jsem ležela na kapačkách 3 dny. Monitor co půl hodina..uf a pak najednou před půlnocí se rozrazili dveře a my jsme na sál běželi..průběh je prostě asi u všech dost podobný..šok, strach..ale zvládly jsme to i naše děti a kdyby to přišlo, zvládnem zase, ale strach mám to zase joooo

vanule
autor
6. čer 2012

@diviska v pátek jdu na internu, tak uvidím jak bude léčba pokračovat. Máš pravdu hezké to je, ale to ukončení se mi vžně nelíbí. Navíc při přijetí se mě ujal mladý doktor, vysvětlil co může následovat a několikrát mi zdůraznil, že přednější jsem já a potom "ten zbytek" ale já chtěla v tu chvíli slyšet jo bude vše OK a vy porodíte (třeba předčasně) miminko.

leryl
6. čer 2012

@amasonic ahoj, jsem překvapená, kolik kontrol jste absolovali,my byli jen na neurologii a v inkubátoru byla Anička jen den a to se narodila jen o 4 dny později než dvojčátka

diviska
6. čer 2012

@vanule no tak mě taky doktorka řekla, že jedna věc je plod a druhá matka! A nejdrsnější bylo, když pak po narození přišel pediatr a oznámil mi, že jsem měla velké štěstí, že "tyhle děti" jim umírají mezi monitory.. no hlavní je, že je to za náma a že to naše prdelky brzo doženou ( teda moje už to dohnala 🙂 )

lucikf
6. čer 2012

@vanule Ahoj, je to už dva roky, ale jako by to bylo včera. Také jsem měla preeklempsii a malá se narodila v 37+0 akutní sekcí. A tlak jsem měla po porodu ještě horší než před porodem. Nakonec to také skončilo lékama, s kterými jsem nemohla kojit. Malá byla na Nutrilonu AR, protože neustále blinkala. Ustáli jsme to, i když jsem si to pěkně obrečela. Ale vyrostla z ní malá neposeda, které se co nevidět narodí sourozenec. Také jsem zvědavá, jak to skončí tentokrát. Zatím je tlak ok i otoky nejsou, tak doufám...

vanule
autor
7. čer 2012

@lucikf přeju aby to vydrželo minimálně do 40tt (přinejhorším i přenášení skousneme 😀 ) co by jsme pto ty naše miminka nevydržely

hlavinka
26. led 2013

Prosim, jak dlouho jste byly v porodnici vy a pak deti samotny, kdyz se narodily ve 28. tydnu teh? Dekuju

brigule
21. kvě 2013

.

tuskah
20. čer 2013

Ahoj!
studuji speciální pedagogiku a dělám si předvýzkum o nedonošených dětech (ideálně aby již byly alespoň dvouleté). Pokud by některá z Vás byla ochotná mi dotazník vyplnit (má 10 otázek - zpracován bude anonymně), budu moc vděčná. Případně se ozvěte na můj mail jitkabohm@gmail.com
Děkuji s pozdravem Jitka Böhmová

valkyrjar
6. črc 2013

@hlavinka Ahojky já rodila 31+3 a malého mi dali až po 3 týdnech na postýlku, kde jsem mohla být s ním, jinak jsme mohli jen na návštěvy....Nechtěl moc papat, tak to trošku trvalo, ale já jsem se sním poprala a šlo to, jen sestry na to moc času neměly, tak mu papání prostě dali sondou a bylo...:( a v nemocnici jsem byla po CŘ týden ale měla jsem komplikace jinak bych šla 4.den domů.