Opožděný vývoj řeči. Máte podobnou zkušenost?

lenkavano
28. srp 2009

Hledám maminky na výměnu zkušeností s dětmi s diagnostikovanou poruchou řeči,které se léčí na klinice.

ssassi
5. zář 2010

@sisstin jo, pánové nám holt dozrávají déle.... nadělaj! CNS jim zraje tak dluho, že by jeden řek, že by zvládli vymyslet studenou fúzi a oni přitom nezvládnou ani dělat dvě věci najednou!!! neboj, dozraje vám i ten váš.... znám jeden výbornej vtip:o)

paní uletí z klece na strom před domem tři papoušci. jeden je zelenej, druhej červenej a třetí oranžovej. paní kouká nešťastně z okna na strom, pláče. jde kolem blázen a říká, že jí ty papoušky sundá ze stromu. za chvíli je zpátky, ale má jen červenýho a oranžovýho. a paní se ptá: "a proč jste pane blázne nevzal taky toho zelenýho?" a blázen odpoví: "protože ještě nebyl zralej" .... 😎

sisstin
5. zář 2010

@ssassi musí to bejt těžký, mít takovou práci 😉 já jsem se právě nikdy o různá postižení a tak nezajímala, bylo mi to jedno...a ted mě to dost nadchlo, a možná bych chtěla studovat i něco 😉 mě děti docela berou( jako že mě maj rádi, nevim proč 😅 😅 😅 )...tak bych to chtěla zkusit..teda asi ty poruchy komunikace nejvíc, to mě fakt zaujalo..jiná postižení nevím...asi bych na to neměla 😕

znám teda holčičku s DS, a dobrý....ale spíš bych asi měla problém s agresivnějšíma dětma nebo tak 😕 ale je třeba zajímavý, když se občas sejdu s kamarádkou, co má třeba 13m prcka pozorovat, jak to dítě komunikuje 😕 je to fakt rozdíl mezi tím, jak se v tu dobu choval syn...dřív bych si toho vůbec nevšimla 😕 já třeba v tu dobu, kdy měl rok, jsem vůbec netušila, jak moc je důležité ukazování prstem a nápodoba 😕 on začal ukazovat dost pozdě, až někdy okolo 20m..a třeba pediatra se mě na to v životě nezeptala, jestli ukazuje 😕 já se nikdy předtím o děti nezajímala, věděla jsem prd, jak se vyvíjej a tak...

jinak vtip dobrej, tak blbej, že se tady tlemim 😅 😅 😅

ssassi
5. zář 2010

@sisstin no tak trošku na odlehčení, ne? :o)))))

já chtěla dělat vždycky takovou tu "čisťoučkou" logopedii... no a "skončila" jsem mezi mentální retardací, DMO, autíkama, DS atd atd. baví mě to, moc. ale je to vyčerpávající. právěže i ta agrese tam občas může být (nesmím být konkrétní). člověk musí strašně improvizovat, co zabere na jedno dítě, druhé ani ťuk. a tak jich máš celej barák :o))) ale už se těším na mateřskou, až si "odpočnu" :o) no haha a budu mít určitě nějakýho hyperaktivního šílence:o)

pelmisek
5. zář 2010

ssassi to rozhodně ptákovina není! Jestli si takto připouštíš problémy všech "tvých" dětiček tak tě to opravdu může podvědomně ovlivnit. Měla by si nějdříve popracovat na sobě, abys myslela pozitivně a věděla a posléze i cítila, že tvoje dítě bude zdravé! Protože když máš takový strach, že budeš mít "jiné" dítě a tak si to vlastně žádáš. Je možná mimo tvoje chápání (tada myslím to vědomé) ale ženy jsou na tohle hodně citlivé. Ty se nalaď na to, že budeš mít krásné, zdravé a chytré dítě a ono to tak bude. Zkus třeba meditaci ta by ti mohla hodně pomoci, protože jako vystudovaná logopedka (jak jsem pochopila z předchozí konverzace) jsi evidentně hodně zaměřená na to všechno řešit hlavou. Doufám, že ti to nepřijde jako blábol, ale věř mi že vím o čem mluvím. První dcera mě "donutila" zabývat se sama sebou a tak jsem to dělala a dělám stále a druhá je naprosto v pohodě a je na ní hodně vidět ten kus práce co jsem na sobě udělala🙂 Vím že to zní trochu směšně, pže tuhle diskuzi jsem vlastně zase rozproudila já, pže jsem měla hoooodně špatný den - prostě krize 😀

sisstin
5. zář 2010

@ssassi to se mi právě líbí na té "naší" nové logo, že ona prostě ví, jak na to 😉 já teda na tu "hodinu" jsem vedle- reálně je to 15-20minut, jsem za dveřma a poslouchám...páč syn mnohem víc spolupracuje, když je beze mě 😝 ona s ním vyloženě začíná od píky- foukání na ručičku, do vlásku, na pusinku....komentuje mu, co viděj z okna a tak... a ne jako ta předchozí logopedka, kterou viděl prvně v životě a ona na něj zkoušela metody typu: "řekni dej", jinak ti tu věc, co chceš nedám 🙄 🙄

ssassi
5. zář 2010

@pelmisek jo, jsem pragmatická a s oblibou i cynická :o))) ale, právěže jsem logoped, umím pracovat i s duší a máš pravdu, dělá to hodně. ta babička mě teda fakt vykolejila. myslela jsem, že mně se přece nemůže "něco takového" stát, že přece jsme s partnerem oba zdraví, takže bude vše v pořádku. a ona pak přijde s přenosem přes oči do dělohy nebo jak to myslela a já jsem úplně paf. no né, je to čerstvé, navíc jsem se definitivně pro mimi rozhodla velmi nedávno a ona snad jakoby to poznala... no snad od toho babičky jsou... a já teď přemýšlím, jestli mi tím nechtěla něco "naznačit"... buď na to budu myslet a budu se tím zbytečně stresovat nebo se na to vybodnu a budu si dál stát za svým, že budeme mít zdravé děcko. jen jsem to s tou babičkou musela někde ventilovat :o)

ssassi
5. zář 2010

@sisstin jsou strašný rozdíly v přístupu k dětem. spolupracovala s jednou nejmenovanou a ta byla vyhořelá takovým způsobem, že se divím, že z ní děcka nezačly koktat! jsem moc ráda, že máš ze současné lgopedky dobrej pocit. ono se to pak dobře odrazí i ve výsledku terapie!

sisstin
5. zář 2010

@ssassi no nic, děkuji za fajn pokec..

a já se teda přesouvám zpět do "svého" tématu v Matka, otec rodina..popř. do Moje dieta nerozprává 😉

báj 🙂 kdo chce, ví, kde jsem 😀

ssassi
5. zář 2010

@sisstin báj 😎

nutelka
5. zář 2010

@sisstin Ahojky 🙂 No snad se ta řeč teď rozjede. Pořád se mi zdá ten vývoj strašně pomalý, i ty nové slova naskakují pomalu. 😕

Jinak my jsme byli u klinické logopedky. Spletla jsem si čas, takže jsme hodinu čekali v čekárně. 😅 Klika ji vypadávala, takže měla otevřené dveře a tak jsem slyšela, jak pracuje s dvěma dětmi. Starší dítě předčítalo a ona jej opravovala. 4 leté dítě mělo opakovat, ukazovat obrázky. Překvapilo mě, že používá motivaci bonbonem. Např. chtěla po něm, ať s ní zpívá Prší, prší..., dítě toho už mělo plné brejle, tak nespolupracovalo. Při odchodu mu řekla, ať si vezme bonbon, ale zazpívá ji a dítě hned spustilo.
U nás to probíhalo tak, že se vyptávala na porod, kdy jsme s MM mluvili, kdy začal chodit. Pak mu dala na složení zvířecí hlavy (puzzle ze 2 částí), tím kontrolovala motoriku. To složil (máme doma stejné, jen jiný motiv), chtěla po něm, ať ukáže, kde je kravička, jak dělá, vyzkoušela ještě pár zvířátek. Martínek ji řekl, že některá zvířátka mají jedno oko (mrkaly). Pak kontrolovala barvy na pastelkách. To už se mu pozornost začla rozptylovat, tak to ukončila. Zmínila jsme se, že jsem vyčetla, že OVŘ se většinou diagnostikuje do 3 let, poté to můžou být různé dysfázie. A ona mi řekla, že Martínek rozhodně dysfázii nemá, že to je OVŘ a ta hranice není, může být klidně i ve 4 letech. Pak mu ještě řekla, ať si najde bonbon a papírek hodí do koše, který musí najít. Při odchodu jsem po Marťovi chtěla, ať ji řekne nashledanou, tak on řekl naskena a ona mi řekla: Vidíte, takhle by to dysfatik neřekl. Že něco dodržel, ale nějak jsem přeslechla, co to bylo. Na další kontrolu máme jít za 6 týdnů. Takže spíš to bylo jen takové opartné oťukávání, aby ho nezastrašila a neznechutila hned první sezení. 😅 Každopádně jsem ji obdivovala za tu její trpělivost, mi stačilo to hodinu poslouchat. 😀 😝

Jinak Tygřík udělal obrovský pokrok, myslím si, že je ještě obr šance na OVŘ. Držím palce! 😉

nutelka
5. zář 2010

Jo a ještě po něm chtěla, ať otevře pusu a zvedne jazyk. 🙂

pelmisek
7. zář 2010

@ssassi babička to určitě poznala, ženský to prostě cítí 😀 Jinak samozřejmě si stůj za svý, že budete mít zdravé dítě a všechno bude ok. Vůbec o tom nepochybuj a věř, že všechno bude naprosto v pořádku. Držím palečky 🙂

ssassi
7. zář 2010

@pelmisek děkuju 😉

berenika39
7. zář 2010

@ssassi ahoj. naprosto stejný efekt bude mít, když si budeš říkat (a je to tak), že budete mít pohodové zdravé mimčo..proč by to mělo fungovat jen tím negatovním směrem a tím pozitivním ne????? nedej se jakkoliv ovlivnit.....

ssassi
8. zář 2010

@berenika39 dík :o))

smardik
2. črc 2011

ahoj holky, žije to tady ještě? syn zatím nemluví-respektive ted ve 32měsících má dvě slova a to ahoj, ne ale je i celkově hodně pomalý. Byli jsme už u psycholožky a její závěr je dysfázie, celkové opoždění vývoje-o rok až rok a půl, jak v čem. Ve čtvrtek jsem byli poprvé na logopedii a logopedka že to ne vývojovou dysfázii nevidí nebo spíš že ted to nemůže říct protože je celkově opoždění a že řeč odpovídá jeho celkové úrovni, v pondělí jdeme na logopedii zase a uvidíme jak se řeč bude vyvíjet

marta1982
31. srp 2012

@smardik Promiňte, vím, že už je to starší příspěvek, ale zajímá mě, jak jste dopadli?

smardik
2. zář 2012

@marta1982 ahoj jo určitě můžeš, Tomášek má expresivní dysfázii a je trošku opožděný, ale jde to. už má přes 30 slov ( v říjnu bude mít 4 roky), od zítřka začíná chodit do speciální školky

marta1982
3. zář 2012

@smardik Ahoj, abych si připomenula, kukla jsem na tvůj profil 🙂 krásní kluci 🙂 jen ze zvědavosti, trošku mě mate ten uvedený věk? Jak jsou kluci od sebe?

smardik
3. zář 2012

@marta1982 kluci jsou od sebe o 15 měsíců, starší bude mít v říjnu 4 roky a mladší v lednu 3 roky 🙂

marta1982
3. zář 2012

@smardik vypadaji jak dvojcatka 🙂 moji kluci jsou od sebe 16 mesicu tak to mame podobne 🙂

patrovci
7. zář 2012

@lenkavano Dobrý den,náhodou jsem se dostala na stránky kde jsem si přečetla váš příspěvek....zaujal mě z toho duvodu jelikožřeším něco podobného čím jste si prošla.Byla bych moc ráda zda by jste mi poskytla nějaké rady atd...náš Ondra v červenci mu bylo 6let nyní má školní odklad má problemi s řečí již 2 roky navštěvuji logopeda až nyní je vidět zlepšení...Ráda bych vás požádala o nějaké inf..které vašemu Kubíkovi pomohly...zda by jste byla ochotna se podělit s nějakou radou napište mi prosím na email patrovamarcela@seznam.cz
Mnohokrát děkuji Marcela

timotejflorian
23. čer 2013

syn sa narodil priduseny,a od narodenia mame problemy,neskoro zacal chodit (2,5r,),teraz chodi do skolky kde je podla ucitelky moc divoky,nerozprava skoro nic,no rozumie vsetkemu,v SPC - nam povedali ze okrem oneskoreneho vyvoja moze byt aj mentalne retardovany,
nemate niekto doma taketo dieta?

kasparkovci
22. kvě 2014

Ahojky,
tak jak jste na tom po těch letech.
á mám synka skoro 3 letého a právě mu diagnostikoval neurolok vážnou vývojovou dysfázii.
Ach jo.

vrtelka
17. dub 2015

Máme syna25.měsícu a furt nemluví ani nežvatlá dorozumívání se znakovou řečí a to umí docela dost slov a učí se nová začíná skládat věty ,ale řeč nikde mám počkat nebo to nějak řešit sluch ma kompenzován sluchadly,ale slyší sněmi dobře .Na logopedii chodíme,už od19.měsíců a furt nic.

petra333g
13. črc 2015

ahojte, zaujala ma tato debata, citala som si narychlo vase prispevky. Ja mam 22 mesacneho syna, tiez zatial nerozprava, iba svojou hatlaninou. Do cca 1.5 roka uz vedel povedat na auto tutu, na macku cica atd. Asi cca mesiac som sa mu menej venovala a potom som si vsimla, ze si dost toci kolieska na auticku a nehra sa s nim ako dovtedy. Aj ine hracky uz iba tocil po zemi. Slabsie reagoval na meno, prestal rozpravat, prestal davat pa-pa, nenapodobnoval. Samozrejme ma to strasne vylakalo, hned som sla na neurologiu (neurologicka povedala, ze je v poriadku, ocny kontakt je, zaujem o hracky ma, treba sa mu venovat), nedalo mi to, tak som sla k detskeho psychologovi. Ten po cca 15 minovom sedeni povedal, ze maly ma asi nabeh na ADHD, preto ma oneskoreny vyvin reci (maly bol samozrejme trosku nervozny u lekara, tak pobehoval od jednej hracky k druhej). Potom som si precitala, ze pri ADHD deti zle spia, nevedia sa sustredit, maju urazy. To vobec nesedelo na maleho. MInule sa hral cca 15 minut s vlacikom a si ho pozapajal sam, spava 13 hodin denne, vaznejsi uraz este nemal (chodi hore-dole po schodoch sam).
Po cca mesiaci sa to zacalo stabilizovat, dost sa mu venovala babka. Ked sme zatlieskali, zatlieskal aj on, ked sme ukazali, aky vysoky vyrastie, tak tiez zvihol rucicky, ale pa-pa na rozlucku odmietal davat. Vtedy mi trosku odlahlo, ale ako sme prestali chodievat k babke, zase odmieta opakovat gesta. Prstom uz ukaze na vsetko, co chce, v knizke ukaze na cokolvek, co sa ho opytam. Len ma znepokojuje ta rec, zatial vacsinou iba opakuje, co druhe deticky povedia, alebo pouzije svoju hatlaninu. A tiez trosku ta gestikulacia je pozadu, viem, ze mi rozumie, ale neukaze mi to prstom (okrem obrazkov v knizke), ale dojde priamo k tej veci a napr. ju dvihne. Ja a moji surodenci sme vraj zacali rozpravat az okolo 3 rokov, ale vraj s ukazovanim sme problem nemali, tak teraz neviem, ci sa mam na to spoliehat, ze to dozenie alebo zajst za nejakym odbornikom. Co by ste mi poradili?

krystalka
13. črc 2015

@petra333g - ahoj, nebyl malý předtím na očkování? Nám se něco podobného stalo právě po očkování MMR v tom roce a půl....do té doby měl pár prvních slůvek a potom najednou zásek a dlouho žádné nové slovo, nic....ve 3 letech měl pár jednoduchých slůvek, ve 3,5 začal spojovat dvě slova.....nakonec z toho byla vývojová dysfázie.....jestli se ti něco nezdá, tak bych se zašla poradit ke klinické logopedce, není na to brzy, dobrý logoped umí pracovat už i s takhle malými dětmi a pokud se ukáže, že tam nějaký problém je, tak čím dřív se začne s ním nějak pracovat, tím líp....objednací lhůty u dobrých odborníků jsou dlouhé, většinou i několik měsíců, u některých klidně i skoro rok....jinak vedle je tu diskuze Maminky nestandartních dětí, tam se taky dočteš mnoho rad a informací, mně to aspoň pomohlo hodně, synovi je 7 a pořád je ještě v péči logopedky, chodí do logopedické třídy ve škole......u vás to může být jen opožděný vývoj řeči, ale po našich zkušenostech už bych byla ve střehu....

petra333g
13. črc 2015

@krystalka Premyslala som tiez, ci to nemoze byt sposobene tym ockovanim. Maly bol ockovany MMR v 15 mesiaci, ale asi az tak cca 2 mesiace na to doslo k tomu regresu. Tak neviem, ci to spolu suvisi. Skusim sa informovat ohladom toho logopeda. Ale je ocividne vela takych pripadov, kedy v tom 1,5 roku akurat po ockovani MMR nastanu komplikacie. Ja som zastanca ockovania, ale pri druhom dietati by som asi tu MMR dala co najneskor, druhykrat toto prezivat by som uz nechcela.

krystalka
14. črc 2015

@petra333g - já právě znám víc maminek, jejichž děti po tomhle očkování měly podobný regres, těžko říct, jestli to způsobilo přímo očkování a nebo jestli jenom urychlilo a nastartovalo něco, co by se projevilo i tak.....dneska už bych to taky odkládala, co by to šlo.....no jo, kdybych tehdy věděla, co vím teď.....

arny1
26. črc 2015

petra333g - ještě bych nechala vyšetřit sluch, náš po zánětu středního ucha měl sekundární hluchotu a proto opožděný vývoj řeči