Opožděný vývoj řeči. Máte podobnou zkušenost?

lenkavano
28. srp 2009

Hledám maminky na výměnu zkušeností s dětmi s diagnostikovanou poruchou řeči,které se léčí na klinice.

sisstin
10. říj 2009

Hani: ahoj...mně z té péče neodepsali zatím, ale je čas..ale přečetla jsem si, že asi už musíme mít nějakou diagnozu ne? 😕 Jsem strašně ráda, že je to asi 400m od našeho domu, já nemám auto, takže bych se někam těžko dostávala třeba na čas..tohle je super 🙂

diskuze na rodine je opravdu úžasná, louskám ...louskám...ale konec je ještě daleko..je toho mooooooooooc 😅 😅 😅

jinak furt se bojím toho autismu...dřív jsem se ho nebála vůbec, páč jsem si představovala toho klasickýho autistu- který se nedívá do očí, nemazlí se, má rituály atd. 😉 a ted teda čtu, že nic z toho nemusí mít..a přece může být autista 😕

Tygr podle mě sociální cítění má dobré..pozná, když je něco smutné..když je něco veselé..pořád se směje, má radost, když se mu něco povede a my se radujeme, chce se ukazovat atd, tak snad ten autista nebude...sice jsou to i tak super dětičky..a mají vždy i nějaké nadání 🙂

no ale jinak ukazování 0bodu, neukáže si na nic..neukáže žádné zvířátko, neudělá jeho zvuk...rozumí spíš jen takovým povelům hají, hačí, pozor, pomalu, jdeme a tak...ale kdybych mu řekla: podej mi xy..tak to vůbec neví, co má dělat 😕

ale čtu, že to ukazování u některých dětí přišlo až po druhém roce..tak snad se dočkám někdy 😅 😅

knížky ho jako baví, rád si je prohlíží..listuje..ted už vydrží i když mu čtu..ale podle mě tomu obsahu nerozumí vůbec 😕

no, tak snad to nějak dopadne...udělal ted pokroků fakt dost..nějak tajně furt doufám, že mu třeba nebude vůbec nic..a sám to dožene...ale nespolíhám na to 😉

francesko
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
lenkavano
autor
10. říj 2009

ahojky holky Anistepa díky dnes jsem balila Kubíkovi zase věci do tašky.už jsem mu musela zabalit i zimní věci hrůza.já tak nesnáším zimu.máš pravdu Hradiště je u Dvora od nás je to asi 80km.no snad to zvládneme.už tam má i lásku kluk jeden. 😀 😉

hanistepa
11. říj 2009

Ahoj, to jsem teď vkládala na diskuzi též o nemluvících dětičkách, dávám to i sem:
ALIA110, máme stejně staré dítě - mojí Haničce jsou taky 4 roky, je narozená květen 2005, předpokládám (asi správně), že bude mít též odklad, takže stejně jak to tu spočítala Felixa, by měla mít ještě 2,5 roku "čas na práci s řečí" - chci se tě zeptat, jak vy na tom jste? Hančí má dg. opožděný vývoj řeči s velmi dobrou prognozou, čili podle psdycholožky, kam docházíme 1x za rok by měla být do školky snad v pohodě, ale teď je to oproti vrstevníkům dost bída, byť pokrok oproti min roku udělala, to musím přiznat.
Chci se tě zeptat, jakou formou se s malou učíš?

FELIXO, píšeš, že ses malé (je jí teda teď 5,5, hej?) věnovala (resp. že jste se učily) 2-3 hoďky dopol a 2-3 hoďky odpol, to mi přijde neuvěřitelné-úžasné, že se takovou dobu malá dokázala soustředit, u nás je to tak, že se s Hančí učím - opravdu učím - 1/2-3/4 hoďky denně, když přijde z MŠ, a to tak, že opakujeme básničky a písničky, které zná, občas přidáme další, čteme "malované čtení", teď jsem Hančí objednala korále na navlékání, vybarvujeme, učíme se "psát" - podle mé předlohy Hančí dělá čáry, kolečka, obloučky atd - snažím se teď klást důraz na ty ručičky, je levajda a ručičky má zdá se mi dost nemotorné a i to VELMI souvisí s její (ne)řečí....

Strašně se mi líbí ten institut na dětskou řeč, co máte v Bratislavě, ani nevím, zda u násněco takového je, hledala jsemna netu SPC u nás v Hradci a jsou tu dvě, bohužel jen pro sluchově postižené, a to jsme město se 100tis obyvateli

andreabe
12. říj 2009

ahojte, tak ja som maleho nakoniec ostrihala, nie na jezka, ale tie dlhe kucery som odstranila 😝 Ale nevadi mi to, lebo nakoniec maly vyzera zlato,mozno aj lepsie nez predtym 😉 .Viem, ze mate pravdu, ze strihanie mozno nic nevyriesi, ale ak je aj mala sanca, ze mu da ten chlapec pokoj a maly bude zase socialnejsi, tak som to musela vyskusat. Uvidim, co dnes povedia ucitelky.
Pytate sa, ci je nutne dat ho do tych jasli. Vedela by som si to zariadit aj inak, ale fakt vidim odkedy tam chodi velke pokroky. Maly bol strasne bojazlivy, niekto pri nom len zvysil hlas, nejake dieta zapistalo, priblizilo sa a maly mal z toho hned hysteriu, prelezal mi na rameni aj hodinu, kym sa dal dokopy. Preto boli aj zaciatky v jasliach drsne, ale teraz je na nerozoznanie, uplne ine dieta,nebojacne (aspon oproti tomu, co bolo este v auguste). Preto by som ho nerada odtial vzala.. 😉
hani: my sme boli na 2 navstevach v tom institute detskej reci v BA, ale nic extra to nebolo. Maleho si sice aj nahravali na video a potom nam dali spravu, kde znela diagnoza oneskoreny vyvin reci s podozrenim na naruseny vyvin reci. Zaroven tam boli rady, ako dieta stimulovat, ako s nim komunikovat a je tam moznost chodit pravidelne, ale je to priserne drahe. Tak som rada, ze mame logopedicku v jasliach, ta je podstatne lacnejsia.
adamkofijo:Dost ma povzbudil Filipko. Zda sa mi uzasne, ze sa dokazal naucit ukazovat prstom, ze uz neodmieta knizky a robi pokroky v reci. Tak dufam, ze sa to maly tiez do polroka nauci. A napr to ukazovanie prstom si ho ako naucila? Ja som malemu cez vikend pri kazdej prilezitosti chytala prstik a ukazovala na vec, ktoru chcel.
Sisstin:Musim si tiez precitat tu diskusiu na rodine. Tiez sa najviac bojim autizmu 😖 Ale zacinam viac a viac verit, ze to tento problem nebude. Stale hladam nejaku vec, ktora by autisz. vylucila, ale nic take nie je ☹ To je tak siroke spektrum, ze az. Ked mi to popisovala ta nasa psychologicka, tak som mala pocit, ze vsetko je prejavom autizmu-nerozpravanie, necitanie kniziek,nehranie sa s autickami,nesamostatne jedenie,slaby ocny kontakt,nereagovanie na meno,nedavanie papa, pozeranie reklam,pozeranie sa na pracku...No hruza. Bola som uz tak zufala,ze som oslovila susedu, ktora robila 3 roky na diagnostike a ta mi autizmus uplne poprela, ze sa jej Lukas zda socialny atd, len ma slabu motoriku a z toho aj ten oneskoreny vyvin reci..
Nech budeme nad tym dumat, co to da, len nas to zbrzdi . Pomoze nam len hodne sa detom venovat a snazit sa rozvinut hlavne to, v com su pozadu (motorika, to ukazovanie prstekom, komunikacia..)
Len je to niekedy o nervy, ten den po praci je taky kratky, ze velakrat nemam kedy venovat sa malemu dlhsie ako 15-20 minut. Zbytok mi zaberie upratovanie, prechadzka, kupanie a zrazu je cas spanku
😝

lenkavano
autor
12. říj 2009

Ahoj Sis dlouho jsi tu nebyla je vše v pořádku? 😉 jak pokračujete s pokrokama?my včera odvezli Kubíčka,byli jsme tam brzy a tak nám tam ještě ukazoval co kde mají a tak.byl v pohodě pořád se chechtal akorát když přecházel do třídy tak byl trošku smutný ale už tam byly děti tak snad dobrý.tento týden tam ve čtvrtek oslaví 7.narozeniny 🙂 tak je mi smutno z toho že nebude doma ☹ ,ale už se snažím tomu stesku a té lítosti moc nepoddávat.dala jsem mu sebou sladkosti pro děti a na pátek mu připravím dort.

vikiekonsat
12. říj 2009

Ahojte ! Až neuveriteľne koľko nas je s rovnakym problemom, prebehla som tu ďalšiu diskusiu s tou istou temou, e okrem toho, že tie detičky nerozpravaju, tak ešte v podstate aj rovnako sa spravaju- nerobia papa, neukazuje prštekom, tvaria sa že nerozumeju, tak to je sila 😉 . A keď niektore babo urobi nejaky pokrok, tak sa tešime všetci, lebo to berieme ako spoločny uspech, čo je super. 🙂
U nas som si všimla, že keď Niki sa niečo nauči, napriklad vie ukazať kde ma očko, alebo ukaže moje oko, a keď prestavam jej tuto ulohu davať nekoľko dni, tak o nejaku dobu akoby na to zabudla, a ideme na to od začiatku. Včera sa nam stalo, ža ako obyčajne som do nej hučala povedz mama, ona mi na to krasne čistučko niekoľko krat ma-ma. A o chviľku sa to skončilo, ako by to ani nebolo, už to neopakovala, iba sa usmievala, keď som ju o to žiadala. Ja tomu fakt nerozumiem, tie deti robia iba to čo ich bavi, absolutne im nenanutiš činnosť, ktoru nechcu robiť(napr.pozerať knižky) straššne!!! 😝

andreabe
12. říj 2009

no presne tak, knizky ho nedonutim a uz pol roka do neho hucim, nech mi ukaze, kde mam nos a teraz to konecne robi!! 😉 Sice to neurobi uplne na povel, ale ak ho za den 10x poziadam, tak ca 4-5 z mi ten nos ukaze. Cez vikend si maly vymyslel zvuk "taatiiii" . Povie to vzdy, ked sa opytam, kde ma zajaca alebo zirafu (oblubene plysaky). Vezme ich do ruky a vykrikuje to svoje "taatiii". Zeby prve slovo? 😅 Normalne som oslavovala 😀

vikiekonsat
12. říj 2009

U nas tiež sa dosť často opakuje tata, ale dosť pochybujem že je to v suvislosti s ockom, aj keď x krat denne jej opakujem to "tata" a "mama" 😀

andreabe
12. říj 2009

viki:to je ako u nas oblubene slovo papa. Urcite to nesuvisi s tym, ze ide von, ale vykrikuje to cele dni 😅 To taatiii sa ale prvy krat spojilo s niecim konkretnym (plysakmi). Nemam sice paru, co to znamena, ale aspon to ma uz s niecim suvis. Sice este citoslovce bak pouziva vzdy ked trieska do odpadkoveho kosa, inak nic 😝

hanistepa
12. říj 2009

A baka to je něcojako fuj, viď? Můj manžel je Slovák, tak to vím 🙂

vikiekonsat
12. říj 2009

andrea : skušala si už aj dialog, to je vraj tiež niečo ako ten institut, a malo by to byť platene zo zdavotnej poistky ? Ja už tiež važne rozmyšlam nad nejakym logopedom, ale neviem či tu v Košiciach najakeho najdeme, prečitala som , že to nieje klasicky logoped, ale špecialny, ktory sa zaobera takymi malymi detičkami, čo ešte nespolupracuju.

vikiekonsat
12. říj 2009

Ahoj Hani ! Tvoja mala tiež bola taka ake su naše detičky? Tiež okrem toho že nerozpravala ,spravala sa ako tie naše?

sisstin
12. říj 2009

viki: ten logoped se jmenuje klinický, je pro děti, které VŮBEC nemluví a mají i přidružené problémy 😉 klasická logopedka ji nebude umět nic naučit, ta jen opravuje vady řeči..tady není, co opravovat 😅 😅 😅 jinak opravdu ti doporučuju tu Dr. Krejčířovou..než se k ní dostanete, tak bude malé min. 3roky..a budete mít konečně diagnozu, po které už budete vědět, jak s ní pracovat dál 😉 opravdu téměř na 100% určí, jestli je to dětský autismus, VFA nebo AS..nebo "jen" dysfázie atd. 😉 a od toho se pak budete moct odpíchnout...moc bych nespoléhala na to, že se to do 3let zlepší 😉

u nás pokrok nic moc, furt vše při starým..neřekne nic, úplně jsme omezili TV..on ji sice nevyžaduje, ale hrozně ho rozptylovala..takže když není puštěná, tak o moc líp spolupracuje..snažím se na něj maximálně mluvit, všechno komentovat..dneska už mám úplně sucho v puse 😉

Hani, jinak Hanička byla "normální" ne..."jen" nemluvila..ale normoš ukazovala a chovala se jako klasické dítě, jsi tuším psala 😉

Leni, držím moc moc palečky, aby se Kubík zlepšoval..on má tu diagnozu fakt "nejlepší"..z těhlech různých poruch řeči a autisického spektra 😉

vikiekonsat
12. říj 2009

Sis: ja ti ďakujem za radu , neviem zatiaľ ako by sme zvladli navštevu tej DR, ale pokusim sa nejako to riešiť. Ty maš jej čislo alebo mail? Pozeram že aj v Blave su špecializovane strediska, kde riešia take detičky. Zatiaľ sa spolieham na to sukromne centrum u nas, ideme tam už vo štvrtok. A potom už sa budem riadiť podľa toho. Ta Dr. čo spominaš, je logopedka alebo niečo psych....?
S telkou aj mne sa to zdalo pred par mesiacmi, že rozptyľuje, tiež som ju vypinala. A mala som aj ja obdobie ako spominaš, že v tych ustach bolo uplne sucho. 😉 .
Ja sa veľmi nespolieham na 3 roky, iba každy aj tak sa vyhovara že do troch rokov je ťažko určiť diagnozu, preto začinam hľadať skor logopedicku pomoc. Ale predsa pevne dufam, že sa to zlepši 🙂 do 3 rokov.

sisstin
12. říj 2009

viki: jak chodím na tu rodinu, tak tam byla i holčina z SR 😉 takže by to neměl být problém 😉 Dr.K. je asi nejlepší diagnostička, co se týče různých forem autismu a poruch řeči 😉 ona by to měla téměř na 100% poznat, co těm dětem je..i když ostatní "odborníci" tápou...ted ji nemá cenu psát( napiš ji na začátku listopadu- Novembru 😉 ) já ji tam budu psát taky, prostě ji lehce nastiň Váš problém. Já už jí psala, do konce roku má plno..a mám si právě napsat na začátku toho listopadu..a ona nás objedná 😉 chodí k ní i hančištěpa 😉

vikiekonsat
12. říj 2009

sis: mysliš napisať mail ? V novembri jej maš napisať alebo už ste objednani na november ? A ma nejaku stranku alebo mailovu adresu ? zrejme si to niekde uviedla a ja so to prehliadla 😉.

sisstin
12. říj 2009

viki: V listopadu ji musím napsat, a ona nás objedná někdy na příští rok...takhle to dělá každý rok, co jsem pochopila...má věčně plno..a objednává s obrovským předstíhem 😉 takže Niki už budou v pohodě 3roky,a bude to na diagnozu..je prý nesmírně lidská, prostě profík na všech stranách...maila jsem ti poslala do IP..nahoře na liště ti to bude svítit 😉

vikiekonsat
12. říj 2009

Sis : diki už to mam , našla som to v IP

sisstin
12. říj 2009

viki:jj, ted nemá cenu ji psát..napsala by ti to samé, co mně...takže na začátku listopadu jí to pošli 😉

hanistepa
12. říj 2009

Ahoj holky, rozpíšu se trošku víc až večer, teďf tu přece jen mám dva sviště 😉 , jen v rychlosti k VIKI, klidně Dr. Krejčířové písni teď, byť tě třeba objedná až v listopadu, jak tu píše Siss, je nesmírně laskavá a úžasná, nastiň jí v mailu svůj problém a ona ti - kdyby nic jiného - určitě hned odepíše - pravděpodobně ve stylu "neházej flintu do žita" - umí dodat neuvěřitelný optimismus!!!!!!! 🙂 Jo a do třílet se na dg čekat nemusí, já tam byla s Haničkou poprvé v 2,5 letech. A ještě VIKI, chodila k nám jedna super maminka právě ze Slovenska, z rodinných důvodů pak přestala bohužel psát, ale proč to píšu - take byli (myslím 2x u Dr. Krejčířové) a v pohodě a ještě k Dr Krejčířové - ta holčina tam jela s papírama už o L. autismu (nebo možném autismu - to už nevím) a ukázala je Dr až PO vyšetření a Dr aniž by si ty papíry četla a Leríčka znala, tak vše řekla během vyšetření, vše poznala z toho, jak L. (spolu)pracoval.
VIKI, budeš li chtít, pošlu ti do interky průběh našeho prvního vyšetření - holky byly(budou) tak stejně věkově....
O Hančí podrobnějc večer

hanistepa
12. říj 2009

Jo, jinak k té naší Hančí....Hančí byla absolutně v pohodě, vše rozuměla,ukazovala, bavily ji knížky, "zpívala"(tj.melodie beze slov, ale ta melodie byla jasná), měla ráda děti, byla komunikativní (tedy s každým si rozuměla, byť nepovídala), prostě u nás "jen" ta řeč....Ale začala všechno pozdě - seděla na 11. měsíci, chodit začala v 15 měsících, prošla si všema těma vývojovejma stupněma od plazení se (i dozadu 🙂 ), lezení, sedění, chození kolem nábytku až k úplnému chození....To štěpa začal chodit na 8.měsíci a neplazil se vůbec 🙂 Holt každé dítě je jiné 🙂

lenkavano
autor
12. říj 2009

Hani každé dítě je jiné to je fakt .mě dvě děti utekly roku,nejstarší začal na roce teprve lézt a první zub měl na 14měsících.a poslední Lenička začala chodit na 15měsících.už ji pozoruji delší dobu a přestává říkat některá slova co už říkala a to přesně dělal Kubík.tak se modlím.

andreabe
14. říj 2009

Ahojte,
je tu nejako ticho tieto 2 dni. Ja som citala tu stranku na rodine, co odporucila sisstin a bola som z toho akurat tak v depke 😒 , normalne som maleho objednala na diagnostiku do jedneho sukromnejo autistickeho centra v BA. Muzovi to ani nemozem povedat, lebo by mi to nedovolil, podla neho je maly ok 🙂 Ja dufam, ze ma pravdu 😀 Docitala som sa tam o jednom pokuse, na zaklade ktoreho zistuju, ci je dieta autista. Ze sa da pod priesvitnu krabicku nejaky predmet, o ktory ma dieta zaujem a pozoruje sa, ako si ho to dieta ide vziat(otvor je iba zboku). Ak ide cez vrch (cize narazi) ,tak je zle. Tak som nasla doma velku priesvitnu krabicku, tusim od mesa a vystrihla som na boku otvor, cez ktory ma akoze prestrcit rucku a vybrat danu vec. Maly najprv chcel celu krabicku nadvihnut, ale ked som ju nenapadko pevne drzala druhou rukou, tak siel tym otvorom dnu. Tak ma to trochu ukludnilo. Viki, skus urobit tento pokus s malou, som zvedava, ako zareaguje. Maly zacal viac pocuvat na prikazy typu, ideme si umyt ruky, sadni si, ideme si obut topanocky atd. Ale v reci sme sa dalej nedostali 😢 Na meno reaguje bez problemov, len to ukazovanie je nula bodov. A mam podozrenie,ze ked mu ukazujem prstom na vzdialenu vec, ze netusi, ze mu vlastne nieco ukazujem 😝 Ako je to u vas?

vikiekonsat
14. říj 2009

ahojte, mas pravdu je tu nejako ticho, zrejme nič nove sa nedeje. Ten pokus skusim, zajtra my ideme do jedneho sukromneha centra, uvidim čo mi tam povedie. S tym ukazovanim aj u nas rovnako. Lukasko ti vždy zareaguje na povel, alebo sa stava že je niečim zaujaty, tak sa tvari že nepočuje? Lebo u nas sa to ešte stane, že Niki je niečim zaujata( napr. reklama v telke) tak sa mi ani neotoči, keď ju volam. To sukromne centrum, kde sa chystate to nieje Andreas alebo niečo take, čitala som o ňom na internete. A na kedy vas objednali ?

adamkofijo
14. říj 2009

tak ja sa trošku pochválim aj vás toršku poteším , že to moje neustále ukazovanie a opakovanie slova aj sto krát, má svoj význam a dostavuje sa aj úspech, tak napr. dnes si Filipko sám vzal knižku( asi pred týždnom sme si prezerali jedno leporeloZvieratká pri rieke a bol tam aj ajeden chorbák už si nepamätám jeho názov, no skrátka som ukázala na chrobáka a akože ma pohrýzol, velmi sa mu to páčilo, a predstavte si dnes si zobral túto knižku a urobil to isté čo ja vtedy, a smial sa , takže ma vnímal, potom mi podával ďalšiu a ďalšiu knižku, všteky sme si prezreli , pomenovala som mu všetky zvieratká(také knižky ho najviac bavia) alebo jedlo kde akože papáme napr. pomaranče, alebo jabĺčko, a po každom prečítani povedal "otovo" , teda hotovo a zobral ďalšiu tak sme prečítali všetky knižky z poličky, sedel somnou asi hodinu, a pekne počúval, ja dúfam že to bude stále lepšie . A ešte musím napísať že odkedy povedal, to mama omoc, tak toto dvojslovné spojenie používa už stále ked niečo odomna potrebuje, napr, len popraviť papučku, logopedička povedala že je to dobré ked už vie aspon jedno slovné spojenie a vie ho použiť so zámerom. Takže treba len trénovať, ako nám hovorí, a ešte jedna vec ktorá by aj Vám možno pomohla, ja ked sa s ním akože učíma používam maňušku aby to bolo pre neho aspon trošku hrou, a myslím že ho to viac zaujíma, dokonca sa predbieha s bráškom koho si skor všímne manuška( mi máme Pinokia) , dokonca sa mu prihovára, volá ho "poď" ked sa s ním chce hrať, takže možno by to aj vaše detičky zaujali napr. aj pri takom prezeraní knižky by možno javili väčší záujem ked by si ju s nimi prezerala taká maňuška, neviem na nášho Filipka to dosť zaberá. Tak sa mamičky držte a napíšte ako sa darí vám.

andreabe
15. říj 2009

Ahojte, nam vcera vypli v praci prud a zapli ho az vecer, tak odpisujem az teraz.
Viki: napis, ako ste dopadli v tom centre. Som zvedava.
Lukasko na povel zareaguje, ale ked je napr v inej izbe a ja ho zavolam "Lukasko-pod sem", tak castox nepride. Inak na povely, ideme umyt rucicky a pod. reaguje v pohode. Niekedy mu musim dat ruku, ale ideme. Ale ked pozera telku - konkretne kanal BEBE, tak je akoby mimo. Sice ked mu napr poviem,zober si lyzicku a daj do pusinky, tak ma pocuvne,ale ani sa nepozrie, co nabera. Proste cumi zaujato do telky, mozu aj tragace padat 😉
Ale na druhej strane sa mi naucil sam jest (jogurt a pod.) vdaka BEBE. Pretoze ma moc nevnimal,ale plnil prikaz 😀 Reklama ho vzdy tiez zaujme, ale necumi do nej tak zaujato ak na BEBE. Staci, ze zastrngotaju kluce-prichadza muz domov-a leti od reklamy k dveram.
To sukromne centrum je Andreas, ako pises. Da sa tam objednat len cez sms, mail im nefunguje. Tak som ju poslala a buduci tyzden by mi mali poslat termin na vysetrenie - diagnostiku.
Potom napisem,kedy ideme a ako to dopadlo.
Mame este jednu novinku. Mame doma taku malu magneticku tabulku s perom. Ale maly na nu nikdy nechcel kreslit. To pero len drzal, ale nepouzil funkcne. A vcera mi 2x na moju vyzvu normalne na tu tabulku carbal.Sice tarbavo,ale kreslil 🙂 Tak som aj z tohto bola happy. Niki si tiez carbe, ked jej das pero?
adamkofijo:diik za podporu, strasne sa tesim,ze robi Filipko take pokroky, mi to dava nadej, ze aj ten nas si raz prezrie knizku alebo zacne ukazovat. Drzim palce, vyzera to podla tvojho popisu, ze sa mu zacina rozvezovat jazycek a uz to pojde z kopca. Tu manusku urcite vyskusam, mohlo by to aj na mojho zabrat, lebo ma rad plysaky.
Viki: mala ma tiez rada plysakov?Vie napr ukazat kde maju nos,oci..?Maly totiz az teraz zacak ukazovta, kde mam nos,ale len moj,sebe a plysakom nos neukaze
😅 A tiez ked drzi hreben, ked ho vyzvem, tak sa pokusa ocesat. Skusa to aj mala?

sisstin
15. říj 2009

čau holky...

jako PAS se poznává strašně těžko, je na to obrovská škála atd, takže nějakej test s průhlednou krabičkou mi přijde jak kravina..záleží na věku dítěte atd, podle toho bych teda nic neurčovala 😉

u nás žádná změna..nemluví vůbec, akorát vydává jakési zvuky a slabiky, který před tím nedělal..ale ukazování nic, kreslit si nechce..knížky vydrží jakž takž..furt stejný..

jinak prej by se ve vývoji řeči nemělo nic přeskočit, nejdřív by měli ukazovat, pak žvatlat, pak krátká slova atd...no u nás nevidim nic moc pokrok..jdu hledat klinickou logopedku z našeho města..snad něco najdu 😉

andreabe
15. říj 2009

sisstin: mas pravdu, ze to nie je meritko, ci ma alebo nema dieta postih 😉 Ale je to jeden z testov, ktore robia medzi prvymi. Psychologicka mu ten test tiez dala medzi prvymi. Tak som to teraz po mesiaci vyskusala doma a sahol pod, pochopil skratka,ze aj ked to jasne vidi, cez povrch sa k tomu nedostane. A to ma potesilo, mna teraz potesi kazda malickost, ktoru urobi dobre 😝

sisstin
15. říj 2009

andrea: já to nezkoušela..ale tipuju, že by tu krabičku chtěl odklopit..a když bych ji držela, tak by dostal záchvat vzteku a šel by pryč 😝 já opět začínám přemýšlet o autismu, spíše o VFA...ale těžko říct v tomhle věku 😔