Opožděný vývoj řeči. Máte podobnou zkušenost?

lenkavano
28. srp 2009

Hledám maminky na výměnu zkušeností s dětmi s diagnostikovanou poruchou řeči,které se léčí na klinice.

lenkavano
autor
10. lis 2009

tak na vás budu myslet a pak mi dej určitě vědět co ti řekli 😉 a kam přesně jdete

sisstin
10. lis 2009

Leni, je někde na Evropský 😉 a ta Dr. Krejčířová je v Krči 😉

andreabe
12. lis 2009

ahojte, mame najnovsie taky cudny zazitok. Maly bol skoro 2 tyzdne chory,cize nebol v jaslickach a teraz, ked pocuje nejake dieta rovnakeho alebo mladsieho veku(hlavne,ked dieta zaplace), tak sa Lukasko strasne rozplace a potom ako na obranu zatvori oci a musim ho chovat. Oci ma potom zatvorene aj 10 minut, chodi ako slepi a pokial si nie je uplne isty, ze nebezpecenstvo(dieta) je prec a on je so mnou sam, tak ich ma stale zatvorene.
Je to fakt dost cudne, snazila som sa nieco najst, ale ani medzi aut.znakmi som to nevygooglila😕.
Poculi ste uz o niecom takom?
Zajtra ide prvy krat po chorobe do jasli, tak sa uz teraz desim,co bude 😝

lenkavano
autor
12. lis 2009

ahoj andrea no je to vážně divný,hlavně ty očička se mi nelíbí.ale co by to mohlo být nevím. 😒

andreabe
12. lis 2009

☹ no ved uvidim, ak to nevymizne a nastup do jasli bude katastrofa, pojdem s nim radsej k pediatrovi,nech ma posle k psychologovi 🙄

sisstin
12. lis 2009

ahoj holky, my jdeme zítra na první konzultaci do té Rané péče 😉 dneska jsem byla na obědě s jednou holčinou, co má klučinu s experesivní dysfázií..a docela mě uklidnila, že Tygr autista určitě není...choval se tam naprosto normálně, smál se na ní atd. 🙂

lenkavano
autor
12. lis 2009

ahoj sis nechceš mi napsat něco o té kamarádce jak tu dysfázii mají?
včera mi psala ředitelka Kuby,že je tam hrozně spokojenej a že je to sluníčko,mají ho strašně rádi.

sisstin
12. lis 2009

leni: no zjistili to nějak ve 3 3/4roku..nikdy nežvatlal, a měl svoje slova..jako např. dudu byl nůž atd. 😉 zdiagnostikovala je Dr. Krejčířová 😉 pak začli chodit do té naší Rané péče na logopedii...chodil do logo školky, kterou mám před barákem..a ted má odklad do školy..a chodí do nultého ročníku Montessori školy..prej jako už docela mluví, ale neumí shodu podmětu s přísudkem, skloňování atd. 😉 a pořád má prej na něco svoje vlastní slova 😉

andreabe
12. lis 2009

siss: napis nam zajtra, ako budu s Tygrom v tej ranej peci pracovat. Som zvedava, ci sa s nim budu hrat, cvicit..
Ta moja pediatricka si mysli, ze Luky je ok,len potrebuje cas. A ak ok nahodou nie je, tak "nebude vraj ani prvy, ani posledny", strasne ma tym pristupom vytaca 😠

sisstin
12. lis 2009

andrea: zítra tam jdeme jen na informativní schůzku, nějak si tam řekneme, co je za problém...přidělí nám terapeuta a prý mi dá nějaký materiály atd. 😉 ta známá, co tam chodili, mi říkala, že tam mají obrovskou hernu, půjčují domů didaktické hračky...takže tam dělají ta klinická cvičení a pak si tam i hrajou 😉 jina k tomu zavírání očí...fakt nevím, jestli to něco znamená nebo ne...Tygr měl podobný specialitky tak půl roku dozadu..zakrýval si uši, když se mu nelíbil nějakej zvuk...když se na něj podíval někdo cizí, tak otočil hlavu atd. Teď už je úplně v pohodě, každýmu kouká do očí..směje se na ně, dokonce i šahá na cizí děti..prostě je vidět, že už má o tu komunikaci zájem 😉 nebrečí, když ječí jiné dítě a tak 😉 jako samozřejmě to není žádnej Nebojsa..ale je to o moc lepší 🙂

andreabe
12. lis 2009

ahaa,takze to bude formou hier pravdepodobne,tak to je super 😉 takou formou prebiehali aj tie nase navstevy u psychologicky a malemu sa to pacilo 🙂
Tak Tygr sa moc posunul dopredu 😉 Luky sa neboji nicoho, na cudzich si rychlo zvykne,usmieva sa,nema problem pozerat do oci (to asi len pri mne ma ten problem 😅 ), ale tie deti a hlavne ich recove prejavy a plac ho vzdy totalne rozhodia 😕
Tak drzim palce, nech ma Tygr zajtra dobru naladu 🙂

sisstin
12. lis 2009

andrea: ona ta klinická logopedie je většinou jenom hra 😉 řeč se tam neopravuje, páč není co 😅 😅 učí je ukazovat, rozvíjet jemnou motoriku, skládat obrázky atd. 😉 já si teda moc neumím představit, že by Tygr spolupracoval s cizím člověkem..no ale třeba překvapí 😅 😅 😅 ale zejtra s ním asi nic dělat nebudou ještě..jen nám přidělí toho člověka, a dá mi nějaký podklady..ono se to hlavně musí trénovat doma 😉 ...tak má třeba Lukášek citlivější ouška 😉 nenosí brejličky? 😉 Děti se slabším zrakem prý mívají citlivější uši...ale třeba ho to taky přejde jako u nás 😉

andreabe
12. lis 2009

siss:tak drzim na zajtra palce 🙂
Inak Luky brejlicky nenosi (aspon zatial), zaujimave, ze ine zvuky mu nevadia, naozaj len ten detsky hlas a plac.. 😕

sisstin
12. lis 2009

andrea: no ten dětský hlas je zvláštní, to by docela ukazovalo na to, že by mohl mít dysfázii 😕

andreabe
12. lis 2009

siss: sa toho tiez bojim, ako si pisala, ze tie deti maju vlastne slova, tak maly si vymyslel 2 slova, ktore nevieme co znamenaju, sice teraz zacal pouzivat ham a mama, ale pouziva ich na vsetko, nielen,ked chce jest,alebo mna 😅 Ale tie vymyslene slova, to,ze nevie tancovat...to mi presne sedi na dysfaziu. Ale zase to moze sediet aj na aut.,prip.nejaku komunikacnu poruchu.. 😨
Tak uvidime,co sa z toho vyvrbi. Tak nejako cakam na vek 2,5 roka, ci sa nieco nezmeni k lepsiemu 😝

sisstin
12. lis 2009

andrea: tak Tygr zatím nemluví fakt vůbec, ani jedno slovo 😕 to porozumění jde hodně k lepšímu, už občas zvládne i dvoustupnový příkaz..běž a podej xy...vem xy a dej to na stůl, zem atd. 🙂 ale musí to být zrovna slova, který zná 😅 😅 já už s tou dysfázií více méně počítám, že by to jako bylo úplně v pořádku si nemyslim tea 😕

andreabe
13. lis 2009

siss: v poriadku asi nebude ziadne z nasich deti 😝 ale podla toho, co si tu o detoch popiseme, tak pojde pravdepodobne bud o disfaziu alebo komunikacnu poruchu ineho druhu..Dokonca moze byt, ze sa nam do roka rozbehnu a nepojde v podstate o ziadnu diagnozu, aj take pripady som pocula 😉
Vcera sme boli na detskej oslave, kde boli 4 deti, maly bol prvych 5 minut bojazlivy, obcas zatvaral oci ale potom sa osmelil, sice sa nejako vyrazne nehral,ale bol uplne v pohode. Kamaratky mi tiez povedali, ze aut.nemoze byt, lebo sa im pekne pozera do oci, opetuje usmev a dokonca z nicoho nic 2krat pobozkal jedno dievcatko 😀 😀
A to ma fakt sokol 🙂

sisstin
13. lis 2009

tak kopíruju z našeho termínu:

ahoj holky, tak jsme doma z té Rané péče 🙂 bylo to strašně fajn, mají tam nádhernou hernu a spoustu hraček..ale fakt vymakaných 😀 Dneska jsme měli jenom konzultační schůzku..Tygr na mně nejdřív visel jak opice, hlavu zarvanou do mýho krku...ale pak si tu doktorku už očuměl..smál se na ni, pak slezl i na zem..začal to tam prozkoumávat a pak se od ní nechal i pochovat 😀 což jsem docela čuměla

doktorce se zatím zdá jako klasické dysfatické dítě, bohužel receptivního typu...nemluví, protože nerozumí slovům, jen těm, které se používají často..na jméno reagoval normálně...autismus mi vyloučila, to prej v žádném případě...jeho tam všechno zajímalo strašně..ale nesměli se do něj cpát..to pak ječel... 😕

jistá si není, prej se bude řídit podle toho, co nám zdiagnostikuje Dr. Krejčířová..prej to taky může být spíš nějaká psychická porucha, že on rozumí...ale má nějakej blok, a proto neraguje 😕

pak jsme zkoušeli, jak mezi dětma..tak to byl děs..byly tam dvě holčičky něco přes rok..samozřejmě 2xtak takový jako on 😅 😅 a hrozně moc kontaktní..to zdrhal jak šílenej 😕

do tý herny si můžu vzít koholiv, je fakt dobrá...takže jakýkoliv dítě, i úplně bezproblémů, který tam nejsou klienti 😉

příště jdeme na terapii, nechá si nás ta vedoucí centra, je klinická logopedka..a ty dysfatický děti ji zajímaj..no a to je asi vše 🙂

andreabe
13. lis 2009

siss:tak to je super, Tygrovi sa tam nakoniec pacilo,je mozne, ze si casom viac zvykne aj na deti, ked tam budete chodit castejsie 😉
pekny vikend vsetkym 🙂

lenkavano
autor
13. lis 2009

holky víte že na volné diskuzi je téma "mám autistické dítě"mohli byste tam jen třeba juknout a porovnat ty příznaky.
zítra si vás přečtu a odpovím.dnes už to nestihnu.ahojky.

andreabe
19. lis 2009

leni: dik za tip, dnes som to citala,ale som stale viac a viac zmetena 😕 , chvilu mam pocit, ze maly nie je autista, jednoducho na neho tie priznaky nesedia, len scasti. A niekedy mam zase pocit, ze minimalne bude mat nejake tie aut.rysy.. 😝
Fakt uz neviem,asi mu musim dat este cas, predsa len ma len 2 roky,vela deti sa akoby po 2,5 roku zobudi,tak cakam 🙂

sisstin
19. lis 2009

andrea: není to u vás taky ta receptivní dysfázie? Rozumí Lukášek všemu nebo ne? Oni maj dost podobný rysy s autistama okolo toho druhého věku, ale jen kvůli tomu neporozumění 😉 já bych teda nečekala nic, pokud má receptivní, tak už můžete chodit na logopedii..pokud teda už nechodíte 😉

andreabe
19. lis 2009

siss:jasne,ze nerozumie 😅 rozumie niektore veci, ktore ma naucene,tipu odnes do kosa,zdivhni ruky,haci,napi sa,papaj,ideme vymenit plienku(to si lahne na postel,kde ho prebalujem) a pod..Ale ked mu poviem podaj mi auto,alebo loptu, tak to nerozumie, poda to,co ma najblizsie. Spravnu vec poda len vtedy, aj je to uplne jasne-napr sa hrame s kockou a spadne nam medzi hracky vkladacka,tak ked mu poviem podaj vkladacku,poda ju,lebo vie,o co sa jedna. Keby bola ale vkladacka medzi autom,loptou a lyzickou a ja poviem podaj vkladacku,urcite ma nepochopi 😒
Na logopediu chodime raz tyzdenne a raz/tyz na komunikacny kurz. Ale teraz sme stale chori, takze je to bieda aj s nasou dochadzkou 😝

sisstin
19. lis 2009

andrea: no tak to je fakt stejné jako u nás 😉 třeba na "Dej kostičky do kyblíku" to udělá, páč vidí kýbl a rozházený kostky...nebo "Otevři šuplík", páč vidí, že mám v ruce věci do šuplíku....ale kdybych mu řekla: Vem kostičku a dej ji na stůl..tak on zná jenom slovo "dej" a "kostička"..a už neví, co má dělat 😉

takže Lukáše zná určitě slovo dej..ale už nemá pojmenovaná podstatná jména, fakt jako u nás 😉 vy ale teda nemáte zatím přesnou diagnozu? My máme podezření na tu receptivní dysfázii, zítra jdeme k psycholožce..a hlavně na konci ledna k tý Krejčířový, a myslím, že nám tu receptivu potvrdí 😉

sisstin
19. lis 2009

andrea: a Lukášek může plakat proto, když mluví jiné děti, protože jim nerozumí a rozčiluje ho to 😉 já jsem dostala radu mluvit na něj v jednoslovných, max. dvouslovných větách- hají, hačí, jdeme, podej atd., aby tomu fakt rozuměl...jakmile začnu mluvit ve větách, kde je spousta slov, kterým nerozumí...tak se bud vzteká nebo rovnou odchází pryč 😝 😅

andreabe
19. lis 2009

siss: je to mozne, vidim tu vela spolocnych priznakov u nasich deti, ale ta citlivost na plac je cosi take, ako ked som ho este pred par mesiacmi nemohla ani vyhresit. Povedala som nono! a on hned zacal hystericky plakat 😅
Teraz uz je to celkom v pohode,ale ked pocuje plakat nejake dieta, najme miminko, tak sputi krik, ihned sa na mna zavesi a zatvori oci 😕 Buduci tyzden sa objednam asi rovno na psychiatr.vysetrenie,lebo to zatial nikto nevie nicomu prisudit,ani aust,ani inej poruche,je to nieco uplne ojedinele 😝

sisstin
19. lis 2009

andrea: Tygr taky nemá rád nějaký zvuky, a taky brečí, když křičíme 😉 se mi spíš zdá, že u vás nemá nikdo zkušenost s dysfatickýma dětma...podle mě je Lukášek Tygr v bleděmodrým 😉 skus tu receptivní dysfázie někde nadhodit, co oni na to 😉 ona ta receptivní není tak častá, jako expresivní..tak s ní spouta doktorů v životě nepřišlo do styku..dávala jsem ti kontakt na tu Krejčířovou, bejt tebou, tak ji fakt napíšu..než se dostanete na řadu...tak mu bude min. 2,5roku 😉

felixa
19. lis 2009

Andreabe, najdolezitejsie je s dietatom chodit k tej logopedicke a na ten komunikacny kurz (co si pisala), kym budes riesit dalsie vysetrenia. Lebo aj keby mal maly akukolvek diagnozu, jemu samemu najviac pomoze, ked sa bude rozvijat a okolie ho k tomu bude efektivne stimulovat. To nemam z vlastnej hlavy, to mi kedysi povedal jeden psychiater u ktoreho som bola, ked moja dcerka mala vyse dva a pol roka.

andreabe
20. lis 2009

feixa:suhlasim s tebou,najdolezitejsia je stimulacia,ublizit mu nemoze,keby to casovo slo,tak by som hodiny logo a komunikacie dala aj kazdy den.Chcem skusit chodit aj na ten dialog(ranu intervenciu).
Je to otras, ze niektore deti robia vsetko automaticky a my musime na naucenie banalnych veci vynalozit tolko usilia 😒
siss: dnes si prestudujem tu disfaziu,ako sa poznam urcite mu ju zdiagnostikujem 😅

andreabe
20. lis 2009

siss:tak moc som toho na nete nenasla, resp.som nenasla prilis podrobny popis priznakov, ale dost mi sedi napr ten chybajuci rytmus, maly vobec netancuje,nespieva,neukazuje prstom,nerozprava,rozumie iba obmedzene.. 😝 Ale ako som na sebe vypozorovala, tak viem Lukaskovi prisudit rozne diagnozy,napr mi na neho sedi aj mentalny postih 🙄 t.j.slabe porozumenie,absencia reci, velka naviazanost na matku..
Asi sa musim trochu skludnit a radsej vsetku energiu venovat malemu,edukacnej hre s nim,logopedii,tlacit na pediatra,nech ma posle na dialog... 😝