Opožděný vývoj řeči. Máte podobnou zkušenost?

lenkavano
28. srp 2009

Hledám maminky na výměnu zkušeností s dětmi s diagnostikovanou poruchou řeči,které se léčí na klinice.

andreabe
7. říj 2009

sisstin:tie jasle su trochu zvlastne, dobre ma vystresovali 😝 Moj Lukasko ma zial viac rysov, tazko nadvezuje ocny kontakt, vie sa pozriet do oci,ale nerobi to casto a vydrzi len kratko. Maznat sa mazli, aj sa smeje,ale musim ho rozosmiat, napriklad nahananim sa. Ked sa s nim muz ide nahanat, tak sa smeje ostosest 🙂 Ale casto je zamysleny, nechce sa hrat v piesku ani na ihrisku, iba hojdacky ho zaujimaju. A najviac ma desi to,ze neukazuje prstom. Sice reaguje na to, ked ja na nieco ukazem,ale iba na kratke vzdialenosti. Ked je nieco v dialke a ukazem na to,tak ma nechape,co chcem..Ale je pravda, ze on skoro vobec nereagoval na svoje meno a teraz sa to vyrazne zlepsilo. Z nicoho nic takmer vzdy zareaguje. Som z toho ale riadne vydesena a zmetena. Kazdopadne je teraz nejako vela zvlastnych deticiek, aj kamaratka ma sice uz 4rocneho syna, ktory je uplne iny ako ostatne deti..Neviem,cim to je..

sisstin
7. říj 2009

andrea:tím úsměvem se spíš myslí to,jestli tím navazuje sociální vazby.My s tímhle problém nemáme,oční kontakt navazuje od malička normálně,mazlivy je až až,sociální úsměv taky používá.Nicméně,i když u vás je to třeba trošku horší,tak to nic nemusí znamenat,takhle se projevuje i ta dysfazie.Syn se dnes naučil paci,paci,reaguje na ukazování a začal o moc víc vydávat slabiky.Takže fakt každý den nějaký pokrok a jde to fakt rychle.

vikiekonsat
7. říj 2009

Ahojte dievčata! Sis nečuduj sa, že včera to tu bolo mrtve, stranka sa vobec nedala spustiť. gratulujem k vašim uspechom, ja si myslim že vy ani nebudete potrebovať odbornu pomoc, tvoj syn je o polroka mladši a robi viac veci ako moja slečna. Vitaj Andrea, a neviem koľko ma tvoj Lukaško, ale v poslednom čase takych to detiček je veľa, naša Niki ešte pred polrokom, vobec nereagovala na volania, a teraz je to uplne ine. A v ostatnom presne tak sa sprava ako vaš syn. Neukazuje prstom ani papa nerobi, a tak tiež ako by ma vobec nechapala, aj niekedy sa zamysli,ako nejaky dospely. Skusme ich brať takych ake su, a do 3 rokov tak ako pisala Sis, nič nie je iste Sis: naša Niki tak isto ako tvoj, tiež začala chodiť až v 15 mesiacoch. A v tom ako nam pribudaju mamičky s rovnakymi problemami, začinam sa viac uisťovať o tom, to nie je nahoda. Veď pred niekoľkymi rokmi deti , ktoré mali problemy s intelektuálnym vývojom rodili sa iba zaostalym rodičom alebo v rodine alkoholikov. Čo sa deje??? 😠 😠 😠

andreabe
7. říj 2009

sisstin: ja sa toho autizmu strasne bojim. A jasle mame divne, dobre ma vystresovali 😝 chodime aj k logopedicke, ktora si tiez vsimla, ze ma maly horsi ocny kontakt. Pozrie sa do oci, ale len na kratko a nie moc casto. Smiat sa smeje, ale musim ho rozosmiat, napr hrou na nahanacku a pod.Mazna sa celkom rad.
Maly sa strasne rad hra kolo kolo mlynske,ale povedat to nevie. Tvoj maly si uz recituje(napr to kolo kolo)?

andreabe
7. říj 2009

omylom som odpisala 2x 😀 Moj maly tiez zacal chodit neskor,az v 18tich mesiacoch prve kroky a v 19tich sa to uz dalo nazvat chodzou. Lukasko ma inak presne 2 roky, tak dufam,ze bude robit take pokroky ako Niki 😉
Viem,ze do 3 rokov sa neda nic zdiagnostikovat na 100%, ale ak sa da za ten rok nieco z mojej strany urobit, aby sa vyvoj uberal tym spravnym smerom, tak by som to chcela urobit. Je pravda, ze tym,ze ma vystresovali, zacala som sa malemu viac venovat a je to lepsie. Akoby sa pomalicky zacal prebudzat.

sisstin
7. říj 2009

andrea:no tak to vůbec,on fakt nemluví.pro mě je úspěch,že začal vydávat nějaké slabiky,i když to nemá žádnou souvislost s určitými osobami nebo věcmi.Ale dřív odmítal dělat všechny tyhle dětské hry typu kolo,kolo...teď uz je dělá rád.Jinak to,že se tvůj syn nedívá cizí osobě do oči může být spojené spíš s tou bazlivosti.Já to nemám rada doteď,znervózňuje mě to.Nějaké neurologické vyšetření máte za sebou?My ještě ne.Jinak nemá cenu chodit k obyčejné logo,chce to klinickou,pokud fakt nemluví.klasické logo s tím nemají moc zkušeností.Viki:já se těším k té Krejčířove strašně,diag.od ní je spolehlivá.

sisstin
7. říj 2009

jinak nejradši má rikanky,co vymyslí můj táta,typu:Já jsem Petr z Pardubic,neřeknu vám vůbec nic...nebo:Peta,Peta,Peta z Indie,všechnu vodu z vany vypije..,a podobné hlouposti🙂)) andrea:s tím věnováním se to mam úplně stejně,Peta je takový nenáročný,hrál si sám a nic po mne mimo chování nechtěl,tak to svádí k tomu si jít po své práci.Teď se mu věnuju hodne,a je to znát.

vikiekonsat
7. říj 2009

Sis:ale do troch rokov, by som fakt na tvojom mieste veľmi sa nestresovala (to vyšetrenie samozrejme odporučam) , teraz je tvoj syn šikovnejši ako naša Niki, tak potom určite do troch rokov toho zvladne oveľa viac. Určite autizmus som vylučila a žiadna doktorka ma v tom nepresvedči. My zajtra ideme za tou pedopsychiatričkou, tak na to som zvedava, tiež ju pochvaľuju.

sisstin
7. říj 2009

viki:ono paradoxně se ta výv.dysfazie expresívního typu,ta kterou má Kubík od Lenky,se určuje hůře,protože dítě normálně chápe,ukazuje..."jen"nemluví,takže se to často zjistí až po tom třetím roku,protože rodiče s tím nic nedělají.Takže já nechci nic nechat náhodě,ať to můžeme co nejdřív léčit.

andreabe
7. říj 2009

neurologiu mame za sebou, ale vysledok bol ok, vraj mu treba dat este par mesiacov cas. Boli sme aj u detskej psychologicky, ktora nam akurat povedala,ze javi autisticke rysy (usudila iba z otazok a odpovedi od nas) a potom sa s malym hrala. Boli sme tam 3x a povedala nam, ze uz k nej nema zmysel chodit, lebo pomaly ale postupuje aj v tych hrach, ze sa s nim mozem hrat aj doma. Odporucila nam ale jedno autisticke centrum v ba, kde by mu udajne vedeli pomoct naucit komunikovat. On totiz, ak sa mu nieco neda, co chce, tak strasne krici. Ono to ani nie je plac, ale taky krik. U psychologicky raz tiez tak krical, ja som vedela, ze chce ist von, na chodbe uz bol naozaj uplne v pohode. Ale ten, kto ho nepozna, nema sancu zistit, co chce. Lebo on nepride ku mne a neukaze na dvere, alebo ma netaha von k dveram. Len stoji a vrieska 😒 Aj v jasliach boli z neho preto nervozni, vzdy tak plakal,ked sli z dnu von na piesok. Ale po 2 tyzdnoch prestal a vraj je uplne v pohode.
Do toho centra sme zatial nesli, neviem vobec ci tam mam ist, ci nemam este mesiac-dva pockat, ci sa nieco nahodou nezlepsi,ci nepovie aspon mama..

sisstin
7. říj 2009

andrea:tak to je u nás občas stejné,když prostě nevím,co chce,tak jen ječí nebo brečí,ale nijak mi nepomůže poznat,co by tak chtěl.U nějakých věci to poznám,že se pro ne natahuje,nebo to pochopím ze situace...ale někdy fakt nevím vůbec.

andreabe
7. říj 2009

sisstin: presne tak reaguje aj moj maly, su situacie, ked fakt neviem,co moze chciet ☹ V niektorych sa uz celkom orientujem ,rad vklada do tej vkladacej kocky, tak som ju dala tam, kam nedociahne, v nadeji, ze na nu ukaze prstom. Ale zbytocne. Aspon sa za nou natiahne a jaci, aj to uz povazujem za uspech 😉

vikiekonsat
8. říj 2009

Ahojte ! Boli sme dnes u tej pedopsychiatričky a ... nič 😒 , napisala mi na papier nazvy knih, čo si mam zohnať a podľa nich mam sama zisťovať čo je z Niki - teda či je to autizmus, aspergerov sindrom a t.ď. a okrem toho nas poslali na geneticku a metabolicku poradňu a tam sa objednava na 3 mesiace dopredu. Hrôza ! 😖 😖 😖
Aj naša Niki dosť jači, keď niečo chce, a ma k tomu ťaha za ruku, ale samozrejme prstom neukaže.

sisstin
8. říj 2009

viki: to si snad děláš srandu??!!! Ty si máš diagnozu určit sama podle knih 😲 😲 😲 a to má být nějaká odbornice ta baba, tu bych hnala teda 🙄 🙄 🙄

mně dneska odepsala da Dr. Krejčířová, ted má až do konce roku stop stav, a pak nás objedná po Novém roce... 😉

viki: být tebou, tak se tam k ní taky objednám, prý je to úžasná paní, a opravdu kapacita ve svým oboru, ona by vám konečně řekla, co Viki je..kdybys chtěla, tak ti pak pošlu do IP maila 😉

andreabe
8. říj 2009

viki: to je cudna doktorka, ta nasa bola sice mila ale hned nam povedala, ze vidi v malom autisticke crty, co tiez nie je ziadna vyhra 😖 Usudila to z toho, ze ma horsi ocny kontakt, nereaguje vzdy na svoje meno (to sa odvtedy ale zlepsilo), ze sa nehra s autickami, teda ze s nimi nejazdi,ze si obcas chvilu kruti koliesko od auta, ze sa nehra "akoze hry"(ze si akoze neumyva ruky, ze nedava akoze jest mackovi...) ze neukazuje na predmety prstom a ze nerozprava..Este nam povedala, ze ona mu aj tak nepomoze, lebo to nie je liecitelne..takze ja som bola totalne v depke, schudla som za ten tyzden asi 5 kil, no hroza. Teraz ale vidim male pokroky a povzbudilo ma aj to, ze tu niekto dokazal dieta naucit ukazovat na predmety prstom. To mi nikto z lekarov nepovedal,ze sa to da nacvicit. Tak to oddnes idem skusat, mozno to do neho nasilu dostanem ako to pouzivanie lyzicky 😀

vikiekonsat
8. říj 2009

Sis: Kusok mi to prišlo smiešne, ale tak ona chcela aby sme išli najprv aj na tu geneticku a metabolicku poradňu, že tam tiež vraj sa da niečo zistiť. 😒 Ja som sice to trošku poprekrucala, ale v podstate mam si zohnať asi 5 knih (napisala mi ake) na rôzne diagnozy a porovnavať priznaky s tymi našimi, a zaznamenavať ich 😖. Ja aj tak pochybujem, že u takych detiček za polhodinu sedenia vedia niečo odhadnuť 😖 . To skutočne by sme mali niekde chodiť aspoň na poldňa denne, robiť bežne veci ako ich robime doma, a vtedy by možno na niečo prišli. Možeš mi na tu Dr. dať kontakt, ale skusim to ešte u nas v súkromnom centrume, dohodla som sa s nimi na buducí tyždeň, a potom do troch rokov budem sledovať malu. Viac menej, všade kde som bola Dr. maju problem do troch rokov stanoviť nejaku diagnozu 🙄 . Aj tak by som chcela najmenej použivať lieky, skôr by som potrebovala odbornikov na komunikaciu s takymi deťmi. A inač pytala som sa či nema ta doktorka dojem , že je nejak veľa takych detičiek, tak mi na to iba prikivla. Ja sa s tym neviem zmieriť 😠 😠 😠

sisstin
8. říj 2009

andrea:k té vaší doktorce též nemám slov!Samozřejmě,že to léčitelné je!Děti s dysfazii mají určité autis.znaky,ale to je kvůli tomu,že třeba nerozumějí řeči.Je na to spousta didaktickych hraček,doktorka ti má říct,jak ho máš učit rozumět a mluvit.Do tři let se sice dává diag.opožděný vývoj řeči,ale to neznamená,že se s tím nic nedělá!Já jsem z těch vašich doktorů úplně vytočená...

vikiekonsat
8. říj 2009

Andrea: čitala som tvoje prispevky aj v tej druhej diskusii, a možem ti povedať že vitaj v klube 😉 . Mate to iste čo aj my, aj Niki viac menej presne tak sa sprava ako tvoj synček. Aj ja som podozrievala autizmus pred polrokom, lebo vtedy Niki skoro vobec nereagovala na volania,nechcela sa na mňa pozerať , teraz je to podstatne lepšie, ale to ukazovanie prštekom, hadzanie knižiek, odmietanie urobiť pa-pa, tak toto nam zatiaľ nezmizlo. Najhoršie na tom všetkom, že vobec neviem či budem mať možnosť ju dať na 3 roky do normalnej škôlky.

vikiekonsat
8. říj 2009

pred polrokom keď sme začali chodiť po vyšetreniach, tiež skoro každy predpokladal autizmus, ale teraz su už na pochybach.

sisstin
8. říj 2009

andrea:a též by mě zajímalo,které dvouleté dítě si hraje takovym způsobem,jaký popsala ta vaše doktorka.Takhle si hrají tak čtyřleté děti!

sisstin
8. říj 2009

viki: autismus se určuje strašně těžko u takhle malých dětí 😉 pak jsou různé druhy, vysokofunkční např. (VFA)..kdyby nejdebože i Niki autistka byla, což si teda nemyslím, tak to neznamená, že je už odepsaná na celej život 😉 jinak pokud by měla dysfázii, at už expresivní, nebo receptivní..tak tyhle děti se právě dávají už od 3let do "normální" školky..protože ony potřebují být s dětma, které mluví...dysfatik není hloupý, má normální IQ, ale bohužel má poruchu mozku a jeho rodná řeč mu zní jako čínština 😒

vikiekonsat
8. říj 2009

Tak mame ešte 7 mesiacov, uvidime čo ďalej. Ja dufam že dovtedy fakt sa to vyrieši.

andreabe
8. říj 2009

ahojte, tiez som si vela nastudovala a myslim si,ze vela sa da ak nie vyliecit tak vyrazne zlepsit, ak vie clovek ako na to. Ja sa tiez bojim skolky, zatial chodi maly na pol dna do jasli, kde sa konecne aklimatizoval, ale predsa len ma 2 roky a ak sa to s jeho recou a spravanim nebude lepsit, tak mam des z toho,co bude so skolkou.
sisstin: kamoskyn maly sa takto hra 😖 On ale nie je dobra mierka, je totiz strasne sikovny 😀
Chodite inak aj teraz k nejakej logopedicke? Maly chodi raz do tyzdna v jasliach, kazala mi trenovat ocny kontakt a slovo este. Zatial som ale pokroky nezaznamenala 😖

sisstin
8. říj 2009

andrea: my nebyli ještě fakt nikde 😉 v listopadu( Novembri 😀 ) jdeme k té psycholožce, a pak se uvidí, co dál...já jsem to ještě před 14dny moc neřešila..přišel mi normální, sice trošku pozadu, ale normální..ale pak jsem si začla číst takhle různá témata..a rozhodla jsem se, že s tím něco začnu dělat..já do tý doby fakt netušila, že by to mohlo být vážný 😒 je to moje první dítě, a nemám moc srovnání s jinými dětmi.. 😖

vikiekonsat
8. říj 2009

Andrea: ktora Dr ti stanovila tu diagnozu ? neurol, alebo psychol.? A ako u vas v jasliach sa spravaju ? My sme chodili do juna do jasli, potom svokra sa rozhodla že bude s malou, ale v jasliach sa dosť potešili že sme Niki zobrali, okrem toho že neveľmi reagovala na prikazy, tak ešte aj lietala bez prestavky, mali čo s ňou robiť.

sisstin
8. říj 2009

tak u nás je ten strach už lepší, ale žádnej zázrak..dneska jsme byli na hřišti, dobrý..lítal a hrál si..ale jakmile přišly jiné děti, tak už mi seděl na klíně a ani se nehnul...ale jako smál se na ně..což je pokrok, dřív by jen řval a museli bysme jít domů 😕

andreabe
8. říj 2009

viki: specialny psycholog to bol. Vlastne akoze oficialne diagnozu nestanovila, lebo sa to do 3 rokov udajne nesmie. Len nam povedala, co z tych 3 navstev zistila a dalej k nej vraj nemusime chodit. V jasliach to bolo na zaciatku desne, pozerali na mna dost cudne, ze maly je bojazlivy, krikom reaguje na kazdu zmenu a hlavne zvuky. Ze im vrieska na piesku a desi ostatne deti.. Ale do mesiaca sa to upravilo a uz pocuvam len to, ze je dobry, ze dokonca sam pride k detom, berie si hracky a tak. Stale je taky zvlastnejsi, ale uz na mna aspon nepozeraju ako na mimozemstana.
Ale spava doma, svokra pre neho po obede chodi. On totiz vzdy zaspal ale na zvuky skolakov(ktory su hned nad nimi) sa zobudil a to takym vreskom,ze im pobudil ostatne deti. Tak mi ho po 3 dnoch vratili, ze spanie skusia opet o mesiac, ked si viac zvykne..Maly inak nie je taky hyperaktivny ako Niki. On je skor komotny, dokaze sa pretmolit nenapadne cele doobedie. Ale ako reaguje na ich prikazy to neviem. Rano sa ich na to opytam..
sisstin: tiez som to vobec neriesila. Bola som stastna,ze mam dobre dieta, ktoremu sa nemusim moc venovat, lebo takmer nevyzadoval moju pozornost.. ale potom som na radu nasej cvicitelky (chodime cvicit, lebo maly je hypotonicky, neskoro zacal chodit) navstivila tu psychologicku a potom to zacalo 😒 stres a hysteria, ze je autista a tak. Same srdcervuce pribehy na nete som citala, ale teraz som kludnejsia, lebo vela deti je zvlastnych a tie nase podla mna proste potrebuju nakopnut. Nejde im to tak automaticky ako ostatnym a treba do nich stale tlacit, aby nieco nove spravili..aspon v to dufam a nie som uz uplne presvedcena o tom autizme ako pred mesiacom. Kamoskyn syn je tiez veelmi zvlastny a oni to neriesia, iba domacky. Totalne vymyslaju ako nanho, aby napredoval a dari sa im. Tak to chce asi viac venovania alebo co.

sisstin
8. říj 2009

andrea: u mě byl možná problém, že vždycky, když jsem s ním chtěla něco dělat, tak řval a nechtěl..tak jsem to nechala být, že později 😕 ale od těch maminek s dětma s poruchou jsem se dozvěděla, že se to prostě musí dělat dál..i když na to dítě nereaguje, a třeba za 6m se to podaří 🙄 já si prostě furt myslela, že je na to či ono ještě malej a času má dost 😔

a jak nechtěl chodit mezi děti, tak jsem neměla vůbec žádné srovnání, co by měl a neměl dělat... 😕 mně prostě přišel normální, akorát bojácný 😕

andreabe
8. říj 2009

sisstin: vsak do augusta som bola spokojna mamina aj ja 🙂 Ale radsej teraz trochu hystercit a viac sa snazit a byt kludna a mozno nieco zanedbat..Takze si len musime drzat palce a byt trpezlive a vytrvale 😝

sisstin
8. říj 2009

no každopádně od druhém dítěti jsem nikdy moc neuvažovala, a ted už tuplem ne...navíc, holky, který mají nějaké dítě s touto poruchou..tak tu poruchu maj často i další děti, nebo dokonce všechny..takže děkuji nechci 🙄