Opožděný vývoj řeči. Máte podobnou zkušenost?

lenkavano
28. srp 2009

Hledám maminky na výměnu zkušeností s dětmi s diagnostikovanou poruchou řeči,které se léčí na klinice.

lenkavano
autor
22. říj 2009

andrea zavinil mi to bohužel můj gynekolog nějak si odborník nevšiml,že jsem silně anemická.
viki:Kubu jsem též rodila císařem,nejdřív normálně ale Kuba se při kontrakcích ztrácel tak mi vždy ubrali infuzi a když se srovnal tak zase přidali.takhle to praktikovali od 8.00 do 18.OO.to jsme i doktora prosili at mi udělají císaře,že se o mimčo strašně bojíme,ale doktor řekl,že rozhodnout o císaři bez primáře nemůže a ten je prý na tenise tak ho nechce vyrušovat.tak tam manža udělal rachot,že mě dá převézt do Hradce a za půl hodiny tam byl primář,že jak si to představuju jak by k tomu přišli kdyby si každá maminka diktovala jak chce rodit a pak najednou začal šrumec všichni pobíhali sem a tam rychle volali anesteziology a honem na sál.Kuba se narodil v 19.00večer přidušený.na klinice v Praze mi řekli že průběh porodu může být i důvodem jeho problému.

adamkofijo
22. říj 2009

to je zlvláštne ale asi je to pravda , že problémy aké majú naše deťičky môžu súvisieť aj s porodom, Filipko sa narodil týžden po termíne , porod bol dva dni vyvolávaný a ked už sa tlačil von doktora nikde nebolo tak bola pri mne len sestrička, no hrúza hrozne som sa bála , sama do mna strčila prsty aby zistila na koľko som otvorená a vtom mi spadol Filipko úplne dole a už sa mu tlačíla hlavičky všetky sestričky na mna kričali aby som netlačila tak som zadržala asi dve kontrakcie myslím, kým prišiel doktor, Filipko bol celý modrinový, okolo očiek mal normálne modré podliatiny aj na zátylku , do roka mal medzi obočím červený fliačik , potom mu to zmizlo ale doteraz ked plače tak sa mu tam objaví alebo ked sa len rozjeduje. ☹

adamkofijo
22. říj 2009

ešte som ds zabudla spýtať, niektorá z mamičiek tu písala už neviem ktorá z vás že dala dieťaťko do klasickej školky , že sa rozhovorí, mám teraz totiž možnosť dať Filipka do normálnej školky , len sa obávam že mu tým uškodím, alebo urobím krok späť aký máte na to vy názor.

lenkavano
autor
22. říj 2009

adamko do školky ho určitě dej ale od řeči si moc neslibuj.nevím jestli tu někdo psal že dá dítě do školky aby se rozmluvilo,ale já jsem psala že nám to všichni říkali ale kubík se nerozmluvil a my tím ztratili strašně moc času,že jsme pořád spolíhali na tu školku.jinak jak jsi popisovala porod malého tak jsem na devadesát devět procent přesvědčená o tom že za problémy filípka může právě to přidušení.vy jste to měli ještě o hodně horší než my. ☹

hanistepa
22. říj 2009

Ahoj holčinky, po delší době se ozývám, nedočítala jsem vás komplet, jen poslední dvě strany, ale ty stojej za to ☹ - porody achich ouvej - Hančí se narodila kleštěma ☹ a ani těhu nebylo nic moc (po psychické stránce myslím) - to je asi důvod jejích problémů s řečí - myslím ten porod ☹ , zato Štěpa to vzal hopem - kdyby to někoho zajímalo a chtěly jste se pobavit 🙂 (byla jsem s dětičkama i v Mamince 🙂 - http://www.rodina.cz/clanek6189.htm

Jináč k té školce a k rozmluvení - je to fakt individuální - někdo se rozmluví, někdo vůbec, takže....ale určitě byc dítko dala do normální školky....

A Tygříkovi teda byly dva ročky? Tak to moc blahopřejuuuuu!!!! 😉

sisstin
23. říj 2009

já si teda zatím vůbec neumím představit dát Tygra někam..děti moc nemá rád, bojí se jich..i když už mín, ale stejně 😅 jinak mám menší po narozeninovou depku..doteď jsem si mohla říkat, že nemluví..že nemá ještě ani dva..ted to bude horší 😒 porozumění se teda trošku zlepšilo, ale stejně žádnej zázrak..a mluva vůbec nic 😔

lenkavano
autor
23. říj 2009

ahojky Siss neboj se ikdyby se některá tvá obava ohledně Tygříka potvrdila tak už u tebe nehrozí nějaká prodleva jako se to stalo u nás a to je vždy veliká šance a pravděpodobnost na vyléčení. 😉 myslím na vás.
Hani ahoj mrknu na tvůj odkaz a pak ti napíšu. 😉

andreabe
23. říj 2009

adamkof:moj maly mal tiez na cele cerveny flak ale este mu teda nezmizol, iba trosku zbledol. A okolo ociek aj na zatylku mal tiez take fliaciky a na zatylku mu aj ostali. A ocne bielka mal asi mesiac uplne krvave,nemal tam kusok bieleho, vyzeral ako upir 😅
Ja by som maleho skusila dat do normalnej skolky a pozerala by som sa aj po specialnej. A dala by som tomu tak ca 3 mesiace a ak neuvidis ziadne zlepsenie, tak by som skusila specialnu.
Ja som dala maleho do jasli a velmi mu pomohli. Za posledny mesiac a pol urobil velky pokrok. Urcite je to aj kombinacia mojho venovania, logopedky a jasli. Vcera sme dostali od logp.spravu, ze sa zlepsila komunikacia a porozumenie, takze aj ona si vsimla pokrok. A to mi po 2 tyzdnoch v jasliach odporucili opatrovatelku, ze maly je citlivy na zvuky a deti a ze to nie je nic prenho. Po mesiaci si zvykol a uz ho viacmenej len chvalia 😀
Chodi iba na pol dna, ale dufam, ze casom bude aj na cely. A ja vidim, sice len mierne, pokroky aj v reci.

lenkavano
autor
23. říj 2009

andrea to je dobře.držím pěsti aby bylo víc a víc takových pokroků. 😉

andreabe
23. říj 2009

dakujem Leni! Urcite mas pravdu, ze sa netreba spoliehat na rozhovorenie sa v kolektive. Niektore deti sa totiz chytia a niektore nie. Preto by som to skusila, ale mala by som v zalohe plan B 😎

lenkavano
autor
23. říj 2009

teda Hani já před tebou smekám klobouk.jsi opravdu statečná a tvoji blízcí též.až mi vyhrkli slzy

matodato
23. říj 2009

Ahoj, už delší dobu si vás čtu, ale teď když vidím ty strasti při porodech, tak mi to nedalo. Malý toho taky moc nenamluví - i když rozumí - a taktéž to přičítám porodu a všemu kolem něho. Narodil se totiž ve 28.týdnu. Flíček na čele měl taky..Neuroložka říká, že má čas na mluvení, řešit prý to budeme až ve 3 letech,pokud se to samo nezlepší, psycholog atd. Sisstin se netrap co se týká váhy jsme na tom stejně, možná o centimetřík míň a o 20 deka víc..

lenkavano
autor
23. říj 2009

vítám tě matoda 😉 nechceš nám něco napsat blíž o svém porodu.28.týden to byl Martínek hodně malinkatej,vid?a co Tomášek?tam bylo vše v pohodě?promin jestli se moc ptám.

sisstin
23. říj 2009

matodato: ahoj, tak to byl chlapeček fakt hodně brzo narozenej, to určitě může mít případné problémy z toho..vás nesledují na neurologii od narození? 😕

holky, já právě měla těhu i porod naprosto bez problémů..když teda nepočítám ty stresy a tak, ale co se týče zdravotního stavu, tak jsem byla já i Tygr naprosto v pořádku 😕

jinak mě docela děsí to, že ještě tak před půl rokem jsem na něj nesměla zvýšit hlas, ani říct ty ty ty..hned brečel a chtěl se chovat 😕 no ted to má naprosto obráceně, když se zlobím, tak se tomu chechtá..mi přijde, jak když prostě neumí poznat, že už je konec srandy a že se fakt zlobím 😕 tak doufám, že to patří k věku a není to zas nějakej autistickej projev 🙄 😔

andreabe
23. říj 2009

sisstin: tak pred polrokom to bolo u nas uplne rovnake. Dokonca ked kamaratka hresila svoju malu a hovorila na nu zvysenym hlasom " no no! " alebo "fuj! ", tak sa moj maly hystericky rozplakal a musela som ho ukludnovat. Proste som ho nemohla nahlas vyhresit. Teraz si to uz takmer nevsima 😉 Podla mna to nie je autisticky rys, to by sa musel vyslovene smiat, ked sa napr.udries a places..

sisstin
23. říj 2009

andrea: no já mám pocit, že v poslední době na to nereaguje nijak..je mu to prostě jedno, a když u toho uděláš pro něj směšnej zvuk, tak se tomu směje 😉 mně nějak začíná do toho autismu zapadat čím dál, tím víc...jak se bojí zvuků, jak na něj nikdo cizí nesmí šáhnout, nejradši je pořád jen doma se mnou..komunikace 0 😕

andreabe
23. říj 2009

siss:tazko povedat, jasne, ze aj mne maly do niektorych znakov zapada, ale povzbudili ma v andrease, ked mi hovorili, ze tam mali dieta, ktore v 2 rokoch vyzeralo uplne ako autista a nakoniec to autista vobec nebol 😉
Mojho maleho sa uz mozu druhi aj dotknut, neboji takmer vobec zvukov (samozrejme len ked nie su prilis rusive vysoke),ked nieco chce, na co napr nedociahne, tak pre mna pride a vezme ma za ruku a dovedie k tomu alebo sa tam nacahuje a krici. Aj to je komunikacia a pred mesiacom a pol to nehrozilo. Ja to osmelenie pripisujem hlavne jasliam. Nemas moznost dat ho aspon na par hodin denne do jasli?
Inak Lukas sa stale boji placu inych deti. Len zamrncanie ho iba vyrusi, ale ked niekto zaplace vysokym hlaskom, maly ma smrt v ociach, hystericky place a musim ho chovat..Dufam ,ze to tiez raz odburame, ale neviem ako 😝

matodato
23. říj 2009

Při porodu vážil 1120gramů, 37 cm. Měla jsem preeklampsii, tlak nešel srazit tak i přesto že já zatím nepociťovala problémy, se musel sekcí narodit. Bylo to velmi náročné, ale naštěstí už je to za náma. Neuroložka nás sleduje od narození, museli jsme dlouho cvičit vojtovku, napřed to vypadalo, že budou i nějaké fyzické problémy DMO apod. Byl celý v křeči, úplně jak luk prohlý,hlavu na stranu, hodně lekavý. Cvičení nám ale úžasně pomohlo, zůstala jen ta opožděná řeč, což sice trochu řeším, ale pořád si říkám, hlavně že nemá tu obrnu,nebo třeba nějaké mentální postižení, nebo.... to by bylo mnohem horší...
Jinak Tomášek se narodil tak, jak měl. Problémy nebyly, vždy byl ve všem velmi šikovný, včetně mluvení. Tak trochu porovnávám, i když vím, že se to nemá.
A ještě jsem chtěla napsat, na jaře Martinovi dělali EEG mozku ve spánku, aby zjistili, jestli se mozek správně vyvíjí. Dopadlo to dobře, napsali že reakce odpovídají věku. Možná by toto bylo vhodné i pro někoho z vás, pokud vidíte problém jako závažnější. Bylo to na doporučení neuroložky.

sisstin
23. říj 2009

andrea:tady jsou jesle snad jedny,a dítě může chodit myslím jen na 5dní v měsíci,jinak příjdeš o rodicak.Ale stejně si to neumím představit,já ho mam doma furt za zadkem a v cizím prostředí okamžitě řve,když mě nevidí.Fakt nemám to srdce ho někde odložit na víc hodin,ani na pět minut.Mato:Eeg nás asi čeká,ale mam z toho hrůzu,dítě musí být v klidu,což u nás nehrozí a do narkozy se mi nechce.Dají se tak zjistit epi výboje v mozku,pak se to dá léčit...ale když tam nic není,tak se stejně nic nezjistí...jinak pokud tvůj chlapeček rozumí,tak to není tak hrozný,třeba se fakt rozmluvi sám.

lenkavano
autor
23. říj 2009

mato já jsem nastupovala do nemocnice taky kvůli preeklampsii.měla jse ji asi týden,otékaly mi šíleně nohy.doktor mě poslal domů s tím abych si každý den zajela k praktikovi na měření tlaku.pak jsem asi 2dny ležela a dostala jsem vyssoké horečky.tak jsem tam jela ,bylo úterý a já je prosila at mi vyvolají porod,že mám strach.a oni mě tam do pátku jen tak nechali a v pátek mi udělali císaře.

matodato
23. říj 2009

Siss já doufám, že to s náma opravdu tak hrozný nebude. Srozumitelně říká snad tak pět slov, dalších 20 mu rozumím jen někdy. Šíleně huhňá a většinou když něco chce říct tak jen zaprská a ukazuje. Donedávna na vše hýkal jako páv 😀 Když sme byli na tom eeg, tak spával ještě 2x denně, tak sme to zvládli při dopoledním spánku, jelikož byl zvyklý spávat v kočáru. Dostal na hlavu čepku s čidlama, dali sme ho do kočáru a venku uspali. Pak vjeli i s kočárem do ordinace a paní už zapojila jen kábel do počítače a snímalo se.
U mě zjistili preeklampsii jeden den a druhý den už mě vrtulníkem převáželi do jiné porodnice, kde se pak po půlnoci narodil, tlak šel pořád nahoru až na 220, říkala jsem, ať změní lék, ale furt do mě rvali ten dopegyt, což nezabíralo. Prý u jiných nejsou ověřeny negativní účinky na plod. Tak nevím, co víc dítěti uškodilo, mám pocit, že narodit se tak brzy moc pozitivní nebylo. Měla jsem opuchlou jen jednu nohu.
Ale problémy byly už od počátku těhotenství. Ale ne z moji strany. Jen doktoři stále stresovali, zjišťovali nějaké diagnozy, posílali mě bůhví kam a nakonec vše zase vyloučili. Dokonce se mě na začátku gyn.ptal, jestli na tom těhu trvám.

lenkavano
autor
23. říj 2009

teda mato to je vážně síla.koukám,že i jinde jsou doktoři fušaři.
jinak dnes mi Lenča udělala šílenou radost asi po měsíci najednou řekla znovu TáTA,když přijel manža s Kubíčkem.a k tomu začala říkat slabiky a pořád brebentí.takže ted máme táta,haf,eee,mam a nějaké slabiky.no ještě to sláva není. 😒

lenkavano
autor
23. říj 2009

http://www.rodina.cz/clanek7141.htm
holky mrkněte na toto cvičení s dětmi,Lenče se to moc líbí.mohly byste to s dětmi taky zkusit. 😉

hanistepa
24. říj 2009

Jojo, Leni, to je super! Hančí se to líbí strašně (velmi jsme se dnes nasmály, když jsem ji po vzoru makového závinu "balila", "pekla" apod. 🙂 ), hned mi ukazovala (zpívala) "Hlava, ramena, kolena...", že to zpívaj ve školce a musím říct, že moooc pěkný! 😉 Lenička má 1 rok a 9 měsíců, já jsem hroznej trubec na matiku, ale takže jí je 21 m, čili je leden 2008? Jsou se Štěpou skoro stejně starý. Gratuluji k tolika novým slůvkům! Skvělé!!!

Matodato, tvůj malej, s ohledem k tomu, že Hančí na tom v jeho věku byla o dost hůř, troufám si tvrdit, že bude úplně ok!

matodato
24. říj 2009

Já v to doufám, že v pořádku bude. Už ho konečně začalo bavit prohlížet si knížky ale, když mu chci něco přečíst, tak nemá zájem a rychle listuje dál. S těma 20 slovama jsem to myslela tak, že z nich většinou říká tak jednu slabiku a není to vždy ta první. Prostě se projevuje asi ta nezralost.Holt musím odečítat asi víc, než jen 3 měsíce.
Co se týká doktorů,tak opravdu do porodu nic moc, ale po narození se o malýho starali výtečně a nebýt dnešní vyspělé doby a péče, tak by na tom byl určitě hodně špatně.

sisstin
25. říj 2009

ahoj holky,

tak já včera byla nakupovat na jednom srazu z kosmetickýho fora, kam chodím..a bylo to super..tak jsem se odreagovala úžasně..a mám zas trošku lepší náladu 🙂

u nás nového asi jen to, že Péta ted pořád reaguje na jméno..i když se o něm bavíme, a slyší svoje jméno..tak se hned otáčí a přiběhne...a víc vnímá různé příkazy..no ale furt je to slabší než u stejně starých dětí..ale mám radost 😵

lenkavano
autor
25. říj 2009

ahoj sis tak zase pozitivní zprávy to je fajn 😉 Lenča má dnes uřvanej den,už mě třeští hlava . 😝 pomooooc 😝

andreabe
26. říj 2009

Ahojte, tak ako citam, tento vikend bol celkom uspesny! je super, ze Lenicka zacala znovu hovorit, to je dobre znamenie 😀 Lukasko nam vcera asi po polroku opet dal papa! Zakyval mojej kamaratke, ked od nas odchazala a potom kyval jak najaty pred spanim manzelovi. Dneska sa sice zase tvaril, ze co to po nom chcem 😅 , takze za vodou este s kyvanim nie sme, ale beriem to ako prvu lastovicku 😀
A tiez sa mi zda, ze zacal hovorit slovo bebe, aby som mu pustila telku. Ale je dost mozne, ze si to namyslam 😅
Na meno reaguje, ale nie tak pohotovo ako Peta. Ale skoro perfektne reaguje na prikaz daj, podaj.
Ukazovanie aj naprike mojej snahe zatial 0 bodov 😒
A ked sa nudi, tak stale beha popri stene a pozera bokom, ako to robila Niki a zacal sem-tam pri chodzi zatvarat oci, tak sa bojim, ci nejde o nejaky zo znakov aut., vyzera pritom ako sisino. 😕

sisstin
26. říj 2009

andrea: ahojky 🙂 tak u nás zas dej a podej 0bodů 😅 😅 😅 ale když mu to řeknu, tak se tak uculuje a běží pryč, tak si říkám, jestli to nedělá prostě schválně 😕 ale nevím 😉 na takový ty věci jako pojd, jdeme, hačí a hají..to vcelku jde 😉 no a ukazování je stejné jako u vás..vůbec nic, ještě se jakž takž podívá, když někam ukážu...ale když třeba klepu na nějaké místo a říkám dej to sem, tak to taky podle mě neví 😕

sisstin
26. říj 2009

a holky( andrea, viki a adamko)..kreslí vám děti? 😕 Já Tygra vůbec nemůžu donutit, nezajímá ho to..když kreslím já, tak mi vytrhne tu voskovku z ruky..někam ji hodí...začne listovat blokem, a tím to hasne 😕 prej to s poruchama řeči taky souvisí, tyhle děti začínají malovat dost pozdě..a k tomu se samozřejmě pak váže špatná grafomotorika 😒 takže problémy ve škole s psaním 😒