Opožděný vývoj řeči. Máte podobnou zkušenost?

lenkavano
28. srp 2009

Hledám maminky na výměnu zkušeností s dětmi s diagnostikovanou poruchou řeči,které se léčí na klinice.

andreabe
15. říj 2009

siss: ja o tom tiez casto premyslam, ale ked vidim aspon slabe pokroky a citam, co vsetko dokazal Filipko a tiez sa spraval podobne ako nase deti, tak si myslim, ze mame este dost velku sancu, ze tie aut.prejavy vymiznu. Len to chce asi obrovsku snahu a trpezlivost. A je pravda, ze diagnozu naozaj stanovia az v 3rokoch. Preto som dost zvedava, co nam povedia na tej diagnostike v Andreas-e. 😝

sisstin
15. říj 2009

andrea: ty děti s dysfázií mají často autistické příznaky, ale ty jsou kvůli tomu, že nerozumí řeči..tudíž nereaguju na povely atd. 😉 já se těším k té Krejčířové, u té je to fakt 100% 😉 zatím můžu jenom tak tápat..ale zas jakoby ty hlavní autisické rysy vůbec nemá( špatní oční kontakt, nepoužívá sociální úsměv, má rituály, nemá emaptické cítění, hraje si neúčelově)..ale fakt v tomhle věku těžko říct, když některé aut. rysy má každé batole 😒

vikiekonsat
15. říj 2009

Ahojte, konečne sa tu zase niečo deje, už som myslela že vas to prestalo bavyť. Andrea : Niki tiež zvykne čarbať, ale kreslenim to nemožem nazvať, ale dôležite že vie načo sa použiva pero. Tiež sme jej kupili taku tabuĺku, tak aj na nej čarbe, lebo pred tym namiesto papiera využivala kuchynsky stôl. V tom centre, ani nejde o diagnozu ako o poradenstvo, niečo ako robi ta logopedka u adamko, budeme tam chodiť, budu sa s ňou hrať, poradili mi aby som zo začiatku trenovala schopnosť sa skoncenrovať u Niki, lebo si myslia že je to u nej zatiaľ naväčši problem a prave ta jemna motorika, lebo ona ma suvislosť s rečou. Zatiaľ s ňou bude pracovať klinicky pedagog, maju aj logopedku, ale za tou pojdeme až v novembri. O tom autistickom centre som čitala, ale si myslim že u našich detiček autizmus nebude. Adamko : aj ja sa pridavam ku gratuláciám, skutočne, radosť jednej z nas je potešením pre nas všetkych, lebo naša nadej je o to silnejšia. Sis : nevzdavaj to, pred polrokom som bola na tom rovnako, a teraz som uplne Ok. Verim že naše deti to dobehnu, možno neskôr ako ostatne, ale ja som si tym ista. A ako to pise Andrea, keď počujem o tych pokrokoch ostatnych detiček, tak je to o to viac.

andreabe
16. říj 2009

ahojte, tak ste mi dodali optimizmus, lebo obcas som na nervy. Maly sice opetuje usmev a je socialny, ale obcas sa hra neucelovo a ma horsi ocny kontakt. Niekedy sa v pohode pozrie do oci, ked nieco chce, alebo ked mi nieco ukazuje (najcastejsie smetiak a krici pritom to svoje bak 😀 )
Ale obcas len krici, ked nieco chce a pozera mimo alebo do zeme a nie do oci 😒
Vcera mi ho v jasliach pochvalili, ze bol dobry a cely den sa usmieval, dnes isiel do jasli tiez v pohode, usmieval sa na ucitelku..Ale predvcerom boli z neho hotovi a uz som myslela, ze mi ho odmietnu na druhy den vziat. Cele doobedie im totiz prevrieskal. Neplakal,ale krical. Vobec nevedeli, co chce, kazdy plac ineho dietata, alebo vyskot v nom startovali tie jeho vresky. Tak s nim aj sli do inej miestnosti,ale po chvili zacal zase.
Tak som bola zufala a myslela na to,ze si urcite vydychnu (ako pisala Viki u Niki 😝 ), ked ho odtial budem musiet nadobro vziat.
Ale na druhy den bol uz ukazkovy, chvalili ho. Bol vraj usmievavy, vsetko zjedol, skratka super. Tak ja neviem, co to u neho moze byt. Ja by som mu zdiagnostikovala precitlivenost s poruchou pozornosti a narusenym vyvinom reci 😝
Viki:mala tiez obcas tatko vrieska? Maly to robi aj doma,ale tam to trva max par minut, kedze ja ho viem spacifikovat a je v domacom prostredi.. Ako je to u vas?
siss: som zvedava, kedy dostanes k tej Krajcirovej termin a co vam povie. Dysfazia nie je nic moc, ale je to mensie zlo ako aut.
Musim zacat viac verit,ze tie nase deti nemaju ani jedno z toho, maju iba slabu motoriku a s tym suvisiaci oneskoreny vyvin(ako pise Viki) 😀

vikiekonsat
16. říj 2009

Ahojte! Andrea: Naša Niki tiež vie poriadne precvičovať hlasivky, ale v poslednom čase to robi , keď sa teši. 😀 Keď sa hneva tak tam nastupuje to kusanie do všetkeho ☹ .
To rozpravanie som si ista k nam prijde asi okolo troch rokov, ale samozrejme musime sa im venovať, a to ma najviac štve 😠 , že musim robiť, a nemožem sa naplno venovať malej, a nie som ista, či svokra to robi podctivo, viem že malu nakrmi, prebali a t.ď., ale že do nej husti cely deň nejake slovička, alebo že hraje sa s ňou nejake hry, tak to neviem skontrolovať. Ale tvrdi mi že to robi. Už sa tešim na vikend, že budem so svojou princeznou cely deň.
V poslednom čase keď prijdeme domov, mala ma cely čas ťaha so sebou, aby som sa jej venovala, čo je pre mňa uspech, lebo pred tym pokojne sa hrala sama, vobec ma k tomu nepotrebovala.
S tym očnym kontaktom, ani ja nie som na sto percent ista 😒, lebo keď ja chcem sa sňou rozpravať, tak mam pocit že otača hlavu , aby sa na mňa nemusela pozerať, a inkedy spolu sa hrame a bez problemov na mňa pozera. Tiež som s toho neista 😕 .
Andrea: niektore veci zvladate lepšie, kupili sme Niki taku kocku, čo do nej vkladaju sa rozne geometricke tvary, pokiaľ Niki neukažeme kde aky tvar patri, tak to nevie urobiť, a keď jej to nejde, tak to necha, vobec sa nezlosti ako maly u Sis, iba začne robiť niečo ine. Aj samostatne papanie nam ešte nejako nejde ☹ . Ako sa vam to podarilo naučiť? Aj plienky ešte mame ☹ , neviem kedy sa už naša slečna začne pytať na nočnik.

andreabe
16. říj 2009

Viki: tak s tou kockou urcite nie ste pozadu, to chce len cvik. Kazdodenne sme sa s nou hrali a az po mesiaci ju sam vyvkladal. Najprv som mu stale ukazovala,co kam,potom uz vedel jednu stenu vyvkladat sam,ale nezvladal otocit kocku,to som robila ja a teraz robi uz vsetko.Tiez mal fazu,ze sa prve dni hneval,ked mu to neslo. Potom to aj odkladal a siel si po svojom,ako Niki 🙂 a potom ho to nejako zacalo viac bavit. Trvalo to ale ca mesiac, snazila som sa ale hodne intenzivne.
Ten ocny kontakt-to sme na tom podobne.A papanie bolo zaujimave. Popisem ti v skratke,ako som ho to naucila(ak sa to tak da nazvat, lebo este stale pretaca lyzicku). Normalne som mu nasilu chytila rucku,do nej vlozila lyzicku-tak detsky pestickou,nie ak dospelakovi, a jedli sme. Najprv jogurt, lebo ten lubi. Ked moc plakal, prestala som,ale dala som mu,len ked drzal lyzicku v ruke,ja som ho viedla. Pri BEBE tv takmer neprotestoval a nechal si viest ruku. Tak sme jedli pri telke. Po case som si vsimla,ze ked mu naberiem,da si to sam do pusy. Tak som mu naberala jogurt,kasu a hovorila: teraz do pusinky lyzicku a on ju tam daval. Asi po 2 tyzdnoch som pozorovala,ze si sam akoby nabral. A odvtedy tak tarbavo,ale nabera a je. Ked je hladny,naje sa sam aj bez telky, staci,ze okolo neho pobehujem. Aby som to podporila,kupila som mu v ikea maly stolik so stolickou a tam pri nom vzdy papa. Je to lepsie ako v kuchyni pri velkom stole alebo v stolicke pre baby. Teraz mi sice zacal tu lyzicku pretacat, kasa sa mu znej sice nevysype, ale jogurt kvapka vsade naokolo. Tak idem tento vikend opet zaintervenovat, budem mu viest ruku, aby bola lyzica rovno, mozno potom bude vediet jest i polievku.
Teraz je to uz sice vcelku ok,ale nechci vediet, ako vyzeral nas byt, ked som ho ucila jest 😝 Ale bolo mi to jedno,hlavne,ze sa to naucil 😀
Na nocnik maly nechodi, hoci ho po jasliach nechavam bez plienky a stale ho ponukam sadnut si tam.Je ochotny sediet na nom ale len pri BEBE. No ze by sa vypytal, to si neviem predstavit. Lebo ked tie nase deti nevedia komunikovat, ako nam daju najavo,ze im treba?? 😅

vikiekonsat
16. říj 2009

Andrea: to je dobre , že si trenovala maleho s tou lyžičkou 🙂 , tam kde sme boli včera, povedali nam , že aj ten pohyb lyžičkou trenuje jemnu motoriku, že to mame skušať.
Raz som aj ja nechala jesť Niki samu fazuľovy privarok, tak že mi nemusiš rozpravať ako to vyzera po samostatnom papani 😝 .
S tym nočnikom aj ja sa trapim, ako ju mam naučiť, keď mi to nechce povedať, ale už vidim že si uvedomuje , že niečo robi do plienky 😒 .
Už som raz spominala, dopisujem sa s jednou mamičkou, už sme si aj volali, ona mala podobny problem s dcerkou, keď bola taka ako naša Niki narodil sa im chlapček, vtedy to dievčatko najprv svojou hatlaninou a potom postupne slovami začala sa mu prihovarať, a teraz mala tri roky , už sa hraje s deťmi, každy mesiac jej pribudaju nove slovička a už začina toriť vety. To to začalo pre mňa byť takou inšpiraciou a povzbudením, že proste vobec nepripušťam si že Niki nebude rozpravať.
Ten program BEBE o ktorom spominaš , nič mi to nehovori - to je v slovenčine? A idu tam rozpravky?

andreabe
16. říj 2009

Viki:Takze mala vie jest, len ju asi musis nechat, aj ked si to asi odnesie cela kuchyna 😀
Ten program je podla mna take vymyvanie mozgu 😅 Ono sa tam nerozprava, idu len obrazky a hudba a rozne opakujuce sa programy a pribehy. Maly to zboznuje,ale nie je sam,aj kamoskine deti na tom ficia. Ak mate napr rozsireny program UPC, urcite to chytite. Vola sa to BEBE TV, ich znakom je taka biela kacicka.

sisstin
16. říj 2009

tak já uz BEBE nepouštím tak půl roku,je to fakt leda tak na vymyti mozku,jak psala andrea.Když uz,tak mu pustím Jim Jam,tam se aspoň mluví,ale v poslední době se snažím odpouštět Tv vůbec.Tygr sám nejí,jenom rukou,u nás je doslova boj o každé sousto,pomalu se s ním peru,aby něco snědl...takže aby chtěl jíst sám nehrozí.Jinak děti s poruchou komunikace se zbavují plen definitvne až okolo pátého až šestého roku,patří to k tomu.

vikiekonsat
16. říj 2009

Andrea: My mame satelit, neviem možno ten program chytame, iba o ňom som nepočula.
Svokra mi tvrdi že nechava malu jesť samu, tak že dufam že sa to skoro nauči. 😉
Idem robiť, lebo už zanedbavam pracu . Všetkym prajem prijemný vikend 🙂

andreabe
16. říj 2009

To vazne? Ja dufam, ze tak do pol roka budeme bez plienok 😖 Cez leto to uz celkom slo, prisiel obcas s mrncanim,ked chcel cikat. Potom som od toho upustila, ked zacal chodit do jasli a teraz opet trosku zacinam, ale zatial bez uspechu.
BEBE mu pustam len pri tom jedeni, pripadne,ked chcem mat chvilu klud. On JIM JAM nechce, ani ine rozpravky, nosi mi ovladac, kym mu to neprepnem na BEBE 😝
Ale ked pozerame nejaky serial, tak sa rad prida, ma celkom rad Alfa, priatelov..
Ale zaujato a dlho vie pozerat iba BEBE a iba tohto sa vyslovene dozaduje..

sisstin
16. říj 2009

já si s nočníkem teda naděje nedělám,řve,jen jak ho vidí...záchod to samy.Vysvětlování nechápe,a když je mokrý,tak je mu to fuk.Na doma používám látkové pleny,ty moderní,ale stejně v nich vlhko cítí a je mu to jedno.U mě je priorita,aby se naučil aspoň trošku komunikovat,plinky zatím neresim.

andreabe
16. říj 2009

viki: tak to je super, podla vsetkeho vie Niki jest ako Lukasko, ak nie lepsie 🙂
siss:maly tiez nechce nocnik, sedi na nom,len ked mu pustim bebe.
Psychologicka mi inak povedala, ze mu BEBE pri tychto cinnostiach mam pustit, ked to pomaha. Ze to sice nie je standardne, ale ked to pomoze dobrej veci 😉 Ale inak mu tv nemam pustat, radsej sa venovat hram a pod.

Tak idem aj ja pracovat, tiez zelam krasny vikend!

lenkavano
autor
19. říj 2009

Ahoj holky. 😉 Siss tak mám pozitivní zprávy.Kubík si ve školce už zvykl bere ji už jako samozřejmost.mluvila jsem s učitelkou a Kuba se týden od týdnu lepší.sám se snaží opravovat slova a navíc mi říkala,že problém je asi jen v jeho pohodlnosti protože po opravě slovo řekne správně což by prý jinak neřekl kdyby měl opravdu problém.takže ho pořád opravovat a opravovat.

andreabe
19. říj 2009

Tak to je super,zachvilu aj zabudnete, ze mal Kubik nejaky problem 😀 Ono sa len treba snazit a dat do toho maximum.
viki:mne dnes volali z Andreasu, terminy maju volne az o 3 mesiace, ale kedze rano jedna mamina zrusila termin na diagnostiku, tak ideme uz zajtra rano!Tak teraz neviem,ci sa mam tesit, alebo bat. Aj preto, ze za tie 3 mesiace mohol este maly urobit nejake pokroky..Velmi sa bojim toho aut. 😖 Aj ked cez vikend som zaznamenala aj pokrok, zacal vkladat take tie drevene puzzle (doteraz ich vecsinou hadzal o zem). Ale mala som aj nervy, boli sme na navsteve, kde boli 3 male deti a jedno z nich podchvilkou zaplakalo takym vyssim hlaskom a maly z toho chytal hysaky. Inym detom to vobec nevadilo a mna to dost obtazovalo, visel mi pokazde 15 minut na rameni ,kym sa ukludnil 😝 Nechapem, ako potom moze fungovat v tych jasliach 😅
Uz som si napisala poznamky, ze neukazuje prstom, beha okolo steny,obcas sa zamysli,nehra sa symbolicke hry,necita knizky..Trva to 1,5 hodky, ani neviem,ci mi vysledok povedia hned.
Tak sa potom ozvem, ako sme dopadli.

sisstin
19. říj 2009

Leni,super!Kubík to dožene a bude chodit do běžné školy určitě.Andrea:syn je ještě malý,podle mě vám konečnou diagnózu ještě nedají,ale aspoň vám poradí,co dál.U nás se trošku zlepšilo porozumění,na jméno reaguje pokaždé,když se ho zeptám,jestli chce kakao,tak okamžitě přiběhne,víc mi rozumí,ale samozřejmě je pořád hodne pozadu.Začal zase dělat,jak je veliký..,a strašně se zlepšil ten strach z cizích osob,a zvuků uz se taky nebojí.No a začal hodne zvatlat,dřív byl ticho jak pena...písničky brouka pořád,ale to uz dělá tak od roku...

andreabe
19. říj 2009

diagnozu mozu stanovit az v 3 rokoch, ale aspon mi naznacia, akym smerom sa asi ubera a ako zvladnut tu komunikacnu barieru - tie jeho vresky. A mozno si od toho slubujem privela a bude to len o financnej strate 😝
Ved zajtra uvidim..

lenkavano
autor
19. říj 2009

Siss myslím že u tvého malého taky nastalo velké zlepšení podle toho co tu píšeš.to je dobře. 🙂 🙂

sarinkam
20. říj 2009

Náš kluk taky nemluví, rozumí všemu, svym zpusobem se domluvi, ve skolce není sebemensi problem, se sestrou se domluvi taky, mudr me posilala na vysetreni sluchu, coz jsem odmitla, protože slysi velice dobre. Nají se sám, obleče se taky sám, na toaletu si dojde taky sam. Myslela jsem, že se rozmluvi ve skolce, ale vidim že tam s nim mluvi stylem- Davidku, chces auto, nebo puzzle? A on řekne ,,auto,, nebo ano nebo ne.

vikiekonsat
20. říj 2009

Ahojte ! Už je to zas 😢 , škarede počasie a nam tečie z nosa. Noc bola hrozna. 😠 S tym fukanim nosa mame problem, tak musi nastupiť odsavačka. A z usmiatej Niki mame mrzutu Niki. 😠.
Andrea : určite autizmus to nebude, držim palce, napiš ako ste dopadli. S tou vkladacou kockou sa nam ako si sa nedari, Niki prišla na to , kde sa otvara , tak jednoducho tie kocky nahadže cez otvorenu stranu.
Leni: to je skvele ! Ako dlho ma byť Kubik v tej škôlke? Ma ju navštevovať až do konca školskeho roku ?
Sis : vidiš som ti hovorila, že sa to určite zlepši, viem ako som to ja preživala. Niki aj keď ešte stale nerozprava ale vidim na nej ako začina podstatne viac rozumieť. Len že ja už sa neviem dočkať, kedy začne použivať nejake slovička, dufam že nebudem musieť čakať až do troch rokov, lebo ma z toho porazi. 😠

sisstin
20. říj 2009

ahoj holky,

viki: Tygr je to samý, on tu kostku prostě otevře, nahází tam tvary a zavře ji..a tím jeho práce končí 😝 je vidět, že to dělá jenom kvůli mně..tak šup šup, aby měl splněno a mohl si dělat, co chce 😅 😅 😅

jinak u nás je to masakr v poslední době, on si fakt všechno zpívá..písničky, všechny znělky ze seriálů, z reklam..prostě jak něco slyší, tak si to okamžitě zpívá 😅 😅 😅 😅 jinak "říká" bá, má, jé a om...no žádný normální slovo..ale ještě tak před 2měsícema byl fakt mimo broukání úplně ticho, tak jsem ráda aspon za to 😕 no víc mě mrzí, že fakt neukazuje...ale snaží se. Včera jsem dělala blbou, brečel..věděla jsem, že chce napít...ale dělala jsem blbou, tak si prostě pro to pití došel a podal mi ho 😅 😅 😅 takže když je krize, tak se snaží aspon neverbálně mi to dát najevo, co by chtěl 😅 😅 😅 jinak fakt o moc víc reaguje, to jsem moc ráda...no ale pořád to není na nějaké povely typu: vem xy, dej

sisstin
20. říj 2009

dej to na stůl, zem atd. ...to prostě asi neví...ale jednodušší příkazy už zvládá... 😉

vikiekonsat
20. říj 2009

Sis: mi sme ta tom podobne, akurat nespievame. Zistila som u jednej mamičky s takym dievčatkom ako naše, že jej dcera tiež kym nerozpravala, tak tiež nereagovala na prikazy, a keď začala postupne chytať slovička, začala aj chapať tomu čo jej hovoria, tak že to asi suvisi. ja si myslim že to čo dosiahol Tygr, tak to je fakt velky pokrok, my sme zatiaľ pokročili iba trochu ☹ . Snažim sa, keď mam chviľku, niečim Niki zaujať, ale ona stale ešte sa nevie skoncentrovať na jednu činnosť 😢 . A keď skušam na ňu niečo ako ty, že nedam jej to o čo žiada, tak ona najprv skusi si to dostať revom, keď to nezabera ,jednoducho sa otoči a odijde 😝 .

sisstin
20. říj 2009

viki: já jsem četla na rodině, že děti s rec. dysfázií začnou užívat slovo, až když mu rozumí 😉 neříkají ho jen tak, aniž by věděly, o co jde..narozdíl od dětí s AS nebo VFA 😉 ...Viki, myslíš, že by u vás mohlo jít o tu receptivní dysfázii? Já si totiž myslím, že u nás asi ano..i když takovou lepší, ne úplně špatnou, protože něčemu už rozumí... 😉

lenkavano
autor
20. říj 2009

ahoj holky 🙂 viki Kuba tam bude do konce školního roku,dnes ráno jsem kluvila s jeho učitelkou,Kuba je prý v pohodě pořád usměvavý a tsrašně hodný.dnes tam budou tancovat břišní tance,doufám že po mě nebude pak chtít abych mu je taky předvedla s mým pupkem 😀 😀 😀 ted se asi spíš už budu víc orientovat na Leničku,nechce taky mluvit už přestává říkat i ham .jinak je šikovná,všemu rozumí v mezích jejího věku.brouká si,ale slabika z ní nevypadne.
Sis pobavilo mě jak jsi psala o té krabičce jak to tam Tygr nahází aby měl klid,to je vejlupek 😀 😀 on je jen o 2měsíce starší jak Lenča.

sisstin
20. říj 2009

Leni: ahoj 🙂 s Leničkou bych asi tay už někam zašla, dost bývají tyhle poruchy i u dalších sourozenců..tak at máš klid 😉 Kubík je moc šikovnej...Leni, on chodí už jako do první třídy..nebo má odklad, a je jakoby v přípravce? 😉 By mohl mít asistenta do školy, když on rozumí všemu 😉

lenkavano
autor
20. říj 2009

Sis Kuba má odklad chodí ještě do školky .o tom asistentovi budu určitě uvažovat ,ale taky jsem přemýšlela,že pokud by to v tom Hradišti opravdu zvládal s pobytem tak bych ho tam tu 1.třídu možná ještě nechala.ty školáci tam jsou už takový jiní otřískanější a mají tu výuku hlavně pořád intenzivní.ale uvidíme na to je ještě brzy.pokud půjde do školy doma tak s asistentem.co se týče Leničky tak napíšu své logopedce mohla by o tom něco vědět.jo a ještě mě mrzí že jsme ztratili čas těma pobytama v Praze,protože aniž bych já sama něco proti klinice řekla tak sama učitelka mi říkala,že tam je náprava úplně minimální,protože na děti nemají čas.to už Kuba mohl být rok v H.a mohlo být vše možná jiné.

vikiekonsat
20. říj 2009

Sis: veľmi neštudujem tie diagnozy, priliš ma to deprimuje, tak že vôbec neviem čim sa lišia a ako sa prejavuju. Hlavne aby to nebol aut. 😝 .Skôr ma zaujima ako sa tomu da pomocť. A ako vidim ty si toho už dosť naštudovala. Kontrolu mame až po tych poradňach, tak že zatiaľ to neriešim. teraz budeme chodiť na sedenia ku klinickej pedagogičke, tam sa asi budeme hrať, ako to zvyknu robiť aj klinicke logopedky pri malych deťoch.
Leni : Tie brušne tance im predvadzaju učiteľky ? 😀 😀😀

lenkavano
autor
20. říj 2009

viki že by? 😀 😀 no ale možná jo ta kubova je fakt super je na ní vidět že má ty děti ráda a nic ji není zatěžko.tak tomu bych i věřila.myslím že mají fotogalerii z minulého roku kdy tam ty tance taky měli.musím se na to pak mrknout.doufám že tam paní dá už i nějaké fotky kde je i Kuba.

sisstin
20. říj 2009

leni: na rodině má holčina kluka s dost těžkou receptivní dysfázii..ještě v 5letech nerozuměl ničemu..a měl odklad dva roky..do první třídy šel v 8letech. Jinak je moc šikovný 😉 takže Kubík s expresivní dysfázií na tom bude určitě lépe 😉 ta expresivní dys. je fakt nejlepší možná diagnoza, dá se to dohnat úplně v pohodě, a v dospělosti nikdo nic nepozná 😉 🙂

viki: no já čtu hlavně tu diskuzi na rodině, ještě mě čeká 1000stránek 😅 😅 😅 ale docela mi to pomáhá i v tom, že vím, na co mám nárok a na co ne..a jak probíhají určitá vyšetření 😉 mně sedí nejvíc na tu rec. dysfázii.. na autismus moc ne...ale jako povím ti, že lepší je mít dítě s AS nebo VFA než s těžkou receptivní dysfázií, ta je fakt o moc horší, co se týče komunikace a vzdělávání 😉 každé 200.sté dítě je autista s nějakou lehčí či horší poruchou..není to tak neobvyklé..jen dřív se to nepoznalo..a diag. autismu dostalo opravdu jen těžce postižené dítě 😉