Odstěhovat se dál od rodiny, šly byste do toho?

indy2
9. lis 2013

Holky, mám před sebou veliké rozhodování. Celý život žiji v Praze, sice od 16.ti let mimo rodiče, nicméně vždy v blízkosti, max. půl hoďky mhd apod. Nyní bydlíme s mužem a dcerkou cca 10 min pěšky od mých rodičů (ještě tam je s nimi ml. sestra, starší sestřičku mám už takhle daleko, sice Praha, ale druhá strana). Jsme v bytě 3+1 v pronájmu. Máme ale ve vlastnictví byt v Lounech (také 3+1, rozlohou větší než tento), platili bychom tam pouze poplatky. Sháníme tam nyní podnájemníka, zatím bezúspěšně. Teď uvažujeme nad tím, že do bytu půjdeme sami, postupně si ho zrekonstruujeme, dáme do kupy, nahlásíme si stejnou trvalou adresu apod. - prostě budeme "natrvalo" ve svém. Jenže já takhle nikdy nebydlela, s našima se vídám několikrát týdně. Je mi jasné, že bychom se vídali daleko méně, malou by viděli méně apod. Šly byste stejně do toho? Schválně nezakládám otázku, ale diskuzi, abych mohla případně něco ujasnit, nebo se o tom ještě pobavit.
Předem děkuji za každý příspěvek, názor, zkušenost...

bublinka1980
9. lis 2013

@indy2 Já tě chápu že máš moc těžké rozhodování, ale já bych se prostě pořád snažila prodat ten byt v Lounech, třeba se to ještě podaří. Psala jsem o sobě, ale Ty sama si musíš udělat v tom jasno, v tom Ti nikdo neporadí... co vyhovuje jednomu, nevyhovuje druhému.

laurital
9. lis 2013

@bublinka1980 Nepletu, zakladatelka píše, že by se minimálně každých 14 dní vídali.Já mám rodiče velmi ráda, máme krásné vztahy, ale nemusím je mít třikrát týdně za zadkem.Ten přístav je pro mě můj muž, naše děti a naše "doma".

indy2
autor
9. lis 2013

@bublinka1980 asi reaguje na to, že jsem psala, že bychom se určitě viděli s rodinou nejpozději po 14 dnech 😉 že by tam nebyly takové prodlevy, jako třeba odstěhovat se do ciziny, nebo na druhou stranu republiky.. podle mě 🙂

jasekd
9. lis 2013

@indy2 tak jestli chcete druhe dite, tak asi tvoji praci zatim resit nemusis, a zivot byste tam meli levnejsi nez v Praze 🙂

indy2
autor
9. lis 2013

@laurital
@bublinka1980
chápu vás obě dvě a vím, jak to myslíte.. asi bych teď právě chtěla vyzkoušet to, co píše laurital, vídat se budeme, je to dál, to ano (necelá hodinka autem), ale snad to neznamená, že by se naše vztahy zhoršily.. holky, já vůbec nevím ☹ nikdy jsem takhle daleko nebydlela..

blahova_andrea
9. lis 2013

@laurital v té adaptaci máš pravdu. já jsem z brna, chvíli jsem byla i v praze, pak zas brno a pak malý tišnov. je fakt, že toto je pro mě už pidi vesnička a do ničeho menšího už bych prostě s ohledem na svoji psychiku a povahu nemohla v žádném případě jít. sice nikdy neříkej nikdy, ale už by to bylo z donucení a byla bych nešťastná, to vím.

indy2
autor
9. lis 2013

@jasekd určitě, ta úspora by tam byla asi znatelná.. teď to teda moc neřešíme, ale tak zase si říkáme, že by se nám třeba mohlo podařit něco ušetřit a třeba by byl časem i ten baráček 🙂

misaskul
9. lis 2013

Louny - to je severozápad od Prahy? Já bych do vlastního rozhodně šla, zase to není taková dálka, ale zase abys tam jednou našla zaměstnání... My teď taky bydlíme 10 min pěšky od našich, v malém městě (asi 40 km od Brna) a jsem za to ráda. Co máme druhé, naši mi strašně pomáhají s prvním synem, berou si ho skoro na každý víkend, ale zase naši jsou v důchodu. To je těžký - vlastní bydlení jednoznačně ano, ale zase abyste si trošičku nepohoršili... Ale to musíte vědět sami, já jsem z malého města 12 tisíc obyvatel, manžel tu podniká, jsme spokojeni, těžko ale srovnávat s životem v Praze... Každopádně hodně štěstí při rozhodování.

indy2
autor
9. lis 2013

@jasekd nemám tam nikoho ☹ zase já jsem "držka", snad bych si nějaké známé našla..maminky apod 😉 ale byl by to určitě nezvyk..

blahova_andrea
9. lis 2013

@jasekd já třeba se seznamováním nikdy problém neměla, ale před narozením syna jsme šli do cizího malého města, kde se není jak seznámit a ta izolace...to je fakt, že to jsem docela nedávala.

laurital
9. lis 2013

@indy2 Já nijak na mamon 😀 nejsem, ale můžu říct, že pocit, kdy jsme byli poprvé ve svém, se ničemu nevyrovná.
Je skvělé, že máte s rodiči pěkné vztahy, ale hlavní rodina jste teď vy tři a podle toho bych se já rozhodovala.Promysli fakt, jestli ti nebude vadit žít na maloměstě a i podle toho se rozhodni.

indy2
autor
9. lis 2013

@misaskul děkuji, budu to štěstí potřebovat 🙂 nejlepší by bylo, kdybychom byli ve vlastním a blízko rodičů 😀 jenže na vlastní v Praze teď opravdu není ☹ jestli bych tam našla práci nevím, je to tam určitě na práci horší.. zase kdybych ji hned nenašla, myslím, že svět by se nezbořil a třeba bychom pak ten byt mohli prodat (protože by byl zrekonstruovaný a snad by hodnota stoupla) a měli bychom základ na byt v Praze.. je to dilema 🙂 malá je zatím malá, takže moc hlídání ještě ani být nemohlo (kojím), takže tuto výhodu ještě nemohu posoudit 🙂

bublinka1980
9. lis 2013

@laurital Svého manžela a syna miluji nade vše, taky je to můj přístav, ale taky miluji svou rodinu a jsem ráda, že si k nim můžu skočit na kafe (nebo oni ke mně) absolutně to neberu jako že "je mám za zadkem" takhle bych se ani nevyjádřila, taky je skvělé, že mi pohlídají, malý babičku a dědu miluje.
Tady toto je diskuze, asi nečekáš, že bude mít každý stejný názor jako Ty 🙂

@indy2 Dám jednu radu, řiď se svými pocity, ne radami druhých a určitě najdeš tu svou "správnou" cestu. Přeju Ti hodně štěstí.

indy2
autor
9. lis 2013

@laurital tot otázka 🙂 já jsem nikdy na malomeste nebydlela, takze prave nevim, jak bych to tam snasela 🙂

indy2
autor
9. lis 2013

@bublinka1980 děkuji 🙂 ano, to dělám celý život - řídím se intuicí a pocity.. teď můžu ale říct, že se to ve mně hrozně pere ☹ každopádně ještě jednou děkuji..ano, rozhodnutí nakonec bude na nas a ja budu doufat, ze bude to nejlepsi...

laurital
9. lis 2013

@blahova_andrea Andy, já prodělala koloběh Brno-Praha-Chicago-Havl. Brod-Brno, ale klidně bych asi mohla žít kdekoliv, sama vím, jak mě kdysi deptala nejistota v podnájmu.Pro mě je fakt zásadní být s mým mužem a dětmi, místo neřeším.
Indy musí pořešit, jestli jí nebude vadit maloměsto a určitá izolace, ve srovnání s Prahou to bude velký skok.

laurital
9. lis 2013

@bublinka1980 Nečekám a respektuji, že to vidíme jinak 😉 .

jasekd
9. lis 2013

@indy2 Ale jezdite tam, znas to tam, ne? Tak uz asi trochu vis, jak to tam na tebe pusobi? Ja bych se taky hodne rozhodovala podle toho, ve ktere lokalite byt mam.

jahodnice
9. lis 2013

@indy2
prodat byt v Lounech je v současné době spíš utopie, my prodáváme v Lounech 4+1 už skoro rok a nic. A to za něj chceme jen 800 tisíc

indy2
autor
9. lis 2013

@jasekd parkrat sem tam byla 🙂 je to v klidne lokalite (podle me), i ty Louny mi prislo ze to neni zas tak mala "vesnicka",mam rada namesti apod 🙂 ale otazka je, jak bych to tam vnimala, kdyz bych tam mela byt natrvalo..zitra se tam jeste jedeme podivat, tak se na to zkusim podivat ocima trvale zijici osoby 🙂

indy2
autor
9. lis 2013

@jahodnice my už jsme právě s cenou byli sakra dole ☹ takze sme se rozhodli, ze na prodej kasleme a bud tam pujdeme, nebo se nekdo sezene..ted to bohuzel dotujeme.. to mi rekni, ze to nikdo nechce.. takhle levne...

blahova_andrea
9. lis 2013

@laurital ano...skok to bude obrovský, ale je i o tom, že je zřejmě na rodinu docela fixovaná, což my dvě asi tolik nejsme 😉 ne, že by v ní nebylo něco ok, ale jsme víc asi samostatné a nezávislé v tomto směru

jasekd
9. lis 2013

@indy2 a kde to mate? Je to panelak? JO, namesti a vubec centrum a kolem Ohre je to krasne 😵 Vesnicka to urcite neni, ma to skoro 20 tisic obyv. 🙂 Jaky je tam treba kulturni vyziti a zabava, to nevim, my tam jezdily se segrou spis jako male, takze jsme nikde neparily a po vecerech netrajdaly 🙂 Mne tam vadi ten nedostatek snehu a koupani, byt to pro zivot samozrejme neni to nejdulezitejsi.

blahova_andrea
9. lis 2013

@indy2 to udělej, já se stěhovala prakticky na slepo. nelituji, ani jsem neměla na výběr a naštěstí to dopadlo dobře 😀 pro mě je důležité, že se tu líbí mému muži a dětem, že jsou tu všechny úřady (lékaře tedy nevyužíváme)..jako je fakt, že mi tu chybí sociální kontakty. teď na ně zrovna nemám moc čas, ale ty dva roky před tím...v tomto směru jsem strádala. a to jsem taky bývala držka.

indy2
autor
9. lis 2013

@blahova_andrea já ještě neměla možnost se osamostatnit ve směru, že bych bydlela někde jinde 🙂 přesto, od 16.ti na vlastních nohách a na rodinu stále fixována 🙂 bojim se, jak by to probihalo... zaroven uz mam vlastni rodinu.. je to tezky, fakt moc.. 🙂

blahova_andrea
9. lis 2013

@indy2 věřím, že jsi šikovná samostatná ženská, o tom žádná. ale prostě jsi na rodinu zvyklá, jste si hodně blízcí a ono celý život člověk nesmaže. teď už je pozdě si to jen tak vyzkoušet jako já kdysi, takže buď hop a nebo trop. neboj...zvládnete to, když na to stěhování přijde. budete si volat, budete si vzácní a když spolu budete chtít být, tak prostě budete. ale je fakt, že ty musíš řešit hlavně svoji rodinu = manžel a dcera a ty a váš život a možnosti. rodiče jsou velký důvod pro tvé rozhodování, ale neměl by být ten hlavní 😉

indy2
autor
9. lis 2013

@jasekd je to panelák (byt v přízemí), ulice v blizkosti Fugnerova, nebo tak nejak 🙂 prijde mi, ze ta dostupnost tam jako je... navic je tam reznictvi 😀 to tu my nemame 😀 Nedostatek snehu uvitam 😀 a koupani, tam je tusim nejaky bazen, ale vic nevim.. mas pravdu, je to proste individualni, kazdymu co vyhovuje..kez bych tak vedela, co mi vyhovuje 😀 urcite bych hrozne rada vlastni byt, kde si muzeme postupne rekonstruovat a zutulnovat.. ale jak bych zvladla to odlouceni, tezko rici..

indy2
autor
9. lis 2013

@blahova_andrea děkuji, zní to rozumně 🙂 ono, vrátit se vlastně můžeme "vždycky", pokud by to tam nešlo, tak prostě sehnat podnájemníka (ať to tam nedotujeme) a jít opět? do podnájmu... nebo třeba bude lepší situace a byt se prodá a nám se podaří koupit vlastní v Praze... zítra si musíme sepsat pro a proti a nějak to rozčísnout 🙂 zároveń tam jedeme, tak se na vše podívám a zkusím se nad tím zamyslet.. 😵

llluckaaa
9. lis 2013

Já bych se asi rozhodovala podle toho, kde máte zaměstnání. Do Prahy jezdí veřejná doprava z Loun docela pěkně - jezdí to často a třeba na Zličín necelou hodinu, ale každodenní cestování by bylo dost otravné 😒 Co se týče dojíždění na návštěvu, tak to mi přijde v pohodě. My jsme se z Prahy přestěhovali úplně opačným směrem než jsou Louny a moji rodiče i my pravidelně překonáváme vzdálenost 400 km, abychom se viděli.
V Lounech jsem se narodila a vyrostla tam, takže k nim mám jistý citový vztah, ale jinak se mi jako místo k žití moc nelíbí ☹ Nejvíc mi vadí, že okolo není moc pěkná příroda (leda teda že by se jelo někam autem). Se zaměstnaností to tam je taky naprd (dlouhodobě se Louny držely jako okres s 3. nejvyšší nezaměstnaností v ČR a teď to nebude o moc lepší ☹ ) Ale zase je tam pěkné letní koupaliště a divadlo 🙂
No prostě my jsme se rozhodovali, jestli z Prahy půjdeme do Loun k mým rodičům, a nešli jsme tam 😒

llluckaaa
9. lis 2013

@indy2 V Lounech je krytý bazén a super letní koupaliště 🙂
Jo a s tím sněhem je to pravda, jako dítěti mi to hrozně vadilo ☹ Ale zase je výhoda, že tam skoro neprší 🙂