Opožděný vývoj řeči. Máte podobnou zkušenost?

lenkavano
28. srp 2009

Hledám maminky na výměnu zkušeností s dětmi s diagnostikovanou poruchou řeči,které se léčí na klinice.

andreabe
17. pro 2009

simalex:malemu som tiez kupila magneticku knizku, dostane ju az pod stromcek, tak som zvedava,ako si s nou poradi 🙂 Tak to bol Alexko velmi sikovny, Lukasko este nevie prikladat obrazok na obrazok.
A dnes som sa na kurze dozvedela, ze stupen 1 je priradovat rovnaku napr kocku k druhej uplne rovnakej(to L.nezvlada). Stupen 2 je priradovanie predmetov k obrazkom (to vie dobre) a stupen 3 je prikladanie obrazkov na rovnake obrazky (to este nevieme). A vraj sa nema vyznam vracat k nizsiemu stupnu, ak je vyssi zvladnuty.
😉
kolko ma presne Alexko rokov? Lebo 200 slov mi znie dost vela,to je uplne super,my vieme tak 1-2,ale asi to ani nie su poriadne slova 😅 Kolko vedel Alexko slov v 2 rokoch?
Inak my mame akoze uplnu rodinu, ale nejaky vplyv na maleho pokroky to podla mna u nas nema 😕
siss:tak je fajn, ze sa maly chyta. Ja som na to znakovanie dost leniva 😅 tak som s tym ani nezacala, akurat sa snazim pouzivat gesta. Ale L.napr rozumie, ked sa spytam,ci chce pit cajik. Ale sam si ho nevie vobec vypytat,na to by to znakovanie dost pomohlo.Daj vediet, ako pokracujete. Dufam, ze bude Tygr skoro zdravy

simalex
17. pro 2009

andreabe:

Malému budou v únoru 4 roky. To přikládání obrázků ale zvládá od cca 3,5 let 😔 .

Těch 200 slov se zdá hodně, ale malý se vyjadřuje jen 1 slovem, věty max 2-3 slova. Sama jsem byla překvapená, když jsem slova počítala, podle komunikace bych to tipovala na 50 slov 😵.

Za poslední měsíc udělal strašný pokrok - předtím si vše zjednodušoval ("tik tak" byly hodiny, hodinky i budík, "hají" byla peřina, spát, polštář i postel atd.). Teď už se snaží pojmenovávat přesněji. Bála jsem se mu to sortovat, aby nebyl zmatený, ale evidentně vše vnímal a teď se konečně rozhodl ukázat, že to vlastně ví. člověk asi fakt nemůže vědět, co se jim v těch hlavičkách honí a ukládá.

Ve 2 letech Alexek neuměl nic, co by bylo srozumitelné. Výhradně používal svůj žargon a spíš se dorozumívával pomocí emocí (vztek a pláč). To trvalo do 3 let. Ve 3 letech cca 20-30 slov (spíše zkomolené - mléko - "noki", peníze - "pijaso", pak jednoduché hají, mami, babi, pití).

andreabe
17. pro 2009

Tak to sme na tom teraz podobne, len s tym rozdielom, ze maly je taky kludas, on skoro vobec nie je vztekly-hnevlivy a je skor taky pokojny, ak nieco chce a nevie sa vyjadrit, tak ma taha za ruku,pripadne taha a krici mamama,alebo haaam 😕
Najhorsie je to cakanie, najradsej by som bola, keby aspon par slov povedal, ale asi si budem na ne musiet este do tych 3 rokov pockat. Dost mam strach aj z toho, ze co ked sa nerozhovori vobec ☹

To prikladanie obrazkov je super, Lukyno to absolutne nechape zatial. Ono je asi jedno, kedy to pride, len to musi prist. Tak je super, ze to Alexko uz zvlada 😉

Teraz tak trochu odveci 🙂 , kedy zacal Alexko chodit na nocnik? Ja maleho teraz ucim, parkrat sa uz akoze vypytal (zacal mrncat a ked som ho posadila, cikal 😉 ) Ale kedze nevie rozpravat-komunikovat, tak neviem, ci maju moje pokusy vobec zmysel 😝
Ale maly ma teraz docela fajn obdobie, za 2 dni som ho oducila od dudla, tak rozmyslam, ze to vyuzijem a skusim aj ten nocnik

simalex
17. pro 2009

ANDREABE:
Teď nevím, jestli jsi psala, že malý Lukášek má i vlastní žargon, nebo jste na tom jako siss, že nemluvíte vůbec? Já si myslím, že se to poddá. Lukášek je ještě malý. To čekání je ale ubíjející. A pak to je krůček po krůčku. Je fajn, že malý je spíše kliďas, má tak asi více prostoru pro vstřebávání věcí okolo. Nevím, myslím si to.

Alexek jak se pořád zlobí a pobíhá od jedné věci ke druhé, nemá pro dosažení svých "záhadných" cílů moc prostoru pro okolní svět. Nějak jsem se do toho zamotala, ale určitě chápeš.

Nočník: Al nechtěl do cca 2,5 let na nočník vůbec. Pak začal (buď nočník, nebo dětské sedátko) a pak jsme jednou zkusili jít ven bez pleny a tak do 2 týdnů byl přes den bez pleny (od necelých 3 let). Ale to jen přes den, protože když měl plenu, tak jí vždy použil (poslala jsem ho třeba večer na záchod a jak měl tu plenu, šel na záchod, tam stál a do té pleny se vyčural 😀).

Přes noc je bez pleny teprve 2 týdny (!!!). Zkoušela jsem ho nechat přes noc bez pleny, ale vždy se počural, ani se nevzbudil a ráno byl někdy nastydlý, tak jsem to posunula. A teď to bylo opět ze dne na den.

A dudlík, no to jste šikulky. U nás to bylo taky ze dne na den (v necelých 2 letech).

Jestli cítíš, že jste připraveni na nočník, tak v tom určitě pokračuj. Ono to někdy u těch dětí probíhá zlomově. Třeba budeš překvapena 😕. A hlavně, že si sám říká, tak to jste na skvělé cestě. Obecně jsem ale proti nucení na nočník (já tomu nepřikládám až takovou váhu - mamka i dítě se trápí a já jsem měla pocit, že malý ten nočník úplně nesnášel, když ho někdo nutil).

Lukášek je tvé první dítě?

andreabe
17. pro 2009

simalex: ano, Lukasko je prve a asi aj posledne dieta 😵 Dalsie dieta si viem predstavit az vtedy, ked si budem ista, ze je Lukasko ok, co ak aj nastane, tak uz urcite nebudem plodna 😀 😀

Tak Lukasko taktiez nocnik zrovna moc nemiluje, vecsinou mu k sedeniu musim pustit BEBE tv, docela je na tom zavisly 🙂 Na to nutenie ist na nocnik mam rovnaky nazor ako ty, s placom som to skusila v lete a potom som to zrusila, ked som pochopila, ze nechape 😅 Ale teraz je na tom nocniku celkom v klude, 2x sa pocika, 2x sa vycika 😀 Tak budem skusat, davat mu za vycikanie odmenu, vraj to pomaha..
Na noc to bude asi na dlhsie, dobre si urobila, ze si to posunula a nevsimla si si, ze mal kratko predtym, ako si Alexko na noc od plienky odvykol, tu plienku suchu? Vraj je dobre od nocnych plienok odnaucat, az ked je rano nocna plienka sucha. My ju zatial mame kazde rano tak 2-kilovu 😀
Alexko potom inak nebue az taka tvrda natura, ked dokazal ten dudlik za den odlozit 🙂 My sme asi 2 mesiace mali dudlik len na noc, takze vlastne tie 2 dni trvalo odnaucanie od nocneho dudlika.

simalex
17. pro 2009

andreabe:

2kilová plena - ano, taky znám. Malý byl navíc vysloveně závislý na mléku (schopný vypít denně i 2l a nic jiného nepozřít), které jsem večer nebyla schopná dlouho odbourat. Takže plena byla ráno totálně počuraná. Teď si večer dá půl hrnku mléka a vydrží to.

Ale máš pravdu, asi týden měl plenu suchou a předtím se mu to taky semtam podařilo. Taky jsem raději počkala a hned po jedné "suché" noci pleny neodbourávala.

Shodou okolností jsem asi před měsícem měla na noc neteře a mladší holčička (momentálně 2 roky a 2 měsíce) je už od 1,5 roku přes den bez plen. Obecně je hrozně šikovná. A jak jsem jí s Alexkem pořád porovnávala (vím, nesmí se to, ale eh...), tak jsem ji párkrát dala Alexkovi za vzor a on se právě od té doby dost snaží. Tak nevím. Možná náhoda, možná ne . 😀

Víš, i proto jsem se ptala, jestli vaše děti jsou v kontaktu s ostatními dětmi. V tak nízkém věku se ale děti moc nekamarádí. Alexek tedy jen s těmi sousedy, které vídá od malička. Jinak mu byli děti dlouho jedno 🙄 .

A ty odměny jsou určitě dobrá věc. Za chvíli budete bez plen, uvidíš. A vy jste přes den bez plen, nebo ji sundáváte na čurání? Zkoušíš odměny i v jiných věcech?

sisstin
17. pro 2009

takže..ad. plínky: zatím to vůbec neřeším, Tygra nejde posadit na nočník nebo záchod, zapře nohy a končim 😕 takže bych ho tam jedině musela nějak násilně držet, a to teda odmítám...bez plínky vydrží suchej asi tak 10vteřin, jinak je všechno hned počuraný 😝 jako fakt nehrotim, plínky mají do 3let i zdravé děti...ono to jednu přijde 😉 ale kdybych viděla náznaky, že už by to šlo...tak to rozhodně zkouším 😉

ad. dudlík: asi měsíc ho máme jenom na noc, nebo když výjimečně usne odpoledne...ale po spaní ho sám a dobrovolně odevzdává...takže mi to je vcelku jedno, že ho na to spaní má...přes den ho nemá vůbec 😉

ad. kontakt s dětmi: Tygr už je začíná mít rád, ale spíš je jenom pozoruje, směje se na ně..a když by byl kolektiv klidnějších dětí a nejlépe holčiček, tak by se asi po nějaký době přidal 😉

přiřazování obrázků u nás nula, on to ani nezkusí 😝 jinak začíná fakt hodně napodobovat..ted jak má rýmu, tak si sám utírá nos, po koupání se snaží mazat krémem a česat se 😅

jinak pořád je relativně klidný, ale už začíná "zlobit"...už není tak ušlápnutej, ale rozhodně hyperaktivita nám zatím nehrozí 😅

simalex
18. pro 2009

sisstin:

teď jsi mi připomněla: taky máte zkušenosti, že když malý prodělá nemoc, dojde k regresi schopností? Alexek třeba začal chodit v 10 měsících, pak byl nemocný, přestal chodit a opět začal až po 3 týdnech. A to stejné vnímám i u komunikačních dovedností...

Jinak na rýmu používáme Eucasol - je to spej z eukalyptu na přírodní bázi (výrobce JUST). Stříkám jej do vzduchu a malému na oblečení. Minimálně se mu lépe dýchá. Doporučuji.

sisstin
18. pro 2009

Simco:Tygr zatím nemocný nebyl,jen má teď potřetí rýmu za život,jinak mu zatím nic nebylo,takže z vlastních zkušenosti neposoudim.Ale holky na rodině psaly,že u tehlech dětí to tak bývá.

andreabe
18. pro 2009

siss:to mas stastie, ze ste este neboli chori, maly ma kazdu chvilu nejaky virus(hlavne v zime),teploty..

simalex: dodatocne odpovedam na otazku-Lukasko nerozprava vobec. JEdine, co povie je mama (ale nepriradzuje to slovo vylucne mne 😅 ), papa, taatiii(vymyslene slovo-oznacuje male plysaky,hlavne zajka),haam (neznamena ale jedlo). Okrem toho vie asi 10 zvukov (ako robi koza,kravicka, vlacik,had..)
Ale to je vsetko 😅

Co sa tyka tych deti-pred tromi mesiacmi to bol este horor, teraz chodi do jasli, zvykol si, vyslovene deti nekontaktuje, ale je s nimi v pohode, rad sa s nimi nahana,usmieva sa.. Kolektiv mu fakt prospel. Ked su u nas susedkyne deti a skacu po posteli, tak dokonca zacal to skakanie opakovat. Tak mozno na tom nieco bude, ze sa tie deti tahaju a je dost mozne, ze Alexko sa viac snazi, aby dobehol sesternicu 😀

Plienku davam proste doma dolu, zial som jedina, komu sa to chce,tak pri svokre alebo muzovi plienku ma. Ja ho necham len v slipoch a teraz je to tak, ze bud to vystihnem a vcas ho posadim, pripadne sa mrncanim vypyta, alebo sa nevypyta s kludom anglicana sa pocika 😀

Odmeny mi boli doporucene na tom kurze, vraj to velmi pomaha v uceni novych veci, tak to skusam zavadzat.

Na niektorej z diskusii som citala, ze sa pytas na nosenie zvlastnych veci. U nas je to tak, ze maly si proste zmysli, ze chce zubnu kefku,tak si nou umyje zuby a potom ju uz nepusti, ideme s nou bud von alebo spat.. 😅 Ale nie je to nejake patologicke, danu vec mu mozem vziat, max.hodi minutovy hysak a je ok 😵

Co sa tyka regresu, tiez som citala, ze sa to po chorobach stava.

Alexko bol velmi sikovny, ked v 10 mesiacoch chodil. Lukasko len sedel do 1 roka, po jednom roku zacal stvornozkovat a chodit zacal az v 19tich mesiacoch
😅

sisstin
18. pro 2009

andrea:ale to Lukáš mluví.Tygr nevydáva ani slabiky,ani vlastní řeč...prostě nic.On nikdy nezvatlal jako jiné děti,kromě pláče a smíchu byl a je uplne ticho.Teď uz teda vydává různé skřeky,ale to je jenom takové hučení a hraní si s hlasem.Jinak si brouka pisnicky a melodie.Ale fakt do těch 18m byl totálně zticha.Taky začal chodit dyl,na začátku 16m.Ale to brzké chození,jaké měl Alex,to též může značit nějaký problém...

simalex
18. pro 2009

an, siss:

teď jste mě s tím chozením zmátly, ale myslím, že to tak bylo - samozřejmě mluvím o chození kolem skříní - s přídržem. Řekla bych, že v roku už to šlo lépe bez přídrže. Já to lovím z paměti podle fotek, nebo podle Vánoc, kdy vždy udělá nějaký velký skok. A když je únorový, tak ty skoky jsou tedy vždy "kolem celého roku" 😵 .

My jsme měli roblém zase se sezením - až od 9 měsíce. Vůbec se nechytal a ani nechtěl. Ale samozřejmě už lezl. Logopedka říkala, že to tyto děti takto mívají.

A ty nemoci - za loňský rok cca čtvery antiobiotika... Plus nachlazení. Angíny (máme zvětšené nosní i krční mandle). Alergie. Letos to už bylo lepší. Naštěstí netrpíme na ušička...

sisstin
18. pro 2009

Tygr seděl v 9m,v 10lezl,na roce chodil okolo nábytku,ve 14m stal bez držení,na začátku 16m samostatná chůze.Dělal vše,jak měl-dle neurolozky normální vývoj.Sim,já myslela,že Alex v 10m fakt chodil...to totiž taky může značit problém...ale samozřejmě nemusí.

simalex
18. pro 2009

andreabe a ostatní:

To nošení věcí - to je zajímavá věc. Už jsem psala na Moje dieťa nerozpráva, že Alexek musí skoro pořád s sebou něco tahat - svetr do ruky, když jdeme do města, šli jsme i s plovacím kruhem okolo pasu do města.

Teď nosí do školky různé domácí potřeby - dnes měl Alexek ve školce na poličce (spec. polička pro odložení hraček, které si děti nosí z domu) PROSTÍRÁNÍ A PÁRÁTKA, které si nutně musel vzít s sebou. Ještě teď se musím smát, když si na to vzpomenu 😀 .

A když si představím vás se zubním kartáčkem ve městě, tak to je taky sranda. Taková roztomilá...

siss, andreabe:
škoda, že ty naše děti nemají starší sourozence, určitě by jim to prospělo... 😢
Alexek je navíc hodně majetnický. Jeho oblíbené spojení je "to je moje". Do nedávna to znamenalo, že se mu něco líbí, teď už to ale více používá ve vlastním významu. Proto si právě říkám, že k nám musím častěji brát ty malé sousedy, ať se malý naučí, že není na světě sám.

sisstin
18. pro 2009

Tygr sebou zatím nic nenosí,on se chová fakt standartně jako jiné děti, "jen"špatně rozumí a nemluví.

andreabe
18. pro 2009

Lukasko zase zopar zvlastnych veci robi,napr.behaval popri stene a pozeral do boku, to uz nastastie takmer vymizlo. A ked nedostal co chcel, tak si zvykol hryzt do rucicky, nie silno, ale obcas tam mal otlacky od zubov 😕 To uz ale tiez pomaly prestava robit. Taktiez chodi nerad po schodoch, radsej sa vypyta na ruky, co sa mi zda tiez cudne. A nechce jazdit na odrazadle, pojazdi si chvilku, ale ziadne dlhe trasy ako u inych 2rocn. deti nehrozia. Ked pocuje plakat male babo, tak ma z toho uzkostny strach. Donedavna zatvoril oci,a neotvoril,kym si nebol isty,ze je v´bezpeci´ 😅 . to uz teraz nerobi, aj ked obcas zatvara ocka,ked sa mu cosi ´nezda´.My mame doma fit loptu, kde kvoli hypotonii maly cvici. Resp,necvici, iba si na nej sedi,ja ho drzim a on hopka-velmi dobre na stabilitu chrbtice. A vzdy ked je na lopte,musi mat tiez rozne veci v ruke, oblubenu zirafu z ikea v jednej ruke a misu z kuchyne v druhej ruke😀
Nejazdi s autickami ako ine deti,myslim take to jazdenie dlhsiu dobu. On pojazdi par sekund a koniec.Jednu dobu si radsej pozrel kolieska,ale nie ako autisti,on si proste otocil auto,par sekund potocil kolieskami a bolo po hre..Ale tieto cudne veci pomalicky miznu,tak ja len dufam,ze sa to vsetko casom napravi..

sisstin
18. pro 2009

Andrea: mně se zdá Lukášek v pohodě, a jestl je hypotonik..tak to se dost často s dysfázii pojí 😉 , takže má asi nárok. Jinak ty "divné" věci dělají všechny děti, důležité je, že mizí 😉 Tygr taky pojezdí autem 10sekund a už ho to nebaví, vydrží fakt jenom u toho Geomag baby. Z péče nám půjčili takovýho toho šaška na tyči..tak na poprvé to bravurně seskládal, ted už si toho ani nevšimne..provlíkací prase ho bavilo taky na poprvý, zamačkávací želvu- zamáčkne tři tvary a jde od toho 😉 on by se celej den nejradši jenom pral a lechtal, honil a takovýhle blbosti 😝

andreabe
18. pro 2009

siss:to asi kazde dieta ma svoju oblubenu hracku,Tygr ma ten geomag a Lukasko vkladaciu kocku,gulu.. 😉 U ostatnych veci vydrzi len chvilku. Ale uplne najdlhsie vydrzi pri pozerani bebe a este radsej prepina televizor,to moze robit aj 20 minut vkuse 😝
A to nahanie,nosenie na koni,steklenie,blbnutie..to by Lukasko tiez mohol robit cely den 😵

sisstin
19. pro 2009

čau holky,tak já jsem taky nemocná.Takže ležím.Mam pocit,že u Tygra se zas trošku zlepšilo porozumění,např.dneska jsem mu řekla:dones mi druhou ponožku. A donesl ji.Nebo na otázku:Kde je děda?Tak ho jde hledat.Nevím teda opět,jestli fakt rozumí nebo si to odvodí,ale stejně to zas trošku ulehčí komunikaci.

simalex
20. pro 2009

siss:

přejeme brzké uzdravení 🙂 Tygr dělá pokoroky... Jen tak dál... 😅

An:

Hypotonie se dá vyléčit? To mě mrzí, že se potákáte ještě s takovými problémy 😨 . Jedná se o svalovou hypotonii? Špatné udržení trupu? Můžeš mi to prosím trochu více popsat? A v jaké fázi jste?

andreabe
21. pro 2009

sim: momentalne nam neurolog stanovil lahky hypotonicky syndrom. Moc som s malym doma necvicila 😝 , bolo to horsie, bol strasne taky mekky, nie taky tvrdy ako ine deti, neviem,ci to dobre popisujem. NApr,ked som ho brala na ruky, tak akoby sa mi prepadaval cez ramena, nemal ich take pevne. Ale asi aj vekom a nasim hopsanim na fitlopte sa to vyrazne zlepsilo, drzanie tela ma ok, chrbticu ma velmi peknu-rovnu 🙂 ,ale nozky ma kvoli tomu take akoby ploche, musi nosit specialne vlozky. Dufam,ze aj to sa casom spravi.

sisstin
21. pro 2009

andrea: to bude dobrý s tou hypotonií, ale asi žádnej sportovec z něj nebude 😉 k té hypotonii se právě dysfázie a další poruchy učení často pojí 😉 já už jsem připravená na to, že první třída bude horor..já se nikdy do školy neučila, takže to moc nemusím a s těma našema zlatíčkama to bude potřeba hodně 😝

simalex
22. pro 2009

an: tak to je fajn, že se jedná o lehkou formu.

všem:

Musím se s vámii podělit o včerejší zážitek: Alexek včera dostal strašný záchvat v papírnictví. Myslela jsem, že chtěl podložku pod myš (pořád něco chce). Nic jsem mu samozřejmě nekoupila. Potřebovala jsem ještě oběhnout několik obchodů, tak jsme to vše absolvovali se strašným řevem (táhla jsem ho od obchodu k obchodu a dostal samozřejmě i na dupku).

V posledním obchodě jsme pochopila, že nechtěl nic nového, ale že mu pod regály spadlo jeho vajíčko s překvapením, které dostal za klidné ostříhání. Uvědomila jsem si, že musím Alexkovi nejdřív dát šanci a prioritně věřit, že jeho vztek může mít i vysvětlitelnou příčinu 😕 .

Alexek byl moc šťastný, když jsme se pro to vajíčko vrátili. A mi bylo hrozně... ☹ Musím se víc snažit...

sisstin
22. pro 2009

Simčo: 😒 to je hrozně těžký, Tygr se nikdy nevzteká "jen tak", vždycky to má nějakej důvod...jenže přijít na ten důvod je někdy nemožný bohužel 😒 já prostě zkouším: pití, jídlo, pochovat atd., a když vyčerpám možnosti, tak smůla. Ted už je to lepší, protože často naznačí, co by asi chtěl..ale dřív to bylo šílený 😒

Jinak mě zas mrzí to, že ke mně Tygr nechce. Táta má totiž dovolenou přes celý svátky, takže je doma. Tygr na něm furt visí, táta bez něj nemůže jít ani na záchod...spí s ním, a v k ránu, když na ten záchod šel..tak slyšim řev a dup dup dup, a Tygr za ním samozřejmě běžel a řval. Když ho chci pochovat já, tak mi odstrčí ruce! 🙄 Prostě je to takový smutný, já jsem s ním furt, to na mě pořád visí, hrajeme si a tak...ale jak přijde dědeček, tak jsem prostě úplně odstavená na vedlejší kolej 🙄

sisstin
22. pro 2009

a ještě, dneska říkám : "utři si nos" a fakt to udělal...nebo vytáhl ručník ze šuplíku, tak říkám "dej to zpátky"..a jo, udělal 😵 ..mám hroznou radost 😵 jinak táta šel na nákup, takže přísavka sedí na mně..jak jinak 😝

andreabe
22. pro 2009

sim:ono je to niekedy tazke, prist na to,co tie nase deti chcu 😝 Ale je super, ze si na to prisla,urcite si nic nevycitaj. Alexko ti to nakoniec sam povedal,alebo nejako naznacil??

siss: na to ucenie som zvedava,mna to celkom bavilo,uvidim,ci ale budem mat na maleho dost trpezlivosti😅
Tygr je moc sikovny,vidiet,ze robi pokroky,Lukas by si nos utriet teda nevedel a ani by ma nepochopil 😅
Mna Lukas prekvapil,ked som zistila, ze reaguje na stekot psa.Nad nami byva rodina so psom a ten ked steka, tlmene to pocut. A maly, ked to zacuje,tak zacne havkat 😀 A taktiez ma sokol, ked si v kuchyni sam pritiahol stolicku k linke a vyliezol na nu, aby dociahol na CD prehravac a pustal si pesnicky 😀

sisstin
22. pro 2009

andrea:cd mi ani nepřipomínej.Máme ho s 51dětskýma písničkama,Tygr uz to umí celý přezpívat a pouští to asi 100x denně.Jinak Lukášek je zas šikovný na něco jiného,Tygr fakt neumí smysluplný zvuk žádný.Jen si brouka,hučí,vydává skřeky.On to teda intonuje docela věrohodně,že to zní třeba jako otázka...

andreabe
22. pro 2009

siss:to je zase Tygr umelecky nadany 😀 -mozno z neho bude nejaky hudobny genius 😀
Lukasko sice par slov povie, aj ked asi to ani nie su slova, len citoslovcia. Na kurze mi ta doktorka nedavno povedala, ze rec nemoze nabehnut bez porozumenia. To musi byt najprv na dobrej urovni, ale u nas je to stale nic moc. Niektore veci ako nosenie papuc, obutie si topanok, aby nemusel ist spat,ukazovanie prstom,ked nieco chce,to je uz ovela lepsie..ale ked maleho porovnam s rovnako starym kamoskynim dietatom, tak je ten rozdiel stale priepastny..
Rozumie Tygr takym podmienenym vetam? Napr,ja poviem malemu, ze si musi sadnut a papat, ze potom zapnem bebe, tak on akoby to pochopil, sadne si,vezme lyzicku a caka,kym zapnem telku. Ale pri inych veciach to uz nefunguje, napr mu poviem, ze si musi najprv upratat kocky, potom pojdeme von, tak to mi uz vobec nerozumie 😝

sisstin
22. pro 2009

andrea:no tak to fakt nerozumí.To je na ne strašně těžký,to budu ráda,když takhle bude rozumět za dva roky.U nás je obrovský pokrok,že začíná mít o moc víc slov v pasivní slovní zásobě,ale víc jak trislovnou větu nepochopí.To bys chtěla po Lukáškovi strašně moc...

andreabe
22. pro 2009

siss: ja by som uz bola najradsej, aby mal maly 3 roky, nech uz vidim nejaku vecsiu zmenu 😵
Najnovsie sme dostali karticku s hrncekom a mam maleho naucit, aby mi vzdy ked je smedny, doniesol tu karticku. To som teda zvedava, lebo reakcia na to zatial nula bodov 🙂