Opožděný vývoj řeči. Máte podobnou zkušenost?

lenkavano
28. srp 2009

Hledám maminky na výměnu zkušeností s dětmi s diagnostikovanou poruchou řeči,které se léčí na klinice.

sisstin
26. říj 2009

jo, a konečně jsem našla tu stavebnici..ale moc tam toho nemaj, jen pro fakt malý prcky 😖

http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=27134511&tab=0

andreabe
26. říj 2009

siss: ak malemu poviem, poloz na stol, tak bez problemov. Ale pouzivam to len na pohar, ked dopije caj, takze tazko povedat, ci by mi rozumel, ak by som mu povedala, poloz na stol napr. auticko. Musim to dnes vyskusat.
Ked mu ale ukazujem prstom na vzdialeny predmet, tak asi v 85% nechape, ze mu vlastne nieco ukazujem, cumi mi na ten prst vecsinou..
Asi pred tyzdnom, uz sa nepametam presne, prvy krat maly chytil pero a urobil par carbancov. Dovtedy bola reakcia presne ako u vas. Ja mu teraz pero casto ponukam, mame taku magneticku tabulku na pisanie, on na nu ak ma naladu urobi par carbancov a hotovo. Niekedy opacnou stranou pera, ale snazi sa aspon 🙂
Tak to nadalej skusaj a mozno to pride. Ja ak nezabudnem, skusam to aspon raz denne.
Takisto knizky, viem ze Peta si ich prezera, Lukas vobec. A tento vikend sme spolu jednu knizku prezreli, sice to bolo chabe s pozornostou, ale neporovnatelne s reakciou predtym (knihu hadzal hned o zem).
Ja dufam, ze sa nam decka rozbehnu. Pokroky robia, sice velmi slabym tempom, ale robia, tak aj to je hadam dobre znamenie.

adamkofijo
26. říj 2009

ahojte tak čo sa týka toho kreslenia tak to tiež nieje u nás veľká sláva, ale dosť mu pomáha to že starší bráško veľmi rád kreslí a ked ho vidí doma kresliť tak aj on skúša ale len také koliečko a podobne, je v tomto dosť pozadu, Adamko v jeho veku už vymalovával omalovánky každý den jednu ale to ho proste bavilo, my máme takú riekanku pri kreslení , neviem či to poznáte kreslím kolo gulaté a v nom očká okaté , (vtedy ho dokážem zaujať) ale čo sa týka kreslenia po stenách to ho baví až moc...... a ešte som chcela , to že vám vaše detičky nerozumejú niektoré veci , unás to bolo tak že skoro všetko nerozumel asi pred pol rokom, psychoogička nám povedala že to môže byť tým , že nemá ešte dozrete tieto zmysli , tým že ani rečové centrum nieje úplne dozrete, takže sa mu nemožme čudovať, takže ked som od neho niečo chcela tak som mu to musela nazančiť gestom, napr. sadnuť pobúchala som po stoličke a povedala sadni si tu a hned vedel že si má sadnúť a týmito gestami sme sa nakoniec dopracovali aj k tomu že porozumie teraz už mi stačí len povedať, a tak je to aj s inými vecami čokolvek v knižke som mu napodobnila aj gestom aj pomenovala slovov, lepšie tomu chápal, a teraz sme sa dostli dokonca do toho že už je ochotný aj zopakovať po mne, napr. auto, pod, oco( čo predtým nerobil) som veľmi šťastná ale bojím sa s tým pochváliť aby som to nezakríkla, napr. včera sme boli na návšteve a neterka spala v kočíku na balkone, Filipko ju chodil stále pozerať cez okno či spí a ked sa malá zobudlia ja som zakričala na sestru Mata, a on to po mne zopakoval, som taká štastná že sme sa posunuli ďalej , a ešte možno vám to pomôže, nám to pomohlo ak nechce zopakovať niake slovo tak mu priložím ruku na moje hrdlo aby vedel že sa tam niečo deje ked hovorím, a potom priložím moju ruku k jeho hrdlu, zopakuje to slovo , aj ked niekedy skomolene ale pre mna je oborovský úspech že je ochotný to zopakovať .... dúfam že som vám aspon trošku pomohla.

andreabe
26. říj 2009

adamkof: dakujeme za tip! To s tym hrdielkom je popisane aj v knizke o vyvoji reci, takze to zacnem skusat aj ja.
S tym porozumenim neviem. Ked malemu poviem, aby si sadol, tak si sande, nema s tym problem. Poviem mu, pod si umyt rucicky, obut topanocky, ideme papat, pustim ti bebe ale sadni na nocnik...to rozumie bez problemov. Ale to ukazovanie, a hlavne to, ze nechape, ked na nieco ukazem...to ma desi 😕 . Tazko povedat, ci to mozem pripisat nedozretym zmyslom, aj ked dufam,ze ano a ze sa to raz zlepsi..
Gratulujem Filipkovi, to je super, podla tvojho popisu to vyzera, ze to uz pojde z kopca 😀

sisstin
26. říj 2009

andrea:no to si sice knížky prohlíží,ale neukaze v nich nic.Já jsem tuším na rodině četla,že dokud dítě nezačne ukazovat,tak ani nezačne mluvit.A jemná motorika taky s řeči souvisí,ta u nás též nic moc.On nemá trpělivost to trénovat,takže jak mu to nejde hned,tak se vztekne a jde od toho.Adamko:tak u vás bych se autismu vůbec nebála,pokud dítě reaguje na gesta,tak je fakt problém jen s řečí.Tygr má to porozumění teda dost slabý a gesta taky moc nechápe...jako zlepšuje se to,ale přijde mi,že je tak na úrovni 12-15m.

adamkofijo
26. říj 2009

my už máme chvalabohu autizmus vylúčený, najprv sme mali ísť aj do Bratislavy na diagnostický týždnový pobyt ale pedopsychiatrička podla jeho správania usúdila už na prvej návšteve že to autizmus nieje, autistické dieťa sa na druhú osobu po oslovení vraj ani nepozrie. A on ju vnímal, takže sme hned prešli k diagnóze disfázia,
andreabe, ak sa smiem spýtať akú knižku o vývoji reči to máš, ja som zhánala Knihu o detskej rečí od Kataríny Hornákovej ale v knihkupectve ju mali vypredaní a ani v Martinuse sa nedá objednať. ak máš inú knižku pošli mi prosím ta jej názov.... u nás je to horšie s tým porozumením , teda donedávna bolo najhoršie to bolo asi ked mal Filipko 2,5 roka už si začínal presadzovať svoju vôlu a ked niečo chcel tak nám to nevedel ani povedať ani ukázať, tak to boli len záchvaty plačú a slzy, jáj čo sme sa mi naplakali, a zas ked som ja od neho niečo chcela takisto nevedel čo chcem ja , a zas len slizičky a plač, teraz je to lepšie ale stále je tam to obdobie vzdoru takže ešte sa niekedy potrápime ale teraz už aspon ukáze prstom čo chce

andreabe
26. říj 2009

siss: a aj si necha ukazat, ked mu napr, hovoris: toto je konik, pes, koza..? Lebo Lukasko to doteraz uplne odmietal, teprve vcera sa dokazal chvilu aj pozerat, ked som mu ukazovala zvieratka.
Ja som kdesi citala, ze je na to trenovanie motoriky v suvise s recou velmi dobre drevene puzzle. Vecsinou su na tabulke ca A4, su na nich cupliky, za ktore dieta puzzle chyta a vklada na spravne miesto. Maly to konecne pochopil a ked ma naladu, tak mi tu tabulku aj vyvklada.
Ozaj, a ako je to s vasimi detmi a davanim papa. Robili to predtym a prestali, alebo to u vas nebol problem?

andreabe
26. říj 2009

adamkof: myslim ,ze mam prave tu knihu od K.Hornakovej. My ju mame pozicanu z toho centra rozvoja reci. Bola som tam s malym 2x, sice nie u Hornakovej, ale u p.Kaplankovej. Knizku som este nestihla vratit. Su tam celkom dobre rady, ako ist na dieta, ako s nim komunikovat, ze sa treba znizit na jeho uroven a to doslovne(aj si cupnut) atd..Ak by si chcela, opytam sa ich, ci knizky neposielaju aj na dobierku, pripadne by som ti ju kupila a poslala, ak mas zaujem. Ale je mozne, ze uz mas vsetko, co tam pisu v malicku 🙂
A ako si maleho naucila ukazovat prstom, je na to nejaky trik? 😅 Lebo ja mu len vzdy vezmem nasilu prstik a ukazujem na predmety, ale on sa mi vecsinou vytrhne a nacahuje sa celou rukou 😝

sisstin
26. říj 2009

andrea: ukazovat už si nechá docela dlouho, ale když mu řeknu: "ukaž koně, psa, kočku" atd., tak neudělá nic. To samé části těla, nechá si to ukazovat na sobě i na mně..ale sám neukáže..takže vůbec nevím, jestli těm slovům rozumí nebo ne 😕 Pápá udělal asi 3x za život, a to až v poslední době, paci paci nebo tleskání neudělal nikdy. Okolo 10m dělal Jak je veliký, ale jak jsem z toho byla nadšená, tak jsem se ho na to ptala asi 50xdenně 😅 😅 😅 takže to asi po 4m přestal dělat, a nedělá to doted. S Berany, berany nebo kolo,kolo mlýnský nemá problém, to dělá dlouho už a rád. Ale jak má dělat něco s rukama, tak to ani omylem 😕

dneska jsem zjistila, že jakž takž poslechne na některé věci, když mu vezmu jeho oblíbenou věc( usínáček, takovej kapesník s hlavou na spaní, furt ho má v ruce a šudlá si s tím po obličeji 🤐 )...a nedám mu ho, dokud to neudělá...jenže mi to přijde blbé, když je to vlastně negativní motivace 😕

já fakt nevím vůbec, jak na něj 😕

andreabe
26. říj 2009

siss: maly vie zatlieskat, ale nie na povel. A vela krat tlieska, ked sa hneva 😕 , vie mi ukazat kde mam nos, usta, niekedy oci, hlavu. Ale na sebe to nikdy neukaze. Paci pacicky sa hra velmi rad, tiez kolo kolo mlynske, tiez prestal ukazovat, aky je veliky, hoci to vedel. Ale ked sa ho to opytam, tak aspon zakrici, ze "taaaaki".

Podla mna ak negativn.motiv. jedina zabera, tak ho motivuj zatial trebars aj tym. Tiez som vela veci dosiahla cez BEBE..😝 skusaj ho na nejakom panakovi, alebo oblubenom plysaku naucit symbolickej hre - u nas zatial ide hra "davam papat zajovi, babike.." Maly ma v ruke lyzicku a akoze krmi plysaka. Vraj to ma velky vyznam pre rozvoj reci. Nie je to nic moc, na povel "daj papat zajovi" da nemotorne lyzicku k ustam zaja. Ale logopedicka to ohodnotila velmi pozitivne 😵

sisstin
26. říj 2009

andrea: tak ta imaginární hra u nás ještě vůůůůbec není 😒 on jen něco vyndává, zandává, otvírá, zavírá, přesýpá atd. 😉 ted si třeba začal jezdit s autama, prohlíží si ty knížky, hraje na xylofon...ale aby si hrál na "něco", tak to vůbec neexistuje 😕 a vím, že je to důležité..ale zas jsem četla, že ta hra na něco přichází až s větším porozuměním a mluvením...že děti, které jsou opožděné v řeči, jsou opožděné i v té imaginární hře 😕 on maximálně napodobuje to, co děláme my(po koupání se snaží mazat krémem, hází odpadky do koše, pomáhá mi vyndávat prádlo z pračky atd.)...jinak to je Lukášek už moc šikovnej, to Tygr by na povel dej papat xy..neudělal nic 🤐

mně přijde, že on tak celkově o nic nemá zájem..ostatní děti jsou nadšené z výletů, návštěv ZOO, heren atd., to u nás by to měl spíš za trest..akorát by na mně visel nebo by ho to nebavilo 😝 on ani moc nechce chodit ven, furt chce být jenom doma a dělat si to, co chce on 🙄 prostě z čeho jsou jiné děti nadšené, tak jemu je to jedno přinejlepším...nebo to vůbec dělat nechce 😕

adamkofijo
26. říj 2009

andreabe, s tým ukazovaním prstíkom to nám trvalo asi pol roka kým to začal sám ale ides na to dobre presne tak ako to robíš ty sme to robili aj my a Filipko začal sám ukazovať asi len pred mesiacom , a teraz čokolvek zbadá tak ukáže a povie "aha" alebo "fiha" , ale nepomenuje, a ani ked ja od neho žiadam ukáž mi v knižke napr. psíka tak ešte neukáže musím mu ja priložiť prst ale verím že aj to raz príde, teda dúfam, zatial ukáže prstom len ak to on chce, aj tie drevené puzzle máme snád od výmyslu ake možu byť, mali sme to už po Adamkovi, a teraz najnovšie v Tescu je taká stvorcová krabička a sú tam zvieratká je to aj v letáku čo najnovšie chodil a stojí len 117,-- ale odporúcam sú tam štyri štovrčeky so štyrmi zvieratkami Filipka to veľmi baví, ak chcete pošlem vám fotku , len teraz Filipko spí tak to nemám ako odfotit tak večer, , tebe po prečítani sa ako javí tá knižka sú v nej ešte niake iné rady alebo nápady tak mi ich napíš, chcela som si tú knižku už dávno objednať ale neviem či sú tam niake dobré veci aj som zistovala odporúčania ale nikto mi neodpísal. a s tým kývaním na rozlúčku to tiež začal robiť asi na konci leta , ešte nemal tri, a teraz ked vystrája návštevu tak im vykivuje aj povie papa, čaute, ahojte, aj 10 krát po sebe, a zas ked niekto príde tiež ahojte, to robí veľmi rád, ale tiež ti poviem kedysi teda pred pol rokom tak ho to vobec nezaujímalo či niekto odchádza, alebo prišiel neodkýval ani za svet.

andreabe
26. říj 2009

Tak kazdy vie nieco ine, Lukasko sa napr este nemazal sam kremom, do kosa som ho naucila hadzat odpadky az minuly tyzden. Ale ked tam hodil aj svojho plysaka a lyzicku, tak ma nadsenie preslo 🙂 . Ale na vyzvu ich odtial vybral 😀
S tym nadsenim napr zo ZOO sme na tom podobne. Maly len nedavno zacal vnimat psov a macky! Konecne, ked vidi macicku, tak sa usmieva a pozera na nu.
Ale ked mu chcem ukazat lietadlo, mozem aj vzlietnut, hore sa nepozrie, vobec to nechape. A ine rocne deti uz davno napodobnuju stihacku 😝 ´
Podla tvojho popisu je Peta celkovo pozadu, ak vidis pokroky, je to super. Ak by dlhsie stagnoval alebo nastal regres, tak je zle. Lukas ide dopredu fakt po minikrocikoch, ale som happy, ze ide 😉

sisstin
26. říj 2009

adamko: vy jste mojí velkou nadějí, že to třeba Tygr taky bude dělat do toho roku..a půjde "jen" o opožděný vývoj, a ne o nic závažného 😒

jinak já mám v plánu objednat magnetické knížky, není to zas tak drahé...Tygr má rád magnety, tak snad u toho bude víc spolupracovat a bude ho to zajímat. To puzzle s kolíkama jsem viděla, ale teda na to, že to mělo asi 4části, tak to stálo 500Kč..což je masakr..já mám na poště taky dřevěné puzzle..ale bez těch kolíků 😉

sisstin
26. říj 2009

andrea: taky máš takovej pocit, že ty naše děti jakoby zajímalo strašně málo věcí? 😕 Mně přijde, že oni prostě neukazujou, páč ani nemají na co ukázat 😕 nebo jakoby spíš nemaj potřebu se s náma o to podělit..když ho něco zajímá, tak si to prostě vezme..nemá potřebu mi to ukázat taky 😕 a napodobování něčeho ho nikdy nebralo, tedy učené napodobování..kdy jsem se snažila ho něco naučit..dokud se to nenaučí sám, že on chce..tak to prostě nedělá 😕

andreabe
26. říj 2009

adamkof:dakujem za info, tak budem pokracovat, si mi dodala optimizmu 🙂 doma knizku preletim, urobim si poznamky a napisem zajtra suhrn rad.
Vo stvrtok ideme do toho centra na prvu hodinu komunikacie. Ak nam tam daju nejake "rady a recepty", v piatok napisem.
S tym kyvanim nas teda este caka boj 😝 , ale aj to, ze uz zakyval ma velmi povzbudilo. Vsak to do neho denne hucim a kyvam pri kazdej prilezitosti, niekedy aj ked to nie je na mieste 😅

andreabe
26. říj 2009

siss: presne tak, akoby som ho aj na ihrisko davala nasilu. Nedavno sme sli na vychytene ihrisko a namiesto toho, aby sa tesil, vrieskal. Ak ho dam do hojdacky, tak je spokojny,ked zmenim miesto, ze ideme na kolotoc, vrieska o zivot, ale na kolotoci je potom rad a nechce z neho. Ideme na smyklavku, zase vrieska. Sice sa posmyka par x rad ale potom opet vresk. Ziadne normalne pobehovanie medzi "atrakciami" ako ostatne deti 😕
A skoro vobec nechce chodit, najradsej je v kociku, pripadne na trojkolke.
Tiez mi este asi nikdy nic neukazal, akoze "mama, pozri co mam". Ale mozno to vsetko pride, lebo teraz urobil fakt pokrok za posledny mesiac a pol. To sa neda porovnat s tym duchom nepritomnym dietatom z augusta 😀
Dokazala som ho naucit davat jest plysaku, sam sa naje lyzikou, sam pije, neboji sa tak deti, takmer s usmevóm ide do jasli,zacal carbat,zlepsilo sa porozumenie, utrie po sebe,ked rozleje a pod...toto vsetko v lete este nehrozilo.

sisstin
26. říj 2009

jo tak koukám, že to ty kolíky má to puzzle, který jsem objednala 😝

jinak já si zas říkám, proč všechny děti musí dělat pápá..prostě někdo má takovou povahu, že schválně nedělá nic na povel...mně na AP všichni tvrdily, že důležité je, když dítě opakuje činnosti, které vidí( viz. ty odpadky, mazání atd.)..že to učení činností alá cvičení opička důležité není..tak já nevím 😕

sisstin
26. říj 2009

andrea: no s tím chozením u nás to samé, doma lítá jak splašenej kůn, furt někde leze..ale jak jsme venku, tak furt jenom v kočáře..maximálně trošku běhá, když sedím na lavičce..ale jakmile se zvednu, že jako někam půjdeme..třeba do obchodu, tak hned řve a chce bud nosit nebo do kočáru..já to fakt nechápu 😕

sisstin
26. říj 2009

andrea: jinak správné ukazování by mělo být tak, že dítě ukáže prstem, podívá se na tebe, vydá nějaký zvuk(pokud neumí mluvit), a zase se podívá zpět...to je opravdu komunikace, že tě nejprve upozorní prstem, pak je oční kontakt a řeč..tak to se u nás ještě nikdy nestalo 😔

andreabe
26. říj 2009

siss: tak takto so mnou komunikuje hadam iba pri smetnom kosi. Buchne po nom, pozrie sa mi do oci, zakrici "baak", opet sa pozrie na kos a buchne. A potom caka, ze ja mu poviem, "ano, kos je bak" a este si zapcham nos a poviem"fuuj smrdi".
Ina situacia ma nenapada. Je to tiez komunikacia, aj ked nepouzil prst? 😅
Lebo prstom fakt este na nic neukazal.. 😕

sisstin
26. říj 2009

andrea: jj, to už podle mě je...syn komunikuje hlavně, když potřebuje s něčím pomoct..tu věc mi donese, podívá se mi do očí..a vydá nějakej neidentifikovatelnej zvuk 😅 tak to prý je dobré znamení..autisti si prý radši všechno udělají sami 😕 než aby požádali o pomoc...no, ale pokud zrovna všechno jde, jak si představuje..tak komunikace se mnou nulová 😕 teda co se týče gest a tak...

mně právě strašně dlouho přišel normální, furt se smál, nutil mě, abych se s ním prala, dělali jsme blbosti...tak já myslela, že komunikujeme...a pak jsem si přečetla, že tohle komunikace není 😕

andreabe
26. říj 2009

siss: u nas je to podobne, ked chce otvorit kocku, pride za mnou, vezme ma za ruku, nech mu ju otvorim, len ho musim nutit, aby sa mi pritom pozrel do oci. ale aj to sa uz zlepsilo. Nase deti zrejme potrebuju cas a veela venovania a hlavne trpezlivosti. Lebo casto mame pocit, ze do nich hucime a nikam to nevedie. Ale jedneho dna nas urcite prekvapia 😉
V tom centre vyvoja reci mi povedali, ze su deti, ktorym staci povedat 2 razy a urobia danu vec, zopakuju slovo.. A su deti, ktore dane slovo potrebuju pocut aspon 1000 krat a az potom ho zopakuju. Tak som si vypocitala, ze ked denne poviem 10 x auto a napr bebe, tak o 3 mesiace to maly zopakuje 😀
(kedze som uz v minulosti donho trosku tieto slova tlacila)

andreabe
27. říj 2009

Ahojte, tak som prelistovala tu knizku o reci, spisala som kratky vycuc. Je tam toho viac, zalezi aj na veku dietata,ale vseobecne plati asi toto:
Pri komunikacii sa znizit na uroven dietata
Pouzivanie jednoduchych slov (mama pit, pod ham....)
Pouzivanie gest,napr.gesta daj,pod,otvor,jest..
Pouzivanie obrazkov, prip. roznych aj podomacky vyrobenych piktogramov, citanie knizky,ukazovanie
Naucit dieta symbolickej hre (hra na akoze) - rozvijanie symbolickeho myslenia, kt.je nevyhnutne pre rozvoj reci
Symbolicku hru rozvijat modelovanim (napr pobozkajte maca a vyzvite, nech to urobi aj dieta)
Zapojit dieta do kazdodennych cinnosti (napr mu dajte handru, ked umyvate..)
Vychadzajte zo zaujmu dietata
Modelovanie jednoduchych slov vyjadrujucich cinnost, ktoru prave dieta robi (pije, spi, cita, kupe...)
Ucenie lokativnych slov: dieta hovori o umiestneni, premiestneni...predmetov.
Zaradujeme otazky kde je, kde... vyjadrujeme najcastejsie slovami tam, tu, hore/hopa,dole,dnu,von, tam,tu,dame...
Dat dietatu cas na odpoved, nikdy ho nenutime, aby nieco povedal.
Ak chce ist na ruky, pytame sa ho viackrat, "chces hopa?". Nechame chvilocku aj certit, az potom ho zdvihneme..

Je tam toho aj viac, tak som povyberala aspon tieto priklady.

Maly dnes rano kyval muzovi ako o zivot. Tak som bola happy 😀

vikiekonsat
27. říj 2009

Ahojte ! konečne som sa dostala ku vam, mala som tak zanedbanu pracu, že posledne dni musela som poriadne zamakať. Prebehla som vaše prispevky, a keď ich čitam všetky dokopy naraz, zaraža ma ako tie naše deti su podobne vo vyvoji, zvyčajne deti sa najprv naučia pa-pa, ukazovať prštekom a potom rozpravať, čo v našom pripade neplati, naše deti asi a musia najprv naučiť rozpravať, a potom ukazovať.
U nas zatiaľ tiež ani ukazovanie ani pa-pa nula bodov ☹, ale posledne dni použivame slovičko nie, tak že keď sa niečo nepači počujeme NIE. 🙂 Za posledny mesiac Niki začala podstatne viac vyžadovať pozornosti, pred tym sa hrala sama, a nepotrebovala nikoho ku hre, a teraz ma stale ťaha za ruku, aby som bola pri nej, čo si myslim pokrok. 😀.
Dnes sme boli na prvom sedeni v tom sukromnom pedagogickom centre, polhodinku sa tam venovali Nikolke( viac by nezvladla) , v podstate je to to iste čo robia klinicke logopedi pri takych to detičkach. Dnes sa Niki tam hrala s poharikmi, dali jej 4 plastove farebne pohariky roznej veľkosti a ona mala ich ukladat do seba podľa velkosti, to znamena že do velkeho pohara menši,a potom ešte menši a t.ď. A potom mi odporučili na vyvoj jemnej motoriky jej davať niečo male ( mi davame fazuľky) aby to skladala do flase( mi jej dali ketčupovu) ale musi ich tam davať po jednej. Niki to celkom bavilo, ale nie priliš dlho. Andrea som zvedava, či pri tvojom Lukaškovi tiež zvolia taky postup.
O tej knižke: ja som ju tiež nedavno zohnala v knihkupectve, pytala som sa na ňu aj v tom inštitute v Blave a tam mi povedali, že tu knižku už nevydavaju, lebo niekto zakupil licenziu, tak že je v podstate všade vypredana, a nove nebudu. Jedine , keď v nejakom zabudnutom obchode ostane nejaky exemplar( toto sa stalo mne).

andreabe
27. říj 2009

viki: suhlasim s tebou, ja vidim tolko podobnosti u tych nasich deti, pritom tazko povedat, ci ide iba o oneskoreny vyvin reci a celkovy "atypicky" vyvin, alebo nam ich nakoniec aj nejako zdiagnostikuju 😅
To je super, ze ta Niki taha ku hre, aj Lukasko to zacal robil, sice v mensej miere, hlavne, ked si nevie s niecim rady, ale je to socialny kontakt 😉
Ked sme boli u psychologicky, tak sa s malym tiez hrala takymto sposobom. A sledovala triedenie, velke gulky a male gulicky. Velke isli do kelimku s dierou vo vrchnaku a male do flase. Maly ich vyborne pretriedil, ale nepovedala mi,ze to mam trenovat kvoli motorike a reci. Doma som mu urobila minigulicky z plasteliny, tak ich budeme vkladat do flase 😵
V piatok napisem, co s nim budu cvicit v tom centre.

vikiekonsat
27. říj 2009

Andrea: včera si sa pytala, či pred tym niekto vedel pa-pa , prečo si sa na to opytala? Neviem či som o tom už nepisala ale naša Niki ako 15 mesačna vedela krasne zakyvať pa-pa aj ukazovať prstom, a dokonca napodobniť zvieratka a potom to odrazu prestala robiť, a nerobi to ani teraz. Vtedy mala to trojočkovanie, a počula som aj nazory , že to očkovanie môže byť na vine. 😝
Sis : Pytala si sa na čarbanie, dala som aj Niki pero, vie s nim čarbať na papieri a teraz to skuša aj na steny 😀.
A čo sa tyka chodenia vonku, aj keď nie som rada, že Niki je so svokrou, ale v tom to svokra veľa urobila, každy deň chodi s Niki na prechadzky a nuti ju chodiť pešo, inač aj u nas by to bolo len nosenie na rukach a kočik.

andreabe
27. říj 2009

viki: lebo maly tiez asi ako 1,5rocny daval papa, sice dlho trvalo,kym sme ho to naucili,ale vedel to. Potom prestal a uz to nerobil a nasla som,ze to je prave jeden zo znakov aut.,ked to dieta prestane robit 😖 Ale psychologicka mi potom povedala,ze to vobec nie je jasny znak, takze snad v poho 😝
Pytala som sa preto, ci mame aj v tomto rovnake deti..Ale maly nikdy nevedel ukazovat prstom a zvieratka vie napodobit stale. Sice len nejakych ca 10 kusov, ale ostalo mu to 😀
Tiez som citala, ze to mohlo sposobit to ockovanie,ktovie 😕

vikiekonsat
27. říj 2009

Najhoršie je to , že vtedy som si to neuvedomila, že Niki to prestala robiť, až po par mesiacoch som to zistila.
Bola som dosť zaneprazdnena, ona sa pekne hrala sama, tak som sa tešila že mam kludne dieťa ☹ . Možno , že keby vtedy každy deň sme to opakovali, tak by to vedela. Dosť sa obviňujem, že to je kvoli mne, že nemala som čas sa jej riadne venovať 😢 .

sisstin
27. říj 2009

viki: hlavně si nic nevyčítej..jiné děti se všechno naučí skoro samy, stačí jim to jednou říct nebo ukázat..a už to umí..a do těch našich dětí to můžeš hustit horem, dolem..a nic 😉 jak psala andrea, tak oni se nějakou věc nebo slovo naučí třeba na 1000x pokus 😉 nic je nezajímá, nemají zájem se nic učit ani opakovat 😉 já jsem zvědavá, jak dopadneme u té Dr., ale vidím to bud na autismus nebo nějakou mentální retardaci..ten rozdíl mezi ním a jinejma dětma je fakt naprosto příšernej...on nekomunikuje snad ani jako roční dítě 😕