Opožděný vývoj řeči. Máte podobnou zkušenost?

lenkavano
28. srp 2009

Hledám maminky na výměnu zkušeností s dětmi s diagnostikovanou poruchou řeči,které se léčí na klinice.

lenkavano
autor
3. říj 2009

sis aha to jsem nevěděla.musíš se cítit osamocená i když bydlíš s rodiči. ☹ Adamko tu knížku jsem nečetla tak nevím 😒

sisstin
3. říj 2009

Leni, ale už ani ne 😉 ale prostě mi chybí ten druhý, když je něco závažnýho..nebo když je potřeba jít k doktorovi někam, nechci rodiče pořád otravovat, už takhle mi pomáhají hodně 😉 Taky mi vadí, že malej k němu nemá v podstatě žádnej vztah, rozhodně ne jako syn a otec..spíš je to prostě pán, kterej se občas ukáže no 😕 syn je zvyklý jen na mě, babičku a dědečka 😕

adamko: knížku jsem taky nečetla, ale chci si někde něco sehnat..já jsem v podstatě doted netušila, že máme nějaký problém. Každý mi říkal, že kluci jsou prostě na mluvení líný a at si s tím nedělám hlavu 😔

lenkavano
autor
3. říj 2009

Sis to říkAali i mě a podívej jak to dopadlo ☹

sisstin
3. říj 2009

leni: no právě 😉 ono je spousta případů, kdy to fakt nic neznamená, děti se rozmluví až po 3.roce...ale taky to problém být může 😒 takže já jsem ráda, že jsem si to tady přečetla a nakoplo mě to nějak řešit, protože kdybych sem nechodila, tak bych fakt nevěděla, že to je blbý a asi bych to nechala min. rok být 😕

lenkavano
autor
3. říj 2009

jo může se to stát ale je opravdu lepší se raději ujistit vid.my začali pozdě a už to těžko doháníme jestli to vůbec někdy doženeme. ☹

sisstin
3. říj 2009

viki: tady jsou znaky pro autismus, dítě by mělo mít vždy aspon nějaké znaky z každé skupiny, aby bylo autista:

Postřehy v komunikaci
Nereaguje nebo málo reaguje na své jméno
Vyjadřuje hlavně křikem a afektem, že něco chce
Opožděný vývoj řeči
Nepružně nebo málo reaguje na pokyny
Často působí dojmem, že neslyší
Zdá se, že slyší, ale zejména na řeč reaguje velmi málo
Neukazuje ukazováčkem na zajímavé předměty
Nemává na rozloučenou
Nezapojí se aktivně do dětských hříček typu paci-paci
Nenapodobuje aktivně, často a s radostí
Říkal/a několik slov, ale přestal/a
Je obtížné ji/ho upozornit na vzdálené předměty
Špatný oční kontakt, nepodívá se „co my na to“.

Postřehy v sociálním chování
Málo používá nebo chybí sociální úsměv
Raději si hraje o samotě, neprojevuje radost při společné činnosti, nerozvíjí společnou hru
Dává přednost sebeobsluze, používá ruku druhé osoby
Nepožádá o pomoc vydáváním zvuků, očním kontaktem, vedením za ruku
Více se zajímá o své činnosti než o kontakt
Málo se zajímá o ostatní děti, nedokáže se zapojit
Je obtížné s ním sdílet pozornost (společné prohlížení obrázků, společná hra)
Ostatní lidi dokáže ignorovat, nerad navazuje kontakt s lidmi
Nespolupracuje (nepodá na výzvu, nevyhoví výzvě, netouží se předvést).

Postřehy v chování
Záchvaty vzteku
Hyperaktivita/neschopnost spolupracovat/ negativismus/nesoustředěnost/u ničeho nevydrží
Nehraje si správně s hračkami
Zabývá se určitými věcmi stále dokolečka (řadí, točí, hází, otvírá-zavírá apod.)
Chodí po špičkách, točí se dokola, zvláštní pohyby
Třepe výrazně rukama např. při radosti
Neobvyklá fixace na určité hračky (neustále s sebou nosí nějaký předmět)
Reaguje přehnaně na určité podněty (zvuky, změny)
Celkově málo reaguje na okolní podněty
Fascinován detaily či určitými podněty (písmena, číslice, závory, značky aut)

Absolutní indikace pro další vyšetření
do 12 měsíců nežvatlá
do 12 měsíců negestikuluje (nenatahuje ruku-neukazuje, nemává na rozloučenou)
do 15 měsíců nenapodobuje
do 16 měsíců neužívá slova
do 24 měsíců spontánně neužívá slovní spojení
ztráta jakýchkoli jazykových nebo sociálních schopností v jakémkoli věku

lenkavano
autor
3. říj 2009

SIs tak jsem to probírala a co se týče Kuby tak jsem ho našla v komunikaci 2Krát a potom v absollutní indikaci jednou.a jak to máš ty?

sisstin
3. říj 2009

leni:na nás toho teda sedí dost,v každé skupině něco např.neukazuje na předměty,prudké změny nálad,ignoruje cizí lidi,občas neplní příkazy,občas nereaguje na jméno,je citlivý na zvuky..,a další.Jenže nějaké z autistickych znaků má každé batole,a můžou být znakem i citlivé povahy,takže přesně to může určit jen odborník.

lenkavano
autor
3. říj 2009

no vidíš tak ještě nevěš hlavu bude to dobré 😉 .ikdyž něco sedí tak to ještě nemusí nic znamenat.

sisstin
3. říj 2009

leni:no do toho listopadu to teda bude nekonečný,nevím,jak to vydržím ještě skoro dva měsíce.

lenkavano
autor
3. říj 2009

je nanic že to je tak dlouho.nedivím se že už si nevíš rady ale ještě je alespon naděje že to bude dobré.jen škoda že už to není dříve.a proč ti dali termín tak dlouho?

sisstin
3. říj 2009

Leni,ta doktorka má až do Vánoc úplně plno,tohle byl jediný volný termín.No nic,loučím se,nechci se v tom furt patlat,je to pak ještě horší.Pak dám vědět,zatím packo.

lenkavano
autor
3. říj 2009

Sis ahoj a ozvi se.budu na vás myslet.

sisstin
4. říj 2009

ahoj holky, dneska mám o moc lepší náladu..zašla jsem si na jedno forum, a dost mě tam holky uklidnily..takže zase můžu jít dál s klidem 😎

Leni, co se týče té výv.dysfázie..asi to víš, ale jdou dva druhy: expresivní- tu má Kubík-, děti rozumí naprost všemu, "jen" nemluví...a pak represivní, ta je horší, protože děti jak nemluví, tak ani nechápou mluvené slovo..a u těch je ta léčba fakt těžká. Ale u Kubíka máte opravdu hodně velkou šanci, že za pár let to na něm ani nikdo nepozná 😉 že tu dysfázii má 😉

a viki: právě děti s tou represivní dysfázií vykazují určité znaky autismu, občas působí jako neslyšící..ale jinak jsou šikovné a mazlící..tak to by třeba mohl být váš případ, i když samozřejmě taky nemusí být...ale moc nevěřím, že by Nikolka byla autistka 😉

sisstin
4. říj 2009

pardon, receptivní dysfázie 😉

sisstin
4. říj 2009

jo a viki: škoda, že jsi z Košic 😒 kdybys byla z BA a okolí, tak bych ti doporučila navštívit kliniku v Brně, nebo v Praze 😉 přece jenom u nás v CR je víc odborníků a hlavně víc zkušených v tomhle oboru, než u vás na SK 😉

lenkavano
autor
4. říj 2009

Sis ted jedeme s Kubou do školky. ☹ ale trošku jsi mě povzbudila díky. 😉

sisstin
4. říj 2009

tak Tygr dnes řekl své první slovo:bába,znělo to teda všelijak,ale uz to byla lidská řeč.Poprvé v životě chtěl opakovat.Nově děláme Kolo,kolo,mlýnsky,z toho je nadšenej.Leni,co Kubík?Nějaké zlepšení?

lenkavano
autor
5. říj 2009

Sis no vidíš už pokrok. 😉 Kuba je ted na tom taknějak stejně.oni ho ted těch 14dnů zkoušeli a tak a ode dneška začínají s výukou.včera tam nastupoval další novej kluk.no uvidíme snad to bude lepší. 😒

vikiekonsat
5. říj 2009

Ahojte holky! Cez vikend mam problem sa dostať ku počitaču, tak som sa nevedela dočkať pondelka. Ste ale toho prebrali. 🙂 Sis : Niki v takom veku ako Peto podstatne menej reagovala na volania a meno a teraz sa to neda porovnať 😅, ešte stale sa stava že sa neotoči , keď na ňu volame, ale sa to stava čim ďalej tym menej. čo nas nesmierne teši. Niekedy v aprili až maji( Niki bola si taka ako Tygr) som tiež bola uplne zufala.) Citala som o tych priznakoch na autistov a skoro každy na nas sedel. A teraz po par mesiacoch sa zo seba smejem. Aj keby mi teraz nejaka doktorka diagnostikovala autizmus, vobec by som neverila. Sis nemam problem prijsť do Prahy, byva mi tam brat, len najprv skusime to u nas, tento tyždeň mame tu pedopsychiatričku, a rozhodnuta som vyčkať do 3 rokov Niki. A myslim si že aj ty sa nemaš čoho stresovať, zda sa mi že tvoj syn napreduje, podľa toho čo tu pišeš, aj dobre že za tou psychologičkou idete až neskor, lebo za mesiac može sa veľa veci zmeniť. Čo sa tyka vašho otecka, nič si z toho nerobte, dobre že maš pri sebe rodičov. Ja som syna mala v 21 rokov, a mama mi byva daleko, tak že pomocť mi veľmi nemohla, svokru moc nemusim, manžel bol cely deň v praci, na syna som bola v podstate sama. Teraz pri malej je to ine, manžel už nie je taky zaneprazdneny, takže na vyšetrenia chodime spolu. Ale nevyhoda z toho že bol malo so synom je ta, že teraz veľmi sa nerozumeju, ako by boli dvaja cudzi ľudia. Adamko : diki za odpoveď , tu knižku som nečitala, ale skusim ju niekde pohľadať. A dievčata všetkym nam držim palce s našimi pokladmi, dufam ža o nejaky čas u každeho prijde nejake to zlepšenie.

sisstin
5. říj 2009

holky..tak dneska pokračujeme v slovu bába..no je to fakt všelijaký, ale mám strašnou radost..že už vydává nějaké lidské zvuky 😝 dneska dokonce i poslouchal při čtení knížky, sice to bylo pár minut..ale stejně je to úspěch 😉 prasátko a slepičku už umí bezpečně, pozná, v které knížce to je...

ted dostal xylofon..tak ten ted vede, furt na něj něco hraje 😝

sisstin
6. říj 2009

ahoj holky 🙂

dneska jsem si dala tu práci, a přečetla kousek tý diskuze na rodině odzadu...a musím říct, hodně věcí, co tam holky psaly na nás sedí..úplně jsem ho v tom poznávala 😉 Prostě tyhle děti jsou "jiné"...např. je nedonutíte dělat nějakou činnost, kterou sami dělat nechtějí...a jiné děti je zbožnují( malování, modelování, ukazování různých věcí např.), takže je strašně těžké je přinutit k nějaké spolupráci, či cvičení na podporu té jejich bídné nebo žádné řeči 😒

Taky moc nechápají, i když už nějaká slova umí..chápají krátké věty o známých věcech, což u nás sedí...ale nějaká souvětí a vysvětlování o věcech budoucích nejsou schopny vstřebat do celkem vysokého věku.

Moc se nezapojují do dětského kolektivu, a když už, tak jen do různého honění atd, jakmile mají spolupracovat při nějaké hře, která má pravidla, nebo je k ní třeba komunikace okamžitě ztrácí zájem.

Rády si hrají samy, a nesnáší, když jim do jejich her vstupujete.

a další věci, které mě ted zrovna nenapadají...

nicméně jsou normálně inteligentní, často jsou hodně citlivé a mají dobře vyvinuté empatické a sociální cítění.

Tyhle poruchy jsou dost závažné, ale pokud se na nich usilovně pracuje, tak jsou i dobře léčitelné...i když samozřejmě většinou mají děti odklad školní docházky, nebo potřebují asistenta..přidružují se k tomu různé jiné poruchy učení s předponou dys.

Moc mě to nepotěšilo, ale zase mi to dalo určitou naději, že i kdybysme nějakou poruchu měli( o čemž už jsem tak na 70 % přesvědčená), tak to dítě není až do konce života odepsané, může vést normální život.. i když je prostě trošku "jiné" 😉

sisstin
6. říj 2009

jo, a ještě tam holky psaly, že se jednu dobu( než se s tím smířily), nechtěly setkávat s jinýma holkama se stejně starýma dětma...což já mám asi zrovna ted 😒 je to fakt hodně frustrující, většinou se hovor stejně dostane k tomu, co už děti umí...z čehož samozřejmě vy nikdy nevyjdete vítězně...

ale je důležitý si uvědomit, že nejhorší je to pro to dítě, protože žije ve světe, kde mu nikdo nerozumí a ono nerozumí ostatním, protože mluví pro něj neznámým jazyka. Řeč se u těhlech dětí učí jako cizí řeč, od píky, hodně vět si musí "naposlouchat"...prostě nic nemají automaticky, jako děti bez této poruchy. Stojí je to velké usílí, vůbec pochopit, co jaká věta znamená...nechápou přirovnání, metafory, sarkasmy...

sisstin
6. říj 2009

viki: jinak všechny holky doporučují Dr. Krejčířovou z Thomayerovy nemocnice, prý je to skvělý diagnostik, a od ní určená diagnoza je skoro na 100 % 😉 ale objednací lhůty jsou šílené. Je to opravdu velký odborník, takže má věčně plno 😒

sisstin
7. říj 2009

Dobré ráno, koukám, že tady je trošku mrtvo 😅 já jsem dnes syna objednala k té Dr. Krejčířové do Prahy. Ale čekačky jsou od 2-12m, takže si ještě počkáme. Ale to tolik nevadí, do 3let se stejně určuje jen opožděný vývoj řeči, takže času dost. 😎

andreabe
7. říj 2009

sisstin:diky za link, som sa preluskala diskusiou a musim povedat, ze velmi vela veci, ktore nerobia vase deticky(nezamava, neukaze prstom,necita knizky..),sedi na mojho syna. Je podobny ako tvoj syn aj ked s obmenami v niektorych aspektoch spravania, ale v principe vela veci fakt sedi.
Ja som asi pred mesiacom bola na 100% presvedcena o autizme, teraz uvazujem aj o disfazii..
Za tento mesiac urobil par pokrokov, asi je to tymi jaslami, do ktorych chodi na pol dna. Tiez bol neuveritelne bojacny,v jasliach na mna pozerali fakt cudne, dokonca mi ich logopedicka po 2 tyzdnoch navrhla, aby som si nasla opatrovatelku, ze pre neho jasle a kolektiv vobec nie su vhodne(podla mna si myslela,ze je autista). Ale tieto 2 dni som v soku,lebo mi maleho v jasliach strasne chvalia, ze je uplne super, skoro ako ostatne deti,ale je to len par dni..
Citala som,ze autisticke deti nevedia same ani jest a pit, tak som maleho zacala nutit drzat lyzicku, bolo to peklo, ale uz sa sam napije z pohara, dokonca ho opatrne polozi,sam zje jogurt,kasu..Vecsinou sice pri telke, miluje pozerat BEBE, iny rozpravkovy kanal nechce. Uz vie vlozit geometricke tvary do vkladacej kocky..tak si zacinam mysliet, ze to mozno autizmus nakoniec nebude..ale mozno su to len plane nadeje ☹

sisstin
7. říj 2009

Andrea:ahoj a vítej.Musíš brát v potaz,že naše děti jsou ještě malé,v tomhle věku spousta děti neumí jíst lžičkou,mají plinky atd.,i když jinak mluví a reagují.Moje psycholožka,ke které půjdeme za měsíc mi napsala,že do 3let se žádné diag.nedávají,protože je tam tolerance a děti můžou všechno dohnat.Jinak si myslím,že kluci autisti nejsou,když uz,tak ta dysfazie nebo narušena komunikační schopnost.U nás uz jsou taky pokroky,víc ho baví knížky,naučil se nové věci a mnohem víc reaguje a poslouchá.Chce to hlavně čas a pokud možno pozitivní myšlení.

andreabe
7. říj 2009

Sisstin: s tym pozitivnym myslenim by som mala nieco spravit. Tiez zacinam dufat, ze naozajstnymi autistami nie su, ze maju len autisticke rysy spravania, ktore casom vymiznu..Ale v tych jasliach na mna naozaj divne pozerali, ked som im vravela,ze ho treba krmit. Stale ho krmia,ale aspon ten jogurt sam vylizickuje a sam pije.
Inak je dost pozadu oproti inym detom a strasne ma trapi,ze nerozprava..

sisstin
7. říj 2009

andrea:některé z autistickych rysů má každé batole,je to zavádějící,a proto se to dá určit až v pozdějším věku.Já teda vůbec nevěřím,že by syn autismus měl.Jinak máte teda zvláštní jesle,tady pomáhají jíst dětem i ve školce a nevidí v tom nic divného,to fakt s autismem nemá nic společného,toho se neboj.Mazlí se rád tvůj syn,udržuje oční kontakt,směje se?Pokud ano,tak se ničeho neboj.

sisstin
7. říj 2009

Jinak syn uz papa dělá,umí kolo kolo,berany berany,pak jednu naši vymyšlenou hru.Umí uz pár zvířátek,ví,v které knížce jsou.Déle vydrží u cteneho slova.Reaguje na jméno pokaždé,víc chápe.Takže já pokroky vidím každý den.Bohužel stále neukazuje,neprikývne na souhlas a odmítá kreslit.Třeba jsou prostě jen pomalejší...