Porod jako nejstrašnější zážitek v životě

do
3. kvě 2012

Ahoj, porod byl pro mě nejstrašnější zážitek v životě. A to ne kvůli bolesti, ale kvůli chování personálu, který se mi to snažil maximálně znepříjemnit. Ráda bych našla maminky, které mají podobnou zkušenost a chtěly by to s někým sdílet. Nechci si tady veřejně stežovat ani se s někým hádat nebo polemizovat. Na urážlivé ani vyčítavé poznámky reagovat nebudu. Pokud se chcete podělit o zkušenosti ozvěte se mi, a probereme to v soukromé - uzavřené - diskusi.

musiiv
5. kvě 2012

Ahoj holky, taky se přidávám, můj první porod byl a to co po něm následovalo byla docela katastrofa... Taky nemluvím o bolesti, ale o chování personálu a celého zdravotnictví, jako zakladatelka této diskuze ☹ nejvíc mě zaráželo chování personálu porodnice jako k prvorodičce - místo podpory to bylo pořád jen, jste prvorodička, to tam prvorodičky mají, to nebude tak rychlý jste prvorodička!!! Žádnou jinou větu jsem od nich neslyšela... ale k mýmu příběhu... Porodní bolesti jsem dostala ve středu o půl 3 ráno, nebylo to nic moc, nicméně mě nebylo vůbec dobře, chtělo se mě zvracet, nedostala jsem do sebe ani jídlo ani pití.. V 7 ráno jsem přemluvila manžela, abysme zajeli na kontrolu, abych viděla co a jak.. Prohlídl mě doktor a říká: "Vy jste PRVORODIČKA? No něco se děje, ale protože jste PRVORODIČKA, tak to nebude tak honem. Přijeďte až v pátek (!!!) ve 12h na kontrolu a pak se domluvíme co potom." Tak jsem si v duchu říkala, asi jsem hysterka 😀 Tak jsem to nechala plavat,a le ty bolesti byly čím dál intenzivnější, tak jsme večer o půl 9 jeli znovu... Ve dveřích sestra hlásila - už jste tu zas? potom mě doktorka prohlídla a říká, že si mě tam nechají.. Doktorka mladá, řekla bych, že těsně po škole, všechno chtěla zvládnout sama, musela jí radit staniční sestra, co má dělat.. když jí staniční řekla, že zavolá primáře, tak milá paní doktorka, řekla, že není potřeba. to samé bylo u nástřihu - taky nebyl potřeba, nakonec mě stejně musela nastřihnout... (a když mě šila, přišel primář, ptal se jí, jestli se dívala dovnitř, jestli tam nemám nějakou ranku, tak řekla že ne, znovu mě rozešila, podívala se, samozřejmě mě musela zašit i vevnitř, a pak zvesela znovu šila zvenku, grrr 😖 😠 no a po týdnu jsem musela jít na šití znovu ☹ )Monička se narodila ve čtvrtek o půl 3 ráno přidušená.... zadní voda zkalená.. začali ji rozdýchávat, což se naštěstí podařilo, přinesla mě ji sestřička ukázat a hned ji staniční sestra řekla že: když je nějakej problém, tak se dítě matce neukazuje!!!!! Moničku o půl 7 ráno převezli do Brna, mě druhý den pustili z porodnice, ať jedu za ní, ale musím si všechno domluvit sama... A to nemluvím o kontrole na neurologii v 5ti týdnech 😔 No prostě otřesnej zážitek, teď už je všehno v pořádku, pořád doufám, že druhý porod bude lepší... těším se na těhulkování (chtěli bychom se začít snažit o prázdninách), ale když přede mnou někdo vysloví slovo POROD, mám husí kůži...

petra.vavra
5. kvě 2012

škoda, že jsi neměla na pomoc někoho jako dulu apod., určitě by tě podpořila a personál za tebe dala rychle do klidu. Je mi líto takových příspěvků, přitom je to jen o tom, aby i maminky PRVORODIČKY uměly říct NE a rezolutně ukázaly, že ony jsou pány na sále a ne personál.
Já díky své průbojnosti, velkému štěstí jak na nemocnici a personál, ale i úžasnému muži, mám oba porody jako své nejkrásnější zážitky v životě. Ten druhý ještě o trochu víc.
Každý porod je jiný a uvidíš, že u toho druhého prostě budeš "chytřejší" a bude to krásné. Držím pěsti k brzkému těhotenství 😉

lili1986
5. kvě 2012

Me toto tema prijde za zbytecne. Jak jsem lezela v nemocnici po potratu s holkama tak vsechny by jsme daly vse za to lezet o patro vys na porodnim. Pokud je nekdo takova citlivka ktera si hned vsechno bere od lidi kteri jsou prepracovani a maji toho hodne to je spiz uz na psychologa. Jinak mnoho zen deti mit nemuze a ty tri dny se snad prezit daji. Oni nemaji cas se bavit z kazdym jak z malovanym vajcem nejsou tam jako kamaradi ale jako doktori.

kacikaci
5. kvě 2012

@do taky mám hrozný zážitek z porodu..byl vyvolávaný a trval skoro celý den a navíc jsem chytla PA, která na mě celou dobu ječela a všelijak mě znemožňovala, nechtěla ke mě pustit manžela, křičela na mě, že se chovám jak dítě, když jsem měla velké kontrakce tak mi přišla naměřit srdíčko miminka a vůbec nerespektovala, že s enemůžu zrovna hýbat a komentovala to slovy typu nemám celý den, nejste tu sama, nebo že straším ostatní maminky; když le mě přivedla manžela, komentovala to slovy - tak si to s ní pěkně užijte; neřekla mi absolutně jak dýchat, neporadila mi s ničím..nevěřila mi, že mám pocit na tlačení a že mám tlak na konečník, říkala, že prostě musím ještě čekat, pak tam přišla jiná, ta byla fakt skvělá, a díky ní jsem do půl hodiny porodila, řekla, že je čas a šlo se na věc, nebýt jí, tak tam snad jsem dodnes s tím, že ještě nemůžu tlačit..z vedlejších boxů jsem ji slyšela křišet taky, třeba na cizinku, která neuměla česky a ona na ní fakt hnusně ječela, padly i sprostá slova..no prostě šílenost.. ještě nějakou po porodu jsem měla noční můry.....naštěstí jsem 7 měsíců po porodu a konečně si začínám představovat, že budu rodit podruhé..tak snad se to ještě bude zlepšovat a troufnu si rodit druhé dítě..

dlabinecka
5. kvě 2012

@lili1986 Promin, ale tohle je teda docela drsný příspěvek. Ano, chápu Tvůj nářek nad ztraceným dětátkem, ale ještě jsi nerodila. Je to opravdu silný zížitek, plný bolesti, hormonů a citů. Já měla první porod dlouhý, náročný, a holčička bojovala celou dobu o život. Dokážeš si představit jaké to je, když na monitoru vidíš, že se Tvému dětátku vytrácí tep a personál se tváří laksně? Ne, to těm lidem nezapomeneš. Doktoři nejsou naši kamrádi, ale jsou to doktoři, kteří mají dělat svoji práce a v téhle diskuzi je docela dost příspěvků, kde se doktoři své práci nevěnovali. Doktor by neměl být jenom gynekolog, chirurg...ale každý by měl být drobek i psycholog, protože když jde o život, tak jde opravdu o hodně...

lenka5731
5. kvě 2012

@kacikaci kde jsi to proboha rodila? Ani si moc nedovedu predstavit, ze si tohle nekdo necha v dnesni dobe libit. Melas ji mezi kontrakcema chytit pod krkem.. 😒

aemmi
5. kvě 2012

@kacikaci to je hrozný, to bych si na ní snad stěžovala 😲

musiiv
5. kvě 2012

...chápu, že v dnešní době je skoro zázrak ležet na porodním sále... každá budoucí maminka je ráda, když najde dva proužky na testu, když jí všechny ostatní testy dopadnou dobře, připravuje výbavičku, těší se na miminko... ale když pak přijede do porodnice a tam všech těch devět měsíců těšení může za pár minut zkazit přepracovaný pan doktor, který neví, kdy včas zakročit a narodí se mimčo mrtvý nebo postižený, tak to je pak na psychologa... prostě kdo nezažil, nepochopí...

marecek4
5. kvě 2012

tak já naštěstí k hrůznému porodu nedospěla 🙂,ale to co popisuje @kacikaci jsem jen slyšela v porodnici v Krumlově,já ležela dole na gyndě s cystou a že malý velký zlobil a schovával se za ni,tak mi ze začátku vlastně ani nevěřili,že těhu jsem,no a o patro výš bylo porodní,tam byla sestra která na maminku po porodu ječela,že nemá srovnané bačkory vedle sebe a pod postelí ☹,o dalším ani nemluvím,takže padlo rozhodnutí,že v Krumlově nerodím a domluvila jse se v brně,ale mezitím přišlo stěhování do Vyškova,tak jsem rodila tam a nemůžu si stěžovat

katyxq
5. kvě 2012

@marecek4 Já radši jela z Brna rodit do Vyškova a možná i proto jsem se vyhnula podobným zážitkům jako popisují maminky tady.

paolin
5. kvě 2012

My měli taky prima PA. Popíjela kafíčko s ostatními a aby se obtěžovala přijít, musel za ní MP lítat. Samo byla otrávená jak.. Bylo mi fakt blbě, málem jsem s sebou švihla a PA suše prohlásila "vy vypadáte. To chcete ještě rodit jójójó?" Ke konci malýmu padly ozvy. Nebýt se mnou přítel, možná by tam malý nakonec i zůstal.. Jako chápu, že práce to je určitě často těžká, PA nebo doktoři jsou unavení, ale jednou je to jejich práce a minimálně se mají chovat slušně!
@lili1986 sorry, ale když bude na ženu po potratu řvát sestra a ta z toho bude na dlouhou dobu psychicky vydeptaná, tak je to citlivka zralá na psychologa, která si hned všechno bere? 🙄

marecek4
5. kvě 2012

@katyxq a kde jsi v Brně měla rodit?já byla domluvená s tetou(sousedkou),že budu u nich v Bohunicích,ale pravda je to už 17 let 🙂,a naposledy jsem byla v Kyjově,a pohodička,fakt jsem ráda,že jsem se jakýmkoliv uřvaným sestrám vyhla a narazila na pohodářky a ochotný hodný sestřičky,jediný co by jsem asi už nechtěla absolvovat,tak noc na porodním sále po porodu,Raduš se narodila v jednu hodinu,nějakou dobu trvalo ošetření,pak povinný dvě hoďky a že nebudem maminky na pokoji budit,tak jsem tam byla až do té páté-souhlasila jsem,ale jak mi to došla říct tak už jsem neusnula a přišlo mi to strašně dlouhý ☹

lili1986
5. kvě 2012

@paolin Pletes tady pojmy z prujmy🙂 pokud vim tak vy si sve deti po tak hroznem zazitku domu odvezete a zivot jde pro vas dal a tesite se z mimi. Ja jsem uz byla v nemocnici vicekrat a nikdy nebyly mili. Je jedno jestli po tobe rve po potratu nebo porodu prece si nebudu delat hlavu s nejakou zapsklou sestrou nebo doktorkou.Kdyby byl kazdy takova citlivka nesmel by jezdit ani autobusem.

paolin
5. kvě 2012

@lili1986 myslíš? Že si to pak řeknou rodiče, kteří díky chybě lékařů přišli o dítě? Rozhodně s tvým názorem nesouhlasím.

marketa97
5. kvě 2012

@lili1986 teda lili tys mě překvapila holka. ja třeba měla personál super, žádný ťuťuňuňu ale profi přístup a slušný chování, taky jsem si ale vybrala porodnici mimo bydliště, v ty naší je to o něčem jiném... jasně není třeba se hroutit z nepříjemné PA nebo doktora, obzvlášť pokud to dobře dopadne, ale pokud svým přístupem zapriciní nedejbože smrt miminka nebo postižení tak už je to jiné. bohužel mám v nejbližším okolí pár takových případů... ono na to možná budeš koukat jinak až budeš mít porod za sebou a zjistíš jak důležitá je psychika, ja jsem tam třeba sama sebe nepoznavala: za každých okolností tvrďačka jsem se rozklepala jen při upozornění, že mě budou podruhé cévkovat (hnus) protože ani po 2 hodinách tlačení na sále a 10 hodinách předtím na hekarně porod nepostupoval... a to na mě nikdo neřval a i tak jsem si pak připadala zpětně jak nějaká rozmazlená fňukna 🙂

mirunda
5. kvě 2012

@lili1986 vůbec mi nevadilo, že jsme měly záchody pro celé patro společné, sprchy pro dva pokoje, jíst jsme chodily na chodbu, sestry se na nás nesmály ani s náma nepovídaly.. porodnice není hotel, souhlasím.. ale nezlob se na mě, z prvního porodu i tak mám strašné zážitky dodnes - akutní císař (nedá se svítit), ale to, že mi špatně zašili jizvu a já měsíc po porodu nemohla ani zvednout svoje děťátko a za měsíc mi to přešívali znova, tak to mi přijde stále docela drsný.. když už tam jsou tedy doktoři, ať se podle toho chovají a dělají svou práci pořádně! Samozřejmě, že bych neměnila, předpokládám, že pro všechny maminky jsou děti priority, ale i tak je to největší zážitek mýho života a vždycky bude.. přeji ti co nejkratší a bezbolestný porod, abys nic z tohoto nemusela řešit.. třeba jednou založíš téma, které bude zbytečné zase pro nás....

hehena
6. kvě 2012

@lili1986 z přepracovanosti může být člověk nepříjemný, ale všechno má svý meze! viz. to, že někoho mudra musí rozšít, bže něco nezkontrolovala, jen proto, že se nehodlá učit od zkušenějšího dr.? mohlo se taky stát něco horšího. a vážně bys tolerovala, kdyby tě při porodu někdo ponižoval, protože se blbě vyspal, nebo toho má hodně. je to jistě nejjemotivnější zážitek v životě plnej bolesti, a i strachu o dítě i sebe........ no dalo by se rozepsat víc, ale nemá to smysl.
spousta lidí tu má smutný zkušenosti, ale zaplať bůh nemají hned všichni pocit, že mají snad patent na rozum!!!! to bysme se tu taky nemusely bavit o ničem. si zanadávej doma, ale neurážej tu zážitky a pocity ostatních!

vera_87
6. kvě 2012

dá se říct, že souhlasím s @lili1986. Myslím, že je to myšleno tak, že my, které jsme přišly o miminko, bychom byly stokrát radši , kdyby na nás řvala klidně celá nemocnice, jen kdybychom měly potom doma miminko. Na přístup doktorů při porodu si nestěžuji, jen mě tedy překvapilo, že když už byly kontrakce opravdu k nevydržení a já prostě už bolestí řvala ikdyž sem se snažila to vydržet, tak mi řekli, že sem histerka. A když sem oponovala, že mě ale to řvaní pomáhá a bolí to minimálně o půlku méně, tak mi řekli, že je to blbost, že to slyší poprvé. Když sem se od té doby bavila s někým, kdo rodil tak mi vždycky řekli, že je pravda, že to při křičení bolí mín. Ale tak já ještě neměla vůbec nastudováno jak mám správně dýchat, třeba jsem to dělala špatně. Jen mě štve, že moje dr. nemůže najít v nemocnici výsledky z rozboru placenty, abychom se dozvěděli, jaká bakterie nám zabila miminko. Půjdu se na to do nemocnice zeptat sama. Ale opravdu mě dostalo když sem se ptala dr. proč se nedošlo na to, že mám nějaký zánět když mi posledně na kontrole dělali stěr. Prý se nedělají rozbory na ty bakterie, které způsobují potrat. No to mě dostalo, vím, že je to tak běžný všudě, ale proč se sakra na to ty rozbory nedělají????????????????????

germaine
6. kvě 2012

Tak nevím holky, ale zakladatelka se nějak odmlčela... 😝

katyxq
6. kvě 2012

@marecek4 Brněnské porodnice jsou prostě továrny na děti, byla jsem se podívat v Bohunicích, na monitory chodila na Obilňák a to mě definitivně přesvědčilo, že takto prostě ne, kus masa nejsem, snaží se vyvolávat, uryhlovat, zasahovat, sjíždí se tam komplikované případy a tak přirozený porod už snad ani nevědí co je, toť můj pocit, přístp ke kojení hrůza. Jelikož kromě cukrovky nebyly žádné komplikace, rozhodla jsem se jet jinam a ve Vyškov se snaží o přirozené porody (mají nejmíň císařů v kraji).

katyxq
6. kvě 2012

@lili1986 O tom, že personál porodnice, nepříjemné prostředí a lidé a psychická nepohoda rodičky dokážou porod úplně zastavit, co? Víc to nemá smysl komentovat, bych se akorát rozčílila.

kacikaci
6. kvě 2012

@lenka5731 rodila jsem na bulovce v pze, taky si teď vyčítám, že jsem jí něco neřekla, ale byla jssem prvorodička a neměla jsem sílu prostě v tom všem ještě se hádat s takovouhle kr....ale příště už snad budu vědět, co dělat a nebudu se bát..

marecek4
6. kvě 2012

@katyxq tak Obilňák je snad vyloženě na problémové porody,rodila tam ségra-už teda nevím co se jí dělo,ale taky není nějak nadšená vzpomínkama,krom za zdravé dítko,úplně stejně jako sousedka ta má probémy s játrama,s krví a ještě cosi,takže Káju mají vymodlenou,ale nestěžují si na porod samotný jako spíš na přístup po porodu,ale co jsem se byla tenkrát dívat v těch Bohunicích tak pohoda,zrovna jim tehdy instalovali vanu a začínali s porodama do vody a co si budem říkat-ze známosti je to vždycky lepší,i když jsem to nakonec nevyužila

petrunka01
6. kvě 2012

ahoj..musím teda souhlasit s tím,že přístup personálu je pro porod docela zásadní věc.Při obou porodech jsem rodila ve stejné porodnici,a přesto to byl naprosto odlišný zážitek.První porod taky hroznej,říkala jsem si,že už nikdy více.Nešlo to,byla jsem pomalu za hysterku,neřekli mi,jak dýchat a pak mi PA drsně řekla,když jsem hekla při šití,že to mám z toho,jak jsem nespolupracovala a popraskaný žilky v obličeji od špatnýho tlačení a dýchání.Kdyby mi řekla,co dělat,tak určitě spolupracovat budu,rodila jsem poprvé a nevěděla co a jak.Nijak jsem nevyváděla,jen jsem čekala na nějaký pokyny,rady..
Když jsem šla rodit podruhý,tak jsem využila(i když nerada) protekce.Brácha mojí kamarádky dělá u nás v porodnici doktora-u prvního porodu tam ještě nebyl.On si mě zapsal na "VIP list"-prostě nahlásil,že jsem známá a ten přístup byl úplně o něčem jiném.Je to smutný,ale je to tak.Podruhý šlo všechno daleko líp,PA byly obě moc milé,radily,co dělat a porodila jsem hrozně rychle.I doktor byl prima.I při péči na oddělení byla hodně znát změna..
Chápu,že ty,co děti ještě nemají a moc by chtěly,si myslí,že by daly cokoliv a nechaly na sebe křičet apod...mimčo za to určitě stojí,ale jde to i lidsky a o tom se tu bavíme

lili1986
6. kvě 2012

@marketa97 Ale ja to nemyslím zle 🙂 Jen tady zastupuji ty které už přišly o děti i vícekrát potratily nebo mít děti nemůžou. My by jsme asi daly všechno za to aby tam po nás někdo řval a nadával nám 😀 Určitě to nesmí nijak ohrozit život miminka to určitě už je strašné. Ale jen jsem si vzpoměla na jednu pani která semnou byla na pokoji už ji bylo 40 a byla na čištěni potřetí a vždy se miminku do 10 týdne zastavilo srdíčko. A pak knám daly na pokoj paní které začala hnisat rána po císaři a brečela že nemuže být s mimi doma. Myslím že v tom okamžiku by jsme raději obě hnisaly a šly za týden domů než přijit o dítě. To zase kdo o dítě nepřišel neposoudí. Je to fakt těžké. Já jsem zase nerodila tak neposoudím porod ale myslím že porod neoznačím jako nejhorší zážitek na světě. Když budu mít zdravé mimi až si po mě řvou 3dny v kuse 😀 Určitě budu vyklepaná to určitě je to strtes jelikož se bojíme aby bylo vše v pořádku. Ale myslím že než odsuzovat mě by raději měly napsat do daných porodnic stížnost vedení porodnice aby své chováni zlepšily 😉

petrunka01
6. kvě 2012

@lili1986 takhle je to v pohodě.Ten první příspěvek mi vyzněl trochu jinak a docela drsně.Držím pěsti,a´t je všechno v pořádku.Já taky psala o špatné zkušenosti s personálem,jinak si nemyslím,že byly porody nejhorší zážitek v životě.Nejbolestivější určitě zatím ano,ale horších situací už jsem pár zažila..

lili1986
6. kvě 2012

Pokud se holky chcete do mě pustit kvuli mým názorum tak prosím jen ty které o ditě přišly jelikož vy zase nevíte o čem mluvím já 😉 Myslím že přijit o dítě je nejhorší zážitek v životě a pokud si to nemyslíte jdete si přečíst forum zemřelo mi dítě nebo potrat jak nastartovat a začít znovu 🙂 Mějte se krásně a přeji jen krásne zážitky v dalších těhu a snad i změnu personálu v porodnicích myslím že berou dost. Tak se knám nemusí chovat jak ke zvířatum ale lidem. V dnešní době je spíš zázrak když vubec někdo děti chce když mateřskou jen snižujou a celková životni situace rodin směřuje k hranici chudoby.

petrunka01
6. kvě 2012

@lili1986 vždyť jsem psala,že to byl jen komunikační šum nejspíš způsobený psaným projevem.Máš pravdu,tyhle zkušenosti jsou opravdu nepřenositelné a já přeju hodně síly všem,co o mimčo přišly.Nezažila jsem to a doufám,že nikdy nezažiju.Ale i my máme právo veřejně napsat názor a nikdy se všechny úplně neshodneme

lili1986
6. kvě 2012

@petrunka01 Jsem to psala pro ostatni holky🙂Mas pravdu urcite je dobre upozornit ve ktere nemocnici se takove veci dejou aby se tomu ostatni maminky vyhly. Ja jsem se uz musela registrovat do porodnice a fakt mam stoho hruzu 🙂 snad zadna porodnice neni dokonala. Ja se ani tak nebojim porodu ale spis na jaky persňal narazim. To aci az jeste porodim v sanitce:D nez se trapit

hondashi
6. kvě 2012

Tedy holky to co tady čtu, tak to mě přepadá hrůza. Můžete doporučit nějakou dobrou porodnici. Byla jsem léčena na imunologii v Podolí tak bych chtěla asi tam, ale blíž to mám do Vinohr.nemocnice. Máte s těmi porodnicemi nějaké zkušenosti. I když záleží asi na personálu. ☹