Opožděný vývoj řeči. Máte podobnou zkušenost?

lenkavano
28. srp 2009

Hledám maminky na výměnu zkušeností s dětmi s diagnostikovanou poruchou řeči,které se léčí na klinice.

adamkofijo
29. srp 2009

Ja som síce zo Slovenska ale myslím že by to nemalo vadiť ako som už písala v predchádzajucej téme, mám chlapčeka 3 ročného s diagnozov narušená komunikáčná schopnosť( čiže nerozpráva a ked rozpráva tak len žvatlanice ktorým nerozumiem, je asi 10 slov ktorým rozumiem) máme za sebou vyšetrenie sluchu( sluch má v poriadku) máme vylúčení aj autizmus a teraz navštevujeme logopédiu , detskú psychologičku a neurologiu v septembri náš čaká vyšerenie hlavičky EEG CT. 😒

lenkavano
autor
29. srp 2009

adamkofijo: tvůj chlapeček je ještě malý je dobře že začínáte už ted s léčbou.my jsme se v léčbě trochu opozdili,každý nám říkal že je pořád čas,že se určitě rozmluví ve školce a ted je to mnohem složitější.našemu Kubíkovi už je 6let,je chytrý a šikovný manuálně jenom ta mluva nám dává zabrat.a řekla vám psycholožka v čem máte problém?držím vám palce aby vám vše dobře dopadlo.

adamkofijo
9. zář 2009

psychologička určila diagnozu narušená komunikačná schopnosť, chodíme k nej každý druhý týžden, strávi u nej hodinu sám( chváli ho že je veľmi pracovity teda usilovne pracuje na všetkom čo mu káže, rozne hry skladačky a tak) potom nám vždy dá niaku ulohu na doma ktoru sa vzdy snazime splniť teda napríklad snaziť sa od neho dosiahnut aby ukazal prstom čo chce , pre niekoho je to uplne samozrejma vec , že ked dieta niečo chce ukáže na to alebo povie, lenže náš Filipko ani neukáže prstom ani nepovie, len začne plakať a sme v koncoch. Ak sa smiem spýtať aké vyšetrenia máte za sebou a začal tvoj chlapček rozprávať sám alebo mu pomohla školka?? a kedy ti vlastne začal rozprávať a ako to bolo s ním do troch rokov ako ste sa dorozumievali, zatial ahoj ateším sa na tvoju odpoved. 🙂

lenkavano
autor
10. zář 2009

ahojky,Kuba se začal rozpovídávat kolem jednoho roku ale potom jako by ustával v řeči.Dorozumívali jsme se tak že když něco chtěl tak nás bral za ruku a ukazoval nám to.ale o běžné potřeby jako je jídlo a pití či Wc si říkal slabikama.On má ale jiný problém než tvůj chlapeček.Byli jsme u foniatra,na eeg,navštěvujeme logopedii a jednou za půl roku jezdil Kuba na měsíční pobyt na logopedickou kliniku v Praze.Byl i u psycholožky.Zjistili mu vývojou dysfázii,to je opožděný vývoj řeči.Když mu třeba ukážu v knížce obrázek zvířete a chci aby mi ho pojmenoval tak to neudělal ale když jsem mu řekla ukaž mi třeba koně tak ho hned ukázal.co se týče školky tak od té jsme si hodně slibovali ale na jeho mluvení neměla vůbec žádný vliv.Proto už ani nevěřím názorům typu "počkej až bude ve školce ten se rozmluví"ted už vím že to je nesmysl.mám ještě 1a půl letou holčičku a na školku se u ní spoléhat nebudu v žádném případě. 😒 v neděli nastupuje Kuba do logopedické školky.vna víkendy si ho budeme brát domů ale hlavní je že bude mít od rána do večera logopedickou péči.v normální školce by ztratil zase 1rok. 😉 Zatím ahoj a pokud budeš chtít tak ještě napiš budu se těšit. 🙂 🙂

adamkofijo
14. zář 2009

Ahoj tak už máme za sebou aj EEG vyšetrenie hlavičky, výsledky má chvalabohu v poriadku(velmi som sa toho bála) ked si písala to s ukazovaním knižky, u nás to je tak že asi pred pol rokom sa jedoval ked som si s ním chcela pozerať knižku a nedajbože ju čítať nevydržal pri tom sedieť, alebo sa dokonca jedoval a hodil knižku o zem, teraz ho to viac baví sám si zobrie kinžku pozerá si ju , mrmle si pri tom ale ked mu poviem ukáž mi kde je koník , neukáže prstom , skor ked mu ja ukážem a napodobním zvuk aký vydáva zvieratko tak ho niekedy zopakuje, ale mi máme problém aj s ukazovaním, neukáže mi prstom ked niečo chce napr. rohlík len plače a natahuje sa( akože človek sa dovtipí po chvílke čo asi tak chce) ale on to nepovie a ani neukáže tým prstíkom stále to trénujeme pridržam mu ruku aby na predmet ukázal takže mi máme problém aj s porozumením. My ideme v stredu do logopedickej školky na hodinu, budeme tam chodiť pravidelne každý týžden na hodinku , tak som zvedavá , čo sme chodili doteraz k logopedičke namalo to žiadny úspech chodili sme tam skoro 5 mesiacov a doktorka mi stále dookola zadávala veci čo s ním mám robiť (aj ho to bavilo rozne skladačky a pexesa) lenže nevedela pochopiť že nechce po mne opakovať slová a niekedy mi neorzumie čo od neho chcem musím mu to nazančiť gestami napr. sadnut si a tak, niekedy však zas rozumie velmi dobre ked poviem že sa pojdeme bicyklovať tak hned uteká po bicykel takže tiež neviem či rozumie len to čo on chce. Je to niekedy tažke dohodnúť sa s ním najma teraz ked je v období vzdoru, máme pravidelne na dennom priadku hádzanie sa o zem a plač.

lenkavano
autor
14. zář 2009

jsem ráda že malému eeg dopadlo dobře 🙂 .uvidíš jak se to bude vyvíjet dál.my jsme včera odvezli Kubu do logopedické školky.večer prý usínal s pláčem ale ráno už byl v pohodě.napiš mi prosím potom jak to probíhá v té školce.budu na vás myslet.

adamkofijo
14. zář 2009

ahoj určite napíšem a smiem sa spýtať koľko má tvoj Kubko rokov?

adamkofijo
14. zář 2009

jáj prepáč teraz som si všimla že 6

adamkofijo
17. zář 2009

☹ ahoj ak sa smiem spýtať užíva tvoj chlapček aj niake lieky nášmu Filipkovi teraz predpísala detská psychologička Lucetam vraj na podporu a rozvoj mozgovej činnosti kontrétne rečového centra( a ja ked som si čítala príbalový leták až mi prišlo zle, bolo tam písane že liek sa užíva po mozgovej porážke, pri strate pamäti pri dlhodobej liečbe alkoholizmu, normálne mi behali zimomriavky po chrbte, ved je to len 3 ročné dieta a má užívať takéto lieky, tak som si zavolala inej psychologičke či sa tá naša náhodou nesplietla , tak mi povedala že je to v poriadku a štandartne ho takéto deti užívajú. To Kubko chodí na celý týžden do tej logopedickej školky musí to byť pre neho dosť ťažké, a aj pre vás rodičov , tak mu budem držať palce aby si rýchlo zvykol a hlavne sa tam veľa vecí naučil. 🙂

lenkavano
autor
17. zář 2009

ahojky adamkofijo 🙂 ty léky jsou na stejném principu jako pyridoxin,který Kuba užíval na foniatrii v Praze.též to je na podporu mozkovych buněk a na řečové centrum.je dobře že je Filípek užívá a neboj se určitě mu to pomůže. 😉 A už máte trošičku nějaké pokroky?Pro Kubíka zítra jedeme.budeme ho tam vozit každou neděli a v pátek odpoledne pro něj jezdit.trápí nás to ☹ ale co se dá dělat.První noc prý usínal s brekem 😢 ale druhý den už to bylo v pohodě tak to snad bude dobrý.uvidíme zítra co nám řekne.nemůžu se ho dočkat. 😝

adamkofijo
18. zář 2009

to ti verím budem vám držať palce aby ste to všetci zvládli a hlavne aby to Kubkovi pomohlo 🙂

lenkavano
autor
18. zář 2009

adamkofijo díky moc.chtěla jsem se zeptat ještě na tvého druhého synka ten mluvil hezky? 😉

adamkofijo
18. zář 2009

ahoj ? Inak kludne ma volaj Eva,
Adamko rozpráva už od roka pekne čísto má problém len s r ale je to ešte v normále kedže má 4 roky oni sú narodení 1,5 roka po sebe takže vyrastali v podstate ako dvojičky , a u nás neni ani minútu ticho teda Adamko ten je ukecaný riadne ten je ticho len ked spí neustále sa niečo vypytuje a prečo a čo? preto je to také zvláštne že Filipko nerozpráva ale on vlastne rozpráva aj sa dokáže vadiť, len to všetko hovorí tou svojou rečou( mi to voláme že čínstina) pretože tomu nikto nerozumie.

lenkavano
autor
18. zář 2009

Evi to je přesně jak u nás Klárka s Bobem mluvili už kolem roka a pořád se hezky rozvíjeli.Klárka taky pusu nezavře a to je jí už devět,ale ono je to dobře aspon se neztratí.Kubíkovi jsme říkali že mluví tatarštinou. 😀 jinak já jsem Lenka a jsem ráda že si píšeme.jinak Kuba už je doma je spokojený ve školce má prý novou lásku a už se tam v neděli zase těší.je úplně v pohodě.

adamkofijo
19. zář 2009

Aj ja som rada že si píšem padne mi to lahšie ked viem že má niekto podobný problém ako ja a že niesom sama čo prežíva také niečo , a teda že nerozumiem vlastnému dieťatu. A teším sa s vami že sa Kubkovi v novej školke páči , niekedy sa rodičia obávajú ako ich detúrence zvládnu novú situáciu a oni nás tie deťušky vedia tak prekvpaiť, 🙂 som velmi rada že to takto dopadlo aj ti rozprával čo nové sa tam učil ako to prebiehalo cez den, som zvedavá . Teda ak som dobre pochopila ty máš tri detičky ??? a dve sú staršie od Kubka, dobre som pochopila dúfam n iesom moc zvedavá. Včera mal Filipko hrozný den , celý den sa len jedoval, (neni chorý ani nič tak neviem prečo, aj vyspatý bol dobre) v poslednej dobe ked sa mu niečo nepovolí tak dokáže sa tak dojedovať plače, hádze sa mi o zem a hrozne zúri , prechdáza obdobím vzdoru už dosť dlho myslí že to začlo už v dvoch rokoch, tak som si myslela že už ho to pomalinky prejde ale mám pociť že čím je väčší tým je to horšie, začína nám prerastat cez hlavu mám také tušenie, o to tažšie je to aj preto že nekomunikuje, a zas niekedy ani nereaguje na to čo mu ja hovorím, Adamko ked prechádzal týmto obodím tak ho niečo zaujala niečím čo som vedela že ho baví napr. som ho zavolala skladať puzzle čo ma velmi rád doteraz a aj zabudol že sa chce jedovať lebo som mu niečo nedovolila takže s ním to bolo jednoduchšie ale Filipkovi možem ponúkať všetko možne, ked on ma nekiedy nepočúva ked je v pohode a nieto ešte ked plače. Ak sa smiem spýtať ako to bolo u vás ked si KUbko niečo zakázala ako reagoval, ako si vlastne vypýtal ked niečo chcel používal gestá alebo ako vlastne sa s vami dorozumieval. Mna Filipko väčšinou chytí za ruku a dovodie ma tam čo v tej chvíli práve chce, a ešte jedna otázka ako vlastne znela tá jeho tatarština, ja viem možno nemájú naší chlapci rovnaký problém ale aj tak ma to zaujíma, používal ju len pri hre alebo aj ked sa s vami rozprával. Dúfam ta moc neotravujem mojimi otázkami, ale som dosť zúfala, nerozumiem Filipkovi čo vlastne chce a žiadny doktor mi vlastne doteraz nepovedal čo mu vlastne je(síce diagnozu mu určitli narušená komunikačná schopnosť, ale to je všetko nikto mi nepovedal ako to s ním bude dalej či má vlastne šancu normálne rozprávať a učiť sa v normálnej škole ako ostatné deti či to bude mať na neho niaky vplyv . AJ ked Filipko posledné tri dni, ako keby viac sa snažil o komunikáciu myslím že je to aj tým začla som mu dávať tie lieky Lucetam nechce ich jest tak mu ich vždy ráno rozmrvím do čaju , ked niečo chce tak už povie "toto" a ked zas nechce " no no" to doterz nerobil , predým ked niečo chcel len začal pritom poskakovať alebo dokonca dupať a plakať a ked zas niečo nechcel tak danu vec odhodil ked ju nechcel alebo sa otočil hlavou a vec bola vybavená.

vikiekonsat
22. zář 2009

Ahoj Evi (adamkofijo)! Prečitala som tvoje prispevky o tvojom synčekovi Filipkovi a mam dojem ako by si rozpravala o mojej dcerke Niki. Ma 2,4 roky a presne tak sa sprava ako Filipko, iba namiesto hadzania o zem hryzie do všetkeho ( aj do svojej ruky). Aj na čitanie knižiek presne tak mi reaguje ako tvoj Filipko. Aj keď niečo chce tak jedine zoberie moju ruku a tlači ju k tej veci ktorú chce. Tak isto mi vobec nechce ukazovať prštekom ani pa-pa neurobi ako ostatne detičky. A tak isto namiesto reči iba blaboce svoje. Aj mi chodime po roznych vyšetreniach, aj eeg absolvovali , tiež bolo v poriadku. Neurologička mi tvrdi že su to priznaky autizmu, ale pri tom Nikolka nestraca očný kontakt, iba niekedy ked je priliš zaujata vobec nereaguje , keď ju volame. Psychiatr zase tvrdi že ide o hyperaktivitu. Aj ja som z toho dost smutna, lebo mam problem ako aj ty porozumieť jej. V oktobri mame isť ku pedopsychiatričke, ktora by mohla potvrdiť alebo vylučiť autizmus. Tiež berieme lieky Tebokan a pichaju jej cerebrolyzin. Hladam aj nejake poradenske centrum , kde by mi vedeli poradiť ako sa mam malu naučiť rozpravať. Keď budeš vedieť niečo nove, napiš. Tak ako v predchadzajucom tvojom prispevku si napisala ľahšie sa vyrovnavaš s tym, keď vieš že nie si na to sama.

adamkofijo
24. zář 2009

Ahoj , v prvom rade ti chcem povedať že ma teší že tu stetávam mamičky ktoré trápi rovnaký problém ako mám ja teda to že nerozumejú vlastným detičkám. A ešte jedna vec, neuroličke never že sú to príznaky autizmu aj nás jedna nerurologička naplašila že Filipko je autista( ja som celý mesiac nespávala nejedla , stále som plakala) a nakoniec sme išli k pedopsychiatričke ktorá autizmus vylúčila a povedala nám že neurologičká nemá žiadne kompetencie ani právo určovať takúto diagnózu prsoste to neni v jej obore a zbytočne nás len doplašila, a ak sa tvoje dievčatko dokáže pekne zasmiať na teba pritúliť sa k tebe pohladkať ta určite nieje autista pretože autisti také veci nedokážu. A ak hej to majú len tuú najslabšiu formu autizmu , kludne mi napíš viac rada si popíšem.

vikiekonsat
24. zář 2009

Ahoj! Nezda sa ti veľmi divne, že u sa objavuje veľa deti s rovnakymi priznakmi ako u našich? Odkedy som pochopila že Niki sa nevyvija ako by mala, tak som kopu času stravila na internete aby si vysvetliť čo sa deje. Pri tom som zistila, že tieto problemy maju veľa deti. A dokonca niekto obviňuje z toho trojočkovanie v 16 mesiaci. Ja som tiež o tom premyšľala , lebo pred tym očkovaním moja dcerka už vedela napodobniť havka a mačičku, vedela zakyvať pa-pa, vedela ukazať prštekom na vec, ktoru chce. A odrazu to všetko skončilo. Najprv som tomu nepridavala nejaký vyznam, ale keď sa to nevratilo ani po pol roku, tak ma to vydesilo. A doteraz si to neviem vysvetliť, a ani nikto z lekarov.

adamkofijo
24. zář 2009

Tak to máš pravdu, len u náš sú už traja chlapčekovia ktorý majú rovnaký problém ako náš Filipko takže niečím to bude. Ale on zas nerozprával vobec ani ked mal rok začal asi tak ked mal 2,8 mesiaca a teraz má asi 10 slov ktorým ja rozumiem ,ale tie povie len ked on chce ked chcem ja od neho aby povedal tak ani za svet. aj začal len posledný mesiac ukazovať prstom aj očný kontakt má omnoho lepší ako mal v 2 rokoch vtedy tiež rozprával ale len také žvatlanice ktorým nikto nerozumel.A s tým hryzením sme na to podobne ked sa niečo nahnevá ked mu napr. nechcem dať čokoládu alebo neviem čo tak bud pohrýzne alebo poštípe, je to hrozne musím stále striehnut aby niekomu neublížil ked sa hrá s inými detmi lebo on im nevie povedať že chce autíčko alebo lopatku ale pýta si to gestami teda začne tiast rukami alebo tak a to je pre deti dost nepochopitelné a zas ked nechce niečo tak niekedy aj capne deti tak potom na mna pozerajú jak na niakeho debila že aké mám nevychované dieťa ale on má pritom deti rád len ja už niekedy nemám silu každému vysvetlovať že on nerozpráva a nevie to inak dať najavo .

sisstin
24. zář 2009

holky, máte sice starší dětičky, ale u nás je to dost podobné..syn stále neřekne vůbec nic, ale ani si neumí ukázat 😕 prostě ke mně přijde, začne hučet a strkat do mě..a to znamená bud napít nebo vzít... 😕 občas si teda aspon donese pití(zásadně odmítá pít sám, musím mu to držet)...ale jinak vcelku nic 😕 autismu se moc neobávám, rozhodně ne nějaké vážnější formy..je velice tulivý, navazuje oční kontakt atd. 😉 ..vcelku mi přijde, že vypadá i se chová min. o 6m mín, než je jeho skutečný věk 😕

ted ho docela začly bavit knížky, což jsem ráda..dříve si jen rychle prohlížel a nevydržel u nich...ted už vydrží sedět a skutečně si prohlížet třeba i 10-15minut...ale zásadně žádné věci neukazuje..když se to s ním chci učit, tak začne zuřit a jde dělat něco jiného 😕 u nás je to tak se vším, dokud si na něco nepřijde sám, tak ho to nejsem schopná naučit..okamžitě zuří a nechce to dělat 😕 takže dosud se naučil vše se zpožděním, než většina jeho vrstevníků 😕

tak nějak tajně doufám, že je prostě trošku pomalejší, ale postupně se naučí vše..i když déle, než stejně staré děti 😕

adamkofijo
24. zář 2009

sisstin ak sa smiem spýtať koľko má tvoj chlapček rokov 🙂

sisstin
24. zář 2009

adamko:za měsíc mu budou dva...takže relativně má ještě čas,ale stejně mě znervózňuje,že fakt vůbec nemluví...jenom vydává různé zvuky,a to je vše.Z přítelovy rodiny všechny děti začly mluvit nejdříve ve 2,5letech,ale stejně mam strach,aby něco nebylo špatně.On je hlavně i hrozně bojacny,takže si vůbec neumím představit zatím jít někam k odborníkovi...jen by plakal,a ležel by mi na rameni...

vikiekonsat
25. zář 2009

Aj moja dcerka mala iba rok a osem mesiacov, keď som zistila že je niečo zle.Lebo ine detičky v tom istom veku aj keď nerozpravali ale vedeli na znak suhlasu alebo odmietnutia zakyvať hlavičkou, alebo podstatne viac rozumeli , trebars že maju niečo doniesť, keď im povieš. Aj moja dcerka sama bude prezerať knižku, ale keď ja jej chcem ukazať a pritom rozpravať, že je to havo, je to mačička a t.ď. , v ten moment ju knižka prestava baviť, buď sa začina hnevať, alebo si najde inu činnosť. Tu ani nejde tak o tu reč, ale o to spravanie. Tak ako spominala adamkofijo, neviem jej porozumieť, neviem jej vysvetliť napriklad u očneho lekara, že ma pozerať na tetu, tym padom ju nevedeli ani vyšetriť, a na ušnom ju museli uspať, aby vyšetrili sluch. Z toho vždy som veľmi smutna, a keď si na to spomeniem tak sa stale rozplačem. Mam už dospeleho syna, čo skoro bude mať 18 rokov, a viem ako on sa vyvijal. Keď mal 2 roky, tak to začalo byť oveľa jednoduchšie, lebo vedel povedať čo chce, čo ho boli, vedel sa pytať na nočnik. A s malou je to naopak. Stale mam strach aby sa jej niečo nestalo, vobec sa ničoho neboji, stale niekde vylezie, aj keď v ten moment posluchne že to nesmie, ale o minutu zase to robi.

sisstin
25. zář 2009

viki:tak syn rozumí základním věcem:pojď,pomalu,hači,haji,podej,dones,zavři atd,zná domácí spotřebiče,např.jdeme do ledničky atd.Takže něco rozumí,ale abych mu něco vysvětlovala,třeba že se v noci chodí spát,protože je tma...tak tohle podle mě nechápe...ale fakt nevím,protože od něj nemám tu zpětnou vazbu...jak píšes,nedělá gesta,jako je třeba kývnuti hlavou...ale těm základním věcem rozumí...

sisstin
25. zář 2009

to don mělo být dones...já si trošku myslím,že je tvrdohlavy a poslouchá hlavně to,co se mu hodí do krámu,to najednou rozumí všemu...ale když po něm chci něco,co nedělá rád,např. jít si čistit zuby...to dělá,že to vůbec nevnímá...já bych klidně uz i někam zašla,ale jak jsem psala,syn strašně špatně reaguje na cizí lidi,takže nějak nevím,jak by tam s ním pracovali...on nic na povel předvádět nebude,navíc v cizím prostředí s cizími lidmi...

vikiekonsat
25. zář 2009

Moja Niki tak isto rozumie iba zakladnym veciam, ideme kupi(to ma najradšie) am-am, a ešte zopar, ale v takom veku detičky už rozumeju aj to že ma pozerať tam a tam, teta ide pozrieť uško. Tak to-to jej neviem vysvetliť. Čo sa tyka každodenných činnosti mame na to skratky , tak tie pochopi, ale skutočne je toho veľmi malo.

vikiekonsat
25. zář 2009

Tak moja dcera bola od malička zvyknuta na cudzich, ale keď jej niekto nesedi, tak to prejavi, ale v celku je na ľudi mila.

sisstin
25. zář 2009

viki:a jak je tvoje dcera stará?Jsem z mobilu a nemůžu si prohlédnout tvůj pas.Jinak synovi se třeba zalíbí nějaká věta,a pak mu ji musím pořád opakovat a on se tomu hrozně směje.Docela rád poslouchá i básničky a písničky,ale napodobit je neumí.Umí udělat,jak je veliký,znakuje slovo dost,a pak se i rychle naučí takové blbosti,že kravička má rohy-dat ukazovacky nad hlavu,dělá berany berany. No opravdu takové ty základní věci,A teda většinou poslouchá na slovo při nesmís,ne a pozor...jako já vidím,že se zlepšuje...ale je prostě o těch 6m pomalejší,než ostatní...ale u nás to tak bylo i s pohybem...sedět začal v 9m a chodit až+v+16m.Jinak+je+hodne+citlivý,co+se+týče+emocí+druhých...je+smutný,když+pláču,směje+se,když+se+smeju..,v+tomhle+problém+nevidím...

vikiekonsat
25. zář 2009

Dcera ma 2roky a 5 mesiacov. Aj ona keď do nej často hučim niečo ukazať aka je veľka tak ukaže, ale musi mať na to naladu. Ale zakyvať pa-pa nechce za nič na svete. A pri tom na 15 mesiacov mi to robila bez problemov. A ty by si vedela vysvetliť svojmu synčekovi že ma otvoriť pusu, keby ho chcela doktorka vyšetriť, alebo že ma ukazať uško ?

sisstin
25. zář 2009

viki:no to vůbec,protože u doktora je úplně hystericky,stačí,že tam vejdeme a uz se hrůzou klepe,brečí a pokud na něj chce doktor sáhnout,tak se pere,takže vůbec nevnímá,co mu říkám.Ale myslím,že takovému vysvětlování nerozumí.Ale tvoje dcera je taky ještě dost malá,a taky má ještě podle mě čas tohle pochopit.Přece všechny děti nejsou stejný.Nebo vy máte uz přímo diagnostikovanou nějakou poruchu?Ještě jsem někde četla,že ne všechny děti chtějí být jako cvičene opičky,a záměrně něco nedělají na povel,i když to umí.Důležité prý je,jestli umí běžné věci.Že třeba ví,že se prádlo dává na balkón,odpadky patří do koše a tak.Tohle syn ví.