Odstěhovat se dál od rodiny, šly byste do toho?

indy2
9. lis 2013

Holky, mám před sebou veliké rozhodování. Celý život žiji v Praze, sice od 16.ti let mimo rodiče, nicméně vždy v blízkosti, max. půl hoďky mhd apod. Nyní bydlíme s mužem a dcerkou cca 10 min pěšky od mých rodičů (ještě tam je s nimi ml. sestra, starší sestřičku mám už takhle daleko, sice Praha, ale druhá strana). Jsme v bytě 3+1 v pronájmu. Máme ale ve vlastnictví byt v Lounech (také 3+1, rozlohou větší než tento), platili bychom tam pouze poplatky. Sháníme tam nyní podnájemníka, zatím bezúspěšně. Teď uvažujeme nad tím, že do bytu půjdeme sami, postupně si ho zrekonstruujeme, dáme do kupy, nahlásíme si stejnou trvalou adresu apod. - prostě budeme "natrvalo" ve svém. Jenže já takhle nikdy nebydlela, s našima se vídám několikrát týdně. Je mi jasné, že bychom se vídali daleko méně, malou by viděli méně apod. Šly byste stejně do toho? Schválně nezakládám otázku, ale diskuzi, abych mohla případně něco ujasnit, nebo se o tom ještě pobavit.
Předem děkuji za každý příspěvek, názor, zkušenost...

hojda
9. lis 2013

@blahova_andrea Já si asi neumím představit, že pokud jsou vztahy dobré, tak že si prarodiče děti neberou, to mi přijde z mého pohledu zvláštní. Mě hlavně mrzí, že děti toho času s prarodiči prožijou málo ☹ .

indy2
autor
9. lis 2013

@llluckaaa zkusím zjistit, jak to tam je 🙂 každopádně nemocnici ani nechci - abych neco neprivolala 😵 (tuk tuk), moc děkuji, kdyžtak se na Tebe obrátím 🙂

blahova_andrea
9. lis 2013

@hojda vztahy jsou dobré, ale rodiče jsou celé dny v práci, potom se psem, hlídat by mohli až od 17,30 dál a to už teda fakt nepotřebuju, to už si nikam nezajdu, nic nevyřídím. 2x za rok jdeme s mužem do divadla nebo tak, tak to pohlídají, jednou jsme byli pryč na víkend, ale prostě žádné pravidelné hlídání, abych si mohla jít zacvičit, nebo když byl malej, že by vzali kočár a já se vyspala a tak...holt střet životních stylů a povinností. v podstatě tráví s vnukem více čas až od jeho 18m. teda myslím o samotě, ale to tak, že šel malej v létě s dědou vyvenčit psa nebo s babičkou na dvůr, nebo takové to pohlídání do půl hodinky. ale není to nezájmem nebo špatnými vztahy. byli jsme na dovči s babi i s dědou, vnukovi dopřávají co mohou a nám se snaží ulehčit nebo přilepšit, to jo.

laurital
9. lis 2013

@blahova_andrea Ano, je náš, nikdy jsme nechtěli bydlet v nějaké okrajové části.Co je na tom divného?Oba pracujeme a neživíme děti z předchozích vztahů ani expartnery 😀 .Mně zase překvapí, když někdo po třicítce žije v pronájmu 😉.
Vidíš, u nás zase neexistuje dát někoho dožít do ústavu.

jasekd
9. lis 2013

@indy2 Koukala jsem na tu adresu. Blizko na koupaliste, lepsi asopn tohle koupani nez nic. Jsou tam nejake tobogany. Park je hned vedle koupaliste a ten je nadherny. Miluju okoli Ohre, zahradky za rekou... Takova trochu raritka, co jsme milovaly se segrou jako decka, most pres Ohri, zelezny, pro pesi a nad hlavou ti jezdi vlaky 😀 @llluckaaa urcite zna. Z toho jsme byly uplne hotove, to je rachot. Akorat mi pripada to sidliste trochu dost cikanske 😖 Aspon co jsme tam chodily prave na to koupaliste. Jinak bych nerekla, ze jsou Louny panelakovejsi nez jina mesta, jsou tam krasne ctvrti, deda s babi byli v Rybalkove ulici, nad kolejemi, kousek od hrbitova, a tam je to fakt pekne. Porodnice uz tam urcite neni, ta je v Zatci, jak je to s dalsi peci nevim, mozna nejaky zaklad ano, ale nic specialniho tam asi nebude. Poliklinika je taky kousek od hrbitova, vedle nemocnice.
Co se okoli tyka, je to o vkusu. Zas ty panoramata, Cesky Stredohori 😵 Rana, Hazmburk... Ja jsem z Jizerskych hor, to je uplne jina priroda, lesy, horske hrebeny, prehrady, hodne vody... Louny jsou suche, pole, chmelnice, a z toho trci ty kopce, je to zas uplne jiny pohled, a pro me krasny 🙂 az na ten snih, na druhou stranu sestrenka je za chvili autem v Krusnych horach a aspon se nemuseji otravovat s hazenim snehu jako my tady, v breznu uz nas taky snih nebavi 😝 😀
Je tam kryty bazen, 25ka, zimni stadion (nevim, zda funguje, snad ano), kino, divadlo, loutkove divadlo pro deti...

blahova_andrea
9. lis 2013

@laurital tak já žila v centru přes 20 let, takže za mě už tedy nee. teda za mlada joo, ale s rodinou? ani náhodou. je tam hlučno, pro děti nic moc a parkování katastrofa. ale to je o tom, co kdo preferuje. rozhodně na tom není nic špatného. kamarádka třeba chtěla vše co centrum nabízí a klid mají o víkendech na chatě a tak jim to vyhovuje, tak proč ne?
taky jsem měla za mlada jiné představy, taky jsem ve 30 chtěla mít něco vlastního. ale člověk míní, život mění ☹
ten ústav je hrozná představa, protože vím, jak to tam chodí, takže spíš sázíme všichni na tu rychlou smrt, i když je to taky hnusně napsaný, ale jak to napsat jinak. rodiče jsou ale realisti a stejně jako se nemohou víc starat o vnoučata, protože musí pracovat, tak si uvědomují, že my se nebudeme moct doma celé dny starat o ně, protože budeme muset pracovat ☹ ale kdo ví co bude. třeba bratr má byt i dům, který spravuje, takže ten by měl alespoň ty prostory, no.

hojda
9. lis 2013

@blahova_andrea Já nemyslela jen hlídání, aby se něco vyřídilo, mně přijde třeba i ta půl hodina jako super, beru to z pohledu, že jsem doma už skoro 5 let, kino a divadlo neznáme, co jsou děti, tak jsme sami nikde nebyli, za rok se dostaneme tak 2x večer do restautace, když jsme u našich a to je vše a pokud ti po bytě řádí skoro nonstop dvě děti (staršího do školky nevzali až jako předškoláka a příští rok) tak je půl hodina bez dětí něco úžasnýho 😀

laurital
9. lis 2013

@blahova_andrea My máme klid na chalupě, jenže zase jižní Čechy máme z ruky...no uvidíme.Člověk má představu a nakonec je všechno trochu jinak.
Navíc naši mají v B.-Kr.poli barák, tudíž z Brna je nikdo nedostane.

llluckaaa
9. lis 2013

@jasekd No jistě že znám železniční most a zahrádky u řeky 😀 Naše rodina má zahradu těsně u toho mostu 😉 Ale jako teda stát na mostě a nechat nad sebou projet vlak, to je o nervy i teď v dospělosti, člověk má pocit, že se mu to celé sesype na hlavu a poletí do řeky 😅
No právě že skoro žádná příroda, hlavně pole a chmelnice 😒 Ani tam nejsou moc cyklostezky, to mi docela vadí. A taky je pěkně pitomé, že je vlakové nádraží na konci města (resp. na úplně opačné straně, než jsem bydlela já a bude bydlet @indy2)
Loutkové divadlo teď bohužel nefunguje .-( Chtěli jsme tam s dětmi před měsícem jít a nic nehrají ☹
Ale na druhou stranu ve městě je super kavárna a za Žateckou branou Lanáček, děti to tam mají rády 🙂

blahova_andrea
9. lis 2013

@hojda njn, tak to je asi fakt. já mám jen jedno, takže ta půl hodinka mě většinou moc nevytrhne, dělám to stejné jako by tu syn byl a ten zbytek prostě musím dělat s ním a nebo když spí. a jedno jestli jde o vyřizování nebo domácí práce. já si to právě představovala naivně trošku jinak, ale tak s tím jedním jsem to zvládla i takto. je fakt, že mít dva a nemít žádnou pomoc...no to už by mě asi trefilo, to ti nezávidím ☹

blahova_andrea
9. lis 2013

@laurital páni, jižní čechy...no je to trošku dál...ale stojí to za to 😉

laurital
9. lis 2013

@blahova_andrea 120 km a práce jako na kostele 😀 , šílený žrout peněz, ale ten rybník a les je k nezaplacení.

hojda
9. lis 2013

@blahova_andrea No a větší děti už přes den nespí, to je další vtip, takže fakt jedeš nonstop.

jasekd
9. lis 2013

@llluckaaa ten most je mazeeeec 😀 Babi vzdycky stala na kraji a klepala se a my uprostred a rvaly jsme nadsenim. Manzela jsem tam vzala jako dospela a zarvali jsme si z plna hrdla jak cvoci 😀 Skoda divadylka, pritom sestrenka mi rikala, ze tam s holkou chodily, no jo, asi prachy, jak jinak. Vlakac je na konci, ale na nektere vlaky se da nastoupit i v centru na tech zastavkach, ne? a autobusak je v centru. Ale ja hromadnou v L. nemusela vyuzivat, akorat bus do Prahy.
Na kole to tam mame projete dost. Cyklostezky moc nejsou, na druhou stranu ty silnice nejsou zas tak rusne. Je fakt, ze jsem tam moc lidi nevidala jezdit. Jezdily jsme se segrou smerem na Smolnici, nebo na Peruc a Msene Lazne (tam je taky koupak, ale uz asi nefunguje? Opet vzpominky z detstvi), Libochovice nejsou tak daleko, Budyne, Hazmburk, Panensky Tynec... Spis jezdeni po silnici nez v terenu, ale bavilo nas to. Akorat v tech polich hodne fouka protivitr 😝 😀 Mozna se mi u vas tak libilo, ze je to velky kontrast s nasim krajem, ale je fakt, ze naporad to mozna uz trochu nudi.

llluckaaa
9. lis 2013

@jasekd Já to spíš porovnávám s tím, kde bydlím teď. Množství obyvatel poloviční a vybavenost z pohledu matky na mateřské mi přijde lepší než v Lounech. Jako dá se jezdit po silnicích (v létě jsem to tam dost objela), ale třeba na Peruc a Tejnici je to víc do kopce a to si s dětmi nějak neumím moc představit 😒 Navíc i ten provoz ☹ Jó, Budyně, tam jsem měla svatební obřad 😵 Tak to ti nepovím, jestli je v Mšených lázních koupák, já tam byla jen jednou na dýze 😀
Ty zastávky taky nejsou úplně v centru a třeba od kpt. nálepky hodně daleko (a autobusák bohužel taky ☹ )
Co mi ještě v Lounech chybí, tak nějaké dětské centrum nebo kurzy. Říkala máma a kamarádka, že tam není něco jako tady u nás (u Kromclu). Tady je MC i středisko volného času pro rodinu a plno relativně levných kurzů pro děti. Ale když jsem byla v Lounech naposledy, tak se mi dostal do ruky leták, že se nějaké MC založilo, tak snad se to z tohoto pohledu zlepší. Ne že bych si myslela, že malé dítě nutně musí navštěvovat kurzy, ale z vlastní zkušenosti můžu říct, že je příjemné někam s děckem chodit a seznámit se s maminkami stejně starých dětí, když tam člověk žádné nezná. Nějaké cvičení teda pořádá Sokol a taneční škola (chodí tam neteř), ale moc toho jinak asi nebude ☹

jasekd
9. lis 2013

@llluckaaa v Msenym koupak rozhodne je, akorat si myslim, ze uz nebude fungovat. Asi tam moc lidi nechodilo, bylo to levny, takova prvni republika 😵 Budyne je krasna. Tak jedna zastavka je u autobusaku a to beru jeste jako centrum. Louny jsou male, i z toho Nalepky to neni na autobusak daleko 🙂 Ja jsem zvykla vsude litat pesky i nekolik km, no a kopce? Ty tu mame taky a vetsi 😀 Je fakt, ze je to par let, co jsem tam jezdila, a provoz bude vetsi. Detska centra jsem tehdy nevyhledavala a nevyhledavam je vlastne ani ted, takze nemam prehled ani tady u nas, ale vim, ze neco tu funguje. Ale zrovna tohle by mi chybelo asi nejmin.

@indy2 A co mi jeste prislo super, moje sestrenice umistila v Lounech obe deti do skolky jeste pred 3. narozeninami, jedno dite listopadove, druhe dokonce unorove. To teda u nas nehrozi, a v jinych, hlavne vetsich mestech, neumistis ani 4lete 😝

jasekd
9. lis 2013

@llluckaaa http://michljiri.rajce.idnes.cz/Msene_Lazne_-_K... tak bohuzel, je to jak jsem si myslela, a tak tam bylo krasne 😝 😔

llluckaaa
9. lis 2013

@jasekd My chodíme taky hodně pěšky, ale s dětmi je to cesta od rodičů (Přemyslovců) na autobusák tak na půl hodiny 😝
A jezdíš s dětmi na kole? Já právě už s tím starším jo (jakože on jede na svém a Kačku vezu v sedačce) a teda kopce moc nedává. Ona i jízda na silnici je s ním o nervy 😒 Právě že to mi přijde škoda, že tam není moc kam se s dítětem na kole vydat jako třeba tady kolem Kromclu, kde jsou cyklo pouze pro kola.
Se školkami souhlasím 🙂 , moje neteř a kámošky děti taky neměly problém dostat se do školky před 3. rokem.

jasekd
9. lis 2013

@llluckaaa koukam na ty Premyslovce na mapu, to je kousek od Zatecke brany, tak to je prece na autobusak kousek 🙂 jasne, ze s detmi to trva dyl, proto ja poridila a dost dlouho i pouzivala dvojkocar, decka mi chodily hodne pozde a jinak to neslo. S dvojkocarem bych tam byla hned 🙂
S detmi na kole jezdime, ale decka jsou ve voziku 😀 Teda manzel, ja bych to neutahla. Hele, ja to beru tak, ze s detmi je to proste omezeni. Tady jsou takovy kopce, ze to jen tak sami nevyjedou, kor kdyz s tou motorikou bojujeme 😝 Cyklostezky tu jsou, Jizerky jsou sportovni kraj, jenze jsou preplnene a lidi jsou neohleduplni. Jizerky jsou male, lidi mnoho (Jablonec + Liberec, to je 150 tisic obyvatel, plus celkem kousek od Prahy, co je dneska 100 km po dalnici?), svagra, kdyz mu bylo 12, smetl na Jizerkach z kola jiny agresivni cyklista tak, ze pro nej letel vrtulnik. Na silnici nez s detmi vyjedu, to si jeste pockam. A na ty proflakle cyklostezky asi taky, jsou sama nehoda. Tady jsou lidi agresivni i na bezkach, opet je nas tu moc a nekteri neberou ohledy na deti a pomalejsi lidi 😝 Takze zas takovy rozdil mezi cyklostezkou tady a silnici na Smolnici bohuzel nevidim. Ja to posuzovala z pohledu bezdetne, proste z doby od malicka do tech 28 let, co jsme tam za dedou jezdili. A prave spis optikou prazdnin a dovolenych, idylka, ne kazdodenni zivot. Na ten bych to tam az tak nevidela, hlavne co se prace tyka. Tak to je prima, ze se ti v novem bydlisti libi 🙂

fidka79
9. lis 2013

@indy2 mnuuz my sme sa odstahovali rovno 1000cky km od rodiny 🙂)nechapem co riesis 80km nie je katastrofa na to ze si prazacka tak mas malo odvahy...ked sme mali synceka nik nebol nablizku ked nepocitam skype napriek tomu sme sa mali po financnj stranke dobre,ziliz me mimo sk 8r a nefnukali 😉 ty si uvedom ze 80km nie je vela a mozte sa viddiet castejsie ako raz za polroka 😉 ak mate svoje svoj bytik nechapem ze loplacate cudzi najom...treba sa odtrhnut od pupocnej snury to je vsetko

llluckaaa
10. lis 2013

@jasekd Jj, jsem spokojená, ale bylo to taky těžké rozhodování 😒 Právě že jak jsem se přestěhovala jinam, tak to můžu i docela porovnat a na Moravě se mi líbí víc 🙂 Tak tady u nás se jezdí na kole hodně, ale není to zas takový kraj, že by sem vyloženě lidi jezdili za sportem. Prostě tu jezdí ti, kteří tu bydlí a které člověk zná 🙂
Já bydlela v Přemyslovců skoro až u Penny, takže ono to ani k bráně není úplný kousíček (obzvlášť s dětmi 😖 ).
Ale abych tu jen nehanila... Samozřejmě i v Lounech se dá šťastně a spokojeně žít, má svoje výhody (např. dobré spojení s Prahou, kino, divadlo, koupálko, park, pěkná dětská hřiště na každém rohu, nepřeplněné školky, levné byty), má tam rodiče, tety, bráchu s rodinou, kamarády a oni jsou tam spokojení a stěhovat se z tama nehodlají 🙂

jahodnice
10. lis 2013

@llluckaaa
my prodáváme 4+1 na kpt.Nálepky, přízemí, bohužel bez balkonu 😒

jahodnice
10. lis 2013

@jasekd to je hrůza, na koupaliště jsme jezdili pravidelně, když jsem byla malá a bylo to tam opravdu krásné

llluckaaa
10. lis 2013

@jahodnice No právě že kamarádka chce 2+1 v osobním vlastnictví a ne v přízemí a těchto bytů se v LN moc neprodává ☹

jahodnice
10. lis 2013

@llluckaaa
my ten byt máme po přítelovo rodičích, jsou už v dúchodu a odstěhovali se na chalupu. Byt je v OV. My jsme tam bydlet nechtěli, oba pracujeme v Praze, tak jsme koupili byt tady. Tedy s mým místem by asi v Lounech problém nebyl. jsem učitelka, ale přítel by asi uplatnění za stejně dobrých platových podmínek v Praze nenašel. Jinak ta lokalita se mi moc líbí, na nákup kousek, z bytu výhled do zahrádek, autobus na Prahu staví u Luny, takže taky blízko,....jen je ten byt velký a v přízemí a chybí balkon 😒

jasekd
10. lis 2013

@jahodnice Vid, mne to uplne trha srdce 😔 Nebyl to zadny zazrak, tobogany atd, ale mozna i proto, takova komorni atmosfera, klouzacka, pro nas tehdy vrchol adrenalinu 😀 Skoda ho...Holt udrzet v dnesni dobe neco takoveho a v tak malem mestecku nebo spis vesnici asi nejde. Do lazni asi jezdi jen duchodci, lidi je tam malo.. a bylo to studene. My jezdili z Loun pres Libochovice vlakem. V Lib. jsme sli do zam. parku, abysme zkratili cekani na dalsi spoj... Byl to prima celodenni vylet.
@llluckaaa ja nevim, kde presne tam penny je, my tam az tak neprisli dozadu. Ja to spis beru podle toho, kde bydlim ted, kdy mam na autobusak taky cca 2 km, a do silenyho kopce, tady jsou kopce vsude, to zlaty Louny, tam bych se s dvojkocarem tak nenadrela 😀

jahodnice
10. lis 2013

@jasekd
já nepocházím z Loun, bydlela jsem kousek od Slaného, měli jsme traboše a do Mšených jsme jezdili na výlet, u studánky jsme si nabrali vždy vodu, jako dětem se nám tam moooc líbilo.
Penny je v Lounech na hlavní, směrem od Luny z města ven, kousek od kruhového objezdu

jasekd
10. lis 2013

@jahodnice Smer asi vim, jako na Zatec, ze? Luna nevim, co je, znam jen pramen Luna nad hrbitovem, jak se rikalo, ze je lecivej, pak zas ze je skodlivej a tak porad dokola 😀

jahodnice
10. lis 2013

@jasekd
jo, směr na Žatec, luna- jsou tam obchody, pobočka knihovny, zastávka MHD a autobusů na Prahu. Penny je naproti takovým těm chaloupkám na konci města, je tam konečná MHD

llluckaaa
10. lis 2013

@jasekd Tak to jo, souhlasím, že je to určitě lepší než 2 km do kopce 😀
Je to když jedeš na Žatec, jak jsou za sebou 2 (až 4, podle toho, kam jedeš 😉 ) kruháče. Penny nalevo od těch prvních dvou, za ním jsou pak už jen pole a pár domků, benzinka, úřad práce, porcelánka...
Mně pramen vždycky chutnal.