Opožděný vývoj řeči. Máte podobnou zkušenost?

lenkavano
28. srp 2009

Hledám maminky na výměnu zkušeností s dětmi s diagnostikovanou poruchou řeči,které se léčí na klinice.

ined77
4. zář 2010

@sisstin 🙂 ..no vidíš a u nás samostatné hraní snad nehrozí až na několikaminutové vyjímky 😅 .jemu teda stačí když jsem buď já nebo MM vedle něj..to je spokojený 😅 .je pravda, že on je živel, chvilku neposedí, je zvědavý a všechno musí zkusit.
jen to vztekání mě trápí..teda spíš projevy...jak není po jeho, začne bouchat hlavičkou do země nebo ručkou do stolu a pod. 😒 ...to jsem zkoušela ignorovat, dokonce i trestat, ale vše k ničemu.vím že vztek patří k jeho věku...ale on jen slyší ve větě ne a je oheň na střeše 😅 .to samé je se vzdorem..on snad vzdoruje z principu proti všemu 😅 .
tvůj synek je spíš asi klidnější povahy že?
chce to asi moře trpělivosti a hodně síly při zdolávání takové nemoci...ale díky bohu ža to, že člověk má kde čerpat informace a díky nim se podaří alespoň někomu něco nezanedbat 🙂 .
co jsem dočítala něco dozadu, tak mě hodně zaujala tvé přirovnání mluvení s chozením...naprosto trefné 😉 .

ined77
4. zář 2010

@sisstin 🙂 ..je pravda že člověka to někdy trápí..to co si asi myslí okolí atd.ale je holt potřeba to hodit za hlavu a mávnout rukou 😉 .
ty znáš své dítko nejlíp a myslím že můžeš být naprosto klidná...máš šikovného chlapečka a co si budeme povídat...existují nemoci daleko horší ☹ .vy jste bojovníčci 🙂.
já už se budu muset rozloučit, protože chlapeček je vzhůru a maminku u pc prostě nesnese 😀 , je to žárlifka 😅 .
moc děkuji za popovídání a držte se! 😵

PS: v soupise jsem na 50ti slovech 🙂 ..je to ale dřina takhle přemýšlet 😀 .
páá

sisstin
4. zář 2010

@ined77 no ted si právě nehraje sám ani vteřinu 😝 on mě naprosto ke všemu potřebuje v tom smyslu, že i když si jezdí s vláčkem, tak na mě kouká a musím mu říkat, jak je šikovnej..jak ten vláček jede, a že zrovna jede pod mostem a má modrou barvu a veze medvídka s kravičkou 😅 😅 😅 on jakoby z toho extrému, kdy jeho řeč a nějaká pozornost nezajímala vůbec, přešel do toho, že sdílí pozornost fakt pořád( pokud nespí 😅 😅 😅 ) a neustále, fakt neustále potřebuje mít ten slovní projev a pojmenovávání...což na jednu stranu je úplně skvělý, ale na druhou příšerně vyčerpávající..a já už prostě nevim, co mu mám 100x na ukázání stejné věci( např. auta) a jeho "eeee" říkat..autíčko, no jo, autíčko..já ho vidím, to je krásný autíčko..fakt pro mě je to hrozná degenerace 😅 😅 😅

jj, syn je spíš klidnej..i když ted, okolo těch 3let nám přišlo první období vzdoru( on ty klasické, které jsou ve 12m a pak v 1,5roce atd. neměl vůbec)..a pro mě, která absolutně nebyla zvyklá, že dítě ječí, dupe nohama a řve...to je docela nářez 😝 takže jako scénku taky umí udělat pěknou...ale zatím to nejsou takové ty sebedestrukční projevy..nebo že by mlátil mě, nebo osoby blízké...

no, trpělivost to chce..ono to člověka naučí i jiný věci...já jsem ten typ, co potřebuje mít všechno dokonalé...a ted máš prostě dítě, které je jiné....které není úplně v pořádku, a musíš se s tím nějak vyrovnat a snažit se mu pomoct..já se s tím nevyrovnala doted...vím to zhruba rok( teda, že je něco špatně vím delší dobu, asi od jeho roku..takže skoro roky dva)...mám to na etapy, chvíli jsem hrozně happy, že to všechno bude dobrý- když se naučí něco novýho..a dost často mám záchvaty depresí, když si čtu prognozy na netu...nebo cokoliv o VD 😒

nevím, jestli je to nemoc..ono je to spíš opravdu postižení( i když já to nerada slyším a používám)...jinak VD je dle mezinárodního rozdělení chorob Duševní porucha( to jsme rozdýchávaly s felixou 😉 ), blíže specificky narušený vývoj řeči...a ted uvažujou o tom, že se to bude členit do pervazivních vývojových poruch( všepronikající)..s čímž já nesouhlasim..

ono hrozně moc záleží, jakou formu a jak moc těžkou tu VD dítě má...jsou lidi(děti), kteří mají tu VD fakt těžkou hodně, a ještě k tomu receptivní formy...tudíž dlouho nerozumí mluvené řeči a ovlivnuje to jednaj celkovej jejich vývoj, ale taky socializaci atd....tak v takových případech to skutečně pervazivní vývojová porucha je... ale u dětí, které mají to porozumění oslabeno jen lehce(můj syn), nebo mají porozumění úplně v pořádku...tak je sice ta VD nepříjemná( pokud je těžká forma té expresivní), tak i hodně zatěžuje dítě ve školních letech...ale neovlivnuje ho to tolik v té sociální a vývojové sféře... takže fakt nevim, jak to chtějí dělat...kde bude ta hranice, kdy je VD "jen" vývojová vada řeči..a kdy už to bude natolik závažné postižení, že bude pervazivní 😕

ined77
4. zář 2010

@sisstin 🙂 ...ano nekonečný popis jedné věci stále dokola také znám...je to opravdu minimálně vyčerpávající 😅 .
jinak já myslím že zrovna ty děláš pro synka první poslední a ty dítka pak dokážou někdy opravdu zázraky 🙂 .
duševní porucha 😨 ...pod tím si teda já osobně představuju něco daleko jiného 😕 , i když samozřejmě věřím, že špatná mluva a porozumění musí být hodně velký handycap ☹ .ze zkušenosti vím, jak dokáže se životem dítka zatočit pitomé koktání ☹ .
také by mě zajímalo kde přesně chtějí určit tu mez 😕 ..to je docela tenký led, který může jednomu docela v životě i přitížit 😒 .
co se týče vzdoru...já se nepřestávám divit cca od 10 měsíců 😀 .aspoň že ostatní děti nebije a nekouše 😅 ...za to mě občas plácne když se zrovna čertí 😠 .no snad to jednou přejde, holt má velký temperament 😅 .jen si tak někdy říkám jak já to proboha budu dělat s ním a ještě miminkem 😀 ...a to se ho ještě snažím pomaličku odplenkovávat 😅 .

sisstin
4. zář 2010

@ined77 nj, duševní porucha..ale ono když si člověk čte, co tam všechno patří - mentální anorexie, neschopnost dosáhnout orgasmu 😅 😅 😅

jinak já si všímám, že to porozumění šlo zas hodně dopředu - dává už i pojmy jako: nahoře, dole, v, před, po, za atd. a s tím mají prý dysfatické děti problémy, např. s předložkama 😕 no jsem zvědavá, co nám v říjnu řekne Krejčířová, já tam ten posun zas od června vidím docela velikej...ze slov teda pouze brm a nam 😅 😅 😅 ale co se týče toho porozumění, tak jo 😕 to kdyby mi někdo řekl před rokem, že on fakt bude rozumět..splní i trojsložkové "příkazy"..a prostě bude na všechno normálně reagovat...tak mu to neuvěřim 😅 😅 😅 jako samozřejmě některá slova nezná - třeba dneska nevěděl, co je to "žaluzie" 😅 😅 ale to je spíš tím, že to prostě používám v běžné řeči fakt minimálně...zajímavý, že třeba slovo "tampon" zná 😅 😅 😅 😅 protože to je neskutečnej asistent u všeho, takže já mám soukromí 0 😅 😅 😅

no ale např. dneska lítal venku a strašně nahlas vykřikoval( nechápu, většinou je zticha jak pěna venku 😅 😅 😅 )...babababa, mamama, jejejeje...no tak jsem si říkala, že jsme trošku jak z pomocné školy 😅 😅 😅 😅

ined77
5. zář 2010

@sisstin 🙂 ...aha 😅 , tak ono nějakou tu duševní poruchu má zřejmě každý 😅 .
myslím že to porozumění je velký krok dopředu, určitě budete pochválení 😉 🙂 .
co se týče soukromí 😅 ...jejda, ani mi nemluv..tampon? 😀 ten mi matýnek na wc onehdá podával, tak jsem mu vysvětlovala, že maminka ho teď nebude nějakou dobu potřebovat 😀 .
a žaluzie zná také, neboť už úspěšně serval jeden boční vlasec 😠 ..jednu dobu slyšel asi 100x za den..nech prosím ty žaluzie!!! 😠 😀 .
no venku se zvuky lépe nesou 😉 😀 ..si to nacvičuje 😀 .
matýnek nejvíc huláká dole ve vchodě 😎 .sousedi nám mají jistě rádi 😝 .

sisstin
5. zář 2010

@ined77 prosim tě, kdyžtak se přesun ke "mně" 😅 😅 nebo do toho druhýho tématu...já už všechny ty nemluvící témata nestíhám obíhat, navíc zrovna ten opožděný vývoj řeči se nás až tak netýká 😉 🙂

ssassi
5. zář 2010

pročítala jsem vaše příspěvky.
máte pravdu, pediatři často "nemluvení" podceňují a co si maminka nevyběhá sama, to nemá... ale každým rokem je povědomí (i u laické veřejnosti) naštěstí lepší.
setkáváme se s tím, že maminky samy objektivně nedokáží úplně postihnout schopnosti dětí, ať už je to přeceňování nebo podceňování, proto se vyplatí logopeda navštívit raději zbytečně, než něco zanedbat.
dětí, které mají s vývojem řeči nějaký problém, je stále více.
při opožďování bych doporučila nejprve vyšetření sluchu (a nenechte se odbýt orientačním vyšetřením u obvoďáka), následně neurologa, foniatra, psychologa. opožďování může být na základě vady sluchu, anomálie mluvidel, mentální retardace, poškození CNS. pokud jde o OVŘ "prostý", je to ještě dobré.
pozor na fyziologickou nemluvnost, kdy se často posouvá hranice až k těm třem rokům. to ale zase posoudí odborník (v souvislosti s ostatními složkami osobnosti dítěte) - tehdy se dítě opravdu samo rozmluví.
vývoj řeči může být opožděný, omezený (často u mentální retardace, sluchové vady), přerušný, překotný, nesprávný a specificky narušený vývoj řeči = vývojová dysfázie. jedná se o centrální poruchu řeči, která má systémový charakter. příčinou je difúzní poškození mozku. je to velice složitá "kapitola" a je pravda, že těžko hledat dva stejné dysfatiky.
ono i to dělení dysfázie není tak jednoduché.
celkem mě pobavilo, že berete jako jedinou kvalitu to, jestli je logopedka klinická. pro dysfatické dítě udělá často víc "obyčejná" logopedka v logopedické MŠ nebo logopedické ZŠ, kam dysfatické dítě patří. bohužel znám i nějakou tu klinickou, co moc "parády" neudělá. spousta kolegyň, které dělají vě školství a věnují se dysfázii, by se mohla urazit:o))))

na konec přidám některé zásady rozvíjení řeči (i pro zdravé děti)
1) zásada imitace normálního vývoje řeči (nelze přeskočit žádnou etapu (nepřeskočíte lezení a otáčení, pokud chcete "pořádne" chodit)
2) zásada názornosti, je také důležité dítě dostatečně stimulovat, ale zase nezahltit. hračky jasně pro dítě "čitelné".
3) zásady komentování - už jste tu některá zmiňovala, že všechno komentujete. mělo by to ale být jasné, stručné, stejné. vyvarujte se prosím zdrobnělin:o))
a) komentovat, co dělám já - jako matka, komentovat, co dělá dítě (jdeme do koupelny, podávám ti kartáček na zuby, na, vezmi si kartáček na zuby. čistíš si zuby.....).
neříkáme "ne, to není a-a". ale říkáme správnou variantu: to je auto (časem rozšiřujeme: to je auto, auto jede, červené auto jede). dáváme vždy dostatek prostoru, aby dítě slovo nebo větu vstřebalo a mělo dostatek prostoru reagovat, pokusit se opakovat. hodně chválit.
c) ptáme se alternativními otázkami tak, aby nebylo možné odpovědět pokýváním nebo zavrtěním hlavy. takže neptáme se: je to kočka? ale ptáme se: je to kočka nebo pes? a dítě je nuceno říci buď pes nebo kočka.

přeji vám všem, aby vaše děti mluvily krásně. ale netrhejte jim hlavu, pokud ve 3 letech neříkají všechny hlásky:o) správnou artikulaci by si dítě mělo osvojit před nástupem do školy. ale to už je zase jiná kapitola. a myslete na to, že nejdůležitější při rozvoji řeči je kvalitní mluvní vzor - a to jste vy :o))))

sisstin
5. zář 2010

@ssassi tak ona jediná kvalita to není, my ted zrovna chodíme k pedagogické logopedce( tudíž si ji hradím) a paní je naprosto úžasná a skvělá 😉 jenže ji mám na doporučení od dalších maminek dysfatických( i jinak postižených dětí)...já to spíš myslela tak, že jít s nemluvícím dítětem k logo, která "umí" jen procvičovat hlásky a dál ho nijak nerozvíjí 😉

čímž nesnižuju kvalitu logopedek, které sice nejsou klinické, ale jinak mají v oboru velké zkušenosti 😉 co se týče dělení dysfázií, tak já našla až více jak 5 "druhů"...ale jako základ pro laiky je ta expresivní, smíšená a receptivní 😉 u nás to ze začátku vypadalo na receptivní dysfázii, naštěstí vývojem to akutálně vypadá na smíšenou, a jestli to tak půjde dál, tak možná z toho bude "jen" expresivní 🙂

ssassi
5. zář 2010

@sisstin rozumím, jen se kolegyň musím zastat, často totiž lidi "školské" logopedky považují za něco méně :o)) jestli jste s logopedkou spokojení, tak ti gratuluju! podle tvých zpráviček vidíš pokrok, takže jen tak dál a hodně štěstí. hlavně potom při výběru školy :o)

sisstin
5. zář 2010

@ssassi no škola je pro mě fakt daleko ještě 😅 😅 😅 počítám, že jelikož je syn říjnový a zřejmě bude mít roční odklad( jestli se to teda nějak hodně nevylepší), tak půjde do školy skoro až v 8letech 😉 já jsem teda spíš za logopedickou ZS, než za integraci do "normální" třídy (ono fakt záleží, jak na tom syn bude..zatím jsou prognozy dobré, ale kdo ví 😉 ) Logo školu máme v Hradci Králové, tady v Pce je jenom logo školka...no uvidíme 😉

my vlastně furt tu dysfázii nemáme oficiálně, zatím je to pořád těžká retardace vývoje řeči( lehce i v receptivní složce)...tak uvidíme, co nám řekne v říjnu Krejčířová 😉

ssassi
5. zář 2010

@sisstin něco doporučovat takhle přes net nejde:o) ale to opravdu uvidíte časem, jak na tom bude... ale častokrát se vyplatí dojíždět... lamentaci babiček a tetiček, že do speciální školy mezi "blbečky" ne-e je potřeba přejít :o) ona ne každá "obyčejná" učitelka umí pracovat s "odlišným" dítětem. integrace je bezva, ale je třeba spousta splněných podmínek. tak třeba delší odmlku si neznalá učitelka vysvětlí jako neznalost, dítě ale třeba, protože je v novém prostředí nesmělé, hledá jen trochu déle ten "správný" výraz nebo si sumýruje větu... no a stačí dvě tři zklamání a je po veškrém dalším snažení, že? další variantou je první stupeň na speciální škole, druhý na normální.. ale zas může být problém s adaptací při přechodu, zvlášť v tak citlivém věku... ale máš pravdu, je to ještě daleko:o)

sisstin
5. zář 2010

@ssassi tak do speciální školky bych ho vzhledem k tomu, že má normální IQ( spíš nadprůměrné v té neverbální oblasti) nedala 😉 to fakt zavírá cestu k "normálnímu" vzdělávání 😉 navíc tam jsou většinou autisti, děti s MR atd. jak píšu, bud Logopedická ZS(pro mě nejlepší možnost), nebo Montessori ZS nebo teda integrace do "normoš" trídy...on třeba nebude potřebovat ani asistenta...to se všechno uvidí....to je fakt ještě daleko 🙂

sisstin
5. zář 2010

@ssassi mám známou, co má klučinu s těžkou formou receptivní dysfázie( takže to porozumění je furt slabý, řeč asi jako tříletej), je mu 9 a ted právě šel do druhý třídy...prognozy jsou takový, že číst se naučí asi tak ve 3-4.třídě, má asistenta..a zvládá v pohodě...je to genius na matematiku, z hlavu násobí několikamístná čísla atd. 😉 a jeho maminka( sama učitelka) by ho do speciální školy nedala 😉 tam podle mě fakt patří děti, u kterých je "jasné", že určitě na SS nepůjdou a budou potřebovat speciální vzdělávání i po ZS 😉

ssassi
5. zář 2010

@sisstin logopedická MŠ by byla nejlepší, ale zas co naděláš, když v místě bydliště není, že? mezi autíky a MR asi ne (i když by tam měl určitě speciální a individuální vedení), v běžné MŠ zase hrozí, že na něho nebudou mít čas a co se doma pracně naučí, to tam volně zapomene. nepodceňuji učitelky, ale vím, jak jsou třídečky v MŠ nacpané. a nejhorší ze všeho je posměch. učitelka ti to neřekne, ale děti umí být pěkný potvory a s oblibou "štvou" někoho jenom trochu odlišného... a to je podle mě velký problém při pokusech o integraci jakýchkoli dětí..... :o((((((((( a přitom inkluze je nádherná myšlenka.....

sisstin
5. zář 2010

@ssassi my tady právě máme logo MS a to přímo před barákem 😉 chodil tam známé syn s expresivní dysfázií a moc si to tam pochvalovala 😉 je tam málo dětí, normoš třída je 10 dětí a vždycky je někdo nemocnej, takže reálně tam chodí třeba 5-7dětí a jsou na ně dvě učitelky 🙂 přístup prej super, jsou tam zvyklé i na děti s těžkýma formama dysfázií, nebo děti cizinců atd. 🙂 bohužel letos jsme zápis propásli( v tom dubnu to vypadalo, že by MS nepřipadala od 3let v úvahu, škoda, že jsem to nezkusila, asi by to dal už ted), takže zápis až zase duben 2011 😒

sisstin
5. zář 2010

@ssassi už to vidím, já tam psala speciální školka..ale myslela jsem škola 😉 co se týče těch školek, tady je i tzv. rehabilitační školka, ale to je zas to samé - děti těžce fyzicky a mentálně postižené, děti s genetickýma poruchama, DMO atd. Což u nás nepřipadá v úvahu, navíc syn všechno napodobuje, tak se obávám, aby pak doma neměl spastickou diparezu a nevim co ještě 😅 😅 😅 😅

takže doufám, že ho do té logo třídy na příští školní rok vezmou 😕 páč jinak bysme asi museli fakt někam dojíždět 😕

ssassi
5. zář 2010

@sisstin 🙂 tak držím palečky, aby synáčka vzali!!!!

sisstin
5. zář 2010

@ssassi jinak jak píšeš, o tom naučení se a následném ztracení 😉 tak u nás tohle nějak zatím není, on co se jednou naučí, tak už prostě umí a není s tím problém 😉 on otec syna byl do 3let na tom v podstatě stejně( ale zas tak přesně to nevím, páč jeho matka to nijak neřešila..takže jenom z vyprávění)..a pak najednou dobrý, takže nakonec u něj to byl "jen" OVR 😕 a neměl ani žádné problémy ve škole, učil se dobře. Ona proto asi Krejčířová i dost "čeká" s tou dg, vím, že jiné děti od ní mají dysfázii třeba už od 2,5roku diagnostikovanou..a my furt nic. Ted tam půjdeme už po třetí, ten vývoj je zatím v akceleračním tempu...takže furt je ve mně ještě taková malá naděje, že to bude jen OVR 😕 on právě ty jiné dysfatické znaky nemá - grafomotoriku má k věku, rád si prohlíží a ukazuje knížky, miluje básničky a písničky( tu sluchovou percepci- co se netýká přímo řeči má až na 5let 😕 ), motoriku má taky v normě. Ted už vlastně "čte" i nápisy, umí všechna písmena v abecedě... no prostě jakoby "typickej" dysfatik není... takže jsem fakt zvědavá, jestli tu dg. už vyfasujeme nebo ne.... páč třeba to porozumění už se mi zdá hodně k věku, že by tam to opoždění mohlo být fakt malé už...no začal trošku "mluvit" ted...

uvidíme no 😕

ssassi
5. zář 2010

@sisstin a co kresba? to je taky dobrej diagnostickej pomocník? na jaké je úrovni? a lateralita? je již vyhraněná? dědičnost je zajímavá věc a opravdu se stává, že jak se vyvíjela řeč některého z rodičů, tak i u dítěte. takže snad se dorovná!

sisstin
5. zář 2010

@ssassi no grafomotoriku má dle Dr.k věku, napodobí tah, na povel namaluju kolečko a vlnky, tužku drží správně..ale lateralita zatím nevyhraněná 😉

sisstin
5. zář 2010

@ssassi jinak ještě by měla bejt ta fáze, že udělá čmaryky čmaryky a řekne, že to je sluníčko..ale to u nás jaksi nejde 😅 😅 jinak ty grafomotorický projevy má naprosto v normě... 😉 mám i Vývoj grafomotoriky od Bednářové 😉 barvy přiřazuje, tvary dává...tvar zná názvem, barvy mu názvem ještě moc nejdou..ale to občas nejde i naprosto "normálním" tříletým dětem 😕 no prostě mimo té řeči je "normální"...do těch 2let byl takovej "jinej", což bylo opožděným PV vývojem..ale to se celkem rychle srovnalo pak 😕

ssassi
5. zář 2010

@sisstin tak třeba to fakt dotáhne... a co praktické věci? obouvání, oblékání trika s dlouhým rukávem atd.... jak to popisuješ, snad se rozmluví. hodně komentovat a pozitivně motivovat :o)

jo a co nějaká gesta? snaží se třeba nějakým gestem nebo znakem vyjádřit co chce? už nevím která to sem psala - někdo se zmiňoval, že bude zakládat nějakou komunikační knihu... pro rozmluvení může pomoct taky znak do řeči. (mám vysvětlit nebo znáš?)

sisstin
5. zář 2010

@ssassi tak jako, že by se úplně sám oblíknul, to fakt ne 😉 ale nejsou mu ještě ani tři, a co chodím do termínové diskuze nebo znám stejně staré děti, tak většina jich ještě potřebuje pomoct 😉

já mluvím neustále celý den, on to hlavně vyžaduje, neustále ukazuje a sdílí pozornost 😉 jinak s tou komunikační knhou jsem to psala já 🙂 znakovku samozřejmě znám, ale je to pro mě dost náročný ty znaky dělat, nedokážu to prostě dostat do běžné řeči..a naše logopedka říká, že on velmi dobře reaguje na obrázky, umí si ukázat a naznačit, co chce( např. když chce jít krmit kačenky, tak ukáže na skřín, na boty, pak "jako" hází rohlík a mlaská a pobíhá 😉 ), takže my se dorozumíme normálně..běžně mluvené řeči rozumí a dokáže se gestama vyjádřit( teda až na to kejvání hlavou ano- ne, spontánně to nedělá)...ale právě, jak už je starší, tak se chce dorozumívat složitěji, což jako vždy naznačit nejde...takže proto ta kniha 😉

já už všechno, co se týče řeči a celkovýho rozvoje dost intenzivně studuju víc jak rok, takže už se trošku vyznám 😉 (ač nemám žádné vzdělání na to), chodíme od dvou let do Rané péče na logopedii, doma děláme úkoly na rozvoj řeči, ted máme další logo a budeme dojíždět do Prahy do logo kliniky..a víc už prostě udělat nemůžu..veškerý svůj čas věnuju jemu, popř. se mu věnují moji rodiče 😉

sisstin
5. zář 2010

@ssassi jo, ted jsem za "skvělé" peníze objednala to Logico Primo, tak snad mu to něco dá...za ty prachy 😅 😅 jinak hodně věcí dostáváme z RP, něco mám ze Šimonových listů, něco hledám na netu a různých blozích, co mají rodiče s dětmi s komunikační poruchou 😉

zítra budeme vytvářet ten denní rozvrh, kartičky mám už vystříhaný, tak ještě zalaminovat..suchej zip a stojánek na to už mám z Piktíka...tak aby si líp uvědomoval ten čas, přece jenom je to dost abstraktní pojem pro něj 😕

sisstin
5. zář 2010

@ssassi horší je, že já už nesnesu, aby "si hrál po svým"...prostě třeba si jezdí s knížkou(jako, že to je vlak), projíždí tím pod stolem'(jako most) a mně už běží hlavou, že by měl dělat něco "pořádnýho"..např. třídit tvary, skládat puzzle, nebo nevim co 🤐

už mi to dost leze na mozek, třeba jsem počítala, kolik času cílesměrně prochodil( měli jsme velký problémy odbourat kočárek, bez něj začal chodit až ve30m), no prostě neustále mám v hlavě tabulky, srovnávám, dorovnávám..což jako ženský, co maj "normální" děti naprosto neřešej..a pak zjistím, že třeba syn umí něco, co stejně staré děti ne...páč jejich rodiče vůbec nenapadne, že by něco takovýho s nima měli cíleně trénovat( proč taky, že jo)...

je to taková trošku schíza, po nocích sedim na netu a hledám různý informace, samozřejmě u toho narazím i na jiný dg. Představa, že bych měla mít někdy další dítě a řešit něco podobnýho mě ničí, žádný už nechci.... dřív jsem brala všechno samozřejmě( že mám zdravé dítě- ze začátku, když jsem nevěděla, že je nějakej problém, že mi všechny testy v těhu vyšly v pořádku atd. atd.)..ted, když vím, co všechno existuje za poruchy, nemoci, diagnozy atd., tak mě chut mít někdy další dítě opravdu přešla 🤐

ssassi
5. zář 2010

@sisstin no koukám... kdyby byly všechny maminky takhle aktivní, je nás polovina bez práce :o))) spíš aby toho na něj zas nebylo moc:o)))))) kartičky, obrázky, fotky, piktogramy jsou bezva! určitě doporučuju. ten znak je spíš proto, že motorická realizace znaku pomáhá verbální výbavnosti ... a je navíc po ruce i při krmení kačenek někde v parku nebo u potoka:o)
no nemyslela jsem to tak, že by se měl ve třech letech oblíct, zavázat si boty a uvázat motýlka.. ale spíš tak, jestli do adekvátních otvorů strká příhodné končetiny :o) no ne, dítě je třeba vidět. takhle se na něco doptávat je na prd :o)
na trhu je spousta materiálů, jen je třeba si vybrat. některé věci jsou opravdu šílené :o) méně je více a situační obrázek, v kterém se nevyznám já, nemůže být k něčemu malému děcku :o)

sisstin
5. zář 2010

@ssassi tak do adekvátních otvorů strká 😅 😅 😅 svlíkne si čepici, stáhne kalhoty, když jsou na sucháč, tak si sundá boty, s pomocí sundá tričko, rozepne bundu a mikinu na zip 😉 atd., prostě normoš..není nějakej super šikovnej, prostě průměr 😉 akorát teda plíny se nám zatím nedařej vůbec..ale Krejčířová říkala, že to souvisí s tou nervovou soustavou( dozrátím), takže nemluvící děti můžou mít plíny déle..

jinak EEG máme za sebou, bez epi záchvatů, žádná dysfatická křivka( ale prej ji nemusej mít všichni dysfatici), a celkově to odpovídalo věku..takže v neuro příčině to taky není...slyší výborně- umí stovky melodií, písniček..to "zpíval" snad už někdy od roku 😕 napodobí ti skvěle jakejkoliv zvuk- mikrovlnka, smska 😅 😅 😅

já jsem nejvíc happy, že jednak jsem si zjistila kontakt na Krejčířovou a jednak jsme se tam dostali, lepšího odborníka už tady v CR asi nenajdeš 😕 a je i ohromně lidská, poslouchá, co ji rodič říká 😉 což jsem se u jiných "odborníků" fakt nesetkala 😉 autismus mu vyloučila hned( což jsem si myslela, jelikož on na tom neverbálně a celkově v sociálně byl v normě)..my jsme tam vlastně byli prvně, když měl 27m - to měl Lehké opoždění psychomotorického vývoje, a závažnější opoždění vývoje řeči... a ted jsme tam byli ve 31m - opoždění PM vývoje se srovnalo na normu, ovšem těžká retardace vývoje řeči přetrvává...nad normu je neverbální komunikace s výraznou potřebou sdílení pozornosti, a sluchová percepce 😕

sisstin
5. zář 2010

@ssassi on je spíš takovej náš sluha...vynáší odpadky do koše, třídí odpad( papír do koše, plasty na chodbu), vyndává a zandává nádobí do myčky, utírá prach 😅 😅 😅 pak pečuje o plet, líčí medvědy 😅 😅 😅 a tak no 😅 😅 😅

ssassi
5. zář 2010

@sisstin :o))))))))))))))))
nojo... dopadne to dobře, uvidíš!

já ještě žádný dítě nemám.... plánujeme nejspíš na přelomu roku začít se snažením... ale s těmi dětmi a klienty, s kterými pracuju.... mám strašný strach, že budu mít dítě s postižením... mám je kolem sebe každý den. myslím na ně o víkendu, na dovolené.... strašně bych si přála zdravé miminko - snad jako každá.... teď přišla babička s tím, že jak se na ty naše děti dívám, tak se to přenese na to moje, co budu (snad) nosit. šílená představa. chápu, že chce zdravýho vnuka, ale docela mě tím dostala. jistěže je to ptákovina, ale ona to myslí vážně! ....