Opožděný vývoj řeči. Máte podobnou zkušenost?

lenkavano
28. srp 2009

Hledám maminky na výměnu zkušeností s dětmi s diagnostikovanou poruchou řeči,které se léčí na klinice.

sisstin
25. zář 2009

viki:já mam i pocit,že nám ty naše dětičky rozumí víc,než si myslíme...jen jak nedávají tu zpětnou vazbu,tak si to nemůžeme ověřit.My se třeba s mamkou bavily,že si třeba pořád sundava ponožky a on se začal smát a sundal si je,takže nám rozuměl.Ale vím,jak je to ubijejici,když jiné stejně staré děti uz říkají:maminko napít atd.,a ty naše nic.Někdy mam z toho fakt depky,a na druhou stranu,když se syn naučí něco nového,tak mě to nesmírně nabíji pozitivně a vše vidím růžověji.

vikiekonsat
25. zář 2009

No my sme začali chodiť po vyšetreniach niekedy v marci, keď dcera nemala ani dva roky. V januári som ju musela dať do jasli kvoli robote. A tam všetke detičky boli skoro rovesnici. Vtedy som si uvedomila ten veľký rozdiel v spravani dcery a ostatnych deti. A do toho v jasliach robili sestričky , ktore ma upozornili, že s ňou nie je všetko Ok. Už je to teraz lepšie, a vtedy keď sme na ňu volali menom , vôbec nereagovala keby nas nepočula. Absolvovali sme aj vyšetrenie sluchu kvoli tomu. Ale som vedela že počuje, lebo keď sme zapli hudobný program alebo išla reklama v telke tak ona hneď pribehla . Boli sme u psychologov, psychiatrov a na neurologii. Aj keď teraz akoby vrece sa rozsypalo s takymi detičkami, lekari nie su v diagnozach jednoznačne. Detičkam na vlas s rovnakymi priznakmi stanovia rozne diagnozy. Niekomu diagnostikuju poruchy spravania, niekomu hyperaktivitu, niekomu čiatočný autizmus a t.ď. Tiež už polroka čakam, že sa niečo zmeni, ale nijak to neprichadza. Akurat ten osobny kontakt je stale lepši. Aspon na volania podstatne rychlejšie reaguje. A prave ta spatna vazba velmi chyba, lebo neviem či moje dieťa rozumie mi alebo nie. Dufam že z mojich slov nevycitiš pessimizmus, to v žiadnom pripade! Ja viem že sa vyvija aj keď nie tak ako ine. Ale zlepši sa to, len ako ty pišeš už tak tužim počuť : " mamka chcem !!! "

iris
25. zář 2009

Ahoj holky, náš Tom taky nechce mluvit, máma sice říká, i bába, děda...občas i nějaké spojení, ale jinak mu není rozumět...mluvíme na něj, prohlížíme knížky, pouštíme pohádky...doktorka říkala, že je to zatím ok, ale stejně...nemám ráda moc to srovnávání dětí, jen mě to trápí..manža pořád - uč ho mluvit!, si asi myslí, že mu to do hlavy natluču, nebo co 😒

sisstin
25. zář 2009

viki:syn na jméno reaguje asi od 8m,ale jen od známých osob,na cizí nereaguje...nemůže to být u vás stejné?Že prostě reagovat nechce,když na ní zavolá někdo cizí?A k té školce,ne všechny děti jsou na ni připravené tak brzo,do těch tří až čtyř let se některé děti vyvíjejí pomaleji.Prostě ještě chtějí být s maminkou a cizí děti je nezajímají,a pak třeba právě dělají tyhle naschvály.Iris:u vás bych se vůbec neobávala,když uz něco říká,i když mu třeba není rozumět,pořád je to malé mrne.Peta fakt nemluví vůbec,ani ta dětská hatlatilka...buď je úplně zticha,nebo různě hučí,ale mluva to není.Ale umí teda docela přesně různé melodie,takže sluch+má+ok.

iris
25. zář 2009

sis, díky, ale to víš, chodíme už mezi děti a tam pak ty maminy některé koukají, jak když je jinej 😒
on řekl třeba sousedovi papej, ale jen jednou, od té doby už ne, nebo třeba stůj!...

sisstin
25. zář 2009

iris:tak to já znám teda hodne děti,co v tomhle věku nemluví a kluci speciálně.No asi to má i v dispozici po Mp,já mluvila uz na roce ve větách.Ono u nás s tím souvisí ta citlivost dost,stačí jedna pro něj stresova záležitost-třeba návštěva doktora-a týden z toho má noční můry a je mimo...

adamkofijo
25. zář 2009

ked ste písali o tom vyšetrení sluchu tak nášmu Filipkovi to robili tiež na prvý krát velmi plakal tak sa nepodarilo odmerať nič no na druhý krát sme tam prišli ked spinkal na obed tak sa nám to podarilo výsledky boli v poriadku, a kývať hlavičkou na znak nie a ano začal až teraz ked mal 3 roky , ja dúfam že je to len niaky spomalenejsí vývoj , teda psychicky, pretože fyzicky je na tom velmi dobre napr. skákať na trampolíne vie ako jeho starší brat bez problémov pritom jeho rovesníci sa bud boja alebo nevedia urdžať tak rovnováhu, aj behať začal už ked mal 10 mesiacov , bicyklovať sa vie s pomocnými od 2,5 roka a šlapať na traktore s pedálmi vie už od 2 rokov, takže myslím že je zas po tejto stránke šikovnejší ako jeho rovesníci. Napr. dnes sme boli u det. psychologičky a dala mu navliekať gorálky na šnúrku( podotýkam že ja som to s ním doma nikdy neskúšala myslela som že by to asi nezvládol možno ked bude starší) a on to po jednom ukázani dokázal uplne perfekte, psychologička ho chválila vraj s tým majú niekedy problém zdravé detičky 6 a viac ročné. 😒

sisstin
25. zář 2009

adamko: tak to je malej moc velkej šikula 🙂 tak prostě jeho mozeček zaměstává ta fyzická stránka, a řečová je trošku v pozadí 😉 já bych na vyšetření slucha nešla, vím na 100%, že ho má v pořádku..slyší snad i trávu růst 😀 ale o té psychologičce už dost vážně uvažuju, protože ten jeho strach ze všeho je teda až extrémní 😔 ale holky, jde něco dělat s takhle malým dítětem, které absolutně nespolupracuje? Jak to vyšetření probíhá? 😕 Já už si psala s jednou maminkou, oni na tom byli..syn z toho vyšel velmi dobře, až nadprůměrně..a proto prý nemá potřebu mluvit....ale ten můj bobek by tam opravdu jen plakal, a ležel na mně 😒

vikiekonsat
25. zář 2009

sis: A ako tvoj syn reaguje keď je nahnevaný alebo naopak sa teši? Naša mala keď sa teši tak robi take smiešne pohyby rukami, a keď sa hneva tak musi do niečoho zahriznuť, trebars aj do svojej ruky, stalo sa že mala až krvavu podliatinu s toho. Ale ja sa snažim, keď vidim že ju niečo rozčuľuje, rychlo ju ukľudniť- zoberiem ju do naručia a prihovaram sa jej , vtedy ju to prejde. A ako si myslela s tou melodiou ? Vie tvoj syn si to zaspievať? Lebo naša Niki pri počuvaní hudobného kanalu niektore pesničky si vypočuje a ine zas ani si nevšimne.
A iris : sis skutočne ma pravdu, naše detičky vobec nerozpravaju, dokonca moja nevie( alebo nechce) povedať mama, iba vydava zvuky podobne ma-ma-ma, alebo ta-ta-ta, aj to sa mi zda ako keby to nesuviselo so mnou. Tak že nemaš sa čoho obavať u vas je to OK.

sisstin
25. zář 2009

viki: tak když je štastný, tak se směje, pobíhá a dělá různé veselé obličeje 😉 a když je naštvanej, nebo se bojí..tak řve a chce chovat 😉 u nás je chování nejlepší lék na vše 😉 ..tu melodii umí zazpívat, samozřejmě ne slovama 😝 ..ale takovým tím hmmm hmmm 😅 miluje veškeré reklamy, a hlavně reklamy s písmenkama..těm se strašně směje, což nechápu 😕 😅 ..jinak teda Peta nevydává ani ty slabiky..teda občas nějaké mama a baba..ale to už teda musí být v extra dobrém rozpoložení 😉

vikiekonsat
25. zář 2009

sis :pokial si navštevu lekara odložiš na neskor , tak nič sa nedeje, možno že to bude aj lepšie, za ten čas maly sa niečo určite nauči. A tie vyšetrenia nie su nijako naročne , len psycholog alebo psichyatr bude ho pozorovať davať mu nejake ulohy a na zaklade toho bude posudzovať tvoje dieťa. Ale prave to je velky problem, lebo detičky zvyčajne sa doma spravaju uplne inač ako v ambulanciach, tak že tie posudky nemusia byt spravne.
A adamko: už saom sa na to pytala sis ako tvoj Filipko prejavuje radosť. A trošku si ma ukludnila tym že začal kyvať hlavičkou na 3 roky, to znamena že aj Nikolka sa to nauči( dufam).

vikiekonsat
25. zář 2009

sis : možno ty budeš mať buduceho Mozarta 😉 🙂 Potom tvoj synček nebude potrebovať reč, a bude mu stačiť hudba 🙂 A inač je to skutočne zajumave, že take male babo ma take nadanie. To je super.

sisstin
25. zář 2009

viki: no to "zpívání" melodií není zas žádné velké umění, to dělá spousta dětí 😉 já bych právě na to vyšetření šla klidně hned, ale jsem přesvědčená, že to bude bez úspěchu...fakt v každém cizím prostředí na mně jen leží, a kouká se do země...vydrží takhle několik hodin i..a když na něj promluví někdo cizí, nebo někdo, kdo se mu nelíbí..tak okamžitě řev 😒 takže to by bylo vyšetření k ničemu a nechci ho tím ještě víc stresovat..ale jestli se to nezlepší, tak nejdéle v těch 3letech už určitě někam budeme muset 😖 já mám šílenou hrůzu z každé návštěvy doktora( naštěstí tam nechodíme skoro vůbec), nebo návštěvy nějakého místa, kam ho prostě musím vzít sebou..protože to vždycky probíhá stejně..jen řev a chovat 😒 jinak doma, nebo kde to zná..to je úplně jiné dítě..to se pořád směje, lítá tam..i když pořád se kouká, jestli tam jsem a přijde si pro po chování 😉

vikiekonsat
25. zář 2009

sis: a nevieš prečo tak reaguje na cudzich ? Naša zase nema s tym žiadný problem, ale zase je pravda , že od malička okolo nej bolo plno ľudi. Mala dlho sa nebala lekarov, potom prišla chviľa keď vobec sa nedavala vyšetriť, a teraz je to zase v pohode. Dokonca teraz chodime na injekcie , tak dnes nas prekvapila tym že kludne ležala na brušku, kym jej do zadočku pichli injekciu. To ma fakt prekvapilo, lebo cely tyždeň chodime , tak pri pichnuti sa stale rozplakala, ale dnes to bol zazrak.

sisstin
25. zář 2009

viki: fakt netuším, ale začlo to takhle extrémně až okolo 18m...do té doby sice nebyl teda žádnej hrdina, ale nechal se pochovat od cizích lidí, nebrečel, když na něj někdo mluvil a tak...ale čím víc začal vnímat okolní svět, tím víc je to horší 😖 a když jsem ho chtěla zvykat na cizí děti, tak to bylo ještě horší... 😕 má to prostě v povaze, já byla jako dítě taky dost uzavřená, co se týče jiných dětí a nejradši jsem byla doma...ale zas až takhle teda ne 😕 já si právě myslím, že to souvisí s tím nemluvením 😕

vikiekonsat
25. zář 2009

sis: možno že maš pravdu, asi tie naše detičky aj keď maju veľmi podobne priznaky, ale každe ma svoje odchylky, čo sa tyka spravania. U mojej ma najviac desi keď od hnevu hrizie si do ručky, vtedy som s toho fakt zufala. Ale na cudzie detičky sa usmieva aj keď nevie si s nimi hrať, lebo berie si od nich ich hračky, a neviem jej vysvetliť že to sa nerobi, ona to berie ako samozrejmosť.

sisstin
25. zář 2009

viki: fakt je ještě malá 😉 většinou si děti do 3let hrají vedle sebe, ne spolu 😉 my máme jednu kamarádku holčičku, které se vůbec nebojí a jsou spolu docela rádi...ale taky si hrají vedle sebe..jeden s tím, druhý zase s něčím jiným..a max.se třeba honí nebo si něco podají, ale to spíš ne 😉

ale fakt jsem ráda, že je tu taky někdo, kdo má podobné problémy jako my 😕 a opravdu je těch poruch ted nějak strašně moc 😕 jestli to není tím, že všechno moc řešíme a máme čas je pořád sledovat..dřív byly děti o útlého věku v jeslích nebo školkách, a tam mamky neměly čas je pořád sledovat a děti se tam naučily vše rychleji díky sestrám a příkladům od ostatních dětí 😕

vikiekonsat
25. zář 2009

sis: ale to nie je tym, veď ja mam dospeleho syna a viem ako to s nim bolo, a teraz prave opak ja mam na dcerku menej času, lebo musim robiť, ona je cez den u svokry , a som sa dosť obviňovala z toho, že prave kvoli tomu nerozprava , ale ako vidim aj mamičky ktore su cely deň s babatkom maju ten isty problem ako ja. Možno že o tom sa menej vedelo, teraz keď je internet, tak o tom sme viac informovane. Ale keď to bolo aj predtym, prečo lekari su v tychto pripadoch bezradni? Vetšina mi pripadala akoby sa s tym ešte nestretla (a pritom len na tomto fore sme tri v rovnakej situacii) a to už mali svoje roky. Tak potom to znamena že je to problem sučasnej doby, a je to dosť zvlaštne.

sisstin
25. zář 2009

viki: no právě, že každé dítě je jiné 😉 moje sestřenice byla taková "brzda" 😅 😅 😅 snad do šesti let, a dnes je to paní doktorka 😅 😅 já nemám ráda tabulky, akorát to stresuje jak rodiče, tak děti 😖 já furt myslím, že do těch 3let se tomu má dát nějak čas..a když není žádné zlepšení ani pak, tak to nějak řešit... 😉 protože fakt si neumím představit, jak bych se synem chodila ted po nějakých vyšetřeních 😒 ..viki, a vám teda řekli co u toho doktora? Já mám pocit, že dneska se furt všechno svádí na autismus, přitom ty děti vůbec formy autismu nevykazují... 😉 ale jakmile někdo nemluví, tak by z něj hned dělali autistu 🙄

vikiekonsat
25. zář 2009

sis : maš pravdu , myslim že lekari keď nevedia si rady s takymi detičkami , radšej stanovia diagnozu autizmus len aby nevyzerali ako neschopne. Tak nechajme to zatiaľ na prirodu, a tešme sa s každej novej maličkosti , ktoru naš drobec sa nauči zvladať. A nezabudnite sa tym pochvaliť!!! 😅

vikiekonsat
25. zář 2009

skuste tuto stranku : http://www.tetakaterina.cz/162-clanky-o-indigov...
Možno že prave to doma mame. 😅

adamkofijo
25. zář 2009

pýtali ste sa ako Filipko prejavuje radosť no sa väčšinou smeje, a tlieska rukami a to sa rád smeje aj ked sa robia somariny najmä ked niečo vystrájajú s bráškom. A vie byť dokonca aj škodoradostný ked sa napr. podknem alebo mi niečo spadne hned sa chichoce . Takže podla mojho usúdenia keby bol autista tak by na takéto veci vobec nereagoval, teda aspon podla toho čo som čítala a videla na videách. Nám dosť pomohlo, čo sa týkalo na vyšetreniach u pedopsychiatričky a psychologičky tak sme jej nahrali video ako sa doma Filipko hrá, ako reaguje na deti aké má záujmy . Aj to dosť pomohlo vo vylučovaní autizmu, a presne ako ste vy písali dieťatko sa inak správa u doktorky a inak v domácom prostredí, takže to nám dosť uľahčilo každú návštevu u doktorka sme skrátili o dobrú hodinu pozorovania jeho správania. ALe stretli sme sa aj s dost neodbornými(teda podla mojho usúdenia) doktormi, napr. psychlogička (ku ktorej sme mimochodom už viac krát nešli) 2 krát zavolala na Filipka ponúkla mu pastelky či si nechce kresliť, a ked sa na nu po druhom oslovení neotočil usúdila že je autista ,a hned nás poslala do Bratislavy na diagnostický pobyt, kde mi poviedia aká forma autizmu to je, takže asi tak, a to sme tam boli vyše hodiny rozprávala sa viac s nami rodičmi ako s Filipkom tomu nepodala ani jednu hračku aby ho zaujala, ja som mu musela vyťahovať z regálov hračky aby to tam niako vydržal čakať, takže moc záleží aj od doktora ako si to dieťaťko ktoré bude v najližšej dobe vyšetrovať a pracovať dokáže ziskať. A ako sa hnevá no klasicky zakryje si tvár a plače, nikedy si aj čupne, ked mal dva roky mal asi dva mesiace obdobie ked si búchal aj hlavu, to bolo asi najhoršie obdobie vzdoru, myslela som si že ho to po 3 roku prejde teda vzdor ale myslím že on je dosť veľký tvrdohlavec a niekedy sa vie ešte dobre rozjedovať ale už si aspon tak neubližuje(teda nehádže sa o zem, len si klakne a plače a ked zbadá že si ho nevšímam , tak po chvíli prestane.

sisstin
25. zář 2009

adamko: tak to je fakt doktor na houby 😒 přece každé dítě se neotočí na zavolání od cizího člověka 😕 spousta dětí na to nereaguje, nebo se třeba dívají do země, když na ně promluví někdo cizí, nebo někdo, kdo se jim nelíbí 😉 taky si myslím, že ani jedno z našich dětí nejsou autisti, protože normálně projevují city, a chápou situace, kdy je něco smutné a kdy veselé atd. 😉 to autisti nedokážou 😕

jinak hyperaktivita u nás nehrozí, syn je naopak dost klidný a přemýšlivý...než do něčeho jde, tak zváží, jestli mu něco nehrozí 😅 😅 😅 a je schopný se třeba dvě hodiny se mnou povalovat v posteli a jen se držet za ruce a koukat na telku 🙂

když už, tak bych to asi viděla na nějakou poruchu komunikační schopnosti...ale dávám tomu ještě rok čas..víc mě trápí ta jeho bojácnost 😒

lenkavano
autor
25. zář 2009

Ahojky děvčata to se nám to téma krásně rozvíjí a je to fajn víc bab víc ví 🙂 🙂 🙂 EVI dobu jsem tu nebyla měla jsem mimo provoz pc.ptala jsi se na počet dětí.tak mám 4.dva kluky 6 a 16 a dvě holčiny 9 a 1a 9měsíců.Kubík ve školce pokračuje zdárně dál.četla jsem tu další příspěvky holek a mám ted uz divné pocity z naší nejmenší.taky řekne třeba jen ham nebo mami,občas táta ale to už musí být.Klárka /9letá/už na roce krásně mluvila a nejstarší Bob taky.Kuba taky kolem roku řekl víc slov než Lenička ale pak se zastavil.vím že by se děti neměli srovnávat ale po zkušenostech s Kubou už nechci nic ponechat náhodě. ☹

sisstin
26. zář 2009

ahoj Leni 😉 můžu se zeptat, Kubík byl taky takovej jako Peta nebo holčička od Viki? Že třeba ještě ve 2letech nechápal nějaké vysvětlování? Nebo prostě "jen" nemluvil, ale chápal? 😅

lenkavano
autor
26. zář 2009

ahoj sis 😉 no Kuba neměl tak nějak s porozuměním problém, občas se stalo, že jsem mu to musela zopakovat ,že se třeba nesoustředil,ale rozuměl všemu.on je ale přemýšlivý jakoby v tom že si vše promýšlí než něco udělá není zbrklý.to má už odmala.taky si hraje rád sám ,mezi děti ale zapadá perfektně.co se týče doktorů nebo cizích lidí tak se spíš styděl a byl potichu nezažili jsme žádné scény.on je prostě takovej mazlivej klidas který si každého omotá kolem prstu. 🙂 😀

sisstin
26. zář 2009

leni: tak to je šikula 🙂 u nás je to chápaní prostě jen v normálních věcech, jak už jsem psala..jdi někam, podej, dones..ví, co kam patří..kam se, co dává atd. 😉 ...ale zatím nechápe( teda myslim si to) opravdu nějaké vysvětlování složitými větami: že něco se dělá proto, aby....že něco nesmí, protože... tohle podle mě ještě není schopnej vstřebat 😕 ale furt si myslím, že do těch 3let můžou být některé děti prostě víc "miminkovatější" než jiné, které jsou jakoby už "dospělejší"

u nás je to i o tom vzhledu a celkovém projevu, všichni mu tipují tak 1-1,5roku...dva ani omylem 😕 on je taky dost klidnej a přemýšlivej, hodně se mazlí a moc nezlobí, nedělá žádné velké vztekací scény...ale prostě s těma cizíma lidma je to děsný 😖 to je opravdu schopný udělat scénu velkou, aby na něj nikdo nešahal nebo na něj nemluvil 😔 komunikuje jen se mnou a s mými rodiči...s mým přítelem už je to o dost horší, protože nepracuje v CR a vidíme se tak jednou za 14dní na víkend, tudíž na něj malej není zvyklej a bojí se ho 😔 i když v poslední době se mi to už zdá lepší 🙂 ...ale jakmile má komunikovat s někým jiným, tak se okamžitě uzavře do sebe, leží mi na rameni a je schopný se třeba několik hodin ani nepohnout 😕 ...pak se třeba teda rozkouká, ale opravdu si ho nesmí ti lidé všímat 😕

prostě je dost uzavřenej a citlivej( máme to v rodině 😝 já jsem byla taková, i můj tatka, když jsme byli malí) a od toho se podle mě prostě odvíjí vše 😕

no je to fakt těžký, třeba dneska ráno jsem měla zase takovou divnou depku...je mi ho prostě líto, že nedělá věci jako jiné děti( nechce chodit do herny, na hřiště atd.)..pořád by byl jen s náma doma 😕

lenkavano
autor
26. zář 2009

Siss Kuba byl taky pořád takovej miminkovskej ještě donedávna 🙂 ,navíc je malej a drobnej ikdyž ted se trošku vytahl.on ani nemá být po kom velikej já mám 168cm a manža tak 172cm.navíc to miminkovství umocnovala ještě ta mluva 😀 .on má i takovej výraz mimina v obličeji.někdy z toho mluvení mívám taky depky a navíc ted jezdí do té spec.školky a tak to těžce nesu. ☹ ☹ ale co se dá dělat.

sisstin
26. zář 2009

Leni: no to musí bejt šílený 😢 já si to vůbec neumím představit 😔 , hlavně, že je tam Kubík spokojenej 😵 a snad se mu ta řeč zlepší...jak je na tom vlastně ted? 😕

lenkavano
autor
26. zář 2009

No řekla bych že tak nějak stejně jak tam nastoupil je tam teprve 14dnů.zatím ho ale zkoušejí co umí a podle toho nastaví výuku.Kuba si prý vede dobře tak uvidíme. 😒 je to těžký ale když je to nutný tak se bohužel nedá nic dělat.v dospělosti bychom si mohli vyčítat že jsme neudělali vše nebo by nám to mohl jednou vyčíst i Kubča.a to bych si neodpustila.