Nemůžu dítěti dopřát vše, co bych chtěla

sarad
23. črc 2014

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zda je tady taky nějaká maminka, která má také pocit, že kvůli nedostatku peněz nemůže dopřát svému dítěti vše, co by chtěla. Vždycky když se vrátím z návštěvy od bohatších kamarádek, tak se cítím hrozně mizerně, že možná nedostatečně rozvíjím mé dítě. Malému je 13 měsíců a nechodíme na žádná cvičení, plaváníčka, kupuju mu oblečení z bazaru a botičky se snažím brát kožené, ale taky levnější. Dřív mi to nevadilo, ale teď když jdeme někam na návštěvu a vidím, co mají ostatní děti (např. jaké hračky, na zahradě trampolínu a velký bazének...), cítím, že bych strašně chtěla tohle všechno synovi dopřát a nemůžu.

Máte některá někdy takové pocity? Jak se s tím vyrovnáváte? Co myslíte, že je důležitější, máma, která je doma a chudá nebo máma, která chodí do práce a může všechny tyhle věci zajistit?

Díky.

zuzana_ka
23. črc 2014

I kdybych ty peníze měla, tak za takové blbosti jako je sto padesátá barbína, či jiná předražená hračka je rozhodně nedám!!!

Podle mě, ti rodiče kteří kupují malým děckám hračky na které ještě ani mentálně nemají jen proto, protože už všechno mají, neznají cenu peněz.

Když koupím něco např. za tisíc korun, moc dobře si to rozmyslím, neboť vím, že taková tisícovka je jeden celý den strávený v práci.

lv
23. črc 2014

taky bych si přála dopřát holkám více, ne ani tak předražených věcí, které mi přijdou zbytečné, ale třeba dovolená hory+moře to bych zvládla 😉 ale co, vždycky si řeknu, že se holkám věnuju, jsou spokojené a šťastné i když blbnem se starým tenisákem a hážu to za hlavu..co taky jiného, ne?
spíš mě štve, třeba jak jsou drahé léky, a kvalitní potraviny /díky bohu za zahrádku od babíí/

orchidis
23. črc 2014

Já fakt nechci rejpat, ale vy co se tu plácáte po ramenou, že nemáte pro děti víc než krabičku hraček, nemáte zahrádku, nikam nemůžete a jste ohromně šťastné a děti taky, byste se měly asi trochu zamyslet... 🙂.
Děti něco málo k rozvoji fakt potřebují... naše děti si teď celé hodiny vyhrají s dětskou kuchyňkou a maketami ryb a zeleniny... povídáme si, hrajeme si, vysvětlujeme si, ukazujeme... nebo maketa lékařského kufříku - pěkná realistická, promakaná, nás stála přes 2000 a nellitujem. Encyklopedie jsou taky málokdy do tisícovky...
No a Zoo, koupáky...
Nechci zakladatelce podsouvat depky, ale spíš trochu mírnit to nadšení, že z ničeho a deprivované maminy bez možnosti koupit dětem pexeso, se vyloupne něco dobrého... to zas buďme realisti...

petrajurinova
23. črc 2014

@sarad @cabalkova my máme peněz dost, ale děti rozhodně nedostanou všechno co by chtěly, nebo co se mi líbí. Raději než předražené elektronické hračky, tuny oblečení a zbytečné velké krámy dětem spořím, aby jednou až půjdou do vlastního života, měli nějaký základ (z čeho koupit byt, zaplatit vysokou a pod.).
Roční dítě nepotřebuje trampolínu a čtyřleté nepotřebuje tablet. Děti potřebují rodiče, kteří na ně chtějí mít čas, kteří si s nimi hrají a povídají. Mnohem více se dítě rozvíjí tím, že budete třeba stavět origami z papíru, než tím, že dostane obrovskou obrazovku do které může zírat. Zahrnout děti vším co člověk vidí je to nejhorší co se pro dítě může udělat - zabíjí to schopnost najít si vlastní zábavu, samostatně myslet a užívat si radost z drobností. Já osobně zuřím, když manžel dá dětem nějaký zbytečný drahý krám jen proto, aby se s tou věcí na chvíli zabavily a on se jim nemusel věnovat.

marecekavendulka
23. črc 2014

víš co,my peníze tak nějak máme (na to,abysme kupovali na vánoce píčoviny určitě jo 😀 ),ale taky nekoupíme všechno..já třeba nesnáším hračky typu monster,barbie,hello kitty a co já vím,jak se ty dnešní bláboly menujou.ale pokud zjistím,že třeba tablet bude k něčemu,tak ho koupíme.jo a věř mi,že i ty bohatý kámošky ty věci kupujou ve slevách a na batzárcích,jen dělaj haury,že ne 🙂 mám takovejch pár,co nemusej obracet korunu,ale škudlej taky.jen jinak než "chdší" maminky. nejduležitější je láska,kterou dítě dostává,bez lásky jsou všechny dary k ničemu

stavba
23. črc 2014

@orchidis nic proti, ale myslím si, že dítě k tomu, aby se naučilo spoustu věcí nepotřebuje realistické vybavení doktora za 2000 nebo drahou encyklopedii. Děti se mohou mnohé naučit i za mnohem méně investovaných peněz. A navíc, nevšimla jsem si, že by tu někdo psal, že sedí celé dny zavřený doma s dětmi a vůbec nikam nechodí, tak prosím nepřeháněj. 😉

jarunkaxyz1
23. črc 2014

O drahých hračkách to není - u 5ti letého dítěte raději vyměním tablet za poučnou knížku "z Levných knih", místo k moři pár let prostě budem jezdit po výletech v Čechách,popovídáme o zážitcích a myslím, že nevzdělaný debil bez přehledu z něho rozhodně nevyroste 😉

achjonetusim
23. črc 2014

Je mi smutno ze se timhle jako matka vubec zabyvas ☹ Mame penez dostatek, pocitat nemusime. Presto ma holcicka vsechno obleceni ze sekace, hracky z bazaru. K vanocum dostane vzdycky darku tolik aby si je intenzivne uzila (4-5kusu maximalne, od nas dva tri, od my a muzovy rodiny po jednom). Stejne tak narozeniny. Darek je maximalne do tisice korun. Kdyz chce nekdo dat vic, zridili jsme ji ucet kam ji je lze poslat, my s nim nemuzeme disponovat. Nejvetsi bohatstvi totiz spociva ve spolecnym case, investujeme hlavne do zazitku a jejich sdileni! K bazenu a trampoline reknu asi tolik - na zahrade ji ma ted kdekdo, ale deti se v ulici mezi sebou ani neznaj. Kazdej se koupe a hopsa na svym. Fakt "bohatstvi" 🙄 Zvracena doba...

somalicats
23. črc 2014

@orchidis Moje starší měla pokojík plný hraček, protože byla první vnouče ze všech stran a dostávala horem dolem ledacos. S každou hračkou si hrála chvíli, než ji přestala bavit. Naštěstí se do nového bytu ty hory nevešly, takže hračky jsme postupně obměňovali, jak mladá rostla. Takže za mě - krabička hraček bohatě stačí, protože dítě si s konkrétními hračkami hraje stejně jen chvíli a těch extrémně oblíbených stejně tolik nemají. U nás vedou knížky, já hodně čtu a mladá to naštěstí odkoukala taky, takže už má svoji knihovničku. A to, že neletíme každý rok do Egypta či jinam válet si šunky do nějakého resortu k moři, nám totálně nevadí, my radši nějakou akčnější dovolenou 😉. Mě nudí válení u moře už po cca 3 dnech a mladou ještě dřív.

marcinek
23. črc 2014

@sarad vubec nesrovnavej s ostatnima. Materialni hodnota neni tak dulezita jako to, co v detech zanechas ty sama a jak je vychovas. My taky nemuzem doprat detem vse co maji ostatni, protoze stavime,ale me to teda vubec nemrzi, ze nemaji tablety atd. Nektere deti maji plno hracek a nevim ceho a pak jsou stejne otravene a znudene, ze nevi co maji delat. Podle me je lepsi, kdyz rodice dokazou deti zabavit i za par kacek nebo zadarmo vzit na prochazku, neco zajimaveho videt, i kratkou projizdku vlakem a maji z toho vetsi zazitek. Treba muj dvoulety syn je uneseny z hasicu jak jsme jim mavali a oni houkali, tak ted budem vyhledavat akce s dobrovolnymi hasici 🙂 Jedine, co me mrzi a to hodne, ze nemame zahradu pro deti, aby mohly byt porad venku a ucit je sazenickam, zalivani, ale na tom se snad zapracuje do 2 let.

loafeer
23. črc 2014

@sarad Ahoj, my na tom nejsme finančně nějak mizerně a můžu ti říct, že teda na plaváníčko a kroužky malý nechodí a zatím ani nebude, 80% věcí kupuju z bazárku nebo po kamarádkách a vůbec se za to nestydím, naopak mám dobrý pocit, jak umím nakupovat:o)...Botky kupujem v deichmanovi za 400kč, hračky má nějakou kalsiku, ale stejně si hraje s úplně jinýma věcma...Sem tam mu nějakou vzdělávací hračku i sama vyrobím, ale jako co mají kamarádky- spíš si kolikrát říkám, že to jsou zbytečné krámy, kterýma mají zavalený byt....Na Vánoce dostane dárečků nejvíc, ale jsou to spíš drobnosti....být tebou, tak ty hmotn věci až tak neřeším, není to to nejdůležitější....

barinkas
23. črc 2014

@marecekavendulka souhlas... jak jsi psala, že i ti co peníze mají kupují ve slevách 🙂 aspoň co mohu říct dle sebe, přece nevyhodím nevím kolik, když vím, že to pak zlevní 🙂Právě ti co peníze mají, je často i mají proto, že využívají hlavu.. Samo, že pokud se mi něco opravdu líbí, tak si to koupím a cenu neřeším, ale u hodně věcí hlavně sezoních se dá počkat na slevy...

barinkas
23. črc 2014

@achjonetusim hračky z bazaru bych teda nekoupila.. a mít všechno oblečení ze sekáče, když máte dost peněz mi přijde trochu divné... hlavně na malé dítě bych to teda nedala.. nevíš, kolikrát to bylo pročůrané, prokaděné, fuj... ale každého věc..

agne
23. črc 2014

Ahoj, no ono je to spíš tlakem dnešní doby - nepořídíš tohle a támhle to, nevypadáš tak a tak a máš se cítit, že jsi špatná, nedokonalá, nemožná... Je to o výběru priorit, každýho to někdy zamrzí, ale ono je dobrý nemít a nedostat všechno hned, jeden si pak ničeho neváží, když k tomu přijde jak slepý k houslím, a hlavně se nenaučí hodnoty peněz a to, že v životě stejně úplně všechno a okamžitě mít nebude... 🙂
Vymýšlej alternativy, u oblečků odpárej cedulky a nikdo značku nepozná, nakupuj ve slevách větší oblečky na příští sezónu, snaž se odhadnout zájmy a talent dítěte a rozvíjej jej a vždycky je nějaká levnější možnost (hudba, čtení, pohyb, stavebnice), domluv se s maminkami a udělejte si rukodělný, cvičící, výletní kroužek a hlavně klídek... Věci jsou kolikrát jen kompenzací za společně nestrávený čas... Je potřeba se povznést nad ten dnešní tlak, přetlak, výkon, utrácení a vnucování všech komodit, které nejsou mnohdy k životu až tak potřeba a důležité...
Malé děti mají bezprostřední radost, jsou vnímaví, citliví a žijí teď a tady - možná bychom se od nich měli co učit... 😅

baraz
23. črc 2014

tak trochu ti rozumím .. také mám pocit, že malé nemůžu dát vše co chci nebo bych chtěla.. ale u mě je to občas asi jen o pocitu, protože Nelinka má věcí dost. je pravda, že na dovču asi jen tak nenašetříme - ale je to o prioritách a ty máme zatím jinde (domeček) .. ale když prohlížím internet tak vždy necházím tolik "nutných" věcí.. až mi to je líto.. jinak oblečení mám pro ní komplet bazarové, pro sebe ted po dobu těhu taky, hračky má ted také dost bazarové - pokud člověk hledá, tak nakoupí super věci a nikdo nepozná, že je věc už použitá

ann_87
23. črc 2014

To vypadá dobře, můžu se zeptat, jak takovou truhličku budeš vyrábět? 😉

achjonetusim
23. črc 2014

@barinkas No vidis, me prijde divny ze bys nekoupila diteti hracku z bazaru. Co ti prijde divnyho ze ma obleceni z bazaru? Penez mame hodne, ale vydelavame je poctive takze si jich vazime. Rozdil v tricku na maly dite z obchodu nebo z bazaru je asi tak v padesati pranich, tot vse. Procurany a prokadeny je i po tvym diteti, ma snad jinej bobek nez ostatni? Staci poradne vyprat a vyzehlit pres paru, bakterie jsou pryc. Financne je to rozdil ve stovkach - kdyz se podivam maly do skrine vidim nase vylety do hor, k mori, zazitky z cest. Ona v triku z obchodu a ze sekace nevidi zadnej. Radsi davame penize jinam, trebas na jeji ucet kdyz bude chtit delat velmi drahej konicek nebo cestovat/studovat v zahranici, tj. opet sdilet zazitky.

jarunkaxyz1
23. črc 2014

@achjonetusim - jsem stejného názoru, nakonec jaké poklady se dají najít v dětských bazárcích, že? 😉 Kolikrát bych tak nádherný kousky v běžném obchodě v ČR nesehnala. Je tedy fakt, že bodýnka na tělo jsem taky kupovala nová, ale ostatní věcičky ze sekáče si užívám i teď, když jsou větší.

achjonetusim
23. črc 2014

@jarunkaxyz1 No tak ja mam dite uz ctyrlety, me se uz dlouho nepocuralo ani nepokakalo 😀 a jasne ze prvni mesice jsem mela bodynka novy nebo od kamaradek. Ale nevidim nic divnyho na tom je kupovat noseny, kdyz enjsou nijak vytahany, drzi tvar a nemaj viditelny skrvny - proc ne? Vis kolik mamin ma velky oci, nakoupi spolecne s babickama a tetkama obleceni jak pro armadu a pak to kolikrat ani nepouzijou? Musela bych bejt padla na hlavu abych to kupovala novy, to to radsi probendime spolecne jinak 😉

jarunkaxyz1
23. črc 2014

@achjonetusim - k čemu je miminku značkovej ohoz (no, ono i pětileťákovi)......spíš to je předhánění maminek.....ano, taky jsem raději pro zážitky "od srdce" 🙂

barinkas
24. črc 2014

@achjonetusim jj, je pročůrané ovšem po mém dítěti ne po cizím ... však je to tvoje věc... prostě já bych to nekoupila a když vezmu, za kolik se to dá koupit ve slevách a nové.. neznamená, že když kupuju nové, že asi sedíme doma že...malá nemá ještě 2 roky, byla už 2x u moře, takže že by nějak trpěla, že má nové oblečení, asi ne.

A mohu Tě ubezpečit, že přítel vydělává rovněž poctivě, není podnikatel či tak něco. Pracuje normálně ve firmě.

Však si milé dámy kupte co chcete....ze sebe děláte nevím co, že kupujete jen na bazaru, kdo teda kupuje to nové? Asi jen já :.D Se tu nebudu s nikým hádat, ztráta času...

achjonetusim
24. črc 2014

@barinkas Ja se s tebou nehadam, ptala ses tak jsem odpovedela. Co ze sebe delam, kdyz pisu ze kupuju jen z druhy ruky prosim te 😅 ? Jsem normalni zenska ktera ma priority jinde nez ty, to je cely.

chris_n
24. črc 2014

mám zkušenost s jednou takovou rodinou, co musela mít vše.... byt se zahradou, velkého psa, velkého papouška, velké akvárko, americkou lednici....
no i zahradní domeček si kupovali na splátky. Vše platili až po třetí upomínce. Nakonec museli byt prodat, aby poplatili dluhy. Takže není vše zlato, co se třpytí 🙂 😉

ija1
24. črc 2014

@barinkas ja kupuju vse nove.. max to mladsi dedi po starsi.... ale to je moje uchylka z domova, ani ja ani manzel jsme nemeli veci po nikom, takze to stejne mame u deti....
a kupuju oblecky v akcich, vyprodejich, z anglie.... vyjde to lacinejs a hm veci mam za par kacek ... fungl nove....

ladik1
24. črc 2014

Myslím, že málokterá máma může dětem koupit vše, co by chtěla, a to je dobře!!! Vždyť by byly rozmazlené...Já dětem kupuju většinu oblečení v bazárku, botičky zásadně nové, zdravotní, trampolína škodí vývoji dětské páteře, z plavání měl syn trauma🙂, teď máme obyč nafukovací bazének na zahradě 😉 a děti jsou maximálně spokojené, a to je nejdůležitější měřítko!! Na čem nešetříme, tak to jsou věci, které nám pomáhají společně příjemně trávit čas: syn dostal nové kolo, dcerka vozítko, na zahradě jsme jim udělali pískoviště, na doma koupili barvy, pastelky, papíry aj. a tvoříme. To je důležitější, než značkové nové oblečení a trampolíny - sama musíš vidět jestli je dítě šťastné - ono ke štěstí potřebuje úpné maličkosti: dcerka má jednoho plyšáčka, od kterého se nehne, syn vlak s vagonama a traktor - nic jiného je nezajíma. Taky mě občas napadne, že je škoda, že nemůžu mít všechno (teď jsem si třeba drbala hlavu kvůli bazénu v těch hicech), ale děti jsou šťastnějsí s nafukovacím bazénkem za 200,- a spokojenou mámou a než velkou "lagunou" a mámou v trapu nebo zničenou po nočních 🙂 Já sama s prvním dítkem taky 1.5 roku pracovala, paníze byly supr, i jsem si občas od kluka oddechla, a to bylo fajn, ale s druhým dítkem jsem teď doma na plný úvazek a užívám si to mnohem víc! Jen o víkendech chodím občas relaxovat do práce, a to hlídá manžel a 2x týdně večer doučuju, ale neumím si představit strčit děti do jeslí a pracovat na plný úvazek, to si myslím je nejhorší možné. Občasná práce je ale na prospěch všem - já pak totiž nemám doma ponorku a jsem na všechny milejší 😀 jo a taky se omlouvám za dloooouhý příspěvek 😀

chris_n
24. črc 2014

@barinkas promin, ale nemyslíš si, že tvé věty budou tazatelku uvádět ještě víc do depky? Ona se ptala na něco uplně jiného... a ne, že tvoje dvouleté dítě už bylo dvakrát u moře (na což já mám třeba svůj pohled, ale to sem nepatří)

zuzana_ka
24. črc 2014

myslím si, že není nic špatného na tom kupovat nové věci ani věci z druhé ruky či dědit po starších. Jde spíš o to, rozhodnout jestli daná věc je potřeba či nikoliv.

Děti, co mají všechno a všeho dost, stejně nemají nikdy tak akorát, protože s jídlem roste chut a budou chtít pořád víc a víc. Nejhorší je, že si neumí ničeho vážit.

Jen taková vsuvka: v tv ukazovali rodinu, kterou postihla povodeň a ukazovali je co dělají před svátkama a co si děti přejí pod stromeček. Podotýkám že měli barák totálně na odpis a děti ve věku cca 8 a 5 let si skromně přáli tablet a ipod. Pomyslela jsem si jen "chudáci rodiče".... 🙄

karlajasmine
24. črc 2014

Myslim si, ze o poctu hracek nebo o tom, kolik utracite za zazitky pro deti, to fakt neni... Je to o tom, jak se rodice chovaji a jak se detem venuji. Dite muze mit 150 hracek a takovou matku, ktera sedi doma u televize a diteti se nevenuje, anebo 2 hracky a matku, ktera se diteti venuje (at uz je v praci nebo doma), a to druhy dite na tom bude lip.. Nebo muze mit par hracek a matku, ktera s ditetem chodi ven, chodi s nim do bazenu, chodi s nim na krouzky.. a to je taky fajn.
Chci tim rict, ze o penezich to fakt neni.. je to o tom, jestli ta maminka ma fantazii a umi z mala vykouzlit hodne, a jestli je schopna vzit dite na vynalezave vylety. Jestli je to k mori, nebo za humna k rybniku, pro to dite bude mit kouzlo tak jako tak. (A rozhodne si nemyslim, ze je spatne vzit male dite k mori.. Ja jsem jako mala chodila k mori casto a more naprosto miluju.. ale rybniky taky..jde o to, ze jsme nesedeli porad doma).

Takze nikdo, kdo si nemuze dovolit koupit detem tunu drahych hracek, by to fakt nemel resit.. je to jedno, a to dite si bude z detstvi pamatovat lasku rodicu a to, co s nim podnikali, at uz to bylo cokoliv 🙂

achjonetusim
24. črc 2014

@zuzana_ka Tos napsala moc hezky 😵

karlajasmine
24. črc 2014

Jenom jeste podotykam, ze to, ze hracky nejsou dulezite, rikam jako nekdo, kdo mel v detstvi strasne moc hracek (hodne jsme jich zdedili a dostali od ruznych pribuznych), ale koho rodice vychovavali k tomu, ze jsou dulezitejsi veci, nez ty materialni. Takze taky neplati ze dite, ktere toho ma hodne, je automaticky rozmazlene. Tohle proste vzdycky bude o rodicich, ale zadny rodic, ktery svoje dite miluje a vychovava ho nejlip, jak umi, by nemel mit vycitky kvuli penezum 🙂