Odstěhovat se dál od rodiny, šly byste do toho?

indy2
9. lis 2013

Holky, mám před sebou veliké rozhodování. Celý život žiji v Praze, sice od 16.ti let mimo rodiče, nicméně vždy v blízkosti, max. půl hoďky mhd apod. Nyní bydlíme s mužem a dcerkou cca 10 min pěšky od mých rodičů (ještě tam je s nimi ml. sestra, starší sestřičku mám už takhle daleko, sice Praha, ale druhá strana). Jsme v bytě 3+1 v pronájmu. Máme ale ve vlastnictví byt v Lounech (také 3+1, rozlohou větší než tento), platili bychom tam pouze poplatky. Sháníme tam nyní podnájemníka, zatím bezúspěšně. Teď uvažujeme nad tím, že do bytu půjdeme sami, postupně si ho zrekonstruujeme, dáme do kupy, nahlásíme si stejnou trvalou adresu apod. - prostě budeme "natrvalo" ve svém. Jenže já takhle nikdy nebydlela, s našima se vídám několikrát týdně. Je mi jasné, že bychom se vídali daleko méně, malou by viděli méně apod. Šly byste stejně do toho? Schválně nezakládám otázku, ale diskuzi, abych mohla případně něco ujasnit, nebo se o tom ještě pobavit.
Předem děkuji za každý příspěvek, názor, zkušenost...

blahova_andrea
9. lis 2013

@indy2 jj, stěhovat se dá znovu. sice ono s dětmi je to náročné a člověku se do toho moc nechce, ale co kdyby...kdyby jsi to bez rodičů fakt nemohla vydržet .. 😉 a manžel v tom má jasno?

llluckaaa
9. lis 2013

@jahodnice No vidíš, a moje kámoška chce v Lounech koupit 2+1 v osobním vlastnictví a nemůže ho sehnat 😀

indy2
autor
9. lis 2013

@llluckaaa děkuji za názor někoho, kdo tam žil 😉 to, že to není pěkná lokalita k bydlení mě celkem mrzí ☹ auto máme, takže muž do práce by jezdil v pohodě..já to zatím řešit nemusím 🙂 ach jo, to je dilema ..😵

indy2
autor
9. lis 2013

@blahova_andrea no, uplne jasno v tom nemame..ani on, ani ja.. on tam vyrustal, takze nejak vi, jak to tam chodi, ale on taky vi, ze bude vecne v praci, takze rikal, ze jde spis o me, aby se mi nestyskalo po rodicich, abych se tam nenudila apod..

indy2
autor
9. lis 2013

@blahova_andrea já už se právě moc stěhovat nechci. 10x za 6 let stačí ne? 😀 😀

laurital
9. lis 2013

@indy2 Já bych to alespoň zkusila, především díky tomu, že manžel pracuje z domova, jak jsi psala.Ty jsi zatím na RD, psala jsi, že plánujete druhé...Především už nebudete platit pronájem a dotovat neobsazený byt a uvidíte.Vrátit se můžete vždy.

berenika39
9. lis 2013

@indy2 ještě jeden pohled - od staré jezinky🙂, jak to ted vnímám já - my jsme před narozením prcka z Prahy odešli, a máma zůstala v Praze. Všichni v Praze pracujeme, máme tam školku, jsme tam denně, ale bydlíme mimo. A ted nastává pomalu, vzhledem k máminýmu věku, že nás bude potřebovat a my jsme daleko na nějaký častý kontakt, pravidelnou pomoc a tak. Naštěstí máme připravená nějaká řešení, jak to potom zařídit, ale píšu ti jen takový postřeh - že nejen třeba tobě budou chybět rodiče, ale i ty budeš chybět jim, když budou třeba nesoběstační.

Ale ted - tak jak to popisuješ, bych neváhala a šla - všechno tomu nahrává. 🙂 A máme druhé rodiče zrovna v Lounech a to je pohoda, dálnice a frnk, jsi tam coby dup. 🙂 Jediné mínus je myslím omezená možnost práce, tohle tam nefunguje, práce nic moc.

indy2
autor
9. lis 2013

@laurital s tím druhátkem je to trochu ve hvězdách, ale ta možnost tu je 🙂 navíc víme, že kdybych náhodou nešla hned do práce, snad by se nic nestalo (po finanční stránce).. a to i k úspoře, kterou bychom přestěhováním získali..ale jasně, člověk nikdy nemá nic jistého.. ta dotace nynější je šílená...kdyby tam byl podnájemník, asi bychom to neřešili tak urgentně no.. díky za názory 😉

llluckaaa
9. lis 2013

@indy2 No v pohodě do práce... jestli bude jezdit do Prahy, tak to zase tak moc v pohodě nebude, opravdu nebude celý den doma ☹ Znám pár lidí, kteří každodenně dojíždí, a říkali, že je to dost otravné ☹ Pracuje aspoň na letišti, v Dejvicích nebo někde tam na kraji?
Louny mají sice pěkné centrum, ale jinak jsou bohužel hodně panelákové ☹

indy2
autor
9. lis 2013

@berenika39 Děkuji za jiný pohled 🙂 na tohle doufám (tuk tuk ) je ale ještě čas... mám velice mladé rodiče, navíc jsme tři dcery 🙂 a sami rodice jsou fit a v pohode a verim, ze vzhledem k veku jeste nejaky cas budou (tuk tuk jeste jednou)
cesta, kdyz je to autem, mi taky prijde v pohode 🙂) snad bych tam nezdechla 😀

indy2
autor
9. lis 2013

@llluckaaa pracuje na Praze 4, je to ještě nějaký kus od letiště, nicméně dojížděl takhle denně a nevadilo mu to. Nebylo by to denne, tohle musi promyslet on, ale rikal, ze v tom problem nevidi...

blahova_andrea
9. lis 2013

@indy2 mě to stěhování v životě už taky dost stačilo. jeden rok jsem to stihla i 3x, ale vím, že mě to ještě čeká ☹

indy2
autor
9. lis 2013

@llluckaaa pak bychom ho měli vždy 2 dny doma, kde by pracoval z domova 😉 ale stejne vahaaaaaaaaaaam ... 🙂

indy2
autor
9. lis 2013

@blahova_andrea jak to ? ☹ já to stěhování nesnáším už ☹

blahova_andrea
9. lis 2013

@indy2 no tak jsme v nájmu. za 3 roky nám vyprší smlouva a kdo ví co bude. majitelům odrůstá dcera, které ten byt bude, takže pokud neodjede do zahraničí nebo nebude studovat daleko, tak my budeme muset jít a když nebudeme muset, tak kdo ví kolik si řeknou nájem, takže...prostě nás to ještě čeká a kdo ví kolikrát, protože vlastní nehrozí. taky mi bude líto, že jsou rodiče zvyklí na vnuka a že se uvidí mnohem méně, ale co nadělám...

llluckaaa
9. lis 2013

@indy2 Tak to zkuste, třeba se ti tam zalíbí 🙂 Teď to tu pročítám a prý máte bydlet v paneláku na Fugnerově. Tam je nějaký panelák? Já myslela, že tam jsou jen zděné domy 😀

laurital
9. lis 2013

@blahova_andrea Já to momentálně řeším také, máme svůj vysněný velký byt ve středu Brna, ale muž je skoro celý týden v Praze, kde máme garsonku, navíc je z Prahy a má tam rodiče.Uvažuji už i nad tím, že rodiče šli do důchodu a za pár let mě budou potřebovat, když i sestra je v Pze, starší dcera tu má kamarády a těžko by to nesla.

indy2
autor
9. lis 2013

@llluckaaa nevím, kde jsem našla tuhle ulici (a bylo mi to divný 😀 ), je to Kpt. Nálepky 😉) znáš to tam? 🙂

indy2
autor
9. lis 2013

@blahova_andrea je to těžký ☹ my když nepůjdeme sem, taky na vlastní bydlení jen tak nedosáhneme.. tak to budu držet palce, třeba to dopadne lépe, než člověk čeká 😵

llluckaaa
9. lis 2013

@indy2 No jasně že znám 🙂 To je celkem fajn, budete to mít kousek do parku (a na koupaliště), můžete chodit na hřiště a krmit kachny 😉

hojda
9. lis 2013

@blahova_andrea Co jsem pochopila, tak jejich vztahy jsou více než dobré, takže asi trošku jiná rodiná situace.

indy2
autor
9. lis 2013

@llluckaaa 🙂 já právě znám to okolí hrozně zběžně.. a nějaká poliklinika tam je? Takhle to zní hezky no 🙂

llluckaaa
9. lis 2013

@indy2 Jo, poliklinika tam je, i nemocnice. Porodnice je nebližší v Žatci. Kousek od kpt. Nálepky jsem měla dětskou doktorku.

blahova_andrea
9. lis 2013

@laurital jako že by ten vysněný byt v centru brna byl váš? no kamarádka si ho s mužem pořídila taky. i když cena toho bytu + komplet rekonstrukce...to bych já žila dávno v klidnější části v obří vile 😀 ale každý jak mu vyhovuje, když na to má. je fakt, že já teda ve svých úvahách nikdy nezahrnula situaci, kdy by rodiče potřebovali větší péči a to jsou oba dost nemocní a už tu 10 let nemuseli být. v tomto jsem teda asi dost sobec koukám. ale tak u nás v rodině se to tak nějak bere, že se buď rovnou umře a nebo se jde do ústavu, protože nikdo nemá peníze ani místo na to, aby se takto staral. všichni bydlí, že sotva bydlí a jsou celé dny v práci a tak, ... u nás se toto fakt nikdy neřešilo. kromě nějakých lehkých naťuknutích, ale v horizontu doby, které se rodiče snad ani nemají šanci dožít ☹

indy2
autor
9. lis 2013

@llluckaaa nemocnici prý zrušili 🙂 tedy jestli nemas aktualnejsi info nez muz 🙂 tak dekuji za info.. bude to tezke rozhodovani..

blahova_andrea
9. lis 2013

@indy2 no já čekám vždy spíš to nejhorší, tak snad máš pravdu 😉 ale naše situace není nic moc, na vlastní bydlení to nebude možná nikdy

blahova_andrea
9. lis 2013

@hojda my máme vztahy taky moc dobré, ale to vždycky nestačí

indy2
autor
9. lis 2013

@blahova_andrea není to jednoduchy no... clovek nevi, co resit driv..

mimco
9. lis 2013

Já jsem se téměř ve třiceti přestěhovala 250km od domova a je to peklo, teda pro mě. I když už mamku nemám, mám nevlastního otce, u kterého vždycky bydlím, když jedeme na návštěvu, ségra bydlí kousek od něj, má dcerku, kterou miluju a taky kamarádky, jsou to vztahy, které se budovaly roky a je mi tady neskutečně smutno, hned bych se vrátila. Díky stěhování mi došlo, jak je severní morava nádherná a podceňovaná, pocházím z Hlučínska. Tady v Pardubicích (snad se nikdo neurazí) není nic, kam s dětma, do parku? Do dětského koutku? Využití volného času co se týká přírody a procházek je trága. 80km není tak moc, teď bych za to byla ráda, ale kdybych věděla, co vím dneska, nikdy se nepřestěhuju ani těch osmdesát.

llluckaaa
9. lis 2013

@indy2 Už jí zrušili? Já mám pocit, že mi před měsícem říkala kamarádka, že tam leží její mamka 😒
No nemáš zač, kdyby ses na něco chtěla zeptat, tak se klidně ptej, já tam strávila většinu svého života 🙂