Opožděný vývoj řeči. Máte podobnou zkušenost?

lenkavano
28. srp 2009

Hledám maminky na výměnu zkušeností s dětmi s diagnostikovanou poruchou řeči,které se léčí na klinice.

sisstin
11. pro 2009

adamko: zatím čekáme pořád na to vyšetření od Dr.Krejčířové, jestli to tedy opravdu ta dysfázie je..ale tak na 98% si všichni myslí, že ano 😉 Školka určitě logopedická, kde je méně dětí a individuální péče. My ji máme shodou okolností před panelákem, je to logopedická školka s prvky Montessori, takže tím lépe 😉 Ale musíme mít papír od Dr.Krejčířové...ona pak radí, co se školkou, školou atd. 😉 Jinak zatím u nás byla jednou, donesla nám spoustu hraček...koukala, jak na ně reaguje, jak spolupracujeme my dva a tak 😉 Tygr se docela chytal, hrál si s těma hračkama správně, i když je viděl poprvý v životě..od paní se nechal i polechtat a pochovat, pak s ním dělala klasické ty děcké říkanky..to se mu docela líbilo a smál se 😉 pak jsme si povídaly my dvě 😉 dostali jsme taky to cvičení na přiřazování, ale to se zatím vůbec nechytá 😉

Máme za sebou psycholožku, ta nám nic moc neřekla, jak jsme zmínili Dr.Krejčříovou, tak řekla, že budeme v nejlepších rukou. Neuro má v pořádku ve všem, odpovídá věku..v některých věcech je i na víc, než je jeho věk 😉 EEG budu možná dělat až v únoru, ale spíš ne...nález mívají děti, u kterých se ta řeč nějak vyvinula a pak stagnovala, nebo zanikla úplně..u nás ani nenastala 😉

Cvičit zatím nic, prostě si s ním jen hrát, hodně popisovat- ale v krátkých větách, nejlépe jednoslovně..on je fakt malej ještě 😉

adamkofijo
11. pro 2009

ja som to neriešila aj z toho dovodu, že Filipko aj ked nerozprával ale používal a doteraz používa takú zvláštnu reč m itomu hovoríme že (čínština) nikto jej však nerozumie donca sa nou na nás aj rozčuluje ked sa hnevá on s nami komunikoval pomocou nej až teraz pred tretím rokom začal používať slovíčka ktoré dávali zmysel najmä toto , daj (aj ked on povie na opačne) mama, pomoc je ich asi 10 ale aj tak je to pre nás pokork.
😉

andreabe
11. pro 2009

adamkof:to som vobec nevedela, ze je to dolezite, tak to s nim budem denne trenovat, mozno to raz pochopi. 😀 Skusim tie papieriky, to by sa mu mohlo pozdavat 🙂
Filipko je uz dost sikovny, ocividne ho ta logostarostlivost a tvoje venovanie pomaha. Mozno si inak preto nic v jeho 2 rokoch neriesila, ze nemal az taky problem 😉 Moj maly pred 3 mesiacmi vyzeral naozaj komplet ako autista, ale zacala som sa mu venovat,citat diskusie,isli sme k psychologicke a maly sa odvtedy naucil sam pit, jest pekne lyzickou,carbat na kresliacu tabulku, vkladat rozne tvary do didakt.hraciek, puzzle,vyzaduje moju pozornost, pribudlo slovko tatii(znamena asi plysovy zajac,maco.. 😅 ), mama, ham, baaa(baac),daaa (daj)..
Ale stale je toho dost, co vobec nezvlada, napr neukazuje spontanne prstom, nechape vobec knizky, ked pride do kolektivu, tak je sice v pohode, ale vidiet, ze je iny, nehrnie sa hned na hracky a deti, ale najde si napriklad kasicku, ktorú otvara,zatvara, odrazadlo si nevsima, max,na nom postlaca gombiky,packy atd..
😝

sisstin
11. pro 2009

andrea: Tygr taky neukazuje pořád, ale když ho něco zajímá, tak mi to bud podá a kouká se na mě..nebo se na mě jenom kouká...prostě tu pozornost sdílí, ale jeho způsobem no 😝 a Lukášek je zas taky šikovnej, to Tygr se nenají lžičkou ani omylem..on teda nejí vůbec skoro 😝 , tak možná proto...a hlavně, on fakt nevydává zvuky žádné..teda zvuky jo...ale jsou to skřeky..žádné slabiky, vlastní řeč nebo dokonce slova 😉

adamkofijo
11. pro 2009

to je pravda logopedička musí dieťaťu sadnúť , proste si ho musí získať, mi sme už vystriedali tretiu logopedičku, a ani jedna násmu chlapovi zatial nevyhovuje teda pokial je to učenie formou hry všetko bolo v poriadku ale akonáhle ho nútila sedieť za stolom a pozerať na papier tak už neboli kamaráti (zvláštne mi príde že doma mi vydrí niekedy aj pol hodinu vkuse bez prestávky pracovať a nevymýšla, ale zas ja som ho naučila na odmnu za každý splnený pracovný zošiť ktorý dokončí dostane odomna hroznový cukor, možno to nieje správne ale motivuje ho to. chodili sme k nej skoro pol roka tvrdila nám že Filipko rozumie len je trvdohlavý a treba tu trvdohlavosť prelomiť, a nakoniec to dopadlo tak že FIlipko plakal v aute a to sme ešte len zaparkovali pred budovou logopedičky , totálne ju odmietať zatvoril si oči a nechcel s nou spolupracovať, ked sním však skúsila jednoduche ulohy tak zistila že asi fakt nerozumie a len háda čo od neho chce. Je to však klamlivé lebo ani ja sama neviem či mi rozumie alebo nie, ked sme doma skúšam či rozumie, ale on vždy čaká čo spraví jeho starší brat a hned to opakuje po nom, takže asi nerozumie, ale ked mu poviem napr. Filipko daj mi pusu, tak to urobí hned bez premýšlania, alebo postískaj ma, sadni si takýmto veciam rozumie, ale ked mu poviem ukaž mi kde , podaj mi tak je stratený a pozerá na mna čo asi tak chcem.

simalex
11. pro 2009

adamkofijo:
díky za odkaz na hrave učení. Vypadá to dobře, určitě to doma zkusíme. Alexek má docela rád počítačové hry, na internetu jsem ale našla jen pár vhodných (Mašinka Tomáš apod.).

sisstin
11. pro 2009

adamko: u malých dětí...tak do 4.roku je to vždycky formou hry..a nemělo by to být sezení za stolem 😉 jinak já taky nevím, co Tygr rozumí a co ne..páč on taky odhaduje..a často vypadá, že spoustě věcem rozumí...ale pak když to slovo použiju v jiném kontextu, tak už neví 😉 jako oni pak nějakým věcem už opravdu rozumí, jak píšeš: hají, hačí, dej, pusu atd. 😉 ale je to prostě všechno déle než u jiných dětí 😖

adamkofijo
11. pro 2009

tak vy ste od nás o dost mladší takže je to iné a určite vaše detičky budú omnoho šikovnejšie ako sme mi ked budú v našom veku už len preto že vy budete mať viac informácii, ja som s Filipkom začla len chodiť po doktoroch(nerulogia, ušné, psychologia, logopedia) ked mal 2,5 roka takže sme stratili kopec času , a ešte Filipko je veľmi tvrdohlavý on chce všetko zas robiť sám sám si umývať zúbky, sám si obuť papučky, sám si zapnuť zips aj ked mu to dobre nejde, a sám začal jesť lyžičkou asi okolo 2 roku to ste mali vydieť tú spúsť, teraz trénujeme držanie pastelky s tým sa pasujem už dobrý mesiac a stále ju nedrží dobre, ale lepší sa to zo začiatku mával nervy ked som mu ju napravoval odniesol si to vždy stol . A ešte jedna vec Filipko tiež nevedel ukazovať prstom ,naučila som ho to tak že som všetky hračky dala vyššie aby ich nemohol dočiahnuť a bol tak nútený zavolať ma, zo začiatku nepovedal nič zobral mi ruku a doviedol ma pri hračku, neskor ama , ama pod, a potom sme trenovali tak ja som sa ho pýtala Filipko čo chceš, síce nepovedal nič, ale ja som mu zozadu chytila ručičku a dala mu ukazovačík dopredu povedala som ťoto a po mesiaci to začal používať , aj ukazovať prštekom predtym to tiež nerobil, určite si prečítajte diskusie na www.postizenedeti.cz dalo mi to vela kliknite si na vývojová dysfázia je tam veľa informácii a hlavne dalo mito nádej že môj chlapček bude raz rozprávať.. ja tomu verím.... pred týždnom som bola zúfala , plakala som nevedala som ako ďalej teraz som už kludnejšia. 🙂

sisstin
11. pro 2009

adamko: postizenedeti.cz znám 😉 to ukazování je u nás nulové, on když něco chce, a nevidí to..nebo tam nedosáhne..tak prostě ječí, kouká se tím směrem..ale neukáže 😕 teprve nedávno pochopil moje ukazováni- tj. že se má někam dívat, když ukazuju...tím směrem..předtím mi koukal na ten prst, a vůbec nevěděl, která bije 😕 jinak na správné držení tužky je fakt malej, buď ráda, že ji vůbec vezme do ruky...většina dysfatických dětí to odmítá pěkně dlouho 😉 a že by Filípek nemluvil, to se neboj....dysfatické děti mluvit začnou, i když déle..narozdíl od autíků, kterých tak 50% nemluví nikdy..nepotřebují to 😉

andreabe
11. pro 2009

simalex: Lukasko ma 2 roky,2 mesiace. A tiez sa iba mota ako Alexko, ked je v podobnej situacii 😵 Ale on si potom najde nejaku divnost, napr. namiesto toho, aby ukazoval, ake magnetky su na chladnicke ako ostatne 3 deti (Lukasko to totiz nechapal, ze ma ukazat na krtka, zajka..), tak on ide radsej otvarat a zatvarat dvierka na linke. Alebo sa zacne nahanat. 😅

Maly mi rozumie napr take veci, ako odnes do kosa, prines kocku, daj papuce,sandalky. Niektore veci mu ale pri pomenovani musim aj ukazat prstom, inak ich nedonesie, lebo nepochopi, ze chcem svoje papuce len na zaklade slova..

adamkof:to zatvaranie oci mi pripomina Lukaska 😅 On ale tu svoju doktorku ma velmi rad, a dokonca s nou vydrzi robit rozne ulohy celu hodinu,pekne sedi za stolom. Doma mi takto vydrzi max,par minut 😝

sisstin
11. pro 2009

andrea: ona to není divnost 😉 prostě je to normální, že když něčemu nerozumíš, tak děláš to, co umíš 😉 a co ti dává smysl..u dysfatiků je to mechanická činnost např. ale ne obsedantní jako u autíků..třeba zavíraj dveře, ale chvíli...autík to může dělat v kuse celej den 😉

mě pomohlo hlavně to, nelitovat sebe...ale vcítit se do jeho situace, jak to musí být hrozný...když všichni mluví nějakým jazykem, kterýmu on nerozumí 😉 jako kdybych najednou přijela do Číny, všichni se tam bavili..něčemu se smáli..něco dělali..a já absolutně netušila proč 😉

adamkofijo
11. pro 2009

sisstin to máte naozaj perfektné že máte logopedickú školku hned oproti u nás je to ťažšie, mi ju máme len v okresnom meste aj by sa mi dalo dochádzať ale zas neviem ako by som vyriešila staršieho syna nemal by mi ho kto brať zo školky a ráno by to bolo ťazšie sa zas dostať neviem ako skoncíme ale v klasickej školke našu budúcnosť nevidím už len z toho dôvodu aká je tam ochota učiteliek teraz myslím konkrétne našu školku, aby som nekrividila iným učitelkám v skutočnosti skladám klobuk pred ich prácov

sisstin
11. pro 2009

Simčo, kde bydlíte..kdyžtak IP, jestli to nechceš psát veřejně 😉

adamkofijo
11. pro 2009

mě pomohlo hlavně to, nelitovat sebe...ale vcítit se do jeho situace, jak to musí být hrozný...když všichni mluví nějakým jazykem, kterýmu on nerozumí jako kdybych najednou přijela do Číny, všichni se tam bavili..něčemu se smáli..něco dělali..a já absolutně netušila proč

presne aj toto mne pomohlo zmieriť sa s tým a zas si hovorím, koľko je mamičiek a majú to oveľa ťažšie so svojimi detičkami , naša diagnoza je oproti tomu nič, človek sa s tým musí naučiť žiť a nepýtať sa prečo, ja som sa zo začiatku pýtala, hnevala som sa na seba, na Filipka, ale prešlo to, najviac ma však zarazil postoj mojej svokry aby som to nebrala tak tragicky vraj ved je zdravy , pekný šikovný no tak nebude hovoriť tak sa s tým musíš zmieriť, ale ja som ochotná vyskúšať čokolvek aj ked ma to bude stáť všetku moju silu, dosť ma však aj štve že to dosť ovplynuje staršieho syna, dosť zle to nesie, sú narodení 1,5 roka po sebe takže vyrastajú v podstate ako dvojičky Adamko vždy príde zo školky s niakym nápadom mamina a možeme robiť toto aby sa Filipko naučil rozprávať a stále sa ma pýta prečo Filipko ešte nerozpráva ale zas oto väčšia je naša spoločná radosť ked sa Filipko naučí nové slovíčko Adamko sa raduje somnu , raz dokonca prišiel s nápadom ked pozeral minimax o Marte hovoriacom psovi, hovorí mi maminka kúpime Filipkovi písmenkovu polievku a on ked ju zje bude rozprávať zlatinko moje krásne, no ale sa tu rozkecávam decká sú u svokry tak sa nudím. ☹

sisstin
11. pro 2009

adamko: jééé..to je super bráška 😵 fakt se neboj, mluvit bude...dysfatické děti začínají mluvit okolo 4-5roku 😉 pořádně..např. Alex od Simči už mluví docela slušně a rozumí dost..budou mu 4 😉 hlavu vzhůru 😉

holky, krásný víkend..já pádím do víru velkoměsta 😀 na martini a tak 😀

andreabe
11. pro 2009

siss: tak si ma trosku ukludnila, maly totiz aj ked otvara a zatvara dvere, tak vydrzi max 5 minut, potom ho to onudi. Aj pracku si rad pozrie, ked ju pustim, ale vydrzi pri tom tak minutku, dve a uz ho to nebavi. Aj reklama sa mu paci, ale pozera tiez prve mozno 1-2 minuty a potom ide opet vkladat kocku a pod.
A ja som si myslela, ze je aj toto jasny znak aut.,kedze autici radi pozeraju reklamy,pracky, otvaraju a zatvaraju veci 😅

andreabe
11. pro 2009

siss: kym ja stihnem nieco odpovedat, tak sa tu preberu 3dalsie temy 😀
Tak ten vecer ti zavidim,ale v dobrom,ja si to uz ani neviem predstavit ist niekde von 😀
adamkof:to je strasne zlate, ma to normalne dojalo aky je maly zlatunky,ale ako pisala Siss, este mate na to hovorenie predsa len cas, nic nie je stratene a maly moze byt nakoniec docela komunikacne na urovni, uvidis 😉 😉
A pristup svokry je hodne pohodlny, proste si chod po svojom a bude to urcite dobre, dolezite je, ze slovicka pribudaju, ja by som bola stastna ako blcha, keby maly konecne nieco povedal, doteraz su to len slabiky a to nie zmysluplne 😅

felixa
12. pro 2009

Andreabe, dobry ocny kontakt nemavaju velakrat ani dysfatici - az casom sa to u nich zlepsi. A moja dcera tiez mala kedysi trochu problemy s fukanim, museli sme ju to naucit. Ja myslim, ze u nej to suviselo s tou dysfaziou, lebo vtedy je artikulacia a cela oblast jazyka, pier akoby oslabena v pohybe. Teraz uz mala hra na flaute.

Adamkofijo, ta tvoja logopedicka, ktora tvrdila, ze maly jej rozumie len nechce spolupracovat je "uplne zla logopedicka". K takej dieta nesmie chodit, lebo dietatu moze skor uskodit. Musi mat klinicku logopedicku, najlepsie taku, co ma skusenosti s dysfaziou.

andreabe
14. pro 2009

felixa:diik za info,ja mam z toho aut, dost velky strach, ale ked mozem verit vasim skusenostiam, tak mi hadam vsetko sedi na dysfaziu..Verim, ze si si tiez uzila svoje, kym malej dysfaziu diagnostikovali.Necudovala by som sa, keby ta psychiatr,ktora vypustila tu perlu o mentalnom post.malej, co si tu davnejsie spominala, nebola ta ista ako nasa-boli sme na Kramaroch. To som ale mozno urobila chybu,ze som na nu hned na zaciatku vysypala,ze mam strach z aut, a ze chodime na komunikac.kurz do andreasu-tak mi na to povedala, ze ona uz odo dveri videla, ze ide o aut,lebo sa na nu maly ani nepozrel a hned sa rozbehol k hrackam..
Ona ale potom zdiagnostikovala aut.aj mojmu svagrovi,ktory ma cez 30 rokov a to na zaklade toho, ze som o nom povedala,ze udajne zacal hovorit ako 3rocny a ze ma menej kamaratov, robi s pocitacmi, inak je ok 😀 Tak to ma utvrdilo v jej ´profesionalitu´. Sama vidim,co vsetko maly uz vie-teda ako postupuje vo vyvoji, lepsi sa mu ocny kontakt,je velmi socialny, tak ten strach z aut. pomaly opadava.
Ale v pohode budem az ked zacne hovorit a lepsie mi rozumiet, aj ked aj to je uz na neporovnanie s tym,co bolo pred 3 mesiacmi. 😉

sisstin
14. pro 2009

andrea:mne říkala paní z Rané péče,že diagnóza autismus je teď hodne populární,a hned ji dávají dětem,které nemluví.Přitom 50%autíku mluví,takže to není ten rozhodující znak.Tygr uz docela začíná ukazovat na předměty,v sobotu ukázal na kýbl s hračkama,který byl na skříni.Když chce poslouchat písničky,tak macka cudliky na přehrávači.Když si chce házet s balonkem,tak mi ho podá...docela se uz domluvíme i beze slov.Taky začínám zkoušet znakovat...

iris
14. pro 2009

Ahoj holky..zrovna včera tu byla kamarádka a říkala, že znakování je hodně dobré, že to pomáhá dítěti dřív říct, co chce, že se pak míň bojí mluvit...

andreabe
14. pro 2009

siss:tak to je Tygr fakt sikovny, maly mi ukaze spontanne prstom len ked nieco naozaj veelmi chce, inak ho musim vyzvat. Mna inak napadlo aj to, ze mozno su tie nase deti len opozdene a ze sa do roka akotak svojim vrstovnikom vyrovnaju..to by bolo uplne super,nie 😀 😀

felixa
14. pro 2009

andreabe, ak by maly za nejaky cas vrstovnikov dobehol, ale aj tak by mal dysfaziu, alebo jednoducho tebe by sa v niecom nezdal, rozhodne sa mu venuj dalej, lebo tieto deti treba neustale stimulovat.

To vidim na svojej malej. Napr., ked som jej len abstraktne rozpravala co bolo vcera, dnes, co bude zajtra, nevedela sa tieto pojmy naucit spravne pouzivat, hoci jej vrstovnici ich uz pouzivali. Potom som sa inspirovala v ich skolke, kupila som krasny kalendar, kazdy den sme si vyfarbili podla farieb, ake mali aj v skolke, a mala zrazu za styri mesiace uplne to pochopila (hoci predtym som sa s nou uz rok a pol trapila) a hned aj dni v tyzdni, mesiace, rok. 🙂 Ona predtym len mechanicky odrapkala dni v tyzdni a mesiace, ale vobec si to nevedela predstavit, ze co to vlastne je. A teraz sa uci uz aj hodiny. Ked nieco vidi vizualne, skor si to pamata a najlepsie, ak si to moze aj chytit alebo odzit.

sisstin
14. pro 2009

andrea:super by to bylo,ale já tomu nevěřím.Tygr má klasické znaky dysfatickeho dítěte:nezvatla,nevydáva slabiky,porozumění je tak max.na 12-18m,nechápe obrázky,nekresli,ukazovat začíná až teď.To nebude jen opožděný vývoj,já vím fakt tak rok,že něco není v pořádku.Jinak Dr.Krejčířova si myslí,že je to i dědičné,takže já o dalším dítěti uz neuvažuju.Takové problémy uz znovu nechci zažít.

andreabe
14. pro 2009

felixa: ja s tym venovanim urcite neprestanem, aj ked moj muz si mysli, ze je aj ten komunikacny kurz aj logo v jasliach su zbytocne..Ja s tym nesuhlasim,kurz som zhustila, chodime 2 x do tyzdna, pracujem aspon par minut aj doma. Je super, ze mas take napady ako s tym kalendarom napriklad 🙂 Mna by taketo veci samu nenapadli, som dost bez fantazie.
siss: ja som teda vzdy chcela mat dievcatko 😀 a dufala som, ze este jedno dieta mat budem teda, ale hoci to znie blbo, urcite nie s mojim manzelom, lebo si myslim, ze ten problem priniesol malemu on 😝 On totiz udajne zacal hovorit az v 2,5 roku, jeho brat v 3 rokoch, chodit vraj zacali v 2 rokoch..to ja a moji bratia sme v roku spievali pesnicky a davno chodili..Ani vo sne si neviem predstavit prezivat toto peklo a neistotu este pri dalsom dietati teda..

sisstin
14. pro 2009

Andrea: tady jde hlavně o to, že procento kluků, co se týče těhlech poruch( dysfázie, ADHD, autismus atd.) je až o 80% větší, než u holčiček 😉 Stačí se podívat tady na různé "nemluvící" diskuze, kolik je tam holčiček a kolik kluků. Tak to prostě bohužel je 😒 To rodové zatížení tam taky hraje roli, přítel začal mluvit až po 3.roce, prý byl do té doby též docela "mimoň...ale hodně tam hrají vliv ty negativní vlivy v těhotenství(těch jsem měla požehnaně), pak tedy mužské pohlaví a rodové zatížení...u nás se sešlo všechno dohromady 😔

Jinak ti chlapi jsou skoro všichni stejní, jak to tak čtu. Přítel taky nevěří, že Tygrovi něco je...furt to dává za vinu mně, že jsem si ho prej 1,5roku nevšímala...a proto nemluví a nic neumí..., on by neřešil nic. S tím, že k nám dochází Raná péče nesouhlasí, nesouhlasí moc ani s různými vyšetření u odborníků. Pořád používá slova, jako že malej není "debil" atd. Strašně mě to mrzí, s přítelem máme díky tomu vztah na prd( teda je tam více okolností, tohle mě spíš utvrdilo v tom, že náš vztah nemá budoucnost žádnou). On má děti rád, ale jen ty "standartní"..představoval si, jak ho Tygr bude vítat, když přijede..jak spolu budou něco podnikat..to se bohužel nekoná, takže dost ztrácí o malého zájem...i když kdyby ses ho zeptala, tak bude tvrdit, že to není pravda. Ale já cítím, že to tak je 😉 Že by byl nejradši, aby to bylo jako dřív...kdy jsem nemusela nic řešit, jen jsme spolu byli v posteli a dělali si, co jsme chtěli...

prostě to, že jeho syn není "normální" dítě nikdy nepřipustí....přemýšlím už docela dlouho o rozchodu 😉

andreabe
14. pro 2009

siss: viem si to celkom dobre predstavit, bohuzial chapem aj tvojho priatela, tiez som si predstavovala, ako pojdem s malym do zoo, budeme pozorovat zvieratka, budem mu citat knizky, budeme si ukazovat obrazky atd..a nic z toho sa nekona 😝 Ale stale je tu ta moznost, ze to vsetko este nastupi. Donedavna maly naozaj napr neregistroval psov,macky, vtaky. Teraz sa na nich usmieva, na vyzvu pohladka, dokonca krmil holuby rozkom! Takze mozno o polroka aj priatel bude spokojny, ked mu maly vybehne v ustrety, bude viac chapat a mozno aj cosi rozpravat..Pokial aj tak s priatelom nie ste kazdy den a nemusis denne pocuvat namietky na tvoju intervenciu co sa maleho tyka, tak s tym rozchodom pockaj, vsak to mozes urobit kedykolvek 😅 A mozno bude raz priatel malemu oporou a vytvoria si aj napriek moznej dysfazii pekny vztah. 😉

sisstin
14. pro 2009

andrea: tak já jsem si to samozřejmě taky představovala jinak trošku...ale nedá se nic dělat, prostě jednou máme "nestandartní" dítě...tak se s tím prostě musíme smířit, a dělat co nejvíc proto, aby byl co nejdřív na úrovní vrstevníků. A ne to prostě odmítat, že mu nic není a nepracovat s ním nijak 😕 jak by to asi dopadlo, kdybych to nechala být...jak si přeje přítel 😨

Ono u těch dysfatiků je všechno déle, než u běžných dětí...to neporozumění(pokud jde o rec.dysfázii) prostě působí fakt na celej život, ty děti nechápu náš svět zatím jako stejně staré jiné děti...

tady jde hlavně o to, že se o svýho partnera nemůžu vůbec psychicky opřít...on ho vezme na milost, až začne být "normálnější"...ale pracovat s ním musím samozřejmě pouze já 😔

andreabe
14. pro 2009

siss:u nas to zial nie je inak. Muz bud nie je doma, ale pozera telku a maly s nim. Cvicit s nim ulohy alebo motoriku- to teda ani omylom, sa mu proste nechce a je presvedceny, ze problem mam ja,nie maly a ze ho zbytocne taham po lekaroch a minam peniaze a ze on je iba polroka pozadu oproti vrstovnikom, co je teda pekna blbost 😒

sisstin
14. pro 2009

andrea: ach jo 😒 mně MP řekl, že jako SPRÁVNÝ rodič věří, že to nic není a bude malej v pořádku..to je fakt argument jak svina 😒 on se mnou třeba na to vyšetření jde, ale jen proto, abych neměla kecy...no a pak např. ta psycholožka řekla, že to nic není...tak on se toho samozřejmě chytil..a už by nikam nešel..dělá ze mě hysterku 😖