Opožděný vývoj řeči. Máte podobnou zkušenost?

lenkavano
28. srp 2009

Hledám maminky na výměnu zkušeností s dětmi s diagnostikovanou poruchou řeči,které se léčí na klinice.

vikiekonsat
20. říj 2009

Leni : no vidiš, možno že by sme sa mali tiež to naučiť, ten pohľad na nas im hneď by rozviazal jazyky 😀

sisstin
20. říj 2009

jinak Tygr si fakt zpívá všechno, jsem z toho úplně mimo..on slyší nejakou melodii poprvý v životě, a hned ji reprodukuje a pamatuje si ji 😕 tak snad to není nějakej autistickej rys 😅 😅 😅

vikiekonsat
20. říj 2009

sis : som počula, že aj tu detičky s poruchamy maju narok na asistentku v škole, ale ja skutočne nemam momentalne čas študovať to, aj tak dosť zanedbavam robotu,tak že každa informacia od teba je pre mňa cenná 🙂 . Diki .

andreabe
20. říj 2009

ahojte, takze sme dnes boli v andreas-e, diagnozu samozrejme nedali ziadnu, spravu poslu postou, ale vyjadrili sa, ze ma maly velmi dobre prognozy. A ze ocny kontakt je prilis precenovany,vobec nie je taky dolezity napr.pri urcovani aut. Moj maly tam mal totiz ukazkovy ocny kontakt, ale na konci, ked uz sa mu nechcelo, tak to bolo aj na ocnom kontakte poznat 😅
Tak oni to nazvali, ze ma vyberavy ocny kontakt a suvisi to hlavne s recou. Buduci tyzden dostaneme termin na sedenia, kde by ho mali naucit komunikovat a podla ich slov a skusenosti by mi udajne mal do 3 mesiacov zacat hovorit 😉
Tak som zvedava, nechce sa mi tomu verit, ale ja som bola nachylna verit aj tomu, ze nidky nebude chodit a chodi 😀
A udajne som prisla v najlepsom case, lebo sa da v tomto veku (v podstate do 3 rokov) najviac s dietatom urobit. Takze je to vlastne cosi ako rana intervencia.
Tak teraz by som bola najradsej, keby uz bol januar a videla som (este radsej pocula 🙂) nejake vysledky
viki:nase deti su inak strasne podobne,jediny rozdiel vidim snad v tom, ze Niki je hyperaktivna a Lukasko je naopak dost kludny,nikam moc nevylieza a tak. Inak su takmer rovnaki 😅

vikiekonsat
20. říj 2009

Sis : a on tu melodiu si pospevuje, ma taky dobrý sluch ? Ty vieš rozpoznať ktorú pesničku si pospevuje ?

sisstin
20. říj 2009

viki: on to samozřejmě nezpívá slovy, dělá hm hm..ale bezpečně poznám, co to je 😉 on i umí intonovat otázky vety..samozřejmě tou jeho hatlamatilkou...takže sluch má asi dobrý 😉 ..poznám, když je to otázka..oznamovací věta..akorát mu vůbec nerozumím 😅 😅 😅 😅

andrea: no super, u vás to určitě autismus nebude..já si myslím, že ani ani u nás..a i kdyby, tak jen nějaká lehká forma..což se dá přežít, takových lidí je spousta 😎

vikiekonsat
20. říj 2009

Ahoj Andrea! Tak svojou spravou si potešila určite nie len mňa. Aj Niki bola dosť kľudna, pokiaľ sa nenaučila všade liezť. Ale odkedy sa naučila chodiť, tak malo kedy ide krokom, skoro vždy beži. A občas si aj ona kľudne lahne a pozera telku, ale pochvili ju to prestava baviť a začina behať alebo niečo robiť.
Tie sedenia o ktorych spominaš su spoplatnene?

sisstin
20. říj 2009

jinak autisti můžou všude vylézat a hodně olizovat věci, ale není to podmínkou 😉 ale určitým znakem ano 😉 ale do těch 3let fakt těžko posoudit 😉

Tygr je právě spíš klidný, asi jako chlapeček od Andrey..žádná hyperaktiva to není 😅 😅 😅

lenkavano
autor
20. říj 2009

viki no vidíš tak to už abych začala fakt trénovat Kuba by z prožitého šoku možná i mluvil jak z partesu 😀 😀 😀
sis Lenina si brouká ale ne melodii,taky pořád hýbe jazýčkem to mě uklidnuje,tenkrát to chtěli po Kubovi a moc mu to nešlo.na mluvu je to ale dost důležitý.
andrea ahoj lím že vám vyšetření dopadlo celkem pozitivně,myslím na vás a držím pěsti

sisstin
20. říj 2009

leni: u tý expresivní dys. je fakt problém spíš v té "mechanice" řeči 😉 tady jde jen o to, správně naučit ten jazyk a mozeček k sobě 😉 jako kdyby měl Tygr "pouze" tu expresivní..tak se raduju..u nás je bohužel podle mě i ta receptivní 😒 ale těžkou soudit, studuju to pouze 3týdny a nejsem odborník 😀

jako někdy mám depky neskutečný, ale zas na druhou stranu..jsou zdraví, nejsou ochrnutí nebo nějak smrtelně nemocní, tak vo co go 😎

vikiekonsat
20. říj 2009

Sis: tak ty si mňa veľmi nepotešila ☹ , lebo Niki veľmi rada berie všetko do ust, ale to neolizuje, skor to hryzie.
Aj sa snaži niekam vyšplhať, ale vždy iba keď chce niečo dotiahnuť. Napriklad žaluzie sa jej pačia, tak si vždy pritiahne stoličku aby ich mohla chytiť.

lenkavano
autor
20. říj 2009

andrea lím znamená myslím

lenkavano
autor
20. říj 2009

Sis ty to budeš mít tak nastudované ,že se pak vyrovnáš leckterému odborníkovi 😉

sisstin
20. říj 2009

viki: Nikolka je pořád ještě malá..do 3let jsou tyhle věci normální 😎 ale asi úplně v pořádku nebude..stejně jako všechny děti tady..ale to určitě víš 😉 blbé je, že musíš chodit do práce( což naprosto chápu)...ona tchyně ji asi takovu péči nedá, i kdyby chtěla 😉

Leni: no já jsem ten typ, že když je nějakej problém, tak o tom chci vědět všechno a nějak to řešit 😉 já nemám úplně ten přirozený mateřský cit..Tygr je moje první a možná i poslední dítě...nemám to prostě v sobě..tak se snažím si o tom něco zjistit 😉

andreabe
20. říj 2009

viki: ta hyperaktivita je tiez priznakom aut, tak ako kopec inych veci a niektore z nich sedia na kazde z nasich deti 😅 Ale ta doktorka mi taktiez povedala, ze videla deti, ktore v 2 rokoch vyzerali ako 100%ni autisti a nakoniec to aut.vobec nebol. Jednoducho vekom tie priznaky vymizli. Moj maly napr.dost olizuje hracky. (tiez jeden z priznakov). Robi to,ked sa uz nudi,zacne veci davat do pusy alebo si okusuje rukav 🙂
Ja si myslim, ze treba s dietatom hodne pracovat, je super, ze chodite k tomu pedopsychologovi (ak si dobre pametam), ja zacnem u andreas s tou komunikaciou, zatial chodi raz do tyzdna k logopedicke v jasliach, tak sa snad niekam konecne pohneme.
Tie sedenia su spoplatnene, teraz som platila 27 a za kazde to komunikacne sedenie dam 12 Eur,co uz 😒
siss:to spievanie je super, maly je zrejme dost muzikalny 😀 A tancuje maly na hudbu? Lebo Lukaska som este nikdy nevidela tancovat,ani ziadne take pohyby na tanec nerobi, detske pesnicky ma ale rad.
Lenka: Kubik je sikula,podla toho,co pises,tak urcite vsetko dobehne a o par rokov si uz ani nespomeniete,ze mal problem 😉

sisstin
20. říj 2009

andrea: tak netancuje vůbec, on na ten pohyb moc nadanej není 😅

lenkavano
autor
20. říj 2009

Já vím Sis já jsem taky taková.

vikiekonsat
20. říj 2009

Vy mi teda nepridavate na optimizme, s tymi priznakmi 😖 . A ako vôbec možu diagnostikovať aut.?
Andrea: Ako to prebieha v tom centre?

andreabe
20. říj 2009

viki: aut.diagnostikuju na zaklade pozorovania dietata a rozhovoru s rodicmi. Trva to dlho, nejde to udajne zodpovedne zdiagnostikovat na prvy x. Prebiehalo to asi tak, ze sa so mnou rozpravali a hrali s malym. Celkom to bolo v pohode. Tie jeho revy a slabsie porozumenie pripisali neschopnosti komunikovat a odporucila mi u nich nejaku velmi dobru doktorku, ktora vie komunikacii deti naucit, (vraj do 3 mesiacov by sa mal maly rozbehnut) tak som zvedava na ten zazrak 🙂
Ja dufam, ze sa tie nase deti rozbehnu,aj adamkof. pisala,ze zlom nastal po 2,5 roku Filipka, takze Niki ma este cas, venujes sa malej maximalne,riesis to, takze ja verim, ze bude dobre 😉

adamkofijo
21. říj 2009

andreabe , tak potom napíš čo všetko malého učia na tých sedeniach možno nám tiež niečo z toho pomôže a dodáš nám nové nápady, budem veľmi rada ak mi napíšeš zatial sa majte,

andreabe
21. říj 2009

jasne, napisem podrobny popis hned po prvom sedeni. Buduci tyzden mi maju dat termin. Dufam, ze nam to vsetkym pomoze.
Pytala som sa ich inak aj na lieky, ci existuje nieco, co pomoze deti nakopnut. A uviedli mi jeden liek, co predpisuje neurolog, vraj vie deti velmi dobre nastartovat. Nazov mam doma 😒 Tak nad nim uvazujem, vraj s nim maju velmi dobre vysledky.

vikiekonsat
21. říj 2009

Andrea: nie je to nahodou niečo ako Tebokan alebo cerebrolizin, lebo toto mi predpisala neurologička. Tebokan je na baze ginko biloba a cerebrolizin sa podava injekčne.

andreabe
21. říj 2009

viki:tusim je to ten cerebrolizin. Myslela som,ze su to tabletky. Kolko to uz mala berie? Pomaha jej to?

vikiekonsat
21. říj 2009

Andrea: Niki už 2 krat vybrala po 10 injekcij. Neviem posudiť či to pomaha, zatiaľ rečovo sa Niki veľmi neprejavuje, ale komunikacia sa zlepšila, neviem či je to liekom . Uvidim do buducna, aj ta pedopsychiatrička povedala , že to mala by brať. Len mi je jej ľuto, chodili sme 2 tyždne každy deň okrem vikendov na injekcie. Ešte že to celkom dobre znašala, pri poslednych troch ani nezaplakala , len sa strhla.

andreabe
21. říj 2009

viki:je mi jej luto, viem si predstavit, ako by vrieskal malý 😲 ale ked jej to ma pomoct, tak to treba vydrzat!

lenkavano
autor
21. říj 2009

Viki:Nikolky je mi hrozně líto 2krát týdně je dost chudinka malá.je opravdu statečná.

vikiekonsat
21. říj 2009

Lekarka mi povedala , že by sme to mali min.4 krat do roka zopakovať. Na internete keď pozrieš popis toho lieku, tak maš dosť http://www.nobelplus.sk/web/humanne-lieky/detai...
A Niki bola fakt statočna, až sestrička bola prekvapena.

lenkavano
autor
21. říj 2009

četla jsem popis toho léku já nevím já bych snad podávala tablety.ale to je těžké. 😒

vikiekonsat
21. říj 2009

Leni: tento liek sa podava iba vo forme inj.

andreabe
21. říj 2009

no v tom popise mam dost z tej senilnej demencie, inak mam z toho dojem, ze ide o nejake vitaminy pre mozog 😅 Takze ja by som sa nebala, asi sa na to najblizsie popytam lekarky a objednam sa k neurologicke, lebo vraj len ona to moze predpisat