Opožděný vývoj řeči. Máte podobnou zkušenost?

lenkavano
28. srp 2009

Hledám maminky na výměnu zkušeností s dětmi s diagnostikovanou poruchou řeči,které se léčí na klinice.

sisstin
22. pro 2009

andrea: nechci ti brát naděje, ale okolo 3let to asi ještě moc nebude 😉 děti s dysfázií se většinou rozmlouvají více okolo pátého, s receptivní formou okolo šestého roku a déle 😉 ale je to individuální...ale tahle diagnoza je běh na dlouhou trat, nic není rychle 😉 😒

andreabe
23. pro 2009

☹ tak to si ma nepotesila 😵 Tak ako som bola pred par mesiacmi pesimisticka, verila som,ze ma maly aut. apod, tak teraz zacinam byt optimistom a cakam na zazrak, ze to odrazu bude dobre a vsetkym tym diagnozam sa vyhneme.. 😉 Ale je mi jasne, ze to asi len take lahke nebude 😅
Tak zelam vsetkym kraasne Vianoce a nech pocas sviatkov urobia nasi drobci co najviac pokrokov!😀

simalex
23. pro 2009

S Alexkem přejeme všem maminkám, tatínkům a jejich malým (více či méně mluvícím) dětem krásné a kouzelné prožití vánočních svátků. Do nového roku více a více nových slov a pokroků. Ale hlavně - ať jsou ty naše děti zdravé... To je nejdůležitější. 🙂

lenkavano
autor
23. pro 2009

holky přeju vám krásné vánoce a do nového roku co nejmín starostí s dětičkama.

sisstin
28. pro 2009

Ahoj holky, tak jak to proběhlo? 🙂 U nás stejný jako minulej rok, nezajímalo ho naprosto nic. Z večeře nesnědl nic, na stromek kouknul....ale choval se, jak kdyby tam byl každej den 😅 dárky ho nezajímaly. Hraček má spoustu, takže nějaký nový ho neberou. Já si myslím, že to je tím, že nemůžu říct, že přijde Ježíšek a tak..prostě to vnímání světa je opět v tomhle hrozně omezené...takže se ani nedivím, že žádnou radost neměl 😕

adamkofijo
28. pro 2009

☹ sisstin to ma mrzí zas musíš brať aj to že je ešte malý ani naši niak moc nevnímali teda starší Adamko do dvoch rokov či príde niaky ježiško, ked som mu povedala že prišiel ježiško, tak utekal k betlehemu lebo si myslel že je tam ked som mu o nom vravela, ale niako to nechápal, až teraz v 4 rokoch to začína chápať, že sa musíme peken pomodliť najesť a potom čakáme na Ježiška. Pre Filipka bola najväčšia zábava sfukovať sviečku počas štedrej večere, a problém bol ho vôbec udržať pri stole, teraz už je to lepšie aj vdaka tomu že vidí staršieho brášku ako sedí tak aj on po nom hned všetko opakuje. A ked zbadal pod stromčekom smetiarske auto tak ho nič iné už nezaujímalo a ďalšie darčeky za neho robzaľoval Adamko.všetky drevené skladačky mu boli ukradnuté teda ešte okrem knižky Kubka a Maťka tú si listoval aj pred spaním a ja som mu rozprávala akože rozprávku. Ale zato ho musím pochváliť ked sme ozdobovali stromček tak krásne pomáhali obidvaja dokonca konštatoval ked guľka nemala šnúrku slovom "neni" tak bol zlatučky....

sisstin
28. pro 2009

adamko: já se bavila se známou, která má stejně starého "normálního" kluka..a taky ho to nijak zvlášt netankovalo 😕 v tomhle věku jsou mezi dětma hrozný rozdíly, a zvlášt s tou dysfázií je to prostě jiné...mě to nijak moc nemrzí, Vánoce moc neřešim 😉

ale za to se naučil ukazovat v knížce mimi a ponožky, naučil se nové písničky a tak..akorát mu rostou zuby, takže je uječený až hrůza 🙄

andreabe
28. pro 2009

siss:ono to je zatial asi len tym vekom,co som si na tychto diskusiach nacitala, tak deticky podobne tym nasim zacali tak viac vnimat az po 2 a pol roku. Lukas sa na stromcek sice pozrel, prstom parkrat dubol do svetielok na stromceku (ktore samozrejme hned prestali svietit 😀 ), tukal do guli ale inak nic. Ozdobovat ho vobec nebavilo,to bolo uplne bez odozvy. Darceky si ale pozeral, dokonca pomahal trhat papier pri rozbalovani, z vkladacieho domceka a magnetickej tabulky na kreslenie bol nadseny. Stale nieco carbe, otlaca magnetky a potom to maze 🙂 Ale magneticka knizka, ktoru dostal, tak ta ho absolutne nezaujima. My sme zatial - co sa tyka kniziek, na bode mrazu 😒
Jediny pokrok, ktory Lukasko urobil pocas sviatkov je, ze chodime von bez kocika a docela je to v pohode. A zacal po mne opakovat citoslovce pssst. Dost teraz vykrikuje na chodbe baraku,ked ideme von (testuje akustiku 😅 ), tak ho krotim tym ´pssst´ a teraz to stale po mne opakuje 😀 😀
A to ucenie ukazovat prstom ma odozvu,ked nieco chce,tak mu poviem,nech ukaze a on to urobi. Problem je, ze teraz ukaze prstom aj na mna, ked mam nieco spravit,ale casto pritom netusim, co vlastne mam spravit 😀
adamkof:tiez som skusala, ci maly nesfukne sviecku, ale zatial nic ☹ Filipko ma stastie, ze ma starsieho brasku, som presvedcena, ze aj Lukasa by starsi surodenec tahal dopredu

sisstin
28. pro 2009

andrea: tak to velká gratulace k chození bez kočárku!!! Já se toho asi nikdy nedočkám 😝 ale až bude venku tepleji, tak na to najedem..páč on by se jinak vozil asi furt 😕 Tygra nejvíc zajímaly navlíkací korálky...ale nenavlíkal, jen je vyndával a zandával do tý nádoby, a pak s nima házel 😝 kreslící tabulka nezájem, dřevěný pexexo též..s modelínou si hraje tak, že si staví ty kelímky na sebe, montuje to udělátko ...ale nemodeluje 😅 😅 😅

andreabe
28. pro 2009

siss:tak to maleho tiez najviac bavia drevene kocky, ale nestavia, iba vklada a vybera a hadze o zem 😅 A krici pritom baaa (akoze baac), tak mu to kym nepridu susedia vzdy chvilu dovolim.
Ale vedu zatial tie vkladacie hracky a momentalne ta kresliaca tabulka.
Ono si asi budeme musiet este par mesiacov ne nejake tie vecsie pokroky pockat 😉
Mne okrem absencie reci najviac chyba to vnimanie. Velmi by som chcela, keby viac reagoval na rozne veci ako napr ten stromcek a pod. Strasne sa tesim, ze zacal vnimat stekot psa a steka, ked ho zacuje. Dokonca v telke vcera videl psikov a zacal stekat, tak to som bola v siedmom nebi 😀

sisstin
28. pro 2009

andreo: ono to vnímání s tím opravdu souvisí hrozně moc 😉 jiným dětem řekneš, že přijde Ježíšek, donese dárky...a prostě jim to nějak nastíníš 😉 takže to těšení je prostě jiné....Tygr nezná ani slovo Ježíšek, ani dárek...strom asi taky ne, takže je to o ničem 😉 jinak na věci, které už zná(ví, jak se jmenují), reaguje pěkně. Konečně začíná prstem ukazovat v knížce, zatím teda ukáže jenom mimi a ponožky..ale i tak je to ohromný úspěch, dřív knížkama jenom listoval...ted už je vidět, že si ty obrázky fakt prohlíží...a postupně se učí nová slova(pasivně)..ale jde to holt pomalu 😉

sisstin
28. pro 2009

jinak holky, pokud byste chtěly pokecat, třeba i trošku "mimo" téma...tak jsem založila tohle:
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

andreabe
4. led 2010

Ahojte, vsetkym zelam vsetko dobre v Novom roku a hlavne vela uspechov a pokrokov u nasich malych!
Siss: gratulujem ku kresleniu, som sa docitala v tvojej diskusii, ze maly zacal kreslit,tak to je super! 😉 Drzim palce potom na vysetreni u dr.Krejcirovej. Ja som sa k nej neobjednala,ideme v pondelok prvy krat do Dialogu,zaroven davam malemu ku komunikacnemu kurzu doplnkovu terapiu snoozer,ani neviem,ci sa to takto pise,tak ho uz nechcem viac zatazovat. A ako robi take tie minipokroky, tak mi stupa nadej,ze to nebude nakoniec treba. Aj ked ten strasiak aut. tu je stale a vyvojova disfazia realne hrozi.. 😒
Musim sa ale pochvalit, ze maly zacal akoby opakovat alebo spievat iste slabiky z piesni. Pocuva pesnicky, a ked ide cast, kde sa spieva ze ´kocur vtaky vyplasi´, tak maly este tesne pred slovom vyplasi zacne kricat ´´si,si,si´´. A pri pesnicke, kde sa spieva ´dajte misky aj rajnicky´, tam zacne kricat ´´aaaj´´. Tak som strasne stastna, jasne, ze normalne sa nie je cim chvalit,(kamoskyna 2rocna mala spieva plynulo 15 pesniciek), ale ja som aj z tychto 2 slabik uplne hotova😀 A zacal opakovat zvuky po babetku v telke(bebe),ktore vydava zvuky ´´ou´´.
A este jeden pokrok som zaznamenala. Lukas mal problem s placom deti, najme babetiek,reagoval hystericky, zatvaral oci a pod..Teraz je to uplne v pohode, vobec nereaguje,ked nejake dieta place. Dokonca sme mali na navsteve 4mesacne placuce dieta a maly bol uplne v pohode, vobec mu nevadilo!Dokonca ho hladil na povel,zlaty bol,som ho nespoznavala.
A ked sme boli vonku (chodime uz vylucne bez kocika), tak som sa spytala, ci ideme domov a on razne ze ´ma´. To znamena nie. Normalne som mala pocit, ze so mnou komunikuje. Jedna mamina ma tam lutovala, ze ako mi ten maly akoze odmieta ist domov a ja som bola stastna ako blcha😀 😀

sisstin
4. led 2010

andrea: super, super, super!!! 😀 😀 😀 😀 Vidím u vás taky spoustu pokroků 😵 u nás též, dle mého taky už hodně komunikuje 😵 no slovo ani slabika žádné, ale je prostě vidět rozdíl 🙂 Tygr si "zpívá" furt..já už jsem z toho na prášky, CDčka u nás běží celý den 😅 😅 😅

andreabe
4. led 2010

siss:dakujem, to s tym spievanim u Tygra je perfektne,ale chapem, ze ti to uz lezie na nervy 😀 ja mam z tych cd-ciek tiez dost, ale aspon mam zase od Lukaska na chvilu pokoj 🙂 Stale si to neviem predstavit, ze ako si ten tvoj maly vlastne spieva? To si hmka tu melodiu? Ja totiz sama neviem zopakovat melodiu ani po stom pocuti, som totalne arytmicky typ 😅 Tvoj maly bude nakoniec urcite nejaky genius alebo minilane dobry hudobnik 😉

sisstin
4. led 2010

andrea: prostě klasicky hmhm..jako když neznáš slova, jen melodii 😉 😝

andreabe
4. led 2010

😀 no na tu hudbu je Tygr sikula 😉
este ma napadlo, ked sa Tygr hneva, nehryzie si do rucicky? Lukas to zacal tak mesiac dozadu robit, vzdy, ked mu nieco nedovolim,tak si hryzie do ruky. Nie prilis silno, ale niekedy su tam jasne vidiet otlacky zubov 😕 Tak mu to zakazujeme, uz je to trochu lepsie, len sa bojim,ci to zase nie je nejaky auti znak. Viem,ze to robila mala Niki od Viki, ale sa dlho neozvala, tak neviem,ci a ako to odburali..

sisstin
4. led 2010

andrea: on když se vzteká, tak chce chovat...nic jinýho nedělá 😉 on za náma neustále chodí( za mnou a mým tatkou) se zvednutýma rukama..kdyby bylo na něm, tak se chová furt 😝

andreabe
4. led 2010

siss:tak to robi Lukas tiez, ale to je vecsinou az druhy stupen. ked mu totiz nieco zakazem (napr prepinanie telky a pod.) tak si zacne hryzt ruku a ked ho muz razne okrikne,tak pride s placom za mnou a pyta sa na ruky 😝

sisstin
4. led 2010

andrea: to kousání do ruky asi nebude žádná hrůza..prostě takhle vyjadřuje vztek 😉 mě by zajímalo, co je s viki...strááášně dlouho tu nebyla 😒

andreabe
4. led 2010

siss:tiez by ma zaujimalo, dufam, ze je mala Niki ok, zacala rozpravat a tak uz nebol dovod sem chodit 😉 Tiez by sme si to zelali 🙂

sisstin
4. led 2010

andrea: no já se spíš bojím opaku 😕

andreabe
4. led 2010

siss:dufam,ze nie,hadam sa nam este ozve,mohla by dat vediet, ako sa im dari

simalex
6. led 2010

siss, andreabe:

Jsem naprosto naděšená z pokroků, jaké Vaše děti dělají. Ještě víc jsem nadšená z vašeho nadšení . 😎

Byli jsme teď na Silvestra na chalupě se sestrou a dětmi. Moje neteř má 2 roky a 3 měsíce a taky skoro vůbec nemluví. Hodně brzy ale začala rozumět (úžasná sebeobsluha apod.), zdálo se, že bude hodně šikovná. A asi i je. Jenže v poslední době se ta její řeč nijak výrazně nepohnula. Porovnávala jsem ji se stejně starou sousedkou, která na vše odpovídá a slovně reaguje (věty naprosto běžně apod.). A znovu jsem si uvědomila, jak ta stránka řeči může ovlivnit názor na schopnosti a vývojovou úroveň dítěte. A zrovna mylně. Tím, že chybí ta zpětná vazba (odpověď), člověk si nějak není jistý, jestli to dítě chápe.

sisstin
6. led 2010

simčo: Ahoj, jsem ráda, že ses tu zas ukázala 🙂 kamarádka má naprosto zdravou holčičku(stejně stará jako TYgr), a mluví tak normálně..rozhodně věty ne..spíš slovní spojení, je to ještě taková jednodušší řeč..ale domluvíš se 😉 ..ale taky hned třeba na všechno nereaguje- třeba je zaujatá něčím v televizi, nebo něčemu ještě nerozumí...takže i u zdravých dětí je to normální 🙂 což mě uklidńuje 🙂 u nás se to porozumění zlepšilo..ale furt je to spíš o naučených frázích 😉 třeba máme takovou pitomou hru, že řeknu : Co to má Petr na hlavě?" a on si dá něco na hlavu..ale když řeknu: Co to má máma na hlavě? Tak si to dá zas sobě a ne mně..prostě slyší "co to má"..a podle toho se řídí..a jestli řeknu máma nebo na ruce..to už je mu jedno 😉 to samý..naučil se dávat pusinky..a když řeknu :Dej pusinku tomu a tomu...tak on dá prostě pusu tomu, co má bud v ruce nebo nejblíž u sebe 😉

no ale jsem ráda i za tohle 😎

andreabe
7. led 2010

sim:dakujeme za podporu 😉 S tou recou, pokial je dieta v porozumeni v poriadku je to velmi individualne, hlavne v tomto veku okolo 2 rokov, dieta je este fakt malicke a na rozhovorenie sa ma cas( pokial je vsetko ostatne ok)
siss: uplne si popisala porozumenie, ake ma aj Lukasko,zazivam velmi podobne situacie

sisstin
7. led 2010

andrea: no je to typické pro dysfázii 😉 ale zas je dobrý, že to je dysfázie lehce či středně těžká, rozhodně ne těžká..páč to by v tomhle věku nerozuměli naprosto nic 😉

hanistepa
7. led 2010

Ahoj holky, čtu vás občas, ani teď nebudu dočítat nijak daleko, jen na tohle prostě musím reagovat - psala to SIMALEX a nenapsala bych to líp a BOHUŽEL, je to tak ☹ Dítě, které hezky mluví, je považováno za šikovné, dítě, které je jinak ve všem šikovné, "jen" nemluví, je považováno...no dejme tomu za ...méně šikovné (když to řeknu hezky.

A znovu jsem si uvědomila, jak ta stránka řeči může ovlivnit názor na schopnosti a vývojovou úroveň dítěte.

mamivali
18. led 2010

Ahojte dievčatá
Čítali ste už niečo o indigových deťoch? Pohľadajte si to na internete. Čítam si tu vaše príspevky a myslím, že vo veľa prípadoch sa môže jednať práve o indigové dieťa.

vikiekonsat
16. únor 2010

Ahojte holky ! Velmi davno som tu nebola, mam kopu starosti , so svokrou sme sa pohadali , manzel nemal robotu, musela som to nejak zvladnut. A pri tom mam srasne vela roboty, som totiz ekonomka a je koniec roka.
Velmi ma potesilo ze o nas spominate, inac Niki zase chodi do jasli ale do inych a iba doobeda ako Lukasko. S rozpravanim to stale nie je take ruzove, za chvilu ma 3 roky, a stale viac menej ten blabot aj ked ovela viac chape. Stale chodime na rozne vysetrenia, ale iba kvoli tomu aby som mohla ju niekam dat ked bude mat 3 roky, lebo do jaslicek chodit nemoze a do skolky ju nezoberu. Ale inac je strasne zlata, vela sa usmieva a stale je ziva. Akurat s tym jedenim ide dole vodou, pred polrokom vsetko spapala, teraz vela spekuluje, a uz prisla na chut sladkemu, tak ze prednost maju jogurty, pribinacek a t.d. Skusim trosku precitat vase prispevky, vidim ze ste toho dost popisali, dufam ze pri mojej robote sa mi podari obcas sem nakuknut.