Opožděný vývoj řeči. Máte podobnou zkušenost?

lenkavano
28. srp 2009

Hledám maminky na výměnu zkušeností s dětmi s diagnostikovanou poruchou řeči,které se léčí na klinice.

esssi
28. srp 2010

halooooo

pelmisek
29. srp 2010

Zrovna dnes jsem měla oooooobrovskou krizi!!!!! Verunce je 3 roky a 8 měsíců a prakticky nemluví. Pár slov jako máma, táta, bába, dě - da (a to byla dřina jí naučit tu druhou slabiku), neřekne si ani o jídlo ani o pití, čůrání je čííí a kakání je jen gesto tlačení. Mele sice furt, ale v podstatě úplně nesrozumitelně - jsou to jen slabiky a to znělé(třeba že něco chce udělat sama řekne ma, takže když mi to nedojde včas taksi myslím, že to má udělat máma, pže donedávna na mě volala jenom ma. Občas jí sice rozumím co chce, ale často vůbec a to jsem fakt z toho na prášky! Už fakt nevím co mám dělat víc. Na logo chodíme, ale mudra to zatím moc neřeší. Číst nechce, teď teprve si začala trochu malovat a tvořit z modelíny atd. prostě to co děti umí v podstatě ve dvou letech dělá až teď. Jinak je hrozně chytrá, rozumí všemu, ale vypáčit z ní kloudného slova to je fakt výkon. Jo a ačkoli nemluví tak dokáže zorganizovat celý pískoviště 😀
Už jsem zkusila snad všechno - mluvit na ní hodně, mluvit na ní málo aby jí to nutilo mluvit samotnou, opakovat slova i několikrát, vysvětlovat ..........................No prostě už nevím!
Je tu někdo na tom podobně? A jak to řešíte? Popřípadě jak jste na tom psychicky vy? Já dnes měla pocit, že už vážně nemůžu dál, ale samozřejmě musím, pže jednak máme teď ještě miminko a samozřejmě jí miluju i když nemluví 🙂 Jednou určitě mluvit bude, ale kdy to SAKRA bude????? 😀

elomanka79
29. srp 2010

pelmisek-byli jsme na tom stejně,zkoušeli jsme všechno možné,pak začala chodit do školky a šlo to ráz na ráz,pěkně se rozpovídala a ted pusu nezavře.....nevím,jak jste na tom byli vy,ale mě malá začala i dýl chodit,ted je taky oproti dětem pozadu,ale pokroky dělá,zvládne všechno,jenom jí to prostě trvá dýl,přitom je chytrá,vnímavá.nenervuj se,ono se to všechno poddá,to chce čas.jak se chová k sestřičce? 😉

sisstin
30. srp 2010

@pelmisek mrkni do Matka, otec, rodina Maminky nestandartních dětí 😉 jsme tam převážně holky s dětma, co maj vývojovou dysfázii nebo opožděný vývoj řeči 😉 rozhodně, že tvoje holčička v tomhle věku ještě nemluví je závažné..ne každé dítě se rozmluví samo, pokud jde o vývojovou vadu řeči. Dá se udělat strašně moc, jak to co nejvíc zlepšit. Tak jestli máš zájem, tak za náma přijd 😉

sisstin
30. srp 2010

@elomanka79 je určitý procento dětí, které se skutečně rozmluví samy déle, např. ve 3,5letech..ale je to spíš výjimka a velké štěstí. Průměrně 2leté dítě používá 50slov a spojuje je do vět, průměrné 3leté dítě používá až 1000 slov, sklonuje, časuje, používá předložky, spojky atd.

Bohužel pediatři nemluvení strašně bagatelizují, přitom je to fakt závažné, pokud dítě ve 3 nemluví. Je super, pokud dítě rozumí 100% mluvené řeči(což ale rodič jako laik ne vždy posoudí správně, jelikož tyhle děti mají silně vyvinutou neverbální složku a dokáží skvěle odhadovat, co kdo říká), to se pak může jedna o tvz. expresivní dysfázii, která se reedukuje mnohem lépe, než dysfázie smíšená( dítě má i problém s porozuměním řeči) či dokonce dysfázie receptivní( dítě má obrovské problémy s porozuměním řeči, je i o několik let opožděné). Nejčastější bývají ty dysfázie bud jen čistě expresivní, nebo i ty smíšené - kdy porozumění je narušené jen lehce. Receptivní jsou méně časté a jsou také nejvíc závažné bohužel.

Takže po mých zkušenostech, kdy se v téhle problematice dost intenzivně už víc jak rok věnuju doporučuju to rozhodně řešit, co nejdřív...i kdyby to nakonec nic nebylo 😉 Dysfázie postihuje všechny složky - grafomotoriku, rozlišování hlásek ve slově, někdy i motoriku atd. atd., a ve škole se k ní pojí všemožné poruchy učení, ač třeba ta samotná mluva je na první poslech jako u vrstevníků 😉

pelmisek
30. srp 2010

elomanka tak to jste na tom jako my - taky jí všechno déle trvá a motorika taky nic moc (má lehčí hypotonii) chodit začala taky později.
Do normální školky mi jí samozřejmě nevzali pže jsem s druhou na rodičáku, ale jelikož si myslím že by jí to opravdu mohlo pomoci, tak jsem jí aspoň dostala na pár dní v týdnu do tzv. miniškolky aspoň na dopoledne a doufám, že to jí konečně "nakopne". My jí doma rozumíme, ale tam jí holt rozumět nabudou a taky doufám, že kolketiv jí pomůže (snad z toho nebude mít nějaká traumata a zvládne to). Jinak naší druhou celkem zvládá. Ze začátku byla trochu zaseklá, ale dost jsme na tom pracovali a teď musím spíš dávat pozor aby jí moc neobjímala, pže jí vždycky děsně mačká 😀
Jinak sisstin díky za info, samozřejmě ta ostatní fora taky občas pročítám, ale včera jsem měla holt krizi a tak jsem i napsala. Prostě to muselo ven 😀

sisstin
30. srp 2010

@pelmisek no hele, jestli má hypotonii, tak může mít třeba i oslabenou funkci mluvidel. Prostě ty svaly okolo pusinky jsou hypotonií oslabený, navíc k hypo se může právě pojit i ta expresivní dysfázie. Tak se zkus někde poptat po možnosti orofaciální stimulace 😉 je to takový masírování pusinky, mohlo by se jí to i líbit 😉 jinak my ted budeme vytvářet i komunikační kartičky a knihu, je to super pro děti, které nemluví, aby se samy mohly vyjádřit 😉

další věc je, jestli holčička fakt nemluví, nebo má třea 50slov( vč. citoslovců, ty se taky počítaj za slovo) 😉 hodně se setkávám s tím, že holky říkaj, že jejich děti nemluví a přitom třeba už něco říkaj, takže to může naznačovat jenom opožděný vývoj řeči. Syn nemluví fakt vůbec, jakože ani pfn...neumí zvuk zvířátka, auta, nic prostě 😉 on má tu smíšenou dysfázii zřejmě. Rozumí už fakt hodně slušně, jako na jeho věk to ještě není, ale zřejmě brzy bude...no ale řeč zatím nula bodů.

Jinak ta řeč je až někde na sedmém místě, jako první je motorika, sdílení pozornosti, grafomotorika a xy dalších věcí 😉 takže mluvení není "jenom" o vyslovování hlásek, obsahuje to fakt všechno možný, co se musí dítě naučit, aby začlo mluvit 😉

my hodně máme na tý jemný motorice - navlíkání korálků, skládání puzzlíků atd., a na pasivní slovní zásobě. Chodíme ted nově k naprosto úžasné logopedce, je fakt bomba...

no jak píšu, já bych to rozhodně řešila už ve 3letech, že dítě málo nebo nemluví....chce to výborný psychologa, který má s nemluvícíma dětma zkušenost( těch je ale málo), pak neurologii, EEG( možnost skryté epilepsie), foniatrie a nějakýho fakt dobrýho klinickýho logopeda, kterej to s dětma umí 😉

držím pěsti, at se holčička pěkně rozmlouvá...kdyžtak víš, kde nás najdeš...páčko 🙂

elomanka79
2. zář 2010

pelmisek-taky vám malá dělá naschvály?čím víc jí říkáme,to nesmíš,tím víc provokuje,ona je navíc hyperaktivní,když jí zadám nějakou činnost,tak je strašně hodná,ale jak se nudí,tak to je konec.Nevím,kde tu energii pořád bere????Máme kotě,taky ho pořád mačká,až mi připaá,že snad nemá ani cit v těch rukou.Někdy je to fakt k zbláznění. 😅 A co malá,jak se jinak chová?

pelmisek
2. zář 2010

elomanka nevím jestli jsou to naschvály, ale ten pocit z toho mám 🙂 Jak to tak pozoruju okolo tak to dělají i jiné děti. Mě samozřejmě připadá, že to dělá vážně naschvál. Včera mi i dokonce "řekla" že něco udělala naschvál. V podstatě se přiznala, že to prostě chtěla vyzkoušet co se stane 😉 Nejvíc mě štve když se ostentativně nudí. Pak opravdu dělá kraviny. Znám pár dětí, které se opravdu zabaví sami a pokaždé si něco najdou, takže se nenudí, ale to Verča ne. Na druhou stranu je to asi tři dny co si chodívá hrát do pokojíčku sama aniž jí tam musím nahnat, takže se to snad zlepšuje. Prostě musím všechno nechat na ní a ona se k tomu dopracuje sama, ale je to opravdu trénink mé trpělivosti kterou odjakživa skoro nemám 😀

jajik25
3. zář 2010

Ahoj holky,mám doma syna kterému byly v květnu tři roky a pořád nemluví.Sice se snaží ale nic mu není rozumět,nicméně když se po něm něco chce tak rozumí.Jediný co mu rozumíme je "ty v..e".Teď nastoupil do školky.Myslíte si že je možný že až teď se rozmluví,když bude mezi dětma,které mluví?

pelmisek
3. zář 2010

jajik možný je všechno 😀 moc bych vám to přála a držím palce

pelmisek
3. zář 2010

sisstin hypotonii mluvidel má skoro určitě a nemusel mi to nikdo říkat, to se pozná, že nemůže to slovo prostě vyslovit.
Orofaciální masáže mi teda logopedka nenabídla, ale až tam příště půjdeme tak se zeptám - díky za info
Jinak se jedná určitě o opožděný vývoj řeči, protože jak ty píšeš tak "říká" zvuky zvířátek apod. takže vlastně mluví, spíš je zajímavý, že říká třeba jen znělé slabiky např. když chce říct sama tak řekne ma, když boty tak bo apod.
U žádnýho jinýho dítěte jsem to ještě nezažila a zatím to ani logopedka moc neřeší. Je fakt, že s ní zatím Vera moc nekomunikovala 😒 Jinak co se týče tvýho Tygra to je asi opravdu rozdíl a moc tě obdivuju jak to zvládáš. Já to teda už moc nezvládám 😀 Držte se ať je líp 🙂

sisstin
3. zář 2010

@pelmisek ač bych ti to upřímně a ze srdce přála, aby to byl jen opožděný vývoj řeči, tak takhle jednoduché, jak si to ty představuješ, to není. 😉 To není tak, že dysfatické dítě ve 3(4) ještě neříká nic, a dítě s OVR už dělá aspon zvuky zvířátek. Znám holčičku, která mluví ve větách od 18m a přesto má expresivní dysfázii. Tam jde o to, JAK mluví...ona nečasuje, neskloňuje, dělají ji problém rody, neumí popsat děj obrázku - popíše obrázek jedním, dvěma slovy..má špatnou krátkodobu pamět atd. atd. Děti s dysfázií si často vymýšlejí svá vlastní slova- dud( nůž), říkají pouze počáteční slabiky slov, dělá jim problém měkčení, sykavky, znělé a neznělé hlásky.

A nezahrnuje to jenom tu řeč, ale grafomotoriku, prostorové a vizuelní vnímání, rozlišování hlásek ve slově ...spousta věcí. Jen to (ne)mluvení vyleze jak první, ten zbytek se v nízkém věku nedá rozpoznat. Já nechápu, že to všichni pořád tak bagatelizují..kdyby dítě ve 3(4) letech nechodila, tak to všichni řeší...ale když nemluví( špatně, málo mluví)? Tak co, oni se přece rozmluvěj..každej se rozmluví...jenže to prostě není pravda... na mě tyhle řeči působí jak červenej hadr na býka. Já znám desítky( možná už stovku) dětí s různými dysfáziemi a ani jedno není stejné...

Další věc je ta vaše logopedka..pokud chodíte k nějaké běžné, které max. opravuje výslovnost, učí r a ř( takových je 12 do tuctu), tak to je u nemluvících či málo mluvících dětí naprosto k ničemu. Tyhle děti potřebují klinického logopeda, který jednak umí diagnostikovat poruchy řeči a jednak umí s takovýma dětma pracovat, a "přinutit" je ke spolupráci. Super jsou taky diagnostické pobyty na logo klinikách, kde se dítěti týden věnuje jak psycholog, tak neurolog, logoped a foniatr 😉

A jeslti to zvládám? Zvládám, nezvládám..nic jinýho mi prostě nezbývá..já už to řeším od jeho 20m - máme za sebou psychologa, neurologii, foniatrii...chodíme do Rané péče, jednou týdně logoped, ted budeme jezdit na logo kliniku do Prahy..a hlavně je to celodenní a neustálé se "učení" a makání s dítětem. To je právě na dysfázii " to super", že pokud se na to přijde brzo a s dítětem se pracuje, tak se to velmi rychle( samozřejmě záleží na stupni postižení) lepší a v hodně případech úplně kompenzuje.

Takže za mě, radši pár vyšetření, která jsou třeba zbytečná...než mrhat časem, který je u nápravy dysfázie strašně, ale strašně důležitý...řeči, že Pepíček od sousedky začal mluvit v pěti ve větách jsou kecy..takové dítě je jedno z tisíce...nespolíhat na to, že se dítě rozmluví ve školce a podobně...prostě komunikace, která není ve 3 letech plynulá problém je...a chce to sledovat...

důležitý je sebrat tu odvahu a zkusit s tím něco dělat, než se neustále přesvědčovat, že to bude ok...že je ještě čas...není, čím dřív, tím líp....

syn udělal za tu dobu, co jsem to začla řešit takové pokroky, které jsem si ještě před tím rokem neuměla představit...ve všem dohnal vrstevníky, porozumění se zlepšilo tak o 1,5roku....

sisstin
3. zář 2010

ještě přidávám pěkné shrnutí, které je srozumitelné i pro laiky 😉

Vývojová dysfázie

Vývojovou dysfázii považujeme za specificky narušený vývoj řeči v důsledku raného mozkového poškození, které postihuje tzv. řečové zóny vyvíjejícího se mozku dítěte v prenatálním období. Projevuje se ztíženou schopností naučit se verbálně komunikovat,
i když podmínky pro rozvoj řeči jsou přiměřené – sociální prostředí, emocionální vazby, kvalita a četnost podnětů, smysly. Dítě má i přiměřenou inteligenci (neverbální). Porucha řeči má systémový charakter tzn., že jsou postiženy všechny jazykové roviny řeči. Ve spontánní řeči je artikulace dysfatických dětí výrazně horší než při předříkávání jednotlivých slov. Je narušena výslovnost velkého počtu hlásek, zejména měkčení (Ť, Ď, Ň), sykavek (C, S, Z, Č, Š, Ž), vyslovování R a Ř a dvojhlásek. Výrazné obtíže se objevují při rozlišení A a E, při rozlišení shluku dvojhlásek a při asimilaci sykavek – rozlišení C-Č, S-Š, Z-Ž ve slovech. Typickým příkladem je věta “žáci cvičí ve cvičkách”, kterou dysfatické dítě vysloví “záci cvicí ve cvickách”. Nácvik hlásek probíhá dlouho, fixace ještě déle a automatizace a zapojení do běžné řeči se daří jen velmi těžko. Při artikulaci vynakládají dysfatické děti nadměrné artikulační úsilí, které se promítá do pomalejšího tempa řeči. Změněná je též zvuková a rytmická stránka řeči. Dále je porušena fonematická diferenciace (rozlišení):
dlouhých-krátkých samohlásek dal-dál
měkých-tvrdých souhlásek tiká-tyká
znělé-neznělé souhlásky bez-pes

Uvědomění si hláskové struktury slova je velmi důležité při osvojování čtení a psaní.
U dysfatiků vázne analýza a syntéza slov. Je porušen jazykový cit a gramatická správnost řeči i opakování vět při předříkávání. Dysfatické děti mají chudou aktivní i pasivní slovní zásobu, v řeči jsou často agramatizmy, při popisu obrázku reagují na otázku jednoslovnou či dvouslovnou větou. Porucha řeči negativně ovlivňuje intelektový vývoj dítěte i vývoj vnitřní řeči. Děti mají výrazný deficit v oblasti jemné a hrubé motoriky, grafomotoriky, paměti – zejména verbálně-akustické, poznávání a v zrakovém a sluchovém vnímání. Snížená je i celková psychická výkonnost, pozornost a zvýšená je unavitelnost.
Ve školním věku se k dysfázii přidružují poruchy učení, o kterých budeme mluvit dále podrobněji. Dysfatický vývoj ovlivňuje též vývoj osobnosti dítěte, jeho citovou, motivační a zájmovou sféru, postavení v rodině, širší psychosociální začlenění i budoucí profesní orientaci. Zvlášť důležitá je včasná a přesná diagnóza logopeda a odlišení dysfázie od jiných vývojových poruch. Reedukace je složitá a zdlouhavá. Přednost má rozvoj řeči a smyslového vnímání, rozvoj motoriky a paměti před úpravou artikulace, která je vzhledem k závažnému postižení až druhotnou záležitostí. Ve většině případů je dítěti odložena školní docházka. Pro komplexní péči je důležitá týmová spolupráce příslušných odborníků a též spolupráce s MŠ i ZŠ.

felixa
4. zář 2010

Suhlasim s tym, co tu pise Sisstin.

Este by som dodala, ze mnohe deti, ktore sa rozhovorili az po tretom roku zivota a neskor (4 roc., 5.roc.) a matky s nimi nikam na klinicku logopediu nechodili, az potom neskor na klasicku logopediu, to nemaju lahke. Obycajna logopedicka s nimi nacvicuje vyslovnost, ale nezameriava sa na celkovy rozvoj. A tieto deti maju potom problemy v skole. Na zlu vyslovnost a nie najlepsiu gramatiku sa nabaluju problemy v uceni, ktore by ani nemuseli byt, hlavne ak sa jedna o lahku formu VD. Dieta je potom frustrovane, niekde musi ventilovat svoj stres a velakrat zacne byt este aj agresivne alebo tzv. "saskom triedy", aby aspon v niecom vyniklo nad spoluziakmi, kedze neustale zaziva iba sklamanie a kritiku. Zle hodnotenie od ucitelov sa s nim potom taha pocas celej skoly. A nasledky na psychike su nesmierne.

Je velky rozdiel, ak dieta v pohode zvlada prvu a dalsie triedy na ZS,popr. ma ulavy, na ktore ma narok - alebo ked ma neustale nejake problemy napr. s tym, ze nema trenovanu pamat, tak si velmi tazko zapamatava, nasledne si myli pismenka, cislice, skomoluje basnicku a pod. (a rokmi sa to este zhorsuje, lebo dieta nema dobry zaklad vo vedomostiach).

Kedysi sa neliecili lahke prejavy VD. Aspon na Slovensku to zacalo iba pred nejakymi rokmi. Riesili sa len tazky dysfatici, u ktorych prejavy su naozaj velmi vyrazne a ktore si kazdy vsimne. Az posledne roky ukazali, ze mnohe deti, ktore boli kedysi v skolach hodnotene ako zle, problemove, lenive, neuciace sa, mali lahku formu VD, ktora, keby sa podchytila najma v zaciatkoch, tak sa dala krasne kompenzovat a dieta by sa vyhlo mnohym traumatickym situaciam v skole a v zivote.

nutelka
4. zář 2010

Ahoj holky, tak my byli ve čtvrtek poprvé u logopedky a ta vyloučila u Martínka dysfázie a prý je to jen opožděný vývoj řeči. Momentálně je na tom Martínek tak, že používá aktivně cca 180 slov. Některé řekne správně, některé jen první dvě písmena a některé úplně zkomolí. Začal občas používat slovní spojení: tata jde, tata není, děti papají....před dvěma týdny řekl poprvé větu o 3 slovech. Komentuje stále, mluví stále, ale jen jedním slovem. Co mě těší, že začal skloňovat - maminko, babičko. Začal chodit do školky a dle logopedky máme tomu nechat volný průběh. Neřešit, že místo l používá h... Teď si tu hraje s kostkama a říká Kde je? ..pak si odpoví..tady. Tak to je novinka. 😵 Tak snad se konečně dočkám mluvícího dítěte. Když si ho vyzvedávám ze školky, tak ostatní děti říkají, jak bylo a já se dozvím jen odpovědi na mé otázky ano-ne. Ptám se ho, jestli byli venku. On mi řekne, že ano. Pak jsem slyšela od mluvící hočičky, že nebyli venku, protože pršelo. 😀 😝 Takže je mi to docela líto, že vlastně nevím, co tam dělal. 😒

ined77
4. zář 2010

@sisstin 🙂 ...ahojky 🙂 .
jak tu tak pročítám ty témata o mluvení, teda spíš nemluvení a přidružených poruchách řeči, stále víc přemýšlím o našem chlapečkovi jestli už nenastal také čas s tím něco dělat 😅 .matyášek bude mít příští týden 2 roky, slova nespojuje...tedy v posledních pár dnech vyjímečně řekl mamko kok(pojď) nebo káko kok oínko(táto pojď se podívat na hovínko) 😅 .většinou mluví ''česky'', ale samozřejmě výslovnost jak vidno z malé ukázky není bůhvíjaká.asi 2 měsíce volá káko(táto), mamko-maminko, a kaško(to je babička)...má pár svých slov...ta kaška, pak kaškulka(traktorista)např..jinak zvířátka dělá pěkně asi od roku, kolik poví slov jsem nepočítala...posledních 2-3 měsíce si celkem slovní zásobu zvýšil.jinak chodíme od malička na neurologii, cvičili jsme vojtovku cca 4 m.-matyášek preferoval více levou ručku i hlavičku stáčel, to už je ale v pořádku.teď nás čeká příští týden kontrola a já nevím jak se na ni připravit...sepsat (spočítat) slova které říká?trvat případně na návštěvě logopeda?
jen by mě zajímal tvůj názor jak jeho ''řeč'' posoudíš ty 🙂 .
předem moc děkuji 🙂

sisstin
4. zář 2010

@nutelka čau paní, hurááááááá...neboj, on se rozkecá..prostě ten vývoj řeči jde od začátku...takže hned ti nepovypráví román 😉 nejdřív holt musí říkat slova, pak věty a až pak zvládne třeba delší vyprávění.Nejdřív bude to :kde je? Pak nastane období Proč atd. Ano- ne zatím stačí, co já bych za to dala 😅 😅 😅

@ined77 čauvec, tak tvůj chlapeček se mi zdá fakt ještě malý 😉 s ním bych spíš "procvičovala" tu motoriku, různé puzzlíky, skládačky, prostě takovou tu klasiku, která se dělá pro rozvoj řeči( víc radu v "mém tématu" 😅 😅 😅 ). Pokud třeba ani za půl roku bys neviděla v té řeči žádné pokroky, a ta řeč by byla víceméně stejná...tak už by bylo možný nějakýho toho klinickýho logopeda navštívit 😉 já jsem to začla řešit tak brzo, jelikož syn ani nerozuměl mluvené řeči, a celkově byl prostě "jinej" 😉 ale pokud dítě evidentně rozumí, a nechová se nějak zvláštně..tak v tomhle věku bych tomu dala ještě čásek ...hodně komentuj, co dělá...co děláš ty, mluv na něj jednoduše...třeba řekni: hele, auto- tůůů, ptáček- píp atd. Jim se ze začátku dobře vyslovují jenom citoslovce 😉 ( ha, u nás úspěch, syn "už" říká BRM BRM- auto, Nam nam- jídlo, nebo lidi, co jedí 😅 😅 ) a pak je "vymění" za ta správná slova, pak je začnou spojovat atd. atd. Kdyby tvůj chlapeček takhle nepostupoval, tak už by to chtělo..zatím je podle mě čas. 😉

nutelka
4. zář 2010

@ined77 já jsem si k logopedce přinesla poznámky od 2 let, jaké slova a kdy přibývaly (psala jsem to do kalendáře), tak byla v příjemném šoku, že to vidí poprvé, prý většinou maminy tápají, kdy a co dítě začlo říkat. 😀 Takže doporučuji sepsat.

sisstin
4. zář 2010

jo, průměrné dvouleté dítě má 50slov( počítají se do toho i citoslovce), které spojuje a aktivně používá 😉 průměrné 3leté dítě už jich má více než 1000, sklonuje, časuje, používá souřadná i podřadná souvětí, neplete rody. Prostě plynule mluví - může tam být ještě patlavost, ta je v tomhle věku fyziologická....ale ani s tou bych už déle nečekala, a navštívila klasického logopeda pro úpravu výslovnosti 😉

ined77
4. zář 2010

@sisstin 🙂 ...moc děkuji 🙂 .
já mu komentuju vše už odmalička,ani venku tu papulu nezavřu 😅 .
rozumí si myslím velice dobře už dlouho..už v roce odnesl na požádání papír do koše např.atd.
akorát je trošku nerváček, takže na tyhle skládanky a pod.nějak nemá trpělivost.jakmile mu něco nejde, hned se rozčílí a vše rozháže 😅 .to samé při čtění, prostě sedět nevydrží, bere knížku, chce si ji prohlížet sám atd. takže zatím jen prohlížíme a říkáme co kde je a co to dělá 😅 .ještě tak ho baví, když něco postavím ze stavebnice a on to může zbořit 😠 😀.

@nutelka 🙂 ...sepíšu, děkuji 😉 .

ined77
4. zář 2010

@sisstin 🙂 ...tak jdu počítat 😀 .

sisstin
4. zář 2010

@ined77 tak to jsou projevy naprosto odpovídající k věku 😉 jinak komentování je skvělý, já to dělala hrozně blbě..furt jsem mu něco mlela, jenže složitě a rychle..a on v tý doby se v tom nedokázal orientovat, on byl úplně mimo 😉 u nás byl základ, aby vůbec začal ukazovat prstem a chtít pojmenovat tu věc- to bylo až ve 20m, tudíž aby se prostě o tu řeč začal zajímat..jeho do tý doby absolutně nezajímala..no, a jak začal ukazovat, tak samozřejmě jsem mu říkala, jak se co jmenuje, a ta pasivní slovní zásoba šla hodně rychle dopředu...

horší je, že ted ukazuje a dělá "eeee" fakt celej den, neustále, nedá mi vteřinu pokoj..i když se dívá na pohádku, tak sdílí pozornost..a já začínám mít pocit, že třeba ještě další rok to "eee" fakt už nevydržim 🙄 za celej den mám vymluvenou hubu..melu a melu..a nikdo mi na to neodpovídá...a pak mám takový tendence tak mluvit i s dospělýma 😅 😅

ined77
4. zář 2010

@sisstin 🙂 ..i u nás je ještě eee funguje... 😅 a taky jsem z toho byla už jednu dobu na prášky 😅 .matýnek to dělá hlavně když něco chce a neví jak to říct, mi přijde.a byla doba kdy bylo také celé dny jen eee...nekonečné 😔 ....já už zkoušela mu jako i nerozumět, ale to vedlo jen k jeho vztekánkům.u nás hrozně dlouho trvalo než začal kývat ano a ne...dnes už ho drtím aby říkal jo 😀 ...ano nechám na později 😅 , ale JO už používá celkem pěkně a bez připomínání.
ale třeba mami nepoví..všude cpe K...takže když řeknu zavolej mami, tak řekne mamkii 😅 a vůbes slova s K mu jdou krásně...kakat, kostíci, koupat, krá krá, kokodá, kykyryký ale dává to písmeno i tam kde nepatří..zaboha nepoví táta...přitom to bylo to úplně první slůvko které začal žvatlat...tata a dnes to T prostě neřekne...auto je auko a táta je káka atd. 😅 .

sisstin
4. zář 2010

@ined77 no hlavně ho nedráží tím, že mu "jako" nerozumíš..to je to nejhorší 😉 my se bohužel do toho stádia, že by spontánně kýval hlavou ano- ne ještě nedostali 😒 on to jako dělá na "povel", ale sám to v komunikaci vůbec nepoužívá 😒 ale on má tu dysfázku smíšenou, takže tam jsou opožděný i ty gesta atd. 😒 takže prostě na souhlas si tu věc vezme, nebo jde tu činnost udělat..a když ne, tak těžká ignorace alá "matko polib si prdel" 😅 😅 😅

ined77
4. zář 2010

@sisstin 🙂 ...to jsem ráda, že to slyším (čtu) že to není dobré ''jako nerozumět''.mně to toiž radila kamarádka, že se jako bude muset víc snažit mluvit.ale to mi přijde jako s prominutím dělání z něj vola 😅 , neboť on je chytrý a dobře ví kdy mu rozumím a kdy opravdu ne.někdy fakt nevím...něco hledá..něco říká a já vyjmenuju 150 hraček než se dostaneme k té pravé 😅 .on totiž třeba hasiče neřekne..on jen kýve hlavičkou...to má z fíka 😔 .a když mu řeknu....řekni hasiči, tak zavrtí hlavičkou a je po ptákách.
s tím ano jsem se dlouho natrápila...dělal jen hm hm.tak nejdřív jsem mu říkala ať kývne ano...to se časem naučil a pak nastoupilo to slavné jo 😅 .dnes už dokonce (občas) poděkuje...řekne ku 😅.
jo a taky umí dělat výborně hluchého 😠 😅...když nechce tak prostě neslyší 😒...je to pěkný vyčůránek 😀.
no je to vyšší dívčí to mateřství 😀 .

sisstin
4. zář 2010

@ined77 uuuáááá...já už to fakt nemůžu slyšet - že jsou děti líný, že je nic nenutí mluvit, že jim jako nemáme rozumět, že je znakování a obrázková komunikace k ničemu, páč pak nepotřebujou mluvit...áááá..zabít 🙄 🙄 🙄 🙄

mluvit(komunikovat) je základní lidská potřeba, takže pokud není dítě autistické( či jiná podobná vývojová porucha), tak nemluví, protože bud na to nejsou zralí, nebo jim v tom něco brání( VD, hypotonie pusinky, snížený intelekt , DMO atd.) proto je dobrý se s nima snažit domluvit rukama, nohama..důležitý je, že chtějí komunikovat a v tom jim máme my pomoct, a ne je ještě chudáčky deptat tím, že budeme dělat, že tomu jejich způsobu nerozumíme 🙄 🙄 🙄

skvělý je to znakování, dítě nejdřív používá znak a když je schopné, to slovo říct, tak ho prostě řekne..mluvit je vždycky jednodušší, než ukázat obrázek nebo šmrdlat rukama 😉 takže znakující děti nejdřív jenom znakují, pak znakují +říkají slova, která říct dokážou...a pak už jenom mluví.... to samý s kartičkama, nejdřív jenom ukazují kartičky, pak ukazují + přidají slovo, které říct umí...až potom přecházejí k výhradně verbálnímu projevu...

jo,a hluchou občas dělá i naprosto zdravá tříletá holčička od kamarádky..já to někdy dělám pořád 😅 😅 😅

sisstin
4. zář 2010

@ined77 jinak podle toho, co píšeš, tak tvůj chlapeček komunikuje o 106, napodobuje...takže to je hodně dobrý 😉 syn v tomhle věku teprve začínal trošku ukazovat( a to ukazoval nejdřív celou rukou, a až pak prstem..a to bylo třeba tak 3x za den) a vůbec začínal trošku rozumět mluvené řeči, napodobovat a tak.... on do té doby seděl xhodin u něčeho, a hrál si naprosto sám...vůbec ho nezajímalo, co mu říkám( kdybych na něj mluvila čínsky, tak jemu by to znělo stejně)...jakékoliv moje snahy o cokoliv prostě odmítal...on chtěl bejt sám, a něco si zkoumat, vyndávat, zandávat..já jsem byla jenom na chování a na držení za ruku 😝

ined77
4. zář 2010

@sisstin 🙂 ...také jsem ráda, že se s ním alespoň nějak dokážu domluvit 😅 .teda dnes už je to opravdu daleko lepší než třeba ještě před půl rokem.
ono s kamarádkama je to těžké...její malá mluví snad od roka a ve větách myslím od 18.měsíců..takovám to nevysvětlíš 😒 .jen mi vadí že lidi pak pohlížejí na toho méně mluvícího tvorečka jako na hloupějšího (nebo aspoň mám ten pocit), což mi ale nepřijde ani omylem.matýnek umí vše, jen prostě mluví málo a já pevně věřím že se to spraví buď samo nebo s mou a dr. pomocí 😉 .

znakování mě moc zajímalo, dokonce i u nás měl probíhat kurz, ale sešlo z toho 😒 .já to viděla prvně ve fotr je lotr a byla jsem unešená 🙂 .

hluchou umím dělat i já, nicméně je mi to poněkud k ničemu 😀 ...vždy to vzdám moc brzy 😀 .

sisstin
4. zář 2010

@ined77 no, tak s tím (ne)mluvením a o tom, že si lidi myslí, že je dítě hloupé, máš bohužel pravdu 😒 syn má neverbální IQ dokonce nadprůměrné( pozná nápisy, skoro celou abecedu, čísla do 20 atd.), verbální IQ je někda na hranici normy a podprůměru. Takže v průměru má IQ naprosto normální, v jiných věcech je šikovný, doma pomáhá, prostě myslí mu to naprosto normálně 😉 jenže pak jsme venku, a lidi vidí dítě( on teda vypadá tak ztěží na 2roky, je malej a drobnej), jak jenom ukazuje a dělá "eeee"...už jako i docela čuměj a mně je to teda fakt už nepříjemný 😖 a to ani nechci vědět, co si myslej radši 😒 a to čekám, že čím bude starší, tím to bude horší..páč ten slovní projev prostě bude určitou dobu opožděnej tak, že to vidět bude ☹

no znakování je fakt bomba, taky jsem si myslela, že je to kravina pro znuděné matky na MD..ale když jsem viděla v reálu, jak to funguje..že už roční miminka se skvěle domluví...tak je to úplně úžasný 😵 😵 tak jestli někdy ještě budu mít další dítě, tak hodlám znakovat tak od těch 4-5měsíců..ono dospělé osobě nějakou dobu trvá, než si to zatomatizuje do běžné řeči 😝